I Een kort oponthoud* Heel Den Helder uitgeloopen* Hartelijke en spontane begroeting van de Koninklijke familie* Prins Benno „springt" aan wal Ponderdag 5 November 1936 Heldersche Courant Tweede Blad De commandantssloep met de Koninklijke familie, vergezeld van vice-admiraal Kruys en vice-admiraal Bauduin, nadert de aanlegplaats. KONINKUJK BLZOBK AAN DtN HLLDE-O- Hr. Ms. Kruiser „De Ruyter", waarmede de Koninklijke familie den vaartocht maakte. Den Helder ki afwachting* De havenmeester, kolonel Wakerlin. begroet de Koningin. Achter Hare Majesteit volgen Prinses Juliana en Prins Bernhard. Het Koninklijk bezoek aan onze stad. SS» 1 Éi Zooals we in ons nummer van gisteren reeds hebben vermeld, is de Koninklijke Familie, om ongeveer half twaalf, aan boord' van den kruiser „De Ruyter" gegaan, die in de Noordersluis te IJmuiden lag. De bevol king van IJmuiden heeft de Koningin en het Prinselijk paar een hartelijk afscheid ge bracht. Duizenden stonden op de pieren en juichten hartelijk en spontaan. Onder de prachtigste weersomstandigheden werd de vaartocht naar Nieuwediep gemaakt. Aan boord van den kruiser. IJMUIDEN, 4 November. Aan boord van Hr. Ms. „De Ruyter". Wegens het bezoek, dat de Koninklijke Familie aan den nieuwen kruiser zou maken, werd gisteren, na vertrek uit Rot terdam, koers gezet op IJmuiden, waar de kruiser 's avonds laat binnen de Noorder Schutsluis op de boeien werd gemeerd. Reeds vroeg Woensdagochtend werden de voorbereidselen voor den ontvangst van de Koninklijke gasten getroffen: dekken kregen een extra beurt, bergplaatsen werden nog even nagekeken, de verblijven voor de korporaals en manschappen, voor de onderofficieren, worden opgeruimd. Ondertusschen ontmeert de kruiser van de boeien en neemt ligplaats in de sluizen. DL 5ALUUTB&TJ£J De aankomst van de Koninklijke Familie is gesteld op 11 uur en zoo verzamelen zich tegen 10.45 op het opperdek de officieren; dan treedt de eerewacht uit 32 mariniers bestaande, het voordek aan BB. aan en verzamelen zich op de bakken, korporaals en manschappen. Even te voren zijn de Commandant der Marine, Vice- Admiraal T. L. Kruys, met zijn adjudant, be nevens zijn Vice-Admiraal F. Bauduin, chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, met luit. ter zee jhr. E. J. van Holthe, ontvan gen door den commandant van Hr. Ms. „De Ruyter", kapt. ter zee A. C. van der Sande Lacoste. Het Gezelschap komt. Om 11 uur blijkt reeds uit de verte, dat de Koninklijke auto's in aantocht zijn; aan dek weerklinkt het signaal „front maken naar stuurboord" en weldra verschijnt voor de ge- pavoiseerde „De Ruyter" de eerste der Ko ninklijke auto's. De commandant van den krui ser staat onderaan de loopplank ter verwel koming en de gasten begeven zich aan boord. De officieren werden voorgesteld. Zij passeeren de eerewacht en inspecteeren de overige be manning. Bij aan boord komen is de Koninkl. standaard geheschen. Top- en pavoiseervlaggen gaan neer en de admiraalsvlag wordt aan stuurboord aan de ra geheschen. Na afloop van de inspectie wordt opgeblazen voor de meerrol. Iedereen begeeft zich naar de plaatsen voor het ontmeren en met behulp van 2 sleep- booten worden de sluizen verlaten te ongeveer 12 uur. De sleepbooten worden spoedig bedankt en de kruiser begeeft zich naar buiten, nog gevolgd door eenige kleine vaartuigen met be langstellenden, die echter het schip niet verder volgen dan tot de pieren. Het weer, dat de dag tevoren zooveel te wenschen had overgelaten en ook 's ochtends voor oefeningen, zooals die op het programma stonden, minder geschikt was, klaart nu op en op de kalme zee zet de kruiser koers naar het Noorden. Belangstelling voor 't schip. De gasten bezichtigen ondertusschen het schip, voorin de volksverblijven wordt be gonnen en daarvandaan gaat het de dek ken rond. Prinses Juliana stelde veel be lang in de zeer ruime ziekenboeg en deed vele vragen omtrent inrichtingen en ber ging van de verschillende instrumenten, zooals die bij de uitoefening van den medi- schen dienst aan boord van schepen worden gebruikt. Prins Bernhard toonde zeer veel belang- ateUing voor de technischs deelen van het schip. Een bezoek wordt dan ook door hem gebracht aan de machinekamer, waar ook