Texel Ingezonden DE WEEKt DE STROOPER altijd wat nieuutó, Hevige SNIIWOND IN DEN VINGER KLOOSTERBALSEM RIJK AAN VITAMINEN HERMAN NYPELS Jongeheren en Kinderkleding HERMAN NIJPELS' Kledingmagazijnen, Den Helder. BLOEDT VERSCHRIKKELIJK ARE* ER'S «M4INIEI TER INZAOI Avondkleding Smoking - Jacquet WAAROP DE BEELTENISSEN VAN H. K H. PRINSES JULIANA EN Z. H. PRINS BERNHARD Prijs van insigne met Oranje lint 25 cent, Verlovingsspeldjes in de kleuren der beide Vorstenhuizen 15 cent FEUILLETON DOOR O PETER BARON Mh"?* ""nh'k °P wïï xxmi. DE ECHTE HONING TAAI-TAAI Per pond f 0.25 GEMBERTAAI p. p. f 0.30 COR KRIGÉE Van Galenstraat 71. Tel. 399 De meeuwenja die blijven zwieren en krijschen over het strand, en ze krgschen zoo als ze dat reeds eeuwen gedaan hebben: mis troostigschor En inmiddels zoeken we het karig stukje zee af, dat de nevels ons gelieven open te laten en dat is maar bedroefd weinig. Mis schien een kleine 200 meter. Geen wrak te bespeuren, geen masttopje... niets. We loopen tot paal 4 en komen dan een ouden visscher tegen, huiverend in z'n duffel en z'n neuswarmer hoog-opgetrokken onder het desbetreffend orgaan. Hij sjouwt wat latten en plankjes mee en staat ons te woord, wat vermoeid en zonder interesse blijkbaar voor de restanten van de „König Wilhelm". „Jahet moet er liggen, maar dat kun je nou niet bekijke; daarveur mot je wachten tot het opklaart". Zoo zijn we terug gegaan, terug in den mist en den regen en in eindelooze miezerigheid. De meeuwen scheerden over ons heen en wel licht vroegen deze zich af wat een mensch kon bewegen op dezen dag derwaarts te trek ken. Vreemd zoo'n stormstrand, met zijn duizend en een voorwerpen, en waarover het schuim vlokt als dolle horden opgejaagde witte ko nijnen. Het flakkert over de pieren heen en rolt soms holderdebolder honderden en honder den meters het zand op, om dan te pogen tegen de hellingen op te komen. Vroeger lukte dat nog wel eens. Nu zijn ze te steil... Tusschen het schuim liggen de flesschen, in elk waarvan we kijken of er misschien een manuscript in zit van een eenzame op een verlaten eiland, en de aardappelen en doosjes en blikken Als we den boulevard oploopen zien we ach ter ons en het wordt nog dikker. Geen kans gehad dus om het wrak van de „König Wil helm I" te bekijken. Jammer. Wie weet, was het bij kalm weer niet gelukt met een vlet er op te komen. Mis schien is daar nog wel een ingang in een luiken wie weet zitten in die ouwe schuit, al ligt ze er al van '70, af wel kostbaarheden... Dat alles weten we niet en het is alleen maar de aard van het Nieuwediepsche ras, die zulke gedachten in je brengt. Het is de geest, die heel vroeger de strand jutters maakte en die in heel, heel bescheiden vorm toch nog in iederen bewoner van deze kusten schuilt. Het is de zucht naar het avon tuur. Vaagmaar ze is er. En thans hopen we op een dag helder zicht. in prijzen die U aanstaan. Verband met KLOOSTERBALSEM geneest de wond in 24 uut .Als moeder aan een groot gezin, had ik het ongeluk mij bij 't brood snijden een flinke jaap in den wijsvinger te geoen. Het bloedde verschrikkelijk. Een van myn kinderen bracht dadelijk den Kloosterbalsem, die in mijn huisgezin met kinderen telkens van pas komt. Na een doekje mei dezen geneeskrach tigen balsem op mijn vinger te hebben gedaan, hield