Stadsnieuws ABDIJSIROOP „De Gezonde Apotheek" Predikbeurten Feestelijke ontvangst van Etat-major en bemanning van Hr* Ms* „De Ruyter" Zaterdag 7 November 1936 Heldersche Courant Tweede Blad Oud-burgemeester Houwing 75 jaar» Hr» Ms. „De Ruyter" voor de eerste maal in onze haven» Hr. Ms.„De Ruyter" voor het publiek te bezichtigen. Doopsgezinde Gemeente. Het Russisch Nationaal Koor „Boyar". Hoest Ge? Past op! AKKER 's verstèrkte 7 JANUARI 1937. De November-actie van het C.N.V. Een GOED en GOEDKOOP adres is: Alléén Keizerstraat 69. Drops, enz. Be»tel hier een sorteering Drop, Het feest ten Raadhuize. WIJ KOOPEN DCMCCICMT FOTO 1 Gemberbrood f0 25. c0r krigee, Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde dezer dagen voor het Doctoraal exa men in de geneeskunde onze stadgenoote Annie de Nijs. Oud-Burgemeester Houwing, die nog in goede gezondheid verkeert, zooals men uit de schetsen van onzen bizonderen medewer ker, eenige maanden geleden in ons blad ge schreven, heeft kunnen lezen, zal Dinsdag a.s zijn 75sten verjaardag vieren. Burgemeester Houwing woont nu in Den Haag, Copernicusplein 15, doch zrjn hart hangt nog aan Nieuwediep, waar hij zooveel prettige jaren van zijn leven door bracht. En onze stad is hem ook nog niet vergeten, men weet, burgemeester Houwing en Den Helder waren een. Het zal onzen oud burgemeester Dinsdag zeker niet aan belang stelling ontbreken en wij hopen van harte, dat hem nog tal van jaren, in goede gezond heid, geschonken zal worden. Veel belangstelling en regen bij de aankomst. Gistermorgen, ca. 12 uur, is Bh-. Ms. „De Ruyter", de jongste aanwinst van de Nederlandsche vloot, voor het eerst den drempel van onze haven gepasseerd en heeft ligplaats gekozen tegenover het Commandementsgebouw van de Marine, aan de Buitenhaven. Deze gebeurtenis vond onder trieste weers omstandigheden plaats. Den heelen morgen had het al geregend en toen het tijdstip, waarop het binnenvaren zou plaats hebben, half twaalf, aangebroken was, was daarin geen verandering gekomen. We meenden dan ook, dat die eerste binnenkomst zich in alle stilte zou voltrekken, doch het bleek, dat we ons danig in de Heldersche bevolking vergist hadden. Toen wij ons via den Dijk naar de haven begaven, werd ons weer eens duidelijk, hoe zeer de Heldersche burgerij belangstelt in alle3 wat de marine annex is. Om en nabij het Havenhoofd was het een drukte van belang. Ook de pier was geheel door nieuwsgierigen in beslag genomen, waaronder zich de adel borsten van het Koninklijk Instituut der Ma rine bevonden. Op het Wierhoofd ontdekten wij tusschen de officieren van zijn staf, den commandant van de Marine, Zijne Excellentie Vice-Admi- raal T. L. Kruys. Voorts stond bij het Wier hoofd de Koninklijke Marinekapel, onder lei ding van den kapelmeester, den heer L. H. F. Leistikow, opgesteld. Daar werd aan de mast voor op de pier een blauwe vlag geheschen. Een dergelijk dundoek was bereids boven het Havenkantoor verschenen, terwijl nu ook eenzelfde vlag aan de mast van de „De Ruyter" te onderkennen was. Dit was het sein, dat de binnenkomst kon plaats vinden. Intusschen hadden zich de sleepbooten van Wijsmuller, de „Utrecht" en de „Nestor", naar buiten gespoed en voeren nu om den grijzen reus. Dan werd vastgemaakt. De „Nestor" voor en de „Utrecht" achter. De toeschouwers zagen het grijze gevaarte langzaam nader komen, tien, twintig minuten duurde het, al vorens het den ingang van de haven bereikt had. Toen bevond zich de boeg van den kruiser tusschen Havenhoofd en Harssens. De drempel was gepasseerd! De adel borsten hieven een driewerf Hoezee aan en zwaaiden met hun petten. Dan namen zij als één man de houding aan. De Staf- muziek had het „Wilhelmus" ingezet. On der de plechtige klanken voer de „De Ruyter" verder de haven binnen, de sleep- booten assisteerden Nauwelijks waren de laatste tonen van ons Volkslied verklonken, of de vroolrjke klanken van de „Carmen-marsch" stegen op en werden tegen de hooge wanden van den kruiser weer kaatst. Even brak de lucht en heerschte er vroolijkheid aan de haven. Weldra had de „De Ruyter" haar tijdelQke ligplaats bereikt. Welk een imposanten aan blik bood het fraaie schip aan den lagen wal kant! Met interesse keken de honderden er naar. Met het meeren van zoo'n schip is anders wel eenigen tijd gemoeid. De meerploeg, die met stoombarkassen naar den wal gebracht was, had heel wat werk om den kruiser vast te krijgen, waarbij natuurlijk nog komt, dat men alles zoo voorzichtig mogelijk deed. Met zoo'n kostbaar bezit moet men zuinig zijn! Het zal bij eenen geweest zijn, toen de val reep naar beneden gelaten werd. De eerste communicatie van den nieuwsten Nederland- schen kruiser met Helderschen bodem was tot stand gebracht. Van zijn tegenwoordige ligplaats uit, zal de kruiser in de komende weken verschillende kleine tochten maken, waarna tenslotte medio Januari de groote reis naar de Indische wateren, waarvoor hij bestemd is, zal aan vangen. Naar de Commandant van Hr. Ms. Kruiser „De Ruijter" ons mededeelt, zal het schip, hetwelk gemeerd ligt in de Buitenhaven voor het Instituut, te be zichtigen zijn voor het publiek: Zondagmiddag van 2.45 uur tot 5.00 uur. Maandagmiddag van 1.30 uur tot 4.00 uur. Ongetwijfeld zal van het vriendelijk aanbod, dit wel zeer interessante schip te mogen be zoeken, door een groot aantal ingezetenen ge bruik gemaakt worden. Het bezoek van de leden van „Onze Vloot". Zooals reeds medegedeeld werd, bestaat hedenmiddag om 3 uur, uitsluitend voor de leden van de Koninklijke Vereeniging „Onze Vloot", gelegenheid om den kruiser „De Ruyter" te bezichtigen. Wij voegen hieraan toe, dat de bezichtiging slechts kan geschie den in groepen van ten hoogste 100 personen. De kruiser verlicht. Naar wij vernemen, zal de kruiser Maan dagavond van 69 uur verlicht zijn. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 9 Nov.16 Nov. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door H. J. Rootlieb, Binnenhaven. Door een vergissing werd bekend gemaakt dat er Zondag 8 Nov a.s. geen dienst zou zijn. Dit is onjuist, er is dan een avonddienst om 7 uur, men zie de advertentie. Vrijdag 13 November in Casino. A.s. Vrijdagavond zal in het „Casino" plaats vinden het optreden van het vermaarde Russi sche Nationaal Koor „Boyar", het welk onder leiding van Dr. Eugen Swerkoff zal brengen een uitgezocht programma van oud-Russische religieuse gezangen, Russische balladen en volksliederen en Russische zigeunermelodieën. Het ensemble, dat overal bij het optreden een zeer groot succes oogst, bestaat uit een 27-tal zangers, zangeressen, solisten en dan sers, allen gekleed in die merkwaardige oud- Russische costuums. Wjj vestigen er de aandacht op, dat dit koor a.s. Woensdag in de groote zaal van het Amsterdamsche Concertgebouw een uitvoe ring zal geven en Dinsdagavond medewerkt aan AVRO's „Bonten Dinsdagavondtrein" Men luistere alzoo. Dat aanhoudend hoesten prikkelt de weefsels van Uw borst en keel, welke daardoor als 't ware worden onder mijnd. Dit is het tijdstip, waarop de bacteriën welke men inademt zich vastzetten en ontwikkelen en soms gevaarlijke verwoestingen aanrichten. Stuit dat dreigend gevaar. Onderbreek de voortgang van die verkoudheid, stop dien hoest en zorg dat de ziekte-kiem-bevatten- de slijm verdwijnt. Daarvoor bevat de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop alle noodi- ge