Stalin over de Voedingseischen bereikte resultaten Buitenland Madrid zal niet Ruilverkaveling* SPANJE worden verwoest Nieuwe samenwerking tusschen Engeland en Frankrijk 3e Bilt seint Marktberichten Uit onze Omgeving ANNA PAULOWNA Biljarten. Groep 2 van de biljartvereeniging „Anna Paulowna speelde tegen groep 5 Van groep 2 wonnen: P. Covers 20 van K Jongejan 29, C. Doorn 21 en P. Smiers 18! H. Cornelissen 54 van K. Jongejan 43 C Slikker 175 en C Doorn 18. Jm. Blaauboer 25 van C Slikker 271 (hoogste serie 113), C. Doorn 34 en K Jongejan 51. R. Rezelman 22 van p. Smiers 22 en K Jongejan 50. Van groep 5 wonnen: p. Smiers van Jm Blaauboer 22 en H. Cornelissen 33 C. Doorn 34- van R. Rezelman 20. C. Slikker 300 van P. Govers 20 en R Re zelman 16. Groep 2 won dus met 11 tegen 5 van groep 5. WIERINGEN Soirée. Woensdagavond werd in hotel De Haan een soirée gegeven voor leden en introdu- cee's van de dansclub, die onder leiding staat van mej. Agaath Tuin uit Schagen Uit de dansen bleek, dat de leerlingen van mej. Tuin reeds goed onderlegd waren. Home-trainer. Dezer dagen is de home trainer van de tvielerclub gearriveerd en geplaatst in het clublokaal, het wielerbaanrestaurant, al waar al flink getraind wordt. Dat de wielerclub thans deze home-trainer bezit is grootendeels te danken aan het feit, dat verschillende personen hiervoor rente loos een bedrag beschikbaar hebben gesteld. De wedstrijden Zondag a.s. zijn onderling Er komen renners uit Den Helder, Schagen en Medemblik. O.a. zullen starten: Snijders, Tichelaar, Nijeboer, Deethman, Schekker- man, Ridderbos, Hegeman, Lont, Kreijger, Geerligs, Bakker, enz. Het beloven dus zeker spannende ritten te Worden. Vischafslag Den Oever. Dinsdag 24 November aangevoerd: 880 kg. spiering f 0.14r-0.18 per kg. 285 kg. wulken f 27.35—29.35 per 100 kg. Woensdag 25 November aangevoerd: 2% tal haring f 11.35—12.30 per tal; 848 kg. spiering f 0.16—0.20 per kg. 845 kg. wul ken f 29.50—32.80 per 100 kg. Gisteravond vergaderde in hotel „Cen traal" van den heer S. Kaan de „Holland- sche Mij van Landbouw" afd. Wieringen alwaar de' heer Zwart uit Utrecht sprak over het intersante onderwerp „Ruilver kaveling." Toen te acht uur den heer O. J. Bosker de vergadering opende was de zaal tot in alle hoeken bezet. Voorzitter heette bijzon der welkom de spreker der avond evenals het hoofd onzer gemeente Burgemeester L. C. Kolff en den heer Notaris v. d. Speck- Obreen en dr. L. Hoedemaker. Bijzonder welkom werden ook geheeten de leerlingen van de landbouwcursus, gas ten en leden. In zijn openingswoord sprak voorzitter nog eenige woorden over ruilverkaveling daar het hiervoor thans het juiste oogen- blik is. Den heer Zwart begon zijn rede met te zeggen, dat de ruilverkaveling meer en meer belangstelling krijgt. Er is voor de landeigenaars ook zeker voordeel. Deze zelf de verkaveling was reeds een tiental jaren in andere landen succesvol toegepast, toen er in Nederland pas mee begonnen werd. Het groote nadeel van verspreid liggende perceeltjes wordt dan opgeheven. Het was in 1910 toen het ontwerp Ruil verkaveling in de Kamer kwam. Waarna in 1916 een proef genomen werd op Ame land, waar eerst ongeveer 4000 perceelen waren en na de verkaveling eenige hon derden. Door de verkaveling worden ook betere waterwegen en toegangswegen verkregen hetgeen het land ten goede komt. Dit wordt zeker ook wel bewezen doordat na 10 jaar tijds de melkopbrengst verdubbeld was, naar berekening van het land in de oude toestand. De tegenwoordige wet voor ruilverkave