De „Utrecht" haalt Noorsch schip van den Middelrug Zege voor Blum Berlijn wordt een provincie Kranig werk van de sleepbootbemanning Volksfeesten in Rusland Nagekomen Sportberichten Vierde blad De „Vestland" in Noord- Westerstorm zonder voldoende kolen en een defecte radio Perfecte manoeuvre van kapitein Kuiper jTan onzen specialen verslaggever aan boord van de „Utrecht"), Was het Donderdag en Vrijdag van de vorige week iets kalmer, reeds Zaterdag morgen beleefde men in Nieuwediep het wonder, dat de wind weer opstak. Er werd zelfs storm verwacht, en de Jut ters aan den Buitenkant schudden be- teekenisvol hun ruige koppen: zou het er weer op los gaan? Zouden er weer brokken gemaakt worden Noorsch schip shorting coals. En er werd, precies als vóór enkele da gen, weer geluisterd. Door alle posten langs de kust en Zaterdagmiddag, toen er een be hoorlijk stuk wind stond, wist men dat er ergens op de Noordzee, ver nog ten Noorden van Terschelling een Noorsch schip voer, dat het niet al te best scheen te hebben. Althans .het vroeg eenige malen om weer berichten. Zondagmorgen was het ter hoogte yan Terschelling en men ving in Den Helder een marconi-telegram op, waarin bekend ge- piaakt werd, dat men een tekort aan kolen had. Een kort telegram» „Shorting Coals", maar des te beteekenisvoller, gezien het zware weer, dat op komst was. Dan volgen de berichten zich sneller opr om 6 uur in den avond verneemt men, dat de „Vestland", hetwelk de naam van de Noor was, haar radio-ontvangappa raat verspeeld had, nog slechts over een uitermate geringe hoeveelheid kolen be schikte en de assitentie van een loods verzocht. Als positie gaf men op: 1 mijl van de boei van het Schulpengat, achter de Haaksgronden. Ondanks het toen reeds zeer ruwe weer, koos de loodsboot zee, doch moest na lan- durig zoeken haar pogingen opgeven. Niets te zien. Waarschijnlijk verkeerd bestek op gegeven. De „Utrecht" kiest zee. En de loods keert terug en terzelfder tijd Ontwikkelt zich een groote activiteit op de sleepboot „Utrecht" van de bergingsfirma Wijsmuller. Een schip, dat naar alle waar schijnlijkheid in een Noord-wester storm zal verzeilen en dat, gezien zijn gevaarlijke positie ongetwijfeld assistentie noodig heeft. Het is voldoende om de equipage op te roepen en een half uur later, even over zevenen, kiest de ^Utrecht" zee, Als vanouds Het is aan boord weer als van ouds. Het zelfde tafereel, dat we dit najaar, hetwelk de zeeman zich zal heugen, al eenige malen ïneemaakten. Een donker, vrijwel comfort- loos schip, met een bemanning, die weer de tanden op elkaar gezet heeft om „de klus" te gaan volbrengen. Kapitein Kuiper staat op de brug, z'n ouwe bolhoed achter op z'n Verweerden kop. Het is een druk heen en Weer geloop op het achterdek. Alles wordt nog even in 'n hurry nagezien. En we varen de haven uit, met haar reeds behoorlijke deining en het Haven kantoor, waar veelbeteekenend twee roode lichten in de duisternis hangen te gloeien: twee roode lampen: storm uit het Noord westen..^ Buitengaats is het vrij ruw; doch als we het Schulpengat injagen met een 13-mijls- vaart, blijkt eerst dat het waaien zal worden. Er staat een zware deining, die de sleeper sterk doet rollen. Voor den landrot, die de reis mee maakt een kwelling, die hem al heel gauw z n maag doet omkeeren in de witgekopte golven Van het Schulpengat, Slecht water. Op de brug, waar kapitein Kuiper en Stuurman van der Burg staan te turen, con centreert zich de belangstelling. Gespannen Wordt de horizon afgespeurd. De horizon, die wit is van de voorjagende golven, steeds even mat verlicht door de stralen van de Huisduiner vuurtoren, die telkens zijn mar kante bundels, twee bij twee, over het wild bewogen wateroppervlak doet scheren. De vloed loopt