Binnenland Moet men stoppen voor een burger Brutale berooving in Den Haag Het Nederlandsche boter- merk beschermd Room bij de melk gevoegd „Minister Deckers'-crysant uitgekomen Het boek over Prins Bernhard noodlanding van een pander op goeree. i jongen door auto overreden en gedood. Op den hoek van den Parkwegr en de Volksparksingel te Enschede is g middag te half vier de 15-jarige ■L Bokhove in botsing gekomen met 3 vrachtauto. De jongen werd op stag VRIJDAG 13 NOVEMBER» diefstal van kolen te rotterdam. Caracciola vestigt nieuw wereldrecord caracciola. De bestrijding van de Colorado'kever Gecompliceerd ongeluk in de hoofdstad De K.N.AC. wijst op de bezwaren aan de huidige wijze van contro leeren op den weg dikwijls ver- bonden. Herhaalde malen wordt de K.N.A.C. den laatsten tijd weder de vraag voorgelegd of een automobilist verplicht is voor een bur ger te stoppen, indien later blijkt dat hij met een ambtenaar had te doen. In zijn algemeenheid is deze vraag niet zoo gemakkelijk te beantwoorden. De wet telijke bepalingen, waaraan de verschillen de beambten hun bevoegdheid ontleenen .geven hieromtrent weinig licht. Slechts de jurisprudentie geeft in deze belangrijke kwestie eenig houvast. In twee arresten van den Hoogen Raad respectievelijk gewezen in 1929 en 1931, is uitgemaakt, dat een bestuurder van een motorijtuig, die op vordering niet stilhoudt, slechts strafbaar is, indien hij weet, althans redelijkerwijze kan weten, dat hij 'te doen heeft met een persoon, die bevoegd is tot het doen der vordering. In het andere bo venvermelde arrest, wordt vervolgens vast gesteld, dat het aanhouden van een z.g „claque" zooals de wegenbelastingambtena ren plegen te doen, een vordering is, in den zin der wet. „Het risico, dat de bestuurder inderdaad met een bevoegden ambtenaar te doen had, moet hier geheel voor zijn re kening komen", leert de Hooge Raad ver der. De appreciatie óf het slachtoffer rede lijkerwijs kon vermoeden, dat hij met een bevoegden ambtenaar had te doen, laat nog al eenige speelruimte van opvatting. Hieruit volgt, dat een goede regeling van dit vraag stuk voor den automobilist van groot be lang is. De K.N.A.C. heeft in een en ander aan leiding gevonden in een adres aan den Mi nister van Financiën mede ter kennis ge bracht van de Ministers van Defensie, Ju stitie, Binnenlandsche Zaken en Water staat, nogmaals dringend 4e aandacht te vragen voor de problemen, die zich bij aan houding van motorrijtuigen voordoen in het bijzonder wanneer deze door niet-geuni- lormeerde ambtenaren geschiedt. Hierbij komt nog, dat het niet alleen de wegenbelastingcontrole is, waarmede de automobilist voortdurend kennis maakt, doch dat ook een zeer groot aantal andere ambtenaren uit hoofde van diverse wetten en reglementen het recht tot aanhouding bezit. o.a. de ambtenaren van- de Crisis Controle Dienst. Weliswaar gebruiken de eersten veelal een signaal-instrument, de z.g. „claque" (meer populair bekend onder de naam van „spiegelei") en maken de laat sten van diverse ongelijksoortige seinen gebruik, doch deze seinen blijken in de practijk niet voldoende opvpllend. te zijn, vooral niet bij ongunstige weersomstan digheden en duisternis, in welk laatste ge val 'de ambtenaren ook dikwerf eenvoudige zaklantaarns benutten. Komt het eenerzijds veel voor, dat deze ambtenaren door automobilisten voor on- gewenschte „meerijders" worden gehouden, anderzijds is ook gebleken dat door de amb tenaren niet voldoende wordt rekening ge houden met de benoodigde remtijden en remwegen. Ook blijkt, dat niet alle ambtena ren zich een juist oordeel gevormd heb- ben over de soms zeer beperkte graad van waarneembaarheid, waarin pij zich bevin den. Legio is het aantal gevallen dat ter ken nis van de K.N.A.C. kwam, waarbij bijna aanrijdingen plaats hadden -met als gevolg aanklachten wegens „poging tot doodslag" (excusez du peu), terwijl beschieting van te goëder trouw zijnde automobilisten in de grensstreken niet tot de uitzonderingen behoort; gevallen van aanhouding met minder goede bedoelingen