Engeland afzijdig Dc betrekking tusschen Nederland en België Het proces te Marktberichten houdt zich van Spaansche verwikkelingen Nowosibirsh Uit onze Omgeving Begrooting van Btiitenlandsche Zaken broek op langendtjk, 24 November. 1 se ?oSa hem uiz,m 2-10. bl. dito 2.30, uien drie'ingen 1.80—1.90, grove 1'° 1-80, gele nep 6.50, peen 1—1.80,, roode on 12.10, gele kool 1.—, D. witte kool 89—90 ct. FRANKRIJK SLUIT ZICH BIJ DIT BRITSCHE STANDPUNT AAN. Gisterenmiddag heeft Minister Eden op vragen betreffende de veiligheid van Brit- sche koopvaardijschepen in de Middelland- sche Zee, geantwoord, dat het de politiek der Britsche regeering is, in geen enkel op zicht deel te nemen aan den oorlog in Span je, en aan geen der partijen steun te verlee- nen. Onder applaus verklaarde Eden, dat de Britsche regeering tot dusver aan geen van beide partijen de rechten van belligerentcn ter zee had erkend en voor het oogenblik ook geenszins voornemens is, zoodanige rech ten te erkennen. Bijgevolg zullen de Britsche oorlogsschepen zoo noodig de Britsche koopvaardijschepen in volle zee tegen interventie van de zijde der schepen, van welke partij ook, buiten de driemijlszone beschermen. Intusschen is de Britsche regeering voor nemens, zoo spoedig mogelijk een wetsont werp in te dienen, waarbij het vervoer van wapens met Britsche schepen naar Spanje onwettig wordt verklaard. Op verdere vragen heeft Eden in het la gerhuis geantwoord, dat de Fransche regee ring hem, nog geen 24 uur geleden, haar wensch te kennen heeft gegeven, het non- interventie-accoord te zien voortgezet. Nauw contact met Frankrijk. Op de vraag of de Engelsche regeering in contact was met de Fransche ter verzekering van een gemeenschappelijk optreden in ge val van schending der Fransche of Britsche rechten op het gebruik van Spaansche ha vens, antwoordde Eden, dat hij de verzeke ring kon geven, dat de regeering in nauw contact was met de Fransche regeering ter zake van alle kwesties, opgeworpen door den toestand in Spanje. Geen wijziging in de houding van Frankrijk. Havas meldt uit Parijs, dat gezaghebben de kringen aldaar verklaren dat het stand punt der Fransdui .regeering in Me Spaan sche aangelegenheden geenerlei wijziging heeft ondergaan. Frankrijk blijft vasthouden aan het niet- inmengingspact en anderzijds kent Frank rijk geen van beide partijen de kwaliteit van belligerent toe en het is voor het oogen blik ook niet van plan, dat te doen. Deze houding komt overigens overeen met die van Engeland. De besprekingen, die de laatste dagen tusschen Parijs en Londen ge voerd zijn hebben gelijkheid van opvattin gen der beide landen aan het licht gebracht. De bekentenis van Stickling. Het Sowjet-telegraafagentschap meldt over het verhoor van den Duitschen ingenieur Stickling voor de Russische rechtbank het volgende: Stickling deed uitvoerige verklaringen over zijn sabotage in de mijn Sewernaja, over zijn misdadige verbindingen met Pesjecho- nof, wien hij een reeks van opdrachten had gegeven. Hij gaf toe, dat hij in de Sowjet- unie gekomen was om sabotage te plegen en deze volgens vooraf op gestelde plannen ten uitvoer ge bracht had van meening, daardoor het fascisme te helpen. Verder sprekend «over zijn sabotagewerk- zaamheid noemde Stickling een ambtelijke persoon van een buitenlandsche staat, die te Novosibirsk gewoond had. De voorzitter onderbrak hem en zeide: „Daar