Om de heerschappij Laatste Telexberichten Tweede Kamer Buitenland in de Stille Zuidzee Ook Polen naar autarkie Marktberichten Het Pachtwet-debat ten einde* Uit onze Omgeving Ie lilt sfi'üt SCHAGEN De Belgische dienstplicht De bommenwerpers voor Indië. Beschadigde logger binnengesleept* De leider der Fransche royalisten gearresteerd verschillende amendementen aangeno men. Op 10 November e.k. de eind beslissing. Den Haag, 29 October 1936. Nog een gansche middagvergadering was noodig, voor het moment aanbrak, dat art 74 der nieuwe Pachtwet (het laatste) onder de presidenteele hamer doorglipte. Maar de zaak is nu clan toch beklonken, op de eind stemming. Door het aannemen van diverse amendementen en het invoegen van ver schillende Regeeringswijzigingen werd het oorspronkelijk ontwerp dusdanig veranderd dat men nog eens wil nagaan, of alles wel precies klopt. Daarom stelde president Aal- berse ten slotte voor, de eindstemming te bepalen op Dinsdag 10 November a.s. bij het begin der zitting, als de Kamer weer bijeen zal zijn ter behandeling van de Rijksbegroo- ting.Want de volgende week werken de le den in de afdeelingen. Terugziende op de alweer achter den rug liggende afdoening van het ontwerp-Van Schaik wordt men onwillekeurig geneigd te spreken van de wet-Van Schaik-Van den Heuvel! Een heele reeks amendementen is in de wet gekomen, en men kan gerust zeg gen, dat de Anti-Revolutionnaire afgevaar digde het „leeuwendeel" daarvan voor zijn rekening nam, vooral wat de belangrijk heid betreft. Van 't voorzitterlijke gestoelte klonk maar steeds: „Het woord is aan den heer van den Heuvel voor de verdediging van zijn amendement......" Maar ook aan andere zijden mag men niet ontevreden zijn, alleen de Liberale fractie was bepaald onfortuinlijk! De heer Louwes deed zijn best, en ook kwam mr. Boon heden een stel lig niet onbelangrijke en onlogische zaak verdedigen (namelijk om van de rechterlij ke uitspraak volgens art. 53 cassatie bij den,Hoogen Raad mogelijk te maken, wijl nu alleen het Hof als hoogste instantie fun geert), doch zoowel de minister als de Ka mer vonden, dat de gedachte Boon het ont werp niet beter zou maken en wezen het amendement af. Heden# ging de groote strijd rond art. 36 betreffende opzegging van de pachtovereen komst door den verpachter. De heeren Ebels (V.D.) Louwes(V.B.) en Truyen (R.K.) bra ken een lans voor de verpachters, die voort aan zelf op het verpachte land willen ar beiden, en daarbij mede de verwanten be trekken. Opzeggingen om die redenen zou de rechter dan onder geen beding ongedaan moeten kunnen maken. Niet alle drie afge vaardigden wilden hetzelfde, maar het kwam tenslotte hierop, neer, dat een amen- dement-Truyen de algemeene goedkeuring der Kamer verwierf. Het bepaalde, dat de rechter een vordering tot nietigverklaring van een opzegging door den verpachter moet afwijzen, als hem blijkt dat de opzeg ging geschiedde. Wijl de verpachter of diens bloed- of aan verwanten in de rechte nedergaande tinie het gepachte in gebruik willen nemen en bij het aangaan der pachtovereenkomst een daartoe strekkend voorbehoud is gemaakt en de pacht ten minste vijf jaar heeft ge duurd. Minister Van Schaik was niet be paald erg ingenomen met de wijziging, achtte haar voor een goed deel overbodig, maar verzette zich niet direct tegen aan vaarding door de Kamer. Die weer in groo te meerderheid afwijzend stond tegenover een amendement-Hiemstra (S.D.), dat den pachter in alle gevallen het recht wilde verleenen, bij den rechter in verzet te ko men togen de opzegging, ook indien hij niet- ernstig in zijn belangen zou worden ge schaad. En het artikel werd