harjer's GESLOTEN j. roeper, POELIER. p. vlas Visscherij Texel enkele dagen Waar gaan heen? Advertentiën Admteeü in de Meldeïócfie 'Coulant Nog slechts Licht op voor alle voertuigen Burgerlijke Stand van Den Helder Visscherijberichten Marineberichten moderne Meubileerinrichting is Zaterdag 7 November a.s. tot 2 uur n.m. wegens familieomstandigheden GROOTE AFSLAG VAN RUND-, KALFS- EN VARKENSVLEESCH RUNDVLEESCH VARKENSVLEESCH Profiteert buitengewone gelegenheid Schaakclub „Morphy" verandert van home. Zoute haring op het strand Paard op hol geslagen. Nu patent PHILIPS' BI-ARLITA" DEN HELDER Vrijdag 6 Nov. 16.51 uur Vrijdag 6 November. Chr. School Koegras. Fancy-fair. Zaterdag 7 November. Militair Tehuis, Spoorstraat, 8 u. Feestelijke Vergadering van de Friesche Vereeniging „Gysbert Japikx". Casino, 8 u. Concert Sted. Muziekcorps voor leden en donateurs. Dinsdag 10 November. Chr. Militair Tehuis, Kanaalweg, 8 u. Groote propaganda-vergadering van den Chr. Besturenbond. aantal flesschen gevuld met den kostelijken inhoud, op het plaveisel. Eerst in de Vlootstraat werd bet geschrok ken dier door een kordaten voorbijganger ge grepen en tot staan gebracht. In „De Telegraaf" komt weer een correspon dentie voor uit IJmuiden over „Tekort aan vischaanvoer te IJmuiden". We zouden hierover niet schrijven, omdat er den laatsten tijd al zooveel over dit onderwerp is gezegd, ware het niet, dat er een zinsnede in voorkomt, die suggestie bevatten* van ree- derszijde om te komen tot een puf verbod, waar mee men al sedert 1924, bezig is. Maar er staat ook de mededeeling van een insider, dat een pufverbód geen effect kan sor- teeren tot behoud van den vischstand. Toch lijkt het ons noodig hierop nogmaals de aandacht te moeten vestigen, op gevaar af zeer vervelend te worden. Maar er zit vooral voor de kustvisscherij hierin zoo'n belangrijk belangenelement voor deze groep, dat er eigen lijk niet te veel de aandacht op kan worden gericht. De jonge visch immers zou men, ook bij een pufverbód, blijven vangen. De vernietiging heeft dus evengoed plaats. Maar men zou ge dwongen zijn deze puf overboord te zetten, zoodat er het voordeel van verloren ging, en bovendien de zeebodem meer zou worden be zet met doode en rottende visch, waardoor dus ook de andere visch deze plekken in zee zou gaan mijden. Wat is nu eigenlijk het doel van het telkens opdoemende streven om tot een pufverbód te komen? Is het inderdaad het doel om den vischstand op peil te houden? Of is het om den kustvisscher van de markt te weren? Want elke insider weet, dat de vischmethode met de sterke voortstuwing er onherroepelijk toe l\jdt, dat er jonge visch in het net zich op hoopt, die, wanneer aan dek gebracht, voor zeker 90 pet. al ten doode is gedoemd Dan zou er dus 10 pet. toch mee worden ge spaard, zal men zeggen. Dat zou zoo zijn, in dien er dadelijk, na de streek, toe overgegaan zou kunnen worden om deze jonge visch over boord te zetten. Maar het bedrijf laat een der gelijke schifting direct niet toe, zoodat ten slotte dus het percentage van hetgeen er nog levend zou zijn al uitermate miniem kan wor den gesteld. Nu verwacht men iets van de vergrooting van de maaswijdte, maar, in bevoegden kring (ook bij den groottrawler) acht men het succes ervan tamelijk illusoir. De instelling van de grootere maaswijdte gaat door, tenzij Maar nu moet er worden voorkomen, dat men ook nog zal komen met een pufverbód. De betrokken groep mag wel zeer paraat zijn! De Commissie tot bevordering van het vischgebruik, waarbij de voornaamste reeders-, groot- en kleinehandelsvereenigingen in het vischbedrijf zijn aangesloten, en welke gesub sidieerd wordt door de Visscherij-centrale doet verslag van haar werkzaamheden en meent te mogen constateeren, dat met hetgeen is ver richt wel eenig resultaat is bereikt, maar dat er nog veel te doen overblijft om te kunnen zeggen, dat er groot succes is behaald. Be