Stickling een ambtelijk persoon van een buitenland- schen staat genoemd heeft en den wensch geuit heeft, verdere verklaringen over zijn misdadige betrekkingen met deze te doen, zal het verdere verhoor van Stickling met gesloten deuren geschieden. Duitsche pers verontwaardigd. Onder het opschrift: „Een vermaning voor Europa, schrijft de Maandageditie van de Lokal-anzeiger: „Sowjet-Rusland, gedrenkt met het bloed van ziin eigen zonen, begint zich nu te ver grijpen aan hen, die het heeft geroepen en die het land moesten helpen om ondanks alle mogelijkheden van het bolsjewistisch stelsel een nieuw oeconomische leven op te bouwen. Tot dusver waren de afschuwelijke the aterprocessen een binnenlandsche Russi sche aangelegenheid maar sedert eenige dagen zijn zij een internationale aangele genheid geworden. Sedert 5 November heeft een golf van terreur ook de buitenlanders meegesleept. Er z'jn 24 Duitschers 4 Fin nen, een Zweed, een Luxemburger en ver scheidene Polen gearresteerd. Sedertdien staan de Duitsche en andere ambassades en gezantschappen te Moskou onder voort durende observatie van de spionnen der Gepeoe en het verkeer met instanties welke volgens het Volkenrecht extraterritoriaal zijn, dus bijzonder beschermd moesten we zen, is levensgeavarlijk geworden. ANNA PAULOWNA S.D. Vrouwenclnb Na een inieidend woord van de voorzitster, mevr. Borst, waarin deze o.a. de leuzen van het jaar aanstipte, sprak Mej. C. Pothuis uit Amsterdam haar rede uit voor de Vrou wen, die Zaterdagavond in Veerburg bijeen waren, ter gelegenheid van den Vrouwendag, Spreekster herinnerde allereerst aan het ontstaan der viering van den Vrouwendag, waartoe 25 jaar geleden in Kopenhagen werd besloten, en bouwde vervolgens haar rede op op de 4 leuzen: tegen slaafschheid, tegen fascisme, vóór vrede en vóór vrijheid. Slaafschheid en fascisme noemde spr. in één adem, omdat onder een fascistisch re giem door niemand anders gedacht mag wor den dan de dictator doet. De vrouw wordt bovendien uit alle beroepen geweerd, behal ve als er oorlog komt, dan mag zij mannen werk doen, en zelfs 't zwaarste in mijnen, enz. De verwarring in de kapitalistische maat schappij leidt tot oorlog, betoogde spr. ver der; geweld verwekt geweld en haat en ge weld kunnen nooit het socialisme brengen. Denkt daaraan, wekte spr. haar gehoor op, bij de verkiezingen en dien den vrede, door hen te kiezen, die orde willen brengen in den chaos, die recht willen laten gelden bo ven geweld en dus voorstanders zijn van een sterken Volkenbond. Mocht het misschien vandaag of morgen iets beter gaan, mochten de tijden wat beter worden, laat u dan niet in de war brengen, zei spr., nadat ze 't over het Plan van den Arbeid had gehad, en bedenk, dat 't slechts een opleving in het raam van het kapita iisme is. Blijft ijveren voor een maatschap pij, waarin ieder mensch vrij z'n krachten kan ontplooien; werpt alle slaafschheid af, blijft ieder uur paraat en als ge eens erg in den put zit, denkt dan aan de vrouwen, wier mannen in concentratiekamp of gevangenis zuchten. Dan zult ge blijven strijden tegen slaafschheid en fascisme en vóór vrede en vrijheid. Na de pauze voerden eenige leden van de Vrouwenclub „Buurpraatje" op, een samen spraak op straat tusscheh eenige vrouwen over werkloosheid, oorlog, enz. Zij verwier ven een hartelijk applaus, evenals mej. A. Kater, die een paar geestige stukjes