SPANJE'S STRIJD Klimaatsverandering nu en vroeger New-York krijgt een nieuwe gemeentewet Donderdag 26 November 1936* Vierde blad Door het smelten der gletschers in den afge- loopen zomer? Kort geleden verscheen te Londen een Engelsche vertaling van het inte- teressante boek* „Isabella" van St. Wittlin, waarin de schrijfster op inte ressante wijze de ontwikkelingsgeschie- Hoe de Spaansche hoofdstad onder de steeds terugkeerende bombardementen heeft te lijden, toont ons bovenstaande foto hf. bestond, onmogelijk geworden. De wetten van de stad worden door de deskundige leden van de commissie ouder- wetsch en chaotisch genoemd. Sinds 100 jaren werden er voortdurend nieuwe wetten gemaakt, zonder dat men de oude ongeldig verklaarde. Zoo bestaat er b.v. nog altijd een verbod, na 5 uur 's middags varkens door den Broadway te drijven, (v.p.b.), DEGRELLE EN DE ROMEINSCHE RADIO. In Belgische politieke kringen is men verbaasd over het feit, dat de Italiaansche regeering Degrelle toestemming heeft gege ven voor de Romeinsche radio te spreken. Het bericht is nog niet bevestigd, doch reeds zou de minister van buitenlandsche zaken instructies hebben gegeven aan den Belgischen ambassadeur te Rome en men verneemt, dat indien het feit waar is, de Belgische regeering energiek zal protestee ren bij de regeering te Rome. noorden of het zuiden trekken, want de zon verdort den bodem meer en meer. De zandstormen zullen de laatste vruchtbare zones bedekken. Maar in het noorden, in Siberië, in de ant-arctis, op de zuidelijkste en noordelijk ste eilanden komt ruimte vrij. Volgens de opvatting van Humphreys zal er een trek naar het noorden en zuiden in zetten, zooals de wereld sinds de groote volksverhuizing nog niet heeft medege maakt. Woedende oorlogen zullen om het land in het noorden ontbranden. Daarbij zou de bodemlaag, die hier vrucht vermag te dragen, zoo dun zijn, dat zij in een paar jaren geheel uitgemergeld en nutteloos ge worden is. Het is mogelijk dat men kolen en mineralen vindt onder den bodem, die op het oogenblik nog met ijs is bedekt. Maar voor de ploeg blijft daar weinig over, indien de ijskorst eenmaal verdwenen is. Nederland zou in de zee verzinken. Nog slechts weinige dagen geleden wer den de nieuwe berekeningen over de wa termassa's aan de poolen volgens het sys teem van professor W. Halbfass en Krüm- mel gepubliceerd. Men schat deze water-: massa's, die door een afsmelten der ijs korst en de gletschers vrij zouden komen, op 1.330.000.000 kubieke meters. Het. gevolg daarvan zou zijn, dat de zeespiegel onge veer 45 meter stijgt. Dit beteekent, dat ge weldige kuststreken geheel voor de mensch- heid verloren zouden gaan. Om slechts bij Europa te blijven; Het grootste deel van ons land en België zou onder genoemde omstandigheden dan altijd! verdwijnen. Van Engeland zou den groote stukken weggespoeld worden. Denemarken zou tot een verzameling kleine eilandjes worden. Alle havens, die op het oogenblik wereldberoemd zijn, zouden diep onder den zeespiegel komen te liggen. Maar nog zijn de alarmeerende berichten uit Groenland en IJsland en uit de ant-arc tis niet zoo onrustwekkend, dat men reeds zijn togvlucht in het noorden moet zoeken. De ijskorst is nog dik genoeg en stuurt ons haar koude winden. De geleerden zijn ook bij de allerernstigste berekeningen van een door geen humor te beinvloeden zakelijk heid. De astronomen vertellen ons, dat mis schien op drie milliard jaren de aarde ver gaat. Ook bij de kwestie van het afsmel tende ijs moet men met duizenden jaren rekenen. Want de observaties van den af- geloopen zomer hebben bewezen, dat er een groote, historische beweging aan den gang is, maar daarvan zullen wij slechts een oneindig klein stukje kunnen medemaken. ,(v.p.b.)' DE MACHT VAN „TAMMANY HALL" GEBROKEN. NEW-YORK, Nov. 1936. Tot de belangrijkste aangelegenheden, die door de presidentsverkiezing