treurd wordt, dat haar pogingen om voor leger en vloot meer gebruik van visch voor te schrij ven, niet meer resultaat hebben gehad. Het hebben van een stand op grootere ten toonstellingen bleek meer belangstelling te verwerven dan op de kleinere. Toch was men over het geheel niet ontevreden en was het be zoek aan den vischstand zeer groot. Het ver spreiden van allerlei lectuur over het bereiden van visch, etc. bleef voortgang hebben, terwijl men doorging met het doen vervaardigen en verspreiden van sprekende platen. \ve mogen herinneren aan hetgeen men in het buitenland wel doet, n.1. om een visch-auto- keuken rond te sturen in verschillende steden, waar men dan op drukke punten en in volks wijken kookdemonstraties houdt en bereide visch verkoopt. Dit schijnt buitengewoon veel succes te hebben. Hoofdzaak zal wel blijven om geregeld visch ter beschikking te hebben tegen eenigszins vaste prijzen. De schommeling daarin moet niet te groot zijn. En dan komen we weer op de samenwerking tusschen reeder en handel. V.V.V. „MOOI TEXEL", AFD DEN BURG. Ondanks de aardige attractie, dat in deze vergadering een gratis pagina in de Texelsche Gids zou worden verloot, was het bezoek aan de Najaarsbijeenkomst van bovengenoemde Vereeniging gisterenavond minder dan vorig jaar. De Voorzitter, de heer Parlevliet, was teleurgesteld over de slechte opkomst, waar over hij in zijn openingswoord zijn spijt te kennen gaf. 't Deed hem echter genoegen, dat de Voorzitter van het Hoofdbestuur (de heer W. H. Lap) en de secretaris (de heer Jonker) aanwezig waren. Verder verzocht spr. aan leden en donateurs, om de hoofdbestuursver gadering, die binnenkort zal worden gehouden en waarin de Reclame-Campagne voor 1937 in behandeling komt, te bezoeken, mede uit waardeering voor het vele werk, dat door het hoofdbestuur in het belang van deze gemeente wordt verricht. Over het afgeloopen seizoen ,zei spr. ver der, mogen wij betrekkelijk tevreden zijn, het weder werkte in de maanden Juni en Juli niet mee, doch toen Aug. met beter weder kwam, bleek wel, dat Texel voor de vreemdelingen groote aantrekkelijkheid bezit; en al nood zaken de tijdsomstandigheden vele bezoekers om zuinig te zijn, 't steeds groeiend aantal maakt het voor pensionhouders en nering doenden toch wel goed. De afd. Den Burg heeft het initiatief genomen voor enkele attracties voor de badgasten in het afgeloopen seizoen, n.1. een tweetal concerten, die geen bizonder druk bezoek ten deel vielen en een zeer geslaagd Bloemencorso. De financiën van de Afd. noodzaakten ons voor de concer ten een kleine entrée te heffen, hetgeen tot eenige onaangenaamheden heeft geleid; het tekort voor het bloemencorso werd door T.E.S.O. aangezuiverd. Spr. wees verder op de gunstiger vooruitzichten voor het vreem delingenverkeer, nu 'de gouden standaard is losgelaten en men voor goedkoope uitstapjes niet meer naar het buitenland zal gaan. Ten slotte gaf de heer Parlevliet zijn wensch te kennen, dat „Mooi Texel" ook dit jaar weer een stand op de Jaarbeurs zal betrekken, daar hij overtuigd is, dat die groote resultaten voor Texel heeft afgeworpen. De seer.-penningm., de heer N. Ran, las vervolgens de notulen voor; daarna volgde rekening en verantwoording (de heeren Duin- ker en Kikkert hadden de boekhouding ge- controleerden in orde bevonden). De ontvang sten bedroegen 575.75, de uitgaven 496.52. Meende men aanvankelijk, dat er dus een voordeelig saldo van ruim 79 zou zijn, er bleken later nog eenige onbetaalde posten te zjjn, zoodat er zoo goed als geen voordeelig saldo meer is. De concerten hadden een ont vangst opgeleverd van 89, een uitgave van 170.75. Tot bestuursleden werden bij eerste stem ming herkozen de heeren J. Beumkes en Joh. Parlevliet. Hierna volgde de verloting van de gratis advertentie-pagina in den Gids. De heer N. Ran was de gelukkige winnaar. Bij de rondvraag vroeg de heer Boekei de medewerking van