het bloeden dadelijk op en de hevige wond was tot mijn ver bazing in 24 uur geheel geheeld en totaal genezen." B D (e Qr „Geen goud zoo goed" Onovertroffen b(j brand-en sn|jwonden Jok ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Kheumatjek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 84. ct Potten: ó2'/2 ct. en 1 04 BURGERLIJKE STAND van 24 tot en met 30 October 1936. GEHUWD: Simon Lap en Elisabeth de Waard: Cornelis Bakker en Anna Beumkes; Reijer Buijs en Maria van den Hoek. POLITIE. GEVONDEN: 1 kruk van auto; 1 hand koffer en 1 nappa handschoen. KERKNIEUWS. Op Maandag 2 November zal te Den Burg in de Ned. Herv. Kerk een gemeentedag wor den gehouden, waarin als sprekers zullen op treden: Ds. Kijne van Rhenen, vroeger pre dikant te Den Burg. en Ds. Visser. Het Kerk koor zal zingen. De toegang is vrij. Den Burg PROP AG ANDA-FIL1MA V OND VAN HERWONNEN LEVENSKRACHT. In Pen's Bioscoop werd gisteravond een pro- paganda-avond van Herwonnen Levenskracht gehouden waarvoor het initiatief was genomen door de afd. Den Burg van den R.K. Volks bond. De belangstelling voor dezen avond was zeer groot. Het openingswoord werd gesproken door den heer H. Zijm Sz., die een bizonder woord van welkom richtte tot den Z.Eerw. heer Pastoor Boonekamp van De Cocksdorp, tot Weth. Kager en tot den heer Pisart; hij zag in de aanwezigheid van autoriteiten in onze ge meente het bewijs, dat de belangstelling voor de t.b.c.-bestrijding hier groot is. Spr. wees ver der even in het kort op het schitterend werk van Herwonnen Levenskracht. Deze vereeni- ging heeft thans een nieuw Sanatorium, dat als het grootste en best ingerichte van al de Sana toria in Nederland bekend staat. Het is het naar maat gemaakt vanaf 37»®® moderne snit Den Helder Kledingmagazijnen sanatorium vah het R. K. Werkliedenverbond, het biedt plaats voor ongeveer 500 verpleeg den. Deze avond is, zei spr. verder, voorname- lgk belegd voor versterking van het z.g. Vrijw. Stuiversfonds: aanvankelijk werd hiervoor op Texel pl.m. 50.per jaar bijeen gebracht, dit is evenwel tot de helft teruggeloopen, nu echter zal men de gelden iedere week laten ophalen. Na een korte inleiding van den propagandist, den heer H. Vuister, werd hierna tot vertooning van een film, betreffende het sanatorium, over gegaan. Hieruit bleek wel, dat Herwonnen Levenskracht werkelijk over een pracht-inrich- ting op dit gebied beschikt. Alle middelen staan den geneesheeren daar ten dienste om de vree- seltjke ziekte, waaraan jaarlijks nog duizenden in ons land sterven, te bestrijden. De heer Vuister hield ln de pauze zijn propaganda-rede. Hij deelde mede, dat er in ons land jaarlijks nog 35.000 lijders aant.b.c. worden aangetroffen, waarvan onder de R. K. ongeveer 15.000. Het snatorium biedt plaats voor 500 patiënten; op dit moment zijn er ongeveer 130 mannen en 130 vrouwen en 100 kinderen. Helaas kan nog lang niet aan al de aanvragen om opname wor den voldaan, er bestaat helaas nog een lange wachtlijst, die niet tot stand is gekomen door gebrek aan plaats maar door gebrek aan geld. Leden van het R.K. "Werklieden-verbond kunnen gratis in dit Sanatorium worden verpleegd, ook hun huisgenooten, doch de aanvrage is geregeld zoo groot dat sommigen maanden, soms jaren hebben moeten wachten om te worden opgenomen; in 12 jaar tijd heb ben ruim 600 personen op de wachtlijst ge staan en wat dat beteekent voor een T.B.C.