Texel Visscherij Nogmaals onze slechthoorende kinderen* The Blue Ramblers voor het eerst in Den Helder* Een gunstig debuut. De padvinders-fancy-fair Burgerlijke Stand van Den Helder Visscherijberichten A1 m e 1 o's Dagblad: „Mej. G. P. zong eenige liederen van Bach, die wel afzonderlijk genoemd mogen worden, om de mooie stem en goede voordracht van deze zangeres". Volksuniversiteit, Hengelo. „Mej. G. P. zong liederen van Rich. Strausz en Brahms met een fijne geestesiDstelling en met goede, beheerschte stemmiddelen". Wat kunnen vv'ü voor hen doen? Indertijd is door den Schoolarts alhier een onderzoek ingesteld naar gehoor- of spraak gebreken bij de Heldersche schooljeugd. Uit het ingediend rapport bleek, dat omstreeks twintig kinderen in aanmerking zouden moeten komen voor afzonderlijk onderwijs, om dat zjj door gehoorgebreken niet in staat zijn het gewone klassikale onderwijs te volgen. Rekent men nu nog op een paar jeugdige bewonertjes uit onze omliggende gemeenten, dan zouden, ruw geschat, een vijfentwintigtal kinderen hier ter plaatse zijn aangewezen op speciaal onderwijs, dat voor hen geschikt is. En de eerste vraag, die zich bij den lezer opdoet, is deze: mag men van de gemeen schap eischen, dat zij voor 25 van die kin deren de noodige gelden beschikbaar stelt Want vergelijkenderwijs zijn de kosten voor zoo'n speciale klas natuurlijk hoog. Het is niet onze taak om deze vraag met een positief „ja" of „neen" te beantwoorden. Maar wel mogen wij er op wijzen, dat op het oogenblik in het geheel niets voor deze stum- perdjes wordt gedaan. Er zijn er al een paar, die bleven zitten, enkel doordat zij de lessen niet konden volgen. Zaterdagavond werd, zooals we hebben mee gedeeld, door de af deeling van de Vereeniging ter Bevordering van de Belangen der Slecht- hoorenden, dè groote en interessante film ver toond, die genomen is van de Haagsche Ge meentelijke School. Wij zouden u daarvan eigenlijk moeten vertellen, maar heeft het veel zin? Die Haagsche School geeft vrijwel een ideaal beeld van den toestand, zooals die in elke gemeente van eenigen omvang zou moeten bestaan, en dit ideaal is voor Den Helder absoluut onbereikbaar. En als wij nu gaan vertellen hoe prachtig de toestand daar is, dan stemt dat maar verdrietig. Maar er is wat anders, dat de verslaggever doen kan. Leeuwarden heeft, wg zeiden het al, sinds kort, een speciale klas in één harer scholen. Zelfs dat is voor Den Helder nog onbereikbaar. Maar zou er nu, bij ernstig willen, niet iets op te vinden zijn, dat aan dergelijke kinderen, die meestal volstrekt niet achterlijk zijn in geestvermogens, wat meer dan de gewone aandacht besteed werd? Bij voorbeeld doordat zij op speciale cursussen bijgewerkt werden .De gemeente zou dan moeten bijspringen natuurlijk en zoo'n cursus mogelijk maken. Onze prachtige Ambachts school zorgt wel voor de leermiddelen en de oudere kinderen maken het zelf, dat liet ons dp film goed zien. Maar er is vrij veel geld voor noodig. De heer De Bruin, onderwijzer aan die Haagsche School en vervaardiger van de film, kwam haar Zaterdagavond toelichten, en was van twee dames, eveneens aan die school werkzaam, vergezeld. Deze drie vormen het speciale filmcomité, die gelden bijeen wisten te krijgen voor de opname en de verdere kos ten uit een speciaal fonds te bestrijden. De school in Den Haag is gemeentelijk, dat wil dus zeggen, dat er ook roomsche en gerefor meerde kinderen op kunnen, waarvoor een ka pelaan en een predikant aan de school zijn verbonden. Zeer belangrijk is er het onder wijs in liplezen, alles wordt gedaan om ver hemelte, tong, enz. te ontwikkelen, want in hun later leven zijn deze dooven op liplezen voor een aanzienlijk deel aangewezen. Enfin, zooals gezegd, we zouden