bestanddeelenkruiden-extracten en „codeïne". De kruiden-extracten verzach ten de kriebelingen en ontstekingen der slijmvliezen en werken süjm-oplossend, heelend en genezend. De codeïne bedwingt de hoest snel en grondig. Als gij dus koude vat en begint te hoesten, als Gij last hebt van bronchitis of borst-benauwdheid, neemt dan dit wondervolle middel, want Abdij siroop noemt men door de snelle resultaten terecht ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". tegen Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma. Verlaagde prijzen75 ct., 1.25, f 2»-, r 3.50 p. flacon Op 7 Januari Wordt de Prinses de Bruid, Dan stapt ze met Prins Bernhard Op d'eigen Huw'Iijks-schuit. Dan vaart Hun ranke bootje Op 't GROENE HUW'LIJKS-SOP De Prinselijke Standaard Die wappert van den top. Op 7 Januari Dan wordt het een festijn; Want ieder Nederlander Zal uitgelaten zijn. Ziet men alom de kleuren: Oranje-rood-wit-blauw; Klinkt uit miljoenen kelen: Wilhelmus van Nassau. Op 7 Januari Wordt hier ook feest gevierd; En worden alle straten In onze stad versierd. Voor ieder wordt het Huw'lijk Van 't Prins'lijk Paar een feest; Zooals er in geen jaren In ons land is geweest. PHILIP B. POLAK. Tweehonderd bijeenkomsten. Men verzoekt ons opname van het volgende: De Christelijke Vakbeweging zooals zij zich met haar 22 bonden en bijna honderd tien-duizend leden concentreert in het Christe lijk Nationaal Vakverbond, maakt zich op voor de November-propaganda. Zij voerde reeds vele malen in de Novem- bermaand deze actie, waardoor de leden ver- r voor de a.s. St. NICOLAAS. ONZE ZOUTE PINDA'S zijn niet te evenaren. Onze prijs blijft 5 cent per ons. Zondags geopend van 28 uur. sterkt werden in den strijd om het recht en duizende arbeiders, bedienden en ambtenaren tot de overtuiging werden gebracht dat zij zich niet neutraal, socialistisch of communis tisch maar christelijk dienden te organiseeren Er is thans alle aanleiding de November- actle met verdubbelde kracht te voeren. Eenerzijds zijn daar de andere richtingen in de vakbweeging, die uit een ander beginsel leven, die opdringen. Anderzijds komen de groepen op die de arbeiders weer tot onmon dige kinderen willen maken. Bovendien, en dat is de voornaamste reden der actie, de nood der werkenden en niet-werkenden is groot. We weten niet hoe de economische ontwikkeling van ons volks leven zal zijn, waarom het noodig is de macht tot recht te vergrooten en te versterken. In meer dan tweehonderd plaatsen houdt de Christelijke Vakbeweging groote vergade ringen, ter bespreking van twee onderwerpen n.1. „De nood van dezen tijd" en „De eisch van ons beginsel". Ook in onze gemeente vindt zulk een pro- paganda-vergadering plaats, waar een twee tal voormannen uit het C.N.V. over deze onderwerpen zullen spreken. De bijeenkomst wordt gehouden in het Christelijk Militair Tehuis, Kanaalweg op 10 November en vangt des avonds te 8 uur aan. Men zie verder de adv. in dit nummer. Het feit, dat Hr. Ms. „De Ruyter" voor de eerste maal in onze haven kwam, heeft het Bestuur van onze gemeente aanleiding gegeven een feestelijke ont vangst te bereiden aan Commandant, Officieren en manschappen van dien bodem. In dit besluit moeten wij vooral een buitengewoon gelukkig initiatief zien van onzen burgemeester, den heer G. Ritmees ter, zien, om een ontvangst ten Raadhuize te organiseeren. Daarmede was een geheel oorspronkelijk iets geboren, want iets der gelijks had onze stad voorheen niet ge kend. Het stemt daarom tot groote vol doening, dat deze ontvangst een buiten gewoon succes is geworden, Daartoe werkten dan ook verschillende factoren mede. De promotor van den avond, burgemeeeter Ritmeester. Daar was allereerst de groote opkomst