Binnenland He Bilt seint Minister Oud over ver schillende belastingen Drie jaar geëischt Het derde haring-contract met Rusland Marktberichten i Uit onze Omgeving Het Ballero-spel weer vrijgegeven wegens brandstichting zwaar kamwiel tegen het hoofd, boternoteering. taxe-gedeelte consumptiemelK deensche boternoteering. ANNA PAULOWNA Loop der bevolking. Ingekomen: Mej. R. Petter van Den Helder, mej. T. Elzinga van Den Helder, mej. H. Spoelstra van Smallingerland mej. S. Dijk stra van Lochem; A. v. d. Berg en gez. van Zeist; J. Wijma van Callantsoog; mej. E. Molanus van Wieringen. Vertrokken: A. van Bunder naar Haarlem mermeer; A. van Zanten naar Waardenburg; mej. M. Boon naar Schagen; U. Hempenius en gezin naar Jutphaas; J. Bosker naar Den Helder; mej. M. C. Angevaare naar Den Hel der; M. J. van Leeuwen naar Den Helder; mej. J. de Jong naar Den Helder; mej. S. Gouma naar Alkmaar J. M. en Th. C .Die- ker naar Maashees. Burgerl. Stand. Geboren: Jannetje, dochter van J. Mul en C. M. Zasburg. Gerhard Dirk, zoon van A. Kos en C. Poel. Elisabeth Catharina, dochter van Th. W. Kroon en C. C. Revers. Anna Agatha Marina, dochter van C. J. van der Ploeg en C. A. Berkhout. Ondertrouwd: F. Jeninga en B. Wijma. Getrouwd: J. H. Lips en A. E. Spekken. H. H. Mugge en M. F. Plagmeijer. C. Blaau- boer en J. Vergouwe. P. V. M. Rotteveel en I. D. A. Huijg. Overleden: C. Angevaere, oud 13 dagen. Politie. Gevonden: belastingplaat je; motorhand schoen; 3 paar kinderhandschoenen. Verloren: doublé armbandhorloge, belas tingplaatje. Opnieuw procesverbaal wegens niet keuren van vleesch bij huis slachtingen. Wederom is door den Vleeschkeurings- dienst Helder, in samenwerking met de rijkspolitie te Anna Paulowna, procesverbaal opgemaakt tegen twee ingezetenen aldaar, wegens het niet laten keuren van voor huis- slachting bestemde varkens. WIERINGEN Onze plaatsgenoot den heer C. H. Engel is als waterbouwkundige aangesteld bij de aannemers firma Volker te Bandoeng (Ned. Indië) met als standplaats Sumatra. Zijn vertrek daarheen is reeds bepaald op half December, a.s. WIERINGERMEER Comité huwelijksgeschenk aan h. k. h. Prinses Juliana en z.d.h. Prins Bernhard. Benoe ming commissies van voorberei ding voor de feestelijkheden. Woensdagavond kwam onder presidium van Burgemeester Peters in het tij delijk Raadhuis te Wieringerwerf bijeen de Commissie tot het feestelijk vieren van het aanstaande vorstelijke huwelijk ter bespre king van de wijze, waarop de bijdragen van de polderbewoners zullen worden ingeza meld. Algemeen was men van oordeel, dat de meest geschikte manier is het laten circu- leeren van lijsten, waarop de bewoners hun naam kunnen plaatsen, alsmede een bijdra ge kunnen beschikbaar stellen. Het ligt niet in de bedoeling groote bedragen te vragen, hetgeen den bewoners ook per circulaire zal worden bekend gemaakt. Als minimum-bij drage is vastgesteld een bedrag van f 0.05 per persoon. De lijsten zullen nog deze week en in het be gin van de volgende week door de leden van het comité aan de woningen worden aange boden. Voorts werd nog uitvoerig besproken de wijze, waarop het feest zal worden gevierd. Algemeen was men van oordeel, dat het feest de meeste kans van slagen heeft wan neer het door de bevolking in haar geheel en .tegelijkertijd wordt gevierd in één der dor pen van de Wieringermeer. Het vinden van een geschikte gelegenheid, waarin alle feestvierders kunnen worden verzameld, bleek moeilijkheden op te leveren. Het comité kwam echter tenslotte tot de con clusie, dat de landbouwschuur van den heer Woldering aan den Westerterpweg zich hier toe het beste zal leenen. Getracht zal worden het gebouw, dat zepr zeker 600 a 700 personen kan bevatten, vol doende te verwarmen en te verlichten. Bo vendien zal het gezellig en feestelijk worden ingericht. De