en we schieten best op. Het is alleen jammer, dat het weer hand over hand verslechtert. De „Utrecht" danst en hobbelt en herhaaldelijk slaat het schuim en buiswater hoog over de brug heen. „Vestland" in zicht. Om kwart voor acht meent men een lichtje te zien.., het verdwijnt weer.., komt weer terug.., ja, dat moet 'r zijn, de „Vestland". En full speed gaat het in de richting der Middelrug, de bank die ongeveer ln het midden ligt van de Noor der en Zuider Haaks. Steeds helderder wordt het schijnsel en een kwartier later kunnen we ons niet meer ver gissen. D a t is de schuit! Om even acht uur zijn we dicht bij. De vaarlichten branden nog op de „Vestland", zoodat alle kolen niet verbruikt schijnen te zijn. Het is een flinke schuit om te zien. Grijs wit. Ze ligt onstuimig te dansen op de bre kers, die herhaaldelijk het schip van stuur- naar bakboord smijten. De beide toplichten schijnen het op hun zenuwen gekregen te hebben. Die dansen en springen alsof ze naar de weinige sterren grijpen en andere maal een salto willen maken. We komen dichterbij en dan staan we met elkaar in draadloos contact. Daar de ontvanger van de „Vestland" ondeugde lijk is, maakt men gebruik van de Morse lampen. Hel flikkeren de lichten in de duisternis. Korte en lange seinen... alleen voor de beide marconisten begrijpelijk. Het is smerig weer geworden en een paar buien barsten als evenzooveei waarschu wingen los. Hagel en natte sneeuw. Fel giert het over ons heen, witte flarden in de spaarzame lichten. De hagel snijdt ons als messen in het gezicht en klettert als mitrailleurkogels op het achterdek. On stuimiger begint de „Vestland" te dan sen. Vraaggesprek. Er wordt gevraagd: „What do you want?" „We want a pilot En dan: „Pilotservice" is stopped...!!" Zoo wordt er gevraagd en geantwoord, tot dat we zoo dicht genaderd zijn, dat ze elkaar kunnen beschreeuwen. Het is de moeite waard. Zoowel de „Utrecht' 'als de Noor krijgen er behoorlijk van langs en liggen te steigeren dat het een lieve lust is. De Noordwester loeit en giert over ons heen, zoodat het haast on begonnen werk lijkt met dit weer door de roe pers te gaan brullen. Toch doet men het en kapitein Kuiper laat op een dertig, veertig meter van de „Vestland" sturen. De stuur man schreeuwt naar de schuit en fantastisch ketsen de echo's terug. Een strijd van stem men tegen de razende zee. Half verscheurde woorden.., flarden zinnen.., t Schip dicht bij de gronden. Het is niet eenvoudig. De kapitein van de „Vestland" schijnt nog niet te willen vast maken, hoewel hij steeds meer in de buurt van de. uiterst gevaarlijke gronden komt. Hij wil een loods hebben en ziet het groote gevaar waarin hij verkeert blijkbaar nog niet in, We wachten. Dansen heen en weer langs het schip, dat af en toe gedeeltelijk ver borgen Is achter de rollers. Het is vuil weer. Hagel, regen en overkomende zeeën, die kletterend op het achterdek van de „Utrecht" neerketsen. Spookachtig glij den de stralen van den vuurtoren over de zee... Overal in het rond golftoppen. Eén onafzienbaar opgezweepte zee. Het be loofd wat! Vastmaken! Om kwart voor tien, nadat de zee steeds wilder wordt, komt het verzoek: maak vast. Goed... er zal vastgemaakt worden. Hoe éér hoe liever. En het spel gaat beginnen. En onderwijl kapitein Kuiper in dit honden weer zijn kans zoekt, zijn op het achterdek vereelte knuisten bezig de zware manilla sleeptros klaar te maken. Een tros...,., een trage slang, een monster van een paar polsen dik. Een tros klaar maken in een loeienden Noord-Wester storm. Men moet het gezien hebben..,;«a De manoeuvre van Kuiper. Dan maakt kapitein Kuiper een juweel van een manoeuvre. De neus van de „Utrecht" gaat linea recta aan op die van de „Vest land". We houden ons hart vast... dat