Stadsnieuws Het bezoek van de Koninklijke Familie Gemeenteraad Blooke rtljjd BLOOKER's CACAO Contributie- Waar gaan we heen? kaarten Drukkerij Oe Boer* Woensdag 4 November 1936 Heldersche Courant Tweede Blad Ned* Bond van Gemeente ambtenaren* Novcmbcr-actie van het N.C.V* Helders Gemengd Klein Koor* Terugblik op den Wereldspaardag Voorstel tot het converteeren van de geldleening ad f 1.000.000 van 1932 z.h.s. aangenomen* geen bons geen toegift-artikelen Alles is ten koste gelegd aan de KWALITEIT Iets over de a*s* Pluimvee- tentoonstelling* Licht op voor alle voertuigen Bij de opvoering van „Die Lustige Witwe"+ Vertrokken personen* Uit het politierapport Burgerlijke Stand van Den Helder Nog enkele uren, dan zal de koninklijke familie voet aan wal zetten en langs Hoofi> gracht, Kanaalweg en Prins Hendriklaan zie len duizenden staan om onze Koningin, Prinses en Prins, hartelijk toe te juichen. H. M. de Koningin. Het weer is vol beloften. De stormvoorspel- lingen zijn gelukkig niet uitgekomen en de vaartocht van IJmuiden naar Den Helder zal voor de Koninklijke familie een genot worden. Om ongeveer half twaalf is de Koninklijke familie in de Noordersluis te IJmuiden aan boord gegaan van de „De Ruyter", die, zooals men weet, om kwart over drie op de reede alhier wordt verwacht. Gemeente- en rykspersoneel vrjj. In verband met het Koninklijk bezoek zal het gemeente-personeel, vanmiddag na half een vrij hebben. De Marinewerf sluit om half drie, zoodat ook het personeel van de werf in de gelegenheid is de Koninklijke familie voor bij te zien trekken. De militairen hebben van middag Zondagsdienst. Nogmaals: de vlaggen uit. Wrj doen nogmaals een beroep op de be woners van de Hoofdgracht, Kanaalweg en Prins Hendriklaan, om de vlaggen uit te steken, waardoor de weg, waarlangs de Koninklijke familie rijdt, een feestelijk aan zien heeft. Medewerking van het publiek verzocht voor de verkeersregeling. In verband met de te verwachten groote drukte bij het Koninklijk bezoek van heden middag heeft de commissaris van Politie be kend laten maken aan de bewoners van de omliggende gemeenten, dat diegenen, welke zich per auto naar Den Helder zullen begeven, deze op de Weststraat en den Parallelweg kunnen parkeeren, zooals dit door borden is aangegeven. Voorts wordt er de aandacht op geves tigd, dat voor ALLE rijverkeer van des middags 2.30 uur af gesloten zullen zijn de Buitenhaven, de Hoofdgracht, Kanaal weg, Konigsplein, Prins Hendriklaan en Parellelweg. Het zal verboden zijn rijwielen met zich te voeren tusschen het publiek. Het is vanzelfsprekend, dat gerekend wordt, in verband met een zoo ordelijk mogelijk ver loop van een en ander, op de medewerking van het publiek. H. K. H. Prinses Juliana. Z. H. Prins Bernhard. Onze stadgenoot de heer D. Taekema slaagde op 3 October j.1. te 's-Gravenhage voor het diploma automobieltechniek. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie houdt de heer Dr. F. Breedvelt, Doctor in de Oeconomie, te 's-Gravenhage, op 9 Nov. a.s., 's av. te 8.15 uur, in de groote bovenzaal van „Centraal", alhier, voor de Onderafd. Den Helder van den Ned. Bond van Gem.-Ambtenaren een lezing over „De theorie van het geldwezen, in verband met de huidige monetaire politiek". Deze lezing is voor belangstellenden in het onderwerp toegankelijk. Men verzoekt ons opname van het volgende: De Christelijke Vakbeweging zooals zij zich met haar 22 bonden en bijna honderd-tien-dui zend leden concentreert in het Christelijk Na tionaal Vakverbond, maakt zich op voor de November-propaganda. Zij voerde reeds vele malen in de Novem- ber-maand deze actie, waardoor de leden ver sterkt werden in den strijd om het recht en duizenden arbeiders, bedienden en ambtena ren tot de overtuiging werden gebracht dat zij zich niet neutraal, socialistisch