feestelijkheden zullen worden gehouden op Zaterdag 9 Januari. De commissies, welke de feestelijkheden zullen voorbereiden, bestaan uit de heeren: Dr. A. P. Hoogkamer, P. Reitsma, J. C. Vo gelaar, Ds. B. Nijholt en Th. J. van Vegtén, tezamen vormende de z.g. feestcommissie; Jhr. ir. H. J. van Kretschmar van Veen, Ir. W. M. Corstiaensen, Ir. D. in 't Veld, J. Jaspers, J. C. Vogelaar, Y. M. de Jong en L. Lammers, te zamen vormende de z.g. tech nische commissie. Het ligt in de bedoeling des middags kin derfeesten te organiseeren, terwijl in den avond de oudere Wieringermeerbevolking gelegenheid krijgt haar feestvreugde te ui ten over de heugelijke gebeurtenis in het Vorstenhuis. ZIJPE t ZAND VERGADERING A.S. ORANJEFEEST Het plaatselijk com. tot het vieren van het a.s. huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard, bestaande uit de heeren Pastoor v. d. Bergh, A. Kager, B. Elzer en N. D. M. Dekker, hield op Woensdag avond 25 dezer een openbare vergadering bij den heer Schrieken onder presidium van Pas toor v. d. Bergh. Voorz. drukt in zijn openingswoord zijn teleurstelling uit; hij had een grootere opkomst verwacht. Een 18-tal personen zijn aanwezig. Hij zegt dat het plaatselijk Com, in samenwerking met het Hoofdcom' reeds voorloopige plan nen voor het vieren van het feest heeft op gesteld. Deze plannen zijn de volgende: le zal er op Maandag 30 Nov a.s. door een 16 tal meisjes, onder leiding van Mien Meyer een collecte met bussen, voor een aan het vorstelijk paar aan te bieden hul deblijk, worden gehouden. 2e zal een col lecte op dezelfde wijze op een nader te be palen datum worden gehouden, om het feest te kunnen financieeren 3e zullen de Kerkgenootschappen op den morgen van 7 Jan. a.s. een Godsdienstoefening houden, en ten 4e zullen kinderfeesten worden geor ganiseerd. Vooral op dit laatste wordt door het Landelijk com. den nadruk gelegdThans gaat men over tot het kiezen van een 4- tal personen om alsnog aan het plaatselijk com. te kunnen worden toegevoegd. Be noemd worden de heeren G. Blaauw. K. Zwart, M. Kramer en W. Doedens. Het be stuur stelt de vergadering voor om kin derfeesten te houden en voor de oudere jeugd een gecostumeerden voetbalwedstrijd en een gecostumeerd Bal voor de volwas senen. Algemeen goedgevonden Sub-com. worden gevormd: voor de voetbal bestaan de uit de heeren N. Dekker, C. de Wit en kapelaan v.d. Steen; voor het bal: Dr. Boer- ma geassisteerd door een 4-tal dames. Bij houdbaar ijs, zal alles echter worden gecombineerd tot een groot ijsfeest, waarna voortzetting in de café's. Bij regen of sneeuw zullen de feesten in de zalen wor den gehouden. Vastgesteld wordt de Gods dienstoefening en de feesten (uitgezonderd de kinderfeesten) te houden op Donderdag 7 Jan. a.s., terwijl de kinderfeesten, op voorstel van de heeren Elzer en Kager, op Woensdag 6 Jan. d.a.v. zullen worden ge vierd. Bij de rondvraag stelt de heer Kager voor om programma's te laten drukken en huis aan huis te bezorgen. De heer B. Knol geeft in overweging de menschen op te wek ken op 7 Jan. te vlaggen. De heer P. Zo merdijk wil een gevelversieringswedstrijd en gondelwedstrijd houden, terwijl de heer G Zomerdijk spreekt van een gecostumeer- de optocht. De heer K. Zwart vraagt ook de caféhouders zoo gauw mogelijk op de hoog te te stellen van den vastgestelden datum, opdat zij zoo spoedig mogelijk hun muzikan ten kunnen bespreken. De^heer W. Doe dens wil verkoopers van strikjes, lintjes enz., vanuit andere plaatsen op dien dag weren. Allq, sprekers worden door Voorz. beantwoord. Publiciteit zal volgens voor- stel-Kager worden gegeven. De menschen zullen worden opgewekt om de vlaggen uit te steken en ook zoo mogelijk de gevels te versieren en-of te verlichten. Eventueele gondelwedstrijd wordt niet besproken, wat o.i. zeer jammer is daar