er heel veel van kunnen vertellen; je woont op deze film heel dat onderwijs bij, krijgt een kijkje in de diverse leslokalen, in het vrije kwartier, ja, we gaan zelfs mee met het schoolreisje naar de Westerbouwing. En weet u wat het mooie nu is? (afgezien natuurlijk van het prachtige onderwijs op zichzelf). Dat is, dat Slechts kleinigheden, die het voorval echter pas leven en kleur gaven: de wasch aan de lijn; het vuur in de kachel, de slapende kat, de theé in de kopjes, de koffer met vrouwen kleederen. Ja, zelfs de schaduw van deze onbekende vrouw prikkelde mijn fantasie. De zeelui, die eenvoudig verdwenen waren, arme, ruwe zeebonken of hoe men ze dan ook zich als leek voorstelt maar een vrouw? Dit was toch het allerminst te vereenigen met ales wat ik omtrent het lot van de „Betty Bonn" vernomen had! Om de beeldenreeks, die zich aan mij op drong een beetje te ontloopen, vrceg ik, eigenhjk meer om naar wat te vragen: Hoeveel is het bergloon, dat Spurling voor zich opeischt? Trevor veerde overeind. Ziet ge wel! Heb ik het niet gezegd? Een prachtig geval voor u! Ik kon niet nalaten mij een beetje ironisch glimlachend voorover te buigen en zei: En voor u, meneer de Rijksadvocaat. Hij keek mij een oogenblik doordringend aan, toen begreep hij, dat ik hem doorzien had, en met een zekere zakelijkheid somde hij op: De waarde van het schip, met inbegrip van lading, olie in vaten en alcohol in halve vaten, bedraagt, rond 13500 Engelsche pon den, in uw geld omgezet ongeveer 337.000 frank. Dit bedrag verraste mij. Wat bliksem, zooveel nog! En het berg loon? Rond 100 tot 120.000 frank, dat met ne gen man gedeeld moet worden. Zoo, dat is veel geld voor een eenvoudig man.< Dit was echter een vischje dat ik uitwierp. Trevor was tot barstens toe opgekropt van deze kinderen zich niet meer als paria's voe len: Zij zijn hier onder lotgenootjes, er is nie mand die ze scheef aankijkt of ze bespot, zooals op de groote school gebeurt. Want U weet eet age est sans pitié heeft een Fransch- man gezegd, en dat beteekent: deze kinder leeftijd kent geen medelijden. Dat is zoo vol komen juist en daarom is het zoo mooi, dat zulke kinderen een aparte groep vormen. Wat zou het prachtig zijn als we voor die vijfentwintig kinderen van Den Helder en de omliggende gemeenten voorloopig bijvoorbeeld een Woensdagmiddagcursus konden krijgen! En wat zouden die jongens van de Ambachts school hun best doen ons mooie rekenplankjes of wat er meer noodig is voor zulke doove kinderen te fabriceeren! Maar dan moet de gemeente in de bus blazen, anders gaat het niet. Vóór we eindigen moeten we u nog iets van anderen aard vertellen. In de pauze werd er door een Heldersche firma een demon stratie gegeven met witte spatborden, die voorzien waren van een door deze firma Van Stobbe, Ankerpark, in den handel gebrachte verf. En toen konden we eerst recht goed zien, dat er verschil was tusschen wit en wit. Gebleken is, dat de wit-gemaakte spatbor den goed voldoen, zelfs zijn ze, meenen wij, in Duitschland al nagevolgd. Maar de demon stratie wees duidelijk uit, dat het door de firma Van Stobbe aangebrachte wit veel en veel beter voldeed dan de gewone witte glans- verf, die er nu op zit en die min of meer grauw is. Trouwens, naar ons de vertegen woordiger van de firma verzekerde, is zjj al door diverse politie-autoriteiten in gebruik genomen. De dooven hebben uit den aard der zaak veel met die witte spatborden te maken, dus is het voor hen een belangrijke kwestie. Gisteren heeft de elders reeds gunstig be kend staande band van Pi Scheffer „The Blue Ramblers" voor het eerst in Den Helder ge concerteerd en wel 's middags en 's avonds in Casino". Voor beide gelegenheden bestond veel belangstelling, zoodat weer eens