of commu nistisch maar christelijk dienden te organi- seeren. Er is thans alle aanleiding de November- actie met verdubbelde kracht te voeren. Eenerzijds zpn daar de andere richtingen in de vakbeweging, die uit een ander beginsel leven, die opdringen. Anderzijds komen de groepen op die de arbeiders weer tot onmon dige kinderen willen maken. Bovendien, en dat is de voornaamste reden der actie, de nood der werkenden en niet-wer- kenden is groot. We weten niet hoe de econo mische ontwikkeling van ons volksleven zal zijn, waarom het noodig is de macht tot recht te vergrooten en te versterken. In meer dan tweehonderd plaatsen houdt de Christelijke Vakbeweging groote vergade ringen, ter bespreking van twee onderwerpen n.1. „De nood van dezen tijd" en „De eisch van ons beginsel". Ook in onze gemeente vindt zulk een pro- paganda-vergadering plaats, waar een twee tal voormannen uit het C.N.V. over deze on derwerpen zullen spreken. De bijeenkomst wordt gehouden in het Chr. Tehuis voor Militairen, Kanaalweg 106, en vangt des avonds te 8 uur aan. (Dir. Toon de Hoogh). Kerkconcert. Hedenavond zal het kerkconcert, te geven door het Helders Gemengd Klein Koor, dir. Toon de Hoogh, in samenwerking met de solisten Dick Weiman, Amsterdam, Emmie van Andel, Haarlem, plaatsvinden. We her inneren de lezers hieraan nog even; een be zoek naar deze uitvoering is alleszins gerecht vaardigd, voor hen, die van koor- of solozang houden. Het koor zal zingen het „Requiem" van Cherubini, een werk, dat zeker in dezen tijd van het jaar de aandacht vraagt in bree- den kring. De solisten waarborgen eveneens een goed succes; de heer Dick Weiman, die reeds vele jaren aan Toon de Hoogh's Muziekschool les sen geeft in den solozang en declamatie, heeft hier een zeer goede reputatie, mede door zijn optreden als solist bij verschillende zangver- eenigingen hier ter plaatse. Mej. Koch begeleid 't koor bij het Requiem. Kaarten zijn 's avonds aan de kerk ver krijgbaar; het concert begint om 8 uur. De Directie der Nutsspaarbank schrijft ons: Zeer velen hebben op den Wereldspaardag hun belangstelling getoond. Niet minder dan 227 personen legden een bedrag op hun spaarbankboekje in. Deze posten van inleg vormden tezamen de niet geringe som van 13.000. Het aantal nieuw toegetreden spaarders bedroeg 34. Ter verhooging van het inzicht omtrent de grootte der ingelegde posten volgt hieronder een gespecificeerde opgaaf dezer posten: 84 beneden 10. 116 van 10 tot 100. 25 van 100 tot 500. 2 boven 500. Ten aanzien van den gang van zaken op den Wereldspaardag is het een verheugend ver- schijnsel te mogen opmerken, hoe een kern van spaarders is gevormd, die telken jare op dezen algemeenen spaardag den weg naar de Spaarbank weet te vinden. Dat zich dit jaar ook zoovele anderen naar de Spaarbank hebben opgemaakt (ondanks het zeer ongun stige weer) was een verrassing en schenkt groote voldoening. Aan hen allen onzen hartelijken dank en niet het minst ook aan de hoofden en het per soneel der scholen die steeds weer geheel be langloos onze actie voor het bevorderen van den spaarzin steunen. In deze tijden komt er helaas voor velen van sparen weinig of niets. Dubbel aangenaam was het daarom te mogen ervaren, dat des ondanks velen ook nu weer wilden getuigen dat het bevorderen van den spaarzin hun volle instemming heeft, overtuigd als zij ongetwij feld zijn dat Sparen is de bron van volkskracht. Een vergadering van een kwartier. Gisteravond heeft ten raadhuize de spoedeischende vergadering van den Ge meenteraad plaats gevonden. De Raad ging te 8 uur direct in comité, waarna te kwart over 9 de openbare zitting volgde, welke slechts één kwartier in be slag nam. Na opening door den voorzitter, deelt deze mede, dat de heer Kraak (s.d.) door ongesteldheid verhinderd was