dit, vooral waar ons dorp zich daarvoor bij uitstek leent, mede een van de allermooiste attracties voor dien dag zou zijn. Een gecostumeerde optocht zal worden gehouden. De zaalhöu- ders zullen worden ingelicht omtrent den datum. Om verkoopers van versieringen vanuit andere plaatsen te weren, zal met den Burgemeester overleg worden gepleegd. Tevens wordt tenslotte nog besproken een te houden etalagewedstrijd. Men zal zich daarvoor in verbinding stellen met de plaat selijke middenstandsvereenigingen. In het subcom. voor den étalagewedstrij worden benoemd de heeren K. Zwart en W. Doe dens, terwijl in het subcomité voor de te houden optocht worden benoemd Dr. Boer- ma en G. Blaauw. Pastoor v. d. Bergh brengt nu dank aan alle aanwezigen voor de ondervonden medewerking en hoopt dat deze zoo zal mogen blijven om het a.s. feest goed te kunnen doen slagen. Hierna volgt sluiting. De minister van financiën heeft gister avond bij de behandeling van zijn begroo ting in de Tweede Kamer naar aanlei ding van door verschillende sprekers ge maakte opmerkingen te kennen gegeven, dat afschaffing van de grondbelasting van hem niet is te verwachten. Vervanging van de dividend- en tantième- belasting door een winstbelasting stoot op bezwaren van oeconomischen aard. Het invoerrecht op cigarettenpapier heeft, gezien de ernstige smokkelhandel 's ministers voortdurende aandacht. De minister acht verlaging noodig van de accijns op gedistilleerd en op bier. Niet in strijd met de loterijwet. De gistermorgen door den ambtenaar van het O.M. te Sneek in beslag genomen attri buten en bescheiden zijn 's middags vrijge- gegeven. zoodat het Ballerohuis geopend kon worden, en het Ballerospel kon worden voortgezet. Het is gebleken, dat dit spel ge durende, in verschillende plaatsen in ons land gehou den, winkelweken werd beoefend, terwijl nergens door de bevoegde autoriteiten werd ingegrepen, daar deze van meening waren, dat het hier een behendigheidsspel betreft. In Sulver City (Califomië) bouwt men een kerk, geheel in gewapend beton. Het metalen geraamte is bijna gereed. Politie had allerlei ontdekkingen gedaan, die er op wezen, dat ver dachte opzettelijk den brand had gesticht. Gistermiddag heeft voor de Haarlemsche rechtbank terecht gestaan de 68-jarige G. J. H., verdacht van opzettelijke brandstich ting. In den laten avond van 16 Augustus 1.1. werd brand ontdekt in de woning van ver dachte in de Koningstraat te Beverwijk. Na dat het vuur, dat in de voorkamer woedde, met enkele emmers water gebluscht was, ontdekte de politie in een bedstede een met petroleum doordrenkte matras, waaruit en kele lucifers staken met de koppen naar buiten. Onder de luciferskoppen lag een half opgebrande sigaret. Bij een kast in de voor kamer lag een hoop stroo en een bus was. Vloerkleed en vloermatten waren eveneens gedrenkt in petroleum. Uit den zolder was een plank verwijderd, vlak onder een dak raam, dat met een touw in geopenden stand werd vastgehouden. Uit het onderzoek van de politie bleek, dat verdachte des morgens een liter petro leum had gehaald en ook een doosje cigaret- ten had gekocht, hoewel hij nooit rookte. In de voorkamer was een doek voor het raam gespannen, zoodat men van buiten af niets kon zien. Toen verdachte werd aangehou den, had hij de verzekeringspolis in zijn zak en een beurs met f 50 onder zijn kleeren verborgen. In deze zaak werden dertien getuigen ge hoord. Een verzekeringsagent verklaarde, dat verdachte in Juli een brandverzekering had afgesloten voor f 800, welk bedrag later tot f 600 verlaagd was, toen de agent den inboedel had gezien. Verdachte had tegen deze verlaging bezwaar gemaakt. Volgens een schoonzoon van verdachte was de in boedel ten hoogste f 100 waard. Een der getuigen, een 33-jarige arbeider uit Emmen, had met verdachte kennis ge maakt