De Nijenrode-zaak Troonrede van den Engelschen Koning Buitenland Brand te Delft De ramp van de „Petrakis Nomikos" Een apart kasboek voor den fiscus 3 petNederlandsche Staatsleemng 1936 Wil Japan een bewapeningswedloop 1 DONDERDAG 5 NOVEMBER» Politieke bedrijvigheid in het Donaubekken Mussolini vreesde de sancties niet Het geruchtmakende strafpro ces van twee jaar terug op nieuw in het middelpunt der publieke belangstelling. Het gerechtshof te Amsterdam onder pre sidium van mr. Joh. Jolles maakte gisteren een aanvang met de behandeling van de Nijenrode zaak, welk geruchtmakend dief- proces voor twee jaar terug de gemoederen der publieke belangstelling langen tijd heeft beziggehouden. Allereerst staat K. A. Koning terecht, ver dacht van medeplichtigheid aan oplichting. Hij wordt verdedigd door Mr. F. A. Ko- kosky en Mr. M. Levenbach. Evenals bij de behandeling voor de recht bank is de belangstelling zeer groot. De beklaagde houdt hardnekkig vol dat de kasteelheer Onnes hem opdracht had gegeven om een schijninbraak van schil derijen te plegen, teneinde de verzekerings- penningen te bemachtigen. Beklaagde zou daarvoor een vergoeding van Onnes ont vangen terwijl de „verhuizers" de schilde rijen zouden mogen behouden en daaren boven nog een bepaalde som in geld tou cheeren. Er ontspint zich een dispuut tusschen den beklaagden en de president, dat niet meer licht in de zaak brengt. Een der „verhuizers" als getuige ge hoord, beweert de indruk te hebben ge kregen, dat de kasteelheer van de zaak af wist en de eigenlijke opdrachtgever was. AI de verklaringen komen neer op die welke reeds vroeger zijn afgelegd. De schuld wordt geheel op Onnes geschoven, die de „jongens" zou hebben bedrogen. Slechts een nieuw feit komt ter tafel, n.1. de verklaring van verdachte die zeide: „van den verhuizer M. heb ik lang na de rechtbankzitting gehoord, dat een van de „verhuizers" in den bewusten nacht de trap is opgeloopen naar de kamers van Onnes. Uit die kamers klonk toen een ge klop. Dat beteekende natuurlijk aldus verd. „Pas op, je bent op den verkeer den weg". Pres.: dat nieuwtje zullen we nog nader met getuige M. bespreken. Tenslotte laat Koning nog eens fel protest hooren tegen de beschuldiging van Onnes dat hij, ver dachte, chantage had willen plegen. Verdachte Onnes staat terecht. Na de pauze staat verdachte Onnes te recht, die verklaart thans in Duitschland te wonen. Verdachte blijft bij zijn verklaring, zoo als hij die heeft afgelegd voor de rechtbank. „Ik heb alles naar waarheid verteld, ik ben volkomen onschuldig," zegt verdachte. Inspecteur Posthuma als getuige gehoord verklaart dan, dat verd. hem gezegd had, dat hij .ongeveer zes ton aan kunstvoorwer pen bezat. Hij had echter behoefte aan li quide middelen. De president laat zich dan door verd. uitleggen waar de schilderijen in hpt kas teel hingen en hoe groot ze waren. De ge stolen stukken waren kleine schilderijen. President: kunt u begrijpen, waarom de verhuizers steeds spraken over „den Neger jongen." Verdachte heeft er een verklaring voor: „Ik heb Koning indertijd mijn verzameling laten zien. Koning zal onthouden hebben, dat het een klein stuk van Frans Hals was. zeer kostbaar. President: „Maar de Mulat is van Hals, en niet de Negerjongen. Verdachte: Juist met „Negerjongen" be doelden ze waarschijnlijk „De Mulat." Daarna volgt een uitvoerige bespreking met assuradeuren, dat geen nieuws oplevert. Even wordt de gang van de verhooren on derbroken. Getuige M. (een der verhuizers) is verschenen, 's Morgens was hij ziek. Hij mag op een stoel voor het Hof gaan zitten. Eerst wordt hij gehoord als getuige tegen Onnes, daarna tegen