dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Nog geen oplossing in Engeland Toestand om Madrid ongewijzigd Weder een crisis in Duitschiand Vliegtuig in de Waalhaven gevallen Buiïenlandsch Overzicht UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR., KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 64e JAARG. No. 7869 V R IJ D A G 4 DECEMBER 1936 Het aftreden van den Koning vrij zeker mevrouw simpson niet uit engeland vertrokken. SPANJE Tal van arrestaties Zal koning Edward aftreden HELDERSCHE COURANT Na den geheelen dag op Fort Belvédère vertoefd en daar overleg gepleegd te hebben met eenige intieme raadslieden, is de Koning gisteravond tegen half negen op het Buc- kingham Paleis teruggekeerd, zonder opge merkt te zijn door de hier verzamelde me nigte. Hij had daarop een onderhoud van twintig minuten met den hertog van York, die even te voren op het paleis was aange komen. Tevoren had de hertog een langdu rige bespreking gevoerd met zijn beide an dere broers. De Koning moet zijn moeder gistermiddag ook nog bezocht hebben. De hertog van York vertrok na het gesprek en tegen tien uur kwam Baldwin op het paleis aan. Hij werd onmiddellijk tot den Koning toegelaten. Baldwin bleef vijftig minuten en begaf zich weer naar het Lagerhuis. Na eenigen tijd in het Lagerhuis vertoefd te hebben, keerde Baldwin terug naar Dow- ning Street; de Koning zijnerzijds begaf zich te kwart voor elf naar Marlborough Huis, het paleis van Koningin Mary. Koning Eduard bleef slechts eenige minu ten bij zijn moeder, Baldwin, Neville Cham berlain en Malcolm MacDonald hadden in- tussohen in den loop van den avond nog overleg gepleegd met Te Water en Massey, de hooge commissarissen van Zuid-Afrika en Canada. Tegenstrijdig waren gisteravond de berich ten omtrent mevrouw Simpson. Sommige wilden weten, dat zij reeds haar Londensche apartementen verlaten had om zich naar het buitenland te begeven en dat ook haar bagage in den loop van den dag was weg gebracht, Van andere zijde werd gemeld, dat zjj nog slechts passage had besproken op de Queen Mary, die eerst a.s. Woensdag van Southampton naar New York zal vertrek ken. De Cunard Lijn verzekerde echter, dat er geen hut besproken is voor een dame van den naam van mevrouw Simpson en de ver tegenwoordigers te Liverpool zeiden hetzelf de. Mevrouw Simpson zelf blijft uit den aard van de zaak geheel zwijgzaam en aan haar woning verklaart men, dat zij op me- dischen raad haar kamer moet houden. De Londensche corr. van de N. R. Ct. meldt nog: Het woord dramatisch is niet te sterk voor den toestand, die gerezen is tusschen den Koning en zijn ministers. Men proeft de spanning als het ware in de lucht. Toen ik vanochtend twaalf uur op straat kwam, was het al dadelijk duidelijk, dat er iets zeer bijzonders aan de hand was. Bij het paleis en voor nr. 10 Downing Street staan groepjes menschen, waaronder vele pers-fo tografen, die den toestand bespreken en ho pen tevens een vluchtige flits van den hoofd persoon in het drama te krijgen. Voor de Londenaars zullen de meeste daar in vermelde feiten geen nieuws zijn. Dat mevr. Ernest Simpson 42 jaar oud is, twee maal gescheiden, dat zij verschillende ma len bij diners ten paleize aanwezig is ge weest en den koning in gezelschap van eenige anderen op zijn tocht in de Middel- Iandsche Zee heèft vergezeld, was in de hoofdstad al lang van mond tot mond ge gaan. De koning zelf had er geen geheim van gemaakt, en de hofberichten vermeldden bij herhaling dat mevr. Simpson 's konings gastvrijheid had genoten. Het is echter waar schijnlijk, dat dit alles voor de groote