HERMAN NYPELS' DE WEEK: De strijd om de „Betty Bonn" shüï™ „rd" van 4 tot 7 uur 's namiddags is SINTERKLAAS met zijn knecht op bezoek in KLEDINGMAGAZIJNEN Aardige cadeaux. Verrassingen voor Uw kinderen. Komt U eens kijken! JF.BEEMSTERBOER DEN HELDER Showroom van de firma Govers De tooneelavond van RS-V. en RK.C SIGARENMAGAZIJN M. VAN DIJK ruime keuze mn ut\ IN FEITEN EN FANTASIEËN Fe uilleton 30 NOVEMBER 1 DECEMBER 2 DECEMBER 3 DECEMBER 4 DECEM BER 5 DECEMBER uitkeering dan volgens tarief verschuldigd, het ontbrekende zelf bijpassen. Het nieuwe tarief treedt in werking Maan dag, 30 November a.s. Echter kan in bijzondere gevallen, ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders, het bestaande tarief nog wor den toegepast. Uiterlijk van 1 Februari 1987 af zal het nieuwe tarief zonder eenige beper king van kracht zijn. Wat onder een bijzonder gevat is te verstaan, is niet bij voorbaat uit te maken; elk geval zal op zich zelf beoordeeld worden. Wel kan worden medegedeeld, dat hierby onder meer is gedacht aan hen, die, thans niet verzekerd zijnde, onmiddellijk na deze bekendmaking tot een ziekenfonds of verzekeringmaatschappij zijn toegetreden, of, zoo zij wel verzekerd zijn, werk hebben gemaakt van een hoogere uit- keering, dan waarop zij nu recht hebben. Ten slotte zij hier nog eens de gedragslijn aangegeven, welke men voor opneming in een ziekenhuis heeft te volgen. Met de door den huisarts afgegeven verkla ring vervoegt men zich bij den Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Ge zondheidsdienst. Indien deze aan de opneming Zijn goedkeuring hecht, zal hij daarvan op de evenbedoelde verklaring doen blijken; daarna behoort men zich te wenden tot den Gemeente- Ontvanger voor de betaling der verpleeg- kosten. Deze kosten moeten bij vooruitbetaling worden voldaan, telkens voor een termijn van 14 dagen. Voor een spoedige afdoening is het zeer gewenscht het laatste aanslagbiljet voor de Rijksinkomstenbelasting, zoowel van het hoofd van het gezin als van de vrouw en de inwonende kinderen, zoo deze afzonderlijk a, ingeslagen zijn, mede te brengen. Het ver dient eveneens aanbeveling, om, indien de patiënt verzekerd is, de polis mede te nemen. Aangeraden wordt van het bovenstaande goede nota te nemen en nog eens nauwkeurig na te gaan, waarvoor men verzekerd is, op dat men later niet voor onaangename verras singen komt te staan. Steeds moet de Directeur van den Gemeen telijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst in de opneming gekend worden; geschiedt dat niet, dan heeft de verpleging niet volgens de hierboven genoemde regeling plaats. Den Helder, 27 November 1936. Een zeer moderne Inrichting. Op den Kanaalweg 149 is sedert vele jaren de zaak werd, zoover men heeft kunnen nagaan, in 1885 door den heer Dryver ge sticht de firma T. C. Govers gevestigd, die een uitstekende reputatie op het gebied van meubileering en stoffeering geniet. De laatste 15 jaren beschikt de firma over twee panden, die door een ander van elkaar gescheiden zijn. In het oudste van die twee, dus in die, waarin de firma van de oprichting af gevestigd is geweest, heeft zich dezer dagen een algeheele verandering voltrokken. Het is n.1. geheel door de firma; Ran en Vermeulen verbouwd, waar door het aanzien van binnen en van buiten wel zeer verbeterd is. Het is nu een prachtige showroom geworden. Het oorspronkelijke „portiek" is vervangen door een hall van 10 meter diepte, aan weerszijden waarvan men de opgestelde meubelen vindt. Voorts is de showruimte, welke een diepte van 25 meter bereikt, door de nieuwe verdeeling zeer over zichtelijk geworden. Men heeft van de hall uit een prachtigen doorkijk en het oog wordt be koord door de smaakvol gearrangeerde