De Nij en rode-zaak Nasleep van den storm Moord te Leek Schouw op het kasteel De Bilt seint Verduistering bij de Vrij willige Landstorm Is Italië een blaffende hond? Marktberichten Marineberichten I Terechtzitting in het gebouw. Bijna vijf jaar zijn voorbijgegaan sedert 5n dien stormachtigen Februari-nacht van het jaar 1932 de sluipende voetstappen van drie onderwereld-jongens zich richtten naar het trotsche kasteel Nijenrode te Breukelen. Pruim twee uur later verlieten ze door een raam, waarvan een der glas-in-lood- ruitjes was verbroken, het riddergoed weer. Zwaar beladen met buit, kostbare schilde rijen, precieuse miniaturen, de trots van den verzamelaar. Diefstal of., een duivelsch plan om de verzekering op te lichten? Jaren zijn er voorbijgegaan, jaren van ellende en zorg voor den kasteelbewoper, zijn zaken-relatie Koning, diens vriend Witbraad en voor vele welbekende figuren in Amsterdamsch on derwereld, alsmede voor een vroeger bij de hoofdstedelijke politie welingevoerde parti culier-detective. Het dossier, dat reeds bij den rocliter-commissaris meer dan duizend bladzijden telde, is na de behandeling van de strafzaak voor de rechtbank nog met honderden folio's aangevuld. De kasteelheer Onnes van Nijenrode hoor de door den Officier twee en een half jaar tegen zich eischen. De rechtbank sprak On nes vrij. Twee en een half jaar later. Onnes staat ïn hooger beroep voor het Hof terecht. On verzwakt houdt hij zijn onschuld vol. Mi nutieus en uiterst onpartijdig is het on derzoek van het Hof, gepresideerd door Mr. Joh. M. Jolles. Op zeer scherpzinnige wijze bestrijden de verdedigers. Mr. Kappevne v. d. Coppello en Mr. Muller Massis de zware beschuldi gingen. Het Hof wenschte niet uitsluitend recht te doen op getuigenverklaringen en stuk ken. Zelf willen de leden van het rechter lijk college het terrein van het misdrijf zien:... de poort... het raam, waardoor de dieven of „verhuizers" het gebouw zijn binnengekomen. De zalen waar de kost baarheden aan de wanden hingen en in de vitrines uitgestald waren. Weer is het winter om Nijenrode, winter om het prachtige riddergoed, waarvan de geschiedenis teruggaat tot het begin van de 14e eeuw, toen Willem van Mechelen, bisschop van Utrecht, in het 'gebied van de Heeren van Amstel valt en het kasteel voor een deel verwoest. Hoe vele stormen zijn over tinnen en transen van het trotsche bouwwerk gegaan vanaf die aanval van de Utrechtenaars tot de nachtelijke inval van de Amsterdamsche onderwereld? Van 17141740 zetelde in een der zalen yan het gebouw het gerecht van Breukelen. Twee eeuwen later: het Amsterdamsche gerechtshof verplaatst zijn zitting naar het kasteel, tot het houden van een schouw. Zoo bevonden zich dan gistermorgen te half elf de President Mr. Joh. M. Jolles, de raads- heeren Jhr. Mr. J. F. Lewe van Nijenstein en Mr. N. J. M. Smit, de griffier Mr. H. F. W. Jeltes, de advocaat-generaal Mr. .T. Ver steeg, de verdedigers Mrs. Muller Massis en Kappeyne, alsmede de heer Onnes van Nijenrode zich binnen de poorten van het kasteel. Ook de verdedigers van verd. Koning, Mr. F. A. Kokosky en Mr. M. Levenbach, zijn tegenwoordig, evenals de inspecteur van politie, de heer Posthuma, die het onderzoek heeft geleid, evenals enkele leden van het politiecorps te Breukelen, die direct na het bekend worden van de inbraak ter plaatse waren om het eerste onderzoek in te stellen. Het Hof begeeft zich eerst naar de Louis Quinze salon. Daar toch immers speelde zich een groot deel van de nachtelijke ge beurtenissen af. De glas-in-lood ruitjes en de