zonder stemming aan genomen. Men naderde de materie van het formeele recht. Er waren verschillende amendemen ten om de procedures te wijzigen. De heer Vervoorn (Platt.) stootte daarbij zijn hoofd, en even later deed de heer Boon dezelfde er varing op (gelijk reeds hierboven gememo reerd). De „eeuwige" heer Van den Heuvel deed weer van zich hooien bij art. 55. daar hij de bevoegdheid om overeenkomsten te ont werpen en adviezen te geven niet aan de Pachtkamers trechter met twee bijzitters) wilde gegeven zien, maar aan het van de Overheid los staande Pachtbureau. Mr. Van Schaik zei wel. dat de Pachtbureaux eerst nog moeten groeien, dat het dus beter was, de voorgestelde regeling te aanvaarden, de ander hield vol en de geluksvogel kreeg ook hier weer zijn zin. Rechts tegen links (50— 34) ging het amendement erdoor. De heer Louwes deed een vergeefsche poging om in de wet te krijgen, dat bij den aanvang van een pachtcontract moet worden vastgelegd, in welken staat het verpachte zich bevindt, 't Idee was zeker nog zoo slecht niet, daar door kon later veel geharrewar voorkomen worden (gelijk heden de heer Van Houten (C.D.U.) ook opmerkte), doch de minister achtte die regeling te omslachtig en de Ka mer blijkbaar ook. Bij art. 59 vroeg de heer Bakker (C.H.I aan den minister, of 't niet wenschelijk was. de Pachtbureaux een wettelijk voorgeschre ven werking te geven? Dat beaamde Z.Exc. maar dat komt later wel terecht. De Regee ring zal er aanstonds voor zorgen, dat de bureaux het algemeene vertrouwen genieten De heer Louwes legde nogmaals het lood je bij art. 60e. de minister wilde namelijk niet, dat de Pachtbureaux reeds direct recht sprekende bevoegdheid zouden krijgen. De voorsteller bracht zijn geesteskind maar eigenhandig omhals' Wéér ving hij bot toen hij een sub amendement op dat van den heer Van den Heuvel voorstelde, om het vastleggen van den toestand van het ver pachte toch gedaan te krijgen, maar dan al leen op verzoek van een der of van beide Partijen. Fortuinlijker waren de leden Ebels en Van den Heuvel, hoewel hun amendement eigenlijk in hoofdzaak uitvloeisels waren van die, welke zij wisten aangenomen te hriigen bij de art. 5 en 55. Ten slotte deed mr. Vervoorn nog een laatste poging, om ook zijn naam aan de wet te verbinden, een amendement op art. 71 verdedigend, edoch toen de a'F°. vaardigde zijn voorstel toegelicht had, wera het door niemand ondersteund en bleek mj dus „monnikenwerk" verricht te hebben. De zaak was nu beklonken. Dat het on - Werp straks met overgroote meerderheid zaï worden aangenomen, staat vast. En ook be hoeft men zich ditmaal niet bezorgd te ma- ken over de houding der Eerste Kamer, want het ontwerp is dermate behoedzaam getoetst op zijn juridische aanvaardbaarheid wat het eigendomsrecht betreft, dat men er in gemoede geen overkomenlijke bezwaren meer tegen kan hebben, tenminste, als men een rechtspositie van den pachter verlangt. En ook mag niet uit het oog worden ver loren, hoezeer de parlemenatire behandeling van de materie allerlei bezwaren heeft over wonnen, een ware geest van samenwerking de „geboorte" der nieuwe Pachtwet heeft beïnvloed. Dat mogen zij, die het nut van het Parlement in deze dagen niet duidelijk meer zien, wel eens overdenken! Bij den aanvang der vergadering heeft president-Aalberse, die steeds beter „op dreef" komt bij het leiding-geven!, en al heel aardig met een oolijk woord weet te werken (dat immers steeds olie op de politieke gol ven beteekende) .veiligheidshalve" reeds de spreektijd bij de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting doen vaststellen. De dames en heeren zijn nog strenger