ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. VROUW, taNJ.SORtEBRcK WINTERJAPONNEN. Hoog gesloten, klokkende rokken, hoogere. taille. Wanneer de koele dagen zieh meer en meer doen gevoelen, dan hebben de wollen japon nen onze aandacht. Vele spor tieve modellen zien wij, evenals ook meer gekleede, gemaakt van warme wollen weefsels, die zoolang het nog niet echt koud is, b.v. met een bont of bonten cape als wan deljapon gedragen worden. De hoog gesloten hals is zeker wel practisch te noemen en meer geeigend voor het win ter dan voor het zomer seizoen, toen deze tendenz reeds waar te nemen viel. De taillelijn wordt iets hooger, hetgeen slechts lange, slanke figuren ten goede komt. Vele modellen, die in prinsesse- vorm zijn hebben echter geen ceintuur. De rokken zijn iets korter en naast de gedeeltelijk geplooi de modellen zien we klokken, die gevormd worden door smalle ingezette baantjes. Men tracht de indruk, die de hoog gesloten halzen geven nog te meer te accentueeren door hooge boordjes en plooi sels aan te brengen. Passen op- en doorgestikt vallen zeer in den smaak, evenals trouwens allerlei door gestikte randen. Van groot belang zijn de mouwen, die voor het overgroote meeren- deel „koppen" aan den boven arm hebben. Up to date zijn de vesten veel al van fijn laken gemaakt, die ook over het algemeen zeer geschikt zijn voor ge zette dames, vooral als zij smal zijn en puntig toeloopen. Zwart speelt een voor name rol onder de modestoffen, daarnaast bruin in vele nuanceeringen, évenals groen en blauw, ook mooie diepe tinten rood en last not least paars, een kleur, die echter slechts weinigen flatteert en meestal door pudere dames gedragen zal worden. Het eerste model geeft een japon weer Van mooie, zwarte wollen stof met midden voor een even verhoogde taillelijn. De rok is klokkend en heeft in het midden vóór drie smalle baantjes, die naar onderen toe aanmerkelijk breeder zijn. Het vest is van zijden piqué en sluit met kleine zwarten knoopjes. De japon ernaast is eveneens een aansluitend model en gedacht van bruin met een roestrood vest. Rechts een wijnrood geheel van fanta- siestof met rechte pas, die sportief werkt. Zeer interessant is hier de garneering en halsafwerking. De mouwen van de drie modellen zijn met ruimte ingehaald op den schouder. HET „BEROEP" VAN HUISVROUW IS MOEILIJK. De mannen beweren dikwijls dat wij Vrouwen het zoo gemakkelijk hebben. Zij hebben immers de zorg van het geld ver dienen, moeilijkheden in zaken, op het werk of op kantoor. Maar de heeren der schepping vergeten, dat het zeker zoo moeilijk is het geld goed en doelmatig uit te geven als te verdienen. En het uitgeven .van geld, is de taak der huisvrouw. Het „beroep" der huisvrouw is buiten gewoon moeilijk, vooral in dezen tijd. Het is daarom van het grootste belang, dat iedere huisvrouw goed weet, hoe zij dit beroep" op de voordeeligste manier kan uitoefenen. „De Huishouding in Crisistijd dit onvergelijkelijke boekje helpt ieder een op onnavolgbare wijze daarbij. De titel „De Huishouding in Crisistijd" spreekt al voor zichzelf en wij raden daarom onze lezeressen aan deze extra-premie aan te vragen bij Het Practisch Modeblad, Post box 36, Den Haag, onder bij sluiting van twintig cents aan postzegels of twintig cents te gireeeren op postrekening 203203, van het Practisch Modeblad te Den Haag. ALS ST. NICOLAAS IN AANTOCHT IS De dag der blijde verrassingen nadert weer. Heel Nederland peinst weer, hoe nij familie en kennissen met geschenken een genoegen kan doen en heel N?derlan peinst er ook over, hoe dit op de go koopste manier kan gebeuren. Een zelf gemaakt cadeautje heeft altijd iets aparts en het is ook het goedkoops Doch men ziet er dikwijls tegen op, omdat men denkt, dat men niet handig ëerj°®2 Zelfs kan men met een beetje handigheid en goeden wil, zelf speelgoed 111 a^In spreken niet eens van de vele nuttlf® f practische