toen deze ongeveer een half jaar ge leden met een woonwagen in Emmen stond. Tijdens een gesprek had verdachte gezegd: „Ik wou wel, dat ik ergens in een afgele gen huisje woonde, dat goed verzekerd was dan kon ik de boel eens in brand steken." Verdachte had vroeger reeds tweemaal brand gehad, nl. in Exloermond en in Hooghalen en de thans gepensionneerde op perwachtmeester der marechaussee Dey uit Assen, die vijf en twintig jaar geleden het onderzoek in deze zaken had geleid en daarom nu als getuige werd gehoord, ver klaarde overtuigd te zijn, dat verdachte Neen, een echte bruut is meneer Janssen [met twee „essen") niet. Maar hij „staat" op z'n recht. Verleden week moest meneer Janssen op de fiets den drukken Rijksweg kruisen. Hij kwam van rechts, stak z'n hand voor zich uit, en reed door. Natuurlijk [vond-ie) want hij had immers recht van voorrang! Zijn toestand is nu weer redelijk wel.... _A—- deze branden destijds had aangestoken. Het wettig bewijs kon toen echter niet ge leverd worden. Verdachte bleef hardnekkig ontkennen, al gaf hij toe, dat hij op den bewusten avond het laatst in huis en in de voorkamer was geweest. Het O. M. zeide in zijn requisitoir, dat verdachte een listig en geslepen man is, d'e op echt-Drentsche manier blijft ontkennen. Spr. eischte, rekening houdend met den leef tijd van verdachte, drie jaar gevangenisstraf. Mr. J. Verlooy achtte het bewijs niet gele verd en vroeg vrijspraak subs. clementie. Uitspraak 10 December. EEN ONDERHOUD MET MR. J. H. KIEWIET DE JONGE. In verband met het derde haring-contract, dat de reedersvereeniging voor de Nederland- sche haringvisscherij heeft afgesloten met Rusland, deelde de voorzitter van de reeders vereeniging Mr. J. H. Kiewiet de Jonge ons mede, dat hij reeds bij den eersten verkoop van haring naar Rusland erop heeft gewe zen, dat aan de uitvoering van een dergelijk contract, gelet op het feit, dat het hier be treft de samenwerking van een 60-tal reede- rijen, heel wat vastzat. Dit eerste contract betrof de levering van 40.000 Schotsche ton haring. Het tweede contract voor een leve rantie van 30.000 Schotsche ton kwam reeds zeer spoedig tot stand na de eerste overeen komst. Op dat oogenblik had men ten aan zien van de practische mogelijkheden der sa menwerking van alle reeders nog geen con crete ervaring. De groote beteekenis van het thans afge sloten contract, hetwelk in verband met het naderend einde van het seizoen uiteraard een kleiner kwantum moest betreffen, ligt dan ook vooral hierin, dat thans iedere twijfel omtrent de practische mogelijkheid van een dergelijke samenwerking van het bedrijf in zijn geheel, weggevallen is. Dit derde contract bewijst, dat de kooper ten volle tevreden is over de uitvoering van de beide eerste contracten. Dezer dagen wordt nog weder een kwantum van 17.000 ton op het tweede contract verscheept. Daarmede zijn de eerste 70.000 ton nagenoeg geheel afgeleverd. Het feit, dat thans nog een derde contract is afgesloten, bewijst bovendien, dat de ree ders als gezamenlijke verkoopers hunner zijds tevreden zijn over de wijze waarop de kooper van zijn kant zijn verplichtingen is nagekomen. Eenige moeilijkheid met de betalingen heeft zich in dit opzicht niet voorgedaan. Wanneer men bedenkt, dat de Nederland- sche haring voor zijn export is aangewe zen op verschillende landen, waar het be talingsverkeer de bekende moeilijkheden op levert, krijgt de prompte betaling van Rus sische zijde een te grooter beteekenis Het bedrijf heeft het thans in bêlan*. rijke mate zelf in de hand dit goede begin in de komende jaren voort te zetten Voor- loopig zal daarbij echter conditio sine qua non blijven, dat de samenwerking wordt ce continueerd. Andere immers zou men we der komen te staan voor het bezwaar, dat SanZn0P°!iSee,rinjg Va" d6n Hussischen handel