- lgder kan men zich indenken, als men nagaat dat er ruim 180 van deze personen zijn over leden voor ze konden worden opgenomen. De stuiveractie heeft de wachtlijst, zei spr., veel korter gemaakt, ons ideaal zou echter zijn dat ze weder geheel kon worden opgeheven en daarvoor is voortdurende propaganda zooals deze avond, noodig. Tijdens de bijeenkomst gaven zich 50 per sonen voor de Vrijwillige Stuiveractie op. Het tweede gedeelte van de firn gaf een over zicht van de Nazorg aan dit Sanatorium ver bonden en ten slotte kreeg men een kort over- zich van de model operatie-inrichting van het Sanatorium te Bilthoven. De heer H. Zijm deelde in zijn sluitings woord mede, dat het in de bedoeling ligt, reeds de volgende week met het ophalen van den wekelijkschen stuiver te beginnen. De contribuanten ontvangen dan een bonboekje, terwijl hun 't maandblad van H. W. Levens kracht wordt toegezonden. TEXEL-NIEUWS. De eenige voetbalwedstrijd, die hier morgen wordt gespeeld is een match tusschen een Texel-comb. en een sterk veteranen-elftal, waarin o.m. zullen medespelen Alb. Dros Pz., N. Ran, Klaas Gielis, Dapper e.a. In de Texel-comp. heeft de vroegere back van het le. D. Zuidewind, een plaatsje ge kregen, voor wie dezen wedstrijd wel als een proefmatch zal gelden. PREDIKBEURTEN. Zondag 1 November 1936. Ned. Herv. Gem. Den Burg. v.m. 10 U, Ds. V^rndcollecte Oosterend, v.m. 10 uur, Ds. A. W. Kok Oost eren n m uur> Ds. Kok. H. Avondm. W a a l,"'s av. 7.30 u., Ds. van 't Hooft Herd^ng Kerk'ervormiS: Ma'dcollecte De Cocksdorp. v;m. 10 uur. Ds. |aa.m H. Avondmaal Zuid-Eierland, n.m. 3 uur, Ds. Salm oudescbild, 7.30 KOOS. v.m. 10 Doopsgezinde Gemeente. O o s t e r e n d, 's av. 7.30 u., Ds Vis. Geref. Kerk. Den Burg, (Gebouw Fanfare) v.m. 10 uur, Geen dienst n.m. 3 uur, Ds. v. d. Leer. Oosterend. v.m. 10 u., Ds. v.d. Leer n.m. 3 uur, Cand. Wouda Gereformeerde Kerk '.H.V.) Oosterend, v.m. 10 u. en n.m. 3 u., Ds. Kok Den Helder, 28 October 1936. Mijnheer de Redacteur, Door het bestuur der Vereeniging voor Ziekenverpleging „Voorzorg" wordt in een circulaire medegedeeld, dat deze vereeniging is aangesloten bij de Landelijke Federatie, waardoor men bij verhuizing naar eene andere gemeente met volle rechten wordt overge schreven. Het bestuur der Federatie machtigt mij te verklaren, dat deze mededeeling in strijd is met de waarheid en dat genoemd bestuur het verzoek tot aansluiting van „Voorzorg" tot op heden zelfs nog niet heeft ontvangen. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat ter plaatse alleen de Algemeene Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging „Den Helder" bij de Federatie is aangesloten. U beleefd dankend voor de opname, L. J. VAN DER KUIJL, Voorziter van het Streekverband Noord-Holland der Federatie van Vereenigingen voor Ziekenverple ging in Nederland. Staagt allen a.6. IVaen&dag m Jnslgne IN FEITEN EN fantasieën Zoo zijn we... We hebben onzen eersten tooneelavond, ge. noem<? „Abonnementsvoorstelling", weer ge. had en liet deed ons goed, eindelijk weer eens te belanden in een sfeer, waar de beschaving, de cultureele verheffing en de goede smaak troef waren! Het komt tenslotte tè sporadisch nog voor, dat men