De geteisterde Philippijnen Het proces over de moord op Gustloff Is Frankrijk voldoende beschermd 1 De non-interventie Italië reorganiseert zijn luchtmacht Geen land kan meer op zichzelf leven Rexistische spionnage in België De toestand van den Paus Mijnstaking in Frankrijk geëindigd WILHELM GUSTLOFF. Het Zwitsersche telegraaf-agentschap meldt uit Bern: Gisterochtend 10 uur is voor het cantonaal gerecht van Graubunden te Chur het proces begonnen tegen David Frankfurter, den moordenaar van Wilhelm Gustloff, den lei der van de Duitsche nationaal-socialisten in Zwitserland. President van de rechtbank is Ganzoni, de president van de cantonale rechtbank van Graubunden. Vele binnen- en buitenlandsche Journalis ten, juristen, medici, politici, wonen het proces bij. Ook een vertegenwoordiger van de Duitsche legatie is aanwezig. Het begin van de zitting is gewijd aan het voorlezen van de beschuldiging door den procureur, Frederic Brugger. De beklaagde wordt verdedigd door den iadvocaat Curti uit Zurich. Havas bericht nog, dat de procureur de volgende eisch heeft gesteld: David Frank furter is schuldig aan moord op Wilhelm Gustloff en moet gestraft worden met 18 jaar gevangenisstraf, vervallen worden ver klaard van burgerrecht, levenslang worden verbannen en schadevergoeding betalen voor de schade, welke hij door den moord heeft aangericht. DE VOORGESCHIEDENIS. Op 4 Februari van dit jaar werd in Zwit serland bekend gemaakt, dat de leider van de landelijke organisatie der N.S.D.A.P. in Zwitserland, Wilhelm Gustloff, was doodge schoten door den Yougo-Slavischen student in de medicijnen, David Frankfurter. Deze had met de komst van het Butler-bewind Duitschland moeten verlaten en studeerde sedert Oct. 1933 aan de universiteit te Bern. Gustloff werd in 1931 door Hitier aangesteld met de opdracht, in Zwitserland een centrale instantie te scheppen voor de daar levende nationaal-socialisten. Naarmate deze organi satie in omvang en kracht toenam, kreeg hij een zeer groote invloed op alle Rijks-Duit- schers, die in Zwitserland woonachtig waren. Tengevolge van het feit, dat deze organisa tie van haar leden onvoorwaardelijke ge hoorzaamheid jegens den Führer eischte, was zij reeds meerdere malen met de Zwit sersche autoriteiten in conflict gekomen. Het laat zich in dit verband begrijpen, dat de reactie, die de moord in Davos in Duitsch land verwekte, buitengewoon sterk was, de officieele regeeringsbladen eischten onmid dellijke doodstraf voor den moordenaar, ter wijl overal deze moord tot' een samenzwe ring van het „wereldjodendom" werd gepro clameerd, niettegenstaande de Zwitsersche autoriteiten direct bekend maakten, dat Frankfurter nooit tot eenige politieke partij heeft behoord. De overbrenging van het lijk yan Gustloff naar Duitschland werd tot een ware triomftocht georganiseerd; aan alle stations, die de trein passeerde, werd door leidende personen van de Partij het woord gevoerd. Bij de begrafenis op 13 Februari hield Hitier een rede, waarin hij over „den Jood- schen vijand "sprak, ,dien wij nooit eenig leed hebben toegevoegd". Verschillende stra ten en ook de onteigende Joodsche munitie fabrieken te Suhl kregen de naam Gustloff. Door deze moord werd in Zwitserland plot seling een schel licht geworpen op de buiten landsche Duitsche partij-organisatie, die heel Zwitserland overspande. De Zwitsersche bondsraad trok uit dit al les de conclusie, tot uiting komende in een .verbod van verdere actie der N.S.D.A.P. in Zwitserland. Oorspronkelijk werd door de Duitsche regeering als