er toe leidt, dat verkoopers in an dere landen zijn gehandicapt, zoolang zii in hun handel met Rusland afzonderlijk optreden. Bovendien is zonder de samen ta^alTditdseyerk00P-Van Z°° gr°°,C kwan" ta, als d.t seizoen, uitgesloten, omdat alleen ;JthrenWefing Van h6t gehee]e bedrijf althans van het overgroote gedeelte voor L' Russen de afdoende garantie bestaat dit de betreffende groote kwanta inderdaad zul len worden afgeleverd. i daad zul Verwachting: Meest zwakke Oostelijke tot Zuidelij. ke wind, nevelig of licht tot half be! wolkt, weinig of geen neerslag, tem! peratuur om het vriespunt. Verdere vorouitzichten: Weinig Ver, andering. Hierboven Barometerstand 8 u.: 767. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan .Temperatuur: 2 gr. C. is 36 gr. F, Ongeluk aan boord van een mo< torschip. Aan boord van het aan de Lloydkade te Rotterdam liggende motorschip „Kota No- pan" wilden arbeiders gistermiddag een ijzeren kamwiel, dat een ton weegt, naar den wal brengen. De 61-jarige havenwerker J. Schaefer, kreeg bij het overzwaaien het wiel tegen het hoofd, waardoor hij een ern stige schedelbreuk bekwam. De man is naar het ziekenhuis aan den Cóolsingel vervoerd, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. EEN SIAMEESCHE TWEELING GEOPEREERD. Voorloopig met succes, In een der ziekenhuizen van New York is Woensdag de Siameesche tweeling Go. dina geopereerd nadat de eene broer Lu- cio aan acute longontsteking was over leden. De tweeling Godina was 28 jaar oud en verdiende haar levcnsortdei'ho'dd in va- hiété's en circussen. Toen Lucioziek werd en de koorts van uur tot uur steeg is Sim- plico volkomen normaal en k oortsvrij j gebleven, wat den behandelenden genees- heer deed besluiten de hulp der chirurgen in te roepen om de levende helft van de doode te scheiden. Het eerste rapport na de gelukte operatie luidt, Simplicio houdt zich kranig. EIERVEILING SCHAGEN, 26 Nov. Aanvoer: 33.000 kipeieren: 5658 Kg. 4.70, 58—60 Kg. f5—5.10. 60—62 Kg. f 5.10-5.20, 6265 Kg. f5.305.60, klein f 3.30—3.S0, p< 100 stuks HELDERSCHE EIERVEILING, 26 Nov. Aangevoerd: 12870 kipeieren: 52—54 Kft f 3.50-4, 55-57 Kg. f 3.60—4.80, 58—60 Kg, f 465-5.30. 61—63 Kg. f 5—5.50, 64—70 Kg. f 5.305.80, kleine eieren f 3.203.60, 300 eendeieren f 3, per 100 stuks. SCHAGEN, 26 November. Veulenmarkt. Aangevoerd 115 stuks; veulens f 60120, U/2-jarige paarden f 12Q 185, 2%-jarige paarden f 150—275, rijtuig- paarden f 150400, werkpaardèn f 180—325, slachtpaarden f 80—200, hitten f 80—225. j Handel goed. HOORN, 26 November. Kaasmarkt. 1 stapel kleine Fabrieks- kaas f 18. 7 stapels kleine Boerenkaas f 17.50 totaal 8 stapels, wegende 2435 Kg. Handel goed. f 2.102.20, Bevelanders f 1.90 uien f —1.50. drielingen 1.90—2.40, grove 1.70—l-80' i peen 0801, kleine peen 50 ct., kroten fl-"*1 roode kool f 1—1.60, witte kool 80 ct., ge!» kool f 1, D. witte kool 80—90 ct. Bloemkool 4—6.40 andijvie 50—55 ct. BROEK OP LANGENDÏJK, 27 November, j BI. eigenheimers 2.25—2.30, uien 1-2(H L70, drielingen 1.90—2.20, grove 1.60—l-8"; I gele nep 6.20. brisbane 1—1.30, kroten l-W —1.40, roode kool 1.10—2, gele kool t-> D. witte kool 80—90 ct., bloemkool AWJ I 4.o0. reuzen 5.90-7.20, 2e soort 1.25—Z-7"" I groene kool 12.80, andijvie 55—75 ct I De commissienoteering voor Nederlaag j sche boter is, behoudens tusschentijdsche vWI 7.iging, vastgesteld op f 0.70 per kg. Nederlandsche Zuivelcentrale, 29 N°.v- j) P nec- 1936, consumptiemelk regeerin. contract taxe-gedeelte 6.25 cent, event. w oogd met premie of verminderd met ^™cht voor de kwaliteit, overmelk rer. ingsminimumprijs 5.20 cent. Afdracht levering in consumptie van andere a j taxemelk 2.50 cent. De officieele Deensche boternotcerinS L g'ster vastgesteld op 209 kronen, is c per kg.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6