Oorlog, nooit, behalve Buitenland Verontwaardiging in Polen De Manzenaris-linie bezweken Ongeluksdag voor NederL wielrenners ^VIlÉÉltlT^ 9e Bilt seint Kantongerecht te Alkmaar* Marktberichten Thorez spreekt te Bethune Uit onze Omgeving Redevoering van Leon Blum te Soissons Soissons 15 November (A.N.P.) De Fransche minister-president Leon Blum beeft het woord gevoerd aan een banket, dat vanwege Volksfront was aangericht ter gelegenheid van de derde herkiezing van den socialistischen minister Georges Monnet als afgevaardigde van Aisne. Duizend genoodigden zaten aan. Blum sprak allereerst over de gevoelens van vriendschap, welke hem met Monnet verbinden en prees zichzelf vervolgens ge lukkig van de radicaal-socialistische, socia listische en communistische sprekers, die voor hem het woord hebben gevoerd, lofui tingen op de overwinning van het Volks front te hebben vernomen. Na te hebben gewezen op de vriendschap pelijke betrekkingen met de communistische partij, herinnerde Blum aan de belangrijke rol, welke Monnet heeft gespeeld in de 'be weging van het Volksfront. Blum maakte daarbij toespelingen op de plechtigheid van dien ochtend (de onthulling van het stand beeld ter eere van een zoon van Jean Jau- res,) waarna hij vervolgde: toen de ge dachte van Jaures „socialisme is vrede" begon veld te winnen, deelde toch niet iedereen haar. Inderdaad was de universeele bevrijding door den oorlog, de opstanding van volken tot vrijheid door middel van den oorlog een eeuw lang een revolution- naire gedachte. Blum wijst er dan op hoe Jaures, werken de aan zijn geschiedenis van de Fransche revolutie, er toe werd gebracht in de vol gende bewoordingen den oorlog te veroor- deelen als instrument voor de revolution- naire bevrijding, „lederen keer, dat men het kan, moet men den oorlog vermijden." De oorlog is het kwaad. De oorlog kan tot niets goeds leiden. Niet de oorlog is re- volutionnair maar de vrede. Blum, luide toegejuicht drong aan op deze besliste onherroepelijke veroordeeling van den oorlog, welke men in overeenstemming moet brengen met de gedachte van Jaures betreffende de verdediging van het vader land, de verdediging van den nationalen bodem. Blum vervolgde: het proletariaat schept zichzelf een vaderland naarmate het aan de maatschappij, waarin het leeft, meer vrijheid en welzijn ontleent. Het deelt dan in den gemeenschappelijken plicht, evenals het de leiding in het oecono- misch leven opeischt. Het eischt de leiding van het oeconomisch leven op en vervol gens de leiding van het vaderland. Het moet het initiatief opeischen voor de leiding van de landsverdediging. Oorlog, nooit, behalve, wanneer het een verdedings- oorlog is. Oorlog, nooit, behalve, wanneer het er om gaat het lot te verdedigen diergenen, wier bestaan nauw aan het onze is verbonden. Verdedigings- en aanvalsoorlog. Blum merkt dan op, dat het niet steeds gemakkelijk is het verschil te zien tus- schen verdedigings- en aanvalsoorlog. Dat heeft Jaurès tot de gedachte gebracht van een oplossing van geschillen door arbitrage. De aanvaarding of niet-aanvaarding van arbitrage laat het verschil blijken van ver dediging of aanval. Voor den aangevallene is de plicht der arbeidersklasse duidelijk. Voor het aanval lende land is de plicht van het proletariaat niet minder duidelijk, het is die van met alle middelen der egeering te bestrijden. Al deze ideeën werden door Jaurès uit gesproken vóór 1914. Sindsdien is er ter voorkoming van den oorlog bijgekomen de internationale