WOENSDAGSCHE MIJMERIJ Binnenland Een pseudo- Dubbele moord Prins Bernhard Het lichten van de uitvinder te Merkelbeek Politiecommissaris tot 3!|2 jaar veroordeeld Bedijking van den Nederrijn Onder de wielen van een aanhangwagen bij Werkspoor „Van der Wijck" ,„„lltlllMM twee personen, verdacht van kippendiefstal, aangehouden. Ontheffing winkelsluitingswet Tarwe verbouw vrij DONDERDAG 26 NOVEMBER. De Record-ziekte. De Record-ziekte. Het begint ermee, dat wijop straat loo pend, niet kunnen hebben, dat iemand ons passeert. Menigeen zal zich een humoristische tee- kening van vele jaren geleden uit een En- gelsch blad herinneren: Twee sportieve heeren, die elkaar heelemaal niet kennen, wandelen op straat. Eerst toevallig, op ge lijke hoogte. Dan zet de ééne den pas erin, en is voor. De ander laat het niet op zich zitten en passeert met een spurt zijn con current. Nu is het weer aan dezen, om er vaart in te zetten. Om beurten zijn ze voor en het eind is, dat ze met ver wrongen gezichten schouder aan schouder als 'n Nurmi en 'n Owens voortrennen, als gold het de 400 meter op de Olympische Spelen. Zoo zijn we. Wij gunnen elkaar nooit den voorrang. En wie denkt, dat hij anders is, moet eens op zichzelf letten bij het ver laten van een station. Wij hollen alsof de duivel ons op de hielen zit. Eens hoorden we, toen een trein in een station stilhield, een eenvoudigen man zeggen: „Moet je die menschen zien draven. Ik hol zelf ook altijd mee, maar ik weet eigenlijk niet waarom". Wij hebben nu eenmaal de recordjacht in ons. Vandaar het succes van de Olym pische Spelen. Vandaar de automobiel-on gelukken, veroorzaakt door het „snijden". Vandaar de krampachtige pogingen van volwassen kinderen, om een etmaal in een paal te blijven zitten, 48 uur te dansen, 96 uur piano te spelen. Vorige week heeft een veelbelovende jongedame een paar honderd bananen gegeten en er een record en haar gezondheid mee gebroken. Ze sloeg twee vliegen in één klap: het record bananen- eten en een aardige kans op den titel: dikste dame ter wereld. De recordjacht is meestal een onschul dige, en alleen maar dwaze, liefhebberij van ambitieuze enkelingen. Maar soms dient zij voor commercieele doeleinden en dan wordt zij een ernstiger zaak. Neem den blauwen wimpel. Die is zoo veel als een internationale decoratie ge worden. En daar is dan ook jarenlang door de scheepvaartmaatschappijen om ge vochten met alle middelen, die het men- schelijk vernuft bedenken kon. De zeeva rende volken waren er wild op. Wij lazen, dat de snelheid van het ééne schip een decimaal grooter was dan van het andere, maar niemand die het controleeren kon. Want de punten van vertrek waren ver schillend, de punten van aankomst ook, en de route eveneens. De ééne rekende met de gemiddelde snelheid, de andere met de totale. En dan volgden er oneindige tabel len van tijden en afstanden, waaruit bleek, dat ieder schip het snelste was. Daarmee was het doel bereikt, en den laatsten tijd schijnt iedereen den blauwen wimpel ver geten, hetgeen een groote vooruitgang is. Maar lang kon dat natuurlijk niet duren en het zal niemand hebben verbaasd, te lezen dat ergens in Engeland zes mannen 71 uren lang met maaimachines op een sintelbaan in het rond hebben gereden. Het was erom te doen, te zien wie het kon uithouden. Toen gebleken was, dat ze het konden, waren ze vermoeid maar zeer ge lukkig. Wij kunnen ons het interview met het oude moedertje van een hunner al wel voorstellen zonder het te hebben gelezen: „Charlie is a 11 ij d een goeie jongen ge weest. Natuurlijk was het erg stil en een zaam in huis, al dien tijd dat hij met de maaimachine rondreed, maar dat moet je als moeder weten te dragen. Nu ben ik natuurlijk heel trotsch op m'n jongen. Ik heb altijd geweten, dat hij tot iets grootsch was voorbestemd. Zeg uw lezers, dat