tegenmaatregel het verbod van alle Zwitsersche vereenigingen 5n Duitschland in uitzicht gesteld, dat ech ter nooit van kracht is geworden. Bij het vooronderzoek heeft Frankfurter zijn daad bekend en medegedeeld, dat hij in Gustloff, die hem persoonlijk onbekend was, het nationaal-socialistische regime heeft willen treffen. Het verhoor van den beklaagde. Nadat de procureur de aanklacht tegen Frankfurter had voorgelezen, en zijn eisch had gesteld, ging de president tot het ver hoor over van den beklaagde. Frankfurter werd ondervraagd over zijn voornemen zelfmoord te plegen. Hij zeide dat hem den moed had ontbroken. DAVID FRANKFURTER. Uit het verhoor bleek, dat Frankfurter met niemand over zijn moordplannen had gesproken en dat hij geheel zelfstandig ge handeld heeft. Oorspronkelijk had beklaagde het plan ge koesterd, een aanslag te plegen op Hitier, Goering en Goebbels, doch hij had weldra ingezien, dat het onmogelijk was een derge lijk plan te volvoeren. Bovendien vreesde hij, dat een dergelijke aanslag tot gevolg zou hebben, dat de joden-vervolging in Duitsch land nog zou toenemen. Het schijnt, dat Frankfurter onder invloed van een psychi sche depressie en uit haat tegen het nati- onaal-socialistisch regiem in Duitschland den moord op Wilhelm Gustlof heeft ge pleegd. In de middagzitting kréég dr. Joerger, de directeur van het kantonale zenuwlijders gesticht en psychiatrisch deskundige, het woord, om zijn rapport over den geestestoe stand van beklaagde uit te brengen. Dr. Joer ger komt tot de conclusie, dat Frankfurter beperkt verantwoordelijk geacht moet wor den. Alle natuurlijke hulpbronnen der aarde moeten in dienst van den mensch worden gesteld. Minister president Blum en de Fransche minister van nationale economie zijn gigter- morgen aanwezig geweest in een bijeen komst van de „Fransche ontvangst" een verwelkomings-centrum voor buitenland sche journalisten. Verder waren aanwezig talrijke persoonlijkheden uit letterkundige artistieke, politieke en journalistieke Fran sche en buitenlandsche kringen. Blum sprak bij deze gelegenheid een korte rede uit, waarin hij zeide zich te interesseeren vooor het werk der vereeniging en het te betreuren, dat hij met de buitenlandsche journalisten niet het contact had, dat zij zouden wenschen evenals hijzelf dat wenschte. De minister van sociale economie, Spi- nasse, zette vervolgens uiteen, dat do re geering de opvatting is toegedaan, dat een modern land niet meer op zichzelf kan le ven en dat de technische vooruitgang er in bestaat gebruik te maken van alle na tuurlijke hulpbronnen en van het in dienst van den mensch stellen van alle krachten, waar deze zich ook bevinden en welke taal ook gesproken wordt op het betreffen de gebied. Dit geldt vooral voor den tegenwoordigen tijd, nu de luchtvaart de afstanden ver kleind heeft. Frankrijk wenscht levendig de uitwisseling met het buitenland te be gunstigen en op normale en gezonde ba sis te plaatsen. Het is een land van bescha ving, dat open staat naar alle zeeën ter wereld. Het zou een verloochening van zijn verleden zijn en een miskenning van de toe komst het land niet te willen laten treden in den stroom van het internationale leven Wij hebben, aldus de minister een invoer noodig ten bedrage van 15 milliard buiten landsche producten en om die invoer te be talen moeten wij voldoende hoeveelheden goederen uitvoeren. Wij hebben er behoef te aan, dat in de wereld een evenwicht der prijzen gevestigd wordt. Daarom hebben wij de Monetaire Entente tusschen de drie groote mogendheden tot