voorlas. Vóór bovengenoemd stukje werd opge voerd, sprak mevr. Woudenberg over vóór- en tegenspoed tijdens het achtjarig bestaan van de plaatselijke Vrouwenclub en bood het bestuur namens de leden een vaandel aan, dat de verraste voorzitster (zij wist van het plan niets af) dankbaar aanvaardde. Mevr. Swierts kreeg even het woord om te wijzen op de zangvereeniging „De Stem des Volks", die „op sterven-na-dood" is. De eenig- ste medicijn zei spr., die het kindje weer. op de been kan brengen, is acht nieuwe leden. Binnen drie maanden moet het op krachten komen, of dit stuk van de beweging zal verloren zijn. Ook de heer Raven greep de gelegenheid aan om zich tot de dames te wenden, omdat er op andere bijeenkomsten nooit zooveel bijeen zijn. Hij wekte hen op de oogen open te houden, op de hoogte te blijven met wat er in de partij omgaat en te zorgen, dat, als ze niet met den mannen mee komen, deze toch in ieder geval de vergaderingen zullen be zoeken. Mevr. Borst dankte aan het eind van den avond allen die tot het welslagen hadden meegewerkt, in het bijzonder mej. Kater, den heer Meuleveld, die op het tooneel behulp zaam was en de band, die zich in de pauze had doen hooren en wekte tenslotte die da mes onder de aanwezigen, die dat nog niet waren op, ook lid te worden van de Vrou wenclub. Uitvoering D.O.K.E.V. De gymnastiekvereeniging DOKEV. gaf Zondagavond haar non-stop-uitvoering in Veerburg voor een goed gevulde zaal. Het programma werd geopend met een opmarsch van alle groepen leden en nadat zij zich op het tooneel opgesteld hadden, zongen eenige meisjes een welkomstlied. Zingend irokken allen weer af, behalve de groep heeren, die als eerste aan de beurt was om te laten zien, wat deze op het ge bied van vrije oefeningen presteert. Snel volgden nu de andere groepen afwisselend met toestel-, knots- en vrij oefeningen, el kander op. Aan ringen, rek, brug en paard werd gewerkt en meestal netjes gewerkt. Ook aan een paar .dansjes" was ter afwis seling op het programma een plaatsje in geruimd. Soms was de benaming „dans" ons wel wat te weidsch voor de oefeningen die met muziek werden uitgevoerd, hadden we daar wat meer „beenwerk" in willen zien, wat sierlijker figuren zien gemaakt, al weten we wel, dat we bij een gymnastische dans niet te veel aan het begrip dans mo gen vasthouden en dat gewoekerd moet worden met de beschikbare ruimte. Het best beviel ons de revue-dans, waarbij de pakjes niet weinig bijdragen om het tot een der aardigste nummertjes van 'tp rogramma te maken. Trouwens ook bij de andere dansen waren de pakjes aardig en de costuumpjes bij het slotnummer de rhythmische oefe ningen der dames, waren eveneens zeer „lief". Om geen hiaten in de opeenvolging te krijgen, werd er tusschen de groepsoefenin- gen door, d.w.z. door 1 of 2 dames en 1 of 2 heeren, voor een tusschendoek gewerkt, zoo dat men zich daarachter al weer gereed kon maken. Voor dat individueele werk klater de menigmaal het applaus luid op, maar ook bij het werk in groepsverband liet het publiek zich niet onbetuigd en beloonde cor rect of gedurfd turnen met een extra ap plausje. Zoo ging het ook als een of andere oefening met de vorming van een aardige groep werd besloten, maar ook bij het een voudige en toch lieve zangspelletje voor de meisjes. Aardige muziek begeleidde soms het gym nastisch werk op het tooneel, (b.v. bij de knotsoefeningen der dames). Er