De onregelmatigheden te Vlissingen Resultaten van Land- en Tuinbouwstellinqen Buitenland Bij het plaatselijk Crisis-Comité De keuringsrechten krachtens de warenwet SJSThT 2200 ;- Passagierende Britsche zeelieden Chineesch nationalisme tsjang-kai-sjek. de grootste meteoorsteen ter wereld. ZEVEN BEKLAAGDEN STAAN TERECHT VOOR DE ARRON DISSEMENTSRECHTBANK TE MIDDELBURG. Het was op 11 Juli 1936 dat te Vlissingen de eerste arrestaties plaats vonden die het begin vormden van een reeks gebeurtenissen die tot ver buiten Zeeland sterk de aan dacht hebben getrokken. Op genoemden datum werden door de Vlis- singsche politie vier collectanten van het plaatselijk crisis-comité Vlissingen gearres teerd, die zich schuldig bleken te hebben gemaakt aan diefstal van goederen ten na- deele van genoemd comité. Zag het er aanvankelijk naar uit, dat het gebeurde niet veel om het lijf had, spoedig bleek, dat men een verbijsterende reeks mis standen op het spoor was. Vrijdag 17 Juli volgde een arrestatie van den Commies ter secretarie J. P. L., van wien gebleken was, dat hij zich verschillende goe deren eigendom van het plaatselijk crisis comité had toegeëigend. Voorts had hij zich gelden uit de collectebussen ter hand doen stellen (hetgeen mogelijk was, daar hij als secretaris van het crisiscomité fungeer de), terwijl hij ook goederen uit het ma gazijn van het crisiscomité aan niet-ingeze- tehen van de stad Vlissingen had doen ver strekken. Dit alles bleek mogelijk te zijn, doordat aan de controle- veel, zoo niet alles haperde. O.m. was er geen voldoende scheiding tusschen de werkzaamheden van het plaatselijk crisiscomité en maatschappelijk hulpbetoon zoodat laatstgenoemde in stelling herhaaldelijk gebruik maak te van de goederen die zich in het magazijn van het plaatselijk crisis comité bevonden. Bovendien bleek het al bijzonder eenvoudig om toe gang tot genoemd magazijn te ver krijgen, waarvan de sleutel bewaard werd in het gebouw waar de ma gazijnen gevestigd waren. Nog uit tal van andere feiten bleek dat men het zoo nauw niet nam O.a. bleven de gevulde collectebussen herhaaldelijk van één tot twee maanden^thuis on der berusting der collectanten. Wat verder aan het licht kwam. Het bleek reeds spoedig, dat de onregel matigheden uitgebreider waren dan aanvan kelijk werd vermoed, zoodat op Zaterdag 18 Juli de administratie van het plaatselijk crisis-comité ten stadhuize in beslag werd genomen. De toenmalige wethouder voor sociale za ken werd voor het geven van inlichtingen enkele malen door politie en justitie ver hoord, waarbij bleek, dat ook hij zijn be voegdheden had overschreden door uit de gelden van het crisis-comité een bedrag aan een ambtenaar van maatschappelijk hulp betoon te doen uitbetalen. Voorts had hij goederen die de gemeente Vlissingen toebe hoorden, afgestaan aan den administrateur van Maatschappelijk Hulpbetoon W. de W. (die 22 Juli werd gearresteerd). Hij had zich gelden doen uitbetalen, afkomstig uit de collectebussen van het plaatselijk crisis-co mité, terwijl hij voorts door tusschenkomst van V. de W., een plaatselijk leverancier, een nota heeft doen opstellen, die hoogere bedra gen vermeldde dan de prijs der geleverde goederen. Spoedvergadering van B. en W. Dinsdag 22 Juli nam de justitie een deel van de administratie van Maatschappelijk Hulpbetoon in beslag