Frankrijk's vredestaak DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Luchtbombardement op Madrid duurt voort Militair vliegtuig neergestort Moogoolsche inval in China De bespreking van Dc Driemogendheden- confereniie .De familie der naties Builenlandsch Overzicht Oostenrijk erkent het Italiaansche imperium UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 64e JAARG. No. 7850 DONDERDAG 12 NOVEMBER 1936 SPANJE Geen wijziging in den toestand Beek en Eden* HELDERSCHE COURANT y> Yvon Delbos doet op wapenstil standsdag een beroep op alle vrienden van den vrede. Parijs. De Fransche minister van bui tenlandsche zaken heeft gisteravond voor de Carnegie-stichting voor den internationalen vrede een voordracht gehouden over „de Fransche opvatting van familie der naties". De minister zeide o.m., dat Frankijk blijft gelooven, dat de volken, bewust van hun binnenlandsche solidariteit, zich kunnen en moeten verheffen tot het bewustzijn van in ternationale solidariteit. De methodes om daartoe te geraken blij ken ongetwijfeld verschillend naar gelang ,van de werelddeelen. Spr. zeide er evenwel zeker van te zijn, dat Amerika en Frankrijk hetzelfde ideaal hebben dat van de men- schelijke broederschap. Delbos herinnert vervolgens aan de ge weldige verwachting, welke werd gewekt door den wapenstilstand van 11 November 1918 en op het beroep van Wilson tot orga nisatie van den vrede. Na bevestigd te heb ben, dat Frankrijk in de eerste rij blijft der genen, die een alomvattende familie willen vormen, en er aan herinnerd te hebben, dat de geschiedenis het bewijs levert, dat de heerschappij van het geweld nooit anders dan tot bloedige conflicten heeft geleid, wees de minister op de noodzakelijkheid voor de democratische volken, hun bemoeiingen te verdubbelen om hun vrije orde over te plan ten in het internationale leven. Delbos besloot: het evenwichtig en heilzaam spel der interne instellin gen van de democratische volken, moet worden uitgebreid tot regelin gen op het gebied van de aangele genheden der wereld. De kampioenen van den vrede zijn talrijk en sterk genoeg om alle moeilijkheden te overwinnen, indien zij zich weten te vereenigen en in dien zij overtuigd zijn het te willen. Deze organisatie is mogelijk, omdat het gevoel en het verstand bij deze beslissing samengaan. Het komt me voor, dat dit thans MINISTER DELBOS. te ontkennen heiligschennis zou zijn, een beleediging jegens dé levenden en jegens de dooden. Spr. geloofde op dit punt de tolk te zijn der gevoelens van alle Franschen. Herbewapening van Hongarije. Gelijke zienswijze van Duitsch- land en Italië ten aanzien van de consolidatie van het Donau- bekken. Door de informatorische besprekingen met Ciano kan naar volgens het Duitsche nieuwsbureau verklaard wordt, de Oosten- rijksche regeering zich een duidelijk beeld vormen van hetgeen bij het bezoek van Ci ano aan Duitschland besproken is. en voor al van de Duitsche zienswijze van het vra- gencomplex „dat op de consolidatie van het Donaubekken betrekking heeft. Aan een formeele uitbreiding van de pro tocollen van Rome zou niet gedacht zijn, doch wel kan gewezen worden op de moge lijkheid van uitbreiding van het terrein van actie in de richting van Duitschland. Overigens zullen de onderhandelingen niet slechts betrekking hebben op de kwesties der erkenning van het nieuwe Romeinsche keizerrijk door Hongarije en Oostenrijk, doch vooral ook op de houding dezer sta ten en Italië jegens de Volkenbond. Mocht de kwestie van het legitimisme besproken, worden ,dan kan, in tegenstelling met an- dersluidendede geruchten, slechts het niet