eenigszins over schaduwd zijn, behoort het referendum on der de inwoners van New-York over een nieuwe gemeentewet. Ondanks verbitterden tegenstand van de ongetwijfeld corrupte de mocratische partijmachine dezer stad stem de de bevolking voor een ingrijpende ver andering van de statuten. Dit beteekent, dat New-York voor de eerste maal in zijn geschiedenis een bestuursapparaat zal krij gen, dat niet meer kan beschouwd worden als werktuig, om zekere politici te bevoor- deelen. Een commissie, bestaande uit on partijdige rechtskundigen en financiers heeft opdracht gekregen, de nieuwe gemeen tewet uit te werken. De omvang van dit werk is zooals te begrijpen zeer groot, te meer .indien men bedenkt, dat het be stuursapparaat van de stad New-York bijna even ingewikkeld is als dat van de Unie zelfs en dat haar begrooting grooter is dan die van geheel Canada. De partijmachine, „Tammany Hall", wier macht thans door de nieuwe wetten ge broken zal worden, had het tot nog toe klaargespeeld, door een handige verdeeling der politieke ambten in de verschillende stadsdistricten steeds de meerderheid in den Raad te behouden. Zoo onderhield men b.v. een leger van bezoldigde leegloopers op grond van reeds lang verouderde bepa lingen. In het 8ste district loopt er zelfs op het oogenblik nog een betaalde jager rond. Deze jager was misschien 200 jaar geleden, toen er op Manhaften nog koeien en scha pen weidden, noodig om het schadelijke wild te verdrijven. Maar op het oogenblik verheffen zich op deze plaats de wolken krabbers, zooals Rockefeller City, enz. Dit verhinderde de partijmachine echter niet, dezen jager een behoorlijk salaris te beta len! Ambtenaren werden niet op grond van hun kundigheden benoemd, maar op grond van het aantal stemmen, dat zij in hun stadsdeel controleerden. Eerst toen er onder burgemeester Jimmy Walker eenige schan dalen aan het daglicht kwamen, gelukte het het stadsbestuur eenige van de controle door Tammany Hall te bevrijden. De „Nieuwe Koers" (New-Deal) van New- York won meer en meer aanhangers. De begrooting van de diep in de schulden zittende stad werd in evenwicht gebracht en door de volksstemming is thans een Tammany Hall-bestuur, zooals dit vroeger denis van Spanje in den loop der eeuwen behandelt Wanneer men de vreeselijke gebeurtenissen in Spanje van een ruim historisch gezichts punt bekijkt, dan komt men dra tot de tra gische erkenning: Het noodloot keert terug! De burgeroorlog, die nu sedert weken in Spanje woedt en reeds tienduizenden slacht offers en een enorme verwoesting van goe deren ten gevolge heeft, is niet meer dan één der talrijke Spaansche burgeroorlogen, zooals de geschiedenis er zoo vele kent. Tot in den oudsten tijd van de geschiedenis van Spanje kunnen wij teruggaan en wij vinden regel matig aanteekeningen omtrent burgeroor logen. Wat toch moge de diepste oorzaak en wezenlijke kern zijn van al deze burgeroor logen Men kan gerust aannemen, dat de geogra- phie .voor een goed deel oorzaak is van dit periodiek terugkeerend Spaansche onheil. Een blik op de landkaart verklaart veel. Naar ver schillende zijden strekken zich de bergketens door Spanje uit, een hooge muur de Pyr- reneëen verspert den toegang tot het overige Europa, terwijl een moeizaam bereik bare hoogvlakte het centrum van het land als Jiet ware als een eiland isoleert. Het behoeft waarlijk niet te verwonderen, dat de menschen, die in de talrijke dalen leven en die door de natuur door rotsklippen van elkander zijn gescheiden, vreemden blij ven voor hun naaste buren. Verre van eenig gemeenschapsgevoel, dat zou kunnen worden aangekweekt, zijn zij veeleer bereid de wape nen te grijpen tot strijd tegen burgers uit hun eigen buurt, eerder nog dan tegen de be woners van verder verwijderde vlakten, die regelmatig met elkander in onlusten leven. Het is immers nog niet zoo lang geleden, dat de