op stelling van de goederen. Het geheel is stem mig en uiterst modern. Hierin herkennen we de hand van den heer K.H. Winkels, die het ontwerp en de uitvoering van de binnen- achitectuur voor zijn rekening genomen heeft. Het plafond en de wanden liet hy geheel op nieuw bespannen met doek, resp. met witte jute en talrijke lichtpunten liet hij aanleggen, waarvan ettelijke op zoo'n wijze, dat inderecte verlichting verkregen werd. Dit sorteert een zeer mooi effect. Wat de expositie in de show room betreft, men heeft cabines geformeerd, die ingericht zijn als kamers en een zelfs op alleraardigste wijze als een terras met zitje. De firma Govers zal zeer zeker eer inleg gen met deze keurige showroom, waaraan mede werkzaam waren de firma Westerbaan (verlichting) en Zijp (schilderwerk). Voortreffelijke opvoering van een origineel blijspel. Gisteravond is in het „Casino" door de too- neelclubs der Handelsschool- en Kweekschool- vereeniging een uitvoering gegeven, welke in tweeërlei opzicht onze bijzondere aandacht vraagt: eerstens was daar het feit, dat de Handelsschoolvereeniging haar 15-jarig be staan herdacht en ten tweede hadden wij het voorrecht de vertolking van een blijspel te mogen beluisteren, die voor dilettantenwerk aan opvallend hooge eischen beantwoordde. Iets, wat deze jubileumsviering een bijzon der cachet geeft. Het was precies als 5, als 10 jaar geleden. Daar waren tegen achten de vele honder den, die de hall van het „Casino" binnen stroomden... daar was de tot de laatste plaats bezette zaal... en daar was de aloude Band van 7, die voor de eerste stemming-makende rhythmen zorgde... Er was niets veranderd! De praeses der vereeniging, de heer A. Trap, sprak een kort welkomstwoord tot den aanwezigen directeur, de leeraren en leera- ressen en de vele overige belangstellenden en KONINGSTR. 11 - TELEF. 529. VOOR SINT NICOLAAS memoreerde het feit, dat de Handelsschool vereeniging thans haar 16e jaar ingaat. Te vens vestigde hij de aandacht op de verande ring in 't karakter der vereeniging, die thans meer in 't bijzonder een tooneelvereeniging is geworden, zulks in onderscheid met de „jeugd"-jaren. Woorden van dank werden gericht tot den heer Koen, die zich met het grimeeren had belast en de firma Govers, die het meubilair voor het blijspel verschafte. Eveneens was men erkentelijk voor de vele winkeliers, die prijzen voor de verlofïng beschikbaar stelden. Als accent op dit reeds in majeur gestelde speechje, verschenen nog ten tooneele verte genwoordigers van de Kweekschool- en MULO-Scoolvereeniging, en dat met geluk- wenschen voor de 15-jarige, benevens bloe men. Zóó begon deze avond. „De Brievenbus". Direct hierna werd een aanvang gemaakt met de opvoering van „De Brievenbus", een 4-bedrijvig blijspel (door een voorspel vooraf gegaan) van de hand van A. den Hartog. Alvorens meer in detail op deze „Brieven bus" in te gaan, zouden wy a priori willen opmerken, dat men met dit stuk een wel bij zonder geslaagde keuze heeft gedaan. Zon- dat dat het nu bepaald tot het genre „be langrijk" werk gerekend kan worden is de inhoud opvallend van vlotheid en geest. Daar bij is de rolverdeeling zeer harmonisch, zoo dat een vrij groot aantal medewerkenden de gelegenheid krijgen hun kunnen te demon- streeren. En voorts eigent het zich speciaal als opvoering door vroolijke jonge menschen, die, zooals o.a. gisteravond bewezen werd, meermalen met een vuur en enthousiasme spel leveren, dat voor dilettanten van bijzon der gehalte genoemd mag worden. „De Brievenbus" is een blijspel, waarvan de pointe in wezen Amerikaansch aandoet. Een paar jonge kerels, respectievelijk een tram conducteur, die meester in de rechten is, en een kellner, die romanciersneigingen heeft, krijgen