Onregelmatige wedstrijd in Haarlem. H.F.C.-AIcm. Victrix 3-1. Revue der verrichtingen Berger Sportvereeniging Haarlem1-1 Ierland'—Hongarije 2-3 Wielrennen De Zesdaagsche te New York Dammen 2' 2' 1 1 1 1 Tijdschriften en Weekbladen Otm Jfoekbeóftteküig Een verdiende nederlaag ln storm en regen. We hebben Alcmaria in Haarlem zien spelen en met verwondering hebben we ons afge vraagd of het inderdaad de Alkmaarsche wit- hemden waren, die daar voetbalden. Het elftal, waarvan we soms zulke goede dingen hebben gezien. De Haarlemsche overwinning was zonder eenigen twijfel verdiend. Het had misschien anders kunnen zijn, wanneer Alcmaria beschik te over een vruchtbaardere voorhoede. Maar die is er nu eenmaal niet en daarin zullen we ons moeten schikken. Het laatste half uur van de eerste speelhelft bijvoorbeeld was weinig anders dan een doorloopende belegering van het H.P.C.-doel. Niet eenmaal echter wisten de Alkmaarders het net te vinden. Die voorhoede was nooit heel sterk, ook in het begin niet, toen de withemden verschillende overwinningen in successie boekten. En ze is in den loop van den tijd zwakker geworden. Voornamelijk omdat de midvoor, Van Wieringen, doorloopend naar zijn vorm loopt te zoeken. De Jong op de linksbinnenplaats kan maar matig bevredigen. Hij heeft echter het voordeel nog een jong speler te zijn. De vleugelspelers van Alcmaria waren goed, maar die van H.F.C. waren beter. Ze hadden weer geregeld vrij spel en bezorgden de Alcmaria-achterhoede menig angstig oogenblik. Van de backs was Koning zeker goed te noemen. Bijlsma pingelde soms te veel. En het leek ons, dat Koning zijn bui tenman veel beter hield dan Bijlsma. Dat de H.F.C.-vleugels zich zoo vrij konden ontwik kelen, ligt mede in het feit, dat het verband tusschen achterhoede en halflinie niet deugde. Dit euvel zal Alcmaria nog wel eens meer doel punten kosten. Venema, die Rootsing verving, speelde indi vidueel een goeden wedstrijd, zoo ook zijn col lega's uit de middenlinie Gerritse en de Grand. Ze voedden echter allen meer dan dat ze ver dedigden en de voorhoede wist daarvan geen profijt te trekken. Bronwey, de doelman, had uitstekende momenten. Maar hij beging een aantal fouten, die weliswaar ten deele aan den glibberigen bal waren toe te schrijven, die echter minstens één doelpunt kostten. Het terrein was meer dan slecht, feitelijk totaal onbespeelbaar. Het middenveld was één groote plas, wat nog al eens aanleiding gaf tot hilariteit, wanneer één of meerdere spelers een waterpolo- inplaats van een voetbalwed strijd schenen te spelen. Dit nadeel gold echter yoor beide ploegen. Tenslotte mogen we niet nalaten een ernstig verwijt tot de Alcmarianen te richten. We zou den ons kunnen begrijpen, wanneer men in hun kamp de scheidsrechter als partijdig be titelde. Wellicht terecht, maar de Alcmarianen diénen wel te weten, dat de schuld daarvan in de eerste plaats bij henzelven lag. We zagen overtredingen, die niet door den beugel konden en die den scheidsrechter onvriendelijk jegens de bezoekers moet hebben gestemd. Hij was stellig niet principieel anti-Alcmariaansch ge zind. Indien dat het geval was geweest, had hij in de eerste helft evengoed goal voor H.F.C. kunnen geven toen Brouwer op het nippertje een bal hield, die naar de meening van vrijwel iedereen, over den lijn was geweest. Waarom hij tenslotte Hamstra van het veld zond, is ons niet duidelijk. Zelfs de H.F.C.