Koning. Ook deze ge tuige heeft geen nieuws. Pres.: Ik vind het vreemd, dat jullie alles konden onthouden. Die instructies, die van Koning afkomstig waren, waren via Wit braad, en Mees Gerritsen bij jullie geko men. Hoe wisten jullie b.v. wat er precies moest worden meegenomen. Een duidelijk antwoord kan hij op deze vraag niet geven. Getuige praat er wat om heen en beroept zich op het sterke geheu gen en het groote bevattingsvermogen van het trio. Pres.: En waarom hadden jullie bij je „werk" handschoenen aan? Verhuizers hoe ven toch geen handschoenen te vragen. Getuige: Voor de kou. Pres.: Kom nu. Was 't niet om geen vin gerafdrukken achter te laten? Getuige (met zelfkennis)Misschien macht der gewoonte, edelachtbare. De president vraagt, of het waar is, dat hij na de behandeling van de zaak door de Rechtbank aan Koning verteld heeft, dat een hunner (de verhuizer Gr.), toen zij het kasteel binnengekomen waren een verkeer de trap opgegaan was, die naar het slaap vertrek van Onnes leidde en dat deze toen door kloppen op den muur gewaarschuwd had, dat ze daar niet zijn moesten. Getuige: Ik herinner me wel zoo iets Gr. was verkeerd geloopen en toen hoorde ik een soort geklop. Pres.: Hebt U Onnes misschien dien nacht nog gezien ook? Getuige: Nou, Edelachtbare, nou moet u me niet in de maling nemen. Verd. Onnes kan dat gebons niet ver klaren, misschien hebben ze zelf gestom meld. In de zaak tegen Onnes hoort het Hof vervolgens den vertegenwoordiger van assuradeuren, den heer Top. De uitbetaling was volgens hem vooral geschied op grond van het rapport van den deskundige Van der Dussen. Pres. (tot verd.): Toen Koning bij u kwam enzooals u zegt u vertelde, dat hij den inbraak had laten plegen, hebt u tegenover de verzekering gezwegen. Verd. geeft dit toe, hij was bang geweest voor chicanes van de verzekering. Nadat nog eenige vertegenwoordigers van de verzekering zijn gehoord, wordt de zit ting geschorst tot hedenochtend. Delft, 3 November. Gistermiddag om streeks vijf uur is brand uitgebroken op de zolderverdieping van perceel Phoenixstraat 14, waar de heer van Baarle sigaren fabri ceert. Het vuur breidde zich snel uit en in enkele oogënblikken stond ook een ameuble ment, dat tijdelijk op dezen zolder was ge plaatst, in vlammen. De politiebrandweer was spoedig ter plaatse en wist door doortastend optreden het vuur te beperken tot de zolderverdieping, die geheel uitbrandde. Op het gelijkstraatsche gedeelte en de le verdieping drijft de heer van Velzen een sigarenhandel. De heer van Velzen heeft door den brand veel waterschade geleden. Een voorraad sigaren ter waarde van dui zend gulden ging verloren. Deze was niet verzekerd. Hoe groot de schade is, die bij den heer van Baarle is aangericht, staat nog niet vast. Tijdens de blusschingswerkzaamheden was het tramverkeer tusschen Delft en Den Den Haag een half uur vertraagd. Door den regen raakte n.1. de brandladder onder stroom, zoodat op verzoek van den commis saris van. politie de stroomtoevoer voor de tram werd afgesneden. De Ned. zeemanscentrale nam de Grieken op. Iri het tehuis voor opvarenden te Rotter dam, geëxploiteerd door de Nederlandsche zeemanscentrale is de bemanning van het Grieksche stoomschip „Petrarkis Nomikos" dat door de catastrophe te Schiedam zoozeer getroffen is, ondergebracht. Dé directie en het personeel hebben de 32 Grieken, van wie er sommige meer of min der ernstig gewond werden en in nerveuzen toestand verkeerden, hartelijk ontvangen en verpleegd. De voorzitter der zeemanscentrale, mini ster Slotemaker de Bruine nam onmiddel lijk kennis van den toestand en betoonde ook zijn persoonlijke zorgen in verband