mas sa op het land en in sommige Dominions als een groote verrassing is gekomen. Van de reactie van het publiek valt uiteraard op dit "ogenblik in den namiddag nog weinig te zoggon. Wat ik echter zoo van gesprekken in café's en andere gelegenheden heb opgevan gen, geeft den indruk, dat men althans te Londen niet geneigd is den koning over zijn handelwijze hard te vallen. De kwestie in het Lagerhuis. Hat deze voor het Britsche Rijk zoo be langrijke constitutioneele kwestie in het La gerhuis zou worden besproken, stond reeds van te voren vast. Onder doodsche stilte stelde de leider der oppositie de vraag, welke ieder der aanwe zigen in het volle Huis verwachtte. Onder doodsche stilte deed toen Baldwin met matte stem de mededeeling, waar de eenheid van een heel Rijk mee samen hangt: «Er valt op het oogenblik niets te zeggen Winston Churchill springt op en vraagt, of de regeering er zorg voor zal dragen.dat geen onherroepelijke stappen worden onder nomen, voordat het Lagerhuis ervan in ken nis is gesteld. De zichtbaar vermoeide premier antwoordt, nat hij de kwestie in overweging zal nemen, en daarmede is het dramatische oogenblik voorbij Geen morganistisch huwelijk. In het hoofdartikel schrijft de „Times", oat, daargelaten de bezwaren, die men tegen oe vrouw van 's konings keuze kan hebben, omdat zij tweemaal is gescheiden, en niet van hooge afkomst is, een morganistisch hu- w?.lijk uitgesloten is. Het is goed erop te bijzon, dat geruchten daarover onzinnig zijn. 'n Engeland kan een regeerend Koningin wel een echtgenoot hebben die geen Koning '9, maar het instittuut van een morganistisch huwelijk, zooals dat op het continent bestaat, OIJtaat in Fnaeland niet-. Mevrouw Simpson. Er zou een nieuwe wet voor noodig zijn, om zooiets mogelijk te maken. Daar is geen enkele reden voor." Aftreden waarschijnlijk. Ofschoon de door den Koning genomen be slissing eerst Maandag a.s. in de Kamer be kend zal worden gemaakt, meent men toch te weten, dat een aftreden, wanneer zich geen buitengewone omstandigheden voordoen, on vermijdelijk is. In parlementaire kringen stelt men de kwestie aldus: de Koning moet kiezen tus schen zijn troon en zijn particulier leven. Allen zijn van meening dat de crisis een snelle oplossing noodzakelijk maakt zoo wel om binnenlandsche redenen als om in het buitenland geen opvattingen te doen ont staan aangaande organische zwakte van het regime. Men hoopt dat de Koning zal wijken voor de argumenten van Baldwin, maar de atmosfeer in de Kamer is vrij pessismistisch. In de meest gezaghebbende kringen achtte men het gisteravond laat een vaststaan feit, dat de Koning besluiten zal af te treden. Slechts door een wonder, zoo zeggen zij, zou zijn beslissing anders kunnen uitval len. Alle parlementsleden geven nog uiting aan de hoop, dat de Koning op het laatste oogenblik nog op zijn besluit tot aftreden terug zal komen, doch hierin ziet men niet meer dan een betuiging van spijt over het gebeurde. De indruk in de Koloniën. Het Australische bondskabinet is ernstig verontrust over den toestand, die ten aan zien van den Koning is ontstaan. Het kabi net heeft nog geenerlei beslissing genomen met betrekking tot het verzoek van Baldwin zijn houding te bepalen. Men gelooft even wel, dat het Australische kabinet zal be sluiten hetstandpunt van het Britsche ka binet te steunen. Ook Canada en Zuid-Afrika zullen zich wel achter Baldwin scharen. Men betreurt ten zeerste de moeilijkheid waarvoor de Koning zich geplaatst ziet, doch meent, dat het staatsbelang moet voorgaan. In het algemeen behandelt men de zaak kalm en met groote