ling is in 1924 met algemeene stemmen aan genomen. Een ruilverkaveling moet uitgaan van de eigenaars zelf, van minstens 14 deel. Dat wil zeggen 14 van het aantal eigenaars de landoppervlakte buiten beschouwing gela ten. Een ruilverkaveling kan nooit van boven opgelegd worden. Het 14 deel moet dan een schrijven stu ren naar Ged. Staten die het weer doorstu ren naar de Centrale commissie te Utrecht. Door deze commissie, op dat gebied kundig en bekwaam, wordt het terrein on derzocht, wordt de watertoevoer, de bema ling en de andere wegen onderzocht -Doh wordt kadastraal onderzocht welke boe ren er bij betrokken zijn. In de daarop volgende vergadering van landeigenaars wordt een voorloopig plan Van wegen en water gemaakt. Dit gaat dan weer naar Ged. Staten waar na het 2 mnd. ter inzage op het secretarie ligt. De ruilverkaveling kan doorgang vin den als de helft der eigenaars +1 ervoor is, terwijl zij dan tevens de grootste helft aei oppervlakte moeten vertegenwoordigen. Is dit niet zoo en gaat de boel te met dan zijn de gemaakte onkosten voor reke ning van de staat. In een dan te benoemen plaatselijke com missie heeft zitting, de burgemeester eenige leden van het landbouw- en waterschapbe- stuur bijgestaan door een deskundigen an meter een z.g. Ruilverkaveling landmeter De Arr. Rechtbank stelt dan een rechter beschikbaar voor het juridisch wei een schatterscommissie (3 personen) goed met het land en de omstandigheden op de hoogte zijn. Het land wordt dan in soort klassen ver deeld waarna dan gevraagd wordt aan do schatters, hoe schatten jullie die klas en hoe die? Het land dat men na de verkaveling te rugkrijgt is zooveel mogelijk de zelfde kwa liteit. Omtrent ligging e.d. kunnen eerst nog wenschen kenbaar gemaakt worden, waar naar zooveel mogelijk gehandeld zal wor den. De kosten zullen ongeveer zijn f 50.- per H.A. Dit wordt door het rijk voorgeschoten en kan in 30 jaar terugbetaald worden. Vroeger moesten de eigenaren de gcheele verkaveling zelf betalen thans echter wordt er op 't loon door het rijk 90% subsidie ge geven. Na ons nog aan de hand van eenige kaar' ten een verkaveling in Helden (L.) getoond te hebben sloot spreker zijn interessante en leerzame lezing. In de hierop volgende pauze doet de voorzitter mededeeling van een tocht naar Staphorst om aldaar de verkaveling in oogenschouw te nemen. Behalve de cursisten gaven zich voor deze tocht, staande ter ver gadering reeds 35 personen op. Vragen. N. Mulder D.Nz., vraagt of het de be doeling is geheel Wieringen te verkavelen. Voorzitter: dit zou zeer gewenscht zijn daar eigenaars van de landerijen in de Koog allen op het hooge land wonen. P. Veerdig, zou gaarne zien dat in een eventueele plaatselijke commissie, perso nen zitting hebben van de West de Oost en Hippo. Daar zal aan gedacht worden. P. Veerdig zou ook gaarne willen weten hoe lang een verkaveling duurt. Spr. zegt van ongeveer 3 jaar voordat alles afgeloopen is, maar in die tijd kan na tuurlijk evengoed het land gebruikt worden de overgang vindt plaats op een zoo gunstig mogelijk gelegen tijd. P. F. Kuut vraagt over kleineigenaren. Spr.: ook met hun wenschen wordt zoo veel mogelijk rekening gehouden. Een ver kaveling is voor personen die b.v. een per ceeltje willen verkoopen zeer gunstig daar dan algemeen de handel willig is. J. Engel Jac.z vraagt: Moeten gunstig ge legen landerijen ook het volle pond beta len? Spr.: Indien het land blijft liggen zooals het is zou dat onbillijk zijn er wordt zoo veel mogelijk overal rekening mee gehou