grendels worden bekaken en de heer Onnes wijst in de groote zaal, die thans vrijwel ongemeubileerd is, de plaats aan waar eens de vitrines met de kostbaarhe den en de miniaturen stonden. We komen, vooraf gegaan door het Hof, den procu reur-generaal, den verd. en zijn verdedigers in de prachtige ridderzaal. De verd. is sterk onder don indruk van dit bezoek aan zijn voormalige behuizing, dat onder zoo vreem de omstandigheden plaats grijpt. Hij wijst weer de plaatsen aan, waar eens de kost bare schilderijen hingen: „zeven stukken zijn verdwenen" zegt verd. nog eens „...hier stonden de leegelijsten", wijst hij aan. De zitting wordt dan voortgezet in de bovenzaal, het voormalige slaapvertrek van het, echtpaar Onnes. Een groote vierkante kamer, eikenhouten betimmering, een be tegelde schouw, enkele mooie schilderijen. Om een kloostertafel staan liooge zetels geschaard... Eerst laat de president enkele proeven nemen. De dieven hebben beneden in de zaal vlak onder het slaapvertrek de zware gordijnen dichtgeschoven. Is dat hoven te hooren? maakte dat zooveel la waai, dat de heer O. hierdoor moest ont waken? Een paar veldwachters worden naar be neden gestuurd met de opdracht de gor dijnen dicht te schuiven. Boven wacht en zwijgt het gezelschap. Door de glas-in-lood- ramen valt het koude wintersche licht op het. luisterende gezelschap in de hooge Kasteelkamer. Niets verbreekt de stilte, de scherpste ooren vernemen geen enkel ge rucht. Nogmaals wordt de proef herhaald. Niets.. Het staat dus wel vast, dat. nie mand dien nacht een gerucht kop hebben gehoord, veroorzaakt door het dichtschui ven van de gordijnen. Dan neemt de president, Mr. Jolles, plaats kan het hoofd van den tafel, ten rechter- en linkerzijde de raadsheeren, aan het an dere einde de advocaat-generaal mr. Ver- Steeg. Sedert eeuwen weer een terechtzitting op Nijenrode de vroegere kasteelheer als .Verdachte. Hot Hof wenscht ter plaatse enkele getui gen te hooren. Dan wordt in deze vreemde omgeving Juffrouw Pape voorgeroepen. Zij Is admini stratrice bij 't Meisjeslyceum, vroeger secre taresse van verd. Onnes. Pres.: Toen u op 1 Maart beneden kwam, hierkte u dat er ingebroken was, niet waar? Getuige vertelt dan, dat ze tegelijkertijd hiet den heer Onnes beneden kwam. Direct merkte ze, dat er ingebroken was. Getuige wist echter niet meer te vertellen hoeveel 'eege schilderijenlijstcn tegen de wanden stonden. Pres. (tot verd.): toen u ontdekte, dat af "Ebroken was, hebt u toen eerst globaal geïnventariseerd of belde u direct de politie op. Verd.: Onmiddellijk ik vloog naar de telefoon. Procureur-generaal (tot get,): Kan de heer Onnes op Maart 's morgens naar Amsterdam zijn geweest? Getuige denkt lang na en zegt dan: „Neen, ik heb meneer Onnes in den loop van den morgen herhaaldelijk gezien. Toen verd. be neden kwam was hij erg geschrokken. Verd. (tot zijn secretaresse): Hebt u ooit den indruk gekregen, dat ik gecamoufleerde brieven dicteerde? Getuige (overtuigd): Nooit, Dan wordt nog de dorpsveldwachter Koek koek gehoord en een rijksveldwachter. Nadat nog enkele vragen zijn gesteld, neemt het Hof de toegangswegen tot het landgoed op: het houten hekje, waarvan in het proces zoo dikwijls sprake was, de hoofd poort, enz. De schouw is hiermede ten einde. Het Hof, de verdedigers en de verdachte vertrek ken weer naar Amsterdam. De rust binnen het kasteel keert terug. In de middaguren zal het Hof de zitting voortzetten. Ditmaal weer in zijn gewone omgeving, in de groote strafzaal van het Pa leis van Justitie. In de middagzitting, die