waardigheid. Kustbombar dementen kondigd. aange- De Britsche regeering is door de autori teiten te Burgos gewaarschuwd, dat zonder twijfel vóór 15 dezer overdag en des nachts aanvallen zullen plaats vinden op de Spaansche kust tusschen kaap San Antonio en Marbella, ten W. van Malaga. De bom bardementen zullen gericht zijn tegen sche pen, die verondersteld worden tot den vij and te behooren. In de Spaansche territori ale wateren in dit gebied zijn mijnen ge legd. In het door den verdedigingsraad gepubli ceerde communiqué wordt o.a. het volgende gezegd: De pogingen der opstandelingen om den weg naar la Coruna in den sector Pozue- lo af te snijden, zijn mislukt. De aanvallen der opstandelingen werden afgeslagen. De regeeringstroepen konden terreinwinst boe ken, evenals in den sector Carabanchel en Casa del Campo. Van de universiteitswijk valt niets te vermelden. Aan het front van de Taag vielen wij de opstandelingen aan, zoodat zij moesten terugtrekken. Aan het Baskische front bezetten wij Vil la Real en brachten zij de linies tot op 5 km. ten Zuiden der stad. De opmarsch wordt voortgezet naar Vitoria. In Amsturie zijn de regeeringstroepen het op 2 km. van Grado gelegen Ellano binnen gerukt. Vliegtuigen der opstandelingen hebben opnieuw Madrid gebombardeerd. Offensief der Basken. Uit Bilbao wordt gemeld dat de Baski sche regeering in een officieel communiqué o.a. het volgende heeft medegedeeld: Gisteren hebben onze troepen het offen sief voortgezet en zich meester gemaakt van Murua en Yacosta, terwijl zij den vijande lijken tegenaanval in het gebied van Villa Real krachtig hebben weerstaan. Te Bilbao zijn 130 gijzelaars ontscheept, die door de autoriteiten der opstandelingen in vrijheid zijn gesteld, nadat de Baskische regeering van haar kant reeds eenige da gen geleden gijzelaars van de tegenpartij had bevrijd. Gisteren zijn voor de volksrechtbank te Bilbao 42 officieren en manschappen van het garnizoen van San Sebastian versche nen. Zij worden beschuldigd van deelne ming aan den opstand tegen het centrale gezag. Tijdens de verhooren verklaarden de meeste beschuldigden, dat zij slechts de or ders van hun superieuren hadden gehoor zaamd, in de meening, aldus de wetten der republiek te dienen. Het proces zal ver scheidene dagen duren. Spoorlijn bij Cordova opgeblazen. Uit Montera in de provincie Cordova wordt gemeld, dat de regeeringstroepen den spoorweg tusschen Belmez en Pennaroya hebben opgeblazen. Hierdoor is de verbin ding tusschen Cordova en Villa Harat ver broken. Concentratiekamp Oraniënburg heropend? Ondanks de strenge controle, welke op berichten uit Duitschiand over belangrijke gebeurtenissen wordt toegepast kan met groote zekerheid worden gemeld dat de ge heime Staatspolitie over het geheele land is overgegaan tot de arrestatie van duizen den arbeiders en intellectueelen. Opmerkelijk is dat de gearresteerden uit zeer uiteenloopende bevolkingsgroepen ko men en het schijnt moeilijk aan te nemen, dat zij deel uitmaken van een samenzwee ring. Men tast dan ook in het duister naar de reden van deze groot opgezette razzia. Toch ontkomt men niet aan het gevoel dat een crisis dreigt. Men mompelt, dat sprake zou zijn van verraad in leidende kringen. Hoe het ook zij, de thans ondernomen actie moet een zeer ernstige ondergrond hebben, daar het aantal arrestaties in de duizenden beloopt. Concentratiekamp Oraniënburg heropend? Het Havas-bureau heeft uit particuliere bron vernomen dat het aantal gevangenen dat zonder voorafgaande veroordeeling in de concentratiekampen is geinterneerd, se dert eenigen tijd aanzienlijk is toegenomen. Het