moet mis gaan... zoo kan het niet anders of de schepen zullen op elkaar instuiven.., Hoog en imposant rijst de Noor voor ons op. Opklimmend en dan weer neerdonderend in het ziedende water. We zien de Noren bij den boeg staan. Klaar! Nu zijn we bij elkaar.., een meter mis schien.., minder... Met een zwaai suizen we langs elkaar en op hetzelfde oogenblik giert van ons achter dek een lijn weg. Pal op het voorschip van den ander. Prachtig gedaan. Noren grijpen naar het zwaaiend eind touw.., ja. Vast. Het is gelukt. Een lantaarn wordt er bij gehouden en door het kluisgat trekt men de eerste verbinding aan. Dan komt een zwaar karwei. De manilla- tros gaat uit. De trossenlier dondert. Meter bij meter schuift het gevaarte het water in, achter den yoorlooper aan, Het duurt lang... het gaat uiterst voor zichtig, maar om half 11 is de verbinding een feit In totaal is dan een 300 meter aan tros en voorloopers uit. Terug naar Nieuwediep. Nu gaan we terug. Terug naar Nieuwediep, dat heel in de verte wenkt. Een tocht door een allermiserabelste zee, met steeds de golven spattend over het ach terschip. En de sleeper kreunend over de sleepbogen. Dansend en huppelend en af en toe diep in de „meneeren-met-wit-voor" weg duikend. Maar we zien haar lichten, een bak en een stuurboords- en twee toplichten. En de afstand blijft dezelfde. Zoo verlaten we de gevaarlijke banken en met een .5 mijlsvaartje trekken we het Schul pengat weer in. We zijn allemaal stijf van de kou en nat van het overkomende water. Maar we hebben vast.., en dat is ook wat waard. Het wordt een tocht van meerdere uren en het is eerst kwart voor 1 in den nacht als we na een zware reis op de reede van Nieu wediep aankomen. Er is onderling overlegd, dat de „Vest land" eerst vanmorgen de haven ingesleept zal worden, en zoolang buitengaats blijft. De tros wordt ingehaald, en weer zijn het de matrozen van de „Utrecht" die hier laten zien wat zeemanswerk is. Thorez eischt opheffing der „blokkade t eg en-Spanje" In de zitting van de Fransche kamer, wel ke Zaterdagmiddag werd gehouden, sprak allereerst Taittinger van de federation re- publicaine, die de non-interventiepolitiek der regeering goedkeurde, doch zeide de werving van Fransche vrijwilligers om aan de zijde der Spaansche republikeinen te strijden, te betreuren. Toen hij verklaarde, dat zich op het oogen blik in Spanje 25.000 Franschen bevinden protesteerde minister Delbos tegen dergelij ke „fantasien" Spr. pleitte verder voor toe nadering tot Italië De grootste belangstelling bestond voor de rede van den communist Thorez, die begon met de fascistische dictaturen ervan te beschuldigen, een oorlog voor te berei den „Italië en Duitschland" zeide hij, willen onze verbindingen met Noord-Afrika af snijden. Thorez las een passage uit „Mein Kampf" voor, waarin Hitier zegt, dat er binnenkort in Europa 250 millioen Duit- schers zullen zijn Onder applaus van uiterst links zeide daarop spreker „Om het Duitsche plan te verijdelen verlangen wij, dat men de republikeinsche regeering in Spanje niet laat verpletteren" Met verhef fing van stem eischte -spr. opheffing van de „blokkade tegen Spanje" die den oor log verlegnt en hem nog moorddadiger doet zijn. Thorez besloot met de verklaring, dat het den communisten niet mogelijk is, voor de buitenlandsche politiek die de goedkeu ring heeft van de vijanden der arbeiders klasse te stemmen. Blum antwoordt. In zijn antwoord zeide Blum, het te be treuren, dat de vredespolitiek der regee ring niet de instemming van een fractie der meerderheid heeft. „Ik herhaal, aldus de premier, na den minister van buitenland sche zaken, dat de Fransche regeering slechts een wettige regeering in Spanje kent. De instelling van een militaire dicta tuur in Spanje, met