zich in Den Helder ten onder kan doen gaan in een atmosfeer van dramatur gische Wonne en waarlijk kunstgenot. Het was weer precies, zooals dat ook^ de andere jaren geweest is: de dames gehuld in iets nieuws", thans overwegend zwart en paars (subs. mauve) versch gekapte kapsels, de neuzen bedouwd met een poudre de riz- laagje, met daverende corsages, sommige als de takken van treurwilgen en Wilde aard- beien, en tenslotte voorzien van een glimlach, Ook het mannelijk deel was present, met krakende schoenen, met geagiteerde koppen, met een lefdoekje in de smoking en met de 5 cent fooi voor den ober, die met het pro- gram leurt. Dan gaat het tooneel beginnen en plegen we interesse. Velen vinden het mooi en velen zeggen, dat ze het mooi vinden. In de pauze's beluistert men dan spannen de verhandelingen over de aardappelen van Piet Kalis, die nog steeds goedkoop zijn, over de vitrages, die men zoo juist in een „zacht sopje" gedaan heeft, over Miesje, die eczeem aan haar kleinen teen bezit en over het raglan-mouwtje van mevrouw voor links tegenover, dat het summum van smakeloos heid is... Het is merkwaardig, waartoe zoo'n abonne mentsvoorstelling niet kan leiden. Tout Den Helder is aanwezig, op z'n Paaschbest, en overal dartelen de geuren van lavendel en kamfer (teneinde de abonnements-pakken der vaderen motvrij te houden, weet-U). Uw reukorgaan binnen, ook al weer ter meer dere stimulatie van „De Kunst". En als we dan 10 kwartier van de kunst genoten hebben en tegen elkaar intellectueele dingen gezegd hebben en onze wijsheid ge lucht en mekaars kapsel afgemaakt, dan is daar al weer het einde en alvorens het laat ste woord voor het voetlicht gesproken is verrijst alls als bij één massale zweepslag en ijlt ter garderobe, waar men sinds enkele maanden door een internationaal gevormde bediening geholpen wordt. Verleden jaar vertelden we reeds over den vestiaire-run, doch deze is zoo mogelijk nog toegenomen. Wederom worden de ouderen onder ons hautain onder den voet geloopen, wederom komt men er uit (als men er uit komt) als een verfomfaaide worst of iets dergelijks en wederom prijst ge Uzelf gelukkig, indien ge tenslotte op den Kanaalweg belandt. Van hartstochten die Het Tooneel in U kan oproepen, gesproken... 34) Niet voordat hij den heuvelrug had beklom men en van den grooten weg afsloeg om het bosch in te gaan, bemerkte Brown, dat Larry zijn wagen geparkeerd had en te voet volgde, maar hij hechtte er geen bijzondere beteekenis aan. Een poosje later keek hij toevalig eens om, en bevond dat Larry's smaak voor landelijke wandelingen nog steeds samenviel met die van hemzelf. Dat kwam hem toch eenigszins vreemd voor. De volgen de tien minuten wendde hg zich drie keer om, waarbij hij tot de overtuiging kwam, dat de verwijfde baardman hem steeds meer inhaal de, en tevens dat de avond begon te vallen. Een en ander was Brown niet naar den zin. Hij bleef staan en wachtte, tegen een boom geleund, tot Larry bjj hem was gekomen. Larry kwam langzaam aangeslenterd. „Mooie avond," meende hg vriendelijk. Dat was het, maar Brown had gewichtiger dingen aan zijn hoofd. „Hoor eens," zei hij kortaf. „Hoe zit dat, ben je me aan 't volgen?" „In zekeren zin, ja, geloof ik," zei Larry, „maar ik meen, dat 't hier vrij wandelen is. en dat de gemeente aan meer