bewezen is, dat de danslustigen de gestes van de Ca sino-directie om eerste klasse dansorkesten naar hier te brengen weten te apprecieeren. Deze eerste kennismaking met „The Blue Ramblers", die in stemmig „wit en zwart" gestoken waren, is zeer zeker van aangenamen aard geweest. Er zijn hier in den loop van de laatste jaren al heel wat dansorkesten op de Casino-Böhne opgetreden en de vergelij king met haar voorgangers kan deze band zeer zeker doorstaan. Wat ons bovenal opviel was de ernst waarmede gewerkt werd, een ernst, die men bij semi-professionals niet zou verwachten. Uit dien ernst van opvatting moet ook het prachtige samenspel geboren zijn, waarvan wij voortdurend staaltjes kregen te genieten. Alle leden waren volkomen op elkaar ingespeeld, iets wat de uitvoering van de divérse nummers natuurlijk ten goede kwam. Hef ensemble houdt er een moderne bezet ting op na, n.1. een kopersectie van 2 trom pets en 2 schuiftrombones, een saxofoontrio, een rythmegroep, geformeerd door guitaar, stringbass en drum en ten slotte een vleugel. We zouden de anderen onrecht aandoen als we speciale uitblinkers zouden gaan noemen; we vonden het ensemble als geheel wel zoo goed, dat de individueele prestaties niet tegen elkaar afgewogen behoeven te worden. „The Blue Ramblers" beschikken over een uitgebreid repertoire, dat met kennis van zaken bijgehouden wordt en waarin vele eigen arrangementen te onderkennen zijn. Enkele leden beschikten over een aardige zangstem, die goed van pas komen bij enkele refrein zangen. Het eenige, wat wij misten, was „show" en dit is van de moderne band toch niet het onbelangrijkste onderdeelHet kan zijn, dat „The Blue Ramblers" wel een show hebben, doch die bewaren voor hun volgend optreden in Den Helder, dat n,l. op 4 Dec. op het jaarljjksche feest van de Zeevaartschool zal plaats hebben. De Z.V.S. zal eer met dit ensemble inleggen, dat voorspellen wij met een gerust hart Hartelijke woorden van mevrouw Ritmeester. Er is een oude spreuk, die zegt dat het bloed kruipt, waar het niet gaan kan en dat zij juist is, dat ondervonden wij jl. Zaterdag middag, aanwezig zijnde in het troephuis der Meisjes-Padvindsters in de Janzenstraat. Er werd daar een fancy-fair gehouden, een bazar, waarvan in eerste en laatste instantie het doel wasde tentoongestelde voorwerpen voor zooveel mogelijk aan de vrouw (event. man) te brengen en in het korte tijdsbestek, dat wij in genoemd home doorgebracht heb ben, gedachten wij den tijd, dat ook wij nog ernstig in onze boy-scouts kleeren over het strand en door de Heldersche duinen zwier ven en hoe wij ons tweede en eerste klas examen aflegden in een stemming, welke die van hachelijke overgaogs- en eindexamens zeer dicht benaderde. Wij herdachten het alles bij het zien van dat aardige troephuis, waarvan het interieur door vaardige meisjeshanden zijn eigen karak ter gekregen heeft en waar tal van fieve pad- vindsters niet zonder trotsch klaar stonden om den komenden en gaanden iets van de uitgestalde zaken te toonen. Gezien de ter plaatse wel zeer prettige ver standhouding tusschen de boy- en „girl"scouts was het niet te verwonderen, dat bij de offi- cieele opening aanwezig waren eenige leiders van plaatselijke groepen, en voorts mevr. Rit meester, die de fancy-fair met een paar harte lijke woorden inleidde. Mevr. Ritmeester deelde mede, zich zeer voor het streven der Meisjes-Padvindsters te interesseeren, en hoopte, dat de tentoonstel ling het beoogde doel zal bereiken. Via de tuin, waar juist dien dag een over dadige herfstzon lichtbruine en bronskleurige tinten op het schaarsche groen tooverde, be reikten zij het zaaltje, waar de schatten uit gestald lagen, en waar we met behulp van eenige dames wegwijs gemaakt werden in