Stadsnieuws Avondkleding Herman Nypels' Waar gaan we heen? Vrijdag 13 November 1936 De heer Kamman verlaat Den Helder» Iemand, die in tal van functies belangrijk werk voor onze stad gedaan heeft. - 47 jaar in gemeentedienst geweest. Heldersche Courant Solide en elegant gemaakt Nieuwe modellen Voordelige prijzen kledingmagazijnen Den Helder Tweede Blad Toen de heer Kamman nog in functie was. Temidden van de gemeentelijke paperassen. Het tweede Marine- Concert» Musis Sacrum, Prijsuitreiking Ballonnenwedstrijd Nederlandsche reisvereeniging. „Die Lustige Witwe Hedenavond zingt het Russisch koor „Boyar" in Casino» Tooneelavond Volksonderwijs. Algemeene Ver. voor Zieken huis en specialistenbehandeling „Voorzorg" Den Helder. Licht op voor alle voertuigen De heer Kamman, voormalig gemeente secretaris van Den Helder en bestuurslid van tal van plaatselijke vereenigingen, gaat Den Helder verlaten. Per 1 December a.s. vertrekt deze zoo zeer sympathieke figuur, wiens werk in breeden kring groote waardeering mocht oogsten, naar Heemstede, waar wij hem na zijn welbesteed leven, nog een zoo lang durig mogelijke periode van rust toewen- schen. De heer Kamman heeft een gmeentelijken staat van dienst, welke niet minder dan 47 jaar beslaat, en die begonnen werd in de beide gemeenten Kuinre en Blankenham, waarover slechts één burgemeester en één secretaris aangesteld waren. Hierna vertrok de heer Kamman naar Dalfsen en werd vervolgens gens gemeente-secretaris van Delfzijl, ftij was toen 15 jaar in ondergeschikten gemeente lijke dienst geweegst. In Delfzijl bleef hij niet minder dan 16 jaar. deze functie waarnemen, om vervolgens naar Den Helder te komen, waar hij wederom 16 jaar deze gemeente met zijn zakelijk inzicht en groote voortvarendheid diende. Behalve als bekleeder van deze zoo bij uit stek belangrijke gemeentelijke betrekking was de heer Kamman ook nog bestuurslid van een aantal plaatselijke en landelijke vereenigin gen. Sedert 1923 was hij voorzitter van den Ne- derlandschen Bond van Gemeenteambtenaren waarin niet minder dan 4500 burge meesters en secretarissen georganiseerd zijn. Vóór 1923 waren door hem reeds diverse an dere bestuursfuncties hierna bekleed. Gedurende 15 jaren was de heer Kamman voorts Kerkvoogd der Nederl. Hervormde Ge meente, alhier, 15 jaar voorzitter van de plaat selijke afdeeling van de vereeniging „Het Witte Kruis", 12 jaar idem van het „Roode Kruis" en voorzitter van het Scheidsgerecht voor personeel van de vereeniging „Het Witte Kruis" (tevens van de plaatselijke afdeeling). Voor kort nog werd de heer Kamman tot praeses aangesteld van de VVV „Helders Be lang" en van het comité voor de Bloementen toonstelling, welke gehouden zal worden in Februari van het volgend jaar. Daarnaast is hij lid van de examen-commis sie voor Gemeente-ambtenaren en leidde tevens een groot aantal jongelui voor deze betrek kingen op. In verscheidene tentoonstellings-comité's heeft de heer Kamman, die steeds een groote liefde voor zijn plaats, Den Helder, koesterde, eveneens zitting gehad. Wij hebben nog even een kort onderhoud met den grijzen oud-secretaris gehad, die on danks zijn 66 jaren nog lang niet het toom- beeld is van den klassieken „bejaarden-heer". Integendeel, de heer Kamman maakt een op vallend vitalen indruk en in zijn heldere oogen twinkelt meermalen, zoo onder het praten, iets jeugdigs. En hij vertelt ons, dat het hem spijt Den Helder te moeten verlaten. Den Helder, waar hij een belangrijk deel van zijn welbesteed leven sleet en dat hij door zijn vertrek naar Heemstede op 1 December a.s. zeker niet zal vergeten. De reden van dit vertrek is dan ook alleen gelegen in het feit, dat zoowel de heer als me vrouw Kamman behoefte gevoelen dichter bij hun familie te wonen. Wij willen niet verzuimen hier nog te vermelden, dat de heer Kamman, nu hij onze stad gaat verlaten, uit den aard der zaak bedankt heeft voor alle bestuurs functies, met uitzondering van zijn „hoofd werk", het voorzitterschap van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren". En