en daar de arbeid toch voortgang moest hebben, kwamen Bur gemeester en Wethouders van Vlissingen Woensdagmorgen 23 Juli in spoedvergade ring bijeen. Wethouder J. de Meij die korten tijd nadien onder zoo tragische om standigheden het leven liet moest voor het bijwonen dezer vergadering zelfs zijn elders in het land doorgebrachte vacantie, onderbreken. In overleg met de hoofdin spectie der steunverleening te 's Graven- hage, werd controleur van der Struyck naar Vlissingen gezonden om de functie van den heer de W., waar te nemen. In deze zitting van B. en W. werden de W. en de adjunct commies ter secretarie J. P. L. in hun func ties geschorst. 30 Juli deelde de wethouder voor sociale zaken en financiën, die reeds eenigen tijd niet op'het stadhuis was verschenen, B. en W. mede, dat hij in afwachting van de be handeling van het gebeurde voor de recht bank, niet aan de werkzaamheden van het college zou deelnemen. De verschillende arrestanten werden in middels achtereenvolgens in vrijheid ge steld, hetgeen op 31 Juli ook geschiedde met den administrateur bij Maatschappelijk Hulpbetoon W. de W., zoodat alle arrestan ten toen weer op vrije voeten waren. Inmiddels kwamen bij het onderzoek eigenaardige feiten aan het licht ten aan zien van de wijze waarop de heer P. G. I. gebruik maakte van in blanco geteekende kwitanties., feiten die later mede aanlei ding zün geworden tot de ontdekking van de malversaties bij den bijzonder vrijwil- ligen landstorm gewest Zeeland, waarvoor de heer L. 29 September werd gearresteerd en waarvoor hij t.z.t. zal moeten terecht staan. De rechtszitting. Gisteren stonden zeven verdachten voor de arrondissementsrechtbank te Middel burg terecht. Voor deze zaken bestond van de zijde van het publiek zeer groote belangstelling. Allereerst stonden terecht de verdachten C. R., H. V., A. B. en G. G. Als getuige werd gehoord de heer J. C. Louwerse, commies der gemeente-secretarie te Vlissingen. Deze was secretaris van het crisiscomité en als zoodanig had hij ver schillende goederen onder zijn berusting in een magazijn waar ook de verdachten werk zaam waren Getuige verklaarde, dat de verdachten met bussen collecteerden,, waarvan de inhoud eens in de maand moest worden afgedra gen. De verdachten kregen geen geldelijken vergoeding hiervoor boven hun werkloo- zensteun, wel werden hun zoo nu en dan goederen in natura toebedeeld. Verdachte R. gaf toe, dat hij uit het ma gazijn verschillende goederen heeft wegge nomen, welke goederen hij heeft wegge geven aan het gezin, waarbij hij inwoonde. Ook bekende verd. dat hij verschillende kee- ren geld uit het collectebusje heeft gehaald, welk busje hij thuis bewaarde. De andere verdachten legden eveneens een bekentenis af, waarbij de president zijn afkeuring uitsprak over deze feiten, waar de verdachten toch reeds meer ontvingen dan andere menschen, die in nood verkeer den. De Officier van justitie merkte in zijn re quisitoir op, dat wat hier gebeurd is, alle perken te buiten ging. Wanneer men ziet hoe deze verdachten behandeld zijn, hoe zij boven anderen ont zaglijk bevoordeeld zijn, dan moet men hun handelingen als schandelijk kwalificeeren. Er is hier sprake van een bedenkelijke mentaliteit bij de verdachten van wie een zelfs de brutaliteit had om na de ontdekking in een ingezonden stuk zijn onschuld te be