dan één persoon tegelijk veroorloofd, van het uitzicht te ge nieten." Detective Brown stak zijn kin krijgshaftig vooruit. „Hou maar op met die smoesjes," snauwde hij. „Daar ben ik niet van gediend. Wat moet je?" „Dit!" Brown kwam nooit te weten, wat de an der moest, omdat diens plannen den vorm aannamen van een onverwachten forschen kaakslag, en toen viel de hemel in. Dat was tenminste de indruk, die Brown er van kreeg. In werkelijkheid sloeg hij met zijn hoofd tegen den boom, waartegen hij had staan leunen, en verloor het bewustzijn. Toen hij weer bijkwam, lag hij in een bed in 'n bovenkamer van de portierswoning van „Marke Hous". Behalve dat bed en een stoel, was de kamer ongemeubeld, en de ma neschijn maakte de eenige verlichting uit. Een poging om zich te bewegen deed Brown bemerken, dat hij aan het bed vastgebonden was, en een poging om wat te zeggen, dat hij bovendien een prop in den mond had. Een en ander verschafte hem geen bijzonder ge noegen evenmin als het gezicht van Larry, die rustig bij hem stond te rooken. Brown trok booze gezichten, en Larry, na zijn sigaret zorgvuldig uitgemaakt te heb ben, liet hem een revolevr zien. „Dit ding," verklaarde hij, „ls voorzien van een silencer, en als die zijn naam waar moet maken, zul je vermoedelijk niet in de gelegen heid zijn, er veel van na te vertellen." Brown moest de aannemelijkheid van Lar ry's woorden toegeven: „Als ik zeg „we", dan bedoel ik eigenlijk alleen mezelf, want de eerstvolgende dagen wordt van je verwacht, dat je niet spreken zult zonder mijn toestemming. Daar staat tegenover, dat je zooveel kunt denken als je zelf wilt." Hij wierp zijn sigaret weg en nam den stoffigen stoel, waarover hij, voor hij er op ging zitten, eerst netjes zijn zakdoek uit spreidde. „Ik veronderstel, Kaye, dat we je tegen woordigheid te danken hebben aan de aan wezigheid van onzen Jan," begon hij gemoe delijk. Een oogenblik was Brown in de war. De ongewone benaming had hem verbaasd, maar toen besefte hij wat er gebeurd was: hij was het slachtoffer geworden van een van de her haalde aanvalen op Kaye's vrijheid en leven. „Daar kon je wel eens gelijk in hebben," antwoordde hij, „maar als je denkt, dat dat zóó maar gaat, vergis je je leelijk en wie voor den duivel ben jij bijgeval?" „Nou, nou, dat klinkt niet erg geestrijk," hoonde Larry. „Hebben we dan al die jaren een mythe aangebeden, of is de sluwe Kaye eindelijk eens overbluft?" En toen had Brown een helder oogenblik. Het viel hem in, dat maar twee menschen, die in verband stonden met het geval Teyst, er belang bij konden hebben, den supinten- dant vast te houden de Strooper en Larry Wade. Brown schoot, en bevond dat hij raak- geschoten had. „Je ziet er veel beter uit zonder baard, Larry," zei hij. „Veel beter," gaf Larry toe. „Ik veronder stel namelijk, dat je mij al lang kent, hoewel ik jaren vergeefs verlangd heb, jou eens te mogen zien." Brown dacht woedend na, en had weer een helder oogenblik. Als Larry dacht, dat hij Kaye gevangen had, kon de echter Kaye zoo veel te vrger optreden, en er was een goed middel om Larry in zijn dwaling te sterken. Kaye was vermaard om zijn voorliefde voor aanhalingen, en als Brown er nu ook een paar kon plaatsen, zou dat voor Larry een overtuigend bewijs zijn, dat zijn gevangene werkelijk