den. De voorzitter vraagt tenslotte de machti ging van de aanwezigen voor het bestuur om te trachten een lijst samen te stellen om van een *4 deel der eigenaars de hand- teekening te krijgen en dit weg te sturen. Van de 52 aanwezige eigenaars stemden 38 voor. Na de rondvraag die niet veel opleverde sloot Bosker, den heer Zwart dankend voor zijn duidelijke rede en burgemeester dan kend voor diens aanwezigheid, de verga dering. Nood der burgerbevolking neemt toe. Reuter seint, dat zich gisteren geen enkele essentieele wijziging heeft voorgedaan in den toestand te Madrid. De wijk van den Calle de Valle Hermoso in het Westen van de hoofdstad, is zoo zwaar gebombardeerd dooi de nationale artillerie, dat zij geheel verlaten is. De noodtoestand zou voor de burgerbevol king toenemen. Een derde deel van de non-combattanten zou thans uit de stad zijn vertrokken. Volgens een Havas-telegram uit Talavera, verklaarde een hoog militair van de natio- nalen, wiens naam niet genoemd mag wor den, aan den vertegenwoordiger van Ilavas ten aanzien van den toestand rond Madrid, dat de inname van de hoofdstad geen mili tair probleem meer is. „In onze dagen is een vestiging, waarbinnen de vijand vasten voet heeft gekregen, verloren. Dit is thans het geval met de hoofdstad. Wij staan evenwel voor een gewe tensconflict. Wij willen een totale verwoesting van de stad vermijden, want we zijn op de eerste plaats Spanjaarden en ook zou de verove ring van de stad, huis voor huis, te veel kostbaar bloed onzer soldaten kosten. Indien evenwel de verdedigers van Madrid, die weten, dat zij verslagen zijn, ons dwingen de uiterste midde len te gebruiken, dan zouden wij ons verplicht zien hiertoe over te gaan. In ieder geval zullen wij de s tad zooveel mogelijk sparen door ge bruik te maken van mobiele colon nes. Alles is gereed, slechts het weer ver traagt onze laatste poging". Activiteit der regeeringstroepen. De opstandelingen maken toebereidselen tot den aanval op groote schaal. Zij gin gen gisteren niet tot aanvallen over. De regeeringstroepen daarentegen vielen her haaldelijk aan, o.a. bij Carabanchel Alto op de Toledo-brug. Omstreeks acht uur opende de artillerie van de regeering een welonderhouden vuur op de stellingen der opstandelingen en toen na een kwartier de opstandelingen niet hierop reageerden, ver lieten de militiemannen hun stellingen om te pogen de strategische punten, welke zij verleden week moesten verlaten, te herne men. De opstandelingen lieten hen kalm na deren en plotseling mankten zij hen door een welgericht vuur den terugtocht onmo gelijk. De manschappen van het vreemde lingenlegioen en de Mooren vielen hen in de flank aan en aangezien de regeerings troepen niet konden terugtrekken, moes ten zij wel den strijd op de blanke wape nen aanvaarden. 45 man vielen, de ove rigen werden krijgsgevangen gemaakt. Ook i.i het noorden bij bnme-tte vilei de regeeringstroepen aan. Vanaf het Escurial waren regeeringstroepen langzaam opgerukt. Zij konden hun stellingen iets naar voren brengen. Tenslotte ontketenden de militietroepen in het zuiden op den weg naar Aranjuez een hevigen aanval. Na een strijd van twee uur moesten zij de aanval staken en naar de Vallei van de Jarama terugtrekken. Het is intusschen wel opmerkelijk dat de nationalisten zich thans tot de verdediging bepalen en op alle fronten de aanval in han den der regeeringstroepen is overgegaan. Uiteenzetting van Yvon Delbos. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Delbos, heeft gisterenmiddag in den ministerraad een volledige uiteenzetting ge geven van den internationalen toestand. Hij wees daarbij in de eerste plaats op het vriendschappelijke karakter, de thans be staande nauwe samenwerking tusschen de regeeringen van Frankrijk en G root-Brit tan- nië en de sympathie van Frankrijk en En geland jegens de derde groote democratie: de Vereenigde Staten. De samenwerking tusschen Parijs en Londen heeft tot nu toe geleid tot de volledige overeenstemming van opvatting en optreden der beide ka binetten. Trouw aan niet-inmengingspoli- tiek bekrachtigd. In overeenstemming met de verklaringen van Delbos heeft de ministerraad opnieuw den trouw van Frankrijk aan de niet-inmen- gingsovereenkomst in de Spaansche aange legenheid bevestigd. Frankrijk wenscht, dat deze overeenkomst nauwgezet zal worden nageleefd. Deze houding is overigens in overeenstem ming met de gevoelens der overgroote Ka mer-meerderheid, zooals des middags was ge bleken bij de stemming over de communisti sche motie. In de sub-commissie te Londen heeft het onderzoek der technische maatregelen tot verzekering van de in achtneming van het neutraliteitsbeginsel reeds geleid tot een al gemeene overeenkomst inzake het principe, volgens hetwelk de nieuwe maatregelen zul len worden toegepast. Als gevolg van de waarschuwing van Bur gos aan de schepen en onderdanen van bui tenlandsche nationaliteit de haven van Bar- celona te verlaten, heeft de Fransche regee ring besloten de vlag en de rechten zijner onderdanen te verdedigen. Delbos zeide, dat de internationale toe stand weliswaar delicaat is, doc.h dat ze kere teekenen van ontspanning kunnen wor den opgemerkt, zooals de begenadiging van den Duitschen ingenieur Stickling en de al gemeene stemming in de coördinatiecommis sie in Londen. Ongelukkigerwijs, aldus Delbos, kan het DuitschJapansche verdrag niet van zooda- nigen aard worden geacht, dat het een gun stige atmosfeer zou kunnen scheppen. De minister zou op 4 December in de Ka mer een verklaring over de buitenlandsche politiek willen afleggen. De productie verzevenvoudigd. Gemechaniseerde landbouw be schikt over 400.000 tractoren. Op de zitting van het. gisteren gehouden Sovjet-congres, heeft Stalin een groote rede gehouden, waarin hij een overzicht gaf over de sinds 1924 bereikte resultaten. De Russische dictator zeide o.a.: De constitutioneele commissie heeft wijzi gingen moeten aanbrengen in de tot nu toe geldende in 1924 aangenomen grondwet en daarbij de veranderingen in het leven der Sovjet-republiek in de richting van het so cialisme, welke in het tijdvak van 1924 tot onze dagen werden verwezenlijkt, in oogen schouw moeten nemen. Welke zijn die wij zigingen? Wat hadden wij in 1924? vroeg Stalin. Onze industrie, aldus Stalin, bood inder tijd een weinig verheugend beeld in het bij zonder de zware industrie. Het aandeel van den socialistischen sector van onze industrie bedroeg toentertijd 80 Onze landbouw bood een nog onverkwikkelijker beeld. Wel iswaar was de klasse der groot-grondbezit ters reeds geliquideerd, doch daartegenover vormde de klasse der landbouwende kapita listen, de klasse der luilakken, een nog ta melijk belangrijke kracht. De collectieve en Sovjet-bedrijven waren nog zwak, terwijl de Kulak nog op krachten was. Hetzelfde moot worden gezegd van den productieomzet. De socialistische sector vormde slechts 50 tot 60 niet meer terwijl de rest bestond uit speculanten en dergelijke particuliere on dernemers. Dat was het beeld van het be drijfsleven in 1924. Wat hebben wij nu in 1936? Laten