dan wel eer op rantsoen gesteld! De grootste partijen krijgen niet eens twee uur meer en de aller kleinste een half uurtje, terwijl de replieken tot een minimum zijn ingekrompen de een lingen" b.v. 10 minuten!) Maar men houde in het oog, dat de begrootingsdebatten dit maal heel wat voet in de aarde zullen heb ben, niet alleen door het feit, dat zeker „electoraal gebeuren" in het verschiet ligt, doch veel meer om de talrijke belangrijke vragen en vraagstukken, welke om behande ling vragen. Buitenlandsche Zaken, Justitie. „Oorlog", Sociale Zaken, Economische Za ken, de betreffende bewindslieden zullen straks heel wat te verhapstukken krijgen. ANNA PAtJWWNA Dammen. In het gebouw naast de Ger. Kerk speelde de heer A. Huiberts een simultaan-damwed strijd tegen leden van de Chr. Damver. Ex celsior. Hij won 5 partijen, n.1. tegen de heeren J. Herder, A. Kruithof, A. Mooie- naar, S. Ras en A. v. d. Werff; speelde er er 4 remise, n.1. tegen A. Boere. P. Kooij, K. D. Sas en T. Wiersma en verloor er 10 en wel van P. Blaauboer, J. Grin, D. Jan sen, J. Jeeninga, J. Pieterse, L. Pieterse, M. Plagmeijer, H. Veenstra, D. v. d. Walle en L. Witte. BREEZAND. Ouderavond School II. Het deed den heer Van Dijk, hoofd van school II, genoegen op den ouderavond die Woensdag in die school werd gehouden, niet tegenstaande het ongunstige weer nog een flink aantal ouders welkom te kunnen hee- ten. Met den wensch, dat door deze bijeen komst den band tusschen school en huis nog nauwer mocht worden aangehaald, opende spr. de vergadering. De notulen van den heer J. Davids wer den, onder dankzegging onveranderd goed gekeurd, waarna de heer Van Dijk eenige mededeelingen liet volgen. Doordat meer personen uit Breezand ver trekken dan er zich komen vestigen, loopt het aantal leerlingen terug. Bij dezen voort gang zou zelfs het recht op een vierde leer kracht in gevaar komen. Meer dan ooit is dan het schoolfonds noodig. Gelukkig blijft het goed gaan met het bijdragen aan dit fonds. Voor het vervolgonderwijs hebben zich 15 leerlingen opgegeven een aantal dat ei genlijk grooter moest zijn. De heer Vergaaij wijst er hierbij op, dat wat men na den schoolleeftijd leest of her haalt, zooveel beter in het geheugen blijft Er zijn inlichtingen ingewonnen, om een film over tandverzorging te kunnen vertoo- nen. Het vraagt echter nogal eenige onkos ten. Besloten werd, dat de oudercommissie zich nader over een en ander zal onder staan. De heer Van Dijk stelde zich beschikbaar van de Reizende bibliotheek voor volwas senen een kist met 100 boeken aan te vra gen. Na een inleggeld van 10 ct., voor kaart en catalogus, zijn de boeken tegen 3 ct. per week verkrijgbaar. Studieboeken op'aller hande gebied mogen voor 10 ct. een maand gehouden worden. Voor leermiddelen wordt tegenwoordig nog maar bijna de helft beschikbaar ge steld van het bedrag, dat een paar jaar geleden per kind gold. Veel nieuwe boeken kunnen dus niet aangeschaft worden. Dit jaar zullen de atlassen een beurt krijgen en dan in de hoogste klassen een proef ge nomen worden om de kinderen daar ook thuis van te laten leeren om op school meer tijd te hebben voor andere zaken. Er ont spint zich een geanimeerd debat over voor en nadeelen van huiswerk, waaraan ten slotte de heer Kaak de vraag vastknoopt of 't niet mogelijk is in A.P. U.L.O. te krij gen. Veel hoop kan de voorz. hem niet ge ven, maar naar voorwaarden en consequen ties kan eens een onderzoek ingesteld wor den. De aftredende oudercommissie-leden, de heeren G. Vergaaij, A. Borst en G. Borst werden herkozen en de heeren J. Davids en G. Tiel aangewezen de kascommissie van het schoolfonds te