op zekeren avond, onder het povere licht van een straatlantaarn, en ten overstaan van een brievenbus, een idée. Een van die mysterieuze vonken der Heilige Inspiratie verschaft hun het denkbeeld, dat de wereld in feite geregeerd wordt door één machtigen factor: het „kruiwagen"-systeem. Hier op doorbordurend besluiten zij eikaars voor spraak te zullen zijn, hetgeen dan ook ge schiedt. De consequenties zijn waarlijk alles- overtreffend en al spoedig spreidt Fortuna haar milde hand over beiden uit: de een wordt gevestigd meester in de rechten en nummero twee krijgt een loonende schrijvers- baan. Het systeem heeft dus zijn practische uitvoerbaarheid bewezen, doch de wijze waar óp is nogal extravagant. De advocaat, die als behartiger der belangen van zijn chef de vrije hand heeft creëert van zijn denkbeelden iets bijzonders. Hij geeft „sociale adviezen" en dat wel op dusdanige manier, dat ieder adspirant kunstbeoefenaar, of op de een of andere wijze aan den weg timmerende, mits hij of zij 't betalert kunnen, „succes" hééft. Het werkt allemaal prachtig en een groot aantal would-be (en ook eeriige serieuze) ar- tisten wordt in minder dan geen tijd tot „kunstenaar-met-naam" gebombardeerd. Evenwel... hoe vlot dit alles verloopt in kunst en zaken als tenslotte de Groote Liefde ten tooneele verschijnt loopt het mis. Dan blijkt zelfs het systeem der „sociale adviezen" machteloos te zijn en scheelt het niet veel of het had zelfs zijn eigen schepper van diens levensgeluk ontroofd...... Maar het is een blyspel en zij, die elkander moesten vinden, vinden elkander ook. En dat is dan een happy-ending, dat niet in het minst geforceerd aandoet. De Vertolking. De wijze, waarop men dit alles gegeven heeft, frkppeerde zoowel door uitermate vlot spel als begrip voor de diverse rollen. Uit den aard der zaak heeft de een meer feeling voor zijn partij dan de ander, doch dit neemt niet weg, dat men eenige uren op kos telijke wyze genoten heeft van deze zoo zeer origineele „Brievenbus". De beide hoofdrollen werden respectievelijk dat is de uitroep op 5 Dec., wanneer m'n een cadeau uitpakt dat Uw Sint in onze zaak heeft gekocht. Geen wonder, want wij brengen ook dit jaar weer reuze leuke dingen, b. v. voor Dames: een poederdoos ot manicuur etui, zilve ren en Gero zilver toiletstellen, cigaret- ten koker-pijpje of aansteker, gouden slaven en clos fon ever banden, brillan- ten ring of hanger. Ook in goud op zilver en prima dou blé brengen wij de aller nieuwste snufjes. Zeer geslaagde Heeren-cadeaux: zilv. potlood-koker of aansteker, sigaren- schaartje of sleutel ketting, pijpenkrab- bers ot chagdoozen. zilv. tandenstokers en manchetknoopen, gouden dasspelden of monogramringen. Kortom wat BeemsterboerU biedt, vindt U bij een ander niet. Kom vooral in mor genuren, dan koopt U rustig. t/m 5 Dec. is onze zaak tot 10 uur geopend. JUWELIER - HORLQ6ER-PEN MELDE-R gegeven door Dick Abbenes (als Jan Dirk Markus) en Arie Grendel (Mr. Antingh). Abbenes, die we reeds eenige malen in klei ner werk hebben zien spelen, was de verras sing van den avond. Met een flair en een esprit, die vopr een beginneling opmerkelijk waren, heeft hij van zijn rol iets bijzonders weten te maken. Abbenes heeft van nature reeds een groote mate van vrijheid, van spon taniteit, die hem voor het voetlicht reeds bij voorbaat een aannemelijke figuur geven. Hij had de dankbaarste rol, ongetwijfeld, maar de wijze, waarop deze gebracht werd, was zeer belangrijk boven de middenmaat. Iemand, die begrip voor acteeren heeft. Arie Grendel is een oude bekende op de Casino-planken en ook ditmaal heeft hij aan de gestelde verwachtingen beantwoord. Zeer rolvast, gemakkelijk van beweging, en zon der een zweem van onwennigheid. Misschien heir en daar een ietsje te gechargeerd, doch overigens een volwaardige kracht. Mej. Kreyger als Gilberte was een bekoor lijke flirt, die als tegenspeelster der beide hee- ren ongetwijfeld voldeed. Mej. Kalff als de secretaresse beeldde het juiste (excusez du peu...) type uit', evenals J. v. 