door pseudo- ambtenaren nog buiten beschouwing gela ten. De K.N.A.C. heeft 'daarom ten behoeve van een vlot en veilig wegverkeer bij de Ministers aangedrongen op instructies, op dat de niet-geuniformeerde ambtenaren zoo eenigszins mogelijk van geüniformeer de politie zullen worden vergezeld en op dat het voornemen tot aanhouding vooral tijdig en duidelijk zal worden gegeven, waartoe op de invoering van een uniform, duidelijk opvallend en bij duisternis van een eigen verlichting voorzien teeken, is aangedrongen. De ontwikkeling van het wegverkeer maakt een defintieve en uiteindelijke oplossing van het geheele probleem der aanhoudingen dringend noodzakelijk. Het een-motorige Pander-vliegtuig van de Nationale luchtvaartschool Holland, ge merkt Ph-A. F. M., bestuurd door den pi loot van Riemsdijk van Schiphol, dat op Weg was van Schiphol naar Haamstede, heeft gisterenmiddag om 12.45 uur op een stuk weiland onder de gemeente Goedereede een noodlanding gemaakt. De bestuurder Verkeerde in de meening, het eiland Sc hou tven en Duiveland onder zich te hebben e zocht tevergeefs naar het daar aanwezige Vliegveld. n_ Aan het toestel was niets beschadigd, u piloot bleef ongedeerd. „or, Met behulp van verscheidene dorpelinge werd het vliegtuig naar het einde van nei eiland gebracht, vanwaar de piloot, ai slechts een geringe benzinevoorraad had, er in slaagde, naar Haamstede Starten. De dader een 17-jarige jongen. Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur kwam een 14-jarige loopjongen aan het bureau \an politie van der Vennestraat in Den Haag in overspannen toestand mededeelcn dat hij in een perceel aan de van Damstraat was beroofd van een portemónnaie inhou dende ruim 9 gulden, nadat de dader van (leze berooving hem eerst de handen had vastgebonden. Uit een onmiddellijk ingesteld on derzoek bleek, dat een plm. 17-ja- rige jongen bij een Groentehal in de Brandtstraat een bestelling had gedaan ter waarde van ongeveer 60 echt en deze bestelling had doen bezorgen aan een perceel in de van Damstraat. Toen de loopjongen aan genoemd perceel in de van Dam straat kwam, bleek dit een onbe woond huis te zijn hetwelk te huur stond. De jongen, die de waren had besteld kwam hem tegemoet en deelde hem o.a. mede, dat zijn moeder juist naar dit perceel ging verhuizen. Hij gaf voor, dat zijn moeder boven in het huis was en hem had gezegd f 10. voor de boodschappen te wisselen, zond daarom den loopjongen met de boodschappen weder terug met ver zoek wisselgeld voor een bankbiljet van f 10.- mede te rug te brengen waaraan hij voldeed. Bij zijn terug komst heeft de dader hem binnen gelokt, hem op den grond geworpen en hem de handen met een das ge bonden. Daarna heeft hij hem be roofd van de portemonnaie met geld en is toen hard weggeloopen. De loopjongen kon zijn gebonden han den loswerken en is daarna zeer overspannen naar de Groentehal geloopen. De dader had zich onder voorwendsel, dat zijn moeder een woning zocht, bij den huis heer van het perceel van Damstraat ver voegd en zich zoodoende toegang tot het ongewoonde perceel verschaft. Onderwijl had de recherche een signa lement van den dader verzameld en de stropdas, waarmede de loopjongen was gebonden inbeslaggenomen. Deze das zou tot opsporing van den dader leiden. Bij een uitgebreide controle op het hoofdbu reau van politie, werd in de portrettenver- zameling een foto gevonden, waarop iemand met een soortgelijke das voorkwam. Deze gelukkige greep bleek de juiste te zijn. Dinsdagavond werd de dader, een 17-jarige jongen uit de Schalk burgerstraat, gear resteerd en door den loopjongen herkend. De dader heeft reeds een bekentenis afge legd. Een nieuwe verpakkingsmethode. Bij het gebruik van inwikkelpapieren met rijkscontrolemerk voor de kleinvcrpakking van boter, is steeds een bezwaar geweest, dat deze inwikkelpapieren geheel ongeschon den van de boter kunnen worden verwijderd, terwijl dan tevens rijksmerk onebsohadigd blijft. r De kans is daardoor niet uitgesloten, dat dergelijke inwikkelpapieren in verkeerde