Een hartelijk weerzien Noord-China als Katoenparadijs Buitenland Duitsche gezant Radiogolven in dienst van den visscher De geruchten houden aan Een 10-jaren plan in Griekenland Scheepvaartstaking in Amerika De staking in Noord-Frankrijk veroorzaakt incident De incidenten op Formosa Geen voordeelige wereldkampioenschappen Aardverschuivingen in Alaska r TEHERAN. In November. 's Avonds van mijn aankomst te Teheran ben ik reeds vroeg in hotel Guilan als een blok in mijn bed gevallen. In twee dagen had ik per automobiel ongeveer duizend ki lometer afgelegd. Dien morgen was ik, na niet meer dan twee uur nachtrust reeds 's morgens te drie uur van Kermansjah ver trokken en te zeven uur avonds te Teheran aangekomen. Nadat ik een bad genomen en gegeten had, gevoelde ik slechts één verlan gen: rusten, slapen. Er kwam nog bij de invloed van de klimaatsverandering Te Bag dad nog had ik geleefd in zomersche warm te, die 's middags nog wel eens drukkend werd, te Teheran kwam ik in de koelte van een herfstavond, die verlangen deed naar warmer kleeding en naar een behagelijke kamer. Laat 's morgens en toch nog niet geheel uitgerust ontwaakte ik en zittend op den rand van mijn bed overlegde ik, wat me. te doen stond. Toen ik, op weg naar het oorlogsterrein in Afrika, juist dertien maanden tevoren, Teheran verliet, had ik mijn machine, de motorfiets met zijspan wagentje, verzegeld door de douane, achtergelaten in een klei ne" garage, dien ik had gehuurd en waar voor ik acht maanden huur vooruit had be taald. Mijn Tsjechische makker van vele bewogén jaren, de chauffeur en fotograaf, was toen in dienst bij den havenbouw aan de Kaspische Zee. Beiden moest ik terug vinden. In elk geval zou ik wel gedwongen zijn eenige weken te Teheran te blijven en voor dien tijd wilde ik trachten een kamer te krijgen bij particulieren, een eigen kamer met meer huiselijkheid dan in een hotel, waar men zich steeds omgeven voelt door reizigers, die komen en gaan en waar men ook zelfs steeds een reiziger blijft. Het is vreemd, maar zelfs een vestokt zwerver als ik, kan soms, na weder een tocht van vele duizenden kilometers over zeeën, door woestijnen, over bergen, dat ver langen koesteren naar een weinig rustige, behagelijke huiselijkheid, waar men er niet telkens aan wordt herinnerd, dat men toch spoedig weder verder moet trekken. Met weemoed dacht ik aan de kamer, die ik gedurende mijn vorig verblijf te Teheran eenige maanden heb bewoond, mijn kamer bij Russische menschen, een kamer met dik ke Perzische tapijten en het uitzicht op een binnenplaatsje met vruchtboomen en een klein vijvertje met goudvisschen, dat heel den dag zwijgend den blauwen hemel weer kaatste, behalve dan als men er door een onderaardsche verbinding frisch water in liet, dat van de bergen kwam stroomen. Dan trokken rimpels over het diepblauwe opper vlak en klonk een zacht zingen en ruischen de stem der bergen. Het eerst kon ik wel mijn oude Russische huismenschen gaan begroeten, zoo overleg de ik en spoedig had ik me aangekleed en zat ik in een met twee paarden bespannen rijtuigje, een „droschke", zooals men hier zegt. Den koetsier gaf ik het adres: „Now Bahar", „Nieuwe Lente", den naam van de straat, waar de Russische familie woonde. Lachend dacht ik aan de taalmoeilijkheden, welke ik er vroeger had gehad. De Russische familie sprak alleen Russisch en Turksch. Ik ken niet meer dan een goed dozijn iurk- sche woorden en misschien goed honderd Russische woorden, die ik van vroeger, van twintig jaar geleden, nog niet vergeten heb. Doch het was juist voldoende om me te redden en alles te vragen, dat ik noodig had. Zouden deze Russische menschen nog aan het oude adres wonen? vroeg ik me af. Onderweg werd ik vele malen gegroet door oude kennissen van vroeger, die me wenkten halt te houden, doch ik liet den koetsier verder