stand gebracht en hebben wij gepoogd de mogelijke consequenties te trekken uit de gemeenschappelijke verklaring, die een grooten weerklank in de geheele wereld heeft gehad. Door het vestigen van den monetairen vrede, die de basis vormt van den economischen vrede, zullen wij er misschien in slagen ons de voorwaarden van den vrede-zonder-meer te verwerkelij ken. Daarom stelt spr. ook zooveel prijs op bijeenkomsten als deze, waar het con tact met de journalisten van vreemde landen versterkt wordt. De kwestie der vrijwilligers aan leiding tot harde woorden. De non-interventiecommissie heeft de aan bevelingen der subcommissie betreffende de indirecte interventie aanvaard en de leden kwamen overeen deze aan hun respectieve regeeringen ter kennis te brengen. Naar het agentschap Havas verder meldt, bevatte het rapport der subcommissie een tweetal aanbevelingen en wel ten eerste tot het nemen van maatregelen, die bestemd zijn om eiken vorm van indirecte interven tie te voorkomen. Ten tweede maatregelen tot het verbieden van elke recruteering van vrijwilligers be stemd voor Spanje, het zenden daarvan of het toelaten dat deze over het grondgebied van een land trekken op hun weg naar Spanje. De Italiaansche en Duitsche afgevaardig den gaven slechts te kennen, dat zij deze beide punten ter kennis van hunne regee ringen zouden brengen en hechtten hun goedkeuring er slechts aan onder voorbe houd, dat hunne regeeringen daarmede ac- coord gingen. Voor het eerst sedert zijn aan komst te Londen heeft von Ribben- iÏTt trop het woord gevoerd. Hij gaf te verstaan, dat zijn regeering waar schijnlijk niet zou kunnen aanvaar den, dat men de kwestie der vrijwil ligers onafhankelijk van het grootere probleem der indirecte interventie zou behandelen. Bovendien deelde hij mede, dat er zich meer dan 35000 Sovjet Russische burgers in Spanje bevinden en voegde er nog aan toe, dat een groot aantal Russische offi cieren en onder-officieren als kader dienst deden bij de vrijwilligers. De Sovjet-Russische ambassadeur, Maiski, viel heftig de Duitsche, Italiaansche en Por- tugeesche delegaties aan, die naar hij zeide, sedert drie maanden op systematische wijze obstructie voerden tegen de werkzaamheden der commissie. Na te hebben verklaard, dat deze werkzaamheden zich tot nu toe beperkt hadden tot niets dan woorden, sprak hij op formeele wijze de verzekering van Von Rib- bentrop tegen, met betrekking tot de 35000 Sovjet-Russische burgers in Spanje, doch verklaarde, dat 6000 goed-uitgeruste en goed gewapende Duitsche soldaten in de rangen LIJKEN VAN MANNEN, VROUWEN EN KINDEREN DRIJVEN OP DE EINDELOOZE WATEROPPERVLAK TE. NIJPENDE LEVENSMIDDE- LENSCHAARSCHTE. De plaatsvervangende chef van den ge- neralen staf van het Philippijnsche leger, generaal Basilio Valdes, heeft een inspec tie-vliegtocht gemaakt boven de Noorde lijke provincies van het eiland Luzon, dat, zooals gemeld, dezer dagen door een ont zettende overstrooming is geteisterd. Bij zijn terugkeer heeft hij in een inter view met een correspondent van United Press verklaard, nog nooit zooveel ellende en verschrikking te hebben gezien Valdes merkte op, zelfs niet bij benade ring te kunnen mededeelen, hoeveel slacht offers zijn te betreuren, doch hij voegde hieraan toe, dat de hoop bestaat, dat de eerste vage schattingen wellicht te hoog Zijn. Uit zijn vliegtuig kon hij waarnemen, hoe talrijke menschen zich radeloos aan wrakstukken vastklampten, om niet met den stroom te worden meegesleurd en den verdrinkingsdood te sterven. Honderden cadavers dreven