haperde na tuurlijk ook wel eens wat bij zoo'n uitge breid programma, dat immers niet minder dan 27 nummers omvatte, maar het geheel mogen we een goede demonstratie noemen van wat D.O.K.E.V. in haar verschillende af- deelingen bereikt. Enkele hoogtepunten heb ben we zoo terloops al genoemd en we zul len het daarbij maar laten, al willen we daarmee niet zeggen, dat andere programma nummers (b.v. hoog-rek heeren en langzaam- vloeicnde oef. dames) niet eveneens een ex tra vermelding verdienen. Bouwvergunning. B. en \V. verleenden vergunning aan den heer H. Wilms, Zwinweg, voor den bouw van een landbouwschuur. Onder leiding van Burgemeester Lovink vergaderde Maandagavond een vijftigtal per sonen in „Veerburg" die bijeengekomen wa ren ter bespreking van te organiseeren fees telijkheden ter gelegenheid van het huwe lijk van H.K.H. Prinses Juliana met Z.D.H Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld en een te houden inzameling voor het aan te bieden nationaal Huwelijksgeschenk. Dankend voor de spontane wijze, waarop de aanwezigen gevolg hebben gegeven aan den oproep tot deze samenkomst, heette voorz. allen welkom en in het bijzonder Dijkgraaf Wijdenes Spaans, die als lid zit ting heeft in het Provinciaal Comité Allereerst stelde spr. de vraag aan de or de: Moet er in de gemeente Anna Paulowna die de eer heeft den naam te dragen van een onzer meestgeliefde koninginnen, feest gevierd worden. Toen die vraag algemeen met ja was beantwoord, deelde voorz. mee, hoe hij zich gedacht had dat de inzame ling voor het huwelijksgeschenk moest worden gehouden. Hij stelde voor op lijsten de handteekeningen te verzamelen van al len, die iets willen bijdragen, maar de bij dragen zelf niet op de lijsten te vermel den en in gesloten bussen te laten depo- neeren. Het gaat immers niet om de groot te van het bedrag, maar in de eerste plaats om het bewijs van hulde. Dit idee werd door de vergadering aanvaard en als dag voor de inzameling Maandag 30 November vastgesteld. Wanneer en hoe zal het feest in de ge meente gevierd worden, was de vraag die vervolgens aan de vergadering werd voor gelegd. Daar men natuurlijk naar de radio- uitzending van de huwelijksvoltrekking zal willen luisteren, was de vergadering het eens met den voorz. om het feest hier niet op den 7den Januari te vieren, maar op Dinsdag daarop volgend, dus den 12- den Januari. Dan zal men bij de kinder feesten ook de beschikking kunnen hebben over de film, die in Den Haag wordt op genomen. Met het oog op het jaargetij kan niet aan een kinderfeest buiten gedacht worden, maar zal dat óf in de scholen afzonderlijk óf in een paar zalen door eenige scholen te za- men gevierd worden. Overigens heeft voor zitter gedacht aan een bijzonderen dienst in de kerken op dien dag; dezen dag tot een extra-feestdag te maken voor de armen en als het kan een historische optocht samen te stellen. (Pastoor Van der Eem, de heer Rezelman en Dominee Vorstman waren be reid als dit laatste idéé voor verwezenlijking vatbaar is, de organisatie op zich te nemen). Hoe het feest verder gevierd zal worden, op drie plaatsen in de gemeente of centraal, aan de Kleine Sluis, desnoods in twee zalen, zal later beslist worden. Over de vraag hoe veel subcommissies er moesten komen, was men het niet dadelijk eens. Het werden er tenslotte drie, aan de Kleine Sluis, gevormd door de heeren: Rezelman, Van Balen