vormen. Na de pauze, die op de gebruikelijke ma nier werd besteed, kwam het St. Nic.feest ter sprake. Het zal op Vrijdag 4 Dec. ge vierd worden en men hoopte, dat op de lijs ten zoo goed geteekend zal worden, dat aan alle kinderen een cadeautje gegeven kan worden. Behalve versnaperingen komt er ooJ? weer een filmvertooning. Besprekingen en uitdeeling der lijsten hadden zooveel tijd gevorderd, dat, met het oog op hot late uur, de rondvraag maar niet meer aan de orde werd gesteld en ook een lezing van den heer Van Dijk moest worden uitgesteld, zoodat dus sluiting volgde. WITTE KRUIS Met een welkomstwoord, in het bijzonder gericht tot dokter Veenis, die als advisee- rend lid een plaats in het bestuur zal in nemen opende de heer G. J Lovink de Wit te Kruisvergadering, die in Veerburg werd gehouden. De notulen van den heer Liefhebber wer den onder dankzegging goedgekeurd en daarna deed de voorz. een reeks mededeelm gen, die we hier met de genomen besluiten laten volgen. Door bemiddeling van den Bond v. Boerin nen en a. pl.v. hebben zich 30 dames op gegeven voor een cursus in huishoudelijke Verwachting: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, nevelig tot licht of half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, koude ochtend, iets zach ter overdag. Verdere vooruitzichten: Aanvankelijk droog weer met matige, later wellicht toe nemende wind. Hierboven BAROMETERSTAND v. HEDENMORGEN 8 UUR: 771. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 8 gr. C. is 47 gr. F. ziekenverpleging. Er wordt echter bezwaar gemaakt, dat niet alle leden van het Wit te Kruis in de gelegenheid zijn gesteld zich voor deze cursus op te geven. Er zal daar om nog per advertentie een oproep wor den geplaatst en daarna bij loting worden uitgewezen, wie tot de cursus worden toe gelaten, daar er slechts een bepaald aan tal dames aan kunnen deelnemen. Op het verzoek om een moedercursus te organiseeren wordt gunstig beschikt, met dien verstande, dat er voldoende animo voor moet bestaan. Het hoofdbestuur verzoekt een speldjes dag te houden. Besloten werd dit bij een eventueele plaatselijke viering van het herdenkingsfeest van de Prinses te doen. Van de zwemvereeniging O.V.. is een dankbetuiging ontvangen voor de prettige samenwerking bij de dezen zomer gehou den zwemwedstrijden en een uitnoodiging om Zaterdag de propaganda-avond (waar over we in een vorig nummer berichtten) bij te wonen. Een schrijven van de afd. Wonher, betref fende arbeidstherapie in Bosch en Heide en een van de afd. Haarlemmermeer voor aanbeveling van een candidaat ter vervan ging van dr. Beeker werden voor kennis geving aangenomen. De vergadering zag niet in, waarom dr. Beeker die steeds vol ijver en ambitie is. vervangen zou moeten worden. Nadat de heer Liefhebber tot afgevaar digde ter algemeene vergadering was be noemd, werd de beschrijfingsbrief voor die vergadering behandeld. De afgevaardigde kreeg voor alle te behandelen, vrij man daat. De heeren Ds. Vorstman. D. de Graaf en de Wilde werden aangewezen de com missie tot het nazien der rekening 1936 te vormpn, waarna uitloting van aandeelen in het zwembad plaats had. Uitgeloot werden de nummers 13, 14, 18, 20, 21, 24, 44, 63, 73 92, 94, 118, 125, 129, 133, 141, en 164. Hierna sluiting. „De lustige wind, is molenaars vrind", zegt het liedje, maar dan moet die wind toch zeker niet al te lustig zijn. In de afge- loopen week maakte hij het bij den molen aan de Molenvaart te bont en deed een dik ke gegoten ijzeren plaat, die de wieken op de as houdt, stuk springen Het gelukte den molen direct stop te zetten en om verder onheil te voorkomen, werd de