rijden. Gelegenheid met oude kennissen te babbelen, zou ik latei wel vinden. Het allereerst wilde ik een eigen kamer, een „eigen thuis" hebben. In de straat der „Nieuwe Lente" hield de koetsier op mijn aanwijzing stil vooi een groene deur in een blinden muur. Jawe daar had ik vroeger gewoond, voor mijn tocht naar Afrika en den ondergang van een duizenden jaren oud keizerrijk. Een bel is er bij deze deur niet alleen een ou derwetsche klopper, dien ik eenige ma en liet weerklinken. Het was de Russische dame van vroeger, die de zware groene deur opende. Zij kee mij een oogenblik aan vol verbazing en dan riep zij luid, blijkbaar blij verrast: „Gospo- din (meneer) Brederode". Haar man kwam op dezen kreet toesnellen en aan de geope n de deur ontspon zich een luidruchtig ge sprek, waarvan het grootste deel hopeloos verloren ging. De beide Russen spia en sisch en Turksch, ik zeide ook Russisc ie en Turksche woorden, voor zoovei 1 ie den kon en voor de rest mengt e 1 Russische en Turksche uitdrukkingen Rransclie, Nederlandsche, Engelse he, sclie en Arabische woorden. Het v,as Vroolijke spraakverwarring. Bij de werd ik naar binnen gevoerd en daar zag ik weder terug het kleine binnenplaatsje met groote vruchtboomen wier bladeren nu al geel werden en 't kleine vijvertje in het midden. In het kleine kamertje der huis menschen stond op een tafel zacht •zingend de „Samovar" (Russische theemachine) en ik moest thee drinken, terwijl het onbegrij pelijk gesprek in vele talen voort duurde. Toen hoorde ik eensklaps met vreugde de woorden: „Vasj komnata svobodnia", Rus sische woorden, die beduiden: Uw kamer is vrij. „Mijn blijdschap over deze mededee- ling drukte ik uit met het eerste woord, dat me daartoe in de gedachte kwam, een Turksch woord: „Eji, éji" (goed, goed). Ik vond de kamer terug zooals ik haar ruim een jaar geleden had verlaten, met de drie vensters met het uitzicht op het rusti ge binnenplaatsje, met het groote schrijfbu reau voor het middelste venster, met de fraaie Perzische kleeden en de gordijnen voor elk venster en voor elke deur. En de huismenschen vertelden allerlei in het Russische: de twee speelsche katjes van verleden jaar waren gestorven en ook het hondje dat steeds zoo uitgelaten tegen me op sprong, was dood, maar de goudvis schen in het vijvertje leefden en hadden er jongen bij gekregen. Terwijl ik naar dit alles luisterde, moest ik, toch met een weinig weemoed, even lachen: De katjes waren gestorven en het hondje ook, maar de goudvisschen hadden kleintjes gekregen en dit alles was hier gebeurd, terwijl ik daar ginds vertoefde in het verre Afrika en daar duizenden menschen stierven door kogels en gift- gassen en een eeuwenoud keizerrijk ten gronde ging. Maar op het binnenplaatsje was er ver der niets veranderd. De groote boomen stonden er in gouden en roode herfsttooi en een daarvan droeg granaatappelen, waarvan er enkele opengesprongen waren en het hartebloed lieten zien, volgens de legende het hartebloed van den dichter- kunstenaar, die eenmaal zijn eigen harte bloed stroomen liet, toen hij vernam, dat de schoone prinses Sjirin gestorven was. Maar nu ik mijn eigen oude kamer had teruggevonden, wildé ik er ook dadelijk volkomen bezit van nemen. Per rijtuigje liet ik me brengen naar mijn hotel en vandaar kwam ik spoedig terug met al mijn reisgoed, mijn grooten leeren koffer, mijn schrijfmachine, mijn portefeuille met papieren en verder had ik geen omkijken meer. De Russische huisvrouw pakte alles voor me uit en gaf alles een plaatsje, mijn kleeren en linnengoed in een kast, mijn pa pieren en de schrijfmachine in en op het groote schrijfbureau. Weder moest ik een oogenblik lachen: in meer dan een jaar was mijn koffer nimmer geheel uitgepakt geweest. Dien avond, op mijn kamer, waar alles als door een wonder weder zijn vroegere oude plaats had, ben