-ers in onze omgeving hadden geen overtreding geconstateerd, laat staan een ernstige. Alles bijeen maakte Alcmaria op ons den Indruk van een ploeg, die wel hard werkte, die graag wilde winnen en daarvoor wel eens min der fraaie trucjes toepaste. Toch mankeerde er iets aan. Het leek ons somtijds alles niet serieus. We denken daarbij aan de manier, waarop Van Wieringen wegging, weer terug kwam, weer wegging. Waarop toen de inval ler v. d. Vall verscheen, niet in tenue, maar in een grijze trui. Hoe hij weer vertrok om naar een shirt te gaan zoeken en terugkwam met de boodschap, dat er geen te vinden was. Deze incidenten typeerden ons inziens de heele houding van onze sportparkbewoners. De wedstrijd. Alcmaria wint den toss en begint met voor den wind te spelen. Achteraf is dit geen voordeel geweest. Want in de tweede helft was bet weer slechter dan in de eerste. We zien dan een H.F.C.-aanval die wordt onderbroken, omdat de scheidsrechter op appel- leeren van Alcmaria buitenspel geeft, waar geen buitenspel was. Het spel gaat gelijk op, met H.F.C. iets in de meerderheid. Geleidelijk wordt dit overwicht sterker en Brouwer wordt enkele malen ge ducht aan den tand gevoeld. Daartusschendoor valt Alcmaria enkele malen uit, zoo noteeren we een goede voorzet van Keppel. Goals echter blijven uit, ook aan de overzijde, waar Alc maria af en toe door het oog van een naald kruipt Brouwer werkt door de gladheid slecht weg, de bal wordt hoog voor het doel gespeeld, de H.F.C.-midvoor heeft voor het inkoppen, doch huizenhoog gaat de bal over. De aanvallen van H.F.C. nemen in hevigheid toe, voortdurend zijn het de buitenspelers, die aan komen stormen en die meestal te weinig worden belemmerd. We zien Bijlsma den ver keerden kant op koppen, maar Brouwer houdt. Een uitval van Alcmaria volgt, Van Wierin gen schiet evenwel naast. En reeds is H.F.C. terug. Brouwer houdt vallend het schot en H.F.C. heeft zijn eerste corner te nemen, die door de Grand wordt weggekopt. Dan schijnt voorloopig de stormloop der Haarlemmers te luwen. Keppel schiet en de H.F.C.-doelman weet slechts weg te trappen. Een schot van Burgers wordt op het nip pertje gehouden. Bijlsma drijft op tot op drie kwart van het veld en pingelt, pingelt! Een tweede corner tegen Alcmaria wordt uitstekend genomen, maar het gevaar wordt afgewend. In de twintigste minuut breekt de H.F.C.- rechtsbinnen door. Wel stellen enkele Alc marianen zich op zijn weg, doch ze worden omspeeld enherstellen zich niet! Alles werd overgelaten aan Koning, die het alleen niet af kan. Een uitstekende voorzet volgde, een kopbal en H.F.C. leidt met 10. Van dit oogenblik tot aan de rust speelde slechts één ploeg: Alcmaria. Het begon met een hopeloos gepeuter van de Haarlemsche verdediging. Ieder oogenblik denken we Alcmaria te zien doelpunten, ten slotte wordt het corner. Keppel neemt die en we beleven een herhaling van de scrimmage. Er komt een schot uit van Gerritse, dat de keeper bijna laat glippen. Dan is het gevaar voorloopig bezworen. Er volgen een aantal betrekkelijk gemak kelijke schoten, dan, plotseling, een uitval van H.F.C., besloten met een hard schot. Een ge juich breekt los, want men meent, dat de bal de doellijn heeft gepasseerd. De scheidsrech ter echter laat doorspelen. De