actueel zijn van deze kwestie de grond slag van dergelijke besprekingen zijn. Mussolini staat sympathiek te genover de restauratie. De leider der Oostenrijksche legitimis ten heeft tegenover den correspondent van de „Esti Kurir" het volgende verklaard: In het bewustzijn van mijn ver antwoordelijkheid verklaar ik, dat Mussolini algeheele sympathie koes tert voor het denkbeeld der restau ratie in Oostenrijk, alsmede in Hon garije. Men schrijft veel dingen omtrent mijn be zoek aan Rome, die niet juist zijn. Zoo zijn o.a. de berichten omtrent een op handen zijnde legitimistische actie niet juist. Ik ben evenmin naar Rome gegaan om een huwelijk van Otto voor te bereiden. Naar de Londensche „Evening Standard" intusschen verneemt, zou de vertegenwoordi ger van Otto van Habsburg, baron Weisner, eerstdaags naar Londen reizen, om de Brit- sche autoriteiten te polsen nopens de kwestie van het herstel der Habsburg-monarchie in Oostenrijk en Hongarije. Toch de Hongaarsche herbewa pening? Een speciale verslaggever van het revision- nistisch orgaan „Pesti Hirlap" te Weenen verneemt, dat ter drie-mogendheden-confe- rentie de herbewapening van Hongarije zal worden besproken en voorbereid. Geen en kele definitieve verklaring zou echter dien aangaande te verwachten zijn vóór het be zoek van Horthy aan Rome. Wat de reactie bij de kleine entente be treft, is hooger bedoelde correspondent van oordeel, dat deze landen, gezien de interna tionale situatie, zich wel niet tegen een her stel der Hongaarsche rechtsgelijkheid zullen verzetten. De Hongaarsche wenschen moe ten voorzichtig naar voren wor den geschoven. De Hongaarsche minister van buitenland- sche zaken, Kanya. heeft in de gister ge houden bijeenkomst der drie mogendheden den wensch van Hongarije inzake rechts gelijkheid tot uitdrukking gebracht en zijn conferentiegenooten verzocht dezen eisch te willen steunen. Hij is er weliswaar in ge slaagd hun principieele toestemming te ver krijgen, maar niet de conferentie te leiden in de richting van een te merkbare mani festatie dezer goedkeuring. Men gelooft dat, indien het slotcommuni qué deze kwestie der rechtsgelijkheid zal vermelden, het slechts in gematigde termen zal zijn en op een wijze, welke verre zal zijn van polemisch. DE REGEERINGSTROEPEN BLIJ VEN ALLE BRUGGEN OVER DE MANZANARIS BEHEERSCHEN Gisterenmiddag om half vier hebben de rechtsche troepen, die geconcentreerd lagen in en om het Casa de Campo, getracht over de Puento del Rey te komen, een der brug gen over de Manzanares, om op die wijze het Noorder-station te kunnen innemen. Volgens den correspondent van Havas te Madrid, zijn zij hier niet in geslaagd en heb ben de regeeringstroepen hen gedwongen zich terug te trekken. De rechtsche troepen schijnen dus weinig of niet te vorderen. Dit blijk, eveneens uit de communiqué s van rechtsche zijde, die kort en nietszeggend als zij zijn, in hoofdzaak te verstaan geven, dat de tóestand aan het front te Madrid onver anderd is gebleven en dat alle tegenaanval len der regeeringstroepen zijn afgeslagen. Radio-Sevilla wijst er voorts op, dat het tra ge tempo, waarin de bezetting van de stad geschiedt, normaal is, gezien de uitgestrekt heid van de stad. Voorts is het een gevolg van de noodzakelijkheid om de achterhoede op onberispelijke wijze te organiseeren. In tusschen beheerschen de regeeringstroepen nog alle brughoofden aan de Manzanares en blijven de vliegtuigen der rechtsche troepen de hoofdstad bombardeeren. Verscheidene universiteitsgebouwen zijn hierdoor bescha- d^d- x. TT Een bijzondere correspondent van Havas heeft voorts een bezoek