ik thuis gebleven, al leen met mijn herinneringen. Het was mij of ik daar, in de stilte als van een kloos tercel, eindelijk toch een oogenblik tot rust kwam na vele maanden, na duizenden ki- EEN TERRITORIUM MET GROO TE TOEKOMSTMOGELIJKHE DEN. DE RUN OP TIENTSIN. Hsinking, November 193G. Terwijl de militair-economische opbouw van Mantsjoekwo steeds verder schrijdt en door het 20-jaren plan van het Japansche Ministerie van Continentale aangelegen heden voor de kolonisatie van de noorde lijke grensgebieden een nieuwe impuls heeft gekregen, concentreeren het particu liere innitiatief en het particuliere kapi taal zich meer en meer op Noord-China. Het „witte goud" der vijf Noord-Chineesche provincies begint in de fantasie van de breede volksmassa's langzamerhand de zelfde rol te spelen als het Zuid-Afrikasri- sche goud in Europa omstreeks de eeuw wisseling Volgens een mededeeling van t persagentschap Domei is de Japansche be volking van Ticntsin en Peiping binnen eenige maanden tot boven de 10.000 zielen gestegen. Dat is het uiterlijke teeken van een koortsachtigen run, die wel niet in de laatste plaats aan de „open deur" van Tientsin te wijten is. Sinds de smokkelhandel in Noord-China echter tengevolge van een verzadiging van de markt tot stilstand gekomen is, wor den in Japan wederom stemmen ludi die er op aandringen het z.g. Kawagoeprogram- ma van den huldigen Japanschen ambassa deur te Peiping tot uitvoering te brengen Dit programma eischt, dat Japan zijn actie in Noord-China tot economische doel einden beperkt, waardoor een stabilisatie van de politieke verhoudingen mogelijk zou worden Dit is zeker een gevolg van de overwinning, die Tsjang Kai Sjek eenigen tijd geleden op de opstandelingen van het Zuiden heeft behaald, waardoor hij in het Noorden nu meer vrijheid van handelen heeft gekregen. Nanking schijnt dus thans lometers, na vreemde zeeën, na bergen, na fluitende kogels en wilde feesten, na moei lijkheden van allerlei aard. Den volgenden dag was een Zondag en ook dan wilde ik nog rust houden, maar moest ik op onderzoek uit, want niet te lang wil ik thans te Teheran blijven. Ver der moet ik, immer verder, maar eerst diende ik te weten wat er geworden was van mijn ouden reismakker en in welken toestand mijn machine, de motorfiets met zijspan, verkeerde, die, verzegeld door de douane, in een kleine garage stond. J. K. BREDERODE. Keerde zijn Russische collega den rug toe. Londen 23 November (ANP) Tijdens een bijeenkomst te Boekarest waar verschil lende leden van de society tegenwoordig waren, heeft zich tusschen den Duitschen gezant te Boekarest, von Fabritius, en den Ilussischen gezant, Ostroffski, een incident voorgedaan, dat in politieke kringen sen satie heeft gewekt, aldus meldt de Dailly Telegraph. Toen Ostroffski op den Duit schen gezant toekwam, om dezen de hand te drukken, keerde Fabritius zijn Russi- schen collega den rug toe. Later verklaar de hij: ik wil den vertegenwoordiger van een land, dat Duitschers vermoordt, geen hand geven. In diplomatieke kringen wor den thans stappen ondernomen, om Fabri tius te bewegen, zijn verontschuldigingen aan te bieden. Golven waarschuwen den vis scher, die niets anders meer te doen zou hebben dan zijn net maar op te halen. Berlijn In de Duitsche visscherij-indus- strie is men ertoe overgegaan, gebruik te maken van electristhe golven, met behulp waarvan trawlers de plaats van groote vischscholen kunnen vaststellen. Een toestel, de z.g. „Radiolot" zendt elec- trische golven uit naar den bodem der zee. Het wijst alle hinderpalen aan, die de gólVén op hun weg ,pntmoeten, en zoodoen de kan men de aanwezigheid van scholen haring vaststellen. De electrische golven worden teruggekaatst en het toestel waar schuwt den visscher, die naar men zegt, niets anders meer te do enheeft dan zijn netten binnen te