tuigen. De Officier vorderde ten slotte tegen de verdachten V., B. en G. wegens diefstal een gevangenisstraf van 1 maand en tegen R. die ais ergste schuldige moet worden aange merkt, een straf van vier maanden. De verdediger, Mr. Zaayer, gaf als zijn meening te kennen, dat hier rekening moet worden gehouden met de omstandig heden. Er was absoluut geen controle en daarbij komt dat de weggenomen goederen geen groote waarde hadden. PI. drong aan op een voorwaardelijke straf. De uitspraken van deze zaken werd be paald op 13 November. Vervolgens stond als verdachte terecht de getuige J. P. L. uit de vorige zaken. Als ge tuige verklaarde de administrateur W. dat hij in tegenwoordigheid van den verdachte verschillende goederen uit het magazijn beeft ontvangen, welke goederen bestemd waren voor getuige's broer in Souburg, die in behoeftige omstandigheden verkeerde. Verdachte gaf dit toe maar merkte op, dat dit is geschied op uitdrukkelijk verlangen van de W. De adjunct-kommies Zurmond die mede belast was met de maandelijksche inning van de opbrengst der collectebussen ver klaarde dat hij op verzoek van verdachte eenige malen een gedeelte van die op brengst heeft afgezonderd, en dit aan ver dachte heeft ter hand gesteld. Verd. merkte op, dat dit gebeurd is op last van wethouder Laernoes, die nog een vordering wegens reiskosten op het Cri siscomité beweerde te hebben. Het ging hier om een totaal bedrag van ongeveer f 35.—. De officier van justitie noemde ook de handelingen van deze verdachte in hooge mate bedenkelijk, zij het dan ook dat zij door de omstandigheden min of meer in de hand werden gewerkt. Spr. vindt het niet te pas komen, dat van de met zooveel opoffering bijeengebrachte goederen 'n gedeelte werd weggegeven aan menschen buiten de gemeente. Spr. zag in deze verdachte eigenlijk meer een werktuig van anderen. Spr. eischte tegen dezen verdachte ver oordeeling tot twee maanden gevangenis straf, met aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger Mr. van der Weel merkte op, dat de lust tot sensatie aan deze zaak veel grooter omvang heeft gegeven dan zij in werkelijkheid verdient. Pleiter geeft toe dat er bij het Crisiscomité een verkeerde geest heerschte, maar die geest was daarin niet door verd. gebracht. Verd. is altijd een plichtsgetrouw ambte naar geweest en het rapport van den ac countantsdienst luidt voor hem dan ook gunstig. Ook in deze zaak werd de uitspraak be paald op 13 November. Vervolgens stond terecht de oud-wethou der van Vlissingen C. L. Uit het verhoor van den heer Louwerse bleek, dat deze met den verdachte en nog iemand voor het crisiscomité een reis per auto naar Den Haag heeft gemaakt waar voor alle drie personen een gedeelte der kosten hebben gedeclareerd. Later is de wethouder weer bij getuige gekomen, met de meeddeeling, dat hij asl vergoeding van de kosten van dien reis nog f 35.moest ontvangen, welk bedrag getuige maar in gedeelten uit de collectebus moest nemen en dan aan den wethouder moest "91 ragen. Getuige beschouwde dit als een opdracht waaraan hij gevolg heeft gegeven. Op een vraag van den president gaf ver dachte dezen gang van zaken toe, welke eveneens bevestigd werd door den reeds in den vorigen zaak verhoorden getuige Zuur mond. Voorts gaf verd. toe, dat van de goederen, die gekocht waren voor de inrichting van