jr&JTtëf s te Schiedam Botsing tusschen auto en motorrijder Storm teisterde ook „De Hoop" Marktberichten 15 zwaar gewonden Uit onze Omgeving Predikbeurten Postvluchten naar en van Indië ANNA PAULOWNA Openbare vergadering van den raad der gemeente Anna Paulowna op Donderdag, 5 November 1936, des namiddags twee uur ten raadbuize. Punten: 1. Notulen. 2. Mededeelingen: a. in de vacature van onderwijzeres aan de o.l. school III is voorzien door tijdelijke be noeming van Mej. E. Vorstman; b. Mej. A. Kater heeft hare benoeming tot onderwijzeres aan de o.l. school I aangeno men en is op den bepaalden tijd in functie getreden; c. Ged. Staten hebben eene wijziging in de begrooting 1935 en in de begrooting van het grondbedrijf over dat jaar goedgekeurd; d. aan D. J. Doets is ingaande 1 November 1936 een vaste aanstelling uitgereikt als ambtenaar ter secretarie, meer in het bij zonder belast met de administratie en con trole van werkverschaffing en steunver- leening. 3. Vaststelling pensioensgrondslag van Mej. A. C. Haringhuizen, met ingang van 1 Jan. 1936, wegens verhooging der vergoeding voor bezit van het diploma gemeente-administra tie. 4. Verzoeken om ontheffing van aanslagen in de hondenbelasting. 5. Verzoek van J. A. van Rijn om het bloem- bollenbedrijf op Cérès" te mogen huren tegen een verlaagden huurprijs van 700. 6. Vaststelling van eene verordening tot verhaal van de kosten bedoeld in art. 21 der Besmettelijke Ziektenwet 1928 en van eene verordening op de invoering dier belasting 7. Voorstel tot onbewaarverklaring van eene woning op den Lagedijk, bewoond door R. Davids. 8. Voorstel tot het nemen van een besluit tot 't aangaan van een kasgeldleening voor 1937; 9. Wijziging der begrooting 1936 in verband met een ontvangen nota van opmerkingen. 10. Vaststelling begrooting 1937. 11. Rondvraag. ST. NICOLAAS-ATTRACTIE. Onder leiding van den heer C. Kaan hiel den de neutrale Middenstandsvereeniging en de R.K. Mid.st.ver. „De Hanze" een gecom bineerde vergadering in de zaal van den heer Daalder. De heer Kaan heette den weer herstelden secr. van de neutrale vereeniging in het bij zonder welkom en deelde mee, dat de ver gadering voornamelijk was belegd om te bespreken of er weer een St. Nic.-attractie moet komen. Namens de kruideniers was een schrijven ingekomen, waarin zij meedeelden alleen mee te kunnen doen aan een attractie als zij 50 reductie op daaraan verbonden kosten krijgen en niet meer dan 2 van hun omzet hadden bij te dragen. Mochten beide of een der twee vereenigingen niet met die voor waarden accoord gaan, dan wenschten zij niet mee te doen aan een St. Nicolaas-attrac- tie. Naar aanleiding, van dit schrijven ontspon zich een levendig debat, dat we slechts heel verkort weergeven. Zij, die het voorstel in dienden, motiveerden dit met: Om eenzelfde netto-winst te maken moeten de kruideniers eén veel grooteren omzet hebben dan de meeste andere middenstanders. Zij moeten in percenten van dien omzet in de kosten van de attractie bijdragen en betalen dus van eenzelfden totalen winst meer dan die anderen. Tegenstanders vonden het onbillijk, dat de kruideniers, die veel artikelen verkoopen, die voor anderen een aparte branche vormen daar dan ook b.v. 2 van zouden bijdragen terwijl zij, die er een speciaalzaak voor heb ben, 4 zouden moeten afdragen. Zij stel den daarom den kruideniers voor artikelen, waarop een zeer klein winstpercentage is (boter en suiker b.v.) uit te sluiten. De kruideniers betoogden dat dit onmogelijk is door te voeren en van hun kant werd voor gesteld, dat ieder deelnemer een vast gelijk bedrag zou geven in de kosten, welk voorstel weer werd bestreden