losgekomen wiek met stevige touwen vastgesjord. Het zal, dunkt ons. nog een heel karwei zijn, alles weer op de juiste plaats te bevestigen. MARKTOVERZICHT. De markt van 29 October was zeer druk bezocht. Er was ditmaal de fokveemarkt aan verbonden. De aanvoer van vette koeien was goed: veel aangevoerd. De handel was dan ook vlug te noemen, hoogste noteering 30 ct. Beste zware koeien waren er aangevoerd. De heer D. Bijl, Wieringerwaard, verkocht aan den slager den heer J. Korver te Den Hel der een koe voor f250 evenzoo verkocht de heer K. Zander alhier een koe voor f250.— aan den grossier den heer F. Gouns uit Am sterdam voor f250.Meerdere hooge prijzen hoorden wij noemen, b.v. f245.—, enz., dus men kan gerust zeggen, dat het best was op de vetmarkt. Er waren in 't algemeen beste koeien aangevoerd. De handel in kalfkoeien was goed: hoog ste noteering f230.—. Te koop aangeboden door Boontjes en Schoen; ware pracht beesten. Over het algemeen waren er beste kalfkoeien aangevoerd. In geldekoeien was de handel heel goed. Vaarzen worden er de laatste weken ook weer aardig aangevoerd: noteering hoogste prijs was f 150.—; dus dat ging goed. Er werd ook bij gezegd: deze wil len ze weer koopen. De handel in gras kalveren was heel goed, duur werd er ge zegd; voor den dood tot 70 gld. Vreemd was het te hooren, dat er van de nuchtere kalveren zoo'n stuk af was, deze handel was stug. Bij noteeringen van vorige weken scheelde het. nog al wat. Handel in paarden goed, weinig aange voerd. Oude slachtschapen 22—30 gld., handel vlug. Per hok werd verkocht door den heer P. Posker alhier aan den koopman Langerijs te Hoorn voor dezen grooten prijs. Over houders handel goed, noteering 1217V2 gld., later op den dag hoorden wij nog dat er over houders verkocht waren van 7Ve 10 gld. Nu, in den regel zijn deze niet in aanmer king voor den gewonen handel. Wel te ver melden waard. De handel in jonge, vette sehanen was goed: hoogste noteering f 27. Magere schapen handel goed. Dus over het geheel was de handel in schapen goed. In bokken en geiten handel matig. De handel in vette varkens was trekkend; te kort aangevoerd, Waarom komen de boe ren hier uit den omtrek niet naar onze markt. Als er varkens komen, zullen de koo- pers zeker komen. 'Wel ongeveer komen de zelfde boeren hier, maar er kunnen er veel meer komen. Hoe meer varkens, hoe meer handel. Nu loopen er soms slagers van de koemarkt naar de varkensmarkt en kunnen niet koopen; er is niets wordt gezegd. Laat dat anders worden! Hoogste noteering van daag was 21 ct. Biggenhandel zeer matig. Schrammen niet aangevoerd. Gevaarlijke rivaliteit tusschen Japan en Amerika gevreesd. De onderhandelingen, die de vorige maand door de Britsche regeering zijn geopend, met de bedoeling art. 19 van het vlootverdrag van Washington, dat de versterking van nieuwe vlootbases en de moderniseering van be staande bases in het Verre Oosten verbiedt, te vernieuwen, hebben, naar de marinemede werker van de „Daily Telegraph" verneemt, nog niet tot eenig concreet resultaat geleid. In Britsche marinekringen koestert men de vrees, dat, indien de bedoelde bepaling in het verdrag, dat aan 't eind van dit jaar afloopt niet wordt vernieuwd, 'n gevaarlijke rivali teit zou kunnen ontstaan tusschen de Ver- eenigde Saten en Japan in de ontwikkeling der vlootbases. Beide mogendheden zouden bezwaar hebben tegen vernieuwing van Art. 19 in zijn huidigen vorm. De Britsche voor stellen schijnen bij Japan een lauwe ont vangst te hebben gevonden. Ofschoon nog geen officieel antwoord is binnengekomen, meent men te weten, dat Japan de Bonin-ei- Ianden, Amami-Osjima, de Loetsjoe-eilanden