op de ein- delooze wateroppervlakte. Tusschen de ruinen dreven de lijken van talrijke man nen, vrouwen en kinderen. Met de rnede- deeling, dat het water thans langzaam zakt, besloot de generaal het interview. Bij de bergings- en opruimingswerkzaam heden is inmiddels gebleken, dat het aan tal slachtoffers van de overstroomings- ramp naar alle waarschijnlijkheid de dui zend zal overtreffen. der opstandelingen streden. Verder gaf hij als zijn meening te kennen, dat de tegen spoed van Franco Duitschland en Italië nog meer overtuigden van de noodzakelijkheid van interventie. Ook maakt Maiski onderscheid tusschen de vrijwilligers der internationale brigade, die uit Italianen, Duitschers, Franschen, Polen en Engelschen bestond, die spontaan naar Spanje waren gekomen en de Duitsche en Italiaansche troepen, die zoo zeide hij, niet zonder goedkeuring van hun land in Duit sche en Italiaansche havens konden zijn uit gerust en verscheept. Tenslotte sprak hij den wensch uit, dat de Duitschers en Italianen, niet tot aan die uitersten zouden gaan, waarbij zij misschien nog meer hadden te verliezen dan te winnen. Stefanie meldt uit Vaticaansche Staat: De H. Vader heeft gisteren in zijn particu liere kapel de H. Mis bijgewoond, welke door een zijner geheim-kamerheeren werd opge dragen. In den loop van den dag heeft de zuster van Zijne Heiligheid, Camilla Ratti, een be zoek aan den herstellenden zieke gebracht. Zij toonde zich zeer tevreden over den ge zondheidstoestand van den H. Vader, doch verklaarde, dat een langdurige rust noodza kelijk zou zijn. In verband met de instructie, welke is geopend wegens het verdwijnen van docu menten uit een dossier van de griffie der rechtbank te Brussel, welke betrekking hadden op de wapensmokkel, is een re dacteur van de „Pays Reël" het blad van Degrelle en een ambtenaar ter griffie ge arresteerd. Een ander ambtenaar is voor- loopig in vrijheid gelaten. Ongaven omtrent het juiste aantal slachtoffers worden pas over enkele dagen verwacht, wanneer in de talrijke geheel verwoeste dorpen eenigermate orde is ge. brDehtcatastrophe heeft de provincie Isa. bella wel het hevigst getroffen. De gouverneur dezer provincie heeft aan het hoofdkwartier van het Roode Kruis te Manilla telegrafisch doen weten, dat alleen in ziin gebied niet minder dan tien dorpen door den vloed volkomen zijn weggevaagd. In het telegram, waarin op de allereerste plaats dringend om medicamenten en ver- plegend personeel wordt verzocht, heet o.a.t [n de steden van de proiincie Isabella heerscht een ontzettende chaos. Momenteel is het nog niet mogelijk, het aantal dooden en gewonden ook maar bij benadering aan te geven. Honderden huizen zijn door de golven meegesleurd en totaal versplinterd. De spoorwegverbindingen zijn vrijwel alom verbroken, zoodat de opruimingswerkzaam. heden en meer speciaal het zenden van hulp. expedities enorme moeilijkheden ondervin- ^Behalve de ontzettende verwoestingen, welke door de vloedgolf zijn aangericht, treedt op het oogenblik ook een nijpende levensmiddelenschaarste aan den dag, tem gevolge waarvan het lijden der duizenden dakloozen nog wordt verscherpt. Reeds wegens de havenstaking aan de kust van den Atlantischen Oceaan was de levensmiddelenvoorraad sterk geslonken. Thans evenwel is de kwestie der levens middelen acuut geworden, aangezien tenge volge van den overstrooming talrijke weiden zijn overstroomd en het vee is gedood. Bo vendien zijn tal van morgens tarwe-bouw. land verwoest. De president der Philippijnen, Quezon, die zich aan boord van de „Empress of Japan" op weg naar Hongkong bevindt, heeft den staat van beleg afgekondigd en al degenen, die daartoe in staat zijn, opgeroepen, hulp te verleenen. Hij voegde hieraan toe, dat zij, die tracht ten profijt te trekken uit den noodtoestand, zeer zwaar zullen worden gestraft. Bijzonderheden worden niet ge publiceerd. De Italiaansche ministerraad heeft gister morgen besloten tot het invoeren van een nieuwe organisatie der luchtmacht over eenkomstig de eischen der nationale defen sie. Nadere bijzonderheden worden niet be kend gemaakt. In een tweede ontwerp-decreet wordt wij ziging gebracht in. de gebieden, waarin voor vliegtuigbouw en -voorziening het land is in gedeeld. De luchtvaartdirecties worden thans tot vier gebracht, n.1.: Turijn, Milaan Bologna en Napels. Raubaix herademU Het ernstige steenkool conflict, dat ge durende acht weken groote belemmeringen heeft veroorzaakt voor de industrie van Roubaix en Tourcoing, zoodat het zelfs noodig werd militairen als arbeiders te doen werken, is gisteren geëindigd. De sta kers hebben met algemeene stemmen be sloten het werk hedenochtend te hervatten Evenals de textielarbeiders krijgen zijn 10 procentl oonsverhooging. Niets wordt gewijzigd in de stukwerkre geling, waarvan de arbeiders opheffing eischten. COMMUNISTENPROCES IN BULGARIJE. De rechtbank van Starwstara Zagora heeft uitspraak gedaan in het proces tegen veer tig leden van een communistische organi satie, die er van beschuldigd werden, ver scheidene gendarmes te hebben vermoord, vijf beklaagden werden ter dood veroor deeld, vier tot levenslange gevangenis en de overigen tot gevangenisstraffen tusschen 3 en 15 jaar. FANTASTISCHE MEDEDEELING VAN DEN „PETIT JOURNAL". IN 1942 HOOPT MEN GEHEEL GEREED TE ZIJN. PARIJS. December 1936. DE laatste gebeurtenissen, die de we reld in opwinding deden verkeeren, stellen het Fransche volk opnieuw voor het vraagstuk, of het land in geval van oorlog voldoende beveiligd is. Een aantal Parijsche dagbladen van de meest verschil lende richtingen houdt zich sinds weken met dit brandende probleem bezig. Prominente Fransche persoonlijkheden, zooals generaals, politici, schrijvers, economen en journalisten nemen aan de discussies over dit thema deel. Is Frankrijk tegen een eventueelen aan val voldoende beveiligd? Tot 1935 berustte het Fransche verdedigingssysteem in de eerste plaats op politiek-militaire bondge nootschappen, in de tweede plaats op de be langrijkste militaire clausules van het Ver drag van Versailles, en in de derde plaats op de superioriteit van het Fransche leger. De opzegging van de militaire clausules van het Verdrag van Versailles en de bezet ting van de Rijnlandzöne door de Duitschers stelden Frankrijk voor nieuwe feiten. Reeds de regeering Sarraut nam het initia tief, door de voorbereidende maatregelen tot een nieuw-Fransch verdedigingssysteem te treffen. Aan de regeering Léon Blum, in het bijzonder aan den minister van Oorlog Da- ladier bleef de taak, dit verdedigingssysteem verder uit te werken. Door het decreet van 6 Juni 1936 vormde Daladier een permanent comité, dat uit de vertegenwoordigers van de ministeries van Oorlog, Marine en Lucht vaart was samengesteld. Onder de controle van dit comité staan: 1. land-, zee- en lucht strijdkrachten; 2. de uitvoering van het be wapeningsprogramma; 3. de mobilisatie van de industrie; 4. het scheppen van een budget voor de landsverdediging; 5. de bestudeering van de internationale bewapeningsprogram- HET WERK VAN DALADIER. Frankrijk vond in Daladier de geschikte