Publicatie grondonder zoek Wieringermeer Windvlagen Verkeersongelukken Congres der R,S.A.P. Binnenland Vicki Baum in de hoofdstad Het huwelijk van de Prinses Felle brand te Soest Bedrijfsraden voor Steun aan den tuinbouw Ernstig auto-ongeluk te Duivendrecht het Tuinbouwbedrijf Stroohulzenfabriek uitgebrand Tegen bombardement van de burgerbevolking veroorzaken Wagen met 5 personen aan het slingeren geraakt Zal door den Haagschen burge meester voltrokken worden. Naar officieel wordt medegedeeld, zal het burgelijk huwelijk van prin ses Juliana en prins Bernhard op 7 Januari a.s. ten stadhuize voltrokken worden door den burgemeester der residentie, mr. S. J. R. de Monchy. De gouden veder. Het eerste contact tusschen onze a.s. ko ninklijke bruid en de gemeente 's-Graven- hage is getroffen Het heeft H.K.H. behaagd de eerste uiting te aanvaarden der feestvreugde, die zich in een reeks van onderdeelen zal openbaren in de dagen tusschen 19 December en 7 Jan uari. Het geschenk, dat zij aanvaardt, is een gouden veder een ganzenveder in goud waarvan zij zich zoowel bij de aanteekening als bij de onderteekening zal bedienen. Gister kwam het verblijdend bericht bij het Haagsche feestcomité in. Nog een tapijt voor het prinse lijk paar. De vrouwen van het eiland Ysselmonde hopen op Maandag 16 November plm. 3 uur te IJsseJmonde (dorp) aan een tapijt te be ginnen te knoopen, dat bestemd is als hu welijksgeschenk voor H. K. H. Prinses Ju liana. Dit zal met eenige plechtigheid ge schieden. Brandweer weet ondanks den storm het vuur meester te wor den. Gisteravond om half negen brak brand uit in een woonhuis, gelegen aan de Ko- ninginnelaan 111 te Soestdijk, bewoond door den brandstoffenhandelaar G. Maas een. De Soester vrijwillige brandweer, die vrij spoedig ter plaatse was, kon niet ver hinderen, dat het huis tot den grond toe afbrandde. De brand is ontstaan in hét achterhuis, waar het vuur in den iniboedel gretig voed sel vond. Omtrent de oorzaak van den brand tast men volkomen in het duister, daar de familie gistermiddag om half drie was uitgegaan en nadien niemand meer 't huis had betreden. De geheele inboedel ging in vlammen op, een vrachtauto en eenige vaten benzine, welke zich in de ko- lenopslagplaats bevonden .werden door snel toegeschoten omwonenden in veiligheid ge bracht. De brandweer moest haar uiterste krachten inspannen om overslaan van het vuur naar naburige huizen en de kolen- opslagplaats te ovorkomen. daar de wind juist in die richting woei. Zoowel het woonhuis, dat toebehoorde aan de firma Groenhuizen te Baarn als de inboedel is verzekerd. Dringend gewenscht het weder invoeren van een loonbijslagre- geling onder de oogen te zien. Dezer dagen werd in Den Haag een con ferentie gehouden tusschen de bedrijfsraden voor het tuinbouw bedrijf in Noord- en Zuid-Holland en de rijksinspectie voor de werkverschaffing, ter bespreking van de huidige werkloosheid in het bedrijf. In principe bleken alle aanwezigen van meening, dat de momenteele toestand het dringend gewenscht maakt het wederin voeren van een loonbijslagregeling onder oogen te zien. Nadat de practische mogelijkheden breed voerig besproken waren, besloten de raden zich dienaangaande tot den minister van sociale zaken te wenden en midderwijl te trachten deze aangelegenheid nog nader met de rijksinspecties te bespreken, teneinde zoo mogelijk tot een eensluidende opvatting te komen. Na afloop van de conferentie hebben de De beroemde danseres, Mary Wigman, die ook In ons land geen onbekende is, viert dezer dagen haar vijftigsten verjaardag. Hierboven de kunstenares in een van haar dansscènes. raden de vergadering voortgezet en werden nog verscheidene onderwerpen besproken. Besloten werd o.a. aan de organisaties in het tuinbouwbedrijf het advies uit te bren gen om in de loopende en nog af te sluiten collectieve contracten een artikel te doen opnemen waardoor: a. in geval zich belang rijke wijzigingen in de kosten van het levensonderhoud zullen voordoen, ieder dei- partijen het recht zal hebben de wederpartij op te roepen, teneinde