met de opmerking, dat dit onbilllijk zou zijn tegenover hen, die een kleinen omzet hebben. De heer Kaan stelde, voor dat tot stemming zou worden overgegaan, de kruideniers nog in de gelegenheid zich afzonderlijk te bera den. Dat geschiedde, maar men bleef bij het ingediende voorstel. Bij zitten en opstaan werd met grootc meerderheid besloten niet op het voorstel van de kruideniers in te gaan. De heer Kaan sloot daarop de vergadering en ver zocht den kruideniers, die dus niet mede zouden doen, de zaal te verlaten en open de, toen aan dit verzoek was voldaan, .op nieuw om met de overigen te bespreken of en hoe een St. Nic. attractie moest worden georganiseerd. Verschillende sprekers be treurden het niet meedoen van de kruide niers; de aardigheid was er voor een deel af .Gezien het feit, dat de twaalf deelne tners aan de Mica nog 5000 bonnen uitga ven, gelooft men evengoed te kunnen slagen Er werd dan ook besloten weer een bal- lero-gooiweek te houden en het percentage voor alle deelnemers op 4 te stellen, waar bij opgemerkt werd, dat dan zeker menig een niets extra zou verdienen door de at tractie, maar dat men de waarde van de re clame niet uit het oog moest verliezen en dat dip soms pas later vruchten afwerpt. Op voorstel van den heer Kerkhof wordt besloten, dat alle deelnemers verplicht zijn behulpzaam te wezen bij de gooitafels en geen vergoeding in hun verteringskosten te geven. Drie leden van elk der beide vereeni gingen, nl/ de heeren J. van Nuland, S. Kroon, P. Heinsbergen, A. v. Zandwijk, H. Voorthuizen en A. v. Zandwijk Rz., zullen een regelingscommissie vormen en rekening houden met o.a. door den heer Wormshec- kcr ter kennis gebrachte klachten over het ongelijk toepassen der regelen bij het gooien. Een voorstel Grootes-Harder, om overgeble ven bonnen tot een maximum van 50 terug te mogen geven, werd verworpen. Tegenover den heer Van Steijn, die niet enkel in zalen, maar ook in café's gelegen heid wou geven voor het hallero-spel, ver dedigde de heer van Zandwijk, dat zalen de voorkeur verdienen, omdat men hen, die be zwaar hebben in een café te komen, ook terwille moet zijn. Ook dit punt zal de com missie regelen. Op voorstel van den heer Van Zandwijk werd den deelnemers nog de verplichting opgelegd minstens voor f 1 in de uit te geven krant te adverteeren en an ders toch f 1 te betalen. De heer Straathof wilde nog eens het niet meedoen der kruideniers ter sprake brengen, maar de heer Kaan sneed verdere discussies af met de opmerking, dat men een pas ge nomen besluit niet weer kan herroepen en dat voor hen de gelegenheid tot meedoen openblijft, waarna hij de vergadering sloot. De heer J. de Groot, van Schagen, is be noemd tot adni. ambtenaar op het districts kantoor van de L;C.O. alhier, ter vervan ging van den heer Van Doorn, van Koog aan de Zaan, wachtgelder ambtenaar van den raad van Arbeid die thans deze func tie waarneemt. WIERINGEN Schaakcompetitie. De Donderdag j.1. gespeelde wedstrijden voor de competitie hadden tot uitslag: D. Smit—Klomp 10 Dokter—Navis 10 ZanstraHommes 10 CrommetuinDekker 01 BoontjesKoopmans 01 TragerBrandsema 10 H. SmitBosker 6—1 EikelboomS. Smit 01 D. SmitBlaas 01 De vorige week afgebroken partij Smit- Trager, werd thans beëindigd en had tot uit slag: SmitTrager 10. Vergadering van de Vrijz. Dem. Bond afd. Wieringen op gisteravond in Hotel de Haan Voorz. de heer O. J. Bosker opende met welkom. De secretaris de heer J. Lont Cz. las de notulen welke werden goedgekeurd. De bestuursleden de heer J. Lont Cz. en L. Noorden, worden bij acclamatie herbe noemd en nemen deze benoeming aan. De heer O. J. Bosker wordt gekozen als