't Roer, die den uitgever speelde. Schouwvlieger, die een dubbelrol had, viel met name in het begin even tegen. Hieraan zal een zekere mate van nervositeit niet vreemd geweest zijn. De overigen der cast Kantonrechterlijke come back. Tot de vele verrassingen, die het aloude Sinterklaasfeest nu eenmaal dezer dagen met zich brengt, behoort ook het weder-verschy. nen van onzen Kantonrechter, Mr. Sickenga, die zooals men weet, eenigen tyd wegens een ernstige ongesteldheid het bed moest houden. We misten hem, wy aan de perstafel en de «arde der hevig-luisterenden op het schel linkje. Allemaal... van de genoegelyke „huis bewaarder-portier",die als zijnde de incar natie van den ambtenaar tegen ieder, die hier z'n zuurverdiende penningen aan de voeten van Justitia komt deponeeren, met vriende- lijk-uitnoodigend gebaar pleegt te zeggen: „Goeden middag... komt u maar binnen!"^, alsof u op salet moest... Maar ook de veldwachters In zwart-en- blauw en de agenten en dat heele hoogst-, ernstige gezelschap, waar misdadig Den Hel der voor moet verschijnen als men geen re, flector had, geen bel of ventte zonder ver gunning. Het was niet compleet zonder de centrale figuur, de spil van al het Kantonge- rechtelijke: Mr. Sickenga. En hij zat er weer en... keek even zwart en even dreigend als hij dat al een respecta bele rij van jaren gedaan heeft. Hij neemt de menschen op alsof hij ze zoo direct als klok spijs zal gaan verslinden en buldert tegen het meisje, dat 1 minuut over zevenen in de Spoorstraat reed alsof ze een treinaanslag be raamd en uitgevoerd had. Sommige delinkwenten schrikken... en ze slikken het heeje relaas, dat ze thuis zoo moeizaam uit-het-hoofd geleerd hadden, haas- tiglijk naar binnen. Weer anderen staan als met stomheid geslagen en zyn bly als deur waarder Biersteker hun de deur uitbonsjoert. En weer anderen trachten met zachte preve lingen op het gemoed des Rechters te werken, hetgeen een onbegonnen taak is. Het is altijd een feestelyk gebeuren, zoo'n Kantongerecht zitting. Men kan er mensch-studies maken. Het O.M. dat een uitgesproken feeling voor humor heeft, humor, die op den 3en Dinsdag van de maand rijkelijk pleegt te stroomen. En die veelal met moeite een daverende lachbui weet te weerhouden. Dan de griffier de heer Van Ravesteyn. De verpersoonlijking van de plicht, de letter der wet, en die altijd schrijft met een ouderwetschen penhouder (waarom geen ganzenveer...??) en nooit lacht. En de Kantonrechter, grijze ridder van For tuna, iedere poging van lieden „om-er-onder uit-te-komen" pareerend, soms sidderend van edele of gewaande verontwaardiging, soms prachtig in het honen der huichelachtigheden van crimineele zondarenMaar de straffen vallen meestal mee Alle andere gebeurtelijkheden blijven gere serveerd voor volgende week. Dan is het 5 December en komt de ver rassing. So long! waren een aantal dames en heeren, die, de een beter dan de ander, de bijrollen vervulden. Behalve dat het geheele stuk, zooals wy bereids opmerkten, zich kenmerkte door een opvallende rolvastheid, bleek, dat ook de regie in uitstekende handen was. Het op- en afgaan ging goeddeels onberispelijk, terwyl voorts bijzondere zorg besteed werd aan het grootste struikelblok aller dilettanten: de uitspraak. Tenslotte kwam het ons voor, dat het kap en grimewerk wel even meer verzorgd had kunnen zijn. Het was een ovatie, die men den kranigen vertolkers na afloop bracht en