voortvarende verkeerstechniek een over winning behaalde op de steenen grenzen van het rijk, zooals die door de bergachtige natuur en formatie van Spanje waren vastgesteld. Tot op den huidigen dag bestaat er een verstrekkende zelfstandigheid in Spanje in de onderlinge provincies, een gevoel van zelfstan digheid dat uit de Middeleeuwen dateert. De Catalonië rs in het Zuid-Oosten, de Basken in het Noorden hebben zelfs hun eigen taal be houden, ofschoon hun landstreek sedert eeuwen deel uitmaakt van den Spaanschen Staat. Iedere provincie, ja zelfs iedere hoek van het Pyreneesche schiereiland wil anders Zijn dan de andere. De andere Europeesche staten hebben de zelfstandigheid der afzonderlijke provinciën al lang afgeschaft. In de plaats van de versnipperde provin ciale staathuishouding is reeds sedert eeuwen die der allesomvattende Eenheidsstaat geko men. Spanje nu, is in dezen natuurlijken, so cialen en staathuishoudkundigen ontwikke lingsgang achtergebleven. En dan te beden ken, dat Spanje, op dit oogenblik het tooneel van een afgrijselijken burgeroorlog, eenmaal de voornaamste en machtigste staat in Europa is geweest. Ook in dit geval was de geographle het noodlot van Spanje. Men kan het nauwelijks als een toeval be schouwen, dat Christoffel Columbus juist van- Uit Spanje naar Amerika vertrok. De Spaan sche Westkust, het einde van Europa en te gelijkertijd de grens van den Westelijken Oceaan, scheen er als het ware toe voor bestemd een brug te slaan naar de verre, on bekende kusten van Amerika aan de tegen overliggende zijde van den Grooten Oceaan. Op geen ander plekje in Europa was de fantasie der menschen meer ingesteld op de Verleiding de aangrenzende oceaan te verove ren als juist in Spanje. Het buitengewone succes, die de ontde king van Amerika voor Spanje beteekende, werd desondanks een noodlot, dat nog altijd niet in al zijn consequenties tot het verleden Schijnt te behooren. Toen het goud vanuit Amerika Spanje bin nenstroomde, verviel Spanje langzamerhand Een beeld uit de door brand voor een ge deelte verwoeste Fransche stad Angers. in een ongezonden toestand: het land werd apatisch, een zekere mate van grootheids waanzin maakte zich ervan meester. Bij het gevoel de „heeren der wereld" te zijn, begonnen de Spanjaarden het werk te minachten; onbewerkte velden verdorren, in de werkplaatsen werd het allengs stiller. Spoedig genoeg was het mateloos binnen- vloeiende, koloniale goud niet meer toe reikend om alle artikelen uit het buitenland te betrekken. Na een korte goud-inflatie in de 16e eeuw de eerste in de wereldgeschiede nis die de loonen en prijzen der artikelen mateloos in de hoogte dreef, was Spanje in hooge mate verarmd. Onder Koningin Isabella I (14741504) be gon de groote uittocht uit Spanje. De hand van deze vrouwelijke monarch veroorzaakte slechts een einde van de Spaansche burger oorlogen, dat van voorbijgaanden aard bleek. De vereenigde provincies van het schiereiland werden tot een nationalen staat vereenigd, die Christoffel Columbus de middelen verschafte voor den tocht naar Amerika. Onder de re geering van haar kleinzoon Karei V is Spanje het eerste rijk van de wereld, reeds onder die van haar achterkleinzoon Philips II vertoonen zich de kenteekenen van het ver val. De opkomst van Spanje, van een klein pro vinciaal land tot een wereldrijk, de geluks- roes van het succes, de verdrijving van de Mooren uit Zuid-Spanje, de hereeniging van het geheele rij, dat alles kwam eigenlijk te plotseling. Het resultaat leidde geenszins tot een duurzame machtspositie, maar maakte spoedig plaats voor een wezenlijke decaden tie. Nooit heeft het Spaansche rijk het te kort aan een gestadige ontwikkeling over wonnen. Te gemakkelijk verloor het zijn eigen gewicht, te gemakkelijk ook brak de bereid willigheid zich baan, waarmee men van de eene meening in de andere verviel. Uit de