deze verzameling specifiek vrouwelijke arti kelen. We zagen baby-kleertjes, van witte wol en rose wol en wij kunnen ons voorstellen, dat het snoezig moet zijn. Voorts kussens, een keurcollectie kleedjes en haakwerkjes, thee- warmers, enz. enz. Voorts ontdekten we een uitgebreid assor timent pannelappen, waarbij ons opmerkzaam gemaakt werd op het feit, dat iedere kabouter een lap gehaakt had. Bravo kabouters! Voorts was daar aardig teekenwerk en een soort cosy-corner, waar het door de voortrek kers cadeau gedane werk opgesteld stond. In derdaad verdiende dit een eereplaatsje. Met belangstelling hebben we dit alles in oogenschouw genomen en al spoedig waren we even enthousiast als de ons rondleidende dames Dan worden we geënterd door een kabouter, een leuk kind van een jaar of zes, en zijn we verplicht, raison van een dubbeltje naar de naam van een pop te raden, hetgeen ook natuurlijk de noodige contanten in het la-tje moet brengen. We zagen reeds verscheidene dames een keuze maken uit het tentoonge stelde en raden naar de naam der pop, zoo dat er al direct reden was aan te nemen dat de bazar het beoogde doel zou bereiken. Later werden we gefêteerd op thee en cake, en chocolade met zoute pinda's en hebben we nog even genoeglijk wat na zitten babbelen over den gouden tijd, toen we ook padvinder waren en de padvinderij een deel (en een be langrijk) van je jonge leven was. En samen hebben we gehoopt, dat de finan ciën rijkelijk zouden binnenvloeien, ter afbe taling der schulden die men voor het derde roephuis maakte. 21 November 1936. ONDERTROUWD P. M, Doornbos en J. M. Dieterich. BEVALLENN. M. de Grootvan de Vijver, z.. W. Knaape—de Vries, z., G. A. Hoep- Koster, d, OVERLEDEN: B, Bakker (m.), 68 jaar. Den Burg. DE GELUKSDAG BIJ DE FIRMA VLESSING De „Geluksdag" bij de firma Vlessing, was. ditmaal Zaterdag 21 November zoodat aUen, die od dien dag bij de firma Vlessing dames en heerenconfectie gekocht hebben, nog eens voor hetzelfde bedrag gratis in deze zaak mogen koopen. UITSLAG VERLOTING TEN BATE VAN DE NUTSBEWAARSCHOOL TE DEN BI RG Zaterdagavond heeft de trekking plaats ge had v. d. Groote Verloting van de Nuts bewaar school te Den Burg. De prijzen kunnen afge haald worden bij den heer v. d. Meulen. 374 Vergasser, 1349 Kapstok, 448 Schilderij (schip), 505 Tinnen vaas, 387 Zilveren lepeltje, 1321 Wit linnen kleed, 517 Schemerlampje, 537 Waterstel, 1131 Bonbonbakje, 103 Kussen (geweven), 740 Eiken tafeltje, 880 Sigaren aansteker, 443 Ontbijtlaken. 485 Kussen (vier kant), 1165 Plant in pot, 157 Schilderij (Am sterdam), 428 Werkzakje, 138 Schemerlampje (hout) 1026 Taartvorkjes, 592 Jubileum- lepeltje, 636 Rugzak, 935 Kussen 251 Rond zijden kleed, 10 Flesch Kersen, 15 Doos zeep bloemen814 Wit linnen Kleedje, 1098 Flesch zoete Most, 320 Tule Kleed, 567 Roode Vaas, 388 Eierstelletje, 106 Sportriem, 351 Nachtzak, 1235 Schilderijtje (Kind), 324 Rugzak (kleine), 230 Sierhanddoek, 833 Sportriem, 44 Doos zeep, 1340 Zijden zakdoekjes, 786 Wollen tasch, 844 Nachtzak, 196 Sportriem, 247 Taschje, 779 Tafelmatje (rond), 845 Zakdoekjes, 811 Vulpen, 1194 Schilderij (glas) Oesteretertje, 508 Tafel matjes, 603 Sportriem, 399 Lepeltjes, 875 Kleedje, 1030 Sportriem, 1227 Rond linnen kleedje, 917 Sierbakje met plant, 16 Bloempot, 35 Rugzak. Oosterend. MUZIEKAVOND DOOR DEN HEER KRUITHOF. De muziekavond, die de heer Kruithof, organist te Kampen, in de Geref. Kerk te Gpsterend gaf, werd slechts door een 60-tal personen bijgewoond. De WelEerw. Heer Ds. v. d. Leer, opende den avond en liet zingen Ps. 150 vers 1 en 3. Gelezen wordt vervolgens Pred. 2 en 3, waarover de heer Kruithof een meditatie op orgel houdt. Hierna gaf de heer Kruithof nog eenige nummers op orgel waarna volgde samenzang