ik de moeders, wier zonen niet op maaimachines langs sintelbanen rijden, diep beklaag..." En laten wij niet den „pianist" Henry Scott vergeten, den allernieuwsten snel heidskampioen. Speelt de Sonate van Beet hoven normale snelheidsduur 22 minu ten in 3 minuten en 12 seconden. Mis schien ook wel van achteren naar voren. Je kunt van zulke barbaren alles ver wachten. En nu is het wachten op den blauwen wimpel van de Kaaswereld. T e lang reeds heeft men over het hoofd gezien, dat ook in oude kaas beweging zit en op een dag zullen we misschien lezen: „De blauwe wimpel voor de kaaswereld is gewonnen door 'n bejaarden Camembert te Parijs,, die zich in den loop van een week vier cen timeter over de tafel verplaatste, waarop hij was neergezet. Goede tweede was een sterke Harzburger, met 3.7 centimeter"... illllllllllllllltilllllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllinillllllllllllllltltlllllllllllltlllllllllllllllliHNIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIItlllllllltlllflIllllllllllllllllilllltlllllllHIIIMIIIIIItl Gevaarlijk oplichter staat terecht. Wegens een serie oplichtingen, voor het Rieerendeel ten nadeele van goedgeloovige dames, had zich te verantwoorden de 54- jarige K. L. A. W., zich noemend architect, gedetineerd. Volgens de verklaringen van de bena deelde getuigen, heeft W. onder allerlei bedriegelijke voorspiegelingen belangrijke [bedragen weten los te krijgen. Zoo gaf hij o.m. op, civiel ingenieur te zijn, die te Hil- tversum een school moest bouwen. Een van de getuigen, wien hij een bedrag van f 7000 afhandig maakte, verklaarde dat W. haar het hof maakte en intusschen mededeelde, dat hij te Eindhoven een laboratorium inoest bouwen. Hij had daarvoor veel be sprekingen met de opdrachtgevers, die hij rvrij moest houden. Ook had hij geld noodig om onderdeelen van machines in te klaren, bestemd voor het vervaardigen van een door hem uitgevonden artikel, waarop hij patent bezat, althans octrooi had aange vraagd. Verdachte noemde dè getuigenverklarin gen gedeeltelijk juist en hij hield vol, dat hij een uitvinding had gedaan. Hij bleef evenwel weigeren om elke inlichting te ge- Ven, daar zulks hem schade zou doen. Zoo dra hij het geld voor zijn uitvinding (uit België) zou hebben ontvangen, zou hij de getuigen allen schadeloos stellen. De pre sident zeide, dat er wel niemand zoo naief zou wezen om aan dergelijke beweringen geloof te hechten. Het O. M., waargenomen door Mr. N. S. iHoekstra, sprak van een buitengewoon ge vaarlijk oplichter, die er zijn werk van maakt om goedgeloovige vrouwen geld af handig te maken, en die, gezien zijn ante cedenten een gevaar voor de samenleving ïs. Spr. eischte wegens oplichting meerma len gepleegd, twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. Be president merkte nog op, dat er reeds Schtmaal tegen verdachte wegens oplichting °f verduistering proces-verbaal is opge maakt. Mr. Maussen, de verdediging voerend, fceide, dat het niet te controleeren was of Verdachte met betrekking tot de octrooi kwestie waarheid spreekt. Het is wel mo gelijk, dat hij uit vrees, dat anderen daar van kennis nemen, deze houding aan neemt. Pleiter verzocht oplegging van een lichtere straf. Uitspraak 9 December a.s. Boor rijks- en gemeentepolitie te Haas- h'echt zijn aangehouden de 34-jarige G. v. d- B. en de 25-jarige C. R-, verdacht van diefstal van een 100-tal kippen te Wist. Zii zouden vandaag voor den Officier van Justitie te Rotterdam worden geleid. Omtrent de resultaten van het onderzoek inzake den dubbelen moord te Merkelbeek, op een ouden landbouwer en zijn schoon zuster gepleegd, vernemen wij nog het vol gende. De sneden, welke de beide slachtof fers vertoonen, zijn niet met een scherp voorwerp, doch met een tamelijk bot wapen toegebracht. De landbouwer ontving een houw, zijn