het gebouw van maatschappelijk hulpbetoon met zijn toestemming twee rollen linoleum zijn verhuisd naar den door den heer de Wolf bewoonde bovenwo ning, niettegenstaande door het col lege van B. en W. een daartoe strek kend verzoek van de Wolf was ge weigerd. Teneinde dit feit goed te maken heeft verd. door zijn meubelhande laar Pervoost een kwitantie laten opmaken voor vier stoelen, welke in het geheel niet geleverd zijn. De Officier van Justitie brengt een woord van hulde voor het werk van den accoun tantsdienst, die hier voor een moeilijke taak was gesteld. Door de sensatie, welke rondom het ge beurde in Vlissingen is ontstaan, is volgens spreker deze zaak echter uitgegroeid ver bui ten de grenzen van de werkelijkheid. Naar sprekers mecning is Vlissingen door het gebeurde eenigszins van de kook geraakt en thans doen daar de wildste geruchten de ronde, waarbij zelfs van groote corruptie werd gesproken. Ook wordt gezegd, dat men die zaak in de doofpot wil stoppen. Spre ker wenschte daartegenover te stellen dat er niets wordt geheim gehouden. Verdachte heeft misbruik gemaakt van zijn gezag. Aanvankelijk was spreker van oordeel, dat ook verdachte slachtoffer was geworden van de verkeerde sfeer, die bij het crisis-comité heerschte, maar nu deze zaak is gevolgd door die van den Vrijwilli- gen Landstorm, gepaard gaande met de arrestatie van verdachte, is dat oordeel an ders geworden. Naar sprekers overtuiging moet verdach te dan ook verantwoordelijk worden gesteld voor den gang van zaken en spreker vor derde tegen hem een gevangenisstraf van acht maanden. GRAANVERBOUW VERDER GE STEGEN MET 25.000' H.A. TOT EEN TOTAAL VAN 561.000 H.A. TEGEN 437.000 H.A. VÓÓR DE CRI SIS; PEULVRUCHTEN GESTEGEN MET 6000 H.A.; VLAS 5000 H.A. VOORUIT GEGAAN. Het „Alg. Hsbl." weet een overzicht te geven van de resultaten der door het Landbouwcrisisbureau in Mei gehouden inventarisatie van den land- en tuinbouw, welke waarde- vole agrarische statistische gegevens ook thans weer onder den koren maat worden gehouden door de cri- sis-overheid. De met akkerbouwgewassen beteel- de oppervlakte, inclusief kunstwei- de en braak, draagt dit jaar 923.000 H.A., tegen 897.000 vorig jaar en 868.000 H.A. in 1934. De oppervlakte grasland bedraagt I.324.000 H.A., tegen 1.335.000 H.A. vorig jaar en- 1.365.000 H.A. in 1934. De met groenten en fruit beteeldc op pervlakte bedraagt 44.600 H.A., vrijwel even veel als vorig jaar, doch 3700 H.A. minder dan in 1934. De met bloemkweekerij-gewassen beteel- de oppervlakte is sterk gedaald n.1. van 2120 H.A. in 1934 tot 2003 H.A. vorig jaar en 1592 H.A. thans. De oppervlakte ontgonnen grond, bezet met het eerste gewas, bedraagt 5589 H.A., tegen 5195 H.A. vorig jaar en 5590 H.A. in 1934. Grasland werd gescheurd tot een totaal van 23.000 H.A. waarvan o.a. 9000 H.A. in N.-Brabant, 3000 in Overijssel en 3000 in Gelderland. De tarwe-verbouw bedroeg in Mei 151.500 H.A.tegen 154.000 H.A. vorig jaar; voor het éérst trad dus een kleine daling in. De roggeteelt bedroeg 237.500 H.A., het welk een record beteekent; vorig jaar werd verbouwd 227.000 H.A. en in het jaar daar voor 185.000 H.A. De gerstteelf bedraagt 43.500 II.A., dat is 1000 H.A. meer dan vorig jaar en 10.000 H A meer dan in 1934. De verbouw van haver bedraagt 129.000 H.A. tegen 112.000 vorig jaar en in 1934. Ilct