met de begraienis der slachtoffers, waarbij de zeemanscentrale vertegenwoordigd was door mevrouw de Boer, lid van het dagelijksch bestuur en directrice van het tehuis. ARBEIDSONGEVAL TE HEERDE. Door machine gegrepen en gedood. Gisterenmiddag is in de Berghuizer papier fabriek v.h. firma B. Cramer te Berghuizen, gemeente lieerde, een ongeluk met doode- 1 ij keil afloop gebeurd. De ^-jarige arbeider J. Langenberg, wo nende te Wapenveld, is, toen hij bezig was bij een kuip met papierstof, uitgegleden en in de kuip terecht gekomen. Daarbij kwam dé man in aanraking met de in de kuip werkende machines. De borstkas werd hem ingedrukt. Hoewel andere arbeiders onmid dellijk te hulp-snelden, bleken de levens geesten reeds te zijn gebleken. Het slachtoffer was -gehuwd. Zooals in onze advertentie-kolommen reeds is bekend gemaakt, zal worden over gegaan tot de uitgifte van een 3 pCt. Ne derlandsche Staatsleening ten bedrage van f 100.000.00!).tegen een koers van van uit gifte van 95% pCt. Deze leening is vrijgesteld van cou ponbelasting, heeft een iooptijd van ten hoog ste 20 jaren. Te beginnen met het jaar 1937, wordt elk jaar op 1 December, een aantal schuldbewijzen, bij loting aangewezen, a pari afgelost. Hiervoor wordt bestemd een bedrag van 5 pCt. van het nominale bedrag der leening. Versterkte en algeheele aflossing kan te allen tijde plaats hebben. Van het bedrag ad f 10Q.000.000,is reeds f 50.000.000,geplaatst. De inschrijving kan geschieden tot op Dinsdag 10 November 1936 van des voor middags 9 tot des namiddags 4 uur, bij de in de advertentie vermelde Bankinstellin gen en bij het Agentschap van het Ministe rie van Financiën te Amsterdam. De betaling zal moeten geschieden op Dinsdag 1 December 1936, tegen in ont vangstneming van recepissen. Twee maanden gevangenisstraf. De rechtbank te Rotterdam heeft vonnis ge wezen in de zaak tegen den 48-jarigen win kelier J. A. de R. aldaar, die veertien dagen geleden heeft terecht gestaan wegens valsch- heid in geschrifte en het gebruik maken van vervalschte stukken. De man had een dubbele boekhouding aan gelegd om de inkomstenbelasting te kunnen ontduiken. Hij had op zijn belastingbiljet vermeld, dat zijn verdiensten in 1931 onge veer 4000 hadden bedragen. Ter staving van die opgave had de inspecteur van de belastingen hem inzage van de boeken ge vraagd, waarop verdachte o.a. twee kasboe ken inzond. Een ervan bleek speciaal voor den fiscus bijgehouden te zijn. Uit het andere bleek, dat de man wel 12.000 h'gd verdiend. De rechtbank heeft de R. thans veroor deeld tot twee maanden gevangenisstraf. De eisch luidde zes maanden. ONGELUK IN LABORATORIUM. In het laboratorium voor organische schei kunde op de Nieuwe Prinsengracht 130 te Amsterdam, is gistermiddag een kolf met vloeistof gebroken. Een student, de heer S. kreeg de vloeistof in het gelaat, waardoor hij verwondingen opliep van ernstigen aard. Hij is ter verpleging in het O. L. Vrouwe Gasthuis opgenomen. ,MIJN REGEERING ZAL ALLES DOEN TOT HET BEHOUD VAN DEN VREDE IN EUROPA." Londen. Niettegenstaande den regen stonden talloozen langs den weg, welke de koninklijke stoet volg de met het gebruikelijke ceremonieel naar Westminster, waar de koning de zitting van het parlement open de met een rede, welke langer is dan gewoonlijk, in verband met het uitgebreide programma. Na de gebruikelijke verklaring, dat hij protestanten godsdienst belijdt, las de ko ning zijn rede voor in de gezamenlijke zit ting van Ilooger- en Lagerhuis. Hij ^eide o.m.: „De politiek van mijn regeering blijft gegrondvest op de aanhankelijkheid aan den Volkenbond. De regeering wenscht den bond versterkt te zien, opdat