is zelfs noodig gewest om eenige ge sloten kampen te heropenen. Dit zou o.a. het geval zijn met het ex be kende kamp Oraniënburg nabij Berlijn. DE KONING ZAL SPOEDIG MOETEN KIEZEN TUSSCHEN ZIJN LIEFDE VOOR MEVR. SIMPSON OF VOOR DEN KROON. Koning Edwards particuliere leven is plot seling in het middelpunt van de wereldbe- langstelling gekomen. Men heeft gisteren een en ander uit ons blad kunnen vernemen. Het past ons zeker niet critiek op dit leven uit te oefenen, want hier geldt zeker „Wie van u zonder zonde is, werpe het eerst den steen." We moeten toch wel op de eigenaar digheid wijzen, dat de verhouding van koning Edward door de regeering getole reerd werd, zoolang zij een „vrije verhou ding" was, maar dat er ernstige critiek komt nu de koning het plan te kennen heeft gegeven om de Amerikaansche te huwen. Natuurlijk heeft de houding van koning Edward wel eerder critiek opgeleverd, doch men wist deze binnenshuis te houden. De twee audiënties, die Baldwin, de Engelsche premier, Woensdag met den koning heeft gehad, waren de eerste in hun soort,, waar van het onderwerp niet meer met geheim zinnigheid werd behandeld. In Europa heeft men over de verhouding zoolang mogelijk gezwegen, in tegenstelling met Amerika, dat reeds meerdere malen berichten publiceerde. Maar nu zwijgt men niet meer en zelfs bladen als de Times, de Daily Telegraph en de Manchester Guardian, wijden er openhartige hoofdartikelen aan. Het zal voor Engeland's koning wel bitter zijn de vaak niet malsche artikelen te moe ten lezen. De Nw. Rott. Crt. schreef gisterenavond o.m. over „de tragedie van een kroning": De Koning schijnt het voornemen te koesteren, mevrouw Simpson te huwen. Daartegen komen in Enge land niet alleen, maar ook in het heele Britsche Rijk, de gevoelens in opstand. Twee Britsche tradities val len daar samen: Het gevoel voor legitimiteit; en het, in de Engelsche wereld nog steeds zeer levendige be zwaar tegen de echtscheiding, dat reeds menigen veelbelovenden of zeer invloedrijken staatsman zijn loopbaan gekost heeft. Hoezeer moet het nog voor een Koning gevoeld worden! En twee huwelijken van mevrouw Simpson zijn ontbonden. Het Engelsche volk heeft veel sympathie getoond voor de huwelijken van twee zonen van Koning George V met jonge vrouwen uit den Engelschen adel, die naar vaste landsbegrippen niet als „ebenhartig" konden beschouwd worden. Ware de keuze van ko ning Edward VIII op een levensgezellin uit dienzelfden kring gevallen, dan zou dat in het heele Britsche Rijk zijn toegejuicht. De verbintenis, die de Koning nu wenscht aan te gaan, is echter volgens de' openbare op vatting, volmaakt in strijd met de hoogheid, waarin de drager van de Britsche kroon niet mag tekort schieten. Nu staat koning Edward dus voor een pijnlijke beslissing. Hij kan den troon laten varen. Maar is hij daarvoor niet in te sterke greep van het plichtsbesef? Of hij moet afstand doen van zijn betrekkingen tot mevr. Simpson, die dan, na deze crisis, algeheel zouden moeten eindigen. Menschelijk moet men er liever niet aan denken, met welke gevoelens hij zich dan de plechtigheden van de kroning en het gejubel der menigte zal laten welgevallen. De bekende sportvlieger M. a. G. van der Leeuw omgekomen. Om vijf minuten over half vijf is een sport- vliegtuig, dat op het vliegveld Waalhaven wilde landen, bij het dalen afgegleden en in de Waalhaven terecht gekomen, waar het onmiddellijk zonk. Uit een broodtasch, welke men het eerste vond, maakte men op, dat het hier ging om het Nederlandsche Sportvliegtuig P. H. v. d. L., dat vanmiddag om kwart voor vier, komende uit