gebracht aan de ge vechtsterreinen om de hoofdstad. In het bij zonder aan de streek tusschen Estremadura en Villaverde. Voorts bezocht hij de stellin gen der regeeringstroepen tusschen Estrema dura en het kerkhof van San Isidoro. Daar heeft hij een heftig artillerie-gevecht tus schen rechtsche en regeeringstroepen meege maakt. Legioensoldaten en Mooren verlieten Hieronder: Een beeld aan den rand van de hoofd stad Madrid, waar de opstandelingen bin nendrongen. hun stellingen voor den aanval, maar door het vuur der regeeringstroepen zagen zij zich binnen korten tijd genoopt zich terug te trekken. Beschieting van Madrid weer begonnen. Gistermiddag seinde United Press uit Madrid: Om vijf uur hedenmiddag is de beschieting van Madrid met volle kracht hervat. Tot dan toe had er een betrekkelijke rust geheerscht. In den loop van den dag is de beruchte Catalaansche syndicalistenleider Dirruti in Madrid aangekomen, om het bevel over de Catalaansche troepen op zich te nemen. De 1500 Catalanen, die zich reeds in de hoofd stad bevinden, zullen door andere colonnes worden gevolgd. Om vijf uur hedenmiddag weerklonken, zooals gemeld, de eerste salvo's der nationale artillerie en weldra spuwden alle kanonnen der witten hun dood en verwoesting bren gende projectielen tot in het centrum der stad. Vele huizen, met name in de voorste den, zijn in brand geschoten. Azana over den burgeroorlog. Barcelona. President Azana heeft te Mont Serrat een groep Fransche journalis ten ontvangen, die door Companys waren uitgenoodigd naar Barcelona te komen. Hij verklaarde te Montserras eenige dagen rust te nemen., Ondervraagd aangaande den bur geroorlog, zeide hij, dat Madrid niet zou vallen en dat zelfs indien de hoofdstad zou vallen, de strijd zou worden voortgezet. „Wij strijden niet", zoo zeide hij, „voor de vrijheid van Madrid, doch voor de vrijheid van geheel Spanje". Martinez Barrio zou verdere weerstand nutteloos achten. Teneriffe. De radioclub deelt mede, dat Martinez Barrio, die met de voedselvoorzie ning van Valencia is belast, eergisteren een langdurige bespreking heeft gehad met Aza na, om deze de nutteloosheid aan te toonen van een verder weerstand bieden aan de opstandelingen. Azana heeft daarop Cabal- lere geraadpleegd, die weigerde zich over te geven. Martinez Barrio heeft Valencia met onbekende bestemming verlaten en zijn ver trek heeft diepen indruk gemaakt. De radioclub deelt verder mede, dat de opstandelingen hun opmarsch naar de hoofdstad voortzetten. Bij het noorder-sta tion werd een kanon op de regeeringstroe pen buitgemaakt. In Casa del Campo zijn aanzienlijke groe pen militietroepen omsingeld. In het univer siteitskwartier duurt de strijd in de Toledo en Las Delicias straten voort. HET VERZET VAN DE REGEE RINGSTROEPEN TE MADRID NOG NIET GEBROKEN. LITWI- NOF ALS KAMPVECHTER VOOR DEN VREDE. Het verzet in Madrid is krachtiger dan ver wacht was. De regeeringstroepen schijnen zich gisteren zoo geweerd te hebben, dat de opmarsch der opstandelingen tot staan is gekomen. Zelfs schijnen de regeeringstroe pen hier en daar successen geboekt te heb ben. In verband met het pleidooi dat Litwinof, de Russische minister van buitenlandsche zaken Dinsdag voor den vrede heeft gehouden en waarop we hieronder nog nader terug komen, is het misschien wel interessant op te merken dat de verdediging van Ma drid de beschikking schijnt te heb ben over modern Russisch oorlogs materiaal, als tanks en vliegtuigen. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan, of... het leven is vaak in strijd met de leer. Het tot staan brengen van de opstande lingen wil natuurlijk geenszins zeggen, dat Madrid voor ben een onneembare vesting zou zijn. We hebben er al meermalen op gewezen dat de regeeringstroepen op den duur toch niet bestand zullen zijn tegen de veel beter georganiseerde rechtsche (opstan delingen) troepen. Het wordt dus een uitstel van executie. Ook is de mogelijkheid geopperd dat de linkschen slechts beoogen zoolang stand te houden te Madrid tot hun troepen die ten N.Westen van de stad opereeren en die bij den val van Madrid gevaar zouden loopen afgesneden te worden, zichzelf in veiligheid hebben gesteld. Het verder verloop van den strijd zal ons wel doen zien, in hoeverre deze veronder stelling juist is Litwinof, de, Russische minister van bui tenlandsche zaken en de handigste diplo maat die in Europa rondloopt, heeft Dinsdag een redevoering gehouden over Ruslands' wil tot den vrede. We wezen er hierboven al op dat de theo rie in zoovele opzichten in strijd is met de practijk en dat de verondersteling waar schijnlijk niet onjuist is, dat Rusland modera oorlogsmateriaal aan Spanje heeft geleverê. Dat was toch waarlijk niet ter bevordering van den vrede! Dat Rusland een van de zwaarst bewapen de landen ter wereld is heeft Litwinof ver ontschuldigt met den algemeenen dooddoe ner, dat Rusland zich niet wapende om zich met eenige macht ter wereld te meten, maar opdat anderen niet zouden denken, zich on gestraft met Rusland te kunnen meten. Maar om dezelfde reden wapent Enge land en Duitschland, Frankrijk en Italië zich, om de anderen maar niet te noemen. En het resultaat is: toenemende onrust in de wereld. Overigens heeft Litwinof wel behartens- waardige woorden gezegd. Na verwerping van ons voorstel tot algemeene ontwape ning, zoo zeide hij o.m., stellen wij voor te komen tot een internationale definitie vaa agressie, versterking van de internationale solidariteit op de basis van het Volken bondsstatuut. Er zijn menschen, zoowel onder de jour nalisten als onder de staatslieden, die het bankroet van dit systeem van het organi seeren van den vrede verkondigen. Der gelijke beweringen zijn echter totaal onjuist. Kan men reeds van het bankroet van een systeem spreken, dat nog niet werd ver wezenlijkt en waarvoor nog wordt gestre den? „Is het misschien nog niet heelemaal dui delijk wiens politiek bankroet ging?" zoo zeide Litwinof. Er bestaat alle reden voor om aan te ne men, dat men thans in vele landen een nuttige leer uit dit bankroet begint te trek ken. ofschoon er niet veel wegen zijn om eruit te komen. Er blijven er maar twee over; de eerste is die van het door de Sowjet-Unie voorgestelde systeem van col lectieve veilgheid, van de collectieve orga nisatie der verdediging van alle vredelie- venden landen tegen de niet zoo talrijke en heusch niet zoo gevaarlijke aanvallers. De tweede weg, waarvoor de aanvallende staten en hun agenten in alle landen pro paganda maken en die vooral in de klei nere staten enthousiaste aanhangers vindt, is die van de z.g. toenadering tot de aanvallers een toenadering tusschen kat en muis in de hoop, dat de kat de muis natuurlijk niet heelemaal opeet, doch hoogstens, althans aanvankelijk, met een staartje tevreden is. Tien dooden verscheidene ge wonden. Rome Tijdens een zwaren storm is nabij het plaatsje Rocca Gorga, tengevolge van ijsafzetting op de stuurinrichting, een bombar dementsvliegtuig neergestort. Van de inzittenden, drie officie ren en drie onderofficieren zijn vijf man om het leven gekomen. Een zesde wist zich met behulp van zijn parachute te redden. Tijdens het reddingswerk werden doordat de uit het toestel stroomen- de benzine vlam