we beginnen met te zeggen, dat sinds 1924 onze industrie tot geweldige kracht is uitgegroeid. Thans kan men haar niet meer zwak en technisch slecht uitgerust noemen. Integendeel, zij berust op een nieu we, rijke, moderne techniek, met een krach tig ontwikkelde zware industrie en een nog ontwikkelder machine-industrie. Het belangrijkste is evenwel, dat het ka pitalisme uit de sfeer van onze industrie is verdreven, terwijl de socialistische produc tievorm thans onbeperkt het heerschendc systeem is op het gebied onzer industrie. Verwachting: Zwakke tot matige, Oostelij ke tot Zuidelijk wind, nevelig of be trokken, weinig of geen neerslag, tem peratuur om het vriespunt. Verdere xooruitzichten;. weinig verandering. TEMPERATUUR 3 gr. C. is 36 gr. F. De productie verzevenvoudigd. Men kan het niet als een kleinig heid beschouwen, dat onze tegen woordige socialistische industrie, al dus Stalin, uit een oogpunt van productie-omvang de industrie van voor den oorlog meer dan zevenvou dig overtreft. Gemechaniseerde landbouw. Het Kulakken-dom is geliquideerd, terwijl de uitzaaivlakte der boerenbedrijven, welke op achterlijke basis werken, hoogstens 2 a 3 van het geheel uitmaakt. Men kan slechts het feit vaststellen, dat de collectieve bedrijven thans beschikken over 360.000 tractoren met een capaciteit van 5.700.000 p.k., met de Sovjet-bedrijven mede beschikken zij over meer dan 400.000 tractoren met een capaciteit van 7.580.000 p.k. De overwinning van het socialisme. De kooplieden en speculanten zijn verdre ven. De geheele handel bevindt zich thans in handen van den Staat, coöperaties en col lectieve bedrijven. De nieuwe Sovjet-handel is opgekomen en ontwikkelde zich. Het is een handel zonder speculanten, ja het is een handel zonder kapitalisten. De volledige over winning van het socialistische stelsel is daarmede in alle takken van de volkshuis houding een feit. Het beteekent, dat uitbui ting van menschen door menschen afgeloo pen is en dat socialistische eigendom der productiemiddelen als onwrikbare basis van onze Sovjet-maatschappij is vastgelegd. (Ap plaus!. IN VERBAND MET LICHAMELIJKE ONT WIKKELING EN LICHAAMSPRESTATIES. (Rapport van den Volkenbond III) door Martine Wittop Koning. Niettegenstaande de belangrijke verbeterin gen op medisch en hygiënisch gebied, die de tweede helft van de 19e eeuw heeft gebracht, valt het toch niet te ontkennen, dat de licha melijke toestand van een overgroot deel der menschheid nog bij lange na het gewenschte gezondheidspeil niet neeft bereikt; en de nieuwste vorderingen in de medische weten schap hebben aangetoond, dat deze „minder waardigheid" in veel gevallen op rekening moet worden gesteld van een gebrekkige voe ding. Het geneeskundig schooltoezicht wijst op een hoog percentage aan ziekelijke kinderen, die bij het normale peil van ontwikkeling voor hun leeftijd achterblijven en die helaas veelal de slachtoffers worden van epidemi sche ziekten, omdat het hun aan het noodige weerstandsvermogen ontbreekt. Sedert de laatste dertig jaar is met steeds grooter wordende zekerheid aangetoond, dat een verkeerd begrepen voeding een belang rijke rol speelt bij de kindersterfte en dat zij verder de verklaring geeft voor de ge brekkige ontwikkeling van een zeer groot aantal schoolkinderen en jonge menschen, de wankele gezondheid en het gebrek aan werk kracht van talrijke volwassenen. Gebrekkige voeding en ziekten tengevolge van voedingsfouten worden waargenomen niet enkel in de steden, maar ook op het plat teland niet alleen in arme, weinig ontwik kelde streken, maar ook bij welvarende vol ken, die in 't bezit zijn van een oude bescha ving en een hooge ontwikkeling. 