afgevaardigde naar de algemeene vergade-, ring welke op 21 Nov. a.s. te Amsterdam zal worden gehouden. Bij voldoende deelname zal een autobus rijden naar de groote demonstratievergade ring op Zaterdag 21 Nov. (des avonds) in het concertgebouw te Amsterdam waar het woord zal worden gevoerd door de heeren Mr. Oud en Joekes. Staande de vergadering geven al heel wat gegadigden zich op voor deze reis, Meerderen kunnen zich melden bij de bestuursleden der afdeeling. De kosten zijn, al naar gelang van de deel name, zeer laag. De voorzitter leest de beschrijvingsbrief voor van de algemeene vergadering waarbij over verschillende punten het woord wordt gevoerd. Nadat verschillende meeningen hierover zijn geuit wordt besloten het hoofdbestuur de vraag te stellen, hoe het is te rijmen dat het partij program punten bevat wel ke recht tegenover elkander staan. En wel het voorstaan, en van het Coöperatieve stel sel en van den middenstand. Na nog enkele punten van de beschrij vingsbrief te hebben besproken volgt slui ting der vergadering. NED. R.K. VOLKSBOND. Gisteravond vergaderde bovengenoemde bond in de bovenzaal van den heer Veerdig. Te half acht opende de voorzitter, de heer A. v. Dongen de vergadering. Spr. heette alle aanwezigen (17 in getal), welkom, in het hijzonder den spreker van dezen avond, den heer v. Slingerland. Voorzitter deed mededeeling dat in Nov. de Algemeene H. Communie zal zijn de 8ste, daar dit gelijk valt met het Patroonsfeest. In eenige korte woorden werd, nog de helaas te vroeg ontslapen voorzitter, den heer C. de Boer herdacht, waarna de secre taris de notulen voorleest, die onveranderd worden goedgekeurd. De heer Van Slingerlandt hield daarna een rede, met als onderwerp: „Ons offensief in dezen tijd". Spreker wijst er op dat het Communisme door de R.K. eigenlijk den laatsten tijd te veel op den achtergrond is geschoven. Onze aandacht was teveel op de N.S.B. gericht, terwijl het communisme minstens even ge vaarlijk is. Geen wonder dan ook dat Paus Pius XI hiervoor steeds waarschuwde met de woor den: „Het is het grootste gevaar dat be staat'" Het communisme berust op één groote dwaling en heeft als basis het materialisme In de middeleeuwen was het allesbeheer- schende middelpunt God en godsdienst, thans is het zoover dat de mensch zich meer richt tot het lagere, het stoffelijke. Gods dienst is volgens de communisten opium, dus gevaarlijk vergift, voor het volk. Het communisme wil het mensehdom ver lagen tot een productiefactor. Het wil geen individueel kapitalisme, maar wel, het staatskapitalisme dat zooals Rusland leert, tot een mislukking leidt. Thans staan wij voor het ontstellend feit, dat een deel van West-Europa dreigt onder te gaan door het communisme. Als voor beelden noemt spreker Spanje en Frankrijk. Bij de opening van de laatst gehouden In tern. Perstentoonsteling heeft de Paus ge wezen op deze ernstige vijand, die de vier pijlers van onze maatschappij aantast, te weten; de waardigheid van het individu, het heilig gezinsleven, de burgerlijke maat schappij en de godsdienst. In Rusland b.v. is eerbied voor zijn ouders in 't geheel niet noodzakelijk, moederliefde wordt beschouwd als een oudbakken op gedrongen overblijfsel van de zedenwet, de spot wordt gedreven met het gezinsleven, huwelijken kunnen op grond van slechts één schriftelijke verklaring, ja soms van een mondelinge overeenkomst reeds ont bonden worden. Aan het einde van zijn rede werd spreker door den voorzitter bedankt voor zijn uit stekende duidelijke rede. Eenige vragen werden nog door spreker beantwoord. Naar aanleiding van één van deze, waarschuwde de spreker tegen de ook hier bestaande