Het sabotage- proces in Rusland Regenval Begrafenis DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Spanning De Mongolen rukken op van Salcngro Alle negen beklaagden ter dood veroordeeld tusschen Rusland en Japan belemmert de militaire operaties Belangrijke kabinets-zitting in Engeland Builenlandsch Overzicht UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR., KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 MAA N D A G 23 NOVEMBER 1936 64e JAARG. No. 7859 SPANJE De „Cervantes" getroffen Ontzettende menigte op de been Felle woorden van Fransche oud- minister Rollin* Engeland spreekt zich krachtiger uit HELDERSCHE COURANT Stickling erkent naar Rusland te zijn gekomen om daden van terreur te organiseeren. Protest van den Duitschen am bassadeur. In het sabotage-proces, in de Sovjet-Unie hebben alle beklaagden, evenals in het be kende Rade-proces, een volledige bekentenis (afgelegd. Op grond van samenzwering tegen de veiligheid van den Staat, werden tenslotte de acht Russen benevens den Duitschen ingenieur ter dood veroordeeld. Dit vonnis moet als definitief wor den beschouwd. De eenige mogelijkheid is, dat de veroordeelden gratie zullen krijgen. Proteststap van Duitschen am bassadeur. Direct na het bekend worden van het von nis heeft de Duitsche ambassadeur te Mos kou stappen gedaan bij de Sovjet-regeering. Hij wees daarbij op de „ongeloofwaardig heid der tegen Stickling ingebrachte beschul diging" en eischte als eersten maatregel, dat tijdig zorg zal worden gedragen dat gratie kan worden verleend. Het voorafgaand verhoor. Tijdens de behandeling van het te Novo- sibirsk gevoerde proces tegen de Trotzki- istische contra-revolutionnaire saboteurs van de Kemerowo-mijn verklaarde de getuige Chestof dat Piatakof hem o.a. belast had met de taak, daden van tereur en sabotage te plegen in 't Koesnetsk-bekken. In het na jaar 1934 bereidde de groep een aanslag op Molotof voor, die evenwel mislukte. Chestof had de leiding over de Trotskiïsten in het Koesnetskbekken, die in verbinding stonden met een fascistische organisatie onder lei ding van Stroilof, welke relaties onderhield met de Duitsche fascisten. In 1935 bracht Piatakof aan Drobnis verslag uit over 'n te Berlijn gehouden bespreking, waaraan werd deelgenomen door Piatakof, Smirnof en Sel dof, en waar gesproken werd over daden van terreur tegen Stalin en andere leidende persoonlijkheden van partij en regeering en over de te voeren activiteit. Bij zijn aan komst te Kemerowo nam Drobnis de leiding van de sabotage. De rechtbank ging vervolgens over tot het verhoor van den beklaagde Stickling, die volgens de verklaring van andere beklaagden feitelijk de leider van hun contra-revolutionnaire groep was. Stickling bekende, dat hij naar de Sovjet-Unie gekomen was voor het plegen van sabotage, en dat hij zulks deed volgens een vooraf op gesteld plan, meënende aldus het fascisme te steunen. Sovjet-Unie weigert het visscherij- verdrag met Japan te onderteeke nen. Als vergeldingsmaatregel tegen het anti communistisch verdrag, dat Japan met Buitschland zou hebben gesloten, heeft de Sovjet-regeering geweigerd het visschenj- Verdrag met Japan te onderteekenen. Het visscherijverdrag, dat reeds gepara feerd was, had Zaterdag onderteekend zul len worden. In diplomatieke kringen houdt men ern stig rekening met de mogelijkheid van andere tegenmaatregelen, zooals het afbre ken der onderhandelingen met Tokio voor de instelling van een Mandsjoekwosch—Sov jet-Russische grenscommissie of de intrek king van de onlangs verleende concessie y°°r de