Grand kogelt over den lat, Burgers probeert het een aantal malen. Hamstra zet goed voor, maar van Wieringen plaatst juist naast. Keppel jaagt een bal vlak over, een andere vlak naast. De Jong schiet naast. H.F.C. is aan het krummelen, het kan zich niet vrij maken, maar Alcmaria kan niet doel punten. Heel H.F.C. verdedigt tenslotte, Koning en Bijlsma staan ver over de midden lijn. Het blijft schoten regenen. De meeste treffen geen doel en, merkwaardig verschijn sel, met wat wel gericht is, heeft v. d. Togt niet de minste moeite. Er was ook inderdaad niets werkelijk gevaarlijks bij. De rust maakt aan het beleg een einde, maar de stand is nog steeds 10. Na half-time zijn de bordjes verhangen. Wel is geheel in het begin Alcmaria nog even in de meerderheid, maar dan komen de Haar lemmers opzetten en is het even gevaarlijk voor de bezoekers. Alcmaria heeft pech, wan neer na een goed genomen corner de bal van den bovenlat naar beneden afketst. Het weer wordt hoe langer hoe slechter. In dikke wolken zwiept de regen over het veld, de spelers staan in een grijze nevel De wind steekt op. Deze factoren maakten waar schijnlijk, dat Brouwer een paar maal slecht wegwerkte, maar alles liep per slot van reke ning goed af. Hamstra breekt vliegensvlug door, maar, al weer door den wind, mislukt zijn schot. Een oogenblik later staat een HFC-er alleen voor Brouwer. Het schot is echter recht op den Alkmaarschen doelman af, die correct houdt. Maar het is uitstel van executie. In de zestiende minuut laat Brouwer een lagen bal tusschen zijn beenen doorloopen en het is 20 voor HFC. Burgers is geblesseerd en wordt vervan gen door Homan. Gerritse krijgt een vrijen trap te nemen, die huizenhoog over gaat. We zien drie corners in successie tegen Alc maria, maar de score blijft ongewijzigd. In de zes-en-twintigste minuut wordt Hamstra weggezonden en Alcmaria moet met tien man spelen. De opgave lijkt hopeloos. Echter nog zijn de kansen niet verkeken. In de dertigste minuut zendt van Wieringen een hard schot in. De Haarlemsche doelman kan alleen stoppen en niet wegwerken. Een tweede schot volgt en de stand is 21. Zou Alcmaria toch nog een gelijk spel kunnen forceeren? HFC laat het niet toe. Het komt overwel digend opzetten en de Alkmaarsche achter hoede schijnt niet te kunnen wegwerken. Dan komt het incident, dat we boven reeds ver meldden, met als gevolg, dat Alcmaria en kele malen met negen man speelt. De druk op het Alcmaria-doel blijft tot het eind voortduren. En wanneer in de 42ste minuut Brouwer den bal voor de derde maal langs zich heen ziet gaan, is het pleit be slecht. Zonder dat er nog iets bijzonders gebeurt, fluit de scheidsrechter eindigen. Alcmaria heeft verloren met 13. SCHAGEN-NIEUWS. Nu het Schagen-terrein is afgekeurd en ook 't terrein van OKB in Obdam onbespeel baar was, zijn we verstoken gebleven van voetbal. We zullen daarom de verrichtingen van de verschillende elftallen eens onder de loupe gaan nemen. Laten we beginnen bij Schagens jongste elftal, Schagen b. Dit is een elftal, dat door de adspiranten- commissie met Klaas van der Ben aan het hoofd, is kunnen worden samengesteld na de propaganda, welke zij mocht maken in de Schager Courant. De toeloop was van dien aard, dat reeds spoedig een Schagen b kon worden opgegeven bij den N.H.V.B. Nog hebben deze kleine baby's