't Is daarom, dat men thans over de ge heele wereld het voedingsvraagstuk als on derdeel van de volksgezondheid in studie heeft genomen en het resultaat daarvan is de overtuiging, dat een groot deel, mis schien wel het grootste deel der menschheid slecht gevoed of ondervoed is. Het Rapport verdeelt zooals we het in ons eerste overzicht reeds opmerkten de voedingsmiddelen in: le. beschermende, die vooral waarde hebben door hun gehalte aan minerale bestanddeelen, vitaminen env olwaardige eiwitten; 2e. e n e r g i e 1 e v e r en d e, die door hun gehalte aan vetten, koolhydraten en ei witten (in dit geval tellen ook de niet- volwaardige soorten mee) het lichaam van de noodige calorieën voorzien. Gebrek aan energieleverende stoffen leidt tot verslapping; gebrek aan beschermende voedingsmiddelen is oorzaak van verschil lende „gebreksziekten", ook bij een ruimen toevoer van calorieën. Ter nadere voorlichting van het publiek volgen dan in het Rapport eenige voorbeel den van levensmiddelen, die de zoo zeer ge wenschte bescherming geven. Bovenaan staat de melk. met de zuivelproducten; dan volgen de eieren en énkele organen van het slachtvee (lever, nier), verder de vette vischsoorten (wij denken vooral aan de ha ring, in al haar vormen), de groene groen ten en de vcrsche vruchten; eindelijk nog bepaalde vetten (boter, levertraan), die vooral van belang zijn voor de verschaffing van de vitaminen A en D. Het lijstje van de meest gebruik te energieleverende voedingsmidde len omvat: de vetten, de graanpro- duoten, en de suiker; hieruit volgt Hr. Ms. HERTOG HENDRIK TE NICE 's-Gravenhage, 26 November Hr. Ms. Hertog Hendrik is gisteren in Nice aange komen. dat b.v. boter, room en ook melk als vethoudende producten hun waarde voor ons volk ontleenen aan de beide functies, zoowel de „Be schermende" als de „calorieënaan- brengende". Het ideale kostrantsoen zal dat zijn, waar in de juiste verhouding bestaat tusschen de twee groepen van voedingsmiddelen een mogelijkheid, die overal aanwezig kan zijn, afhankelijk van de beschikbare bodempro ducten, het klimaat en andere plaatselijke omstandigheden. Hoofdzaak daarbij zal zijn het streven naar voldoende afwisseling, zoo dat eenzijdigheid ten opzichte der vereisch- te voedingsstoffen wordt vermeden. Wanneer gebreksziekten voorkomen zoo gaat het Rapport verder vertoonen zich de gevolgen het eerst bij die personen, van wie een bijzondere lichamelijke in spanning wqrdt gevraagd. Indien de „beschermende" stoffen in vol doende mate aanwezig zijn, dan kan in zoo'n geval gemakkelijk voorzien worden, eenvoudig door toediening van een ver meerderde hoeveelheid „niet-beschermende" stoffen (vetten en koolhydraten) die in staat zijn tot het leveren van de gewenschte ca- lorieënvermeerdering. Zijn daarentegen de „beschermende" stof fen niet in toereikende hoeveelheid vertegen woordigd, dan zal de vermeerderde licha melijke inspanning dikwijls een gebreks ziekte veroorzaken. De eerste slachtoffers van scheurbuik (ge brek aan vitamine C) zijn onder de zeevaar ders altijd diegenen geweest, die zwaren li- chamelijken arbeid hadden te verrichten. Evenzoo komen in de tropen de meeste be- riberilijders ^gebrek aan vitamine B) voor onder de hardwerkende koelies en on der de zwangere of zoogende vrouwen, wier lichamelijke prestatie ook het normale te boven gaan. In Z.