Blan ken, Liefhebber, V. Kaan, Mol, Zaadnoordijk en Ds. Vorstman; in de Spoorbuurt: Pastoor Van der Eem, Op 't Veld, Komen, Wisse, Schlamann, Naastepad, J. A. Smit; in Bree- zand: Pastoor Verhoeff, J. Hooimeijer, Boon, Van der Linden, Kloosterman, Van der Ploeg, Sanders, Van Neerden, Ligtering en Van Dijk. Het hoofd-comité bestaat uit: Burge meester Lovink, voorzitter, de heer Keijzer, secretaris, de heer J. Baken, penningmeester, de persvertegenwoordigers Dudock en De Wilde als adviseerende leden en zal verder aangevuld worden met een lid uit elk der subcomité's. Na eenige besprekingen werd besloten de inzameling voor het huwelijksgeschenk en voor het plaatselijk feest gescheiden te hou den, zoodat a.s. Maandag dus alleen voor het eerste doel wordt gecollecteerd en op een lateren datum voor de feestviering al hier. Aan het slot van de vergadering vroeg de heer Mol of het voorz. bekend was, of de S.D.A.P. aan het feest deelneemt. Voorz. kon deze vraag noch ontkennend, noch be vestigend beantwoorden, had van twee leden dezer partij een schrijven ontvangen, dat zij (persoonlijk dus) niet mee zouden doen, merkte op. dat de S.D.A.P.'ers H. Polak en Reinalda zitting hebben in het Provinciaal Comité en sloot met den wensch, dat men hier, moge het zijn met de S.D.A.P. er bij, een mooi feest mag krijgen. Moedercursus. Door de R.K. vereeniging voor jonge moe ders is een moeder-cursus georganiseerd, die onder leiding van een der R.K. Zusters (de wijkverpleegster) in de wachtkamer 3e klas van het station wordt gehouden en 26 deelneemsters telt. BREEZAND. Na inschrijving is de bouw van een schuur bij de boerderij Cérès (gemeentelijk grond bedrijf), gegund aan den heer A. P. Kossen. WIER1NGEN ONDERHANDSCHE VERKOOP. Wij vernemen dat de heer Br. Kat, te Ilippolytushoef zijn zee en schelpvischhan- del heeft verkocht aan den heer Janco Hoekstra alhier. VEERTIG-JARIG JUBILEUM „DORCAS". Gisterenavond herdacht de naaivereeniging „Dorcas" haar 40-jarig bestaan. In de bene denzaal van de Ned. Herv. Kerk te Hippoly- tushoef, maakte het bestuur der vereeniging, mej. Tr. Mulder, secret.-pen. en mevr. Rus- selmanSprenkeling, pres. met hun help sters hare opwachting. Als mede-oprichtster en bestuurslid was aanwezig mej. G. Lont uit Alkmaar. Voorts nog een vijf-en-twintigtal dames en enkele heeren, waaronder de dames A. Mulder-Kuut, J. de VriesSmit, KaanLont, welke de ver eeniging in den beginne met een werkzaam aandeel steunden. - De middenstandsvereeniging had een pracht-bloemenmand gezonden; voorts wa ren bloemen en felicitatiën aanwezig van verschillende particulieren. De beschermvrouwe der vereeniging mevr. Kolffv. Heurn kwam de vereen. cona- plimenteeren, en bracht een heerlijke taart mede, van welk present het bestuur de aan wezigen liet mededeelen. Alle aanwezigen werd een plaats aangeboden om de keurig gedekte, met bloemen versierde tafel,waarbij de thee en koekjes en de taart zich goed lieten smaken. Vanzelfsprekend werden vroegere herinne ringen uit het vereenigingsleven van „Dor cas" opgehaald. Zoo vernamen we dat vorig jaar niet min der dan 140 kleedingstukken zijn gemaakt en uitgedeeld. Toen werkten er 7 dames mee om deze te vervaardigen. M Nu zijn werkende leden de Marnes Tr. der, Russelman-Sprenkeling, MW—Wwg- man, Vroone-Maarschalk, G. de Haan Md. Jo Krommedam, Nely Boersen, R. Mosk, Geertje en Grietje Snooij Jd. Na een