aanwezig te zijn. Aan de orde is vervolgens het eerste der beide op de agenda voorkomende punten en wel de vaststelling der notulen van de vergade ringen van 21 en 28 Juli, 26 Augustus en 15 September 1936. Naar aanleiding der notulen van 21 Juli merkt de heer Mulder (a.r.) op, dat het ongetwijfeld op een misverstand moet berusten, dat de heer Uithol daarin vermeld staat als be noemd in de Commissie van Bijstand voor het Onderwijs. De voorzitter zegt, dat voor wijziging van genoemde notulen zorg gedragen zal worden. De Conversie van de leening ad 1 millioen. Vervolgens brengt de voorzitter ter tafel het voorstel tot het converteeren van de geldleening, groot 1.000.000. van 1932. Geen enkel lid wenscht, zooals trouwens te verwachten was, hierover het woord en zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel aangenomen. Ook over het hierna door den voorzitter toe gevoegde voorstel van B. en W. betreffende het uitleenen van kasgeld blijkt stemming niet noodig te zpn. Rondvraag. Het is de heer Boogaard (s.d.a.p.), die naar aanleiding van de benoeming der com missies in de vorige vergadering, teneinde eventueele misverstanden uit den weg te rui men, namens zijn fractie een verklaring wenscht af te leggen. De heer Boogaard: M. de V. Naar aan leiding van de discussiën in de vorige vergade ring van den Raad bij de benoeming van leden voor de Commissies van Bijstand, stellen wij er prijs op namens onze fractie het volgende te verklaren: Alhoewel men onze fractie zeer zeker geen onbescheidenheid zou kunnen en mogen ver wijten gelet op de samenstelling van den Raad alsmede dat door ons zou worden be vorderd, dat in een enkele commissie toevallig eens meer dan één soc. dem. raadslid benoemd wordt, toch hebben wij er geen behoefte aan om langs dezen weg te pogen onze positie te versterken. Dit te meer niet, omdat wij te zeer overtuigd zijn van de beteekenis van het werk der Com missie van Bijstand, bij welk werk het o.i. meer aankomt op de kracht van argumentatie, dan op het aantal stemmen. En het is juist deze overtuiging, die ons altijd heeft doen helpen bevorderen, door als regel zelfs het initiatief daartoe te nemen, dat zooveel mogelijk elke strooming in de verschil lende commissies vertegenwoordigd zou kun nen zijn. In dit opzicht meenen wij met recht op waar deering van den Raad aanspraak te mogen maken. Eveneens wenschen wij in het algemeen de goede gewoonte te blijven handhaven, om in eenige vacature in een commissie te benoemen het raadslid, dat in de opengevallen plaats in den Raad wordt benoemd. Ook in het geval, dat de vorige vergadering aan de orde was, zou er voor ons geen aan leiding zijn geweest om van die goede gewoon te af te wijken, ware het niet, dat er bij den Raad twijfel bestond omtrent het recht van aanvaarden van het Raadslidmaatschap door den heer Bregman en welke twijfel tenslotte heeft geleid tot het instellen van een commis sie van onderzoek. Onze fractie nu was, en is nog, van oordeel, dat onder dergelijke omstandigheden het onjuist te achten zou zpn geweest, als de Raad den normalen regel bij het benoemen van de leden voor de Commissie van Bijstand had gevolgd. M. d. V. W(j hebben er geenszins behoefte aan om de vertegenwoordigers van Gemeente belang extra vriendelijk tegenover ons te stem men, maar toch wenschen wp met nadruk te zeggen, dat onze houding te dezer zake niet beoogde een poging om deze fractie principieel uit te sluiten van het deelnemen aan het werk der commissies. Als dat onze bedoeling was, dan zouden wij daarvan wel blijk gegeven heb ben direct nadat de Raad in zijn nieuwe samen stelling, in 1935 was opgetreden. M. d. V. Teneinde misverstanden te voor komen, hechten wij er aan dit te verklaren en voegen wij er aan toe, dat, indien het onder zoek omtrent de rechtvaardigheid