vatte, waarop een explosie volgde, vijf burgers gedood en verscheidene menschen gewond. Wil Japan de zaak forceeren Gisteren konden wij reeds berichten, dat een legertje van 30.000 man, bestaande uit Mongolen en Mandsjoe's Ghina zijn binnengerukt. Deze troepen zijn in wezen niets anders dan inboorlingentroepen van het Japansche leger. Zij zijn voorzien van Japansche vliegtuigen en schijnen zelfs in het bezit te zijn van moderne tanks, natuurlijk „Made in Japan". De aanvallers werden met vrij groote ver liezen teruggeslagen, waaruit wel blijkt dat de Ghineesche dictator Tsjang-Kai-Sjek zijn militaire maatregelen goed heeft geno men. Men ziet in Chineesche kringen achter deze militaire actie de hand van Japan, dat op deze wijze de Chineezen tot meer inschikkelijkheid wil brengen bij de loo- pende onderhandelingen. Verwacht wordt dan ook dat de actie in de komende dagen op meer intensieve wij ze zal worden herhaald. Of Japan er in zal slagen op deze manier zijn zin door te drijven, is een andere vraag. Het schijnt dat de Chineezen juist standvastiger in hun houding zijn gewor den, omdat deze inval een geweldige op laaiing van het Nationalisme heeft ge bracht. Vreemdelingen uit de buurt! De Chineesche minister van buitenland sche zaken deelt mede dat voorloopig Bin- nen-Mongolië en de aangrenzende gebieden niet door vreemdelingen mogen worden betreden in verband met de militaire ope raties. Samenwerking binnen het kader van den Volkenbond. Een door het departement van buitenland sche zaken uitgegeven communiqué deelt o. m. mede, dat in de afgeloopen drie dagen de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, met den Engelschen minister van bui tenlandsche zaken en de andere leden der Britsche regeering een reeks besprekingen heeft gevoerd over den algemeenen toestand in Europa en over problemen, die recht streeks Polen en het Vereenigd Koninkrijk betreffen. Beek en Eden hebben tot hun genoegen een overeenstemming van inzichten en verlan gens hunner beide regeeringen kunnen vast stellen ten aanzien van de problemen, die beide landen interesseeren. Zij achtten het in hooge mate wenschelijk, dat de poging tot regeling van de Europeesche problemen wordt voortgezet. Tevens heeft men van de gelegenheid gebruik gemaakt zekere punten te bestudeeren, welke betrekking hebben op het ontwerp voor een westelijk pact, dat Polen belang inboezemt, terwijl men erken de, dat middelen zullen moeten worden ge vonden tot eerbiediging van de wettige be langen van Polen in deze aangelegenheid. Beek en Eden zijn van opvatting, dat inter nationale samenwerking het best gehand haafd kan worden binnen het kader van den Volkenbond en dat niets noodlottiger zou zijn voor de hoop op een Europeesche kal meering dan een schijnbare of werkelijke verdeeling van Europa in twee tegenover elkander staande bloes. Hongarije volgt spoedig. Bij een banket, door bondskanselier Schuschnigg aangeboden aan de gedelegeer den ter conferentie, heeft Schuschnigg een dronk uitgebracht op „Den koning van Italië en Keizer van Abessinië. De Hongaarsche minister van buitenland sche zaken, Kanya, verklaarde, dat de rijks bestuurder bij zijn aanstaand bezoek aan Rome den Koning van Italië er van kennis zal stellen, dat Hongarije hem kent als Keizer van Abessinië. giste- en af- ZAL GRAAF CIANO OOK LONDEN in de- BEZOEKEN? n, ™a" ■hter- In Britsche diplomatieke kringen houn^f.j men rekening met de mogelijkheid, dat graai Ciano, de Italiaansche minister van buiten- landsche zaken, binnenkort een bezoek zal bronsen aan Londpn.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1