olie-exploitatie op Sachalin. DUIKBOOTAANVAL OP OOR. LOGSSCHEPEN DER REGEE RING. DE „CERVANTES" GETROFFEN. Hevige regenval hebben de militaire ope raties om en in Madrid stil gelegd. De re- geeringstroepen hebben in den ochtend aan het front van Carabanchel getracht een te genaanval te ondernemen, welke door tanks werd gesteund. Deze werd echter afgesla gen. Varela heeft aan journalisten verklaard dat op het oogenblik gevochten wordt in de omgeving van de modelgevangenis, die in de asch werd gelegd. De opstandelingen bepalen zich tot nu toe tot de bezetting van verschillende huizen. Sterke zoeklichten werden in de gevechtszone opgesteld, ten einde te voorkomen dat de regeeringstanks over de Manzanares trekken. Tijdens de operaties van gisteren zijn aan beide zijden de verliezen zeer aanzienlijk geweest. De branden te Madrid duren voort. Naar uit binnenkomende berichten blijkt, zijn de regeeringstroepen van de verdedi ging tot den aanval overgegaan. Op vrijwel alle punten van het Madril- leensche front tasten zij de stellingen der opstandelingen aan en het is wel zeker, dat deze groote moeite hebben om zich staande te houden. Wijziging in de bevelvoering? Luitenant-kolonel Yague van be vel ontheven? In de Casa del Campo hebben de regee ringstroepen een journalist uit Uruguay ge arresteerd. alsmede twee fotografen, en een directeur en een redacteur van het te Sara- gossa verschijnende dagblad „Heraldo de Aragon". Deze waren tijdens een bezoek aan de linies der opstandelingen verdwaald Zij deelden mede dat luitenant-kolonel Yague die het bevel voerde over een ge deelte der troepen, die Madrid aanvallen, drie dagen geleden gevangen is genomen, en dat luitenant-kolonel Castejon opnieuw gewond zou zijn. Duikbootaanval op Spaansche oorlogsschepen. De „Cervan- tes" getroffen. De duikbooten vermoedelijk van vreemde na tionaliteit. In een officieel communiqué wordt medegedeeld, dat duikbooten, naar men veronderstelt van buitenland- sche nationaliteit, gisterochtend om negen uur een aanval hebben ge daan op Spaansche oorlogsschepen aan de monding van de haven van Carthagena. Een torpedo heeft den kruiser Cer- vantes getroffen en beschadigd. Burgerbevolking moet Madrid verlaten. Alleen strijdenden en noodzakelijke ambtenaren mogen achterblijven. In officieele en vakvereenigingskringen is men van meening, dat Madrid moet worden geëvacueerd en dat alleen de strijders en de onontbeerlijke ambtenaren in dienst van de oorlogvoering achter mogen blijven. Reeds sinds lang heeft het comité van defensie al le faciliteiten verleend aan de evacuatie van vrouwen, kinderen en ouden van dagen. Toch zijn er nog duizenden personen te Madrid, die reeds zouden moeten zijn ver trokken en die weigeren zich te laten eva- cueeren. Men zal spoedig gedwongen zijn tot verplichte evacuatie over te gaan. Het comité van defensie zou zijn taak ten zeerste verge makkelijkt zien, wanneer het zich slechts zou behoeven bezig te houden met strijders, ambtenaren en gemilitariseerde arbeiders. V Verdediging van Barcolena Te Barcelona bereiden Russische technici zeer levendig de verdediging van Barcelona voor. Zij laten verschansingen van gewa pend beton aanleggen, prikkeldraadversper ringen aanbrengen en luchtafweer-installa- ties organiseeren. De speciale inlichtingen dienst te Valladolid heeft reeds 70.000 ver zoeken om inlichtingen ontvangen omtrent personen te Madrid woonachtig, welke uit alle deelen van Spanje, Portugal en Ma rokko binnenkomen. Zondag zal de internationale spoorlijn van Badajoz naar Lissabon worden ingewijd. De