de afdeeling voor verbree ding van den Koogerweg door bij trekking van het rijwielpad. De heer Parlevliet deelde mede, dat hieraan wel wordt gewerkt, doch er zijn enkele moeilijkheden te overwinnen, De heer J. Agter vroeg hoe ver de plannen waren gevorderd voor het aanbrengen van een oriënteertafel op den Fonteinsnol. De heer W. H. Lap deelde mede, dat hier omtrent eenig meeningsverschil bestond tus schen den voorzitter en den secretaris van het hoofdbestuur, waardoor de zaak is ver traagd. De groote moeilijkheid is het vinden van een behoorlijke richting-aanwijzing, die niet door baldadigen kan worden vernield. Spr. had in Valkenburg een oriënteer-inrich- ting aan een zoldering van den Wilhelmina- toren gezien; men overweegt nu plannen om ook op den Belvedère een paal te plaatsen, waarop richting-aanwijzers. Tenslotte gaf de heer A. Dros Dz. in over weging om den richtingaanwijzer op de Stee nenplaats voor de pomp te plaatsen, omdat vele vreemdelingen zonder den handwijzer op te merken voorbij rijden. Hierna sluiting. VERKIEZING HOOFD-IN GELAND „DERTIG POLDERS." De stemming ter verkiezing van een Hoofd-Ingeland voor het Waterschap „De Dertig Gemeenscliappelijke Polders" ter voor ziening van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Joh. Roeper Jacz., zal plaats vinden op Maandag 23 November van 10 tot 2 uur in hötel „De Oranjeboom", (Bioscoopzaal.) Zooals we reeds mededeelden, zijn de candidaten J. Keyser Augz., Joh. Jac. Roeper Johz. en C. Hertje Roeper Lz. Aangebracht door korders. Tongen Per k* Slips Schol le soort Klst Schol 2e soort - h Schar Wijting Door garnalenvisschers Levende garnalen Ht Gekookte garnalen kg 1.06—0.98 0.970.90 8.057.10 6.905.10 2.10l.io 0.800.40 1.601.35 0.15 (Zie voor den afslag te Den Oever, onder Wieringen). PLAATSINGEN. Bij beschikking van den minister van defen sie zijn de volgende plaatsingen gelast: met 9 November: officier van den marinestoom vaartdienst der 2e klasse H. L. J. de Jong te Amsterdam, luitenant ter zee der 1ste klasse A. A. Fresco aan boord van Hr. Ms. wacht schip te Vlissingen met 13 November: luit. ter zee der 2de klasse J. J. C. Korthals Altes aanboord van Hr. Ms Douwe Aukes, met 16 November: luitenant ter zee 2e klasse J. van Haga te Roterdam, met 23 November: off. van administratie der 2de klasse W. F. L. Waleveld bij het departement van defensie te 's-Gravenhage, met 30 November: luit ter zee der 1ste klasse D. J. A. Westerveld aan boord van Hr. Ms Schorpioen met 1 December: 1ste luitenant der infanterie ge detacheerd bij ht korps mariniers J. S. Rops bij de afdeeling mariniers te Rotterdam, off. van administratie der 2e klasse S. D. Duijve- man toegevoegd aan den intendant der zee macht te Willemsoord, met 24 December: officier van administratie der 1ste klasse P. C. Waltheer aan boord van Hr. Ms. Hertog Hendrik; met 4 Jan. 1937 officier van admi nistratie le kl. C. J. Grijseels toegevoegd aan den directeur der centrale magazijnen van militaire kleeding en uitrusting te Amster dam. Luitenant te zee der 2e kl. J. B. Kennema, onlangs uit Oost-Indië gerepatrieerd, is ge plaatst aan boord van Hr. Ms. torpedo- isntructieschip Schorpioen te Nieuwediep. Algemeene kennisgeving. Geboren: Thresia, Dochter van A. DONKERSLOOT. E. DONKERSLOOT—Scholte Den Helder, 6 November. 1936 De Wetstraat 4. Tijd. Marinehosp. (burger afd.) De Heer en Mevrouw SUERMONDT—ERDBRINK, Javastraat 8, zullen gaarne bezoeken ontvangen op Zon dag 8 en Zondag 15 Nov. van 85 uur. Heden overleed plotse ling, na een korte onge steldheid, onze innig ge liefde Dochter, Zuster, Be huwdzuster en Tante, Mevr. de Wed. F. M. C. REUVERS— HARJER, in den ouderdom van 40 jaar. Uit aller naam, Mevr. de Wed. J. HARJER. Den Helder, 4 Nov. 1936. De begrafenis zal plaats hebben op Zaterdag 7 No vember a.s. Vertrek vanuit Violenstraat 30, ten 11 uur. Verzoeke beleefd van rouw beklag verschoond te blijven. Keizerstraat 