schoonzuster liep, behalve een ernstige hoofdwonde, ook een snede over de wang op. Uit het onderzoek is gebleken dat in de kamer waar vrouw Senden werd ver moord, geen sporen van geweld aanwezig zijn. Alles zag er netjes uit. Toen men op den laten Zondagmiddag binnenkwam stond de kachel er rood gloeiend. Merkwaardig was ook dat het vee op tijd was gevoederd en gemolken. Wie hiervoor heeft gezorgd, terwijl de huishoudster naar zij zegt door een vreemden man naar boven was ge jaagd, is een nog onbeantwoorde vraag. De huishoudster heeft tijdens haar ver hoor beweerd, dat de man, die haar naar boven joeg, ook haar verwond heeft. Haar verwondingen zijn echter van dien aard, dat aan deze mededeeling wordt ge twijfeld. De politie heeft eenige voorwerpen, die sterke aanwijzingen in een bepaalde richting geven, in beslag genomen. O.a. is een, met bloed besmeurd hakbijltje gevonden. Vol gens verklaringen van de huishoudster zou dit bloed afkomstig zijn van een met het bijltje geslachte duif. Verder zijn in beslag genomen een hoed van de verslagen vrouw en een handtaschje van de huishoudster, waarop een paar spatjes bloed zaten en waarin een met bloed besmeurde zakdoek was geborgen. In de woning zijn voorts twee kuipen met waschgoed gevonden. De inhoud, welke uit ondergoed bestaat wordt aan een onderzoek onderworpen. In den loop van Maandag is de huishoud ster, van H. geboren Sch. in 1872 te Stevens- weert geboren, met de slachtoffers gecon fronteerd. De vrouw bleef hierfcij onbewo gen en tot heden blijft zij ontkennen schul dig te zijn aan den dubbelen moord. Zij is opgesloten in de marechaussee kazerne te Brunssum. In den namiddag zijn de lijken van de beide slachtoffers naar Sitterd vervoerd waar de sectie geschiedt. Dr. van Wagenin- gen uit Maastricht heeft gister een nader onderzoek ingesteld. Nijmegen's politiecommissaris ver oordeeld. Gedeeltelijk ontoere kenbaar geacht. De rechtbank te Arnhem heeft gisteren uitgpraak gedaan in de zaak tegen S. J. V. 's-G raven hage: Naar wij ver nemen heeft de minister van handel, nijverheid en scheepvaart in verband met het huwelijk van prinses Ju- liana en prins Bernhard van Lippe Biesterfeld, burgemeester en wethou ders van alle gemeenten gemach tigd, een al dan niet voorwaardelijke ontheffing van de winkelsluitings wet te verleenen voor het tijdvak van 4 tot en met 7 Januari 1937. van der M., commissaris van politie te Nij megen, die terecht heeft gestaan wegens valschheid in geschrifte en verduistering meermalen gepleegd. De Officier van Justitie had vier jaren ge vangenisstraf geëischt. Verdachte werd ver oordeeld tot drie jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek der preventieve hech tenis van 3 Juli j.1. af. De rechtbank achtte bewezen de valsch heid in geschrifte en verschillende verduiste ringen in functie gepleegd. Niet bewezen achtte de rechtbank de verduistering van een bedrag van f 1605.Zij hield rekening, bij de bepaling van de straf, met de ernst van de ten laste gelegde feiten, waarvan verschil lende in de vervulling van het ambt werden gepleegd. Ook werd rekening gehouden met de persoonlijkheid van verdachte en met de conclusie van het psychiatrisch rapport, dat de gepleegde feiten niet ten volle kunnen worden toegerekend. Duitschland legt de rivier aan banden. Op 7 December van het vorige jaar werd met eenige plechtigheid de eerste spade in den grond gestoken voor het aanleggen van een dijk bij Orsoy. Deze dijk, die een lengte zal krijgen van 20 K.M. en in totaal 2.8 mii- lioen R.Mk. zal kosten, is de grootste dijk- aanleg aan den Nederrijn van den laatsten tijd. Ongeveer een derde deel van de totale werkzaamheden is reeds klaar. Het doel van dezen grooten dijk bij Orsoy is, de volledige bescherming en overstrooming van het lage gebied tusschen Baerl en Ossenberg