en Formosa niet in een eventueel nieuw ac- coord inzake de ontwikkeling der vlootbases opgenomen wil zien, aangezien dit vitale schakels zijn in den verdedigingsketen van dit land. Indien de Japanners dezen eisch handhaven, zouden de Vereenigde Staten zich vrijheid van handelen willen voorbehouden op het eiland Guam en de Philippijnen. Bij het vernemen van de houding van Ja pan heeft de Amerikaansche minister van Marine, Swanson, verklaard, dat „versterkingen moeten worden beantwoord met versterkingen, en dat een bedreiging beantwoord moet worden met een andere bedreiging". De ernst van den toestand, die ontstaan zal indien men het aceoord laat verloopen, wordt geillustreerd door de commentaren in de Japansche pers, waaruit blijkt, dat het aanleggen van nieuwe Amerikaansche vloot- steunpunten in het Verre Oosten als een onvriendelijke daad zou worden beschouwd. De eenige Britsche hasis, die onder het ac- coord valt, is Hongkong, waar sedert 1921 geen wijzigingen zijn aangebracht. Indien prhter Janan en de Vereenigde Staten be sluiten tot uitbreiding hunner basisfacilitei ten, zal de toekomst van Hongkong opnieuw aan een onderzoek moeten worden onderwor pen. Intusschen zou de Britsche regeering al het mogelijke doen om de onderhandelingen te bespoedigen, teneinde ze zoo spoedig moge lijk tot een goed einde te brengen. Ontwerp tot wijziging der wet aan de Kamerleden uitgereikt. Brussel, 29 October (Reuter-A.N.P.): Gisteravond is het ontwerp tot wijziging van de wet op den militairen dienstplicht aan de Kamerleden uitgereikt. Het ontwerp is gebaseerd on de werkzaamheid van de ge mengde commissie. Volgens dit ontwerp zou de diensttijd voor de regimenten wielrijders, de Ardennen-iagers en het reserve-kader worden vastgesteld op 18 maanden, terwijl de overige dienstplichtigen 12 maanden zou den dienen. Verder zou een speciaal vrijwil- ligers-corps in het leven worden geroenen, bestemd voor zekere eenheden, welke nood zakelijk zijn voor de voortdurende bewa king. Het normale contingent bedraagt 44.000 man. dat gewoonlijk wordt teruggebracht tot 41.000. Volgens het ontwerp zullen maatre gelen worden genomen om deze verminde ring te voorkomen. Overgangsmaatregelen zullen worden ge nomen, om te zorgen, dat een voldoende ge wapende macht beschikbaar is tot de nieu we wet in werking treedt. VIERING VAN DEN ITALIAANSCHEN NATIONALEN FEESTDAG IN ADDIS ABEBA. In tegenwoordigheid van den onderkoning en tal van andere vooraanstaande persoon lijkheden, waaronder de voormalig Duitsche zaakgelastigde, Stroehm. is te Addis Abeba op plechtige wijze de opmarsch naar Rome herdacht. In de toespraak in de vroegere Duitsche le gatie, waar hij door Stroehm werd ontvan gen, verklaarde de onderkoning o.a., dat de Ttaliaansch—Duitsche eensgezindheid noo dig is voor den wereldvrede en de verdedi ging der beschaving. Wij zullen, zeide hij, zij aan zij staan in den strijd tegen wan orde, anarchie en communisme, onzen eeni- gen vijand. De voormalige Duitsche zaakgelastigde antwoordde hierop, dat Duitschland de eer ste was, die het belang van den fascistischen opmarsch naar Rome heeft ingezien. Het fascisme heeft aan het nationaal-socialisme tot voorbeeld gestrekt van de groote geeste lijke revolutie. Stroehm verklaarde, dat het niet meer dan natuurlijk was, dat Duitsch land de eerste is geweest om de wettige rechten van Italië op Abessinië te erken nen. De eerste van de serie reeds ver zonden. Batavia, 30 Oct.: De eerste van de serie bommenwerpers, welke voor de Indi sche luchtvaartafdeeling bij de Glenn Martin- fabrieken in Amerika worden gebouwd, is reeds uit Amerika verzonden. In December a.s. wordt het toestel in Indië verwacht. 