superintendant Kaye was. „Ik moet toegeven," zei Brown langzaam, „dat je ons dit keer te slim af bent geweest, maar vergeet niet, Larry: Zij dienen ook, die enkel staan en wachten. Zelfs als ze alleen maar zitten." „Wie heeft dat voor je uitgedacht?" spotte Larry. „Milton. Ken je hem?" „Nee, nooit van gehoord. Wat is het voor een type?" Dat wist Brown ook niet. Hij gromde eens en rakelde zijn brein op, maar er kwam geen citaat meer te voorschijn. „Waarom wou je me eigenlijk hier hou den?" vroeg hij plotseling. „Tja, oude ziel," zei Larry, „dat zal ik je zeggen. Ik wou een poos jouw fascineeren- de persoonlijkheid aannemen, en het zou na tuurlijk een beetje vreemd lijken, als er een heel bataljon Kaye's in Reigate rondtrippelde. Vandaar je kloosterlijke afzondering." „Zoo," bromde Brown, en keek ontevreden rond door de halfdonkere kamer. Na een poosje viel hem een nieuw citaat in, dat hil wel eens van Kaye gehoord had. „Gij die hier binnentreedt, laat alle hope varen, zei hij somber, en voegde er verdui delijkend bij„Uit Dante's Inferno Larry grinnikte en ging er toe over, zijn gevangene weer stom te maken. ''"C.. bÜ gelegenheid eens aankomen," zei hg, toen hg naar de deur ging om ie te voeren met mijn leliewitte handen. Als je ie eenzaam voelt, moet je probeeren of je de kakkerlakken kunt tellen Het is een span nend spelletje. Tien punten voor elk en twin tig als ze in je hals kruipen." Hij glimlachte vriendelijk en ging wetr In de portiek wachtte hg even om zich te over" tuigen, dat er niemand in de buurt was- toen bleef hij staan om nog eens terug te kiiken naar het port'ershuis, waarin Brown nu o gesloten zat. Het was niet moeilijk geweest, er in te komen en 't stof dat er overal lag, wees er op dat er nooit iemand kwam. Het huis was, vooral als Larry zijn voornemen, om als Kaye op Marske House te logeeren, ten uitvoer kon brengen, buitengewoon voor ge vangenis geschikt. Dat de gewaande Kaye zichzelf zou kunnen bevrijden, achtte Larry zeer onwaarschijnlijk: hij was op 't gebied van binden en knevelen vrijwel volleerd. Evenmin maakte hij zich bezorgd, dat de ge vangene met hulp van buiten los zou komen, want hij rekende er op dat niemand wist, wat het schilderachtige portiershuisje verborg. Toch vergiste hij zich daarin. Nauwelijks was hij weg, of een schaduw maakte zich uit de nog diepere schaduw tusschen het struikge was los, glipte de laan over en verdween in de portiek van de portierswoning. Die schaduw was superintendant Kaye de echte die een belangstellend toeschou wer was geweest bij de gebeurtienssen van dien avond. Jan Teyst was een voorbeeld van regel maat. Hij had regelmatig geleeft van het geld zgner medemenschen, en ook in minder be- angrijke zaken hield hij zich aan vaste ge woonten. Eiken morgen, weer of geen weer, vond. men hem in den grooten tuin van Marske ouse om den groei van zijn bloemen waar te nemen, waarbij hg zich niet liet afschrikken oor volslagen gemis van kennis van alles, wat plantkunde betrof. Na tien minuten zijn vaste planten voor „tweejarige" uitgeschol- en te hebben en het onkruid te hebben be goten, dat hij aanzag voor de keur der flora, slenterde hij geregeld de laan in om een si garet te rooken en zijn plannen voor den dag te overleggen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6