I.R.H. (Internationale Roode Hulp), Mochten door deze organisatie soms kindervoorstellingen of iets dergelijks wor den gegeven, dan houde men de kinderen daar vandaan. Na nog eenige interne inuterne besprekin gen sloot de voorzitter op gebruikelijke wij ze de vergadering. VERLOTING. Aan de vereenigir.g tot bevordering van kleuterschool onderwijs te Hippolytushoef is vergunning verleend tot het houden van een verloting, vóór 1 Januari a.s. Uitgegeven zullen worden 3000 loten k f 0.10 Burgelijke stand van 23 tot en met 30 October 1936. Geboren: Anna Thea Gera, u. v. W. Mos- tert en M. Lont. Ondertrouwd: D. Hegeman en G. Cremer. Gehuwd: A. van Dijken en G. van Klinken. ZONDAG 1 NOVEMBER. Ned. Herv. Gemeente. Westcrland, nam. 7.30 uur, Ds. Van Beek. Herdenking der Kerkhervorming. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorst man. Herdenking Herv. Koorzang. Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. M. van Wichen. Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef, nam. 2.30 uur Afscheid Ds. H. W. Meihuizen. Geref. Kerk. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Cand. Van Eerden. Nam. 2.30 uur, Leesdienst. Den Oever, voorm. 10 uur, Leesdienst. Nam. 3 uur Leesdienst. Anna Paulowna, voorm. 10 uur Leesdienst. Nam. 2.30 uur, Cand. J. van Eerden, van Wieringen. Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. The Star of Hope Mission. Julianadorp, nam. 7 uur, de heer H. J. Kraak, van Den Helder. Callantsoog, nam. 7 uur, de heer P. Bok, v. Den Helder. Voorm. 10.30 uur Zon dagsschool voor de kinderen. DIENSTPLICHT. Onderstaande dienstplichtigen der lichting 1937 zullen op datum en plaats achter ieders naam vermeld onder de wapenen nmoete komen. P. A. Plooij en P. A. Rotgans op 22 Juni 1937 te Utrecht bij het Regiment Genietroe pen. P. Ellens op 22 Juni 1937 te Haarlem. (Be stemd voor Korps Pontonniers Dordrecht.) E, Anemaat, J. Brandsema, T. Eekhof en C. Rump, op 3 Mei te Den Helder bij het Regt, Kust. Artie. B. Woortman, S. K. Minnes, P. Kooij, J. de Jong, en J. Dov'es op 23 Maart 1937 te Amers foort bij het 21e Regt. Infanterie. DEN OEVER AANGESPOELD Door den caféhouder P. Plooy te Den Oever is Donderdagmiddag tegen den af sluitdijk ongeveer bij het monument een plank gevonden waarop stond; M. Tyrausit to m.s. Jane Maersk. Ostermoon. WIERINGERMEER De heer Kruiten uit Wieringer- waard ernstig gewond. Gisterenmiddag c.a. 5 uur, kwam de heer Stuik, smid te Slootdorp, met zijn auto, uit de richting Wieringen—Slootdorp binnenrij den met de bedoeling de Kerkstraat linksaf in te rijden. Juist kwam een tweetal motor rijders uit de richting Middenmeer aanrij den. Waarschijnlijk door verblindende ver lichting der autolampen, zag de voorste mo torrijder niet de richtingaanwijzer. Het uit zicht was daarenboven belemmerd door den motregen. In volle vaart reed de motorrijder, de heer Kruiten van Wieringerwaard tegen den auto, juist op het moment dat deze de Kerkstraat inreed. De beide doktoren Hoogkamer en Tamsma die spoedig ter plaatse waren, adviseerden onmiddellijke overbrenging naar het zieken huis te Alkmaar, daar de toestand van den heer Kruiten zeer zorgwekkend was. De borstkas was n.1. ingedrukt. Het motorrijwiel was zwaar beschadigd en is door de politie in beslag genomen terwijl proces-verbaal werd opgemaakt. De automobilist, de heer Struik, kwam er zonder ongelukken af. Het zegenrijke werk van het Hospitaalkerkschip. Men schrijft ons uit Amsterdam: Omsluierd door den grijzen mist, ligt, bij het etablissement der marine, een witte mo torschoener. Het is het hospitaalkerkschip „De Hoop" van de Nederlandsche vereeni ging ten behoeve van