Londen, van Oostende naar IJpenburg startte met den directeur van de N.V. de Erven de Wed. J. van Nellen, den heer M. A. G. van der Leeuw, als bestuur der. De heer Van der Leeuw is om het le ven gekomen. Omtrent het tragische vliegtuigongeluk, dat gistermiddag nabij het vliegveld Waal haven is gebeurd, vernemen wij nog de vol gende bijzonderheden: De heer Van der Leeuw was gistermiddag te Hastings gestart en maakte, zooals ge meld, een tusschenlanding te Oostende, waar hij zich telefonisch in verbinding stelde met het vliegveld IJpenburg, om naar de weer berichten te informeeren. Hier deelde men hem mede, dat te Vlis- singen vier tot tien k.m. zicht was en een twee tot driehonderd meter hooge bewolking Betreffende Waalhaven luidde het bericht, dat het vliegveld dicht zat en het slecht weer was. Op IJpenburg zelf was het op dat oogen blik goed weer en er werd zelfs les gegeven Het zicht was hmr vier tot tien k.m., de be wolking honderd tot tweehonderd meter. Men adviseerde den vlieger binnen te komen langs de kust, omdat het daar, hoewel de wol ken laag hingen, zeer helder was. Het duur de niet lang of de vlieger werd dan ook bo ven Vlissingen gesignaleerd. Op IJpenburg zou men de natrium- obsta- kellichten ontsteken. Men vermoedt nu, dat de heer Van der Leeuw van zijn voornemen is afgeweken, daar het te donker werd en omdat hij wist. dat er op Waalhaven lan- dingslichten waren. Hoe het ongeluk gebeurde. Een schipper van de „Zoutmijn", een lich ter, die in de haven gemeerd lag, N. van Schellingerhout, stond aan dek en zag uit westelijke richting een klein vliegtuig na deren. Op dat oogenblik hing er boven het vliegveld een dikke mistbank, terwijl het bo ven het water goed helder was. Het vliegtuig geraakte in de mist. De heer Van der Leeuw bemerkte blijkbaar, dat hij niet zou kun nen landen. Hij heeft toen getracht het vliegtuig bo ven Waalhaven te brengen en maakte te dien einde een bocht naar links, om daar na steil naar boven te klimmen. Hierbij gleed het toestel af en stortte van een hoog te van ongeveer honderd meter, terwijl de motoren nog draaiden, met groot geraas in het water. De machine verdween onmiddellijk in de diepte. De schipper die dit alles in een korte spanne tijds had zien gebeuren, voer on- middelijk met een roeiboot met eenige men schen, die van den kant af van het onge luk getuige waren geweest, naar de plek, waar het toestel was gezonken. Het water borrelde en kookte nog van de ontstane be roering. De schipper zag hier een donkere overjas en een kijker in foudraal drijven. Hij dacht aanvankelijk, dat het de bestuur der van het vliegtuig was en ging er op af, doch zijn vermoeden bleek niet juist te zijn en de schipper keerde naar den wal terug. Inmiddels waren de politeboot no. 3 en een sleepboot van de „Volharding" uit gevaren naar de plaats van het ongeluk. Men begon te dreggen en haalde spoedig een benzinetank en een deurtje van het toestel op, waaraan later een monteur van Waal haven een Waco-vliegtuig herkende. Nu was de heer van der Leeuw de eenige Nederlandsche sportvlieger die Wacotoestel len bezat, zoodat het vinden van de deur er terstond op wees, dat men met het toe stel van den heer Van der Leeuw had te doen. Met een sleepdreg gelukte het omstreeks kwart over vijf het toestel vast te maken, doch spoedig geraakte het weer los. Een uur daarna slaagde men er opnieuw in een verbinding met het wrak tot stand te brengen, doch de poging om het toestel te lichten, faalde. Daarop heeft men een bok van het ber ging- en transportbedrijf der fima Graaf en Koelman gecharterd, teneinde te trach ten de