organisatie van naties: de Volkenbond. Art. 10 van het pact is niets anders dan adhaesie der regeeringen aan de resolutie van Stuttgart ais gevolg waarvan Jaurès werd beschuldigd zijn land te verraden. Wij zijn, aldus Blum, tot de voor de gebeurtenissen van verleden jaar op treurige wijze bevestigde over- tuiging gekomen, dat geen enkel in ternationaal vonnis zal stand hou den, hetzij uit zich zelf, hetzij door de toepassing er van, zoolang de naties met hun bewapening die voortdurend toenemen, voortgaan. Arbitrage moet vergezeld gaan van ontwapening. Bij 'n stelsel van bewapeningswedloop kan een mach tige staat steeds in enkele uren de wereld voor 'n voldongen feit plaat sen om zijn prooi te bemachtigen, en vervolgens alle recht, alle von nissen trotseeren. Is het niet paradoxaal thans op die wijze te spreken over ontwapening in Europa, waar nieuwe credieten voor bewapening aan oude worden toegevoegd. Wij zelf zijn ook in die noodzakelijkheid gebracht. Hoe meer Europa zich bewapent, hoemeer wij den plicht hebben het denk beeld van ontwapening niet te laten ver dwijnen. Indien men zich in dit Europa, dat zich wapent, verplicht gevoelt o-,er ontwape ning te spreken, dan is dat, omdat er eischen van een wereldgeweten bestaan, waaraan geen enkele staat zich zou kunnen onttrek ken. Ten slotte zegt Blum er van overtuigd te zijn, dat de vrede door den wil der volken zal worden bewaard. Over de veroordeeling van Pool- sche onderdanen te Dantzig. Naar aanleiding van de veroordeeling van twee te Dantzig wonende Poolsche on derdanen tot onderscheidenlijk 6 eri 9 maan den gevangenisstraf wegens vernieling van nationaal-socialistische emblemen in de Sporthal te Dantzig, wijzen de Poolsche 'bladen op de strengheid der opgelegde straffen De Express Porany is van mee ning, daf het vonnis van de rechtbank te streng is en de neiging verraadt, de zaak op te blazen. Het blad verwondert zich over de haast, die men te Dantzig heeft getoond om de schuldigen te straffen en voegt hier- fian toe, dat de Dantziger „justitie ver schillende aangezichten en maatregelen kent. De rechtschen dringen Madrid binnen. Salamanca. 16 Nov. Het groote hoofd kwartier van de opstandelingen deelde gis termiddag vier uur mede, dat drie afdee lt ngen van den linkervleugel van het leger van Varela de Manzanares over waren ge- rokken en den vijand uit zijn stellingen nadelen verdreven. De drie collonnes zetten hun opmarsch voort en de Noordwestelijke sector zou tegen het vallen van den nacht bezet zijn, aange zien de grootste tegenstand der regeerings- troepen was gebroken. In een radiorede heeft generaal Queipo de Llanoi de mededeeling van het hoofdkwartier toegelicht. Hij verklaarde nog een telefo nisch onderhoud te hebben gehad met ge neraal Franco, die hem meedeelde, dat de rechtsche troepen de straten van Madrid waren binnengedrongen. De radio-club van Teneriffe deelt mede, dat gisteren bij het bombardement van Ma drid 30 dooden en 300 gewonden zijn geval- Frankrijk móet zich bij de Sovjet aansluiten. Op een communistische bijeenkomst te Bethune heeft de secretaris-generaal der par tij, Thorez, het woord gevoerd. Hij zeide, dat communisten en socialisten zich tegen het fascisme moesten vereenigen. Het Volksfront heeft zijn taak nog niet voleindigd. De regeering, aldus Thorez, be gint te wijken voor de speculatie. Men moet „de rijken laten betalen". Op politiek gebied moet Frankrijk zich nauwer bij de Sovjet Unie aansluiten en de Spaansche regeering steunen. Thorez