te 2 uur aan vangt is het woord eerst aan den procureur- generaal Mr. J. Versteeg. Deze begon met een weerlegging van de juridische bezwa ren van de verdediging. De procureur-gene raal was van meening, dat verd. door ver zwijging of verklaringen den assuradeur de overtuiging heeft bijgebracht, dat er van een werkelijke diefstal sprake was geweest. Spr. wijst er nogmaals op, dat Koning geen voordeel bij den diefstal kon hebben. Hij kon de goederen immers nooit verkoo- pen, op de assurantiepenningen had hij geen recht, van de belooning zou hij niets krijgen. Koning toonde dan ook voor het goed niet de minste belangstelling. De schilderijen en miniaturen moesten verdwijnen, maar om met zekerheid te kun nen zeggen, dat ze verdwenen waren, moes ten ze eerst terugkomen bij Witbraad. Verder hekelt de procureur-generaal de houding van Onnes tijdens de z.g.n. chan tage, om vervolgens tot in de finesses de financieele positie van verd. te bespreken. Daarnaast stelt spr. de geldmiddelen van Koning. Deze laatste had zeer zeker geen kans om f 8000.voor de „jongens" bijeen te brengen. De „Balhash" behouden binnen gebracht. Duitsch en Britsch schip vergaan. De „Oostzee" van L. Smit en Co.'s inter nationale sleepdienst is er gisteravond in geslaagd het Russisch s.s. „Balhash" van de Beltic Spades Steamship Line, welk schip Dinsdagavond omstreeks half acht een radiografisch verzoek om assistentie verzond, behouden binnen te brengen. De „Balhash" is thans gemeerd aan boei 14 op de Nieuwe Maas, dwars op de Lloyd- kade te Rotterdam. De „Balhash" die in ballast onderweg was van Portishead naar Leningrad, was op 27 Nov. van eerstgenoemde plaats ver trokken en het was niet de bedoeling hier binnen te vallen. Dinsdag raakte de „Bal hash" evenwel op ongeveer 15 mijl bewes ten den mond van den Waterweg in den Noordwesterstorm. Aangezien het schip in ballast voer, was de zee, die .steeds woeliger werd, voor het schip moeilijk en tenslotte bleek het dan ook vrijwel onmogelijk het stuur te hanteeren. F.enige mijlen ten N.W. van den Oosterschelde ter hoogte van Goe- ree is de „Balhash" voor anker gegaan. Een oogenblik heeft de Rus nog de mo gelijkheid overwogen om te trachten zien zelf te redden, doch in verband met de gevaarlijkheid van den grond is hiervan afgezien. Men is een tijdlang bang geweest dat de ankertros van de „Balhash" zou breken, aangezien de storm niet alleen aan hield, doch zelfs een tijdlang in hevigheid scheen toe te nemen. Indien dit gebeurd was, zou het Russische schip ongetwijfeld op de kust zijn geworpen. De „Oostzee", die steeds in de nabijheid van het schip is gebleven, heeft tenslotte in den morgen van Woensdag bij de Hinderribhen de ver binding tot stand gebracht en het schip naar Rotterdam gebracht. Duitsch schip bij Borkum gezonken Het Duitsche s.s. „Elsa' is nabij Borkum gezonken. Het schip meet 849 ton en was op weg van Dantzig naar Cherbourg. Twee opvarenden werden gered, het lot van de overige leden der bemanning is nog niet bekend. Nader meldt men ons dat 10 van de 12 leden der bemanning in de golven zijn om gekomen. DEENSCHE DRIEMASTSCHOE NER AAN DEN GROND GE- LOOPEN Bij Breskens is de Deensclie driemastschoe ner „Fuglen aan den grond geloopen. De reddingsboot uit Vlissingen heeft geen hulp behoeven te verleenen en is in den namiddag teruggekeerd.. De „Fuglen" heeft beide ankers verspeeld. Hoewel de sleepbootcn gistel-middag ver binding hebben kunnen krijgen verwacht men toch niet, dat het schip vlot zal komen, daar het met zeer hoog water is vastgeloo- pen en het getij steeds afneemt. De lading zal wel ter plaatse moeten worden gelost, waarna de pogingen om het schip los te trekken kunnen worden hervat. BRITSCH SCHIP BIJ CAT AIS VERGAAN. In den vorigen nacht is voor Calais een BrifSche treiler vergaan. 