uurtje gezellig bu elkander geze ten te hebben sprak de heer C. B°sk®[ *Je aanwezigen toe en schetste het goede wei dezer vereeniging. Mej. Mulder dankte den spreker. Dat „Dorcas" nog in lengte van Jaren haar heilzaam werk moge voortzetten is ker ieders wensch. Politie Verloren: Een paardendek. Inl. bij den ge meentebode. RIJKSVELD WACHT Promotie. Dit jaar is de heer C. Sesink van Leeuwar den benoemd tot districtscommandant bij de rijksveldwacht te Amsterdam. Nu reeds is deze gepromoveerd tot com mandant in algemeene dienst in het dis trict waaronder ook Wieringen ressorteeit Voorwaar een mooie promotie. AUTO-ONGEVAL. Door onbekende oorzaak geraakte Zon dagavond tegen elf uur de luxe Chevrolet auto G. 43364 met als inzittenden drie per sonen uit Anna Paulowna ter hoogte van Smerp van de hoofdweg af in een diepe naast de weg liggende greppel. Door de politie werd. Dr. Beeker gewaar schuwd omdat een der inzittenden nogal wat snijwonden had bekomen. Toen de dokter op de plaats van het ongeval ver scheen waren de heeren echter niet meer aanwezig. De vrij ernstig beschadigde wa gen is door garage Asjes te Hippolytus hoef geborgen. Het ongeval had plaats juist voor de boerderij van de heer P. Lont, waar de weg een bocht maakt, dit zal de bestuurder wel parten hebben gespeeld. Het was dit keer geen verstrooi de professormaar verstrooide de Dominee. Wie het verslag in ons blad van j.1. Vrij dag heeft gelezen over een bijeenkomst in Concordia heeft daaruit kunnen opmaken dat de spr. van deze avond, Ds. J. L. Snet- lage predikant te Oyen (N.B.) tot verba zing der vele aanwezigen zonder bericht van verhindering te zenden niet aanwezig as. Wat was de oorzaak van het geval? Ds S. had bij zijn aanteekeningen om te Wie- ringen te komen spreken vermeld Vrijdag 20 November wat had moeten zijn Donder dag 19 November. Bij zijn komst aan de zaal op Vrijdag vond de spreker deze dan ook leeg en verlaten, Hij was toen één en al verbazing. Vanwege den Nieuw Malthusiaanschen Bond, gewest NoordHolland draaide Zater dagavond in Concordia de film „Moeder en Kind". Een gehoor bestaande uit 75 perso nen, volgde met aandacht het verloop van deze film, waarvan de inhoud bekend ver ondersteld mag worden, op het witte doek. Mevrouw De HaanZwagerman, de spreekster van dezen avond, hield daarop een rede, die eveneens met groote aandacht werd gevolgd. De muziekvereeniging „Harmonie welke vorige week een uitvoering gaf voor haar ongehuwde leden, gaf Zondagavond een uitvoering voor haar gehuwde leden De opkomst was ook nu zeer groot, terwijl de uitvoering ook weer goed slaagde. Aanbesteding Op Woensdag 16 December a.s. zal door den Directeur-Generaal der Zuiderzeewer ken te Den Haag in het openbaar worden aanbesteed: het onderhoud gedurende 1937 van: 1. de Rijkszeewerken op Wieringen met uitzondering van een gedeelte van het bui tenbeloop van den Noordoeverdijk; 2. de Noorder- en Zuiderhaven nabij Den Oever en andere voltooide Zuiderzeewerken de nieuwe haven te De Haukes alsmede verschillende grond- en kunstwerken, be- hoorende tot den Amsteldiepdijk, den Noorderoeverdijk, den Balgzanddijk en tot het Balgzandkanaal tusschen van Ewijck sluis en Oostoever. Vischafslag Zaterdag 21 November aangevoerd: 871 Kg. wulken f 26.65— f 32.40 per 100 Kg.; 1640 Kg. spiering f0.09f 0.11 per Kg. Maandag 23 November aangevoerd: 1689 Kg. spiering f0.14—0.17 per Kg.; 3 tal ha ring f 12.25 per tal; 372 pond hot f 0.20%— f 0.25 per pond; 1203 Kg. wulken f 26.75 f 21.25 per 100 Kg. AMSTERDAM, 23 November. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 455 vette koeien, waarvan de prijzen waren- Ie kw. 58—66 ct., 2e kw. 52—56 ct„ 3e kw. 46—50 ct. per Kg. slachtgewicht; 69 melk en kalfkoeien f 160—210 per stuk; 56 vette kalveren: 2e kw. 48—58 ct., 3e kw. 44—48 ct. per Kg. levend gewicht; 72 nuchtere kal veren f 7—10 per stuk, 117 schapen f 20- 25 per stuk; 463 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 Kg. 4950 ct., zware varkens 48—49 ct„ vette varkens 47—48 ct., ct. per kg. slachtgewicht; Aangveoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemar ken. Marktoverzicht; Runderen aanvoer ge lijk vorige week, handel zeer stug met hoo- gere prijzen. Melkkoeien korte aanvoer te- rugloopende prijzen. Vette kalveren 'zeer korte aanvoer, handel zeer stug en hoogere prijzen. Nuchtere kalveren behoorlijke aan voer, vlugge handel, constante prijzen Schapen behoorlijke aanvoer, handel zeer stug en hoogere prijzen. Varkens minder nruL°„er' del traag en terugloopende [111,| Zei1. •ALKMAAR, 23 November. Andijvie f 0.50—1.80, appelen f 7.5012 Woemkool I f 6—8, II f 2—4, boerenkool' f 0.8(4—2.60, bieten f 0.60—2, druiven f 12 19 gele kool f 1-1.50, groene kool f l.£l mrm°Pf f,it??-1'60, knolselderie f 2—4, peren f 7lO.oO, prei f 2 60—on kool f 1, selderie f .50 spinaz^^t c °de ten f 2.80, tomaten f 6 ü"en LlZ"1' f 2.50, witlof I f 4.50, 11 f 2 f h worte'en PURMEREND. 24 November. 525 stuks: *300 vett^koeien f ia~15' 215 vette varkens voor de zouterij NOG GEEN BRUIKBARE GROND SLAG VOOR NIEUWE ONDER HANDELINGEN. DE AFWATE RINGSWERKEN IN NOORD-BRA BANT. Aan de Memorie van Antwoord inzake de begrooting van buitenlandsche zaken ontlee- nen wij: Universaliteit van den Volkeren, bond. Het is 's ministers diepgaande overtuiging van de noodzakelijkheid van de universaliteit van den Volkenbond, die in belangrijke ma te zijn houding tegenover de onderscheidene Volkenbondsproblemen heeft beheerscht. Bij het bepalen van zijn standpunt tegenover de toelating van Sowjet-Rusland heeft hij en met hem, het geheele Kabinet dezen fac tor dan ook zeer ernstig laten wegen, al was hij ten slotte niet beslissend. De toelating van een staat als Abessinie tot den bond, niettegenstaande het feit, dat op het Abes- sijnsche gebied de slavernij nog niet verdwe nen was, kan de minister niet afkeuren. Op neming in de internationale gemeenschap, zal er in het algemeen eerder toe bijdragen aan onwaardige toestanden, waar deze in de landen van de Volkenbondsleden bestaan, een einde te maken, dan wanneer de ach terlijke staten als onwaardigen uit de „geiF tlemen's club" worden geweerd. Het zowel aan Nederlandsche als aan Bel gische zijde bestaande inzicht, dat nog geen bruikbare grondslag aanwezig is voor nieu we onderhandelingen om te komen tot her ziening der verdragen van 1839, heeft de minister, nog onlangs bevestigd gezien. De regeering is te zeer doordrongen van het groote nut eener welgeordend, verhou ding tusschen Nederland en België, om niet de noodige voortvarendheid te betrachten hij het voeren van nieuwe onderhandelingen mochten die te eeniger tijd met uitzicht op goeden uitslag weder kunnen worden opgz- nomeri. Overigens heeft, hoe volgaarne ook de Nederlandsche regeering van een weder- keerige