Schetsen Texel Uit de Pers /til fS. Ingezonden -I et nieuwe >1 I oek .(bonneart U op dit blad Ons Patronenhoekje uit de Heldersche Samenleving Heerendas van wol met zijde en gebreide Damesdas in twee kleuren, HEERENDAS van wol met zijde Gebreide das in twee kleuren P- N. v» R, Haven van Nieuwediep CO NV RAETBKIBCE' Zeer nuttige geschenken zijn gebreide kleedingstukken. Hieronder geven wij een tweetal dassen, waarvan volledige beschrijvingen verkrijg baar zijn bij het Practische Modeblad, Post bus 36, Den Haag, giro 203203. De beschrij ving van B 24 kost 0..25; van B 26 kost 0.20. Aan de hand van deze beschrijvingen kan men het breiwerk gemakkelijk uitvoeren. b 26. Vlug en gemak kelijk te breien en tevens zoo weinig kostbaar, hetgeen een belangrijke factor is. B 24. Deze das is zeer practisch om over kraag- looze herfstmantels gedragen te worden en kan tevens dienst doen op koude winter dagen onder den mantel. Hij wordt gewerkt in Scotch Tingering of overeenkomstige drie draad wol en heeft een rand van Angora wol De kleur hangt voornamelijk af van de mantel, waarbij men de das wenscht te dragen; het geheel is echter bijzonder flatteus indien men de juiste kleur weet te kiezen. Men heeft noodig plm. 75 gr. wol en 1 a 2 bolletjes angora wol. gekleede japon voor gezette dames. G 12. Prijs 0.25 plus 0.05 voor adm. en ver zendkosten. Deze japon heeft een zeer afkleedende lijn door de puntige halsuitsnijding en de on zichtbare tegengenaaide bies met ruime volan, die tot de taille reikt. Aan het boven gedeelte wordt een langere lijn gegeven, door de taille 5 cm. lager te brengen, terwijl de verbindingsnaad van rok en bovenstuk door een heel smal ceintuurtje aan het oog wordt onttrokken. Ruime mouw met opgaande manchet. De voor- en achterbaan bestaan beiden uit een middengedeelte, dat in een gebogen lijn ge knipt is en smalle zijstukken. Gewerkt materiaal valt meer en meer in den smaak, zooals de bedrukte kunstzijde en crepe de chine. Toch zouden wij de meer ge zette dames aanraden hare keus te bepalen op cloqué, desnoods met een weinig opval lende moes. Effen kleedt altijd het meest af. Patronen in de maten 48, 50 en 52. middagjapon. G. 20. Prijs 0.25 plus 0.05 voor adm. en ver zendkosten. Wol met zijde is steeds een gewild materi aal, daarbij warm en gekleed, terwijl het niet kreukelt, indien met het in een goede kwa liteit kiest. De prijzen van de stoffen zijn echter aanmerkelijk gedaald, ook van de wol met zijden weefsels. De kraag is zeer apart, heeft een kleine revers links en een rechte kraag aan de rechterzijde, waaraan een kleine ruime inge haalde chabot gezet wordt. De naad wordt bedekt door clips of door een kleine stofreep met knoopsluiting. Het geheel wordt mooier, indien de chabot apart wordt geknipt, aangezien de kraag anders te zwaar wordt. Velours is wel zeer geschikt voor deze gar neering. Vanaf de punt der halsuitsnijding worden één of meer nervures aangebracht in schuine lijn tot b.v. 10 h 12 cm. van de zijnaad, welke zich in verticale richting voortzetten op de tweebaansrok. Achterbaan met figuurnaadjes. Patronen verkrijgbaar in de maten 44, 46 en 48. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon No. Maat Hierbij ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ontvan gen, gelieve u 10 cent extra in te sluiten. (Postzegels liefst van 1 /2, S of 6 cents). Door Sint Nicolaas-drukte. Ja, het geestig gelaat van de maan gluurde nieuwsgierig en lachte de levendigheid en het vertier in de Heldersche winkelstraten vrien delijk toe. De daken der huizen waren weggestoken in donkerheid, maar de lichtreclames hier en daar in de hoogte en langs de gevels, flikker den extra kleurenwisselend, als op een feest avond. December is de maand van Sint-Nicolaas, doch in het vooruitzicht daarvan is deze oude heugelijke gebeurtenis nu reeds het onderwerp van gesprek en in de zakenwereld heeft men zich weer speciaal toegelegd om de aandacht te trekken. Kijkers worden dikwijls koopers en des avonds hebben de zaken, die bijzonder licht en vreugde brengen, langs den weg, groote belangstelling en waardeering onder den stroom van menschen, want er zijn meer fees telijke etalages te zien. Het is soms goed onder de wandelaars te toeven en in den geest te leven van opgewekte verbeeldingen in den vorm van verrassingen, die men denkt te koopen öf meegesleept te worden door de geestdrift van kinderen. Zij voornamelijk laten hun fantasie werken, komen met nieuwe gedachten voor den dag en de moeders en vaders raken onwillekeurig onder de bekoring van hun blijde verwachtin gen. En door hun invloed wordt dikwijls gekeken en gekocht. Leuke tafereeltjes van kinderen-zonder- geleide-op-stap en die er gewoonte van maken om de dingen goed te onderzoeken. Speelma teriaal is een aanknoopingspunt van belang. Met zijn phantasie slentert hij naar de winkel ramen en dan zie je ze kijken en genieten naar de wielen van een locomotief die bewegen en ze sissen en fluiten en doen zelfs met hun handen als zuigers van een spoortrein, die daar binnen rondvliegt. En terwijl sta je als groot mensch in hun gedrang mee te kijken. Jongens zijn altijd oorspronkelijk en zetten de aanschouwelijke spelletjes in daden om. Meis jes vergenoegen zich met het stil en nauw keurig gadeslaan van poppen, ledikanten, wiegjes. Maar je treft ook beelden van armoeleven uit de Heldersche achterbuurten. Wat een heerlijk rotsvast vertrouwen op de goedheid van den man die men ten tooneele voert, in een mooie uitstalling, te midden van prachtige geschenken. Een paar schoffies wierpen een vluchtigen blik in een volgeladen Sint-Nicolaasétalage in de Keizerstraat. En toen naar binnen. De win kelier glimlachte en de kleine bezoekers vielen met de deur in huis. „Wat kost dat Meccano-spoor?" „Negen gulden." „Negen gulden", riepen ze uit in ongeveins de verbazing. Groote menschen vergeten hun zorgen en met toewijding verdiepen ze zich in de weelde van geschenken, een schittering van zachte en teere kleuren, een vreugde voor de oogen. Men voelt zich weer rijk en gelukkig in het genot om een keuze te kunnen doen. Het is toch een pleizier om hier en daar alles en alles fijn te bekijken, de prijzen te beoordeelen. De meeste zaken drukken nu een speciaal stempel op hun merkwaardige uitstallingen, artistiek-verzorgd en veel schooner dan anders in het klare licht en overal wordt een rijke keuze tentoongesteld. Vol licht en vreugde en geluid zijn nu de Heldersche straten bij avond en uit de banket bakkerszaken komt de geur van taai-taai en speculaas naar buiten. Op dit geb'ed is een berg gereed en het mag misschien ietwat aan den hoogen kant zijn, er liggen duizenden ponden klaar om het komende tijdperk van grooten afzet tegemoet te gaan. Heldersche taai-taai en speculaas. Men zegt wel eens, dat er nergens ter wereld zulke heer lijke kwaliteit wordt gebakken dan hier en de deugdelijkheid is bepaald best in orde, want ze gaan naar Oost en West en in Rotterdam en Den Haag en Vlissingen