geen wedstrijd kunnen winnen. Eenmaal scheelde het maar heel weinig of er was een geljjk spelletje be vochten in Den Helder tegen HRC e. We spreken echter af, jongens, dat jullie den eerstvolgenden wedstrijd de tanden op elkaar zult zetten en zoo ons een verrassing zult bezorgen. Schagen a boert beter in haar afdeeling. Gelijk alle jaren zgn nu ook Helder a en HRC a de sterksten. Daarvan zal niet ge wonnen kunnen worden. We zyn echter dub bel en dwars tevreden met een eervolle derde plaats. En die kan bereikt worden als jullie er maar voor vechten. We komen nu bij de oudere knapen. Scha gen 3 is wel het elftal, dat het wisselvalligst speelt in haar afdeeling. Op de onderste plaats zullen ze niet komen, maar veel zullen ze Callantsoog en Petten 2 niet in den weg leggen. In deze afdeeling wordt naar onze meening Petten 2 kampioen met Callantsoog als zeer goede tweede. Maar dan Schagen 2. Dit elftal, na na haar eersten thuiswedstrijd tegen OKB, bij het begin van de competitie, geen enkelen wed strijd meer heeft verloren, heeft in haar af deeling een behoorlijke kampioenskans. La ten we niet al te optimistisch zijn, want er zijn nog vele voetangels en klemmen. Toch durven we bijna wel te beweren, dat de ont knooping op het Schagen-veld zal plaats vinden in den wedstrijd Schagen 2Sporters 1. Met belangstelling volgen we de verdere verrichtingen van dit elftal. Over Schagen 1 zijn we minder goed te spreken. Dit elftal heeft slechts een blinkende ster en dat is wel de overwinning, behaald in Den Burg op het toen nog ongeslagen Texel. Veel fraais hebben de heeren ons nog niet laten zien. Maar het k&n nog. Kom, Spartanen, zet de tanden eens op elkaar en zorgt, dat het publiek weer eens geniet van een goed partytje voetbal. Technisch zijn jullie niet meer en niet minder goed dan jullie tegen standers. Alleen enthousiast spelen van het begin tot het einde, kan jullie overwinningen bezorgen. Door een mooie en welverdiende overwinning op Al cm. Victrix a plaatsten de a-adsplranten zich weer steviger aan den kop. De b-adspi- ranten waren Incompleet en verloren met z'n tienen met 20 van Alcm. Victrix d. Het zag er gistermorgen niet erg naar uit, dat er gevoetbald kon worden en dat zal wel de reden zijn geweest, dat Fred Bus en Henk Soukje, die in 't Woud wonen en Dick Mosk die uit Bergen aan Zee moet komen, op het appèl ontbraken. Tot overmaat van ramp was ook Wally Rensink niet van de party, daar hy door verkoudheid niet mocht voetballen. Maar by de b bleef Jan Wielig zonder be richt weg, terwijl bij a Kees Jansen niet ver scheen. Het wegblijven van deze twee jongens valt niet goed te praten en 't is te hopen, dat het bestuur deze jpngelui, die hun elftal zonder meer in den steek lieten, gevoelig straffen zal. Vooral van laatstgenoemde lijkt ons deze han delwijze wel zeer incorrect. In de eerste plaats, omdat de elftal-commissie Jansen een serieuze kans wilde geven; in de tweede plaats, omdat hij wist van welk een groot gewicht dezen wed strijd was. Neen, dat is niet in den haak! Aldus gehandicapt bonden de b-adspiranten met zijn tienen den strijd aan tegen Alcm. Vic trix a en verloren met 20. Het had evengoed een gelijk spel kunnen zgn, daar beide partijen in het veld tegen elkaar waren opgewassen. Voor het doel echter waren de Alkmaarsche jongens productiever. Eenige fraaie