correspondent van de „Nitsji Nitsji Sjimboen" te Peiping meldt, van betrouw bare zijde te hebben vernomen, dat binnenl Mongoolsche troepen, welke eenheden onder bevel van de generaals Wang Jing en Li Sjoe-Sin omvatten, op 19 dez8er volkomen bezit hebben genomen van het ten Noor den van Taobin gelegen Hoeng.hoertoe, na een hevig gevecht, waarin zoowel de troe pen uit Sjansi als die uit Binnen Mongo lië groote verliezen leden. De correspondent meldt voorts, dat de voorhoede der Binnen-Mongoolsche troepen in Noord-Soeijoean oprukken. Aanval op Kweihoea voorbereid. Aangezien steeds meer Mongoolsche troe pen uit Tsjahar Soeijoean binnenrukken, hebben de autoriteiten opdracht gegeven tot onmiddellijke evacuatie van alle vreemde lingen uit de provincie. Uit Mandsjoekwo wordt gemeld, dat Mon goolsche ongeregelde troepen een algemeen offensief voorbereiden, waarvan het doel de provinciale hoofdstad Kweihoea is. Japan bepaalt zijn houding. De correspondent te Hsinking van de „Nitsji Nitsje Sjimboen" verklaart van ge zaghebbende zijde te hebben vernomen dat de leiders van het Kwantoen-leger na tal van besprekingen hebben besloten, een rechtvaardige houding aan te nemen ten aanzien van den toestand in Soeijoean, waarin zij niet anders zien dan zelfverde diging van Binnen-Mongolie tegen de communistische penetratie en een strijd te gen onredelijken druk van de Nanking-re- geering. Ingeval echter tengevolge van een conflict tusschen Soei Joean en Binnenmon- golie de grens van Mandsjoekwo bedreigd mocht worden, zullen de noodige maatrege len genomen worden. Visitatie van Britsche schepen door Franco zal niet worden toe gestaan. Reuter verneemt, dat gistermiddag in Downingstreet een bijeenkomst is gehouden, welke werd bijgewoond door Baldwin, Ne- ville Chamberlain, Eden, Sir John Simon, Sir Samuel Hoare en Inskip. Maatregelen ten aanzien van de blokkade van Barcelona. De ministers hebben tijdens hus bijeen komst in Downingstreet de methodes bestu deerd, welke het geschiktst zijn om inciden ten te voorkomen, welke zich zouden kun nen voordoen in de Middellandsche zee ten gevolge van de dreiging van Franco om Barcelona te blokkeeren en de haven te bombardeeren. Eden zal waarschijnlijk heden in het La gerhuis aankondigen tot welke conclusie de de Engelsche regeering is gekomen. Politieke kringen herinneren er aan, dat er theoretisch twee methoden zijn; 1. Een waarschuwing aan generaal Fran co, dat Engeland niet zal dulden dat sche pen, welke de Britsche vlag voeren aan een onderzoek zullen worden onderworpen; 2 De methode van de erkenning der auto riteiten te Burgos als strijdende partij, dus het recht op vicitatie toe te staan. Volgens goedingelichte kringen zou Eden heden mededeelen, dat de Britsche regeering welke op dit punt in voortdurend contact met de Fransche regeering heeft gestaan, voor het oogenblik niet tot de tweede oplos sing zal neigen. Zonder de hoedanigheid van strijdende partij aan beide partijen toe te kennen, zal de Britsche regeering zich er toe bepalen, eenige practische maatregelen te nemen, om eventueel te vreezen incidenten onmogelijk te maken. BLUM SPEEKT OP HET GRAF. „DE LASTER MOET UITGE ROEID WORDEN". Gistermiddag heeft te Rijssel de be grafenis plaats gehad van Salengro, den Franschen minister, die tenge volge tegen hem gevoerden laster zelfmoord pleegd. Reeds in den morgen waren mi nister-president Blum en de meeste leden der regeering van Parijs naar Rijssel vertrokken om de plechtig heid bij te wonen. Minister-president Blum heeft een rede gehouden, die door