protesteert er tegen, dat men den Duitschen vertegenwoordiger op de Quai d'Orsay heeft ontvangen naar aanlei ding van de redevoeringen, die hij, Thorez, tegen Hitier heeft gehouden. Er deden zich op en na de bijeenkomst geen incidenten voor. Ernstige valpartij in den wedstrijd NederlandDuitschland te Keu len. Drie renners gewend. Voor 4500 toeschouwers werd gisteravond in de Rijnland-hal te Keulen een landen- wielerwedstrijd Duitschland—-Nederland ge houden, die in een 46—29 overwinning voor Duitschland eindigde. Reeds bij de sprint viel van Egmond, zoodanig, dat hij zijn sleutelbeen brak, zoodat verder rijden on mogelijk was. De sprintwedstrijd werd gewonnen door Merkens, die met 2% lengte voorsprong op zijn landgenoot Engels als eerste in de finale aankwam. Derde werd onze landgenoot Arie van der Linden. Een puntenrace was voor Clignet, terwijl ook de tweede plaats door een Ne- derlandschen renner, n.1. Vaessen, bezet werd. Een race met voorgift werd gewon nen door Savelsberg voor Oszmella, Kleine, Greve en Vroomen. In de tijdrace over 500 meter kwam Merkens als eerste aan in den tijd van 31.6 sec., hetgeen een nieuw baan record beteekende. Van der Linden werd tweede. In den koppelwedstrijd over 75 K.M. kon Nederland slechts met vier koppels uitko men. Doch ook deze wedstrijd verliep onge lukkig voor onze renners. Bij een valpartij, waarbij de meeste renners betrokken waren, kreeg Pijnenburg een bloeduitstorting, ter wijl Vroomen een beenblessure opliep. De wedstrijd werd gewonnen door Schoen-Eh- mers met een ronde voorsprong op Slaats- Savelsberg. EEN GOEDE VANGST. Verleden Maandag was de kellner W.B. te Bergen zonder kennisgeving plotseling uit het dorp verdwenen. Zijn huishoudster was zeer ongerust over die spoorlooze verdwij ning. De ongeruste gevoelens maakten even wel plaats voor minder vleiende gewaar wordingen jegens haar patroon, toen zij constateerde, dat hij zonder haar goedvin den een zestal harer gouden ringen als sou venir van haar had medegenomen. Vanzelf sprekend was zij hierover slecht te spreken en aangifte bij de politie volgde. Inmiddels bleek ook daar, dat B. naar verruiming van werkgebied had gestreefd en hij niet meer genoeg had aan de flesschen in zijn café, aangezien hij bij verschillende winkeliers zich aan „flesschentrekkerij' 'in den zin van het Strafwetboek had schuldig gemaakt. De politie ging dadelijk op onderzoek en slaagde er in B. j.1. Vrijdag te Busstim op te sporen. Tevens bleek toen, dat de ver dachte al heel wat strafbare feiten op zijn naam had staan, o.a. verduistering, zoodat met hem een goede vangst werd gedaan.Hij werd op transport gesteld naar Alkmaar en in het Huis van Bewaring ingesloten. ONDER NEERSTORTEND ZAND BEDOLVEN. Ongeluk bij de spoorwegwerken Oost te Amsterdam. In den nacht op Zaterdag is bij het op- hoogingswek voor het nieuwe Amstelstati- on in de hoofdstad een ongeluk gebeurd, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Bij het leeg- storten van een z.g. kipkar is n.1. een ar beider onder het zand bedolven geraakt. Tot zijn geluk kon hij spoedig worden uitge graven, hetgeen niet wegnam dat hij, toen hij bevrijd was, liet bewustzijn had verlo ren. Spoedig was bij echter bijgebracht, waar na bleek dat hij verder geen nadeelige ge volgen van het gebeurde had ondervonden, Verwachting: Stormachtige tot krachtige, tijdelijk afnemende, Zuidwestelijke tot Westelijke wind, betrokken met regen, later opklarend, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Later weer krim pende en toenemende wind. BAROMETERSTAND v. HEDENMORGEN 8 UUR: 761. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 8 gr. C. is 47 gr. F. SLIPPENDE AUTO BOTST TEGEN EEN TRAM. Bestuurder met het hoofd door de voorruit geslagen. Zaterdagavond is op de Weesperzijde te Amsterdam, ter hoogte van de Merkusstraat een personenauto op, de gladde tramrails geslipt, met het gevolg, dat de wagen tegen een bij de halte stilstaande tram is gebotst De besuurder, de 21-jarige de B., sloeg met het hoofd door de voorruit, tengevolge waar van hij snijwonden en een hersenschudding opliep. Hij is naar het O.L. Vrouwe Gasthuis overgebracht. De auto werd aan de voorzijde zwaar be schadigd. De tram had slechts lichte schade bekomen. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind 16 Nov. te 8.50 uur aan alle pos ten: „Stormsein neerhalen, blijft op uw hoede." CALLANTSOOG SCHAAKCLUB OPGERICHT. Met aanvankelijk 8 leden is alhier vorige week een schaakclub opgericht. Onder hen enkele beginnelingen. Het doel van deze vereeniging is het propageeren van de schaaksport in onze gemeente. Als voorloopig bestuur fungeeren de heeren H. J. Schut en Jb. Vos Pzn. De clubavonden zijn Donder dagsavonds, aanvang 7 uur, ten huize van den heer Jb. Vos Pzn. Allen, beginners zoo wel als gevorderden, zijn welkom. De naam van de club is „De Pion". COMITÉ HUWELIJKSGESCHENK H.K.H. PRINSES JULIANA. Op initiatief van den Loco-burgemeester dezer gemeente, den heer H. Kruisveld, zal in deze gemeente ook een plaatselijk comité worden samengesteld voor het inzamelen van gelden o.m. ovor 't nationaal geschenk ter gelegenheid van het Huwelijk van H.K. H. Prinses Juliana met Z.D.H. Prins Bern- hard. Eenige vooraanstaande ingezetenen zijn uitgenoodigd in dat comité zitting te willen nemen en ter bespreking van een en ander te vergaderen op DinSdag a.s. ten Raadhuize. W1ERINGEN Communistische Partij van Ne derland, afd. Wieringcn. In Concordia werd Zaterdagavond jl. een groote propaganda-avond gehouden door de afd. Wieringcn van bovengenoemde partij. Te ruim half negen sprak de heer A. Hoek stra het openingswoord, waarna de Interna tionale door velen staande gezongen werd. Hierna weerklonk de roep „Eenheid". Na eenige muzieknummers van „The Hap py Band" uit Krommenie kwam een komisch duo op het tooneel met een heel aardig stuk je, getiteld: „Een klein misverstand", Hier mede werd veel succes behaald. Vervolgens was de spreker van den avond aan de beurt, de heer Steenbrugge uit Am sterdam. Spr. begon te herinneren aan het feit, dat het 19 jaar geleden was dat het Russische volk zich ontworsteld heeft van het Tzaris- me. Spr. bleek een uitstekend redenaar te zijn waarvoor hij dan ook een welverdiend applaus in ontvangst kon nemen. Door mej. Oostenbroek werden eenige ge dichten uitstekend gedeclameerd. Het waren „De Sovjet Ster", „Het St. Nicolaas verhaal", en „Wij winnen .toch". Het duo kwam daarna weer op de plan ken met: Na volbrachte dienstplicht. Ook dit was een groot succes. We zagen mej. Oostenbroek daarna nog eens en wel mot „Lenin", „Actueel Nieuws" en „Het Madonnabeeld". Lest best, nog eens het duo met „Zoete Wraak". Aan het einde van het programma geko men, sprak de heer Klein uit Amsterdam nog een opwekkingswoord tot deelname aan het congres in het R.A.I.