deze zijn werk in de vreedzame regeling van de geschillen op internationaal gebied te kunnen vervul len en reeds heeft de regeering te Genéve haar voorstellen kenbaar gemaakt tot ver betering van het functionneeren en tot groo- ter macht van den bond. Mijn regeering zal verder alles doen tot het behoud van den vrede in Europa en tot dit doel zal zij haar pogingen voortzetten om een bijeenkomst tot stand te brengen, van de vijf mogendheden, welke het Locar- no-pact onderteekenden. Naar aanleiding van de loópende onder handelingen hoop ik dat het verdrag tot be perking van de bewapening ter zee, dat 25 Maart te Londen werd gesloten, zal dienen tot basis van een internationale overeen komst, waaraan tenslotte alle vlootmogend- heden deelnemen. Mijn regeering volgt met ongerustheid de ontwikkeling van aen politieken toestand in het Verre Oosten ik hoop, dat de onder handelingen, welke momenteel tusschen Ja pan en China worden gevoerd, tot een be vredigende oplossing zullen leiden, Mijn ministers zullen verder voortgaan van alle gelegenheden gebruik te maken oni het lijden van het ongelukkige Spanje te verlichten, evenwel onder het handhaven van de internationale overeenkomst tot niet-inmenging. Ik hoop, dat het Britsch-Egyptisch ver drag door mij en den koning van Egypte voor het einde van dit jaar zal worden geratificeerd oh dit dit'1 "Sm niitldél* tot loyale samenwerking zal zijn tusschen beide landen, welker lot onafscheidelijk is' verbonden door gemeenschappelijk doel en belang. In Mei van het komend jaar zal te Lon den de imperiale conferentie bij^nkomui en ik vertrouw, dat bij deze g K de interimperiale besprekingen weei eens hun waarde zullen bewijzen door n wer samenwerking tusschen mijn aan te moedigen. Ik ben verheugd, bijeenkomst samenvalt met myn kroning, ik hoop na deze plechtigheid w,edei bezoek te brengen aan de mdische domini ons om hun mijn opvolging op den keizer lijken troon bekend te maken. Ik betreur ten zeerste de ernstige onge regeldheden in Palestina en ben verheugd, dat de toestand verbeterd is. Ik hoop op recht, dat de koninklijke commisie door de studie van de moeilijke problemen zal k men tot een rechtvaardige en permanente regeling. De arbeid tot versterking van onze ver dediging wordt met de grootste energie voortgezet en mijn regeering is overtuigd dat deze maatregelen noodig zijn tot.verde diging van het rijk en voor de mogelijkheid van het land om te voldoen aan zijn inter nationale verplichtingen. Toch laten mijn ministers geen gelegenheid voorbijgaan om ten gunste van den internationalen vrede en beperking van de bewapeningsuitgaven op te treden, deze beperking is een natuur lijk gevolg van een verbetering, van de be trekkingen. In ben verheugd, te kunnen wijzen op het feit, dat de algemeene vooruitzichten voor handel en industrie gunstig blijven en dat goede reden bestaat een verdere ver betering te verwachten. Mijn ministers zul len voortgaan de vrije uitwisseling van goederen over de wereld aan te moedigen.' Vervolgens bespreekt de koning proble men van binnenlandsche politiek. De ministers zijn tot de slotsom gekomen, dat de bestaande wet gewijzigd moet wor den, teneinde krachtiger op te kunnen tre den tegen personen of organisaties, welke de binnenlandsche rust verstoren. Het slot van de rede is gewijd aan de be handeling van sociale kwesties. Ceremonieele rijtoer afgelast. Voor het eerst sedert vele jaren reed de koning niet met het gebruikelijke ceremo nieel van het Buckingham Palace naar Westminster voor de opening van het par lement, aangezien het weer te slecht was. Toch stonden duizenden die niet gewaar schuwd waren, langs