voorts dat hij het was, die in 1924, op persoonlijk verzoek van Prins Hendrik, het plaatselijke „Roode Kruis" nieuw leven inblies, waarvoor Z.K.H. hem later de hoogste onderscheiding van deze vereeni ging uitreikte: het Kruis van Verdienste". Tevens is de heer Kamman Ridder in de Orde van Oranje Nassau. tt Veelbelovend programma. Woensdag a.s. zal in het „Casino" door het symphonieorkest van de Koninklijke Marine Kapel het tweede winterconcert in dit seizoen gegeven worden. Hoewel wij in enkele vol gende nummers nog bijzonderheden over de uit te voeren werken zullen geven vermelden wij reeds thans het programma, dat men ten gehoore zal krijgen. Zooals wij bereids berichtten, treedt als soliste op Mevr. G. Schreuder, die aan den vleugel het Piano-concert van Mozart zal vertolken met begeleiding van het orkest. Door orkest alléén wordt uitgevoerd aller eerst de ouverture van „König Stephen" van Von Beethoven en daarna een drietal num mers, waarvan wij de eerste uitvoering van het orkest zullen beluisteren. Het zijn de ouverture „Pyrame et Thisbé" van E. Trémissot, „Capriccio Espagnol" van Rimsky-Korsakow en de „London Suite" van E. Coates. Zooals men ziet, een programma, dat men veelbelovend mag noemen. Men schrijft ons: Op veler verzoek zullen naast de populaire Zondag-soirée's, ook dansmiddagen worden gearrangeerd. De introducties zijn tweemaal geldig. De winnaar van den vorigen wedstrijd „Time and Dance", dankbaar voor het fraaie horloge, hetwelk hem werd uitgereikt, stelt thans een extra-prijs (een taart) beschikbaar. Men leze de advertentie in dit blad. Het is ons bekend, dat vele kinderen, die op Koninginnedag hebben medegedaan aan den balonnenwedstrijd, in gespannen verwachting uitzien naar het bericht, dat de prijzen zullen worden uitgereikt. Het doet ons genoegen, dat wij thans kun nen mededeelen, dat de prijsuitreiking reeds morgen (Zaterdag) zal plaats hebben. De Directie van Musis Sacrum stelde wel willend haar kleine zaal voor dit doel beschik baar, de prijzen zijn aangekocht en een van de heeren onderwijzers heeft toegezegd onze ballonjagers een beschrijving te geven van de groote reis, die de kleine ballonnetjes hebben gemaakt. De besturen van de Algemeene- en Christe lijke Oranjeverenigingen noodigen alle 49 kinderen, die hun ballonkaartje hebben terug ontvangen en ingediend, uit, om morgenmid dag half 3 aanwezig te zijn bij de prijsuitrei king in de kleine zaal van Musis Sacrum. Dinsdag 17 November zal voor de N.R.V. optreden de heer Gerard Pilger met als onderwerp „Een zonnige vroolyke Hawaiï- avond", toegelicht met prachtige gekleurde lichtbeelden. Het programma bevat o.m. De Zuidzee eilanden, Koraaleilanden, het parelduiken, bij de Gilbertines thuis, Hawaiï zooals het was Modern Hawaiï. De heer Pilger is geen onbekende, reeds meermalen heeft hij voor de afdeeling voor drachten gehouden; denkt u maar aan de Japansche- en Chineesche avonden. Hij zegt zelf: „Het wordt een allemachtige gezellige avond. De All-Round-Musicians zullen de stemming er verder in houden. Het bestuur verwacht dan ook een groote opkomst. Zie verder de advertentie in dit nummer. „Harmonie" voert Léhar's bekendste operette op. Voor een ook thans weer geheel ge vulde Casino-zaal heeft gisteravond onze populaire plaatselijke zang-, reciteer- en orkestvereeniging „Harmonie" een uit voering gegeven van Franz Léhar's meest populaire muzikaal blijspel: „Die Lustige Witwe". Er wordt wel* eens beweerd, dat 't operette genre, dateerend uit bet begin der 20ste eeuw min of meer op zijn laatste beenen loopt. Het zou niet meer passen in onzen inderdaad nuchteren en zakelijken tijd, en het zouden alleen nog de provinciale en plaatselijke ver eenigingen zijn, die bij tijd en wijle zich waag den aan de opvoering ervan. Persoonlijk deelen wij dit standpunt niet: ongetwijfeld heeft de operette en met name de operette zooals Léhar, Oskar Strauss, Nedbal en Fall, die vervaardig den, nog een kans. En een goede. Het bewijs ervoor levert, om een voorbeeld te stellen, het