van de vele, ca. 350, genoodigden. Van omstreeks half negen af reed een onafgebroken rjj auto's voor het Stadhuis aan en vele dames en heeren, in avondkleeding gestoken, traden, nageoogd door ettelijke nieuwsgierigen, naar binnen. Langzaam vulden zich de gangen en zalen van ons fraaie Raadhuis, dat zich voor een ge legenheid als deze als geknipt bewees. In den loop van den avond hoorden wij daarover ver schillende uitingen. In de burgemeesterskamer werden de gas ten verwelkomd door den burgemeester en den gemeentesecretaris, mr. dr. E. van Bolhuis. Daarop betrad men de Raadszaal, die als zoo danig heelemaal niet meer te herkennen was. De lange groene tafels en de met wapens ver sierde stoelen waren verdwenen en zoo was een groote ruimte ontstaan, waar de gasten zich gemakkelijk en vrijelijk konden bewegen. Wat de accomodatle bovendien zeer ten goede kwam, was het feit, dat men zoo gemakkelijk kon overloopen op de corridors en vandaar in andere vertrekken, waar rustige zitjes gear rangeerd waren. Het geheel was gezellig en intiem aangekleed, waardoor de aanwezigen als vanzelf in de rechte stemming kwamen. In een hoek van de raadszaal was een ver hooging gebouwd, waarop een klein, maar selectief orkest plaats gevonden had, gerecru- teerd uit leden van de Koninklijke Marine kapel. Om negen uur was er al een gezellige drukte en nog steeds traden nieuwe gasten binnen. Een kwartier later arriveerde het gemeente bestuur met de eeregasten. Deze waren: vice- admiraal T. L. Kruys en mevr. KruysKou mans, kolonel en mevr. van de Sande Lacoste en luit.-kol. en mevr. Bentz van den Berg. Onmiddellijk daarop stapte burgemeester Ritmeester op een klein plankier om zijn wel komstrede uit te spreken. Rede van den burgemeester. De heer Ritmeester begon zijn opgewekte toespraak met er zijn verheugenis over uit te spreken, dat hij namens het Gemeentebestuur van Den Helder Zijne Excellentie en alle aan wezigen welkom mocht heeten. Spr. week van de gewoonte af en begon met het einde, er aan toevoegende, dat zijn toespraak daarmede niet afgeloopen zou zijn. Spr. wilde n.1. eerst woor den van hartelijken dank spreken aan allen, die medegewerkt hadden om een avond als dezen te kunnen organiseeren. Het is voor een Ge meentebestuur geen gemakkelijke taak om zoo iets te entameeren, maar gelukkig is men er, dank zij genoemde medewerking, in geslaagd. We zijn hier bijeen om de bemanning van Hr. Ms. „De Ruyter" te begroeten in den persoon van den commandant en van den état-major van den nieuwen kruiser. Spr. herinnerde aan Constantijn Huygens Sr., die, over admiraal Michiel Adriaansz. de Ruyter verhalend, zeide, den admiraal eens gevraagd te hebben: „Ad miraal, hoe voelt gij U tijdens Uw gevechten?" De groote admiraal moet toen geantwoord heb ben: „Het is wel heet, maar het gaat haast over". Hoe moeten de opvarenden van den krui ser „De Ruyter" zich wel voelen, waar zij overal zoo hartelijk verwelkomd werden. Zij moeten in deze maar denken aan de woorden van den admiraal: ,,'t Is heet, maar het gaat haast over" Spr. besefte, dat het een moeilijke taak was om precies te zeggen, wat de aanwezigen be zielde ten opzichte van den persoon van de Ruyter, waarvan hij wist, dat hier afstamme lingen aanwezig waren. Spr. roemde de Ruyter als den grootsten admiraal door de eeuwen heen, wellicht van de geheele aarde. De ge schiedschrijver Brandt heeft van hem in bijna 1000 bladzijden verteld, hoe hij van een kleinen eenvoudigen jongen opgroeide tot, op den stad houder na, den hoogste in de Nederlanden. Waar hij in 40 zeeslagen ongedeerd bleef en eerst op zijn 69ste levensjaar zwaar gekwetst werd, daar moet De Ruyter wel een buitenge woon iemand geweest