kansen werden door B.S.V. jammeriyk om zeep ge bracht. Van B.S.V. noemen we ditmaal Adriaan Wolf en Jaap Jansen die een aardig backstel letje vormden; voorts Karei ten Bruggencate en Dik Groot in de middenlinie en Wim Nap met Herman Poldervaart in den aanval. Als laatstgenoemde een weinig minder onbezonnen speelde, zou hg ongetwgfeld meer bereiken. Alcmaria maakte twee aardige doelpunten, vooral het laatste van den kleinen rechtsbuiten, was van prima kwaliteit. Na dezen weinig interessanten wedstrgd, kregen we een heel wat beter en ook spannen der partijtje voetbal te zien tusschen de a-ad- spiranten van B.S.V. en Alcmaria Victrix a. Het ging voor de Berger-jongens om de twee punten, wilden ze hun fraaie kans op het kam pioenschap inderdaad behouden. De jongens maakten geen fout en hebben de 42-overwin- ning op hunne concurrenten ten volle verdiend. Niet slechts door hard werken, maar ook door beter spel. Beide partijen telden een invaller in de voor hoede. Door het wegblijven van Jansen moest Karei ten Bruggencate z'n tweeden wedstrijd spelen en dan nog op een voor hem totaal vreemde plaats. Karei, die uitgesproken rechts is, moest nu de linksbuitenplaats bezetten. En dat hij het er nog zoo aardig heeft afgebracht, strekt hem tot eer. Reeds dadelijk na het begin bleek, dat beide partijen elkander niets zouden toegeven. Er werd hard gezwoegd en er werd dikwgls goed voetbal te zien gegeven, ook de beide voorhoe den zetten herhaaldelijk mooie aanvallen op. B.S.V. scoorde het eerst, toen Hans Bussel- mann na keurig den bal door de verdediging te hebben gebracht, aan Nick van den Berg de kans gaf. Met een listig balletje in den hoek, bracht de handige linksbinnen den stand op 10. Lang hadden de Bergenaren niet plezier van hun leiding, want na een algemeenen aan val der withemden werd keeper Colnat on houdbaar gepasseerd (11). En niet, niet lang daarna was het 21 voor Bergen, toen Jan Eriks zich keurig vrij speelde en dit staaltje van goed voetbal met een hard schot besloot. En weer zouden de gasten gelijk maken; eveneens op fraaie wijze (2—2). Met dezen stand ging de rust in. In de tweede helft heeft B.S.V. voor het grootste ,deel den toon aangegeven en moest de Alcmaria-achterhoede alle zeilen bijzetten, om onheil te voorkomen. Piet Wijers slaagde er in met een laag schot voor de derde maal B.S.V. de leiding te geven (3—2). Toen beging Alcmaria de fout de achterhoede te verzwak ken. Ze wilden gelijk maken. Maar het kwam anders uit. Weer was het Hans Busselmann die het leer keurig vrij speelde en toen overgaf aan Jan Eriks. Met een kogel in den boven hoek scoorde Jan het vierde en laatste doel punt (42). Een juweeltje! Hulde aan de jonge B.S.V.-ers die hun harde werken beloond zagen. Hulde vooral aan Jan v. d. Plas en Arie Urbanus die een uiterst solied backstelletje vormden. In de midden linie schitterde Dik Zwakman en speelde ook Kuipers ditmaal een verdienstelijke partij. Van de voorhoede was Busselmann bijzonder op dreef, maar dienen ook Eriks en v. d. Berg te worden genoemd. Scheidsrechter Klinkert leidde zeer goed! Doordat Haarlem dezen wedstrijd met een zeer gehavend elftal moest spelen, kon HBS een kostbaar punt veroveren. De Haarlemmers, die met den wind in den rug spelen, gaan direct tot den aanval over, doch de afwezigheid van Smit doet zich gel den. Het