halen. VIER DOODEN BIJ EEN SPOORWEG ONGELUK. Praag. Nabij Tetowitsj in Moravië is gisterochtend een sneltrein op een aantal wagons ingereden. Hierbij zijn vier personen om het leven gekomen en werden 7 perso nen gewond. ENGELSCH VERKEERSVLIEGTUIG VERMIST. Londen. Een Britsche verkeersvliegtuig van de lijn Haifa-Port Said, wordt vermist. De Egyptische radiodienst heeft Britsche torpedojagers verzocht naar het vliegtuig te zoeken. in de oogen van vele Japanners rijp te worden voor onderdhandelingen. In dezelf de mate echter, waarin men tot de econo mische ontsluiting van Noord China aan be- teekenis toe, en zulks te meer, daar de ge dachte, aan een .Tapansch-Chineesch-Mant- sjoerisch economisch bloc steeds meer aan hang vindt. Het probleem der voedselvoorziening. Welke economische mogelijkheden biedt Noord-China nu? De verbouw van katoen strekt zich in Noord-Chona zooals bekend over de vijf provincies Ilopei, Sjantoeng. Honan en Sjensi uit. Reeds in de jaren 1932 tot 1931 leverden de katoenplantages 5.115.100 picols op. Dat is 46% van de totale Chi- neesche katoenproductie. De opbrengst is echter nog al aan schommelingen onderhe vig, daar vele katoenplantages langs de Hoangho-rivier liggen en deze zooals be kend, dikwijls groote deelen van het land overstroomt. Verbouwd worden hoofdzake lijk Amerikaansche gewassen en eenige in- heemsche soorten. De zaadverdeeling ge schiedt zonder overleg; de boeren zijn on wetend; en zij, die het zaad verkoopen, denken in de eerste plaats aan hun eigen zak. Zoo komt het, dat de qualiteit vermin dert en gedeeltelijk reeds degeneratiever- schijnselen vertoont. Dë vooruitzichten van de Noord-Chinee- sche kantoenproductie hangen van twee fac toren af: noodig is een verhooging van de opbrengst en een verbetering van de ver bouw- en marktverhoudingen. Klimaat en bodem zijn uitstekend ge schikt voor den verbouw van katoen. Nood lottig is echter de invloed van de locale autoriteiten, die zooals in geheel China ook in het Noorden de autarchie predi ken. Daar de bevolking betrekkelijk dicht is, staat de verbouw van voldoende voe dingsmiddelen op den voorgrond. Wil men op een grooter oppervlak katoen verbouwen dan ontstaat er tegelijkertijd een ernstig voedselprobleem. Weliswaar zijn er nog reusachtige gebieden onbebouwd land, maar deze kunnen slechts gecultiveerd wor den -met behulp van enorme kapitalen. Wil OVER HET HERSTEL DER HABSBURGERS OP DEN TROON VAN HONGARIJE. Parijs. De Rorqeinsche correspondent van de „Figaro" schrijft ten aanzien van het bezoek, dat admiraal Horthy heden aan Rome zal brengen, dat hij, met alle reserve, melding maakt van het vreemde gerucht dat sedert enkele dagen de ronde doet in diplomatieke kringen en in de Romeinsche society. Deze reis van den Hongaarschen Rijksregent zou beide regeeringen gelegen heid geven te spreken over den terugkeer der Habsburgers naar Boedapest. Men zou spreken over de voorwaarden, waaronder aartshertog Otto p den Hongaarschen troon zou worden geplaatst. Dit zou geen nieuw internationaal probleem brengen, aangezien Hongarije een koninkrijk is gebleven, hoe wel er geen koning was. Verder zou de aan wezigheid van een schoonzoon van den ko ning van Italië op den Hongaarschen troon de onafhankelijkheid van Hongarije ten aanzien vanDuitschland sterk accentueeren Bovendien is Weenen niet zoover van Boe dapest verwijderd, zoodat de verdere restau ratie in handen van de regeering te Rome een troef blijft tegen „Anschluss". PROTEST VAN DEN NEGUS. Londen. De secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, heeft een brief ont vangen van den Negus, waarin deze hem verzoekt an alle leden van den bond mede aartshertog Otto op den Hongaarschen troon kenning van het Italiaansch-Ethiopische keizerrijk door Oostenrijk en Hongarije. Athene. De Grieksche regeering heeft een tienjarenplan