medewerking van Als het gevaarte binnen is, leggen we langszij van de „Vestland", Er moet even geconfe reerd worden. Langszij. Aan de reeling staan de Nooren, zwij gend, somber. Ze zijn bek-af. Een aardige boot anders, die „Vestland". We hooren, dat ze geladen is met ijzererts en naar Rotterdam moet. Ook, dat ze al verschei dene dagen met pech te kampen heeft ge had en uit Noorwegen komt. De naam van de haven is onverstaanbaar. Huistoe. Om kwart over 3 in den nacht gaan we havenwaarts. De honderden lichtjes fonkelen en we zijn allemaal in ons hart een beetje blij dat het zoover gekomen is. Het is maar een kleine 2 km en met een vaartje crossen we Nieuwediep binnen. Met ontvelde handen de bemanning..-.—** dóór-en-dóór kouddood-op....»* Maar ze lachen, de kerels van de „Utrecht": er is niet voor niets gevaren! Dan kan 't lijen...„,I Duitschdland en Italië zou den internatio nalen toestand slechts kunnen verduisteren en de ongerustheid omtrent den vrede bij gevolg doen toenemen. De regeering stelde daarna de volgende motie voor welke met 50 tegen 171 stemmen werd aangenomen. „De Kamer, instemmende met de politiek welke door de regeering wordt gevolgd, ter verzekering en handhaving van den Euro- peeschen vrede in haar vertrouwen stellen de voor de verdediging van het belang en de veiligheid van Frankrijk en iedere toe voeging afwijzende, gaat over tot de orde van den dag", Feestelijkheden naar aanleiding van de aanneming der nieuwe grondwet. Naar aanleiding van de aanneming der nieuwe groiidwet hebben gisteren in de ge- heele Sovjet-Unie volksfeesten plaatsgevon den De steden waren bevlagd en demon stranten voerden portretten van Marx, En gels, Lenin en Stalin en van de partij en regeeringsleiders onder muziek en gezang door de straten. Te Moskou werd een groote demonstratie gehouden door ongeveer een millioen wer kenden over het Roode plein langs het Leninmausoleum, alwaar zich op de tribu ne de leiders van partij en regeering en het presidium van het congres bevonden. De afgevaardigden van het achtste buiten gewone radencongres der Sovjet-Unie ston den op speciale tribunes. De demonstranten droegen in den stoet talrijke leuzen met zich ter eere van Sta lin, den schepper van de nieuwe grondwet. Voorlichting der Russische be volking. De rede van Stalin over het nieuwe grondwetsontwerp op het radencongres der Sovjet-Unie zal in zestig talen der volkeren van de Sovjet Unie worden uitgegeven. De nieuwe grondwet der Sovjet Unie zal in een oplage van 20 millioen exemplaren door een enkele Moskousche uitgeverij wor den uitgegeven. SCHOORL I—H.R.C. IV. 2—0. 10 Minuten voor de rust gestaakt. Onder niet bepaald gunstige weersomstan digheden, bonden Schoorl I en H.R.C. 4 den strijd aan. Schoorl is voltallig, terwijl H.R.C. niet bepaald erg sterk was opgekomen. Schoorl is al dadelijk in den aanval en weet reeds na 5 minuten tegen den wind in te scoren als Jo Klop mooi voorzet en Klaas van het uitloopen van den H. keeper pro fiteert en keurig het leer langs hem heen in doel plaatst. Met enkele aanvallen van H. die nu volgen heeft keeper Geurts niet veel moeite, hij treedt daarbij resoluut op en houdt z'n doel schoon. De aanvallen van S. zijn echter veel gevaarlijker. Als onge veer 10 minuten na het le doelpunt Jo Klop weer mooi voor doel zet, weet P. Korver den bal te bemachtigen en met een pracht schot den stand op 2—0 te brengen. Zoo wordt nog eenigen tijd door gespeeld, zoo nu en dan vergezeld van een stevig regenbuitje. Schoorl is steeds in den aanval en het ziet er voor de H.R.C'ers niet rooskleurig uit. Enkele van hen willen om het weer reeds het ter rein verlaten, wat de scheidsrechter aanlei ding geeft om even te staken. Een raadsel is echter het besluit van den scheidsrechter als hij toen de bui voorbij was en het weer veel dragelijker dan toen hij begon, de wed strijd maar geheel af last, zulks tot genoegen der H.R.C. jongens, echter wel wat in 't na deel van Schoorl, daar gezien het spelver- schil der beide ploegen, deze ontmoeting ze ker voor Schoorl een flinke overwinning had beteekend. WARMENHUIZEN. V.I.O.S.