gladde veld maakt balcontróle on- mogelgk. Na een kwartier zet HBS een fraaien aanval op, waaruit de rechtsbuiten met een diagonaal schot het eerste doelpunt scoort (01). Haarlem valt daarop goed aan, doch de ver zwakte halflinie weet niet voldoende te steu nen. Van Gooi als spil speelt een prachtige partij voetbal. De gelgkmaker komt na goed werk van De Winter, de voorzet van rechts wordt door Van Polanen hard langs Mul ge schoten (11). Een prachtschot van Kammeyer, die rechts buiten speelde, had beter lot verdiend. De strijd speelt zich in hoofdzaak op het middenveld af. De rust komt met gelijken stand (11). Na de hervatting heeft HBS den wind in den rug en aangezien bij Haarlem Vreeken ook nog is uitgevallen, verwacht een ieder een HBS-zege. De voorhoede bleek echter niet bij machte een schot te lossen, doordat Bak- huys te veel achterbleef. De enkele Haaarlem- aanvallen waren niet van gevaar ontbloot, te meer, daar de HBS-defensie zeer onzeker speelde. Van der Hulst raakte ook geblesseerd en speelde op den vleugel verder op halve kracht. HBS was verder sterker, doch het ge havende Haarlem-team hield moedig stand. Zoodat het einde een verdeeling der punten bracht. Dertigduizend toeschouwers woon^° landenwedstrgd tusschen Ierland en g J by, welke ontmoeting in een 3—2 oerwinning der bezoekers eindigde. Het Hongaarse e tal was op enkele punten gewgzigd strijd tegen Engeland, Woensdag j.1. e den. In plaats van Szabo stond Palinkas in het doel, linksbinnen stond Toloi en Cseh was op de rechtsbuitenplaats opgesteld. Ierlan was direct na den aanvang sterker en door Fallon gelukte het na een kwartier de leiding te nemen. Reeds 5 minuten later echter was het Titkos die na een soloren den gelijkmaker scoorde. En weer 5 minuten later was het Cseh, die zich door de Iersche verdediging wist te wer ken en met een fraai schot gaf hg zgn land de leiding (1—2). Met dezen stand kwam de rust. In de tweede helft verhoogde Toldi den stand 31 na 5 minuten, doch daarna waren de Ieren sterker. Door een strafschop wegens hands van Vago werd het 32 voor Hongarije, met welken stand het einde kwam. Woensdag spelen de Hongaren te Rotter dam tegen een BondselftaL, WalthourCrossley winnaars. Het eindresultaa t van de Zesdaagsche te New-York was: 1. WalthourCrosley, afgelegd 4021,5 km Totaal aantal punten 849. 2. PedenThomas 429 punten. 3. GiorgettiDebaets 370 punt. Met 1 ronde achterstand: 4. KillianVopel 1007 punten. 5. OdmoPiemontesi 723 punt. 6. SchoenPellenaars 719 punten. COMPETITIESTANDEN HELDERSCHE DAMCLUB op 30 November 1936, le klas. gesp. gew. rem. verl. pnt. D. C. W. Rab 3 3 0 0 61 J. Jagel 2 2 0 0 4» A. J. José Jr. 3 2 0 1 4» J. C. Kossen 4 1 1 2 32 B. de Best 1 1 0 0 A. S. Bremer 1 1 0 0 21 C. Goedegebuur 1 1 0 0 J. Dik 4 0 1 3 D. Dissel 0 0 0 0 0» P. Kwast 0 0 0 0 04 L. Simonse. 0 0 1 01 S. Slort 2 0 0 2 0« W Wieren 2 0 0 2 01 2e klas. gesp. gew. rem. verl. pnt. M. v. Kalken 5 4 1 0 9 C. A. Thomas 5 3 1 1 7 C. D. Bremer 4 3 0 i 61 P. J. Arends 4 1 3 0 5 H. G. Fonteyn 4 2 5 J. Bouman 5 2 2 5 H. Kraan '4 2 0 2 4 G. Mondeel 5 1 2 2 4 P.H.C.Groenemeyer 3 1 1 1 3 A. Bosman 5 1 1 3 31 F. v. Breda 3 1 0 2 2 W. v. Brederode 4 1 0 3 2 A. J. Bezemer 3 0 1 2 1 P. Slort 2 0 0 2 0 Jb. Moor J. Kommers C. Leibrand F. Coltof A. M. v. d. Hoek 11 A. J. José Sr. P. v. Veen F. M. Helledoorn W. Ravensteijn J. Klitsie W. Volkers M. G. Kerkveld D. Dijkshoorn Het kleine cgf partijen. 