middel van luidsprekers i de geheele stad kon worden gevolgd. Blum herinnerde aan de loopbaan van Salengro, die op 35-jarigen leeftijd burge meester van Rijssel was en prees zijn optre den als minister van binnenlandsche za ken. Ik kan verklaren, aldus Blum, dat hij een historische rol op een historisch oogen blik heeft gespeeld. Roger Salengro was volkomen tegen zijn bijna bovenmenschelij- ke taak opgewassen. Blum laakte vervolgens de tegen Salengro gevoerde perscampagne. Hierop zinspelen de verklaarde hij met nadruk: Dit is iets, dat niet mag voortduren. Het Fransche volk zal zijn goederen niet langer overleveren aan een eerlooze pers, het zal niet langer dulden, dat de bendeleiders zijn eer aan tasten, het zal tegen hen de republikeinsche WIJLEN MINISTER SALENGRO. instellingen versterken. De laster moet uit geroeid en gestraft worden en dit zal ge beuren,. De dood van Salengro heeft geheel Frankrijk de noodzakelijkheid hiervan doen gevoelen. De laster moet bij de bron worden uitge roeid. Er moet een einde komen aan den geest van lijdzaamheid, die laster bijna ais iets vergeeflijks beschouwt in 't geval, dat het juist van den meest misdadigen aard is, d.w.z. wanneer de laster koelweg systema tisch gebruikt wordt als een politiek wapen, als middel voor propaganda, wraak of re- pressailles. Ik beschuldig de lieden van de pers, die tegen hun tegenstanders alle middelen goed en alle slagen toegelaten achten. Blum besloot met te herinneren aan de toewijding van alle vrienden van Rijssel en elders voor Salengro. Ontzettende menigte op de been. Zeer ordelijk verloop. Rijssel, 22 November (A.N.P.). De begrafenis van wijlen minister Salengro is geschied in tegenwoordigheid van een on telbare menigte. Zij droeg het karakter van een ware hulde der bevolking. De baar was onder de kransen en bloem stukken bedolven, waaronder er waren van de regeering en van verscheiden ministers persoonlijk. Voorts was er een bleomenhul- de van de Belgische werkliedenpartij. Tienduizenden, samengestroomd uit alle hoeken van Frankrijk en ook uit het bui tenland defileerden langs de baar. Een bataljon infanterie verleent de eer bewijzen en defileert vervolgens langs de baar welke dan van het stadhuis naar de begraafplaats langs een dichte menschen- haag en begeleid door een onafzienbare menigte wordt overgebracht. Hoewel niet te zeggen valt hoeveel personen alleen reeds te Rijssel den doode de laatste eer hebben bewezen schat men hun aantal op 500.000. Om over vijven arriveerde de lijkstoet op de begraafplaats waar Roger Salengro werd bijgezet. De vaandels der vertegenwoordi gende orrganisaties brachten den laatsten groet. Leon Blum en de officieele personen condoleerden nog eens de familie Salengro, waarna men naar de stad terugkeerde. De geheele plechtigheid geschiedde in vol maakte orde. In een te Tourcoing gehouden rede heeft oud-minister Louis Rollin geprotesteerd te gen de zwakheid en de onzekerheid van het gezag. „Waar, zoo vroeg hij, berust thans het gezag? In de handen der regeering of bij hen, die voorgeven, de massa te vertegenwoordigen, of wel bij de vakvereenigingen, die onder het voorwendsel deel te willen uitmaken van de eenheid van den staat, den staat ver scheuren? Ik schroom niet te verklaren, dat het land den ondergang tegemoet gaat, indien het er, zonder echter de vrijheid, waarvoor onze vaders hun leven hebben gegeven, prijs te geven niet in slaagt, het begin van het gezag te herstellen. Er is een tijd geweest dat Eden, de En gelsche minister van buitenlandsche zaken, zoo voorzichtig was in