handen komen en er een minderwaardig product in verpakt wordt, dat als boter met rijksmerk verkocht wordt. Ook is het mogelijk, dat deze inwikkelpa pieren voor de tweede maal wordt gebruikt, door er ongecontroleerde boter in te ver pakken, oni op deze wijze den accijns op de productie te ontgaan. Om nu aan de verbruikers van boter, welke deze in inwikkelpapieren ontvangen, dezelfde waarborg te verschaffen, als wan neer het rijksmerk direct op de boter is aan gebracht, heeft de Geldersch-Overijselsche Coöperatieve zuivelverkoop vereeniging, ge vestigd te Zutphen een verpakkingsmethode van boter voor klein verpakking in toepas sing gebracht, waarbij het rijksmerk, zoodra de boter uit den inwikkel genomen wordt, zoodanig wordt beschadigd, dat een meer- malig gebruik niet mogelijk is. Dit is bereikt door het rijksmerk met een zoogenaamd „nietje" te verzegelen, volgens octrooi T. Wassenaar en F. van Douwe, No. 30937. De rijksmerken worden op een speciale papiersoort gedrukt. Dit papier scheurt ge makkelijk en is bovendien nog van een be paald aantal insnijdingen voorzien. Het merk wordt direct op de boter aangebracht, waarna het met een daarvoor bestemde stempel stevig wordt aangedrukt. Op deze wijze is het onmogelijk het in z'n geheel on geschonden van de boter af te nemen, zoo dat een merk eenmaal gebruikt, niet ten tweede male gebruikt kan worden. De kans is daardoor zeer gering, dat een rijksmerk in verkeerde handen komt. De machine, waarbij voornoemde verpak kingsmethode in toepassing werd gebracht, is gisteren officieel in bedrijf gesteld. Hierbii waren aanwezig buiten het bestuur en de directie der Geldersch-Overijselsche coöperatieve zuivel verkoopvereeniging de lieeren J. J. C. Jurling Beek, rijkszuivelin- specteur, directeuren der botercontrolesta- tions te Leeuwarden, Deventer, Maastricht en Eindhoven, Ir. H. W. de Kruyff en F. van Douwe, Zutphen. De volautomatische machine verzegelt het rijksmerk met een „nietje", waardoor boven staand afdoende is bereikt. °Het ongeluk schijnt een gevolg te zijn van het plotseling naar links uit iv een wielrijder, HILVERSUM H Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek Lichte Muze De Palladians en or gelspel AVRO Godsdienstige Ultz. Morgenwijding VPRO Avondwijding VPRO Dansmuziek Dansorkest AVRO De Ramblers VARA Voor de jeugd Kinderuurtje VARA Solisten-concerten Omroeporkest en solist AVRO Cello en piano VPRO Lezingen Politiek Radio-journaal VARA Causerie VARA Wat dunkt U van den mensch VPRO Causerie VPRO Het leven der vrouwen in Indië VPRO Paedagogische causerie VARA Diversen Voordracht VARA Voordracht VARA Voor de vrouw VARA ■3 d si O O 8.00 10.35 11.20 12.00 10.00 ba ci ■O •O 4.00 3.25 5.30 5.00 1.50 6.30 10.15 11.00 1.30 ■o a o 7.uJ 11.00 6.50 7.20 9.30 10.30 11.30 10.40 8.30 7.00 8.05 9.00 10.00 11.05 HILVERSUM I Orkest-concerten. KRO Orkest Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek Lichte Muze KRO-Melodisten KRO-Boys Godsdienstige Uitz. Bijbelsche causerie KRO Dansmuziek Bela Kiss KRO Solisten-concerten Zang en piano KRO Rott. Philharm. Or kest met koor en solisten KRO Lezingen Land- en Tuinbouw- causerie KRO De KRO luchtlijn Diversen Musica Catholica KRO Reportage uit een schoenfabriek KRO •o d 8.00 10.00 11.30 ba a ■o •o 12.15 2.00 3.05 3.45 4.00 3.10 6.00 ■d d o «i 8.00 10.30 9.00 10.15 10.35 11.15 6.20 10.45 9.25 9.15 7.35 8.10 Een sluwe oplichterstruc. Een melkhandelaar en zijn knecht uit Bunschoten hebben zich voor de rechtbank te Amsterdam te verantwoorden gehad resp. wegens uitlokking van oplichting, althans medeplichtigheid en oplichting. Wanneer de knecht voor zijn baas melk had gebracht aan de fabriek „Eemlandia" en een monster was genomen door het per soneel van de fabriek om het vetgehalte te bepalen, voegde de knecht uit een fleschje wat room bij. Het vetgehalte werd hierdoor hooger, waardoor de knecht een naar even redigheid hoogeren prijs kreeg uitbetaald. De knecht bekende: Hij had gehandeld in het belang van zijn baas. De fabriek bepaalde naar zijn oordeel het