's Gravenhage, 30 Oct. Te Hoek van Holland heeft de „Katwijk 177", schipper Huig Zwaan, binnengesleept de motorlog- ger „Maassluis 5", van de stoomharing- en beurtvisscherijmaatschappij „de Hoop", te Maassluis, schipper Jan Drop, welke log ger op zee was aangetroffen met defecten motor en stukgeslagen zeilen, Beide schepen zijn op weg naar Vlaar- dingen. Zelfvoorziening van grondstof fen. Eergisteren heeft te Warschau een ministe- rieele bespreking plaats gevonden, waarin o.a. besloten is tot instelling van 'n speciale commissie vanwege het ministerie van han del en nijverheid, die de hoeveelheid grond stoffen zal bepalen, noodig voor de voorzie ning der Poolsche industrieën, en de midde len om zich hiervan in het buitenland te voorzien. Deze commissie zal tevens belast worden met het uitwerken van een program van actie, dat -beoogt, de grondstoffen uit het buitenland afkomstig, zooveel mogelijk te vervangen door de grondstoffen, die het land zelf levert. De royalistische leider Charles Maurras is gistermiddag bij het verlaten van een res taurant gearresteerd. Nadat het Hof van cassatie had beslist, dat zijn beroep tegen het vonnis, waarbij hij wegens uitlokking tot moord tot elf maanden gevangenisstraf was veroordeeld, ongegrond is. Maurras is onmiddellijk naar de gevangenis overge bracht. De arrestatie van Maurras heeft een ze kere opwinding bij de aanhangers der „Ac- tion Francaise" veroorzaakt. Mep verwacht te n.1. dat den leider der royalisten een uitstel van acht dagen zou zijn verleend, aan het eind van welke termijn hij zich zelf zou hebben aangemeld. De hoofdredacteur der „Action Francaise", Pujo' heeft gisteravond in zijn bureau tegen over persvertegenwoordigers verklaard, dat Maurras, die steeds de verantwoordelijk heid heeft genomen voor zijn geschriften en zijn arrestatie zonder protest aanvaardt, zijn vrienden verzoekt kalm te blijven. De eigenaar van dit been vond het „zonde van 't geld" om tijdig de remmen van zijn auto te laten nazien.... EIERVEILING SCHAGEN, 29 October. Aangevoerd: 19000 kipeieren f5.50, 6062 Kg. f 5.906, 62—65 Kg. f5.906.20, klein 45—52 Kg. f3.904.80, per 100 stuks. HELDERSCHE EIERVEILING, 29 October. Aangevoerd: 10220 kipeieren: 52—54 Kg. f 4.30-4.70, 55—57 Ke. f 4.75-5.60. 58—60 Kg. f 5.60-6. 61-63 Kg. f 5.60—6.10, 64—67 Kg. f66.40, kleine eieren f 3.70—4.40, 348 eend eieren f 3.20—3.40, per 100 stuks. HOORN, 29 October. 1 stapel kleine Fabriekskaas f 18, 12 sta pels kleine Boerenkaas f18.50, 1 stapel boe ren comm. kaas f 23, totaal 14 stapels, we gende 4866 Kg. Handel goed. WARMENHUIZEN. 29 October. Roode kool, le kw. f 1—1.60. 2e kw. fl, wit te kool 80 ct., nep f5.10—5.20, drielingen f 1.30—1.40, uien fl.40. grove uien f 1.50, Aanvoer: 7500 Kg. roode kool, 30200 Kg. witte kool, 250 Kg. nep, 875 Kg uien. BROEK OP LANGENDï.TK, 30 October. 3000 kg. Aarappelen f 1.90—2.10 25000 kg. Uien f 1.20-1.60; Drielingen f 1.30—1.60; Grove f 1.30—1.60; 4000 kg. peen f 0.90— 1.30 3500 kg. Kroten f 0.50—1.10; 23000 kg. Roode kool f 1.—1.90. Witte kool 80 ct., gele kool f 1—1.30, D. witte kool 0.80—1.20. groen kool 2.40—3.10, loemkool: lecerf 5.60—7.10, reuh 3.85-6.60, 2e soort 1.501.60, andijvie 50 ct. NOORDSCHARWOUDE. 30 October. 220 kg. Aardappelen Schotsche muizen f 1.40 Groten f 2.302.40 Eigenheimers f 2.10 —2.20 Drielingen f 1.50; 6800 kg. Uien f 1.20—1.50 Drielingen f 1.20—1.70; Grove f 1.50 Gele Nep f 5.30 Peen f 1. roode kool 1J1.30. witte kool 80 ct„ gele kool 1—1.10, D. witte kool 0.90—1.10 bloemkool f 5.10, andijvie 25 ct

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7