8 Opvarenden zijn verdronken, toen zij trachtten zich in de sloep in veiligheid te stellen. Dan bespreekt de procureur-generaal en kele punten, die gedurende de schouw naar voren zijn gekomen, zooals b.v. de bewaking van het gebouw en de omgeving. De kans dat de nachtelijke bezoekers een agent te lijf zouden loopen, was naar spr.'s meening gering en... wanneer men wat winnen wil, móet men durven te wagen. Na een peroratie over de waarheid, die weldra door het Hof aan het licht zal wor den gebracht, besloot spr. zijn repliek. Het woord is vervolgens aan Mr. Muller Massis voor repliek. Pleiter bestreedt de meening van den pro cureur-generaal betreffende de onmogelijk heid voor Koning om de stukken te verkoo- pen. „We moeten niet vergeten, dat vele gesto len schilderijen hun weg naar particuliere verzamelingen in Amerika vinden. Zeer ze ker had Koning belang bij den inbraak. Hij hamerde er steeds op, dat het goed „terug" moest komen bij hem. Vanmorgen bij den schouw op Nijenrode is door niets de verklaring bevestigd. De procureur-generaal noemt de chantage ondenkbaar. Het is echter alles volkomen verklaarbaar, meent Mr. Massis. Koning had dringend geld noodig en nam zijn toevlucht tot de meest krasse en verwerpelijke mid delen. Uitvoerig beantwoordt pl. het gedeelte van de repliek van het O. M., waarin gesproken wordt over de „camouflage brieven". De pro cureur-generaal heeft de bewaking op Nyen- rode weinig effectief genoemd. Koning heeft gezegd, dat, Onnes hem had meegedeeld dat er geen bewaking was. Die verklaring kon Onnes niet afgeven. Koning loog, zooals hij zooveel gelogen heeft. Het, staat nu wel vast, zeide pl., dat Onnes op 3 Maart niet in Am sterdam is geweest, zooals Koning beweert. Juffrouw Pape heeft vanmorgen verklaard, dat verd. thuis was. Vroeger, toen Mr. Ko kosky verdiger was van Witbraad en Johan- knegt, dacht hij heel anders over de zaak. Toen vond hij de getuigenis van K. ook niet zoo betrouwbaar Mr. Kokosky die achter den verdediger in de advocatenbank zit, protesteert. Mr. Muller Massis: Ja, meneer Kokosky, nu wilt. u misschien liever de zaal uit? Mr. Kokosky schudt het hoofd, waarna Mr. Muller Massis zijn pleidooi voortzet met een algemeen protest tegen de houding van zijn confrere als verdediger van Koning. Met klem drong pl. tenslotte op vrijspraak van Onnes aan. Nadat nog eenige vragen aan verd. Onnes zijn gesteld, schorst de president de behande ling tot morgen ochtend. Dan zal Mr. Ka- peyne gelegenheid krijgen voor repliek. Vervolgens zal dan de zaak tegen Koning worden afgehandeld. DE „O. A. KNUDSEN" ZWAAR BESCHADIGD Het Noorsche tankschip „O.A. Knudsen" dat op den Zuiderstrekdam te IJmuiden was vastgeloopen en zooals wij gisteren reeds konden melden, is losgesleept blijkt ernstig beschadigd te zijn. Zoo is de stuurmachine defect geraakt, het roer gebroken en heeft het schip bodemschade. Het schip zou in Rotterdam worden gerepareerd. De schade bleek echter zoo ernstig dat het niet raad zaam werd geacht het schip naar zee te laten gaan. Het is daarom naar Amsterdam opgesleept waar het bij de Nederlandsche Dokmaatschappij zal worden gerepareerd. Roof waarschijnlijk de reden. In den vorigen nacht heeft te De Leek bij Groningen een afschuwelijke moord plaats gehad op den 05-jarigen ongehuwden C. Reyntjes. Deze had een