totale graan-areaal dat vóór de crisis, gemiddeld in de periode 1920 —1930 bedroeg 437.000 H.A., is dus thans gestegen tot 561.000 H.A.; vorig jaar werd verbouwd 536.000 H.A. en in 't jaar daarvoor 484.000 H.A. Fabrieksaardappelen werden verbouwd tot een totaal van 21.000 H.A., tegen 31000 H.A. vorig jaar en 30.000 H.A. in 1934 De teelt van consumptie-aardappelen bleef gehandhaafd op 91.000 ha; die van suiker bieten steeg van 40.700 ha; op 43.700 ha- die van Mangelwortelen bleef gelijk, nl. 45.000 I)e verbouw van veldboonen, die in 1934 w i^meï.hts 6000 ha' bedroeg, verdubbelde Qonnn V. *roene erwten bleven op ,.0.000 ha. staan, doch de schokkers daalden van 4900 op 2600 ha; de andere erwten kwamen van 2700 op 3350 ha. -,™e tee,t van bruine boonen, in 1934 nog -.100 ha en vorig jaar 6500 ha, breidde zich verder uit tot 6700 ha; witte boonen hand haafden zich op ruim 1100 ha. De totale cultuur van peulvruchten steeg van 49.500 ha in 1934 tot 51000 ha. vorig jaar en tot 57.000 ha in Karwijzaad is sterk achteruitgegaan nl. van 8000 ha in 1934 trt 6000 ha vorig jaar en 3600 ha in het loopen- rle jaar. De vlasteelt daarentegen (hoofdza kelijk bestaande uit witbloei) breidt zich uit, nl. van 6100 ha in 1934 tot 9 >00 ha vorig jaar en 14.400 ha thans Bovendien is pp 1000 ha kanarie zaad geteeld (vorige jaren slechts 14 ha). De mosterdzaad-oogst heeft 700 ha bedra den; vorig jaar 1300 en in het jaar daarvoor 1000 ha. Van blauw maanzaad (in 1934 nog 1000 ha) Een nieuwe, zware bedrijfsbelasting. Alle fabrikanten en handelaren in levens middelen, met uitzondering van enkele branches, zullen in het vervolg moeten bij dragen aan de kosten der keuringsdiensten. Als basis voor deze heffing, wordt geno men de klasse waarin het bedrijf in het handelsregister is ingeschreven. Geheven zullen worden de volgende rechten. a. Voor een bedrijf dat niet is ingeschre- ven in het handelsregister 1. indien het bedrijf door de eigenaar zelf wordt gedreven zonder eenig personeel één gulden. 2. Voor ieder ander bedrijf drie gulden. b. Voor een bedrijf in het handelsregister ingeschreven indien gerangschikt in de le klasse f 5. 2e klasse f 10.—; 3e klasse f 15.—; 4e klasse f 20.—; 5e klasse f 30.—; 6e en hoogste klasse f 40.— Voor filialen wordt, boven het door het hoofdbestuur verschuldigde, geheven f 5.—, te heffen door de gemeente waarin deze ver koopplaats is gelegen. BRANDEND PETROLEUMTOESTEL OM GEWORPEN. Twee knaapjes gewond. Gistermorgen zijn twee zoontjes van twee en vier jaar van de familie Kaptein, wonen de in de Rohofstraat te Almelo, in brand geraakt. De kinderen, die in de kamer speelden, hebben daarbij een brandend pe- troleumtoestel omgeworpen. Op hun ge schreeuw kwam mevrouw K. toeloopen. Bij haar pogingen de vlammen te dooven, ge raakten haar kleeren in brand. Tenslotte wist het te hulp gesnelde dienstmeisje de vlammen te verstikken. De kinderen had den toen evenwel reeds ernstige brandwon den opgeloopen. Beiden zijn naar het Al gemeen Ziekenhuis te Almelo vervoerd. Vooral het oudste jongetje is er ernstig aan toe. Mevrouw K., wier kleeren gedeeltelijk zijn verbrand, heeft geen noemenswaardig letsel bekomen. SCHIPPERSKNECHT OVER BOORD GE SLAGEN EN VERDRONKEN. Donderdagavond omstreeks half twaalf is de 20-jarige schippersknecht J. van Egr ihond uit Alphen aan den