geschenken, die iedere vrouw met breien en haken kan maken. Hoe U zelf speelgoed kunt maken, en hoe U practische geschenken voor man ot vader en kinderen zonder veel moeite en kosten zelf kunt vervaardigen, leert onze St. Nicolaaspremie. Daarenboven men er allerlei goede recepten in voor bt. Nicolaaslekkernij en. Deze premie, voor St. Nicolaas beslist in uw bezit_moe hebben, kunt U aanvragen bij de mode redactie, Muzenstraat 5b, Den Haag, onde bijsluiting van twaalf cents aan p g Men kan ook twaalf cents gireer®"op 1'n rorekening 191919 ten n«Jan Knippatronendienst te Den H Het is van belang voor een gezellig St. Nicolaasfeest, MODEGRILLEN.- Juist die kleedingstukken, die meer en meer weer gedragen worden, als schorten, moeten er aardig uitzien. Het bewerken is uiterst eenvoudig en voldoet buitengewoon. Niet alleen bij de verschillende huiselijke bezigheden worden schorten gedragen, doch ook daarna en voor dames en kinder zijn de modellen inderdaad flatteus. Het schortje boven wordt op de japon geknoopt, b.v. op een sierknoop en wordt achter dicht gestrikt. Het middelste schort is van verschillende restjes katoen ge maakt, wit en bedrukt, en wordt met ban den opgeknoopt, terwijl het onderste model van effen linnen is gedacht met kleine bloemenkransjes in kleuren. Het geruite schort kan b.v. met de ko ninginnesteek bewerkt worden of met kleine kruismotieven, die enkele ruitjes beslaan. Het meisjesschort is van rood of blauw linnen en bewerkt met wit of zwarte waschechte katoen. Het laatste is van het grootste belang, n.1. het kiezen van materiaal, dat wasch- en kleurecht is. Ongetwijfeld zullen vele onzer lezeres sen aan het werk gaan om voor zichzelf of haar dochtertjes aardige schortjes te gaan maken /TAODt ZORG VOOR DE HUID IN DEN WINTER. De winter vereischt bijzondere verzorging van de huid en de bescherming tegen koude mag zich niet alleen bepalen tot het dragen van warmere kleeding. Gezicht en handen stellen nog andere eischen, aange zien deze aan verschillende weersgesteld heden zijn blootgesteld. In de eerste plaats moeten we het hin derlijke springen der huid trachten te voorkomen, want niet alleen, staat dit lee- lijk, doch er kunnen ook minder onschul dige gevolgen door- ontstaan, wanneer b.v. bacteriën ontstekingen veroorzaken. Indien men een gevoelige huid heeft kan men deze het best met lauw gekookt wa ter wasschen, waaraan liefst nog een thee lepeltje gewone boraxpoeder wordt toege voegd. Overvette zeep, die men evenals andere medicanale soorten bij den apo theker of drogist kan verkrij gen, kunnen het best gebruikt worden. Wis selbaden van v/arm en koud water bevor deren de bloedcirculatie van het gelaat en geven een goede teint, terwijl daarna een zachte klopmassage met olijfolie plaats kan vinden. Is de huid erg vet, dan kan men haar eerst voor men met masseeren begint met een watje met alcohol afnemen. Een droge huid heeft de neiging om spoedig rimpels te vor men en moet vet gehouden worden. Ook de verzorging der handen mag niet verwaarloosd worden, daar de huid dan niet alleen vaak ruw wordt, doch tevens kloven in de vingers komen. Goed afdrogen der handen na het wasschen is een eerste eisch, waarna invetten volgt. Een der meest gevreesde misères, die het koude jaarge tijde met zich brengt, zijn wel winterhan den. Verkeerd is het om indien men last heeft van dit euvel dikke leeren hand schoenen te dragen, daar deze de lucht af sluiten. Wollen handschoenen zijn poreus en houden de handen warm. Wanneer men van de kou in de warmte komt, moeten de handen zich geleidelijk aan deze wisseling van temperatuur aanpassen en moet men ze nimmer bij de kachel houden, want ook hierdoor ontstaan winterhanden. MODENIEUWS. De kleine manteltjes, aangesloten zoowel als loshangend blijven de groote mode. Zeer vele modellen, althans in hoofdzaak die, welke aangesloten zijn, komen even boven de