zijn. Wijlen Koningin Emma heeft eens ge zegd: Het is een groot volk, dat zijn helden eert. In dit nieuwe schip eeren wij den grooten zeeheld De Ruyter. De tijden zijn veranderd, wij voeren niet meer de heer schappij over de zee. Maar spr. meent te kunnen constateeren: we gaan weer een grooten tijd tegemoet. Wij moeten niet ver slagen worden in een oorlog en wij willen ons ook niet onderwerpen aan wat ande ren ons willen opleggen. De bemanning van den kruiser moest steeds het principe van admiraal De Ruyter voor Zondag 8 November 1936 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk. Weststraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: „Het geweten" 's Avons geen dienst wegens ziekte van Ds. v. d. Poel. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar, 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meijnen Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur Ds. Meijnen. s Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Leesdienst. Donderdagavond 7.30 u., Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, de heer J. Rebel. Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing door den heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. J. F. Meiners Doopsgez. Gem. 's Avonds 7 uur. Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. H. Bakker, van Amsterdam. Zendings-collecte. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers, 's Morgens 10.30 uur en 's avonds 8 uur samenkomsten met verschillende sprekers Dinsdagavond 8.15 u., Möttlinger Vrienden Spreker: Ds, P. A. E. Sillevis Smitt Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkom 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ved. Herv. Gemeente. Geen dienst. oud goud en zilver tegen de hoogste waarde. Fa. Beemsterboer. (7 PORTRET ATELIER JAC.DE .BOER oogen houden, zij moet, evenals hij, het leven veil hebben voor onze vlag, voor ons land. Wij moeten echter streven naar een tijd van vrede. Den Helder is de laatste Hollandsche haven, die de kruiser aandoet. Wij zouden in onze taak te kort schieten, indien wij niet uiting gaven aan onze gevoelens ten aanzien van de bemanning. Spr. herhaalde hetgeen hij gezegd had over de verhouding van den marineman en den burger op den avond van de Vereeniging van Christelijke Militairen. Toen spr. en baron Van Asbeck daar gesproken hadden, beseften zij, dat marine en burgerij het niet zonder elkaar konden stellen. Den Helder is op de Marine aangewezen, maar het omgekeerde is ook waar! Spr. legde vervolgens den nadruk op de beteekenis van dezen avond. Hij hoopte, dat er een sterkere band tusschen de bur gerij en de marine er het gevolg van zou zijn. De bemanning van de „De Ruyter" moet het als een buitengewone eer gevoeld hebben, dat de Koninklijke Familie op haar schip een vaar tocht wilde meemaken. Bij de aankomst van de Koninklijke Gasten in onze stad is er bij ons allen vreugde geweest. Die vreugde kon echter niet tot uiting gebracht worden. Eerstens moesten de militairen in de houding staan en konden zij niet juichen. En de dames durfden, nu hun echtgenooten niet Ronden, van zelf niet. Maar thans kunnen we dat herstel len. Nu kunnen we juichen en jubelen. Ik stel U voor om met mij te juichen: Leve de Koningin! Leve het Koninklijk Huis! Leve de Koninklijke Marine! Hoezee!!! Spontaan werd deze kreet door alle aan wezigen overgenomen en het was één en al enthousiasme waarmede dat gedaan werd. De muziek zette het „Wilhelmus" in en uit volle borst werd het door allen medegezongen. Toen dit plechtige moment tot het verleden behoorde (het zal echter nog lang in de her- Een delicatesse! v. Galenstraat 71. Tel. 399.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5