van het lid maatschap van den heer Bregman een gunstig resultaat heeft opgeleverd of ten opzichte van een ander lid van de groep Gemeentebelang gaarne bereid is mede te werken om de plaat sen, door den heer Biersteker voorheen in de commissies bezet, voor een vertegenwoordiger van Gemeentebelang beschikbaar te stellen. Het goedkoopste der voorname merken Het is de heer FeenstraKuiper (g.m.) die hierover het woord vraagt. Als evenwel de voorzitter er de aandacht op vestigt, dat deze kwestie bij de com. van onderwijs aan de orde komt, is de heer Kuiper bereid zijn vraag uit te stellen, er evenwel aan toevoegend, dat tegen dien tijd een antwoord van hem te verwach ten is. De heer Uithol (n.h.) dankt het College en speciaal den voorzitter voor de belangstel ling die men toont inzake de Marine en Hr. Ms. „De Ruyter". Voorts zegt deze spr., dat hij in Den Haag ten departemente een ambtenaar gesproken heeft, welke er zijn verwondering over uitge sproken zou hebben, hoe het, in verband met het renteloos voorschot aan den Middenstand, mogelijk was, dat deze zaak in Den Helder nog niet functionneert, terwijl dit in Alkmaar wel het geval is. Wethouder Smits (r.k.) antwoordt hierop, dat er in Den Helder geen heil te verwachten is van het betreffend Middenstands Borgstel- lings Fonds. Men is thans bezig met het Fonds voor Bijzondere Nooden, waarmede zij, die hiervoor in aanmerking komen, geholpen zul len worden. De heer Uithol informeert tenslotte nog of ook in onze gemeente gewerkt wordt aan het huldeblijk ter gelegenheid van het Vorstelijk huwelük, waarop door den voorzitter medegedeeld wordt, dat waarschijnlijk reeds morgen de uitnoodi- gingen verzonden zullen worden aan een aantal vooraanstaande personen van alle categorieën, om zitting te nemen in een commissie hiervoor. Nadat nog medegedeeld is, dat de volgende vergadering vastgesteld is op 10 November, sluit de voorzitter de vergadering. Gisterenavond hebben we ons licht eens op gestoken bij den voorzitter en secretaris der Pluimveevereeniging over de op 18, 19 en 20 dezer te houden pluimveetentoonstelling. En naar wat wij van de beide bestuursleden van ge noemde vereeniging te weten kwamen, belooft deze tentoonstelling iets bijzonders te worden. Niet alleen, dat nu, inplaats van de boven zaal van het Militair Tehuis, de „Musis Sa- cruin"-zaal, die natuurlijk veel meer plaats voor de inzenders biedt, is gehuurd, maar ook de verlichting, waarvoor de heer Winter zorg draagt, zal veel beter zijn. De voorzitter en tevens de geestelijke vader van de vereeniging, de heer Verstegen, deelde ons mede, dat er evenals bij de vorige ten toonstellingen, weer een keur van prijzen zal zijn. De Heldersche winkeliers, die natuurlijk wel begrijpen, dat een dergelijke tentoonstelling ook veel menschen van buiten trekt, hebben, waar het deze prijzenhistorie betreft, die voor inzenders een van de attracties is, de vereeni ging weer eens rijkelijk bedeeld. Zoo vertelde de heer Melief, de secretaris, ons, dat er o.a. een buitengewoon fraaie schemerlamp was cadeau gedaan. En nu iets over de inzendin gen zelf. Dat de Heldersche Pluimveevereeni ging ook buiten onze stad goed staat aange schreven, blijkt wel uit het feit, dat een van de Amsterdamsche vereenigingen liefst met een coHectie van 250 sierduiven aanwezig zal zijn. Deze collectie houdt alle mogelijke bin nen- en buitenlandsche rassen in. Voor lief hebbers bestaat de mogelijkheid deze duiven te koopen. Tevens zal er een stand van de voor Den Helder zoo belangrijke Eierveiling zijn. De verpakking van het breekbare mate riaal en de wijze waarop men schouwt, zal getoond worden. Wat het inschrijfgeld betreft, dit is natuurlijk in verband met de tijden zoo laag mogelijk gehouden. Zoo bedraagt dit voor hoenders, eenden en konijnen voor