kruidenierswinkel in een pand gelegen vlak bij de sluis aan het kanaal. De man, die gebrekkig is, woon de alleen. Overdag had hij hulp van een dienstmeisje, dat na afloop van haar werk zaamheden des avonds, naar haar woon plaats terugkeert. Een buurman van Reyntjes, zekere A. Bolk, is in het bezit van een sleutel van de huisdeur van Reyntjes. Hij komt iederen ochtend de koeien van R. njelken. Ook gis terenmorgen kwam hij, als altijd, om zeven uur het huis binnen. Hij vond daar zijn buurman nog te bed liggen, hetgeen hij van dezen niet gewoon was, daar Reyntjes meestal om zeven uur opstaat. Toen Bolk het ledikant naderde, deed hij een vreese- lijke ontdekking. Hij vond R. n.1. gebonden liggen met een kussen op het hoofd en een prop in den mond. Het was duidelijk dat geen leven meer aanwezig was. Onmiddellijk rende Bolk de deur uit en waarschuwde de politie. Ook de burgemees ter van Leek en het parket van' Groningen werden gewaarschuwd. De burgemeester was spoedig ter plaatse. Van den dader ontbreekt tot dusver elk spoor. Vast staat dat R. er warmpjes inzat en vaak de beschikking had over veel baar geld. Gisteren was aan Reyntjes nog f 200. gebracht. Of er iets gestolen is kon nog niet worden vastgesteld. Het vermoeden ligt evenwel voor de hand dat roof de drijfveer tot den moord is geweest. Het onderzoek door de justitie. Of een of meer personen den moord heb ben gepleegd, is nog niet komen vast te staan. Gebleken is dat de inbreker (s) via een raam aan de achterzijde van het huis, waar behalve een kruidenierswinkel ook nog distilleerderij wordt gedreven, is (zijn) bin nengekomen. Om daar te komen moest een weiland worden overgestoken. De dader(s) heeft (hebben) in de keuken, waar Reijntjes sliep, alles overhoop gehaald. Er is geen lade of kast onaangeroerd gebleven. Vast staat dat geld wordt vermist. Hoe groot het vermiste bedrag is, is evenwel niet te zeggen. Bij het onderzoek wordt van politiehonden gebruik gemaakt. De officier en substituut-officier, benevens de griffier van het parket uit Gro ningen hebben ter plaatse een onderzoek Ingesteld» Verwachting: Matige tot krachtige, later af nemende Noordwestelijke tot Westelij ke wind, meest zwaar bewolkt, enkele regen- of hagelbuien, zelfde tempera tuur. Verdere vooruitzichten: Afnemende wind, aanvankelijk iets kouder. BAROMETERSTAND HEDENMORGEN: 8 UUR: 760. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR 4Va gr. C. is 40 gr. F. Gisteravond is de 50-jarige P. J. 0„ oud secretaris-penningmeester-propagandist van het Verband Alkmaar van de Vrijw. Land storm gearresteerd en overgebracht naar het buis van bewaring alhier. Benige maanden geleden werd O. uit zijn betrekking ontslagen. Men mompelde toen reeds over knoeie rijen. Echter werd nadien niets meer ver nomen, zoodat men vermoedde dat het ont slag op andere gronden was gepleegd. Thans schijnen feiten bekend te zijn ge maakt die wijzen op verduisteringen op groote schaal over een lang tijdsverloop. Generaal Smuts wil de luchtvloot versterken. Te-Standerton in Transvaal heeft generaal Smuts een redevoering uitgesproken, waarin •hij o.m-. zeide, dat het duidelijk is, dat de -naties hun huis in orde moeten brengen. - Wat Zuid-Afrika aangaat, het moet ver trouwen op zijn machtigen vriend, Groot- -Brittannië voor de bescherming van zijn kusten. Zelf moet het echter de verdediging te land en in de lucht ter hand nemen, ten einde een invaller of een vijand, die een 'luchtaanval pleegt, af te slaan. Er bestaat een gevaar omdat de Unie zich niet geheel kan losmaken van. die