machine op te halen. Bij de bergingspogingen waren tegen woordig de heer Tolk, stationschef der K.L. M. op Waalhaven, en luit. vlieger D. L. As jes, instructeur der nationale luchtvaart- school te Rotterdam. De geneeskundige dienst had twee ambulances naar Waalha ven gezonden, terwijl dokter Horn van den Bosch uit Rotterdam voor de eerste hulp aanwezig was. Met den heer Van der Leeuw is een onzer meest bekende sportvliegers heengegaan, die ook internationaal een groote reputatie genoot. Hij was gedelegeerde voor Neder land in het internationaal scheidsgerecht van de Federation Aeronautique Interna tionale (F.A.I.) te Parijs en van de com missie voor luchttoerisme van deze organi satie. Voorts bekleedde hij de functie van vice-voorzitter van den raad van beheer der nationale luchtvaartschool. De heer Van der Leeuw was eigenaar van twee Waco-toestellen, de P.H.-M.A.G., een Waco U.d.C.-landvliegtuig, 'n 1-motorige 2- dekker voor vier personen en de P.H.-v.d.L., een Waco C.U.C.-landvliegtuig, eveneens een eenmotorige tweedekker voor vier per sonen. De heer M. A. G. van der Leeuw was een broeder van Dr. j. j. van der Leeuw, die, naar men zich herinneren zal, op 28 Au gustus 1934 op zijn recordvlucht naar Afrika in de nabijheid van Mpika in Noord- Rhodesia met zijn toestel „De Goede Hoop" is neergestort en daarbij eveneens om het leven is gekomen. De heer M. A. G. van der Leeuw bereikte den leeftijd van 42 jaar. Hij behaalde onge veer acht jaar geleden zijn vliegbrevet. In 1933 vloog hij met zijn echtgenoote naar Oost-Afrika en voorts maakte_ hij tal van tochten door Europa. Verscheidene keeren per jaar ging hii naar Londen en dit was ook dezer dagen het geval. De heer Van der Leeuw was gedelegeerd lid van den raad van beheer der N.V. de Erven Weduwe van Nellen, waarvan hij op 1 Januari 1935 mede-oprichter was. Voor dien was de onderneming een besloten firma, tot welker directie de heer Van der Leeuw eveneens behoorde, tezamen met zijn broer den heer C. H. van der Leeuw en den heer A. H. J. Canters. Na verscheidene mislukte pogingen om het wrak van het verongelukte sportvlieg tuig te lichten, is men er eindelijk om kwart voor twaalf in geslaagd het toestel op te halen. Het stoffelijk overschot van den heer Van der Leeuw bevond zich echter blijkens het eerste onderzoek niet in de cabine. In verband met de vondst van het deurtje vermoedt men, dat de vlieger in den modder is terecht gekomen. Het bergingswerk ging met de grootste moeilijkheden gepaard, aangezien de on- derdeelen van het toestel steeds bij het op- hijschen afbraken. Tegen middernacht be gon het transport naar het vliegveld. Met den sleepdreg werd voortgegaan met het zoeken naar den vermisten vlieger. Het wrak van het Waco-toestel, dat vol komen vernield en in elkaar gedrukt was, is in den loop van den nacht naar de scheepswerf „Waalhaven" vervoerd, doch door den stand van het water was het niet mogelijk ter plaatse de overblijfselen van den bok op den wal te brengen. Het voor nemen is nu, het wrak op een zolderschuit te plaatsen en het daarmede naar een la ger gedeelte van den oever te transportee ren. Vandaar zullen de resten van het toe stel dan per vrachtauto naar het vliegveld Waalhaven worden vèrvoerd. Het lijk gevonden. Het is bij nauwkeuriger onderzoek geble ken, dat het lijk van den vlieger zich in de verwoeste cabine bevond. Het zal moeten worden uitgezaagd, waarna het stoffelijk overschot door den e:eneeskundic:en dienst naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel zal worden overgebracht.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1