-NIEUWS. Overwinning van V.I.O.S. op A.F.C., 50. De Zondag j'.l. te Alkmaar gespeelde wedstrijd tegen A.F.C. 1, werd door ons team gewonnen met 50. De rust ging in met 3—0. De weersgesteldheid was bijzonder slecht, zware regenbuien hadden zoowel op; de spelers als op het veld invloed. V.I.O.S. speelde voor de rust met den. wind in den rug. De schoten, die de voor hoede op het A.F.C.-doel loste., waren zeer hard. Het eerste doelpunt werd gescoord door W. Zoon. Het tweede eveneens door dezen linksbinnen. Aan dit doelpunt heeft onze vleugelspeler P. Kemper een groot aandeel gehad, door een keurige voorzet te geven. Het spel werd hoofdzakelijk ge speeld op de helft van A.F.C. Daartegen over staat dat de voorhoede van A.F.C. ook wel ten aanval trok. En zoo komt het dat een voorhoede-speler van A.F.C. een mooie kans miste. Ook onze voorhoede spelers missen in een aanval, al is 't slechts een enkele keer een zeker doelpunt te sco ren. Een hard schot van onzen midvoor belandde in het zijnet. Nog voordat de rust aanbreekt, weet onze rechtsbinnen C. Schipper op keurige wijze den stand te brengen op 3—0. Na de rust dacht men datVios wel tot ver dedigen zou overgaan. Met den wind tegen wordt veel gevergd. Op een juiste wijze, den bal laag te houden, wordt thans gespeeld. De aanvallen van A.F.C. worden thans veel gevaarlijker en de achterhoede van Vios krijgt het druk. Als een muur verdedigen de backs het Vios-doel en het is aan hun te danken dat er geen tegenpunten zijn geko men. Beide backs hebben hun moeilijke taak! goed teneinde gebracht. De halflinie heeft in deze laatste helft zoo wel verdedigend als aanvallend zeer goed werk verricht en hierdoor wist W. Zoon het vierde doelpunt te scoren 40. Een vrije schóp door AFC op het Vios-doel genomen, wordt keihard op het doel gericht, doch onze keeper houdt deze op keurige wijze. Hierna krijgt C. Schipper nog een kans en weet die goed te benutten, stand 50. Door deze overwinning wordt AFC defini tief van de tweede plaats in de competitie verdreven. Nu moet Vios nog afrekenen met W.S.V. uit de Wormer. Volgens de stand van thans staat Vios nog een punt beneden W.S.V. Speelt Vios tegen WSV thuis zooals gisteren dan zal de eereplaats zeker Vios ten beurt vallen. En nu a.s. Zondag met goeden moed naar Berdos. De oude Berlijnsche rechtbank keert terug. In al deze toekomstplannen speelt een be kend Berlijnsch plein, de Molkenmarkt, een groote rol. Dit plein is in den laatsten tijd wat stiefmoederlijk behandeld, hoewel er* tientallen tram- en autobuslijnen over loo- pen. Maar het deelt het lot van zooveel plet nen in het oude Berlijn, pleinen, waar men weliswaar dikwijls komt, maar waarvoor men geen aandacht heeft. Nu bezit Berlijn geen eigenlijk stadhuisplein. De ruimte voor het stadhuis in de Königstrasse is al leen reeds door het verkeer veel te eng ge worden. Dat is laatst bij de Olympische Spe len nog eens gebleken. De vlaggenmasten; namen zooveel plaats in, dat men er bijna niet kon passeeren. De nieuwe Berlijnsche stadhuizen zullen nu om de aanzienlijk vergroote Molken- markt komen te liggen en Berlijn heeft dan weer zijn stadhuisplein. En om de beteeke- nis daarvan te onderstreepen zal de oude Berlijnsche rechtbank, die op het oogen blik in het park van Nieuw-Babelsberg staat, in de toekomst op de Molkenmarkt worden ondergebracht. Dit gebouwtje dateert uit de dertiende eeuw en fungeerde vroeger