persoonlijkheid, die dank zij zijn moderne opvattingen in het Fransche verdedigings systeem in de weinige maanden van zijn ambtstijd groote verbetering wist te bren gen. Daladier is van meening, dat Frank rijk nog steeds duidelijk bewijst, dat het den vrede wenscht. Anderzijds is hij echter de opvatting toegedaan en met hem de regeering en het geheele Fransche volk dat de vrede op dit oogenblik slechts ge garandeerd kan worden, indien Frankrijk ook in de toekomst militair sterk blijft. Het ministerie van Oorlog en de Fransche regeering begonnen derhalve met een mo derniseering van het oorlogsmateriaal, zoo als tanks, vliegtuigen en oorlogsschepen, die in staat moeten zijn, de verbindingen tusschen het moederland en de koloniën in geval van oorlog in stand te te houden. In de allereerste plaats echter tracht Daladier, den arbeiders duidelijk te maken, dat de sociale vrede in het land zelf absoluut nood zakelijk is, om de capaciteit van de wapen industrie tot het maximum op te voeren. Evenals in het jaar 1914, na den moord aanslag op Jaurès, de toenmalige Fransche minister-president Viviani op de vader landslievende gevoelens van de Fransche arbeidersklasse werkte, roept op het oogen blik Daladier de Fransche arbeiders toe: „Frankrijk moet beveiligd worden en met Frankrijk de democratie en de vrijheid!" DE BETREKKINGEN MET ENGELAND. Volgens de meening van de Franschen is Engeland nog steeds de meest trouwe en veilige bondgenoot. Engeland's bewapening zal in den tijd van drie jaren zoover zijn dat geen Europeesche staat den oorlog te gen dit land zou kunnen beginnen, zonder het risico van een vernietigenden neder laag te loopen. Daarom zat Frankrijk in de buitenland sche politiek geen acties ondernemen die niet de instemming van de Engelschen ge nieten. De cntieke jaren voor Europa zullen volgens de meening van Frankrijk en Enge land tusschen 1937 en 1942 liggen. Omstreeks dien tijd zullen beide mogendheden hun be- w.p,»,„g op gehrscht dat de kansen voor hun tegenstanders om 'H eventueeelen oorlog te winnen, tot een mini mum gereduceerd zouden zijn. Er blijft nu nog de vraag, of Frankrijk tot dit tijdstip voldoende beveiligd is. Men vreest in Frankrijk zij het wellicht ten onrechte dat in Duitschland een dergelijk aanvals plan bestaat. Zoo men de sensationeele publi catie in den „Petit Journal" gelooft, bestaat dit plan uit de navolgende bijzonderheden. De aanval zou tegelijkertijd door België en Nederland eenerzij ds en door Zwitserland anderzijds plaatsvinden. In t Noorden zouden Limburg en Luik, in het zuiden St. Etienne en Lyon het doel zijn. Daardoor zou de Maginot-linie van de flan ken af opgerold kunnen worden. Tezelfder tijd zou een frontaanval met 120 tanks per ulometer op de verschillende vestingen ondernomen worden. Indien dit nu werkelijk mogelijk ware, zou inderdaad het gevaar beslaan, dat de Maginotlinie binnen den tijd van 24 uur doorbroken zou zijn. Maar dit is natuurlijk slechts theorie. Hoewel een dergelijk plan waarschijnlijk s.echts In de verbeelding van den „Petit ournal bestaat, gelooft men in Frankrijk zooals gezegd toch in de theoretische moge- 'J ^eid daarvan. En derhalve bereidt men zie i op de verdediging tegen een dergelijken gigantischem aanval voor. Het is dan ook begrijpelijk, waarom Frank- "J in de Spaansche kwestie zoo voorzichtig te werk gaat. De Franschen zijn bang voor den oorlog, maar zouden zij er eenmaal toe gedwongen worden, dan willen zij ook tot het uiterste voorbereid zijn.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6