Roosevelt herkozen Z'n tweede bewinds periode tegemoet Kab inetsvorming i n O o s t e n r ij k Madrid onder vuur DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER New-York zooals het kiest Landon sterk in de minderheid Noodlottige Invloed der Heimwehr uitgeschakeld Buiienlandsch Overzicfü UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR„ KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 WOENSDAG 4 NOVEMBER 1936 64e JAARG. No. 7843 ROOSEVELT LANDON fabrieksgassen Op de binnenplaats van een fabriek te Bergen in België zijn verscheidene arbeide bedwelmd geraakt door gassen, die uit ee fabrieksapparaat ontsnapt waren en naar men meent tengevolge van den mist laag waren blijven hangen. Duitschland en Italië HELDERSCHE COURANT Het Amerikaansche volk heeft gisteren gestemd en weder voor een viertal jaren den demo craat Roosevelt naar het Witte Huis te Washington afgevaar digd. Hedenochtend 5 uur Green- wichtijd bleek het, dat Roosevelt herkozen is met een meerderheid grooter dan die, welke hij be haalde b. d. verkiezingen in 1932 Roosevelt leidt in 44 staten met in totaal 516 kiesmannen, terwijl Landon in slechts 4 sta ten met 15 stemmen de meer derheid heeft. In den staat Florida kreeg Roosevelt de stem van 7 kies mannen. Te half vijf had Roosevelt 5.493.124 stemmen behaald en Landon 3.078.112. De zege van Roosevelt is dus wel een zeer groote, daar het totaal aantal stemmen in het kiescollege 531 bedraagt, waar van Landon slechts op 15 kan rekenen. Er hebben zich enkele incidenten voorge daan. Te Bonnville in Indiana is een neger gedood en een ander gewond, terwijl te Whitesbury in Kentucky een lid van een stembureau door een schot gewond werd. Op sommige plaatsen werd de organisatie der verkiezingen bemoeilijkt door slecht weer. In eenige streken heerscht een zekere opwinding. Te San Miguel in Nieuw-Mexico werden de stembureaux door troepen be waakt. In New-Yersey zijn 65 personen die van bedrog bij de verkiezingen beschuldigd wor den gearresteerd. Groote drukte in New York. New York stond reeds 's morgens vroeg in het teeken der verkiezingen. Honderdduizen den menschen met ratels, zwepen en trom petten, maakten een helsch lawaai. Zij ver drongen zich op het Times Spuare en in de zijstraten van de New Yorksche theater- wijk. Boven in den toren op het Times Square flitsten roode, blauwe of groene lichten aan, naar gelang deze of gene partij een voor sprong heeft. Reusachtige lichtkranten aan de gevels der groote dagbladbureaux gaven de laatste uitslagen. Verscheidene arbeiders bedwelmd geraakt. Reeds 2 dooden. Twee der bedwelmde arbeiders zlJn middels om het leven gekomen, men hoopt, «Jat vier anderen spoedig hersteld Xn arbeider, die, toen hij bemerkte wat er gaande was, op de vlucht wff ^es'Xu- 18 daarbij gevallen en heeft zijn derbeen gebroken. Er wordt een onderzoek ingestel ORIëNTEERING OP DUITSCHLAND. Be reeds voor eenige dagen aan gekondigde mogelijkheid eener kabi netshervorming nog voor de aan staande onderhandelingen op bui- tenlandsch politiek gebied is in den loop van gisteravond in een beslissend stadium gekomen. Bondskanselier dr. Schuschnigg heeft n.l. den bondspresident het ontslag van het geheele ministerie en der staatssecretarissen aangebo den, hetgeen deze heeft aanvaard. Tegelijkertijd heeft de bondspresident dr. Schuschnigg tot bondskanselier benoemd en op diens voorstel benoemd tot: Vice-kanselier, luit. veldmaarschalk Lud- wig Huelgerth, opperbevelhebber der front militie. Minister van Justitie: dr. Adolf Pilz, raadsheer in het opperste gerechtshof. Minister van onderwijs: den afdeelings- chef dr. Perjter. Minister voor sociale zaken: Hofrat dr. Josef Resch. Minist.er van financiën: dr. Rudolf Neu- mayer. Minister voor Land- en Boschbouw: Oek. Rat. Peter Mandorfer. Minister voor Handel en Verkeer: dr. Wil helm Teucher, buitengewoon hoogleeraar. Zij die gingen. Vier kopstukken van het oude ministerie moesten dus plaatsmaken voor anderen n. 1. Vice-kanselier Baar-Barenfels,. minister van financiën Draxler, minister van Han del Stockinger en de minister van Justitie Hammerstein-Equard. Invloed der Heimwehr uitgeschakeld Bezien wij deze regeerings wijziging dan springt allereerst in het oog, dat Dr. Schuschnigg zich blijkbaar heeft willen ont doen van de nog resteerende invloed der Heimwehr op de regeering. De typische vertegenwoordiger van dit vrijwilligercorps. Baar-Barenfels heeft met zijn confraters het hoofd moeten bukken. Hierdoor komt de