landen, welke verko zen hebben op te trekken langs een voor de menschheid zeer gevaarlijken weg. Blaffende honden hij ten niet, voegde Smuts hieraan toe. Nu en flap vallen zij kleine naties aan en slikken die op, zooals met Abessinië gebeurd *st EEN AUTOWEG TUSSCHEN BERLIJN EN ROME. -Rijkskanselier Hitier heeft den Italiaan- ^schen industrieel Senator Puricelli, deskun- •dige op het gebied van wegaanleg, ontvan gen. Onder meer is het plan voor den aan leg van een autoweg BerlijnRome bespro ken. ITALIANEN ZETTEN VEROVERING VAN ABESSINIË VOORT. Op 1 December, des middags vijf uur zijn de troepen van generaal Coloso bij de bezet- ling van de gebieden rond het Tana-meer, irgalem binnengedrongen. MOEILIJKHEDEN VOOR BLUM. Communistische partij zal op heffing van „blokkade" tegen Spanje eischen. Het bestuur van de communistische par- lementsfractie heeft met algemeene stem men de rede goedgekeurd, die Thorez te St. Etienne heeft gehouden en als zijn mee ning te kennen gegeven, dat de politiek der regeering niet in overeenstemming is met het programma van het Volksfront, o.a. ten aanzien van de overtreding van den vrede. Besloten werd in het debat over de buitenlandsche politiek te intervenieeren, o.a. om opheffing van de „blokkade" tegen Spanje te eischen. FRANSCIIE KAMER EN DE OORLOGS SCHULDEN Voor het eerst sedert de zitting van 14 December 1930, toen het kabinet-Herriot ten val werd gebracht, is gistermiddag in de Eransche Kamer de kwestie van de regeling der onderlinge schulden van de geal lieerden aangeroerd. Deze kwestie in de commissie van buiten landsche zaken besproken ter gelegenheid van de benoeming van een rapporteur over de door den radicaal-socialist René Richard voorgestelde resolutie waarbij de regeering wordt uitgenoodigd. besprekingen te openen tot regeling van de kwestie der oorlogs schulden. De besprekingen liepen slechts over de procedure, de kern vap het probleem, aan gaande de wenschelijkheid van nieuwe be sprekingen werd -niet aangeroerd Bij Kon. besluit van 27 November is met ingang van den datum van dit besluit bevor derd tot hoofdofficier van den marinestoom vaartdienst der 2e klasse, officier van den M.S.D. der le klasse. K. Bolk. HR. MS. O 16. Lezing van ir. G. de Roofj, hoofd ingenieur van de marine. Ir. G. de Rooij, hoofdingenieur van de ma rine, heeft Dinsdagavond in het gebouw voor werktuig- en scheepsbouwkunde te Delft een lezing gehouden over: De duikboot Hr. Ms. O. 16. Reeds in 1624, aldus spr., werden er pogin gen gedaan om onder water te varen. Hoe wel de duikboot zeer modern is, heeft ze dus wel een oude geschiedenis. Na den Nederlan der dr. Drebbel, waren het Bushnel, Fulton en Bauer, die min of meër geslaagde constructies maakten, waarmee eenigen tijd onder water kon worden doorgebracht. Na 1900 heeft de duikboot een snelle ont wikkeling doorgemaakt. Vooral tijdens den grooten oorlogen gedurende de laatste tien jaren is de ontwikkeling sterk toegenomen. Men heeft drie types voor duikbooten: het enkelhuid-, het dubbelhuid- en het gemengde type. Hr. Ms. O. 16 behoort tot het laatste. Aan een duikboot worden een groot aantal eischen gesteld, waarvan verscheidene min of meer met elkaar in strijd zijn. De voornaam ste eischen zijn: snel kunnen duiken, sterke bewapening, groote duikdiepte, stabiliteit, zoowel onder als boven water, groote snel heid en actieradius, boven en onder water, flinke mate van veiligheid, goede woonver blijven, geruischloosheid onder water, bestand zijn tegen dieptebommen, goede manoeuvreer eigenschappen, enz. Hoewel een