een wijziging van het loon voor te stellen, b. partijen, indien geen overeenstemming wordt bereikt een scheids gerecht zullen samenstellen om een defini tieve uitspraak te doen. Vooraf zij dan nog aan partijen bekend gemaakt, dat de be drijfsraden zelf gaarne bereid zijn om een uitspraak te doen en daar waar gewenscht van advies te dienen. In principe werd tenslotte nog besloten tot aansluiting bij het bureau van de Neder- landsche bedrijfsraden. Derde voorschotuitkeering op komst. Volgens mededeeling van den regeerings- commissaris F. V. Valstar, zal de derde voorschotuitkeering voor den tuinbouw, tot een bedrag van 3 3y2 millioen gulden, waarschijnlijk Donderdag of Vrijdag a.s. bekend gemaakt worden. Brand vermoedelijk gesticht. Gisternacht te omstreeks half een is brand uitgebroken in de stroohulzenfabriek van den heer J. van Aken aan de Brouwerij straat te Oudenbosch. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon aanvankelijk tegen de geweldige vuurzee weinig uitrich ten. De fabriek, en een daarnaast gelegen groote loods brandden geheel uit. Tenge volge van de groote hitte sprongen de rui ten van eenige in de nabijheid staande wo ningen. In verband met dezen brand heeft de ma rechaussee in arrest gesteld den 26-jarigen P. V., werkloos schilder, wonende te Ouden bosch. Men meent n.1. te weten, dat V. even voor het uitbreken van den brand in de stroohul zenfabriek is geweest. HET SPOORWEONGELUK BIJ BERLICUHL De stoker uit het ziekenhuis te Zwolle ontslagen. De stoker Fr. B. van Dijken uit Groningen is Zaterdagavond uit het Sophia-ziekenhuis te Zwolle ontslagen. Van Dijken had bij het ongeluk op den onbewaakten overweg te Berlicum, waarbij een sneltrein in botsing was gekomen met een vrachtauto, gevuld met cylinder butagas, ernstige brandwonden bekomen. De machinist, de heer J. Th. Huis man, eveneens uit Groningen, die, staande te midden van de hevige vuurzee, den trein tot stilstand wist te brengen, en eveneens met ernstige brandwonden naar het Sophia- ziekenhuis te Zwolle werd vervoerd, zal ver moedelijk de volgende week dit ziekenhuis kunnen verlaten. DOODELIJK ONGELUK BIJ HET SPEL. Knaap tusschen kar en paal doodgedrukt. Zaterdagmiddag is te Akkrum een ernstig ongeluk gebeurd. Eenige kinderen speelden op het stationsemplacement met karren. Door een ongelukkig toeval geraakte het vierjarig zoontje van den heer R. Schaan, die dicht bij het station woont, tusschen een kar en een paal bekneld. Het kind liep zulke ernstige inwendige verwondingen op, dat het korten tijd na het ongeval is overleden. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. R. Ct.: Is het tengere, bescheiden, ietwat vermoei de, in taal en gebaar sympathiek-eenvou- dige vrouwtje, dat wij in de hall van het Carltonhotel ontmoeten, werkelijk de schrijt' ster van zoo vele „best-sellers", die met hun op een groote menschenkennis gebaseerde, ietwat gestandaardiseerde romantechniek eerder een geraffineerde schrijvende „busi- ness-woman" als auteur zouden doen vermoe den? Niets van dat al bespeurt men in deze sober sprekende, kleine vrouw, die met een soort van verteederde beminnelijkheid over Bali weet te praten, waar zij zoo juist vijf maanden heeft vertoefd ter studie voor haar jongste boek, dat den voorloopigen titel van „Tod in Badung" draagt en dat geïnspi reerd is op den heroischen opstand van een paar honderd Balineesche inboorlingen die in 1906 hun laatste provincie tegen de blan ken wilden verdedigen. Een pacifistische tendentie? Wij weten al leen, dat Vicki Baum, zooals steeds, haar ro- man-idée heeft geput uit een milieu, dit keer het exotische en dat zij alweer boordenvol zit met nieuwe plannen, geinspireerd op het leven in een ziekenhuis of op Samoa, dat haar evenals Bali met zijn kinderlijke be volking en zijn geraffineerde eeuwenoude be schaving op haar tocht in de Oost heeft kun nen bekoren. Tusschen dit exotisme en de tegenpool: Amerika, schijnt het leven van deze vrouw zich té bewegen. Haar huis staat in Hollv- \Vood, dat voor het productieve brein van de schrijfster, die zonder