vetgehalte te laag. Om schade te voorkomen voegde hij wat room bij het monster. Wanneer hij zijn melk bij an dere fabrieken bracht, kreeg hij steeds een hooger vetgehalte dan „Eemlandia" vaststel de. De melkhandelaar gaf toe, dat het hem be kend was, dat zijn knecht room bijvoegde. Vroeger kreeg hij bij „Eemlandia" aldus verklaarde hij steeds te weinig. De officier eischte tegen den knecht en zijn baas een gevangenisstraf van twee maanden. De verdediger Mr. Alfred Levy, keurde de handelingen van verd. af, doch opperde twij fel of hier van oplichting gesproken kan worden. Van listige kunstgrepen is z.i. geen sprake, daar iedere controle moet hebben ontbroken nu vaststaat dat niet minder dan 38 keer room is biigevoegd. Ten aanzien van den baas merkte pl. op, dat hij geen middelen heeft verschaft, daar zijn knecht de vrije beschikking over de roomfleschjeS had. Pl. drong aan op vrijspraak. De rechtbank veroordeelde den knecht tot een voorwaarde lijke straf van drie maanden en sprak den patroon vrij. Reeds eenigen tijd was het opgevallen dat in Rotterdam kolen ten nadeele van de Staatsmijnen uit sleepschepen gestolen wer den. Een in verband daarmede ingesteld on derzoek heeft thans geleid tot aanhouding van een tweetal schippers, den 45-jarigen W F. en den 41-jarigen L. J. T., die thuis- hooren op twee in de Waalhaven gemeerd liggende schepen. De mannen hebben uit een langszij liggend sleepschip respectieve lijk 700 tot 800 en 500 tot 600 k.g. steenkolen ontvreemd. Voorts heeft men kunnen aanhouden den 49-jarigen schipper van het sleepschip, waarop de diefstallen plaats hadden, zeke ren L. W. S. Deze schipper heeft van de lading niet minder dan 2000 kg. verduis terd. De drie mannen zijn opgesloten. Ook drie nieuwe klasse-records. Geweldige snelheid van zijn Mercedes Benz. Op de Rijksauto-straat tusschen Frank- furt en Darmstadt heeft de bekende cou reur Rudolf Caracciolo gistermorgen met zijn Mercedes Benz-racewagen drie record pogingen gedaan, welke het gewenschte suces hadden. In de b-klasse (5000—8000 c.c.) vestigde Caracciola drie nieuwe klasse-records, waarvan er een tevens een nieuw wereld record beteekent. De nieuwe klasserecords werden gevestigd over 5 mijlen met vlie- genden start. 10 K.M. met vliegenden start en 10 mijlen met vliegenden start. De ge middelde uursnelheid, waarmede hij over den laatsten afstand reed, beteekent tevens een wereldreord, indien natuurlijk zijn prestatie door de A.I.A.C.R. zal worden ge- gehomologeerd. De nauwkeurige resultaten waren: 5 mij len met vliegenden start: heenweg 1 min. 20,53 sec., terugweg 1 min. 25,48 sec., ge middelde tijd 1 min. 26,005 sec., d.w.z. gemiddelde snelheid van 335.5 K.M. per uur (oud record auto Union met 291,035 K.M. gemiddeld per uur) 10 K.M. met vliegenden start: heenweg 1 min. 49,98 sec., teruweg 1 min. 46,96 sec., gemiddelde tijd 1 min. 48.47 sec., d.w.z. gemiddelde snelheid van 332 K.M. per uur (oud record auto Union met 288.612 K.M. gemiddeld per uur). 10 mijlen met vliegenden start.' heenweg 2 min. 56,76 sec., terugweg 2 min. 50.70 sec., gemiddelde tijd 2 min. 53.73 sec., ge middelde snelheid van 337 K.M. per uur (tevens wereldrecord). (Oude record Hans Stuck met auto Uni on met 286.451 K.M. gemiddeld per uur.); 's-Gravenhage, 11 November. In de toe lichting tot een heden ingediende suppletoire begrooting van landbouw en visscherij voor 1936 schrijft de minister bij een desbetreffen den memoriepost: De colorado kever, welke zich gedurende de laatste jaren op het vasteland van Europa steeds meer heeft verspreid, heeft zich thans in België vertoond op zeer korten afstand van onze zuidelijke landsgrens. Het is voor onze cultuur en onzen handel van het allergrootste belang, dat bij een eventueele verschijning van het insect op Nederlandsch gebied de bestrijding onmid dellijk en doeltreffend ter hand wordt ge nomen. De minister heeft daarom reeds voorberei dingsmaatregelen doen nemen ten einde zoo noodig terstond den strijd tegen het insect te kunnen aanbinden. Deze voorbereidings maatregelen hebben o.m. bestaan in het ver spreiden van vlugschriften over het leven van den kever en afbeeldingen van het insect, zulks in het bijzonder in de drie zuidelijke provinciën, het verstrekken van de noodige voorlichting bij het onderwijs en het aanschaffen van de middelen, welke voor het opruimen van haarden in eerste instan tie, zoodra de aanwezigheid daarvan is vast gesteld, noodig zijn. Be hieraan verbonden kosten kunnen worden geraamd op rond f 4000.