Rijn, varende op het M.S. „Rijnstroom" door tot dusver onverklaarbaren oorzaak overboord gesla gen en verdronken. De „Rijnstroom", welke van Amsterdam kwam, had in de Hijuianswetering onder Alphen aan den Rijn een hoeveelheid ijzer gelost. Aan boord bevonden zich slechts twee personen, nl. de stuurman en van Eg- mond, die zich resp. aan bakboord en stuurboordzijde bevonden, teneinde de dek last vast te maken: Het schip had zich toen reeds weer in beweging bezet. De stuurman was juist met het werk gereed, toen hij een plons hoorde, gevolgd door hulpge roep. Zoo spoedig als de omstandigheden het toe lieten, bracht hij het schip tot stil stand, doch toen hij hulp wilde bieden zag hij nog juist hoe van Egmond in de diepte verdween. De politie heeft gistermorgen het lijk opgehaald. VEROORDEELDE NEDERLANDER UIT DUITSCHLAND ONTSNAPT. Een dezer dagen gelukte het den Neder lander V„ die in Duitschland wegens devie- zensmokkel tot twee jaren tuchthuisstraf was veroordeeld, te ontsnappen. De vrouw van den veroordeelde overleed een dezer dagen en toen de man verlof kreeg, onder geleide naar de begrafenis, welke in Emme rik zou plaats hebben, deel te nemen, zag hij kans te ontvluchten. Hij vroeg nl. even te mogen telefoneeren. Dit verzoek werd in gewilligd, doch buiten stond een auto klaar De man sprong in den wagen en wist op deze wijze over de grens in Nederland te komen. werd thans slechts 130 ha verbouwd, even veel als vorig jaar. Van rundvee en varkens hebben wij on langs reeds de cijfers openbaar gemaakt. Thans diene, dat de paardenstapel zich blijft uitbreiden nl. van 269.000 in 1934 tot 288 000 vorig jaar en tot 295.000 thans. Het aanta veulensbedroog in Mei 20.000; vorig jaar -1.000 en in 1934 slechts 16.000 De schapenstal, die zich vorig jaar had uitgebreid van 642.000 lot 680.000 verminder de thans weer tot 655.000; hot aantal lamme ren bleef bij vorig jaar gelijk, n.1. 36.000 De totale kippenslapel verminderde slechts weinig, n.1. van 28.5 op 27.8 millioen stuks 13 <m 1.3.8 millioen kuikens.' In 1934 bedroeg de sterkte 34.5 millionn waarvan 17.4 millioen kuikens nilllloen. Het aantal eenden, dat vorig jaar reeds deaSvIrd7rinfStr?74Vao{3o9540(){) 0,1 861 00°- S kens (vorig jAar 3TO.000)a.arVan 28G'00° k"f De oppervlakte bloembollen (geme. ten maat) bedroeg in Mei 6300 ha Daarvan was: ,475 ha hyadn(hen; ha vroe*e en 1510 ha late tul pen, 845 ha narcissen en 1790 ha bijgoed. Twee jaren geleden werden ver- ouwd: 550 ha hyaeinthen, 2100 ha vroege en 1500 ha late tulpen, 10<>0 Een uiteenzetting van Japansche zijde. De woordvoerder van .Tapansche minis. terie van buitenlandsche zaken heeft op vragen van correspondenten van buiten- landsche bladen met betrekking tot de in. cidenten te Kiclocng (Formosa,) waarbij Britsche zeelieden zijn betrokken, medege- deeld dat de grootst mogelijke terughou. dendheid in acht genomen diende te wor- den, en wel in de eerste plaats ter wilie van de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Engeland en Japan en in de 2e plaats omdat het officieele onderzoek nog niet is geëindigd. In verband echter met l.et feit, dat de Britsche bladen een onjuiste lezing van het gebeurde hebben gegeven, maakte de woordvoerder, zij het met tegen, zin, den inhoud bekend van een beknopt politierapport, waaruit blijkt, dat bet Brit. scbe