twijfel rijk is aan „film-ideeën", zeker het juiste werkterrein mag heeten. Zeer betreurde mevr. Baum den dood van haar vriend Irving Thalberg, met wiens hulp veel van haar werk in de filmbranche is tot stand gekomen. Dit werk te midden van den kring van Hollywoodsche inteliectueelen, is boeiend en amusant, ver telt zij. Natuurlijk ook inspannend, en men moet voorbereid zijn op teleurstellingen om dat vele oorspronkelijke opdrachten in het einde blijven liggen of worden vervangen. Zoo ging het met haar scenario-ontwerp voor „Merry Widow", hoe zal het gaan met Ca- mille", Greta Garbo's nieuwste film? Greta Garbo en Vicki Baum hebben zij eigen lijk niet veel overeenkomstigs? Beiden, naar men mag oordeelen, teruggetrokken, beschei den vrouwen, maar beiden draagsters van een bijzonder geheim van populaire illusies van een romantiek door duizenden belicha ming van een „Leben ohne Geheimnis"....? Herman van den Eerenbeemt di recteur der Fondatlon Mondiale. Amsterdam, 7 Nov. Een dezer dagen is voor notaris Jhr. P. Graafland te Amster dam de stichtingsakte verleden van de „fon- dation mondiale contre le bombardement des populations civiles et la guerre totale: „hu- manitas". Tot directeur der fondation is benoemd: Herman van den Eerenbeemt te Amsterdam. De hoofdzetel van „Humanitas" is geves tigd te Amsterdam, terwijl reeds bureaux zijn ingericht te Parijs, Londen, Brussel, Praag, Boedapest, Belgrado, Sofia, Saloniki en Istanboel. Het doel van „Humanitas" is de volkeren op te wekken zich gezamenlijk te verzetten tegen de verschrikkingen der chemische oor logen en de bombardeering der burgerlijke bevolkingen. „Humanitas" tracht dit doel te bereiken door het doen sluiten van overeenkomsten en het organiseeren van conferenties, door een beroep te doen op de geheele wereld door middel van de pers en de radio, maar vooral door middel van de bioscoop. Door de Directie van den Wieringermeer- polder is bij de Algemeene Landsdrukkerij een rapport uitgegeven „Over de Bodem- kundige Gesteldheid van de Wieringer meer", geschreven door ir. Zuur, een van de wetenschappelijke ambtenaren dezer Direc tie. Bij het droogvallen van de Wieringer meer was de grondgesteldheid van dezen pol der nog slechts in groote lijnen bekend en daar de cultuurmaatregelen (ontwatering, grondbewerking, bemesting en keuze der ge wassen) en ook de bestemming der gronden sterk van den aard van den grond afhangen, was het voor het ontginnen en uitgeven dei- gronden noodzakelijk over een gedetailleerd overzicht van de grondgesteldheid te be schikken. Van een gedeelte der daarbij inge stelde uitvoerige bodemkundige onderzoekin gen geeft dit rapport een overzicht. Het rapport behandelt in hoofdzaak de karteering naar klei- en kalkgehalte der Wie- ringermeergronden. Het voornaamste onder zoek is dat naar het kleigehalte geweest, daar bij jonge kalkhoudende poldergronden, waaruit de Wieringermeer grootendeels be staat, de kwaliteit van den grond en ook de te nemen cultuurmaatregelen voor een zeer groot gedeelte door het kleigehalte bepaald worden. De resultaten van dit onderzoek zijn op een 2-tal kaarten aangegeven, welke in de bijlagen zijn opgenomen. De eerste kaart geeft het kleigehalte van ongeveer 3500 pro fielen tot 1.5 M. beneden maaiveld, grafisch m blokjesvorm voorgesteld; de tweede is een gekleurde kaart, waarop men het kleigehalte van de bouw voor, die voor de cultuur het be langrijkste is, vindt aangegeven. Deze laatste kaart is zoo gedetailleerd, dat het zelfs mo gelijk is er de grondgesteldheid der afzonder hjke boerderijen met voldoende nauwkeurig heid op af te lezen, Uit deze kaart blijkt, dat vrijwel alle klei- gehalten in de Wieringermeer voorkomen en dat de verschillende grondsoorten soms zeer bont door elkaar liggen. Deze bontheid is van oudere gronden ook wel bekend, maar hier is zij voor het eerst op eenigszins groo te schaal in kaart gebracht. In 't algemeen beslaat het Zuiden, Zuidwesten en een ge deelte var. het Oosten uit zwaren grond (zwa re klei, klei en zwaren zavel), terwijl in het Noorden van den