ensemble Fritz Hirsch, dat in tal van plaatsen in den lande herhaalde lijk met groot succes met deze stukken optreedt. Over „Die Witwe" behoeven wij qua stuk niet veel te zeggen. Zoowel radio en film heb ben er ieder het hunne toe bijgedragen om de operette, die reeds jaren geleden een wereldsucces was, een permanente populari teit te geven, zoodat het niet te verwonderen was, dat Harmonie's oog op deze keuze viel. Zoowei wat inhoud betreft als muziek, biedt het stuk voor een vereeniging de ruimste perspectieven en wij waren dan ook ten zeerste benieuwd hoe de uitvoering verzorgd zou worden. Als „Die Lustige Witwe", welke om 8 uur aangekondigd stond te bij half negen begint, mogen we een vlot-gespeelde ouverture be luisteren, waarbij direct blijkt, dat de heer Jac. Bos de teugels goed in handen heeft. Dan volgt het eerste bedrijf en het spijt ons te moeten zeggen, dat het aanvankeüjk niet meeviel. Men was niet „los", er was wei nig contact tusschen het orkest en de heeren en dames voor het voetlicht, terwijl voorts het zeggen der vele Schneidigkeiten het tegenovergestelde van natuurlek geschiedde. Hoewel men later op den avond veel goed gemaakt heeft en er zelfs meermalen uit stekend gespeeld en gemusiceerd werd, lijkt het ons toch niet overdienstelijk ook hier nog eens te wijzen op het feit, dat acteeren niet beteekent: het zeggen van zinnen. Integen deel, bij dit zeggen moet actie zijn, beweging. En voortsbegrip voor den inhoud. Zooals wij bereids zeiden, de ernstige fou ten waren slechts incidenteel en dan met name in den aanvang van den avond. Later vond men de rust en het vertrouwen, die onmisbaar zijn voor ieder dilettanten-ensemble, en toen ze er waren, wel, daar kreeg men een „Witwe"die door het groote publiek met enthousiasme beluisterd werd. Het stuk „deed" het best, hetgeen wel overduidelijk gedemon streerd werd door de vele open doekjes en de aan ovaties grenzende bijvalsbetuigingen aan het einde van ieder der 3 bedrijven. En inderdaad is daar veel goeds gegeven. Zoowel door het orkest, als door de acteurs en de actrices, met uitzondering dan van enkele inzinkingen, die we maar met den mantel der liefde zullen bedekken. Tenslotte is dit alles geen beroepswerk en behoort voorts het stuk niet tot het eenvoudigste repertoire. Wij vestigen er ten overvloede nog de aan dacht op, dat hedenavond in het Casino ge geven zal worden de -uitvoering van het con cert door het vermaarde Russische koor „Boyar", dat momenteel een tournée door Nederland maakt. Liefhebbers van zang in haar schoonsten vorm zullen ongetwijfeld dit concert niet wil len missen, temeer daar slechts één enkele opvoering wordt gegeven. Ten overvloede laten wij hier nog een twee tal citaten uit persrecenties volgen: „Het Volk": „Uitmuntende bassen, een formidabele, steeds in de borststem zingende alt en ver dienstelijke tenor en sopraan-solisten". „De Telegraaf": „En meer en meer werd men in de gelegen heid gesteld de fameuze eigenschappen van dit hoogst opmerkelijke ensemble te bewon deren. Prachtig zong de contra-alt Kosmowska Popoff, het voormalige lid van een eens be roemd kwartet, den solo in het zeer expres, sief gezongen gebed; prachtig waren de so nore klanken van de bassen, van de alten, merkwaardig was het bijzondere timbre van de tenoren, het penetrante geluid van de so. pranen. De virtuositeit van den Russischen zang uitte zich onbelemmerd in de groep volks, melodieën. Ook hoorde men het overbekende „Avond, klokken" het gezang, dat dank zij een elf. tallen-op-de-been-houdenden tekst een on waarschijnlijk groote, locale populariteit be zit zooals het klinken moet. De Russen zongen het in een van Parsifal-achtige figu ren voorziene bewerking, zij demonstreerden hierin bovenal de superieure beheersching van technische problemen. De sopraan Irma Knauth liet haar zeer vaardigen coloratuur-zang in Alabieff's „De Nachtegaal" hooren. Swerkoff gaf dit lied in een uitmuntend geschreven arrangement. Zeer terecht werd het enthousiasme van het publiek steeds grooter, het laatste