Ps. 1461— 6. Hierna speelde de heer Kruithof een eigen compositie op het orgel, die bizonder mooi klonk. Ten slotte volgde samenzang Ps. 73 12. Ds. v. d. Leer dankte aan het einde de heer Kruithof voor den mooien avond en ging voor in dankgebed. Z.AKENNIEUWS. De heer Jb. Drijver te Oosterend heeft zijn zaak inwendig een groote verandering laten ondergaan, de groote étalages hebben plaats gemaakt voor kleine, terwijl in het midden een moderne stelling is aangebracht, voor het éta!eeren van allerlei artikelen. De zaak heeft er een veel fraaier aanzien door gekregen, en vooral met het oog op de a.s. Sint Nicolaas- Mrukte, zal het een groote verbetering zijn. Zaterdag wordt de zaak heropend. NIEUWBOUW. Voor den heer C. Bruin zal op een perceel land van den heer Joh. Koning een smederij worden gebouwd. Het metselwerk werd gegund aan den heer Jn. Trap. Den Helder, 21 Nov. Schol 2e soort 21 Nov. Aangebracht door korders: Tongen p. kg Slips Schol le soort p. kist Schol 2e soort Schar Wijting Door garnalenvisschers Levende garnalen p. Sardein Lit. p. mand 1.10—1.06 1.08—0.96 10.00—9.00 6.00—5.70 3.00—2.80 2.50—1.60 1.70—1.40 1.20—0.80 VISCHAFSLAG VAN OUDESCHILD. Aanvoer van 21 Nov. 150 kg. zoute granalen 15 ct. p. kg. 600 kg. wulken 17.8522.45 per 100 kg. DE GEVOLGEN VAN GUNSTIGE EN ONGUNSTIGE BROEDJAREN OP HET VISCHBESTAND IN DE NOORDZEE. Voordracht van Dr. J. J. Tcsch. Hoofd van de Afd. Zeevisscherij van het Rijksinstituut voor Biologisch Visscherijonderzoek, gehouden te IJmuiden op Vrijdag 20 Nov. 1936. Er was druk bezoek in de wat kleine zaal van Thalia Vele autoriteiten waren aanwezig. o.a het Bestuur v. d. Ned. Visscherij Centrale; Dir. en hal-chef v. h. Staatsvisscherijbedrijf; Ree. ders- en Vischandelsvereenigingen; Hoofdbest. v d. Ned. Bond van Kleinhandelaren in het Visch- en Haringbedrijfde heer Korstanje, Adj.-Insp. v. d. Scheepvaart, enz. enz. De heer Meyeringh, als voorzitter v. d. Com. missie van meer Vischgebruik, spreekt een woord van welkom, vooral aan de autoriteiten en speciaal aan dr. Tesch. Dr. Tesch zegt: Een stroom van visch komt eiken dag langs alle plaatsen v. d. Noordzee op de afslagen. Hoe kan, zou men zeggen, deze zee dat uithouden, zonder dat er gebrek aan visch komt? De voorraad komt natuurlijk van het broed. Iedere vischsoort plant zich eens in het jaar voort. Dat broed is lang niet altijd even sterk. Een haring kan b.v. 50.000 eieren produceeren, andere soorten millioenen. Enkele eieren ont wikkelen zich tot visch, veel gaat er verloren. Veel kleine visch gaat er door allerlei factoren, verloren. Welke jaargangen zijn rijk of arm aan broed! Dat moeten we weten. De leeftijdsbe paling staat op den voorgrond. We bepalen ons tot de belangrijkste: schel visch, haring, schol. De schubben van den kabeljauw worden ge toond met de verschillende jaarringen. Er zijn noordelijke en zuidelijke groeitypen. Op de broedplaatsen wordt voor het onderzoek met bijzondere netten gevischt om te constateeren hoe groot de broedstand is. In 1928 b.v. was dat 60 maal grooter dan in 1922. Na een goed broedjaar kan reeds na 2 jaar kleine schel- visch worden gevangen. In 1933 was dat per reisdag 470 kg, in 1934 355 kg, in 1935 282 kg en in 1936 259 kg. Een voortdurende daling dus. Die van 1936 is van het broedjaar 1934. 1934 was een slecht broedjaar. 