taillelijn, evenals dit bij bolero's 't geval is. De bollen v. d. hoeden zijn hoog en sommige hebben min of meer uitzon derlijke modellen, die slechts weinigen flatteeren. Men ziet zelfs platte cylinder- hoeden, die echter weinig vrouwelijk wer ken en niet veel gedragen zullen worden. De baret in een flatteuse vouw is weer en voque, soms met een mooi afhangende struisveer, doch dit zijn de meer gekleede modellen, de eenvoudige fluweelen baret is ruim en heeft soms slechts een enkele rechte veer, vaak in het geheel geen gar neering. De hoeden worden aan één kant diep in het gelaat getrokken, bedekken soms zelfs één oog gedeeltelijk. Bij de korte manteltjes worden over eenkomstige modellen van blouses gedra gen, d.w.z. zeer kort en in de even hoog opgeknipte rok. De driekwart lange man tels, die bij de ensembles behooren maken het mogelijk langere modellen te dragen, soms met een schootje, dat zeer in trek is. Zoowel strepen als effen zijden en wollen weefsels worden verwerkt, veel lichte kleuren als crème, beige en alle pas teltinten. Paars en violet zijn in vele nuan ces up to date, doch wij moeten onze leze ressen sterk ontraden deze tinten te dra gen, alléén omdat het modekleuren zijn, want lang niet iedereen ziet er voordeelig uit in deze kleuren. Purper is eveneens een kleur, die opgang zal maken, doch deze is veel warmer van toon dan het harde paars. Niet alleen zal men veel paarse japonnen, ensembles en zelfs mantels zien dragen, doch de garnee ringen op japonnen, althans op zwart en grijs zullen uit allerlei nuanceeringen van deze kleur bestaan. Overhemdblouses in gemoderniseerde modellen zijn overwe gend veel van ruiten en strepen, terwijl jumpers zich wellicht nog meer dan ooit in de gunst der dames mogen verheugen. Men zal ook Milanese verwerken voor deze sportieve modellen, een materiaal, dat ELEGANTE MIDDAGJAPONNEN hebben zeer veel gar neeringen van zijden of wollen kant. Is er wel een dankbaarder mate riaal denkbaar dan kant. Menige zijden of wollen japon is geheel als nieuw indien er op de juiste wijze kant op wordt gewerkt. Flatteus is de gepunte pas met bloemengarnee- ring aan den hals, ter wijl de hooge manchet ten aan deze zwart zij den japon eveneens van kant zijn. Een andere mogelijkheid biedt het kleine, gedeeltelijk afge beelde plaatje (links), waarbij de kant over de helft van de mouw en de zijde met ruimte aan gezet is. De rechter japon heeft een ronde pas van kant en nog een entredeux in puntig gewerkte lijn, terwijl op de mouwen een bescheiden garnee ring is aangebracht. zich gemakkelijk laat wasschen en strij ken en goed kleedt. Angora weefsels en die met een sneeuw achtig aanzien, althans als het ware met vlokjes bezaaid zullen bijzonder veel aftrek vinden evenals homespun. De materialen voor mantels zijn zacht en wollig en men treft bijzonder mooie tinten aan. Doublé face is ook zeer geschikt voor mantels en deze mooie, warme stof behoeft niet ge voerd te worden. WARME GEBREIDE ONDERKLEEREN. De onderjurk voor dames heeft een bovenwijdte van 96 c.M. en is 92 c.M. lang, terwijl men ongeveer 400 gr. Shetland wol en naalden no. 3 noodig heeft. Men begint aan den bovenkant met 248 st. en breit in den tricot st. 17 c.M. en vervolgens een geribd patroon 2 recht, 2 aver. 8 c.M. voor de taille. Men vervolgt met recht breien en wel zoo, dat men bij de eerste toer recht uit iedere 6e st. 2 st. breit en 300 st. verkregen worden. Op dit aantal breit men 62 c.M. recht en daarna wordt de rand gebreid: eerst 2 c.M. 10 recht, 10 aver. en vervolgens 3 c.M. 1 toer recht, 1 toer averecht, daarna afhechten. De boven kant wordt om gehaakt met een toervasten, 1 toer afwisselend een stokje, 1 picot, waar na er 'n lintje in de kleur van de schouder banden doorgehaald wordt. Deze laatste zijn 34 c.M. lang en 2 c.M. breed. Het onderlijfje en de broek Worden ge werkt aan de hand van het knippatroon, dat men volgens