nummer voor de pauze werd gebisseerd." Het orkest vooral heeft dien avond goed werk verricht en een compliment voor 's-heeren Bos' leiding is hier dan ook op z'n plaats. Daar was gedegen voorbereiding ge weest en goeddeels was de onderstreeping van het gesproken woord op de Bühne uitstekend verzorgd. Een groot aantal personen treden in dit stuk op en is ons niet mogelijk hen allen op deze piaats te noemen. Van de hoofdrollen zij allereerst vermeld mej. G. Ploog, die de partij der „Weduwe" vertolkte. Een aardige stem, die met name in de duetten tot uitdrukking kwam en een niet te ontkennen gevoel voor dramatische uitbeelding. Een goede keuze. Daarnaast is direct de heer N. Jansen als Graaf Danilo. Reeds eerder hebben wij ons zeer gunstig over dezen speler mogen uit laten en wederom was het door hem geleverde werk prima. Iemand, die zich vrij over de planken beweegt, zonder een zweem van ner vositeit en die zelfs bij zijn eigen rol nog en passant leiding weet te geven aan anderen. Mej. W. Paans liet een vrij goed gespeelde Valencienne zien, de heer W. Steffens een zeer op de lachlust wekkende Baron Mirko Zeta en voorts waren daar de heeren Schats en van Straaten, respectievelijk als Camille de Rosillon en Njegus. De overigen van het groote gezelschap heb ben voorts allen op hun wijze bijgedragen het geheel een cachet te geven, dat de „Witwe" eischt: dat van mondainiteit en vroolijkheid. Ook de gast van den avond, de heer Schats uit Alkmaar, heeft in dit opzicht verdienste lijk werk gelefverd. De regie was voor het grootste gedeelte in orde, zij het ook weer met uitzondering van het begin. De costumes waren, zooals we dat trouwens niet anders meer van „Harmonie" verwachten, eerste klas, doch het schminck- en kapwerk was op z'n minst gezegd slordig. En dat nogal van een zoo bekend huis Vermelden wij tenslotte nog, dat burge en mevrouw Ritmeester de uitvoering bijge woond hebben. Men verzoekt ons te willen melden, dat de toegansprijs tot den tooneelavond van Volks onderwijs 25 cents is. Dit was abusievelijk weggebleven in de advertentie. Gisterenavond had in den R. K. Volksbond een ledenvergadering plaats van bovengenoem de vereeniging. In aanmerking genomen het groote aantal leden dat de vereeniging bezit, was de zaal maar matig bezet. De heer Van Zwijndrecht, de voorzitter van het voorloopige bestuur, heette de aanwezigen van harte wel kom. Dezen avond zou een definitief besluit genomen worden om „Voorzorg" te maken tot een algemeen fonds. De voorzitter spreekt de hoop uit, dat de aanwezige leden er aan mede zullen werken om dezen avond goed en vlot te laten verloopen, waarna hij het woord geeft aan den secretaris ter voorlezing van de notu len, die onveranderd worden goedgekeurd. Als punt twee staat vermeld „Mededeelin- gen". En met het oog op de importantie van deze vergadering, n.1. de omvorming van dit fonds tot een algemeen fonds, waaraan vast zit vaststelling van een nieuw reglement, is dit zeker een belangrijk punt. De voorzitter wijdt hier dan ook het noodige aan en laat, zoo als hij dat noemt „Enkele dingen, die in den loop der tijden, de vereeniging bestaat reeds 15 jaar, zijn vastgesteld, de revue passeeren. De heer Van Zwijndrecht deelt de vergadering dan mede, dat in Den Helder een nieuwe ver eeniging voor ziekenzorg is opgericht. Direct, nadat op de vorige vergadering was beslo ten tot reorganisatie van „Voorzorg" tot een algemeen fonds, heeft men zich met deze nieu we vereeniging in verbinding gesteld in de hoop dat van definitieve oprichting zou worden af gezien, nu „Voorzorg" de toetreding voor een ieder mogelijk maakte. Maar ondanks het feit, dat eventueele mis verstanden, die eerst tusschen beide besturen heerschten volkomen werden opgelost, werd deze vereeniging toch opgericht. Wij meenden zoo zeide de voorzitter, dat, waar „Voorzorg" de belangen van haar leden 15 jaar lang heeft behartigd en er ook in de toekomst naar zal streven dit op behoorlijke wijze te doen, de op richting van een nieuwe vereeniging totaal overbodig