3e klas. gesp. gew. rem. verl. pnt. 10 8 0 2 16 7 5 0 2 10 6 5 0 1 10 7 5 0 2 10 11 4 2 5 10 8 3 1 4 7 3 3 0 0 6 8 3 0 5 6 4 2 1 0 5 9 1 2 6 4 4 1 1 2 3 5 1 0 4 2 8 0 1 7 1 afgebroken Verschenen is bij de N.V. Gebr. van Staden den 342 htUlZT Almanak" voor het jaar 1937. In den 342ste" jaargang van den oudsten hier te ande verschijnenden Almanak, welke uitslui! d gerechtigd is den naam „Enkhuizer" te voeren is o.m. opgenomen de horoscoop van ExCe]'entie Dr. H. Colijn en Nederland °nQtva"fn: van de Ver. „Ziekenfonds voor den arbeidenden stand", Polstraat 7, Deventer Is wettelijke regeling van het ziekenfondswe zen noodzakeiyk? e- „De Watersport", 30 Nov Va k g-' v;,De Hofstad'^ Den Haag Van den inhoud noemen we- Van ^f aan het roer (vervolg). Dat komt Seizoen 1936 in ciifers ko™ er van' 2000 Meter? Een terue-Wlt Varsity op seizoen (vervolg) ^5, op ons roei" seizoen (vervolgV me te water te land.-De 'e water varen. het motorboot- Zooals men weet vioi vang van de 13e eeuw en behn*!?* ln den aan" tot een der wonderlijkste gehe n°g Steeds wereldgeschiedenis. Voorts der dragen over St. Nicolaas en r de biJ" het vervolg der Duistere m i te verSeten stad" en waarin ernlt de Licht- Fransche centre d'am'^ misstanden in het treden. damuse™nt" aan den dag Panorama van 3 December staat, zooals wel vanzelf spreekt, in het teeken van het Sint Nicolaasfeest. Zoowel in geschrift als in beeld vjndt ge hem verscheidene malen. Interessant is de bijdrage behandelende het Museum van den witten Dood", bij Zermatt. Uitstekend fotomateriaal verluchtte deze schets. Van de overige bijdragen vermelden wy nog die over het Feyenoord-stadion en over Kamtchatka, „het land der Fgnproevers", De officieele Oranjegids van 's-Gravenhage waarin een voorwoord van den burgemeester van de residentie. Verschenen bij C. A. Spin en Zoon, te Am sterdam: „Het Kind", 2e nummer in Novem- ber. Noemen we uit den inhoud: „Eens ben ik toch een man"; „Fascistische opvoedings- idealen", „Wreedheid bg kinderen" en „Ons kind en de dood". Uit de bijlage voor kinde ren: „De mere" vermelden we gaarne: „Het vogeltje" en weer een leuke opdracht voor merelwerk. Verschenen bij Van Holkema en Waren- dorf's Ui tg. Mg. te Amsterdam: De November-aflevering van „De Kern'*, waarin weer een 25-tal belangwekkende ar tikelen uit allrelei bladen ter wereld, o.aj Markiezin de Pompadour; Frankrijk en Euro- pa; Japans heilige spiegel; Geneeskunde in de Sovjet-unie; Het verval van ons muziekleven; Modeme nomaden en De Mensch een dwaas heid? Democratie of Dictatuur. Wg ontvingen een brochure van den heer P. J. Schmidt, ex- voorzitter der R.S.A.P., die deze samenge steld heeft n.a.v. het royement dat ge noemde partij over hem uitgesproken heeft, Winternummer van „Reizen en Trekken" Deze week is van het weekblad „Reizen en Trekken", het orgaan der Ned. Reisvereeni, ging, een winternummer verschenen. Dit num mer bevat talrijke gegevens en velerlei voor lichting nopens de wintersport. Het wordt ge opend door een woord vooraf, een „Ski-Heil" van de hand van den heer J. Panman, den voorzitter der N.R.V., die in een pittig stukje de aandacht vestigt op de „witte wereld". Dr, W. S. schrijft over de geneeskracht der win terzon. W. Kern wijdt een artikel aan