-gebouw op Twee den Kerstdag n.s. Na het sluitingswoord van den heer Hoek stra, volgde een gezellig bal met muziek van „The Happy Band", HARMONIE De muziekvereen. „Harmonie" heeft Zon dag j.1. in Concordia haar eerste leden-uit voering, d.i. voor ongehuwde leden, in dit seizoen gegeven. Te ruim acht uur sprak de voorzitter de heer C. J. Bosker het openingswoord. In deze openingsrede memoreerde spr. de behaalde lauweren op de concoursen en herinnerde aan het in 1937 te vieren gou den jubileum. Spr. heette voorts de aanwe zigen welkom. Hierna kregen we een vijftal nummers te hooren en wel. L'enfant du Regiment, marsch J. Fu- cik du Domino Noir, Ouverture, Auber (Dit nummer was aangeboden door den heer B. Kat) Twee deelen uit de suite Le Scènes Pittoresques (Marssenet) Delmus Vroolijke Marsch, potpouri van W. Cière op verzoek en tot slot de finale. Dit nummer werd keurig uitgevoerd, het was zeer jammer dat tijdens de muziek nummers eenige dames niet stil konden zijn. Vervolgens werd opgevoerd een blij spel in vier bedrijven van Justus van Mau- rik Jr. getiteld' „Janus Tulp". Dit stuk heeft danig de lachspieren in beweging gebracht het werd dan ook uit stekend opgevoerd. Om alle spelers te noe men zou te veel plaatsruimte vergen. Voor één echter willen we een uitzonde ring maken het is voor Barend, den heer J. Bosker Oz. die deze rol schitterend speelde en dan ook zeer veel succes had. Een gezellig bal besloot deze goed ge slaagde avond. WIELERCLUB „WIERINGEN". Zondagmiddag j.1. is een 50 k.m. handi caprace gereden. Door de volgende renners werd gestart: J. Visser, 2 uur. Baart 2.0.15 uur. Kreyger 2.0.30 uur. Kaptein 2.0.45 uur. Oostdijk 2. 1.- uur. Deykes 2.1.15 uur. Meyer 2.1.45 uur. Plooij 2-2.15 uur. Bakker 2.2.30 uur. Verbiest 2.2.45 uur. Glim 2.3.- uur. S. Lont 2.3.30 uur. Hegeman 2.4.- uur. De uitslag is als volgt: Kreijger 5 pnt. Deijkes 4 pnt. Verbiest 3 pnt. Lont 2 pnt. Visser 1 pnt. In de uitslag van de vorige week is een fout geslopen, er stond n.1. Lont 5 pnt. Hege man 4 pnt., dit moet zijn Hegeman 5 pnt. Lont 4 pnt. De competitiestand is thans: Hegeman 15 pnt. Lont 14 pnt. Verbiest 8 pnt. Kreijger 5 pnt. Deijkes en Glim 4 pnt. Visser en Bakker ieder 3 pnt. Meyer en Plooij, elk 2 pnt. DEN OEVER, 13 en 14 Novesmber. Vischafslag, 13 Nov.: 1259 Kg. spiering 9—14 ct. per Kg., 1453 Kg. wulken f 18— f 25.40 per 100 Kg. 14 Nov.: 1846 Kg. spiering 912 ct per Kg., 2% tal haring f 8 per tal; 1260 pond paling 38%41% ct. per pond; 279 pond bot 38%— 41%. ct. per Kg., 850 Kg. wulken f 16.50— f 22.05 per 100 Kg. W1ERINGERMEER Flevo I—M.F.C. II, 2—0. Flevo I behaalde de eerste zege in deze competitie. Tegn veler verwachting in en uitkomende met een 5-tal invallers, wis ten onze Flevo-jongens M.F.C. Zondag te slaan en een glansrijke overwinning te be vechten. Na de rust werden weliswaar door de geel-zwarten hardnekkige aanvallen on dernomen, doch ze vermochten niet het voor hun te sterke Flevo-doel te doorbre ken. Eindstand alzoo 2—0 in het voordeel van Flevo. Strafzitting van Vrijdag 13 Nov. DAT ZAL WEL IN APPèL GAAN, ZOETE LIEVE GERRITJE. De Warenhuisdirecteur, mijnheer J, W. A. H. is wegens overtreding van artikel 5 van de Loterijwet 1905 veroordeeld tot f 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. Het is natuurlijk 'n fait accompli, dat deze cause celèbre in hooger instantie zal worden uitgevochten. Voorts mag de lijsterdooder Wolter de Vr. te Bergen zich zelf wel de hand druk ken, dat hij slechts tot 4 gulden boete of 3 dagen werd veroordeeld, 't Is te geef! Wat de Heilooër Joh. M. te Heiloo, door wiens onbekookt geros, een auto met voet ballers in de soep werd gereden, beref, hij werd de