-China en in bepaalde streken van Britsch-Indië is het vooral de aanstaande moeder, die te lijden heeft on der het gebrek aan kalk en bepaalde phos- phaten, die daarop reageert met een ontaar ding van het beenderenstelsel. En naast die beide groepen den ar beider met een zware dagtaak en de zwan gere vrouw of de zoogende moeder, die fei telijk voor twee personen heeft te zorgen moet nog vermeld worden het groeiende individu, dat al naar mate het jonger is, een des te grootere behoefte zal vertoonen aan „berschermend" voedsel, waardoor het in staat wordt gesteld zijn weefsels behoor lijk te vormen en te ontwikkelen. Op den voorgrond staan dus bij het kind de minerale stoffen, de vitami nen en het volwaardige eiwit (melk, groenten, fruit). De gevolgen van een voeding, die in dit opzicht te wen schen overlaat, kunnen gedurende korteren of langeren tijd latent zijn (niet dadelijk tot uiting komen); vroeg of laat zullen ze echter hun invloed doen gelden niet alleen op de lichamelijke gezondheid, maar ook op de geestelijke ontwikkeling. Voor eiken leeftijd zijn natuurlijk geva ren verbonden aan een verkeerde voeding; maar de perioden, waarin deze fout het zwaarst wordt gestraft, zijn die, waarin het organisme zich het sterkst aan het ontwikke len is: het vóórgeboortelijk leven, de kinder jaren en de puberteitsleeftijd. Fouten dan gemaakt zijn vaak in het geheele verdere le ven niet meer te herstellen. AMSTERDAM, 25 November. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 238 vette kalveren: le kw. 5360 ct., 2e kw. 47—52 ct., 3e kw. 4046 ct. per Kg. levend gewicht; 43 nuchtere kalveren f711 per stuk; 303 varkens, vleeschvarkens, wegende van 90—110 Kg. 4950 ct., zware varkens 48—49 ct., vette varkens 4748 ct. per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Marktoverzicht: Vette kalveren, behoorlij ke aanvoer, handel gedrukt, weinig eerste kwaliteit met iets hoogere prijzen, overigens ongeveer als Woensdag j.1. Nuchtere kalve ren korte aanvoer, vlugge handel en hoo gere prijzen. Varkens behoorlijke aanvoer, zeer stille handel, prijzen als Maandag. En kele beste vleeschvarkens iets hoogere. no teering. WARMENHUIZEN, 25 November. Roode kool f 11.70, gele kool f 1, Deen- sche witte kool 80 ct., witte kool 80 ct., uien, drielingen f 1.50. uien f 1.70, andijvie 50 ct. Aanvoer; 12700 Kg. roode kool, 26200 Kg. gele kool, 600 Kg. D. witte kool, 4100 kg. witte kool 600 kg. uien, 1040 st. andijvie SCHAGEN, 26 November. Paarden f 150350. geldekoeien, magere f 120—160, 55 idem vette f 160—250, 7 kalf- koeien f 185215, 30 vaarzen 90—150, 22 graskalveren f 30—55, 38 nuchtere kalveren f 812, 150 vette schapen f 2127, 423 over- houders f 1117, 10 magere varkens f 13 —16, 19 varkens vette per Kg. 4042 ct., 136 biggen f 8—12, 18 kippen 0.50—1.50. ALKMAAR, 25 November. Aardappelen f 1.80, andijvie f 0.50—1.30, Bloemendaler kool f 2—4, boerenkool f 0.80 2.80, bieten f .0601.30, druiven f 14IQ, gele kool f 1, groene kool 1.50—3.50, knol- selderie f 2—3.80. peren f 4—10.50, prei f 2— 6. peterselie f 1.20—1.80. roode kool 1—1.50, selderie f 1—2. spinazie f 1.161.26, sprui ten f 3—5. tomaten f 3—8.50, uien f 1—2.20, wortelen 2—4, witlof I f 4—5, II 2—3 NOORDSCHARWOUDE. 26 November. Schotsche muizen f 1.70, eigenheimers 2.30, bl. dito f 2.10—2.20, Bevel, f 1.80, uien 1.40 1.60, drielingen 1.80—1.90, grove 1.70—1.S0 peen 0.90—1.10, kleine peen 50—60 ct„ roode kool f 12, witte kool 80 ct., Deensche wit te kool 0.80—1, bloemkool f 8.70, andijvie 50-60 ct.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9