uitgewerkt, dat in de eer ste plaats een verkeersprogramma betee- kent. Dit programma voorziet in den aanleg van wegen, spoorlijnen, de regeling van het automobielverkeer door het stichten van een autonome automobielonderneming, waar van de staat de voornaamste aandeelhouder zal zijn, alsmede in irrigatie-werken en droogmakingen, teneinde uit den bodem meer voordeel te trekken. Bovendien zal de waterkracht van het land dienstbaar wor den gemaakt aan de electrificatie. Het grootste deel van dit plan, dat onge veer 500 millioen drachmen kost, zal wor den gefinanceerd door de rijkslandbouw- bank. Thans hebben zich ook 1090 scheepsofficieren bij de stakers aangesloten. New York. De scheepvaartstaking heeft zich verder uitgebreid, doordat zich thans ook 1000 scheepsofficieren erbij hebben aan gesloten. Bovendien hebben de vereenigin- gen van gezagvoerders, stuurlieden, loodsen en scheepsmachinisten aangekondigd, dat hun leden zich met ingang van gistermid dag in alle havens der Vereenigde Staten bij de staking zullen aansluiten. Te San Francisco dreigt thans ook de ver- eeniging van doodgravers, die 100 leden telt met staking. De leiding der socialistische partij te San Francisco heeft zich officieel voor de scheep vaartstaking verklaard en ter versterking van de solidariteit de oprichting van een na- tionalen zeeliedenbond, die alle vakvereeni- gingen van zeelieden zou moeten omvatten, voorgesteld. men dus de katoenproductie aanzienlijk doen stijgen, dan is het in de eerste plaats noodzakelijk een oplossing voor het voed- selvraagstuk te vinden. De groote Japansche spinnerijen. Verder zal het natuurlijk noodig zijn, eenige verkeerde dingen in de productie te verbeteren, de qualiteit te verhoogen en de zaden volgens een vast plan te verdeelen. Al deze gebreken kunnen natuurlijk rniet van vandaag op morgen uit den weg ge ruimd worden, ook al trachten de locale au toriteiten van Hopei en Sjantoeng, een vas tere lijn in de productie te brengen en het zaad door officioele instellingen te laten deelen. Intusschen bestaat er geen twijfel aan, dat de Noord-Chineesche katoen binnen weinige jaren aanzienlijk verbeterd en de productie zeer zeker verhoogd kan worden. Daardoor zou dit Chineesche product een groote rol op de wereldmarkt kunnen gaan spelen. Tot nog toe wordt de Noord-Chineesche katoen hoofdzakelijk in het land zelf ver werkt, speciaal de Amerikaansche qualitei- ten, terwijl het grootste deel van de in- heemsche gewassen uitgevoerd wordt. Reeds in 1391 waren er 32 spinnerijen met 791.120 weefgetouwen die 2.057.561 picols verwerkten. Van deze weefgetouwen had den er 378.230 Japansche eigenaars. Het valt het Japansche kapitaal echter zeer moei lijk invloed te krijgen op de spinnerijen te Tcinan en Tientsin, wijl zich in de provin ciale spinnerij-organisaties grooeiende an- ti-Japansche tendenties geldend maken. Het meest lastige probleem blijft daarom voor Japan om met Nanking tot een samenwer king in Noord-China te komen enonder Japansche leiding de ontwikkeling van de zich nog in een primitief stadium bevin dende katoencultures ter hand te nemen. Men mag te dien aanzien geen al te hoo- ge verwachtingen koesteren. Want de Ja pansche kolonisatoren zullen moeten be ginnen met de zeer moeilijke en zeer lang durige opleiding van den Chineeschen boer. (v.p.b.) Tusschen Engelsche matrozen en Japansche politie-a genten. In het Engelsche Lagerhuis heeft Eden een uitvoerige uiteenzetting van de inci denten tusschen Engelsche matrozen en Japansche politie-agenten op Formosa ge geven. Men zal zich herinneren dat drie matrozen gearresteerd werden door de poli tie, die beweerde, dat zij hun taxichauf feurs niet betaald hadden. Eden zei, dat de chauffeurs hun guld wel gekregen hebben. De Britsche ambassadeur heeft de Japan sche regeering medegedeeld, dat het be leefdheidsbezoek van den commandant van het Engelsche eskader in de Chineesche wateren geen doorgang zon vinden, indien Engeland geen voldoening zouk rijgen. De Japansche regeering wenschte even wel eerst een eigen onderzoek in te stel len. Zij heeft thans aldus verklaarde Eden een voorloopig antwoord gezonden, waarin zij het betreurt, dat een dergelijk inident heeft plaats gevonden. Zoolang de Japansche regeering geen definitief en be vredigend antwoord heeft gegeven, kan de Britsche regeering het incident niet als ge sloten beschouwen. 