Oostenrijksche regee ring geheel te steunen op de nationale weermacht en los te staan van bepaalde vooral pro-Italiaansche politieke invloe den. Oriënteering op Duitschland. Van groote beteekenis is de verwijdering van den Minister van Handel Stockinger, die stelselmatig het accoord met Duitsch land voor zoover het economische kwesties betrof, sabotteerde Zijn vervanging door Taucher, die als een voorstander geldt van een intensief zaken- en personenverkeer met Duitschland is teekenend. Ook de benoeming van dr. Guido Schmidt tot staatssecretaris spreekt boekdeelen. Hij heeft zich ontpopt als een goed vriend van den Germaanschen buurstaat en onder schrijft min of meer de Duitsche politiek ten opzichte van den Volkerenbond. Dr. Schmidt vraagt voor zijn land herzie ning van tal van klemmende bepalingen uit het Vredesverdrag van Trianon en het schijnt dat hij niet zou aarzelen het voor beeld van Hitier te volgen en Genève den rug toe te keeren, indien hij zijn zin niet kan krijgen. Van groote beteekenis voor de komende Donau-beraadslagingen. Het is wel zeker, dat deze kabinetsherzie ning, juist thans, heeft plaats gehad met het oog op de komende besprekingen te Weenen. Van welken invloed een en ander op het verloop dezer conferentie zal zijn, is thans reeds moeilijk te zeggen. Te weinig is im mers bekend van de wegen, welke de Itali- aansche en Duitsche staatslieden hebben ge vonden om de splijtvlam Oostenrijk tijdelijk te elimineeren. Het wil ons echter voorkomen dat Duitschland een sterkere positie in Oosten rijk heeft veroverd en wij kunnen ons niet voorstellen, dat Graaf Ciano, die straks de gast van Weenen zal zijn, erg vroolijk heeft gekeken toen bij hedenmorgen de iijst der nieuwe ministers bezag. Een ding is zeker, Oostenrijk heeft zich voor goed losgemaakt van de voogdij der democratische landen en stevent met volle zeilen af op een hereeniging zij het voor- loopig in econoinischen zin met zijn stamverwante en geestverwante broedervol ken in Midden-Europa. DUITSCHLAND NIET GEHEEL VOL DAAN OVER DE REDE VAN MUS- SOLINI. ENGELSCHE REACTIES OP DE MIDDELLANDSCHE ZEE-KWES TIES. Hoewel de verhouding Duitschland-Italië er de laatste jaren steeds beter op geworden is en beide landen, om hun positie tegenover de overige wereld te versterken, er op uit zijn om een gemeenschappelijk standpunt naar buiten uit te dragen, is de Duitsche politiek natuurlijk niet Italiaansch en de Italiaansche geenszins Duitsch. De verschillen tusschen beide landen tra den vroeger scherper aan het licht. Men is zoo verstandig geworden om die verschillen niet meer zoo te laten blijken. In de rede voering van Mussolini was veel, dat voor Duitschland prettig was om te hooren. We hebben er gisteren op gewezen, dat hun standpunt, ten opzichte van den Volkenbond, vrijwel gelijk is. Toch is men in Duitschland niet bizonder verrukt over de rede van Mus solini. Het verschil dat Mussolini maakte tus schen het communisme als vijandige propa ganda in Europa en den Russsischen staat, heeft men terdege opgemerkt, schreef de N.R.Crt. gisteren. Zijn Engeland prikkelende woorden, zijn formuleering van een tegenstelling in de Middellandsche Zee, waar desnoods om ge vochten zou moeten worden, waren niet precies wat Berlijn wenschte. Berlijn stelt, als het er opaan komt, de vriendschap van Engeland veel hooger dan die van Italië. Ber lijn wil ook niet de koelheid van Frankrijk, die Mussolini verkon digde, daar het met Frankrijk geen vijandschap wenscht, maar integen deel een verstandhouding, die Parijs af zou kunnen brengen van zijn toch altijd gevaarlijke bemoeiingen met Oost-Europa. Als Mussolini sprak van een Europeesche politiek, die zou draaien om de spil Duitsch land-Italië, dan dacht hij daarbij blijkbaar aan een draaiende beweging, precies tegen overgesteld georiënteerd aan de begeerte van Berlijn. Mussolini beschouwt Rusland en Engeland nu eenmaal met heel andere oogen en ge voelens dan Hitier. Berlijn kan voor het probleem van de Middellandsche zee niet de belangstelling koesteren, welke Italië er voor heeft. De op zijn Italiaansche draaiende spil zal Engeland wegjagen. Zij zou ook Italië dwingen, zijn aandacht te concen- treeren op aangelegenheden ,die Berlijn niet van het hoogste gewicht acht, waardoor het geen Berlijn het belangrijkst vindt zou moeten tekortkomen. Men kan de ingetogen heid van de Duitsche pers in haar beschou wingen over deze rede zeer wel begrijpen. De andere kwestie, die Mussolini aanroer de