duikboot nooit ten volle aan al deze eischen kan voldoen, mag toch worden gezegd, dat het grootst mogelijke effect brj de Hr. Ms. O 16 is verkregen en een compromis tot stand gebracht, dat de boot maakt tot een zeer modern en goed bruikbaar oorlogs schip. Hoewel deze duikboot 15 20 pet. grooter is dan Hr. Ms. K XVIII, is de snelheid bij hetzelfde vermogen nog iets grooter. Dit is vooral te danken aan den gunstigen vorm, waarvan de bepaling vergemakkelijkt werd dooruitvoerige onderzoekingen in den sleep- tank te Wageningen. Bij den bouw is het z.g. staal 52 op ruime schaal toegepast, terwijl van het eleetrisch lasschen een ruim gebruik werd gemaakt. Hiervoor waren ook vele proeven noodig. Tenslotte behandelde ir. De Rooij de mo derne wijze van redding uit een gezonken duikboot. Met een opwekking voor grootere belang stelling voor onze marine besloot spr. zijn lezing. HR. MS. JOHAN MAURITS V. NASSAU. Hr. Ms. Johan Maurits van Nassau is op 28 November van een reis van Kingstone te Curagao teruggekeerd. SCHAGEN, 3 December. 3 Paarden f 100—200,, 12 geldekoeien, ma gere f 80150, 21 idem vette f 150210, 10 kalfkoeien f 150—225. 13 vaarzen f 80140, 22 graskalveren f 2555, 23 nuchtere kalve ren f 616, 100 vette schapen f 1826, 610 overhouders f 1319, 20 vette varkens per Kg. 39—41 ct., 174 biggen f 8—12, konijnen 0.501.50, kippen 0.30—1, haantjes 2575 ct. AMSTERDAM, 2 December 1936. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: Vette kalveren: le kw. 5863 ct.. 2e kw. 50 —56 ct., 3e kw. 44—48 ct. per Kg. levend gewicht; 36 nuchtere kalveren f 710 per stuk; 241 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 Kg. 49—50 ct., zware varkens 4849 ct., vette varkens 4748 ct., per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd: 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Marktoverzicht: Vette kalveren matige aan voer, handel stug en hoogere prijzen. Nuch tere kalveren gewone aanvoer, vlotte handel en prijshoudend. Varkens behoorlijke aan voer, handel slepend en prijzen lager. MIDDENMEER, 2 December. Graanbeurs. Rogge f8—8.25. wintergerst f 88.25, zomergerst f 8.258.50, witte ha ver f 77.30, groene erwten f 89, paarde- boonen f 6.25—6.60. duiveboonen f 99.50, blauwmaanzaad f 2021.50, karwijzaad f 22—23. WARMENHUIZEN, 2 December. Roode kool f 1—1.30, Deensche witte kool 8090 ct.. gele kool f 1, uien f 1.50, grove uien f 1.70. Aanvoer: 12550 Kg. roode kool, 6000 Kg. gele kool, 1850 Kg. Deensche witte kool, 1150 Kg. uien. ALKMAAR, 2 December. Aardappelen f 1.80, andijvie f 0.56—1.40, appelen f8.50. Bloemendaler kool f2—4, bloemkool I f 11, boerenkool f 0.801.80, bieten f 0.601.40, gele kool f 1.20, groene kool f 1.503. knolselderie f2—3.80, peren f5—9, prei f 2.80—4.30, roode kool 1—1.70, selderie f 1.50, spinazie 92 ct., spruiten f2 —4, tomaten f 6—13.50, uien f 0.60—1.80. wor telen f2—4. witlof I f4—5. NOOBDSCIIABWOUDE. 3 December. Bevel, f 1.90, Schotsche muizen 2.drie- linen 1.60, uien 1.101.50, drielingen 1.70- 2.30. grove 1.50—1.80. peen 1—1.20, kleine peen 50 ct., kroten 0.60—1.20. roode kool 1 1.80 witte kool 80 ct. gele kool 1.—, Deen sche witte kool 80—90 ct. bloemkool 7.50— 8.60, 2e soort 55—65 ct. BROEK OP LANGENDTJK. 8 December. Bevel. 1.80. uien 1.2G1.60, drielingen 2. grove f 1.401.60, peen f 0.901.20, groene kool f 1.801.90, kroten f 1.201.30. Roode kool f 1—1.80, ofw. f 1—1.20, witte kool f 0.80, gele kool f 1, D. witte kool f 0.800.90, bloemkool f 7.709.50, 2e soort f 3.10—3,70, andijvie i 0,50-0.60.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7