en heel in Maas tricht komen deze lekkernijen. Onze tijd ziet oude vormen en gedachten sterven, maar Sint-Nicolaas heeft nu eenmaal een zeer verstrekkende beteekenis. En in deze dagen klopt het hart weer voor hem en laten we hopen ook voor hen op wier huishoudelijk budget waarschijnlijk geen post voorkomt om zichzelf en anderen blij en gelukkig te maken. BAZAR KON. NED. BOND VAN OUD- ONDEROFFICIEREN. (Dames-Af deeling) Men schrijft ons nog: De pop is op 25 December jarig, terwijl het konijn is gevallen op nr. 69. Oudeschild, 18 Nov. '36. VISCHAFSLAG. Aanvoer 18 Nov.: 180 kg laffe garnalen, 214 kg gezouten gar nalen, 15 ct. per kg. Den Burg JAARVERGADERING IJSCLUB. In hótel „De Oranjeboom" werd gisteren avond de jaarvergadering van de IJsclub „Den Burg" gehouden. De bijeenkomst viel geen druk bezoek ten deel. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd bjj eerste stemming de voorzitter, de heer A. J. Eelman, herkozen. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat er een behoorlijk saldo in kas is. Besloten werd de contributie te verlagen en te brengen van 50 op 30 cent per persoon; voor heer en dame uit één gezin 50 cent. Na 20 Dec. wordt de contributie verhoogd. Verder werd besloten om de ijsbaan achter de boerderjj van den heer Boerhorst in de Hemmer weder aan te houden en eerstdaags onder water te zetten. Oosterend EEN NIEUWE MOTORKOTTER. De heer F. v. d. Vis heeft zijn motorkotter met inventaris, ondehands verkocht aan den heer W. Kooiman te Oudeschild, die het schip voor de Noordzeevisscherij zal gebruiken. Een nieuwe motorkotter, die voor den heer F. v. d. Vis is gebouwd, zal hier deze week arri- veeren. AMERIKA ANSCHE VERKIEZINGEN EN WAT ZE KOSTEN. De Amerikaansche New York Times schrijft: Het nat. Republik. pomité heeft in totaal bij de driehonderd millioen brochures, vlug schriften en propagandablaadjes verspreid. Bij de Democraten is dit cijfer zelfs tot de 500 millioen gestegen. De Republikeinen heb ben 30.000.000 insignes met een zonnebloem het insigne van Landoji, verspreid, en de Democraten 10.000.000 met katoenplanten. En dezen hebben 9 millioen biljetten aangeplakt tegen de Republikeinen 18 millioen. De druk kerijen leverden millioenen brochures per dag, waarbij in de laatste week voor de verkiezing een maximum van 13.000.000 exemplaren werd bereikt. (Christian Science Monitor, Boston). voor de verkiezingen gemaakt: Het Republ. nat. comité Het Democr. nat. comité Het Republ. parlem. comité Het Dem. parlem. comité De candidaten voor het congres persoonlijk Diversen Uitgaven van Staten, gemeente raden enz. de uitgaven 8.636.000 3.000.000 550.000 500.000 ia 2.000.000 3.000.000 8.000.000 Totaal 25.686.000 Tot nog toe wisten beide partijen zich de verkiezingsfondsen te verschaffen met de gebruikelijke middelen: contributies der armere aanhangers en giften van de rijken. Maar Farley, de leider van het Democratische comité, heeft allerlei nieuwe bronnen aange boord. Zoo hebben de „herinneringsdiners aan Jefferson" op 8 Januari j.1. den Democraten 3.000.000 dollar opgbracht. Het „Boek van de Conventie" ter eere van den partijdag in Philadelphia heeft evenveel opgebracht; en er zijn een half millioen dollars gekomen uit de „Roosevelt bijeenkomsten". De Republikeinen hebben 300.000 dolars gehaald uit „deelnemers kaarten" voor hun aanhangers. ELECTRICITEIT TEGEN SCHADELIJK GEDIERTE. De „Science and Mechanics" te New York vertelt het volgende: Een boer in Kansas betrapte zijn veelbe lovende