en waarover we gisteren in ons overzicht schreven, was die van de Middellandsche zee. In Engeland vraagt men zich af wat Mussolini in de Middellandsche zee wil. Hij heeft verklaard niet voornemens te zijn dezen Britschen Rijksweg te bedreigen, noch hem af te snijden, maar dat del evensbe- langen van Italië geëerbiedigd moeten wor den. Het Hdbld. schrijft daaroverr In de Middellandsche zee is tengevolge van de opkomst van Italië als maritieme mo gendheid, van de verheffing van Italië tot koloniaal imperium, het risico voor conflic ten in de toekomst grooter geworden. In het Middellandsche Zee-gebied zijn krachten in beweging, waarvan mien den groei en de richting nog niet kan schatten. De burgeroorlog in Spanje heeft den toe stand van onzekerheid vergroot: van de overwinning van rechts of links hangt het af, naar welken kant in de naaste toekomst de schaal zal overhellen. Engeland ziet in Mussolini den belager van zijn koloniale rijk in Afrika; Mussolini is voorloopig niet sterk of machtig genoeg om zijn verlangens naar de opperheerschappij in de Middel landsche Zee te bevredigen. Engeland blijft het oog gericht houden op de kleine Mid- dellandsche-Zee-mogendheden, die voor ver grooting van den invloed van Italië in de Middelandsche Zee traditioneel beducht zijn en op Sowjet-Rusland. MOLA RUKT VANUIT HET NOORDEN OP. Reuter seint uit Lissabon, dat vol gens berichten, thans ook de natio nalistische armee, welke ten Noor den van Madrid opereert, naar het zuiden oprukt. Men beschouwt dit als een aanwijzing voor het begin van het beslissende offensief tegen het centrum van de hoofdstad. Anderzijds zijn naar Radio-Sevil- la meedeelde, de troepen van ge neraal Varela en de colonne van kolonel Yague nog slechts een tien- tal kilometers van het centrum van Madrid verwijderd, zoodat een deel van de buitenwijken onder doelmatig bereik van de nationalistische artil lerie ligt. Kenmerkend voor de ernstige situatie, waarin de Spaansche hoofdstad zich thans bevindt, is ook het feit, dat radio-Madrid gisteren den geheelen dag dringende op roepen richtte tot de weerbare mannen, om zich onverwijld op de verschillende departe menten te melden, teneinde zich daar te laten indeelen voor het front. Bovendien werd via hetzelfde radio-sta tion aan bepaalde afdeelingen bevel gege- Panorama van de schitterende Spaansche hoofdstad, die thans onder het bereik van het geschut der opstandelingen is gekomen. In het midden op den achtergrond het voormalige koninklijke paleis dat aan de oevers van de Manzandres verrijst. Met weemoed vraagt men zich af, of naast de vele menschenlevens ook hier weer talrijke zeldzame schoone kunstschatten als offers zullen vallen van dezen waanzinnigen bur geroorlog. ven, zich terstond naar een klooster te be geven, dat tusschen Getafe en Madrid ligt. Hieruit kan men concludeeren, dat de na tionalistische troepen inmiddels de stad reeds zeer dicht genaderd zijn. Dat de communisten den toestand zelf zeer ernstig inzien, blijkt wel uit een artikel in het blad „Mundo Óbrero", waarin woor delijk gezegd wordt: „Wij moetien veel moed toonen, want de gevaren, die zich boven Madrid samentrekken, zijn zeer groot." De volksfrontregeering publiceerde van middag het volgende communiqué over de gisteren aangekondigde kabinetsreorganisa tie: „De namen van de nieuwe ministers zul len onverwijld worden gepubliceerd. De onderhandelingen tusschen de in de regee ring vertegenwoordigden volksfrontkrachten en de syndicalistische arbeidersorganisatie „Confederación del Trabajo" hebben tot een volledig accoord geleid De „Confederación Nacional del Trabajo" zal zich niet langer afzijdig houden, doch treedt tot de nationale regeering toe. Het accoord maakt een einde aan de ri valiteit, welke bestond tusschen de twee groote vakorganisaties, die voortaan nauw zullen samenwerken in den strijd tegen het fascisme". Vliegtuigen verspreiden pamflet ten boven Madrid. Alleen de leiders van het verzet zullen worden gestraft. Om half negen gisteravond is per radio medegedeeld, dat pamfletten boven Madrid zijn uitgeworpen, waarin der bevolking werd kond gedaan, dat niets te vreezen was bij 't binnenrukken der troepen te Madrid. Slechts de leiders van het verzet zullen ernstig worden gestraft. Een vlieger, een buitenlander, die uit Ma drid is aangekomen, heeft verklaard, dat de kazernes en de openbare gebouwen in de hoofdstad veelal door bommen waren ge troffen.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1