was. Dit bleek op een vergissing te berusten. Het staat nu aan ons, niet om af breuk te doen aan deze vereeniging, maar om ons fonds uit te breiden en hecht en sterk te maken. De voorzitter geeft de leden gelegen heid om over dit onderwerp nog het een en ander te zeggen. Het is den heer Van der Vaart, onze wet houder v. financiën, die hiervan gebruik maakt Ik heb er behoefte aan. zoo zei de sprekT om over deze voorgeschiedenis enkele woorden zeggen. Ik ben uitgetreden uit het voorlooni comité van deze nieuw opgerichte vereenig,ng en meen, nu ik het genoegen heb gehad als lid van „Voorzorg" te worden opgenomen h,J de reden te moeten meedeelen erVa" Ei was in Den Helder aeen alo-ovv, voor ziekenhuisverpleging tot m T aantal personen overging tot v' 1X een voorloopige comité om tot oprichting Ce" dusdanige vereeniging over te g^n 6e" uitgenoodigd, zoo vervolgt de Werd Vaart, om een'vergadering mee (eml^t Natuurhistorisch Museum. Elke week: Woensdag nam. van 35 u. en van 810 u. en Zaterdag nam. van 36 u„ alsmede op den eersten Zondag van elke maand nam. van 35 u. Vrijdag IS November. Koegras. Bazar van de Chr. Jonge Mannen» vereeniging „Volg Mij". Casino. Russisch Nationaal Koor „Boyar", Café prins Hendrik", Julianadorp, j u. Fancy-fair Chr. Jongemannenvereeniging. Zaterdag Ij November. Casino, 8.15 u. Cabaretavond „Harmonie", Algem. Mil. Tehuis, Spoorstraat. Feestelijke jaarvergadering Luth. Meisjesvereeniging. Koegras. Bazar Chr. Jonge Mannenvereeni- ging „Volg Mij". Musis Sacrum. Feestelijke vergadering van den Bond van Oud-Onderofficieren. Café prins Hendrik", Julianadorp, i u. -m Fancy-fair Chr. Jongemannenvereeniging. Dinsdag 17 November. Musis Sacrum, 8.30 u. Nederlandsche Reis vereeniging. Voordrachtavond. Vrijdag 80 November. Casino, 815 u. Volksonderwijs. Opvoering van Saigon Milly, door „T.A.V.E.N.U." Vrijdag 13 Nov16.39 uur maakte daar met genoegen van gebruik. Op de eerste bijeenkomst heb ik echter direct ge zegd: Ik ben een leek op dit gebied en weet niet hoe het iri Den Helder met ziekenhuisver pleging gesteld is. Wanneer ik dus medewerk aan de oprichting van een nieuw fonds, doe ik dit niet om een concurrent te scheppen van een bestaand fonds. Wij hebben onzen arbeid voort gezet tot „Voorzorg" kwam met het plan tot oprichting van een algemeen fonds. Vanaf dat oogenblik is er door mij de aandacht op geves tigd om overleg te plegen met „Voorzorg". Ondanks het verzet van den heer Smits en mij om nu nog tot oprichting over te gaan, is dit doorgezet. De o prichtingsvergadering, die ik meegemaakt heb, heeft bij mij een wran gen nasmaak nagelaten. Mijn gevoel voor een- eid kon daar niet bevredigd worden. En na een paar maanden van samenwerking moesten we elkar dan ook verlaten. Ik heb nog gepoogd het comité duidelijk te maken, dat een veree niging, die 15 jaar bestaat en bereid gevon- en wordt om plaatsen in te ruimen voor ande ren over een mentaliteit beschikt, dat haar het ree doet verkrijgen, het vertrouwen dat wordt toegezegd niet te beschamen. Er is op 't oogen- 11 een verandering voltrokken in „Voorzorg", waardoor er zeker geen behoefte aan een tweede fonds bestaat. Ik hoop één ding, dat de e r e, sche burgerij en vooral die burgers, die e een eid onder onze bevolking willen verster- rp1.' 'J? taal{ zullen begrijpen, die hen nu nog ir,Sr> „zulIen dan geen twee vereenigingen Voo ®n, Helder noodig zjjn. De heer Van der ®slu't zijn uiteenzetting tenslotte met r,p»W°°' en' zullen nu niet langer over tt e ?eschieden's discussieeren. Vertrouwt op ,es'u"r' dat U ook door moeilijke tijden za helpen. Wij dienen een doel na te (""en en wel een uitstekende verzorging van de ziekenhuisverpleging. Door een lid wordt dan nog opgemerkt, dat reeds wordt geageerd, dat „Voorzorg" nog aangesloten is bij de Federatie, terwijl in val C°Urant heeft gestaan, dat dit wel het ge- dat "i 6 voorzitter antwoordt hierop, dat dit - s, maar dat vast staat, dat men zich bij 6 ederatie zal aansluiten. Waar het deze

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 4