pisang voor 20 gulden boete of 10 dagen, wat, gelet op de omstandigheden, ook 'n koopje kan worden genoemd. JANTJE IN KONINGINNEVERJAARDAGS FEESTROES. In den avond van 31 Augustus was de klei ne maar stevig gebouwde volkslogement houder Jan Corn. M._te Alkmaar, wiens goed ingericht hotel is gelegen aan de Voormeer met prachtig uitzicht op het N.H. kanaal en de Vlotbrug, met een vriend op stap gegaan. Er werd op die tournée zeker nogal eens flink gedronken op de gezond heid van de jarige vorstin, althans de vriend raakte zoo in extase dat de politie, die ongelukken vreesde, aanleiding vond om deze overspannen feesteling maar in te rekenen Jan ook lichtelijk onder den indruk nam deze attentie glad verkeerd op en wenschte krachtdadig tusschen beide te tre den, tot welks einde hij al begon zijn jas uit te trekken. Gelukkig echter wisten eenige pacifisten intermediair op te treden en Jan te kalmeeren, waardoor een mis schien Heroisch gevecht met Volbeda en Webster, die zich ook niet als piepkuikens zouden hebben laten afslachten, werd voor komen. Niettemin kreeg de onrustige volks hotelier nog een lik uit de politiepan we gens openbare ordeverstoring in staat van dronkenschap, nader omschreven in art. 426 wetb. v. strafrecht en werd heden te dier zake berecht en veroordeeld tot f 10 boete subsidiair 8 dagen likseparetie en ontzeg ging van conversatie. EEN LUMINEUS SPIKSPLINTERNIEUW IDéE: DE VROUW ALS CRISIS- CONTROLEUZE! Deze kantongerechtszaak opende inder daad een nieuw gezichtsveld, in verband met de controle op de nakoming der spijs- vetwetl We moeten geen controleurs maar controleuses hebben! Die zijn billijker in prijs en haar speurzin is oneindig veel grooterl Zooals bleek uit het feit, dat de dikke slager Philip O. heden terecht stond, omdat hij op 25 Juli aan zijn buurman Anth. Weisenborn had afgeleverd een be ker gesmolten rundvet, die niet gebande- rolleerd bleek te zijn. Buurman Weisenborn, die controleur is van de boter- en zuivelwet, had als eoh braaf en gehoorzaam echtvriend bij den slager vleesch en vet gehaald en zijn bood schappen, goed verpakt aan moeder de vrouw afgegeven. Bij het uitpakken kwam echter de jonge huisvrouw tot de ontdek king, dat het spijsvet geen banderolle droeg, welke omstandigheid zij haar ega direct mededeelde. Hoewel juist niet met veel animo, achtte de plichtgetrouwe ambtenaar het noodzakelijk, het feit door te geven aan de desbetreffende ambtenaar. Hij was beëedigd en nog in dienst, dus daar viel niet aan te ontkomen. Buurman stond dan ook heden terecht, doch waar hij het feit ontkende en stevig volhield nog nimmer een dergelijke overtreding te hebben ge pleegd, terwijl hij zijn banderolles betrok via de middenstandsbank, werd besloten tot nader onderzoek, de zaak 14 dagen aan te houden. Het zou wel leuk zijn, de ama- teur-controleuse óók eens als getuige te hooren. ACTIE VAN DE KAMER VAN KOOPHAN DEL INZAKE PERSOONEELE BE LASTING VOOR CAFE- EN RES TAURANTBEDRIJVEN De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar richtte een adres tot den Minister van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, waarin de aandacht van dezen bewindsman erop werd gevestigd, dat meerdere Gemeenten in haar district blijk gaven gebruik te willen ma ken van de door de Wet op de Personeele Be lasting geboden gelegenheid om ten aan zien van café- en restaurantbedrijven, zoo wel voor den grondslag „biljarten", als „huurwaarde" een lager tarief dan het wet telijke vast te stellen, doch dat in