niet sleehts als rechtbank, maar ook als raad huis Dit gerechtsgebouw stond vroeger op de plaats, waar zich thans het Roode Huis ver heft. In 1861 moest het afgebroken worden om voor het stadhuis plaats te maken. Gezien de historische waarde van het ge bouw, besloot keizer Willem I het uit het oorspronkelijke materiaal in het park van Nieuw-Babelsberg weer te laten opbouwen. Nu keert het weer terug naar zijn oude domein, DE „BERLINER" BEER MET HALSBAND EN KETTING. Een historisch praatje. (Van een bijzonderen medewerker)', BERLIJN December 1936. Wij weten nu, waaraan wij hier toe zijn. Volgens de inieuwe rijkswet krijgt de rijkshoofdstad na 1 Janu ari 1937 de waardigheid van een Pruisische provincie. Aan haar hoofd staat nu een opperburgemeester, die tegelijkertijd stads- president is. En nu kan de Berlijnsche beer (in het stadswapen!) zijn kroon met vijf paarlen, tegenover de vroegere drie met opgeheven hoofd en vol trots dragen. Altijd even gewillig is dit Berlijnsche beestje in het verleden intusschen niet ge weest. Integendeel, de klauwende beer is door de Berlijners van de Middeleeuwen steeds als een symbool ven opstand tegen de heeren en meesters van de stad be schouwd. Het zal wel aan de lucht van de Spree en de Panke liggen, dat de Ber- lijner een geboren mopperaar is. Niet steeds heeft hun opstandigen aard hun succes gebracht. In het midden van de vijftiende eeuw boetten zij met hun zelfstandigheid ook alle rechten in. Berlijn bleef weliswaar de hoofdstad van de mark Brandenburg, maar was verder niets dan een aan de keurvorsten behoorende plaats. Als teeken van hun afhankelijkheid van den lands heer moest in het nieuwe stadswapen de trotsche beer op zijn vier pooten gaan staan en bovendien kreeg het roofdier een hals band om, die door een ijzeren ketting, we derom symbolisch, met het aangebrachte keur vorstelijke .waardigheidsteeken; was verbonden. De ketting verdween weliswaar spoedig, maar de halsband bleef. Eerst zestig jaren geleden werd ook deze laatste knellende band van den hals van het dier gehaald toen Berlijn uit het verband van de mark Brandenburg geraakte en die in een soort kleine provincie onder staats toezicht van den opperpresident veranderd werd. Sinds dien tijd heeft de rijkshoofdstad nog een aantal veranderingen ondergaan. Toen uit een plaats van een millioen in woners langzamerhand een stad van twee, drie en vier millioen inwoners groeide, werd het reeds uit zuiver economische overwegingen water-, lichtvoorziening enz. noodig, het bestuur van de stad onafhankelijk te maken. Zoo werd tenslot te de gemeente Groot-Berlijn geschapen, die uit ongeveer 120 steden, dorpen, landgoe deren en hofsteden gevormd werd. Dit Groot-Berlijn telt meer dan vier en een half millioen inwoners en komt nu onder leiding te staan van den opperburgemeester en stadspresident. Nieuwe stadhuizen. Met de toekomstige ontwikkeling heeft het stadsbestuur in zooverre rekening gehouden dat zij een derde stadhuis tusschen de Mol kenmarkt en den Rolandoever heeft laten bouwen. Het oude Berlijnsche stadhuis in de Königstrasse met den hoogen rooden to ren kent een ieder, die de Duitsche hoofd stad eens heeft bezocht. Veel minder bekend is het nieuwe stadhuis, dat op eenigen af stand van het Roode Huis ligt en door een grooten koepel overwelfd is. In 1939 begint men met den bouw van „stadhuis D" en in dien dat gereed is, zal ten noorden van de Molkenmarkt een groot gebouw gezet wor den, dat door 2 bruggen met t' oude stad huis zal worden verbonden. Maar eer het zoover is, zullen wij wel omstreeks in het jaar 1960 leven. Maar omstreeks 1950 zal Berlijn, daaraan twijfelt niemand meer, een schoone, representatieve hoofdstad zijn,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11