13791 Zwitsersche francs verlies. De wereldkampioenschappen wielrennen, welke door den Zwitserschen wielrijders- en motorrijders bond dit jaar te Bern en Zu- rich werden georganiseerd, bleken niet erg voordeelig te zijn geweest. Uit een bericht van den bond blijkt nl. dat de wedstrijden om de wereldtitels een nadeelig saldo heb ben opgeleverd van 13791 Zwitsersche francs (ruim 5800 gulden). Ook de ronde van Zwit serland en de wedstrijden om het Zwitser sche wegkampioenschap, welke door den bond waren georganiseerd, leverden een verlies op. De bond acht het tegenwoordig voor een bond bijna onmogelijk, de wereld kampioenschappen te organiseeren. In 1935 echter had de Belgische bond een respectabel saldo ALLEEN VOOR GELD. Ook Wayne thans prof. New York. De Olympische kampioen torenspringen Marshall Wayne is thans ook professional geworden en zal zijn schitte rend springen, dat tijdens de Olympische zwemwedstrijden den toeschouwers met be wonderende verbazing vervulde, slechts voor geld laten zien. In beweging geraakte aardmas- sa's schuiven de stad binnen. New York: Uit Juneau in Alaska wordt gemeld, dat voortdurende regens twee aardverschuivingen hebben veroorzaakt op den berg Roberts, die zich boven de stad verheft. De in beweging geraakte aardmas- sa's hebben in een der wijken aanzienlijke schade aangericht. Vier inwoners werden gedood en een tiental zwaar gewond. Groote metaalfabrieken zijn alle bezet. Rijssel. De staking in de metaalindu strie hier en in de omgeving is algemeen. De groote fabrieken zijn bezet, de kleine en middelgroote bedrijven niet. Geen en kele „neutralisatie" is ingesteld. De werkge vers, die lid zijn van de kamer van me taalfabrikanten, hebben herhaald, dat zij geen besprekingen zullen openen met de arbeiders voordat het werk hervat is. In het departement van het noorden zijn thans in totaal 11100 arbeiders in sta king. Hiervan zijn 3180 werkzaam in textiel fabrieken en steenkoolondernemingen in 't gebied van Roubaix en Tourcoing. NOG EEN SPOORWEGONGELUK IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Bratislava. Op het traject Sala-Galanta is een arbeiderstrein in botsing gekomen met een motoriorrie. Twee spoorwegarbei ders werden op slag gedood, twee overleden tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. Twee personen werden ernstig, acht richt gewond. GAAT KARL SCHAEFER TROUWEN? Weenen. De meervoudige wereld- en Olympisch kampioen kunstrijden, Karl Schaefer, zou, naar verluidt, in het begin van het a.s. jaar met de dochter van hof raad Engelmann, Christina Engelmann, in het huwelijk treden. Hofraad Engelmann, de nestor van de Weensche kunstrij-school, is de „ontdekker" van Schaefer's talent. ERNSTIGE ANTLSEMIETISCHE ON LUSTEN TE WILNA. Bij de anti-semictische onlusten onder de studenten. Zondag in de Poolsche stad Wil na, werd een persoon gedood en zeven ge wond. De politie moest krachtig ingrijpen om de orde te herstellen. Verscheidene joodsche winkels werden geplunderd. Een aantal anti-semietische studenten heb ben zich verschanst in de universiteit en zijn in hongerstaking gegaan. De Poolsch nationalistische studenten eischen dat spe ciale banken voor joodsche studenten in alle universiteiten worden gereserveerd.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 3