door ver sterking en verhooging van den bestaanden 9'kilonietér langen dijk, die loopt van Baerl o-ter' Of-so^ tot Evetsael en door den aanleg van een 11 kilometer langen bandijk van Eversael tot Ossenberg, waar deze aan den bestaanden dijk van het dijkwezen Ossen berg—Borth—Wal lacht aansluit. Door dezen grooten dijkaanleg wordt een gebied van 14000 morgen land met 760 huizen en boerderijen volkomen tegen overstrooming beschermd. Verder worden in het beschermde gebied de grondslagen gelegd voor een verdere ont wikkeling van den landbouw en de indu strie. Als men weet, dat alleen in den grond van dit gebied, waar in de toekomst een mijnbouw-industrie gevestigd zal wor den, naar schatting 60 millioen ton kolen liggen, dan beseft men het groote belang van dezen dijkaanleg. Het aanleggen van dezen dijk geschiedt in vier gedeelten. Aan het eerste deel, tus schen Baerl-Orsoy, werd einde November 1935 en aan het derde en vierde deel, tus schen Grunland en Ossenberg werd in Maart 1936 een aanvang gemaakt. Met het tweede deel tusschen Orsoy en Grunland, "zal in het voorjaar van 1937 begonnen worden. Men hoopt met den geheelen dijkaanleg einde 1938 klaar te zijn. Tot dusver werd 405.000 kubieke meter grond verplaatst. Na de voltooiing van den dijkaanleg bij Orsoy moeten terstond in samenwerking met de bevoegde autoriteiten de werkzaam heden aanvangen in het eenige, dan nog niet ingedijkte gebied aan den Nederrijn, in de vruchtbare streek van Grieth-Griet- hausen in de provincie Kleef. Vader van acht kinderen gedood. Gisteren is te Steenderen een ernstig on geluk met doodelijken afloop gebeurd. De 56-jarige landarbeider G. J. te S., wo nende te Hengelo (Geld.) wilde aan het Bronkhorster veer op den aanhangwagen van een tractor, welke zich juist in bewe ging zette, springen. De man sprong mis, hij viel en kwam onder de wielen van den aanhangwagen terecht, welke hem over het hoofd gingen. Het slachtoffer, dat op slag dood was, was gehuwd en vader van acht kinderen. Het geheele bedrijf bezichtigd. Amsterdam. Gistermorgen heeft Z.D.H. prins Bernhard een bezoek gebracht aan het bedrijf van „Werkspoor" N.V. aan de Oosterburgermiddenstraat. De prins, die vergezeld was van den pre sident der Nederlandsche Handel Mij., den heer mr. C. Crena de Iongh, werd ontvan gen door den directeur, den heer ir. N. H. Damme, en den andjunct-directeur, ir. W. Maas Geesteranus, waarna de werkplaat sen van het bedrijf bezichtigd werden. Na afloop daarvan begaf men zich naar de kamer der commissarissen, waar de staf van de directie en de hoofdingenieurs aan Zijne Doorluchtige Hoogheid werden voor gesteld. Het bezoek, dat ruim twee uur in beslag had genomen is, aangezien er geen rucht baarheid aan was gegeven, voor het publiek vrijwel onopgemerkt voorbijgegaan. GLAZENWASSCHER TE AMSTERDAM GEVALLEN. Een onbeheerd staande bakfiets rijdt tegen de ladder. Een ernstig ongeluk heeft gisterenmorgen een glazenwasscher getroffen die in de Nieu we Uilenburgerstraat ter hoogte van de der de verdieping zijn werkzaamheden verricht te. Op het trottoir vlak bij den ladder stond een onbeheerde bakfiets, die plotseling in beweging kwam en tegen den ladder reed, waarop de glazenwasscher stond. Door den schok kantelde de ladder en sloeg de gla zenwasscher naar beneden. Hij kwam op de bakfiets terecht en werd hoewel niet bewusteloos, in levensgevaarlij ken toestand naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De regeeringsperdienst meldt: Aangezien de prijsverhouding tusschen de tarwe en de andere akkerbouwgewassen thans zoodanig is, dat de beperking van den tarweverbouw tot ten hoogste 1/3 van de ge heele oppervlakte bouwland zooals voor geschreven in artikel 2, lid 1, van de crisis- tarwebeschikking 1936 niet meer noodza kelijk is, wordt hiermede te algemeener ken nis gebracht, dat