1935 was een beter broedjaar, zoodat in 1937 veel meer kleine schelvisch zal worden gevangen. Met grafieken werd aangetoond, dat een voorspelling in dat opzicht (volgens het gevan gen broed) opgaat. In het voorjaar, als er voortplanting en dus samenscholing is, heeft men de grootste vang sten. De schelvisch van 2 jaar de piepers worden reeds weggevangen. Van de 100 van het eerste jaar zijn er 80 over, na twee jaar 68, na drie jaar 26, na vier jaar 12. Het meest gunstige broed kan dat niet uit houden. Nemen we aan, dat er op de 2-jarige niet wordt gevischt, dan zou dat zeer ten goede komen aan de visscherij. De vruchtbaarheid zou toenemen. Weer met grafieken werd dat verduidelijkt. Spaart men dus jonge visch, dan moet dat een groot belang zijn voor de vis scherij. Schol: hier wordt de leeftijd bepaald door de otholithen-gehoorsteentjes. Ook voor de schol zijn de broedjaren niet altijd even gunstig. De groeikracht is in opeenvolgende jaren ook niet hetzelfde. Is er veel schol, b.v. in de oorlogsjaren, dan vermindert langzamerhand de groei. Uitdun ning kan dus aan de groeikracht ten goede komen. Van Ameland tot IJmuiden zijn door de Hol- landsche wetenschap onderzoekingen verricht. Van 1931—1934. De scholvisscherij baseert zich over verschil lende jaargangen, zoodat slecht broed in een bepaald jaar nog niet direct slechte vangst met zich brengt in het daarop volwassen jaar. Haring: leeftijdsbepaling naar de schubben. Van 1000 haringen van dezelfde plaats kun nen we, volgens de jaarringen bepalen welke jaren gunstig van broed zijn geweest. De haring van 1904 b.v. was in 1915. nog overheerschend in aantal langs de Noorsche kust. half over de schrijftafel heen en spietste mg bijna aan zijn wijsvinger. Ziet ge, daar heben we nu een motief! Het was mij in 't begin onmogelijk hem in de verschilende wendingen en sprongen, die zijn gedachten namen te volgen en ik wist ook niet wat hij in zijn eenzaamheid in de groene werkkamer voor conclusies gemaakt had. Motief? Waarvoor? Zijn stem scheen scherp, alsof hij mij iets in de hersens boren wilde. Voor de daad. Hij ging plotseling met een ruk overeind zitten, zag mij twee seconden scherp aan, daarna richtte hij zich £feheel op en ging plotseling op geheel veranderden toon verder hg werd om zoo te zeggen ambtelijk. De kapitein der „Frisco" maakt aan spraak op het hem naar zijn meening toeko mende bergloon. Maar na de verschillende on dervraging der bemanning van de „Frico" en hun antwoorden, is op mijn voorstel, naar aanleiding der meer dan zonderlinge omstan digheden waarin de „Betty Bonn" werd aan getroffen, de behandeling betreffende de aan spraak op het zgn. bergloon uitgesteld, ten einde eerst een gerechtelijk onderzoek te kun nen instellen naar eventueele voorvallen be treffende de „Betty Bonn". Gg zijt dus van meening, dat daarover nog wel iets tot klaarheid zal komen? De oorzaak van mijn voorstel is het volgende: De „Betty Bonn" is op den Atlantischen Oceaan gevonden op een plaats, waar zich minstens vier der grootste scheepvaartlinies bevinden, n.1. linie Amerika—Middellandsche Zee, Europa—Zuid-Afrika, Europa—Zuid- Amerika en Europa—West-Indië. Het is een voudig uitgesloten, dat een verlaten schip hier maar een halven dag ronddrijft, zonder door voorbijvarende schepen te worden gezien. Dan hegrijp ik echter niet, waarom de kapitein beweert, dat hij meer dan vier en twintig uur achter de „Betty Bonn' aange zeild heeft. i Beweert? Integendeel; naar mijn mee ning zegt hij regelmatig de waarheid. Hij heeft inderdaad vier en twintig uur lang achter de „Betty Bonn" gezeild. Laten wij het kind precies bij zijn naam noemen: hij heeft het vier en twintig uur lang achtervolgd. Gedurende deze vervolging echter en dat zal best vastgesteld kunnen worden zijn beide schepen zeker verschillende malen ge zien, en waarschijnlijk ook aangeroepen. Als nu nog bewezen zou kunnen worden, dat bij een aanroeping de „Betty Bonn' antwoord gegeven heeft, dan was eenvoudig bewezen, dat voor enkele uren der zoogenaamde „op brenging" nog menschen aan boord geweest waren. Deze veronderstelling heeft de stuur man dan ook al voorbereid. Terwijl de kapi