zoontjes er op dat ze misbruik maak ten van zijn Fordje. De knapen hadden een paar draden aan de magneet verbonden en de uiteinden ervan in een vermolmde plank van zijn nederige woning gestoken. Ze vermaakten zich er mee, jacht te maken op houtwormpjes die zich haastten het magnetische veld der draden te ontvluchten. De boer werd door dit spelletje tot na denken gebracht. Hij paste het toe op een vruchtboom (waarin hij een paar spijkers als electroden sloeg) en smaakte het genoegen alle ongedierte haastig uit den boom te zien vluchten. Deze nieuwe methode ter bestrijding van schadelijk gedierte is thans in studie en be looft van groot belang te worden. 18 Nov. 1936: Aangekomen als bijleggers de s.s. „Jan- kila", „Twin" en „Nulan". Aangekomen van Harlingen met bestem ming Goole, als bijlegger wegens slecht weer, het Ned. m.s. „Immingham". Angekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen, het Eng. s.s. „Vauvette". door N. D. SANTIFORT. UITSPELEN OF NIET? Meermalen komt het voor, dat spelers in een contract terecht komen, waarvan blijkt, dat het altijd 1 down moet zijn en dat het daarom, of om het spel niet onnoodig op te houden, maar voor 1 down gegeven wordt, zonder het spel af te spelen. Toch Is dit on juist en ik moet U op deze plaats dan ook de woorden van den bekenden Amerikaan- schen speler Sidney Lenz toevoegen: Geef ten allen tijde de verdedigers een kans... zich te vergissen. De bedoeling van deze woorden moet echter niet worden opgevat als een eenvoudig ver gooien van de tegenpartij, maar eigenlijk meer een zoodanig afspelen, dat de tegenpartij op het verkeerde spoor wordt gebracht en het spel in de hand van den speler verkeerd be oordeeld wordt. Eenige aardige en interessante voorbeelden hiervan geeft de Bridge-World: S. v. 10. H. b. 9. 3. R. h. v. b. 8. 2. K. a. v. 9. S. b. 8. 7. 3. N. S. a. 9. 6. 4. H. a. 4. H. 2. R. 10. 9. w- R. 7. 5. 4. K. 10. 9. 8. 7. 2. Z. K. h. 6. 5. 4. 3. S. h. 5. 2. H. h. v. 10. 8. 7. 6. 5. R. a. 6. 3. K. ■Z/N waren in een contract van 6 H. terecht gekomen, waartegen door W. werd uitgeko men met K. 10. Zeer vele spelers zouden het spel voor 1 down hebben gegeven, omdat er 2 azen ge mist worden, terwlij er geen mogelijkheid is alle te verliezen kaarten weg te spelen. Toch zou dit in het gegeven geval niet juist zijn, omdat er een goede kans is, dat de tegen partij door een zekere wijze van afspelen in de war kan worden gebracht en wel als volgt: Tijdens de bieding werden alleen de kleu ren H. en R. genoemd, zoodat, indien niet beide azen in 1 hand zitten, waar weinig kans op is, omdat dan wel gedoubleerd zou zijn, de beide tegenspelers van elkaar niet weten, dat elk een aas heeft, en al zouden zij dit ver moeden, nog minder kunnen weten welk aas of, behalve het troefaas, wordt gemist. Op K. aas van den blinde werd door Z. zon der aarzelen een kleine R. weggegooid, hier mede den tegenspeler, die troefaas in handen heeft in de veronderstelling brengende, dat hij van deze kleur zoo gauw mogelijk af moet zien te komen, niettegenstanade de lange rij vrije R. op tafel, als R. aas er uit is. Na K. aas werd K. v. gespeeld, O. legde de heer en Z. troefde af, zoodat hij, indien noodig, op de K. boer nog een R. kan loozen. Z. vervolgde met kleine troef, waardoor het vooropgezette idee van R. afgooien kan wor den voortgezet, als de tafel met H. b. aan slag kan worden gebracht. Logisch gevolg: West wilde den speler die kans niet geven, nam direct met H. aas en vervolgde een R., waardoor het contract kon worden gemaakt! Kan men nu W. een verwijt van zijn speel wijze maken? Neen, niet het minst, want als Z. inplaats van R. aas S. aas zou hebben ge had, dan was de speelwijze precies hetzelfde geweest en zou bij niet R. terugspelen het contract worden gemaakt. Dezelfde mogelijkheden, zij het dan met de noodige variaties, doen zich meermalen voor, worden echter meestal over het hoofd gezien; ze zijn m.i. interessant genoeg, om na dit nog enkele andere voorbeelden te laten volgen. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden). Zeist, 6 November 1936. Zeer geachte Redactie, Mogen wij een beroep doen op Uwe wel willendheid teneinde het, door de plaatsing van onderstaand stukje in Uw veelgelezen blad, mogelijk te maken aan de groote en kleine pleegkinderen van Pa van der Steur te Magelang een prettig Kerstfeest te ver schaffen U bij voorbaat dankend voor Uwe medewer king terzake Hoogachtend, Namens het Comité van Bijstand voor den arbeid van Joh. van der Steur in Indië, Vriendelijke Lezeressen en Lezers. Mogen wij een oogenblik Uwe aandacht vragen voor het werk van Pa van der Steur, den U wel allen bekenden vader van ruim 1000 pleegkinderen, welke hij te Magelang, Ned. O.-Indië, opvoedt tot nuttige leden der maatschappij Is het U ook bekend, welke zorgen dit werk medebrengt en hoe „Pa" als een echte vader van een groot ge zin aan het einde van elk jaar gebogen zit over zijn schrijftafel om te trachten de eindjes bjj elkaar te brengen? De jaarreke ning bedroeg 1935 138.000.Er waren toen 950 kinderen, dus per kind en per jaar 145.inderdaad niet veel voor volledige verpleging en opvoeding. En toch geeft het Pa groote zorgen dit bedrag bijeen te krijgen; het gelukt hem slechts door het aanbrengen van een „sluitpost" en deze post... vormt Pa's eigen traktement, dat hij ontvangt als godsdienstleeraar. En zelfs dan moet hij daar naast nog putten uit het suppletiefonds, want de subsidie uit 's Lands kas werd geschrapt, de gunstige schoolgeldregeling werd inge trokken, de Technische school te Djokjakarta (een toevlucht voor meer begaafde Steurtjes) werd opgeheven, alles als gevolg van de drastische bezuiniging op de Staatsbegrooting. „Moe" van der Steur, Pa's echtgenoote en trouwe medewerkster, ging heen, evenals mej. Otto, zijn trouwe helpster. Pa staat thans ge heel alleen voor alles en toch wil hij zijn „kinderen" zoo gaarne alles geven als voor heen. Een hoogtepunt in het sobere leven der Kerstfeest. Pa combineert dit met een feest „Steurtjes" vormde tot nu toe het jaarlijksche voor de kinderen der militairen van het gar nizoen en voor de oudstrijders ter plaatse; aldus maakt hij een 2000 menschen, groot en klein, gelukkig. Dit jaar zal het Pa moeite kosten zelfs zulk een eenvoudig Kerstfeest te vieren, tenzij er wat extra's binnenkomt. Wilt gij daartoe medehelpen? Zend dan Uw bijdrage aan het Comité voor het „van der Steurfonds"; Park laan 6 te Zeist (postgiro 166060), dat zich gaarne met de overmaking der bijdragen naar Indië belast. Hoogachtend, Het Comité voornoemd. De Wereldoorlog (19141918), door Kolonel Gudurend Schnitler. Zuid-Hollandsche Uitg.- Mij., Den Haag. Vertaald door W. H. C. Boel- laard, Generaal-Maj. b. d., met een voorwoord van Generaal b. d. C. J. Snijders. 