zeelieden van elke nationaliteit, de vriend en toeverlaat van de visschers tijdens hun zwaren, vaak zoo ge vaarvollen arbeid op zee. De zeilen, nog kletsnat van het zoute zeewater Woens dag 1.1. keerde „De Hoop" terug van zijn derden en voor dit jaar laatsten kruistocht hangen slap in de touwen te drogen, ook het brikzeil, of beter de resten daarvan, want in den jongsten storm, die helaas zoo ve len een zeemansgraf heeft bezorgd, werd het door de enorme kracht van de elementen losgerukt en aan flarden gescheurd Zwaar heeft „De Hoop" en zijn kloeke be manning het te verantwoorden gehad en ook zij mogen ons deze benaming vergeven de twee landrotten aan boord, dominéé J. G. A. van Hoogstraten uit 's Gravenpolder en de geneesheer Dr. H. J. B. van Wel uit Do.rdrecht, hebben manmoedig aan het wree- de spel der natuur het hoofd geboden. In het hospitaal van het schip welk een ruimte in zoo'n klein bestek zitten wij tusschen de thans toegedekte acht bedden, waarin reeds zoo menig lijden van hen, die aan boord van hun visschersvaartuig door ongeval of ziekte werden getroffen, door de deskundige hand van den dokter en het be moedigend woord van den dominee, werd verzacht. Wij luisteren naar het bestuurslid der vereeniging, havenmeester W. A. van de Poll, die ons hier gebracht heeft en ons het verhaal doet van het prachtige, mensch- lievende werk, dat het hospitaalkerkschip „De Hoop" op zijn kruistochten verricht. De broeder, die mede in ons gezelschap is, evenals kapitein J. Smit, geeft cijfers. Dit jaar werden 477 patiënten behandeld, waar onder enkele zware gevallen, die anders vrijwel zeker zonder deze nabije hulp een doodelijken afloop zouden hebben gehad Maar er is ook de geestelijke hulp. Be halve dat aan boord eiken dag een gods dienstoefening wordt gehouden, is er Woensdag te elf uur, v.m. en twee malen des Zondags, een radioui^endmg ^oor visschers. Dan luisteren, in hun P"™ -n verblijven, temidden van lucht 'ler devote aandacht de opvarenden van trawler en andere vissehersyaartuigen naar nei I woord van den dominee. Scherp ook wordt aan „jL twee IIoop" gespeurd naar het teeken. twee 1 vlaggen boven elkander, het sein dat dok ter en dominee doet P,aatfcm™ 'n nflfr sloep, teneinde zich zoo snel mog j het vaartuig te begeven, waar hun wezigheid verlangd wordt. u™iorvfi Dit alles teekenen wij op uit het boel®"'i relaas, dat wij aanhooren en dan doet nog op verzoek van den havenmeester kapitein Smit op sobere, onopgesmukte zeemanswijze, het verhaal van ^de sto achtige thuisreis van „De Hoop. Bij prachtig weer het was complee zomer, meneer was „De Hoop van Scar- borough vertrokken. Kort daarna stak een storm op van oi - gekende hevigheid. In den morgen van 25 dezer werd de stagfok aan stukken gescheurd en woei zij geheel weg, zoodat er een andere voor moest komen. Dinsdagochtend werd windkracht 10 geconstateerd en moest het klein zeil er aan gelooven, terwijl ook scna- de werd toegebracht aan de boegspriet en de stoelen, waarop de kleine boot rust. In de hoop, dat bij opkomende maan de storm wat zou bedaren, besloot Woensdagochtend de kapitein, door te varen naar IJmuiden, doch des avonds voor de pieren zijnde, was het weer zoo slecht dat een zeemans ervaring van 17 jaren in deze contreien op het spel gezet moest worden om zonder want de loodsboot was niet uitgevaren binnen te komen, aangezien het niet mo gelijk was, weer de vrije zee op te zoeken. Bij de brulboei sloegen twee bergen water over het schip, maar het werkte zich-, door vaste hand bestuurd, door alle gevaren heen en bereikte behouden de haven. De derde kruistocht was volbracht... Ziehier enkele grepen en