duikboot-moederschip „Medway" en U onderzeebooten Kieloeng zijn binnengeloo- pen, en dat de bemanning aan land is ge. gaan van 6 tot 9 October, gedurende wel- ken tijd berichten zijn binnengekomen van 21 incidenten, waarbij Britsche matrozen betrokken waren. Het betreft hier klachten van de eigenaars van taxi's, cafè's. dancings enz., die de Britsche matrozen beschuldi gen van het niet-betalen van rekeningen, liet breken van eet- en drinkgerei, onbe hoorlijk optreden tegen kellnerinnen enz. Wat ile Britsche beschuldiging betreft, dat drie Britsche matrozen door de politie zijn geslagen, zeide de woordvoerder van het ministerie, dat de politie dit met stellig heid heeft ontkend. De woordvoerder deed verder mededee- ling van een politierapport omtrent de drie matrozen, die te Taihokoe den trein naar Kieloeng hadden gemist, en verplicht wa ren een taxi te huren, waarmede zij even na middernacht te Kieloeng aankwamen. Deze matrozen waren alle drie zwaar be schonken en maakten ruzie met den chauf feur over den ritprijs, die laatstgenoemde verklaarde niet ontvangen te hebben. De matrozen werden naar het politiebureau gebracht, waar zij ter ontnuchiering in een kamer werden opgesloten, doch zij misdroe gen zich daar op dusdanige wijze, dat tot Britsche officieren het verzoek moest wor den gericht, hen weg te halen. De woord voerder verklaarde, dat de Britsche oor logsschepen na de incidenten nog twee da gen te Kieloeng hadden vertoefd, doch dat de Britsche autoriteiten geen klacht had den ingediend. Pas kort geleden heeft de Britsche ambassade bij het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken naar aanleiding van de incidenten een klacht ingediend. De Japansche regeering heeft thans aan de gerechtelijke autoriteiten ge last, een grondig onderzoek in te stellen. Op verdere vragen zeide de woordvoerder; ik geloof niet, dat het uitstel van het be zoek van Sir Charles Little verband houaï met de incidenten te Kieloeng. Sir Charles heeft zelf den wensch te kennen gegeven, een bezoek aan Japan te brengen, en het uitstel is dan ook geheel een Britsche zaak. Het volk schenkt de regeering vliegtuigen. Gisteren werd in China de vijftigste ver jaardag van Maarschalk Tsjang Kai sjek get ierd en meer dan 70 hoogst moderne ge- echts- en bombardementsvliegtuigen vor men het geschenk, dat het volk ter gelegen- hPni '"°IrIv,}n aan de regeering heeft aange- aantal militaire vliegtuigen, a7an bet totaal streng geheim gehouden innV' »a' rnettertijd zijn toegenomen met 100 toestellen, betaald uit een fonds van 10 C1""e,escl|e dollars, waartoe alle matschappelijke klassen hebben bijgedra- n°n. ('00r f'e Russische academie van we- 5«Pfen Ultgezonden luchtexpcditie is in non 7°, teniKRekeerd met acht meteoorstee- ®n twee fragmenten, afkomstig van een Unrt mnreKeP' die in 1933 in Centraal-Rus- ïioi i o S ^e;va"en. De leden dezer expeditie stormon lulmT f-000 K.M. gevlogen over de ronvo yaP Kazakstan en de wouden en me- vnn i j1 !'Pt district Omsk, op zoek naar klo- nn i anrdp, welke voor onderzoekers waren Ranpn f?r°nd niet waarneembaar u P''n succes acht men in het bijzonder van ,i- %00r de aanstaande luchtexpeditiei l oon Raan zoeken naar den beroemden Joengoes-meteoorsteen, welke voor zoover hekend de grootste ter wereld is.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2