verreweg de meeste gevallen Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een dergelijk besluit niet hebben goedgekeurd en in enkele gevallen zelfs in overweging hebben gegeven een door hen vroeger goedgekeurde verlaging in te trekken waardoor weer het wettelijk maximum op dze grondslagen wordt gehe ven. Daar de regeering enkele jaren geleden door inlassching van de genoemde gunstige bepalingen blijkbaar zelve den nood in het café en restaurantbedrijf erkende, is de Ka mer van Koophandel te Alkmaar van oor deel, dat, indien door de gemeentebesturen tot verlichting dezer lasten wordt besloten als zijnde volgens hun gevoelen dringend noodzakelijk voor het voortbestaan dezer zaken, zulke besluiten dienen te worden aanvaard en het toepassen van deze hoogst noodzakelijke verlagingen der lasten niet door Gedeputeerde staten dient te worden gekeerd. De Kamer verzocht derhalve voornoemden bewindsman bij zijn ambtgenoot van finan ciën de noodige stappen te doen teneinde te bevorderen, dat in dezen aan de gemeen ten toegekende bevoegdheden voortaan tot haar volle recht zullen kunnen komen. ALKMAAR, 14 November. Op de heden gehouden botermarkt wa ren de prijzen voor: groothandel 7570 cent en kleinhandel 8075 cent. Handel stug. Kipeieren (groothandel) f 45.75 .Handel matig. Eendeieren geen. ALKMAAR, 14 November. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 3 paarden f 225—300; 3 nuchtere kalveren (slacht) 16 —14 en 2 bokken f 3—4. ALKMAAR, 14 November. N.V. Eierveiüng voor Holl. Noorderkwar tier. A.anvoer: 135.000 kipeieren: 56—58 Kg. f-4.35—4.75, 58—60 Kg. f 4.75—5.05, 60— 62 Kg. f 5—5.30, 62—64. Kg. f 5.05—5.40, 64— 66 Kg. 5.305.50, kleine eiren, 4554 Kg. f 3.30—4.55 per 100 stuks. WARMENHUIZEN. 14 November. Roode kool fl1.40, gele kool fl1.10, Deensche witte kool f 0.801. witte kool 80 ct., uien, drielingen f 1.60, uien f 1.501.70, grove uien f 1.50—1.70, peen f 1.301.40, id. kleine f 0.60. blauwe aardappelen f 0.90, ei genheimers f 2.30. Aanvoer: 45.700 Kg. roode kool, 30300 Kg. gele kool, 34600 Kg. Deensche witte kool, 20500 Kg. witte kool, 2500 Kg. uien, 2175 Kg. peen, 1650 Kg. aardappelen. BROEK OP LANGENDTJK, 16 November. Schotsche muizen f 1.70, grooten f 2.10, bh eigenheimers f 2.402.60, uien f 1.401.80, drielingen f 1.40—1.60, grove f 1.701.80, gele nep f 6.20, peen f 1—1.40, groene kool f 1.60—3, kroten f 0.50—1.30, roode kool fl —1.70, witte kool 80 ct., gele kool f 1, Deen sche witte kool 8090 ct., bloemkool: reus f 89, 2e soort f 3.10, andijvie 50 ct. Aanvoer: 2500 Kg. aardappelen, 12000 Kg. uien, 20.000 Kg. peen. 1900 st. groene kool, 1000 Kg. kroten, 14000 Kg. roode kool, 5000 Kg. witte kool, 62000 Kg. gele kool, 32000 Kg. D. witte, 600 stuks bloemkool, 3100 st. andijvie. NOORDSCHARWOUDE, 16 November. Aanvoer: 1500 Kg. uien 1.501.60, grove f 1.80. 1900 Kg. peen f 1.40. kleine peen 50 ct., 3500 Kg roode kool f 1—1.50, 8200 Kg. witte kool f 0.80, 4900 Kg. gele kool f 1, 23600 Kg. D. witte kool. ALKMAAR, 16 November. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 80 vette koeien f 125245, handel vlug; 11 graskalveren f 2840. 53 nuchtere kalveren 6070, 48 vette schapen f 17—27, 53 vette varkens 39—42 ct. per Kg., handel stug. HEFFING OP BOTER. 's-Gravenhage, 14 Nov. De beffing op boter en de vervoervergunningen voor bui- tenlandsche boter is voor de week van 15 —21 November vastgesteld op 75 cent per Kg., behoudens tusschcntijdsche wijzigin gen.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 3