mededeelingen uit en over de belevenissen van het hos pitaal-kerkschip „de Hoop" dat, bij een sterk geslonken regeeringssubsidie, zijn on volprezen werk, dat eenig is in de wereld, kan b 1 ij v e n verrichten als giften en ga ven blijven toevloeien. Moge ook hier de waarheid van het spreekwoord blijken, dat een goede ver staander slechts een half woord noodig heeft. Uitreis: „De Kwak" te Basra aangekomen. De „Perkoetoet" hedenmorgen naar Indië vertrokken. Thuisreis: De „Djalak" is in Jodphur geland. DE EDELVALK VERTROKKEN. Batavia, 31 Oct. De „Edelvalk" is he denmorgen van Tjililitan vertrokken, met rpedeneming van 145 kilogram post, 2 kilo gram pakketpost en 62 kilogram vracht. Voor tusschentrajecten werden 18 passa giers geboekt. LEEUWARDEN, 30 October. Veemarkt. Stieren, 48 enters f 115170, 85 twenters f 170270 per stuk. 541 vette vette koeien f 120—200, 36—54 ct per Kg; 1212 melk- en kalfkoeien f 105200, 115 pinken f 70130. 10 vette kalveren f 20—-58 1182 graskalveren f 20—90. 390 nuchtere kalveren f 3—8, 515 vette schapen f 13—24, 140 weideschapen f 1020, 390 lammeren f 8 —16, 560 vette varkens f 25110, 35—42 ct., 30 magere varkens 36—42 ct. 106 biggen f 610, 28 bokken en geiten, 30 paarden. ALKMAAR. 30 October. Granen. Aanvoer 1169 HL.: 99 HL voertar- we f 7—8, 46 HL rogge f 8, 215 HL gerst f 7—8.25. 247 HL haver f 6-7.85, 336 HL boonen, paarden- f 67, bruine f 13—17.50, citroen- f 23—28, duiven- f 7.50—9.55, witte f 23—25, tuinboonen f 10—15, 1 HL mos terdzaad, 4 HL karwijzaad f 22, 2 HL bl. maanzaad f 22, 20 HL diversen, 199 HL erwten kleine groene f 88.75 groote groene f 18—25, grauwe f 15—30, vale f 14—20.50, alles per 100 Kg. Handel goed. ALKMAAR. 30 October. Andijvie f 0.50—1.50. appelen f 5.50—12.—, Bloemendaler kool f 2, Bloemkool f 6—9, 2e soort f 2—3.50, boerenkool f 0.80—2.40, bieten f 0.60—2, druiven f 7—15, gele kool f 1.10—1.80, groene kool f 1.50—3, kropsla f O.oO 3, knolselderie f 2—3.60, komkom- "nars f 2—5. peren f 5.50—13. prei f 2.60- ■>.60, postelein 28—52 ct., radijs f 1.60—3 roode kool f 1—2.40, selderie f 0 70—9 60 spinazie f 0.76-1.20 spruiten f 3—8, snij- boonen f 11.50—14, tomaten f 1.50—5, uien f 1—2-40, wortelen f 2—4, witlof I f 7 50— IO.dO. ALKMAAR, 30 October 1936 K?,?,?™arkt- Aangevoerd 37 stapels, zijn de 130.000 kg.. Fabriekskaas kleine f 18 50- Boerenkaas kleine f 17.-; Boerenkaas commissie f 23.- per 50 kg. Handel matig WARMENHUIZEN, 30 October 1936 Roode kool 2e kwal. f 1.-; Deensche wit- f ian- r tV- ^it,e k001 f °-80; Uien ■30, Grove Uien f 1.50; Slaboonen f 10.50- Aanvoer 2425 kg roode kool; 10.000 kg ?l25nswe ™tte o°n0'; 426°° k*. Witte kool;' ^len> 20 kg. Slaboonen. BROEK OP LANGENDIJK 31 October Grooton f 2.50, bl. eigenheimers 2290 llSiO1 U}-n }-4(>-l-70. drielingen 1.10—1.40, grove l.oO—1.70, peen 096-190 rammenas 0.80-2.60, kroten 0,56-120roo' de kool 1—1.70, witte kool 80 ct., gele kool nn n' w"!m0.80—1.30, Bloemkool: Lecerf 50 centUS 4 !X)~C'20' 2es 00rt 1 ««Ke NOORD-SCHARWÖUDE 30 October 1936 Schotsche muizen 1.70; Grooten 9 50—2 80- Aanvoer 3000 kg. Ui,„; m>Vs. {ÜTÖ I 3.70, andijvie 50-55 cent, bloemk°ol ZATERDAGMORGEN U UUR. ROTTERDAM. Op het Grieksche stoom. schip „Petarkis Nomicos" dat, voor het vier jaarlijksch survey bij de werf Feijenoord lag, heeft een zeer ernstige ontploffing plaats gehad. De ontploffing had plaats in het ketelruim. Onmiddellijk na de onplof. fing brak aan boord van het schip brand uit. De brandweren van Schiedam en van Rotterdam rukten direct na het eerste alarm met groot materiaal uit. Ook de drij. vende stoomschuit van de Rotterdamsche brandweer werd onmiddellijk naar de werf van