leden 0.70, voor niet-leden 1.voor toornen en trio's naar verhouding iets meer. Voor duiven 0.60 en 0.80, voor paren 0.10 meer. Voor krielen 0.60 en 0.80 en kanaries 0.30 en 0.40. Wij twijfelen er dan ook niet aan, ge zien het lage inleggeld en de belangrijke prij zen, dat het aantal inzendingen wel aan de door het bestuur gestelde verwachtingen zal voldoen. Tijdens de tentoonstelling zal er weer een verloting plaats vinden om de finantieele zijde van dit groot opgezette ondernemen te verlichten. Voor den luttelen prys van 0.10 Woensdag 4 November. Casino, 8 u. Feestavond Bond van Christe lijk Marine Personeel. Nieuwe Kerk, Weststraat, 8 u. Kerkconcert, Donderdag 5 November. Musis Sacrum, 8 u. Feestavond voor begun- gunstigers van de C.J.M.V. Zaterdag 7 November Militair Tehuis, Bpoorstraat, 8 u. Feestelijke Vergadering van de Friesche Vereeniging „Gysbert Japikx". Woensdag 4 Nov16.54 uur per lot kan de eventueele bezoeker een aardig aandenken winnen. Wy zijn ervan overtuigd, dat deze tentoonstelling, die door de Pluim veevereeniging aldus werd opgezet, zeker niet tot een teleurstelling zal leiden. Donderdag 12 November door .Harmonie". Zooals bekend, wordt Donderdag 12 Nov. a.s. door de ter plaatse wel bekende zang- en reciteervereeniging „Harmonie" onder leiding van den heer Jaq. Bos, opgevoerd een der meest populaire operette's van Franz Léhar „Die Lustige Witwe". Het is een stuk, dat zoowel qua libretto als muziek een bijzonder gunstige reputatie heeft, zoodat de aanwezigen dien avond onge twijfeld iets voorgezet zullen krijgen waaraan men plezier beleeft. Speciaal vestigen wij er de aandacht op, dat als gast op zal treden de tenor Jan Schats uit Alkmaar. Taeke Harkema en gezin, geen, instrument slijper, naar Hoorn, Oude Doelenkade 11. Anna M. M. Brouwer, N.H., naar Gouda, Burgemeester Martensstraat 3. Tona Bakker, N.H., dienstbode, naar Haam stede, Ring 21a. L. Grunwald en gezin, N.I., journalist, naar Amsterdam, Gerard Terborgstraat 12. M. C. OuwendijkRikkers, N.H., naar Rot terdam, Hartmanstraat 44b. W. van den Bogaard, N.H., naar Rotterdam, Hartmanstraat 44b. J. A. van den Bos en echtg., R.K., matroos le kl., naar Amsterdam, Mataramstraat 22 Ihg J. Stobbe en gezin, N.H., kommies R.D.B., naar Amsterdam, Soembastraat 112 IIhg. J. J. J. Breebaart en gezin, N.H., sergeant torpedomaker, naar Soerabaja. A. J. H. Egbert, G.K., electricien, naar Amersfoort, Hellestraat 22. A. JansenKappe en dochter, N.H., naar Amersfoort, Hellestraat 22. K. Koster, geen, los werkman, naar Amers foort, Hellestraat 22. A. Wolters, R.K., koopman naar Amers foort, Hellestraat 22. J. S. de GeusSpruitenberg, N.H., naar (Nieuwer Amstel), Amstelveen, Heemraad schapslaan 64. J. H. Noppeney, geen, naar Heiloo, Stations weg K 17. J. van der MeerKok en dochters, O.B.C., naar Heiloo, Stationsweg K 17. W. P. Coolhaas, geen, stuurman, naar Bloe- mendaal, Platanenlaan 51. J. Gras, R.K., kant.bed., naar 's-Gravenhage, van Koetsveldstraat 46. Gearresteerd. Door de politie werd een persoon aange houden en overgebracht naar Alkmaar, die in het Politieblad stond gesignaleerd voor het ondergaan van een gevangenisstraf van 2 maanden. Aanryding. Door een bewoner van de Hartestraat werd aangifte gedaan dat zijn rijwiel, dat tegen een lantaarnpaal aan de Buitenhaven stond, is aangereden. Mishandeling. Door een bewoonster van de Middenstraat werd aangifte gedaan dat zij door een vrouw is mishandeld. van 3 Nov. 1936. BEVALLEN: J, van ReekBlankman, z. A. ZeldenrustZeldenrust, d. ONDERTROUWD J. F. Steindel en H. Herderschee. A. L. van Seist en R. Busch. A. de Boer en H. Bremer. A. H. de Graaf en E. J. Peters. H. G. Bergmans en H. van den Steenhoven. OVERLEDEN: C. J. Kansen (m.), 3 jaar. D. Vos (m.), 63 jaar.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5