zijn politiek en zoo slap in zijn optreden, dat men het woord van Engeland voor kennisgeving aannam. Zoo was b.v. de Volkenbondspolitiek van En geland ten tijde van het optreden van Italië in Abessinië futloos. Er zou heel wat on rechtvaardigheid voorkomen zijn, als van het begin af het optreden van de mogendheden, met Engeland in de voorste linie, tegenover Italië krachtiger was geweest, als men spoe diger en radicaler was geweest met toepas sen van de santies. Dat Italië stil zijn gang kon gaan en fei telijk ongestoord zijn misdaad in Abessinië kon voltooien, kwam door de slappe hou ding van den volkenbond. Toen men eenmaal optrad, toen ging het om het prestige van Italië, en prestige kwestie is altijd een ge vaarlijk ding. Italië heeft dan ook doorge zet, ook toen de sancties begonnen te druk ken. Engeland heeft hierdoor geleerd en het schijnt genezen te zijn van zijn slappe houding. Zijn veel krachtiger be wapening zal daaraan natuurlijk ook wel niet vreemd zijn. Engeland weet dat het zijn dreigementen nu kracht kan bij zetten, door een groote vloot en een uit stekend uitgeruste luchtmacht. Eden heeft verklaard dat deze wapenen alleen gebruikt zullen worden in defensieven vorm. Alleen dus wanneer het land zich verdedigen moet tegen een aanval of te gen den aanval van een der landen, Bel gië en Frankrijk, waarmee het zich ver bonden heeft. Frankrijk heeft de jongste rede van Eden, waarvan we dezer dagen een uitvoerig uit treksel hebben gegeven, met instemming ontvangen. Het Fransche blad de Temps schrijft in zijn bulletin du jour, dat de rede van Eden van een groote duidelijkheid was. Indien in 1914- de toenmalige Britsche mi nister van buitenlandsche zaken, Sir Ed- ward Grey ook zoo duidelijk over Groot Brit- tannië's verplichtingen gesproken had, zoo meent het blad, dan had hij misschien de wereld de ramp kunnen besparen, waar zij thans nog de vreeselijke gevolgen van onder gaat. Engeland wenscht evenals andere mo gendheden dat wenschen zeer oprecht, dat Duitschland terugkeert in den kring van Westelijke mogendheden en op voet van gelijkheid met hen deelneemt aan de organisatie van den vrede. Maar Engeland heeft Duitschland nu laten weten, dat de vriendschap en de steun van Groot-Brittannië afhankelijk gesteld worden van de deelneming van Duitschland aan het werk om tot een nieuwe veiligheid in het Westen te ko men, dus de deelneming aan de confe rentie van vijf, welke conferentie het begin moet bouwen voor een regeling voor geheel Europa. Door dit tot uit drukking te brengen, maakte Eden zijn rede tot een belangrijke politieke daad. De Intransigeant zegt, dat de woorden van Eden op een goed oogenblik komen, nu de problemen van de Middellandsche Zee misschien tot gevaarlijke beslissingen kun nen leiden. PRINSES MARTHA VAN NOORWEGEN HEEFT EEN AUTOONGELUK. Haar chaufeeur licht gewond. Prinses Martha met haar beide doch tertjes Ragnhild en Astrid hebben gisteren tijdens den mist een auto-ongeluk gehad bij Oslo. De hofauto sloeg over den kop. De inzittenden bleven ongedeerd. Slechts de chauffeur liep een onbeteekenende wonde op. DE POSITIE VAN DE VROUW IN DE UNIE. De vrouwen maken een derde deel der ar beidende klasse van de Sovjet Unie uit. Verleden jaar waren er reeds 7.900.000 vrou wen in de bedrijven werkzaam. In 1913 wa ren slechts 600.000 vrouwen in het bedrijfs leven opgenomen. De invoering van den 7 urendag, de me chanisatie, de verbetering der arbeidsvoor waarden e.d. hebben den vrouwen de weg naar de bedrijven geopend.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1