polder veel zand gevonden wordt; het centrum wordt door gronden in genomen, die hoofdzakelijk uit fijn kleihou- dend zand en lichten zave' bestaan. In dé tails is de verdeeling der grondsoorten ecli- ter veel bonter dan hier geschetst. Een afzonderlijk hoofdstuk, toegelicht door een aantal kaartjes, is gewijd aan de geolo gie van de Wieringermeer; dit hoofdstuk geeft een overzicht van de interessante wijze, waarop de Wieringermeergronden gevormd zijn en geeft vaak een verklaring voor de verdeeling der verschillende grondsoorten in dit nieuwe gebied. Bij de karteering naar het kalkgehalte werd gevonden, dat verreweg het grootste ge deelte der gronden een zeer ruime hoeveel heid koolzure kalk bevat. Plaatselijk bleken sommige zwaardere gronden echter kalkvrii te zijn, terwijl deze kalkvrije gronden meestal ji i'LZ"iUr Wa.^n (kattokloi)Een paragraaf l of» li ont.?^aan en de vorming van deze knllffifoHu ^ljJde karteering naar het Z1Jn deze zure Plekken opge. spoord en, voor zoover zij in de bouwvoor la- v?r™nKing met kalkhoudenden grond geneutraliseerd. u»B'lid-e kan°erinK "aar kleigehalte werd dit kleigehalte op het veld door schatting bepaald; door een groot aantal analyses, aan liet Bodemkundig Instituut te Groningen verricht, werden deze schattingen gecontro leerd: een tweetal tabellen geeft een inzicht beid6 1 schat*an bereikte nauwkeürig- i If ,dPze 7\on,sters z'in °°k andere groothe den bepaald (uitvoerig onderzoek naar de mechanische samenstelling, kalk-, water- en humusgehalte en den zuurgraad); de resul taten ïan dit onderzoek ziin achter het ran- port opgenomen en worden in een afzonder lijk hoofdstuk besproken. r,M «rène uit de nieuwe Ufa-film „Das Het verfrisschendeb ad in den morgen. Hofkonzert» met Martha Kiepura-Eggerth en Inge von Knsserow. ERNSTIG AUTO-ONGELUK ON DER MOERGESTEL. - ALLE IN ZITTENDEN MEER OF MIN DER ZWAAR GEWOND. Gistermiddag omstreeks drie uur is onder de gemeente Moergestel op den Oirschotsche- weg wederom een ernstig auto-ongeluk ge beurd, waarbij vijf personen min of meer ernstig gewond werden. In een der vele bochten ter hoog te van den heikant kwam een auto, bestuurd door ir. Tromp uit Eind hoven, in botsing met een uit de rich ting Oirschot komende auto, welke bestuurd werd door den heer van Ierland, eveneens uit Eindhoven. Eerstgenoemde wagen werd in den flank aangereden en vloog vervolgens tegen een boom. Mevr. W. uit Bre da, die naast den bestuurder zat, werd op den weg geslingerd en met een ernstige hoofdwonde opgeno men. Mevr. Tromp kreeg eveneens ernstig letsel aan het hoofd. De drie inzittenden van den anderen wagen bekwamen alleen kleine snijwonden. Mevr. W., die er het ergst aan toe was, is door een toevallig passee- renden dokter naar het ziekenhuis te Eindhoven vervoerd, terwijl mevr. Tromp door een anderen geneesheer naar het St. Elisabeth ziekenhuis te Eindhoven werd gebracht. Bij on derzoek bleek, dat zij een ernstige schelbreuk had bekomen. De oorzaak van het ongeluk moet worden toegeschreven aan het feit, dat de auto van den heer van Ierland tengevolge van de he vige windvlagen aan het slingeren was ge raakt. Het drukke verkeer ondervond geruimen tijd vertraging.a De beide vernielde wagens zijn weggesleept. Gistermorgen te ongeveer half twaalf heeft nabij de Duivendrechtsche brug een ernstig atito-ongevai plaats gehad. Een auto, bestuurd door den heer A. S., komende uit de richting Amsterdam en af komstig uit. Leiden, kwam in botsing met een auto bestuurd door den heer Huyten, uit Heerlen, doordat eerstgenoemde wagen de auto van den heer H. niet tijdig genoeg opmerkte. De Limburgsche wagen werd ernstig be schadigd, terwijl de inzittenden, de schoon moeder en schoonzuster van den heer H zoo ernstig gewond werden, dat zij per zie kenauto van den G.G.D. naar het O. I,. Vrou wegasthuis te Amsterdam moesten worden vervoerd. De schoonmoeder van den heer H hoeft een bekkenfractuur en inwendige kneuzin gen opgeloopen, terwijl zijn schoonzuster een wervelfractuur heeft hekomen. Een passeerende geneesheer uit Utrecht heeft de eerste hulp