389 blz., 20 schetsen en 3 uitslaande kaar ten. Prijs ingebonden 4.50, ingenaaid 3.50. Er is veel over den wereldoorlog geschre ven. De lectuur is zoo omvangrijk, dat men er bibliotheken mede zou kunnen vullen. Wij kunnen deze boekwerken in 2 groote groepen scheiden. De eerste groep bevat die werken, die die nen voor studie op militair, politiek, historisch of geschiedkundig gebied. Tot de tweede groep zouden wij kunnen rekenen die boeken en brochures, die uitge geven zijn om meer de sensatie van het lezend publiek te bevredigen. Bovengenoemd werk behoort tot de eerste groep, zij is niet alleen bestemd voor den militair, maar vooral ook voor den burger. Men behoeft geen verstand te hebben van bepaalde krijgskunst, om deze studie te kun nen volgen. Schrijver geeft een objectieve beschrijving van dezen grooten strijd, geen sensatie en toch buitengewoon spannend. Na een kort politiek overzicht van den toe stand in Europa in 1914, maakt hij ons be kend met het groote operatieplan van „Gene raal von Schlieffen", waarin opgesloten lag de neutraliteitsschending van België. Duitschland geloofde en verwachtte, dat een snelle en energiek geleide bewegingsoorlog, de Franschen in zeer korten tijd onder den voet zou loopen, om daarna troepen over te hebben voor den Oostelijken vijand, n.1. Rus land. Men weet wat er gebeurde, de Duitschers werden gedwongen over te gaan tot een stel lingsoorlog, die 4 jaren duurde. Waar aanvankelijk in 1914 tien landen den strijd aanbonden, n.1. tegen Duitschland, Oos- tenrijk-Hongarije en Turkije aan den eenen kant en Engeland, Frankrijk, België, Rusland, Servië en Montenegro aan den anderen kant, waren het er in 1918 zeven-en-twintig landen. De wijze, waarop deze groote strijd te land en ter zee werd gevoerd, het resultaat en haar invloeden op het moreel van het geheel, is hier op eenvoudige en boeiende wijze ver teld. Het is meer een geschiedkundig overzicht van wat er in 19141918 gebeurd is aan de hand van de diverse grootere en kleinere veld- en zeeslagen. Schrijver heeft kans gezien hiermede ons een duidelijk overzicht te geven van wat er gelijktijdig aan alle fronten plaats vond en de invloed van het eene front op het andere. Ook de invloed van den zeeoorlog t.o.v. de gevechten te land en op het economisch leven worden hier naar voren gebracht. De bestudeering wordt ons zeer vergemak kelijkt door ruim 20 duidelijke schetsen en een drietal uitslaande kaarten. Hierbij zij nog opgemerkt, dat in het werk een hoofdstuk is gewijd aan de schending van België's neutraliteit, ontleend aan het be kende werk van den Generaal Snijders en den Luit.-Generaal b.d. Dufour. De Noorsche Kolonel Schnitler zelf, geboren in 1868, wordt geacht te behooren tot de beste kenners van den wereldoorlog. Hij werd tweemaal in de gelegenheid gesteld op een Rijksbeurs te studeeren in Mil. weten schappen en wel van 18941895 te Berlijn en Parijs, en later weer in Berlijn, Weenen en Kopenhagen. In 19101911 studeerde hij aan de Mil. Academie te Berlijn en zelfs bij den grooten Duitschen Generalen staf. Van 1917 tot 1920 was hij Noorsch Mil. Attaché aan het Duitsche en Oostenrijksch- Hongaarsche front. Van 1903 af tot aan zijn dood was hij leeraar in de strategie en krijgsgeschiedenis bij de Hoogere Krijgsschool en later lid van den Noorschen Generalen Staf. Dit standaardwerk is zijn levenswerk. Het is een uitstekende gedachte geweest van de Z.-H. Uitg.-Mjj., door dit werk te doen vertalen en uitgeven, zoodat het door ieder Nederlander gelezen kan worden. Wij kunnen deze krijgsgeschiedkundige studie, een ieder, zoowel burger als militair met warmte aanbevelen. v, p

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9