den weg. Beraadslagingen over van antwoord. de nota In het. Lagerhuis heeft de leider der La- bourpartij Attlee, de debatten geopend over de nota van antwoord op de troonrede van koning Eduard. Spr. critiseerde, dat niets is gezegd over de werkloozen. De leider der liberalen, sir Archibald Sin clair, verklaarde zeer groote belangstelling en ernstige bezorgdheid te hebben ontmoet bij de leden van alle partijen, over den in ternationalen toestand. Spr. acht twee dagen noodig voor de beschouwingen over de bui- tenlandsche aangelegenheden. Hij schreef het feit, dat terwijl een jaar geleden 50 na ties Groot-Brittanië volgden in zijn verzet tegen de agressie en de regeering thans niet in staat is vijf naties bijeen te brengen in een conferentie tot behoud van den vrede in West-Europa en het land. blootgesteld staat aan do bedreigingen van buitenland- sche staatslieden, toe aan de zwakheid der regeeringspolitiek. Be versterkingen in de Stille Zuid-e Ofschoon de Japansche ministeries Va marine en buitenlandsche zaken het tot m toe nog niet definitief eens zijn gewordt over het antwoord, dat aan Engeland geven zal worden ten aanzien van de C tie der versterkingen in de Stille 7.ui(1 is het, naar de „Nisji-Nisje Sjimboen" me^J vrijwel zeker dat Japan tegen handhay van art. 19 van het vlootverdrag van \va£ hington is. Zooals men weet beoogt genoemd artikel de handhaving van den status quo ten aanl zien van de versterkingen en vlootbase» op de eilanden in den Grooten Oceaan. fn marinekringen wijst men erop, dat aj schaffing van deze beperking voor jap voordeelen zou opleveren. Engeland heeft aan de Japansche rege&, ring voorgesteld, het artikel te handhaven. Men acht het thans echter niet uitgesloten dat Japan in het geheel niet op dit voorstel' zal ingaan. Suikerbetrekkingen tusschen }att en Japan. Overeenstemming reikt? Het financieele dagblad „Chu gai Shogyo'1 bevat een bericht, dat als resultaat van een reeks conferenties een overeenkomst tot stand is gekomen tusschen de Japan, sche vereeniging van suiker-industrieelen en de N.I.V.A.S. betreffende den suikerhan. del tusschen Japan en Nederlandsch-Indië, Het blad vermeldt verder, dat de over. eenkomst, welke vervat zal worden in het nieuwe Nederlandsch-Japansche handels, verdrag, waarover thans onderhandeld wordt, de volgende afspraken behelst: le. deelneming van de N.I.V.A.S. aan den Japanschen suikeruitvoer naar China, waardoor ongewensclite concurrentie tus schen de beide bovengenoemde vereenigin, gen wordt opgeheven. 2. vaststelling van de suikerprijzen. 3. een naar rato verdeeling der belangen tusschen de twee vereenigingen ten doel hebbende de monopoliseering van de Chi. neesche suikermarkt. 4. de Japansche vereeniging van suikerin. dustrieelen stemt in met het verzoek der Ja< pansche regeering om met Nanking te on. derhandelen over een verlaging van de Chineesche suikertarieven. 5. als gevolg van den verhoogden uitvoer van Japansche geraffineerde suiker naar China belooft Japan den invoer van ruwe .Tava-suiker in Japan te zullen vermeerde- ren. Het blad wijst er tenslotte op, dat Japan in de eerste 9 maanden van 1936, 2.843.000 balen ruwe Java-suiker heeft ingevoerd, ver geleken met 2.323.000 balen in d overeen komstige periode van 1935. HILVERSUM H. Orkest Concerten Omroeporkest AVRO Kamermuziek AVRO Concertgebouworkest AVRO Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek Lichte Muze Cabaret AVRO Godsdienstige Uitz. Morgenwijding AVRO Dansmuziek Dansmuziek AVRO Dansmuziek AVRO Orgelbespelingen Orgelspel AVRO Voor de jeugd Voor de kinderen AVRO Voor de kinderen AVRO Solisten-concert Orgel en viool AVRO