deze beperking is opge heven. Weinig kans Aneta verneemt dat het plaatselijk dui- keronderzoek omtrent de mogelijkheid van het lichten van de „Van der Wijck" zeer waarschijnlijk geen resultaat zal opleveren. Een marine-mijnenveger constateerde, door 't sleepen met 'n net, dat 'twrak van de „Van der Wijck" geheel op één zijde ligt en reeds circa vijf meter in den modder is weggezakt. In verband hiermede is op het aanbod van den eersten luitenant der genie, den heer Vervooren, den schoonzoon van het omgekomen echtpaar Carli. (waaromtrent gisteren bijzonderheden zijn vermeld) aan Europeesche bergings-maatschappijen om een offerte te doen voor het lichten van de „Van der Wijck" op de conditie „no cure no pay" (dus slechts betaling bij het be reiken van het gewenschte resultaat) tot dusverre geen enkel antwoord binnengeko men. Het onderzoek De werkzaamheden van de, door de K, P. M. ingestelde commissie van onderzoek duren nog steeds voort. Reeds zijn 24 ge tuigen gehoord. Ook de hoofdwerktuigkun dige, de heer Weyhenke, die in de centraio burgerlijke ziekeninrichting te Soerabaja werd verpleegd en de vierde stuurman van de „Van der Wijck", de heer Stada, zijn reeds door enkele leden van de commissie aldaar gehoord. De beoordeeling van het verzamelde fei ten-materiaal zal echter zeer langdurig zijn. Een der getuigen verklaarde nog dat hij had gezien hoe de omgekomen marconist, zich met één hand vasthoudend in verband met de zware helling van het schip met de andere hand de morse-sleutel be diende voor het uitzenden van het noodsein hetgeen de bevestiging oplevert dat de om gekomen marconist, de heer Uijtermerk, tot het laatste toe op zijn post is egbleven. GEVAARLIJKE SPUITER OP HET OLIE TERREIN IN NED. INDIë Op het olieterrein Djirak van de Neder landsche Koloniale Petroleum-Mij. spuit medio van de vorige week een nieuwe olie boring (een z.g. blow out) De uitspuitende olie wordt opgevangen in een daartoe aan gelegd meertje, zoodat het olieverlies gering is. Met het oog op het brandgevaar zijn de omringende koelie-tangsies en de omgeving ontruimd. Alles wordt in het werk gesteld om den spuiter te stoppen. De directie van de Nederlandsche Koloni ale Petroleum-Mij. deelde desgevraagd aan Aneta-Holland mede, dat de pogingen tot stopping van den spuiter met alle kracht zijn aangevat en dat zij overtuigd is, dat deze pogingen binnenkort met succes zul len worden bekroond. HILVERSUM II. Orkest Concerten Omroeporkest AVRO Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek Lichte Muze Ensemble J. Kroon AVRO Kovacs Lajos AVRO Gitaarspel AVRO Godsdienstige Uitz. Morgenwijding AVRO Dansmuziek AVRO Dansorkest Lezingen Het werkende Land AVRO Orgelbespelingen Orgelconcert AVRO Orgelspel AVRO Voor de jeugd Voor de kinderen AVRO Solistenconcerten. Concertgebouw orkest met Solisten AVRO Sport. Sportpraatje AVRO Diversen Kniples AVRO Voor zieken en thuis zittenden AVRO "O p V -P O O 8.00 10.15 10.30 10.10 tuo og ■O •O 1.15 1.00 3.45 5.30 12.30 4.30 4.50 5.00 3.00 4.00 ■d p o 8.00 11.00 7.30 10.30 7.05 11.10 7.45 8.10 6 30 T5 a SJJO HILVERSUM I. V *-> rl •CO Tl ■Ml O O Orkest Concerten KRO-Orkest 12.15 Harmonie orkest NCRV Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek 8.00 3.00 10.00 Godsdienstige Uitz. 10.45 Plechtige Hoog Mis KRO 8.05 Morgendienst NCRV 10,15 Godsdienstig halfuur KRO 11,30 Bijbellezing NCRV 4.00 Lezingen Het werkende Land NCRV Over den Schoolstrijd NCRV Voor de jeugd Handenarbeid voor de Jeugd NCRV 5.00 Solisten-concerten Rotterd. Pianokwartet NCRV 5.30 Piano recital NCRV Chr. Radiokoor NCRV orkest en solisten. Diversen Handwerkcursus NCRV 2.00 CNV Kwartiertje NCRV J. Voor postzegels ver- zamelaars NCRV •a p O «j 9.45 8.00 10.15 9.30 11.00 7.45 8.30 8.15 9.00 6.45 7.1*

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 3