Wilton-Feijenoord gedirigeerd. Men vreest met reden, dat de ontplof, fing een groot aantal slachtoffers zal ei- schen. Eenige mededeelingen daaromtrent konden nog niet worden gedaan. Intusschen zijn de geneeskundige diens ten van de gemeenten Schiedam en Rot terdam gealarmeerd en wortd veel mate riaal naar de werf gezonden. Van den Rotterdamschen geneeskundi gen dienst zijn vier wagens naar Schiedam gegaan. Onmiddellijk is men op de werf begonnen met hulp te verleenen aan de arbeiders, die op het brandende stoomschip in gevaar verkeeren. Het stoomschip „Petrarkis Nomikos" is een tankschip, metende 7.020 ton. Het schip was 21 October van Le Havre naar Rot terdam gekomen voor bovengenoemd vier- jaarlijksch survey. Groote consternatie in Schiedam, De ontploffing welke hedenochtend aan borod van het Grieksche tankschip „Petrar kis Nomikos" heeft plaats gehad, heeft in Schiedam groote consternatie verwekt. Tot ver in den omtrek werd de ontploffing ge hoord en van alle kanten stroomden de in woners van Schiedam en vooral zij, die bloedverwanten hebben, die in het bedrijf van Wilton-Feijenoord werkzaam zijn, naar den ingang van de werf. Voor de hekken van de werf stonden spoedig na het bekend worden van de ontplofing duizenden men- schen, onder wie velen, die zich angstig af vroegen wat er met vaders, zoons of broeders zou zijn gebeurd. Ook op de werf zelf optstond direct na de ontploffing een groote consternatie. On middellijk toen bekend werd, wat er ge beurd was, werd het geheele personeel der werf gerequireerd om zoo veel mogelijk hulp te verleenen. Aan boord van het Grieksche tankschip bevonden zich op het oogenblik der ontploffing waarschijnlijk al le leden der bemanning en vermoedelijk tus schen de 20 en 30 arbeiders van de werf. legen elf uur konden wij nog niet ver nemen op welke wijze de ontploffing heeft plaats ghad. Dat deze echter zeer ernstig geweest moet zijn, blijkt wel uit het feit, dat uirec na de onploffing aan alle kanten van het schip de vlammen uitsloegen. Het schijnt dat brandende olie zich over het schip heeft verspreid. In Schiedam is de hulp ingeropen van alle uokters en verplegend personeel, voor zoover beschikbaar, die zich allen naar de werf heb ben hegeven. Reeds is een aantal slachtof fers van boord gehaald, vermoedlijk een vijf tiental, onder wie twee of drie dooden. Het grootste deel der slachtoffers was bewuste- oos. /ij worden naar het ziekenhuis overge bracht. Twee ontploffingen na elkaar. 5 oor zoover op het oogenblik kan worden nagegaan, hebben twee ontploffingen vlak na elkaar plaats gehad. De eerste ontploffing geschiedde in een ebunker. Tengevolge hiervan is de bo ven dezen bunker gelegen ketel door het ,p..v.an bet scbip geslagen, ïjdens de ontploffing waren ongeveer der- ^"ersonen aan boord, van wie, zooals ge meld, tegen elf uur vijftien, allen overdekt met ernstige brandwonden, van het schip waren afgebracht. riQDD hulpcolonne van de werf Wilton en r e Roode. Kruis transportcolonne verleenden Mrste hulp. De brandweren van Schie- eerleerdam diek orten tijd na de cmr, on,P'°Uing ter plaatse verschenen, n' ®,n tegenover de vuurzee machteloos, ninffi ,eoks tien uur volgde een tweede ont- sthrir a' walke- naar het schijnt, nog ern- »uger rian de eerste en tengevolge waarvan, Ichliu'2°Ver op hot °°f?enblik bekend is, ver- v "e personen het leven heben gelaten. HBmlu brnn('VVfie,'Personeel van Schie- rnmtJ* eenige leden gewond, onder wie de i !n' van de Scliiedamsche brand- ,d®, hfier ,J- van der Plas. Deze kreeg b'llsschingswerk een ernstige wonde aan het achterhoofd. (Ongecorr.) :1i

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10