Orgel, viool en zang AVRO Omroeporkest met solist AVRO Sport Sportpraatje AVRO Diversen Voordracht AVRO Voor de vrouw AVRO Naaicursus AVRO Voor zieken en ouden van dagen AVRO Engelsche Les AVRO ■o v J3 o O tl 45 8.15 10.00 8.00 10.30 11.15 bO có ■o ■o 12.45 12.30 2.30 3 45 4.30 4.50 5.30 2.00 3.05 4.00 •o 0 O 7.05 9.35 8.00 11.00 9.30 10.15 11.30 8.10 10.30 11.10 7.00 8.45 6.30 7.30 HILVERSUM L Orkest Concerten KRO-Orkest A'damsch salon-orkest NCRV Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek Godsdienstige Uitz. Morgendienst NCRV Godsdienstig halfuur KRO Bijbellezing NCRV Voor de jeugd Voor de jeugd NCRV Solisten-concerten Spangen's koor en orgelspel NCRV Diversen Handwerkcursus NCRV Vrouwenhalfuur NCRV Enkrateia kwartiertje NCRV Journalistiek Week overzicht NCRV •o c 0> 0 O O 8.00 10.00 10.45 10.15 11.30 tm oi ■o •o 12.15 5.30 3.00 ■o o 4.00 5.00 8.00 9.45 9.50 2.00 3.15 8.15 De a.s. conferentie te We enen. De Italiaansche minister van buitenland- sche zaken, graaf Ciano, zal zich Zondag naar Weenen begeven. Het voornaamste doel van zijn reis is, de Oostenrijkschen bondskanselier, dr. Schuschnigg cn de Hon- gaarschen minister van buitenlandsche za ken, Kanva, te ontmoeten. Deze conferentie wordt, naar de „Dailv Telegraph" meldt, van bijzonder belang ge acht. Het is niet uitgesloten, dat de Duit- sche ambassadeur te Weenen, Von Papen, haar als waarnemer zal bijwonen. Er is tevens sprake van, dat Joego Slavië en Tsjecho Slowakije zullen worden uitgenoo- digd, toe te treden tot de accoorden welke op 23 Maart te Rome tusschen Italië. Oos tenrijk en Hongarije zijn onderteekend. Dit zou een aanzienlijke verzwakking betee- kenen van de kleine Entente, waartoe de beide eerstgenoemde landen behooren, met Roemenië als derde partij. Het bezoek van den iiongaarschen rijks bestuurder Horthy aan Mussolini is even eens een teeken van vermeerderde diploma tieke bedrijvigheid. Hij wordt omstreeks het midden dezer maand in Italië verwacht. Er gaan geruchten, dat de Duce zal trach ten als bemiddelaar op te treden tusschen Hongarije en Joego Slavië voor de regeling hunner geschillen over de behandeling der Hongaarsche minderheden in Joego Slavië. 6.45 7.15 Mussolini heeft gistermorgen op hei- Hoofdplein van Pavia het woord gericht tot een groote menschenmenigte, die den DUce langdurig toejuichte. Na erop te hebben gewezen, dat de groote bijeenkomsten van deze dagen eens te meer aantoonon, dat het Italiaansche volk een politieke, economische en moreele eenheid vormt, zooals nog nooit ter wereld is voor gekomen, betoogde de Duce, dat een volk vooral leeft van de ideële waarden, die eeuwigdurend zijn en die den grondslag van de glorie van een volk vormen. Hij gaf vervolgens als zijn overtuiging t® kennen, dat het geheele Italiaansche volk bereid is, tegen iedereen de overwinning van het keizerrijk te verdedigen. Tenslotte verklaarde Mussolini dat, toen de internationale persbureaux het bericht verspreidden, dat 52 staten zich tegen Italië hadden aaneengesloten, in hem niet de minste twijfel was opgekomen, want hij wist, zeide hij, dat hij kon rekenen op de groote deugden van het Italiaansche volk- DE „BIERSTAKING" TE RIJSSEL BEGONNEN. Ri'ic(c-n!^(/'i.eme,s' .een van de voorsteden van sm'nnon ^rankr']'k) is de „bierstaking" he menfiïi" het einde van den dafï na" hprtriü? pct- van de slijters en her bergiers hieraan deel. 'S,erm]dda*. '-'in delegaties van de hroii- nn i-nt" .s'Ü'ers naar Parijs gegaan om i „n i JH'H'sterie van binnenlandsche za- kwestie te bespreken, i e5 van. staking is de verhoo- n c*en bierprijs door de brouwers.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2