de opgegeven maten van papier knipt. Onder het breien wordt het werk telkens op het patroon gelegd en ziet men hoeveel geminderd of wel gemeerderd moet worden Het beste is, als men meerdere stuks wil maken om deze even in een boekje op te schrijven, dan worden alle gelijk. De eerste afb. I is het onderlijfje en hiervoor is =fc: 100 gr. wit of gekleurde camisole-wol noo dig en naalden no. 3. Men begint het ge ribde patroon (6 c.M. 2 recht, 2 averecht.) Voor het vormen van de armsgaten worden de steken verdeeld en heen en weer recht en averecht gebreid. Schouders worden later verbonden en het geheele lijfje om- gehaakt. De broek begint met het opzetten van 120 st. (model II) met Shetland wol 200 gr. Het boord van een pijp is ±4 c.m. hoog 2 r. 2 aver. en wordt op fijnere naal den gebreid, verder recht breien, ong. 16 a 17 c.M. en op dezelfde wijze de'andere pijp breien, daarna worden de st. van beide pijpen op de naalden genomen en het kruis gebreid, waarvoor 36 st. aan beide kanten bij opgezet worden, zoodat men 312 st. heeft in het rond. Iedere tweede toer min dert men aan de voorzijde, aan het begin en eind 2st., aan de achterzijde om de 4 toeren, hetgeen 18 maal gebeurt, zoodat men het oorspron kelijke aantal weer over heeft. Na het be ëindigen van dit laatste deel van het kruis werkt men de voor- en achterzijde van den broek af, volgens de opgegeven maten en breit de rugzijde hooger, daarna komt het boord eraan, 2 r., 2 aver., dat ongeveer 5 c.M. hoog is met een rij gaatjes om elastiek door te halen, nadat men 3 c.M. gebreid heeft. Ten gerieve onzer lezeressen wor den van de modellen in de rubriek „goedkoope patronen" tegen inzen ding van 25 cent 5 ct. voor ver zend- en administratiekosten, post zegels (liefst van 1V2, 3 of 6 ct.) aan „Het Practiscn Modeblad" Postbus 36, Den Haag, (Giro 203203), schitterende patronen franco toegezonden. Zij, die van deze goedkoope patronen willen profiteeren, dienen het nummer en de maat van het gewenschte patroon bene vens naam en adres duidelijk op te geven Indien men tegelijk met het patroon te vens gaarne het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ontvangen, dient men 10 ct. extra in te sluiten. Het verkrijgbaar stellen van deze fraaie patronen is uitsluitend ingesteld om de lezeressen van deze krant te gerieven. Wij hopen gaarne, dat U ook Uw kennissen, die misschien nog geen abonnee zijn, op deze mogelijkheid wilt wijzen, zoodat ook zij in de gelegenheid gesteld worden van de vele voordeelen, die een abonnement op deze krant biedt, te genieten. MIDDAGJAPON. Succespatroon VKK 2002. Prijs 0.25 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Gestreept materiaal staat ook lange, forsche figuren buitengewoon goed, zelfs minder groote dames kunnen een niet te breede streep dragen. Ons model heeft een bovenpas, die aan de voorzijde is opgestikt, rug aan één geheel. De voorpas is gemaakt om, de sluiting met een overslag, even af geschuind, mogelijk te maken. Eenvoudige halsafwerking. Rechte, aansluitende mou wen met kapjes en tweebaansrok. Patronen van dit goedkleedende model zijn verkrijgbaar in de maten 444648 —50. MEISJESJURK. Succespatroon VKK 1985. Prijs 0.25 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Het jurkje, dat het kleine meisje draagt kan van één kleur gemaakt worden of b.v. met de afgeronde zijstukken, mouwen en kraagje van afstekend materiaal b.v. een wollen ruitje. Het voorstuk loopt met een smalle stofreep, waaronder het split is aan gebracht door tot aan den hals. Knoopgar- VTCK 2002 neeringen. De rug bestaat eveneens uit twee deelen, zoodat de afgeronde voorstuk ken en het rugpand den indruk van een bolero weergeven. Het model leent zich bijzonder goed om b.v. van twee lapjes gemaakt te worden of misschien wel van een bestaande japon. Patronen voor meis jes van 68 jaar.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11