nauwelijks was het Wagnerdoek voor de laatste maal geval len, of het scheurde wederom open en daar stond het heele ensemble, met in 't midden de geestelijke vader van dit alles: de heer Van Vendeloo. Nu, ook diens echtgenoote moest op de planken, en beiden werden even door Friedrlch Lindem a n 9) Deze kwam nu te voorschijn uit de nevel massa alsof hij zich slechts een oogenblik had moeten bedenken: Theekopjes...? Plotseling begon hij te spreken. Men kon zijn plezier in het spreken aan hem bemerken. Hij sprak met handen, met voeten, met' beenen,' ja, met het heele lichaam, als een tooneelspeler. Hij kraamde er een bende onnuttige dingen, dingen van geen enkele belang uit, altijd weer nieuwè, 'met êen overtuiging, die iemand er aan zouden doen twijfelen of het wel waar was, dat deze man onwaarheid sprak, en toch deed hy het, dat wisten wy zeker. Maar zooals hij redeneerde waren er slechts twee mogelijkheden: of hy was een angstig goed opmerker of hy was een buitengewoon en fantasierijk tooneelspeler. Theekopjes? Ach ja. juist! Nu, thee kopjes is wel een beetje veel gezegd. Het was nu juist niet Chineesch porcelein, niet zoo iets met bontgekleurde beeldjes, met „gelshas en Fuji" en zoo. Hik... nee, zoo niet. Het waren meer wat ge noemt theekommen zonder oor. Wit. Hik... Een beetje vuil al. Die konden beter een knauw verdragen als dat dunne Chinee^che tuig. En die hadden ook al menige dauw verdragen, menig hooge zee doorge maakt, als de orkaan tekeer gaat als een acht baan op Coney Island o! ja! De rand was al aardig ongelyk, hik... En zoo ging het verder met zijn geweldige diepe stem, die uit zijn machtige bqrstkas dreunde. Ongeveer vyf minuten lang sprak hij over de theekommen, schilderde het beeld steeds duideiyker. Men had de dingen door zijn be schrijving gemakkelyker kunnen uitteekenen. wy luisterden totaal verwonderd, sprakeloos Steeds weer opnieuw moesten wij in onze ge dachten nemen, die spreekt daar over iets wat in 't geheel bestaat. Op een moment ging my door myn hoofd. „Daar spreekt een tweede Trevor". Totdat deze hem onderbrak. Mooi, dat zyn dus de theekopjes. Dus, die stonden daar zoo en gy doopte uw vinger in de thee en bemerkte, dat die nog warm was. Welke vinger doopte gy er in? Deze vraag bezorgde mij byna een hartklop ping, zoo grotesk kwam my dit op 't oogen blik voor. Begreep de stuurman dan nog steeds niet, waarop dit moest uitloopen? Maar die liet zich zoo maar niet van de wys brengen. Welke vinger? Daaby tilde hij zijn groote handen op, be keek den eenen vinger na den andere en dacht diep na. Een prachtige tooneelspeler. Daarna zei hij met een aandoenlijke openhartigheid: Welke vinger?hikmoet ge dat werkelyk zoo precies weten, meneer de Rijks advocaat Dat weet Ik waarUjk niet meer, neen. Ik zou liegen als... Vriendeiyk ging Trevor op deze ontwape nende naleviteit of geraffineerdheid in: Neen, nee, dat spreekt vanzelf. Laat maar. Komt er ook niet op aan. Maar daar stonden nu de .theekopjes of theekommen, I zooals ge zegt, nietwaar?. De stuurman knikte hem vriendelyk lachend toe. Trevor, met den nog steeds vriendelyken toon, waamee hij zyn slachtoffer steeds dieper in de val lokte: Ja, dus daar stonden zy. Dat wil zeggen: waar stonden zij eigenlyk? Crane deed eenigszins dom-beleedigd over deze vraag. Nu, waar? op tafel. Trevor, alsof hij met een schooljnogen sprak: Fyn, juist. Op tafel. Maar op welke tafel Crane keek weer dom verwonderd met zijn lichte oogen Trevor aan. Plotseling bemerkte hy, waar hij was, zag plotseling den strik om zyn hoofd. Hij wilde iets zeggen, snakte naar lucht, bewoog zyn lippen... Nu gebeurde, wat ik eigenlyk al lang ver wacht had, doch alleen niet wist van welken kant het zou komen en op welke