tein beweert, dat hij achter een verlaten schip zeilde, vertelt de stuurman de geschiedenis van de theekopje en geeft zelf toe, dat vol gens zijn bevindingen voor enkele minuten nog menschen aan boord geweest moeten zijn. Hm... en daar maakt gij uw gevolgtrek kingen uit op?... Ja. Of kunt gij u misschien indenken, dat een handvol menschen alleen reeds op het gezicht van een vreemd schip overboord springen? Dat doen zelfs zieken en krank zinnigen niet! Was ik in het begin om zoo te zeggen aan een zekere vertwijfeling ten prooi geweest, hier met den Rijksadvocaat op een schoonen Zondagmorgen mijn tijd te verbeuzelen, nu kwam er langzamerhand iets over mij ik moet het eerlijk toegeven mijn nieuwsgie righeid was geprikkeld. Ik nam dus opnieuw een sigaret, ging in een gemakkelijke houding in mjjn stoel zitten, sloeg de beenen over elkaar en begon op nieuw: Wanneer ik u goed begrijp, meneer de Rijksadvocaat, heeft volgens uw meening aan boord van de „Betty Bonn' een misdaad plaats gevonden, welke de verdwijning der beman ning ten gevolge gehad heeft. Trevor knikte. Ik ging verder: Goed. Maar dat kan toch nooit een reden zijn om de bemanning van de „Frico" hun bergloon te onthouden. Die hebben een zeker gevaar getrotseerd, in ieder geval de moeit genomen om schip en lading voor verlies te vrijwaren en om het aan den rechtmatigen eigenaar terug te kunnen geven. Nu boog zich het roode hoofd met den wit ten haardos opnieuw naar mij over en met een gedrukte stem, alsof men iemand een bittere waarheid toefluistert, zei hij: Vooropgesteld, dat de menschen van de „Frisco" niet meer weten, dan zij loslaten Vooropgesteld, dat de bemanning van de „Frisco" niet zelf schuldig is aan de verdwij ning der bemanning van de „Betty Bonn". Dit antwoord verraste mij niet. Luchtie- wierp ik er dus tusschen: Hebt gij gegronde reden voor deze ver denking? Reden? Trevor schudde het hoofd als een veront waardigde schoolmeester. Deze kapitein Spurling heeft beslist geen zuiver geweten. Ik viel hem wederom in de rede- Dat is per slot van rekening geen reden maar hoofdzakelijk een verdenking m Sprljng zou moeten verdedigen is trouwens niet eens aangeklaagd U 16 bren«''n: »S» heeren, „„"S van den heer Spurling is volkomen in orde. Hij is een bekwaam gezagvoerder. Zgn boe ken zijn tot den laatsten dag volkomen in orde. Hij heeft alles wat de „Betty Bonn' be treft, nauwkeurig verantwoord. Hij heeft zelfs de kleine som geld, die op het beschre ven blad papier lag, geheel afgerekend. Wederom viel Trevor mij in de rede: om dat^ het te weinig was. Ondanks die paar dol- lai geen rol speelde in verhouding tot de vier duizend pond, dat is 100.000 frank, die hij denkt te ontvangen. Ik laat me niet van de wijs brengen. Niet? Peinzend keek ik den rook van mijn siga ret na. Gij neemt dus reeds van te voren als vaststaand aan, dat Spurling misleiden wil. dat hij een bepaalde reden heeft, anderen zand in de oogen te strooien. Naar mijn meening kan dit toch eerst pas door het onderzoek bewezen worden. Trevor bewoog zijn handen nerveus. Ik zal eenvoudig de schuld van Spurling bewijzen. Geïnteresseerd keek ik op. Waarom juist Spurling's schuld? Hij probeerde zijn stem een vasten klank te geven. Omdat ik daarvan overtuigd ben. Ik sprak hem tegen: Omdat ge meent, ervan overtuigd te zijn- Nog eenmaal verzette hg zich: Is dat eigenlijk niet hetzelfde? Ik probeerde voorzichtig hem tot andere gedachten te brengen en zei gedempt: Dat geloof... ik niet. Want... neem me met kwalijk, wanneer ik het zoo maar... z°n; er doekje om te winden zeg: Het komt mü voor: dat gij daarvan overtuigd wilt zijn... Hij stoof niet op. Hij verdedigde zich niet. J wees mij niet de deur. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 8