gezindheid in België verzekerd zijn de, tegemoet wil komen aan vervulbare ver langens van Belgische zijde nopens de her ziening der hier bedoelde verdragen, een practijk van zeventien jaren doen zien, dat de urgentie dier herziening in zooverre niet moet worden overschat, dat, mede dank zij de zoo verheugende verbetering der onder linge waardeering, die in beide landen met name in de laatste zes jaren is gegroeid, de bestaande toestand in de practijk geen aanleiding tot moeilijkheden van beteekenis behoeft te geven. Hiermede wil intusschen volstrekt niet gezegd zijn, dat de Nederland sche regeering tegen herziening bezwaar zou willen maken, of haar op de lange baan zou willen schuiven. Het tegendeel is waar. De herziening is met hare medewerking aan de orde gesteld. Hoe eerder zij voltooid is, des te eerder zal de verhouding tusschen Neder land en België tot beider heil geheel bevrijd zijn van de schaduwen, die daarop aan het einde van den oorlog zijn geworpen. Een misvatting. De veronderstelling, dat de regeering het standpunt zou innemen, dat de uitvoering van werken ter verbetering de rafwatcring van westelijk Noordbrabant zou moeten wachten totdat met België overeenstemming zal zijn verkregen, steunt op een misvat ting Indien een met België te maken rege ling dienstbaar zou kunnen worden ge maakt aan een oplossing van het hier be doelde afwateringsvraagstuk zou dat met instemming kunnen worden begroet. Dat die oplossing echter door de regeering van zulk eene regeling afhankelijk zou zijn of worden geacht, is niet het geval. Onttrekking van water aan de Maas. Na uitvoerig de lange voorgeschiedenis dezer aangelegenheid te hebben uiteenge zet, zegt de minister o.m.: Afgescheiden van het vraagstuk of bij geringe Maasafvoeren wel genoeg water zou overblijven, zag het er naar uit alsof de controle op de Maasaf- tappingen, die Nederland in 1863 ten koste van groote moeite en opofferingen eindelijk d, .yerkregen, ons door den aanleg door België van het Aibertkanaal stond te wor den ontnomen. De Belgische regeering is niet bereid ge- pieken, het Nederlandsche standpunt als juist te erkennen, terwijl het evenmin is ge hikt, met België tot onderhandelingen te Komen over een redelijke regeling. In die omstandigheden bleef de Nederlandsche re- 8°(cnng, die zich niet kan neerleggen bij de schending van de rechten welke Nederland aan het verdrag van 1863 ontleent, niets an ders over dan een oplossing te zoeken door, gelijk te voren aan de Belgische regeering was bekend gemaakt, de zaak voor het per manente hof van internationale justitie te brengen, een daad waarvan geen verslechte ring der onderlinge verhouding het gevolg behoefde te zijn en, naar hier met voldoe* ning zij opgemerkt, ook niet is geweest. nS, Cif: Per 45 magere varkens f 18— ~4, 3J) biggen f 9—13, 1000 schapen f 10—25 per stuk. NOORD,SCHARWOUDE, 24 November. e muizen f 1.S0, eigenheimers 1 2.10, bl. dito 2.20—2.30, uien 1.50—1-60. drielingen 1.20—2. grove 1.80—1.90, gele nep Peen f 11.20, kleine peen 5060 ct., rammenas f 1.20. kroten f 0.60—1.20. roode i°L tT1'90' wi,,e 'kooI 80 ct., gele kool fl rioX' D- witte k°b' 80-90 ct., bloemkool rL8,30' andijvie 50-65 ct. ^2 kg. Dduiven Olicant 38.- Witte 36.- 600° Kroten 0.50—2. groene kooi 12.40, andijvie oO 90 ct., bioemkooi: le soort 6.509.l0i 2e soort 2.70-3.60,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 8