Prinses Juliana eenige momenten ver toefde. De Koninklijke gasten gebruikten de lunch in de kajuit van den commandant. Ondertus schen wordt het schip in gereedheid gebracht voor de schietoefeningen, welke dien middag zullen gehouden worden. Alarm weerklinkt: de posten worden nu geheel bezet, de waterdichte deuren gesloten. Het doel is een schijf die door de sleepboot „Utrecht" wordt gesleept. Na aankomst van de Kon. gasten op den brug weerklinken de goed gerichte salvo's. Na enkele bezwijkt de kleine schijf reeds. Nauwelijks zijn de salvo's geschoten of Hr. Ms. „De Ruyter" hult de schijf in een nevel gordijn, die weldra de schijf aan het oog ont trekt. Tegelijk weerklinken de salvo's van de luchtafweer-mitrailleurs. Een vliegtuig afgeschoten. Ondertusschen wordt de vliegtuigcatapult klaargemaakt voor het wegschieten van het aan boord medegevoerde vliegtuig. De vliegers probeerden de verschillende handle's, de eata- pult wordt uitgedraaid, even draait de motor op vol toerental en wenkt met een waarschu wingsvlag. Een handle wordt overgehaald en in een oogwenk heeft het vliegtuig de catapult verlaten en verdwijnt, na een groote cirkel om den kruiser te hebben beschreven. H. M. de Koningin volgt ook dit voor vele opvarenden geheel nieuwe schouwspel, met zeer veel be langstelling vanaf de navigatie-commando- brug. Prinses Juliana en Prins Bernhard vanaf het dichter bg het vliegtuig gelegen mitrail- leursdek. Snel draait vervolgens de kruiser het Schulpengat, de voornaamste verbinding van het Marsdiep met de Noordzee, in. Voorberei dingen voor het vertrek van de hooge gasten worden reeds getroffen. De saluutbatterij wordt bezet en de eerewacht mariniers treedt weer aan bakboord 'aan. De bemanning treedt aan volgens de paradeerrol. Het gevolg van de gasten neemt plaats in de kleine motorsloep en blijft op eenigen afstand van den kruiser lig gen. Stilte aan dek. Front maken aan stuur- bord weerklinkt. H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard verlaten het schip. Even daarna ook H. M. de Koningin. Als H. M. de Koningin het schip verlaten heeft, klinkt op commando van den com mandant een driewerf „hoezee" langs de dekken. De groote motorsloep, die de gasten weer naar den wal zal brengen, draait op ongeveer 100 m van den kruiser op, waar het saluut voor H.M. de Koningin, bestaande uit 35 schoten, wordt afgewacht, dan verdwijnen beide sloepen snel naar de haven. Het gevolg van de Kon. gasten bestond uit baronesse Schimmelpenninck van der Oye, jkvr. de Brauw, vice-admiraal F. Bauduin, generaal-majoor de Jonge van der Halen, luit. ter zee 1ste kl. jhr. H. J. van Holthe, luit. jhr. van Kinschot, ordonnans-officier. Zeiden heeft men in Den Helder een spontaner enthousiasme voor de komst van de leden van het Vorstelijk Huis kun nen bespeuren dan ditmaal. Den Helder, klassieke bakermat der Nederlandsche Marine, Den Helder, bol werk van Oranjetrouw en Oranjeliefde, heeft zich in zjjn uitingen nimmer be perkt en zoo was het wel te verwachten, dat ook deze 4de November anno 1936 iets bijzonders zou worden in de manifes tatie van aanhankelijkheid ten opzichte van ons Vorstenhuis. Reeds heel vroeg in den morgen, toen de duisternis van den herftsnacht nog in de stra ten lag, waren sommigen bezig met het mon- teeren van vlaggestokken, waaraan later de nationale kleuren verschenen. Weer anderen, en met name zij, wier woningen zich langs de route, die het Hooge GezelSChrap zou nemen, bevonden, legden de laatste hand aan diverse uiterlijke verfraaiingen. Dan komt de morgen... grijs en met de ne vels zwierend over de grachten, waar dikke druppels aan de reeds lang ontbladerde tak ken blijven hangen. In spanning wachtte men.zou het weer een regendag worden, zou het wéér één opeenvolging van uren worden van troosteloosheid in de natuur, van droefheid over den verganen zomer...? Vroege activiteit. Later op den morgen merkt men eerst recht hoe het bezoek op al die menschen hier werkt, hoe daar die moeilijk te defi- neeren sfeer hing van spannig, van ver wachting over iets dat men met onge duld beidde. Overal ontdekte men een ongekende activi teit. Zoowel op de straten en wegen waar-

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7