verleend In den loop van den dag is de schoon moeder van den heer H. aan haar bekomen verwondingen overleden. GEEN VOORRANG VERLEEND. Wielrijder door auto aangereden. Tijdens transport naar zieken huis overleden. De U-jarige wielrijder W. van Ainh™ ~ldiqh6^nde aan d* HlllevHet1ePS' H llïdïik nn0"'dflrnamiddak op den groene ionge^'r tal;re d" .tijdens overbrenging nLaf LT'zietnhu^ overleed aan de bekomen verwondingen. De oorzaak van het ongeluk moet ge- zocht worden in de omstandigheid dat de automobilist geen voorang verleende aan het van rechts komende verkeer en nog juist langs een auto, die de straat wilde oversteken, trachtte heen te glippen. NOG EEN SLACHTOFFER VAN HET VERKEER. De lijst van verkeersslachtoffers werd gis teravónd te Doetinchem met een vermeer- derd, toen de weduwe Bluimink, een vrouw van ongeveer 60 jaren, door eeij personenauto in de Hamburgerstraat werd overreden. In bedenkelijken toestand naar hetziekenhuis vervoerd, is zij daar kort na aankomst overleden. AUTO OVER DEN KOP. Naarden. Zaterdagmiddag te ongeveer vier uur is de autobestuurder J. S. uit Haar lem op den Rijksweg tusschen Muiden en Naarden bij een poging om door snijden vóór een naderenden tegenligger een vracht auto te passeeren, door een windvlaag te gen deze vrachtauto gedrukt. De chauffeur van de vrachtauto, J. H. uit Hilversum, raakte daardoor de macht over zijn stuur kwijt en kwam met zijn voertuig in een sloot terecht. Zelf bleef hij ongedeerd, doch C. R. uit Hilversum die naast hem had gezeten liep een ernstige hoofdwonde op. De auto van S. sloeg over den kop en kwam met de wielen naar boven te liggen. S., zijn vrouw en drie zoons werden door glasscherven gewond. Zij zijn in de Majella- stichting te Bussum verbondien, waar me vrouw S. en C. R. ter observatie zijn ach tergebleven. De auto van S. werd geheel vernield, terwijl de vrachauto zwaar werd beschadigd. VAN DUOZIT GEVALLEN. Twello: Gistermiddag had de heer M. uit Lochem het ongeluk van een met groote snelheid rijdende motorfiets te vallen. Hij heeft vermoedelijk, terwijl hij op de duozit zat, zijn steunpunt voor iele voeten verloren. Zwaar gewond, met een schedelbreuk en een wonde in de zijde, bleef hij na zijn val val op den weg liggen. Overbrenging naar het ziekenhuis te Deventer bleek noodzake lijk, waar het slachtoffer later aan de beko men verwondingen is overleden. Royement van den heer P. J. Schmidt en mevr. mr. Chr. de Ruyter-de Zeeuw. Re heer Schmidt legt zijn mandaten neer. Saterdag en Zondag heeft de revolutio nair-socialistische arbeiderspartij (R.S.A.P.) naar dorde congres gehouden in het Cor- nehs Broerehuis te Amsterdam. Na liet openingswoord van den voorzit- beer II. Sneevliet, waarin hij de politieke situatie, belichtte en de positie der partij, besloot het congres het beroep van ('en 'lear P- J- Schmidt en mevr. mr. Chr. de Ruijierde Zeeuw tegen het door de partij uitgesproken royement in behande ling te nemen. Nadat de genoemde personen hun stand punt ter kennis van het congres hadden gebracht, werd een orde-voorstel-Rotterdain met algemeene stemmen aanvaard om zon der verdere discussie over het royement te beslissen. io^et» congres besloot daarna met ruim i»uu tegen 7 stemmen de uitgesproken roye- m en ten goed te keuren. De heer Schmidt verklaarde zijn manda ten in den gemeenteraad van Amsterdam en de provinciale staten van Noord-Holland te zullen neerleggen. oZndag gehouden zitting keurde bet ie eid van het partijbestuur goed, dat daar na werd herkozen. J fededeelingen werden gedaan over de I^ernn,Aonale verbindingen. Met de Spaan- AAa P'0U-M. worden nauwe betrekkingen derhouden. Aangenomen werd een reso- i ie, waarin het initiatief van de P.O.U, in een te Rareelona te houden con- icntie de voorbereiding ter hand te nc" nen eener nieuwe internationale, werd toe gejuicht, Verkiezingsprogram en candidatenlijst N°oi de kamerverkiezingen met als Uis,r aanvoerder het tweede kamerlid H.ATSW aanvoerder het tweede kamerlid H. Snee .vliet, werden .vastgesteld,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2