historische perspectieven laat zich, wat de af loop van den huidigen burgerkrijg betreft, slechts één prognose stellen: die afloop is nog veel onzekerder dan zij schijnt. Immers ook de partij, die de militaire overwinning zal be halen, mag niet onvoorwaardelijk op de zekerheid van haar macht vertrouwen. Spanje is een land van individualisten, geen enkele massabeweging zal op een blinde, on verzettelijke gehoorzaamheid kunnen rekenen. De hang naar verzet, naar eigen meening is een te specifieke, Spaansche karakter-eigen schap. Wat reeds velen voor hem getracht hebben te construeeren heeft de Italiaan Antonio Mazzai nogmaal geprobeerd te maken, n.l. een vliegtuig die in vele opzichten den vo gel nabootst: het op en neer slaan met de vleugels. Daarnaast schijnt echter een pro peller nog altijd onmisbaar te zijn. c .ui AKKERLAND ZOU TOT WOESTIJN WORDEN? NEDERLAND GE- DOEMD TE VERDWIJNEN! WASHINGTON, Nov. 1936. De winter begint. De gletschers worden weer langer. Een interes sante tijd van verschillende obser vaties ligt weer achter den rug. Want in de geheele wereld zijn de gletschers kleiner geworden, afge smolten. En juist de verzamelde ge gevens van dit jaar over het on gewoon krachtige afsmelten der gletschers in Europa en Amerika, alsmede de berichten over het kleiner worden der ijsmassa's op IJsland en Groenland zijn voor professor W. J. Humphreys van het meteorologisch instituut te Was hington aanleiding geweest, om de toekomst van de aarde en haar be volking te beschouwen onder het ge zichtspunt van een algeheel verdwij nen der gletschers en ijsmassa's. Op het eerste oogenblik zal men het hoofd schudden, indien men hoort, dat op zekeren dag de eindelooze ijswoestijnen, die door een Nansen, een Amundsen, een Byrd, enz. onderzocht werden en nog wor den, zouden kunnen verdwijnen. En toch moet de moderne wetenschap de mogelijk heid van een dergelijk smelten der glet schers en ijsmassa's des te meer toegeven wijl in den laatsten tijd door talrijke vondsten' bewezen is, dat het beeld der aarde in de poolstreken eens geheel anders geweest is dan heden ten dage. Tenslotte moet ook Groenland werkelijk eens een groen land geweest zijn, waar de zomers langer duurden dan de winters. Het natuurlijk-historische museum te South Kensington houdt zich op het oogenblik bezig met het onderzoeken van een mine raal, dat uit de Weddelzee stamt en ci troenzuur bevat. En juist omdat het er op de aarde al eens anders uitgezien heeft dan op het oogenblik, winnen de berekeningen van Humphreys aanzienlijk aan waarde. Korenvelden verdwijnen. De normale mensch kan het klimaat in Europa en groote deelen van Amerika slechts verdragen, omdat de verschillende luchtstroomingen elkaar voortdurend af zwakken. Zonder deze afzwakking zouden de stormen uit het noorden te koud en de winden uit het zuiden te warm zijn. Stellen wij nu het geval, dat de ijsmas sa's afsmelten en de koude winden uit het noorden niet meer over de continenten waaien. Dan gaan de warme luchtstroomen overheerschen en deze zullen vooral in het begin zware, tropische regens met zich medebrengen. In de tropen verandert eigenlijk 't minst hoogstens treedt het tropisch karakter nog sterker op den voorgrond. De groote graangebieden van de Vereen. Staten, Canada, Rusland, China, het zuide lijk deel van Australië en Argentinië dan ken hun groote opbrengsten hoofdzakelijk aan het „stormachtige" huwelijk, dat kou de en warme lucht boven deze zones heb ben aangegaan. Indien echter de noordelijke partner van dit spel wordt uitgeschakeld, kan men er op rekenen, dat uit de graanvelden een arm land wordt, dat nauwelijks in staat zal zijn schapen en geiten te voeden. De kudden zullen steeds verder naar het Marokkaansche krijgslieden door de opstandelingen gerecruteerd, op weg naar het tooneel van den strijd

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11