manier het gebeuren zou. Het trof my als een zweepslag. De kapitein... Snerpend kwam het uit zyn borstkas, kort afgehakt, scherp als gif. Waart gy al op de „Betty Bonn"? Nu was het Trevor, die kinderlyk verwon derd deed. Hy hief zijn oogen op en vroeg een en al verwondering, en ik moest hem werkelyk bewonderen. Hy kende zyn vak. Op de „Betty Bonn"? Hoezoo? Maar van nu af aan liet de kapitein hem niet meer los. Het gevecht was geopend. Hy verdedigde zich niet. Hij viel aan. En de wyze waarop, was nog wel het meest wonderbaar- lyke. Hij herhaalde Trevor's vraag in den zelfden toon: Hoezoo?dat begrijpt gij zeer goed, iets waarop uw vragen regelmatig hebben aangestuurd en wat gy nu niet schynt te willen begrijpen, namelijk, dat Mr. Crane zich gisteren bij zijn opgave vergist heeft: de kop pen stonden niet in de kajuit. De koppen stonden in het matrozenlogies. Dat bedoelde gij toch, niet? Een buitengewone zet, Trevor den wind uit de zeilen te nemen. Zelfs Trevor was een oogenblik verbluft ey vond zoo gauw geen antwoord. Van dit oogenblik maakte de stuurman ge bruik om opgewekt te bevestigen: In het matrozenlogies, natuuriyk, hik.... in het matrozenlogies. Waar anders? Heb ik dan wat anders gezegd? Dan zweer ik nu Hik Maar nu had Trevor geen blik en geen ant woord meer voor hem over. De stuurman was van af 't begin slechts een figuur op het schaakbord geweest. De dader zat daar! En de dader had zich aangemeld. Trevors stem werd opeens even scherp, als die van den Kapitein. Aanval op aanval volgde, afweer op afweer. De stuurman stond 'er eerst nog by en knikte met zijn hoofd. Doch langzamerhand hield dit knikken op. Het schemerde hem voor de oogen, by het spel dat hier gespeeld werd. Ook mijn hart stond telkens byna stil bij eiken dolksteek die beide mannen elkaar ga ven terwyl zij hoe langer hoe meer het mas ker lieten vallen. waStPikIiÜLraS T gevaarlijk tegenstander, wat ik nooit van hem verwacht zou hebben. Deze verfoeiiyke piratenhoofdman, of wat hy dan ook zyn mocht, groeide met ieder woord boven zijn aapachtigen indruk uit, bo ven zyn armzalige scheve figuur. Hij had den geluk uitmaakte, met een slag van zich afsre - - - deze mensch bood. maar een beeld van ver borgen kracht, van een bepaald natuurgeweld. Hy scheen alleen maar haat te koesteren, die pen haat tegen alles en iedereen, die niet was zools hij en misschien zelfs tegen zichzelf. Een bijna tastbare haat sprak uit eiken zin, die geen zinnen van een zeeman waren, doch kreten van een eenzame, een alleen levende. Het was ook niet de inhoud zyner zinnen, het was de klank der stem, waarmee zy er uit- gestooten werden en die iemand pijnlijk in da borst drongen. Het begon opnieuw met de belachelyke theekopjes, die blykbaar alleen in de fantasie van den stuurman bestonden. Trevor vroeg: En waar zyn de koppen nu? In de kast. Hoe komen ze daarin Die hebben wy erin gezet Waarom? Omdat zij door de hooge zee naar bene den gevallen waren. Merkwaardig. Op de tafel in de kajuit stond een vingerhoed. Kon die er dan niet afrollen? Vingerhoeden zyn voor zeelui geen voor werpen, die zy de moeite waard vinden. In ieder geval wist gy dan niet dat een opruimen van theekommen en restant van het ontbijt, waarvan de stuurman gesproken had, het uitwisschen van bepaalde kenteeke- nen beteekent, die het onderzoek bemoeilijken? Dat is strafbaar. Dat kon voor u wel eens beteekenen onder deze omstandigheden, een vermindering van het bergloon. Best mogelyk. Maar ik geloof dat gy dit best achterwege kunt laten. Gij hebt met op juridisch terrein ongeoefende zeelui te maken. Met menschen die orde boven verdachtmaking schatten, met eerlyke menschen. jtWordt vervolgd-l

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6