—. Mocht het tot een werkelijken inval van den kever in óns land komen, dan zullen de uitvoeringsmaatregelen zelve ter bestrijding onmiddellijk kunnen worden getroffen. Een raming van de daaraan verbonden kosten kan de minister thans niet geven, dit alles hangt af van het aantal, den omvang en de gevaarlijkheid der haarden. In dit verband wordt slechts opgemerkt, dat in België bij het verschijnen van het insect terstond een krediet van 1.000.000 Belgische francs werd toegestaan. Persoonlijke toestemming van den minister. Naar wij vernemen heeft mr. dr. L. N. Deckers, minister van Landbouw en Vis scherij in een persoonlijk schrijven zijn goedkeuring eraan gehecht, dat de Han- delskweekerij C. M. van Zaal Mzn. te de Kwakel, gemeente Uithoorn, een harer nieuw gekweekte crysanten den naam zal geven van „Minister Deckers". Deze nieuwe bloem werd bij speciaal daarvoor ingestelde keuring door de Ko ninklijke Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, met de hoogste beoordeeling bekroond. Na dit resultaat heeft de kweeker, zich gewend tot mi nister Deckers, welke onlangs de bloemen tentoonstelling te de Kwakel heeft geopend De minister had groote bewondering voor de nieuwe bloem en gaf gaarne zijn toe stemming om deze prachtige crysant de naam te geven van „minister Deckers". Men zal kunnen begrijpen, dat deze sym pathieke geste van den minister bij de kweekers van de Kwakel groote voldoe ning heeft gewekt. De prins ontvangt schrijvers en uitgever. Gister heeft Z.D.H. prins Bernhard op het Loo ontvangen de beide schrijvers van het reeds eerder aangekondigde boek, dat aan Hem en zijn Huis gewijd zal zijn, n.1. prof. dr. Georg Freiherr von Eppstein, en hofrat Max Staercke, die vergezeld werden door den uitgever van het boek, den heer A. W. Bruna. uit Utrecht. De drie heeren werden ontvangen door den adjudant van H. M. de Koningin, en begroet door den hofmaarschalk, en daar na bij prins Bernhard toegelaten. Prins Bernhard ontving de beide trouwe vrienden van zijn familie op zeer hartelijke wijze. Ook prins Aschwin begroette het ge zelschap. Na een hartelijk onderhoud zijn de heeren weern aar Utrecht vertrokken. Wielrijder licht gewond. Amsterdam, 11 November Op den hoek van de Alexander Broersstraat en den Willemsparkweg te Amsterdam is gister avond te omstreeks half zeven een gecom pliceerd verkeersongeluk geschied, waarbij een wielrijder licht werd gewond. Een zware zeswielige vrachtauto wilde vanuit de Boersstraat den Willemsparkweg oversteken. Uit de richting van den Ko ninginneweg kwam een motorwagen van lijn 2 aan. De chauffeur dacht nog ruim schoots gelegenheid te hebben om de tram baan veilig over te steken. Hij had blijk baar niet voldoende rekening gehouden met de lengte van zijn vrachtwagen, want het achterstuk werd door de tram gegre pen. Een wielrijder, die den Willemsparkweg opreed, in de richting van den Koningin neweg, botste tegen den verhuiswagen. Hij werd licht gewond. De tram bekwam schade aan het voorbalcon, terwijl het tramver keer eenige stagnatie ondervond. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP In de Oranjestraat te Haarlem is giste renmiddag een ongeluk met doodelijken af loop gebeurd. De 7-jarige A. J. B., die in de ze straat woont, viel van een bespannen wa gen, met het gevolg dat een der achter wielen hem over het hoofd ging. Het knaap je werd zoo ernstig gewond, dat de dood onmiddellijk intrad. Eenigen tijd geleden is bij een dergelijk ongeluk een broertje van het slachtoffer om het leven gekomen,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 3