Par- senn, terwijl P. Hofman belangstelling wekt voor Sestrières. Voorts treffen wij in dit win ternummer o.a. eenige interessante bijdragen aan over het autorijden in den winter en „Per spoor in den winter". J. Ages levert een aar dig stukje „Door de lucht naar de ski-velden". Tevens bevat dit nummer een uitgebreide opgave van de winterreizen der N.R.V. Helvetia-dagtrein-reizen. Iets nieuws zijn de Helvetia-dagtrein-reizen, waarbij de heer A. Pieters een toelichting geeft. Dit zijn derde klasse dagtrein - reizen naar Zwitser land, welke iederen Zondag van Januari tot begin Maart worden ondernomen en welke geheel en al aan de wintersport dienstbaar zijn gemaakt. Het winternummer maakt een goeden indruk en is rgk met welgeslaagde foto's verlucht. Verschenen bij Jacob Dijkstra, te Gronin gen: De eerste aflevering van het populair geneeskundig en hygiënisch Handboek: „Ge neeskundige Hulp", door Dr. J. Mebius, spe cialist voor inwendige ziekten, huidziekten en tropische ziekten. Het werk zal in 12 afleve ringen verschijnen, elk van minstens 48 pa gina's. In een voorwoord zegt de schrijver, dat dit werk volstrekt niet beoogt in de plaats van den arts te treden. Er wordt juist in zeer vele gevallen op gewezen, dat medische hulp moet worden ingeroepen. Veel al worden de bg voorbaat aan te wenden middelen aangegeven, veel ook middelen ter voorkoming van diverse ziekten en algemeen hygiënische maatregelen op gebied van zuige lingenverzorging, haarverzorging, sport, mond hygiëne, enz., terwijl ook een plaatsje is in geruimd voor vitaminen, verpleging, enz. Het boek lijkt ons vooral heel geschikt voor afgelegen plaatsen zonder dadelijke genees kundige hulp en voor Nederl. Indië, hoewel het toch ook tal van onderwerpen bevat voor iederen leek belangwekkend. Prijs 50 cent per aflevering. „Korte Levensschets van den Minister president", door Mr. J. M. Fuchs, uitgave N V. Boekhandel W. ten Have, Amsterdam. Mr. Fuchs heeft het samenstellen van deze korte schets ter hand genomen, omdat hfl van meening is, dat naast de bestaande bio grafie van Dr. Colijn, geschreven door wijlen r. J. C. Rullman, plaats is voor een meer beknopte levensschets van dezen Minister- resident, nu diens persoon en arbeid zoozeer in het centrum van de belangstelling zijn komen te staan. Vooral in de 3 jaren, die sinds het verschijnen van Dr. Rullman's bio grafie voorbijgegaan zgn. Aan deze laatst^ periode, waarin Dr. Coyin zoozeer richting gaf aan onze nationale politiek en economie, is dan ook extra aandacht in dit werkje be steed. De samensteller is goeddeels in zgn taak ges aagd. In vogelvlucht, hier en daar op eenige frappante bijzonderheden wgzend, be- andelde ny achtereenvolgens Afkomst en Jeugd van Hendrikus Colgn, De Scheiding, Loign als Minister, Colijn en het Onderwys in ndie, Als Staatsman, Als Econoom, Als Po- icus, Als Publicist en Dagblad-redacteur, n e Crisiskabinet, en tenslotte Colgn in de huidige situatie. Zoo is een werkje ontstaan, dat op duide lijke en overzichtelijke wyze een beeld geeft van den grooten man Colijn. Slechts zouden we willen opmerken, dat de schrgver de pen s ordig gehanteerd heeft wat de grammatica e reft, zoo zgn zeer vele leesteekens overge- s agen en voor het overige kunnen we den s ijl van Mr. Fuchs niet bewonderen.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6