45. Tel. 166 Versche DUINKONIJNEN 80 ct. en 90 ct. Uitsluitend 1ste kwaliteit WILD en GEVOGELTE. ZIE HIER EENIGE ONZER PRIJZEN Magere Osselappen Doorr. Osselappen Biefstuk en Haas Qehakt en Poulet p. pond 43 ct. 40 et. 60 et. 35 ct. Fricandeau Magere Lappen Haas- en Ribcarbonade Schouder carbonade Gehakt p. pond 45 ct. 40 ct. 40 ct. 35 ct. 35 ct. Als reclame Vrijdag en Zaterdag bij aankoop van vleesch een half pond Metworst voor 10 cent. Beleefd aanbevelend KONINGDW STR. 46 TELEFOON 768 van deze onrustbarende afmetingen aan ziet nemen. Maar dat ging zoo maar niet. De oude dame was er zoo heilig van overtuigd, dat het geld haar rechtens niet toekwam, dat zij het niet wilde meenemen. De ambtenaar telde het echter onverstoorbaar voor haar uitonge veer 170 gulden, ouderdomsrente over een jaar Al dien tijd had de oude dame het niet wil len afhalen! De dame, die tenslotte zelf zag dat zij stag natie veroorzaakte, slaakte een zucht en stak het geld dan maar bij zich. „Maar ik heb er geen recht op," hield zij vol en terwijl zij wegliep voegde zij er nog aan toe: „En ik kom het nooit meer halen." De ambtenaar was alweer een volgende klant aan het helpenongeveer 4.50 kreeg deze en ze werden grif in ontvangst genomen. Wanneer U, lezer, Woensdagsavonds een kijkje zou hebben genomen in de bovenzaal van het Militaire Tehuis in de Spoorstraat, dan zou daar in diep gepeins over het bord gebogen, de aanhangers van het edele schaak spel hebben aangetroffen. Jarenlang hebben de leden van „Morphy" daar hun geestelijke krachten met elkaar gemeten. Doch in de plaats van samenkomst is een wijziging ge komen. De belangrijke factor hiervoor was de uitbreiding van het ledental. Na den avond, dat de heer Geus zijn simultaan- séance speelde, is dit n.1. dusdanig toege nomen, dat door het bestuur naar een ander speellokaal moest worden uitgekeken, wat tevens een lokaal zou zijn, dat expansie mogelijkheden inhield. In de bovenzaal van het Kegelhuis werd een dergelijke gelegen heid gevonden. En zoo heeft onze Heldersche Schaakclub j.1. Woensdag voor het eerst deze zaal ln gebruik genomen. En op ons, die daar Woensdagavond aanwezig waren, maakte het geheel een bijzonder gezelligen, huiselijken in druk. We geven ev. liefhebbers van het scha ken dan ook in overweging om er eens een kijkje te nemen. Het bestuur en leden van „Morphy" zullen U met open armen ontvan gen. Terwfll een avondje doorbrengen in de gezellige sfeer van de club geenszins de ver plichting inhoudt, dat U lid moet worden. Gedurende de laatste dagen is door ver scheidene personen, die zich toevallig op het strand van Huisduinen bevonden, melding ge maakt van door hen gevonden vaten haring, die aangespoeld zijn. Zoo vond bijv. iemand Dinsdag j.1. bij Kaaphoofd een 3-tal van deze vaten, terwijl een ander Woensdag weer een ander groot vat, geheel gevuld met vaderlandsche pekel haring in 't vizier kreeg. Vermoedelijk betreft het hier vaten die van schepen afgeslagen zijn. De haring zelf is door het zoute water oneetbaar geworden. Gistermiddag half vier stond in de Artille riestraat de melkwagen van den heer Reinder- man, toen door onbekende oorzaak plotseling het daarvoor gespannen paard op hol sloeg. Het dier rende de straat uit en in een mini mum van tijd lagen, zoowel een bus als een Hoofdpijn, gevoel van onbe hagen, snelle vermoeidheid bij avondwerk, verdwijnen in menig gevpl, wanneer de huisverlich ting verbeterd wordt. Contro leert toch of het middenlicht van al Uw vertrekken wel een Philips' Bi-Arlita"-lamp van minstens 150dekalumen bevat! Neemt de moeite ons gratis boekje Van het Wondere Zieneens aan te vragen I van 5 Nov. 1936. GETROUWD: G. Koffeman en R. Belz; E. F. W. Lutzke en A. A. Beukers; J. Gerssen en A. A. K. Agema. BEVALLEN: R. HofkerDokter, d. S. M. van Hesede Meijer, d. OVERLEDEN: Wed. C. de Beurs, 74 jaar

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6