KLOOSTERBALSEK: aan Winterhanden en Wintervoeten Geef Uw hoestend kind AKKER'S verstèrkte ABDIJSIROOP 's Werelds béste Hoestsiroop Predikbeurten jarig ASSCHER-DIAMANT Waar gaan we heen? Gemeenschappelijke wijdings- dienst voor Kerstmis. „Halfbloed". Nat. Chr. Geheelonth. Vereen. Af Den Helder. Mooi werk van dc Commissie van Samenwerking. ELKEN WINTER LEED HIJ 16'jarig bestaan van de TivolL Uit het politierapport Burgerlijke Stand van Den Helder J Geeft haar dan een echt Asscher- juweel Want nimmer lag het gemak kelijker in Uw bereik om zulk een volmaakt geschenk te geven! Een prachtig sieraad voor „haar" - en een goede geldbelegging voor U! Vraagt den Asscher-vertegenwoor diger in Uw stad. De alléénverkoop in den Helder. JUWELIER-H0R106ER-DEN HELDER zijn begrepen 11 boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van 1. De lediging van spaarbusjes in de loop der maand November leverde een bedrag van 2.788,64 aan kleine besparingen. Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes bedraagt thans bijna 2200. Sedert eenige jaren is het in onze stad de gewoonte, dat tegen Kerstmis voorgangers van verschillende^ kérkélijke gemeenten een oecu- menischen (gemeenschappelijken) wijdings- dienst organiseeren. Deze diensten zijn een klein onderdeel van het groote oecumenische streven der kerken, zooals dit heden ten dage zich ontwikkelt. Te midden van veel versnip pering onzer dagen, zoeken de kerken thans punten van samenwerking en overeenkoms. Welk een ontzaglijk werk hieraan vastzit, zal in 1937 blijken, wanneer in Engeland, te Oxford en daarna te Edinburgh twee groote wereld conferenties der kerken zullen worden gehou den. Zondagavond a.s. zal om 7 uur in de Nieuwe Kerk a. d. Weststraat wederom de gebruike lijke en meestal drukbezochte wijdingsdienst plaats vinden. Het thema van dien avond Is: „Christus het antwoord op den nood der tij den". Een speciale liturgie (orde van den dienst) is opgemaakt. Spreken zullen ds. M. van Wichen, ds. H. A. Enklaar en ds. P. J Smidts. Past. Moleman zal den avond inleiden, terwijl ds. F. W. J. van der Poel dezen sluiten zal. Een ieder is vriendelijk welkom. Men zie ook het betreffende advertentie in dit nummer. HUWELIJKS-DESSINS. In het Amsterdamsch Coupon- magazijn. Er is op dit moment slechts één huwelijk, dat in het algemeene teeken der belangstelling staat en wel het aanstaand huwelijk van onze Prinses met den Prins Von Lippe Biesterfeli. Uit den aard der zaak zijn er tal van zaken- menschen, die hun gehechtheid aan ons vors tenhuis middels een gepaste reclame naar bui ten brengen er. onder hen behoort zeker het bekende Couponhuis in de Keizerstraat. Het heeft een groot aantal dessins voorradig, waarop in bonte verscheidenheid de wapens der beide vorstenhuizen gedrukt zijn. Een nouveauté, dat zeker zijn aantrekkings kracht niet zal missen. Indisch tooneelstuk Zondag in „Casino". De „Casino"-directie verzoekt ons nog even te willen wijzen op de opvoering van het Tropenspel „Halfbloed", dat morgen door het Tooneelgezelschap onder directie van Ko van Sprinkhuyzen, hier voor de 3e maal zal wor den opgevoerd en ditmaal tegen uiterst lagen entreeprijs. De beide vorige keeren heeft dit boeiende en goed gespeelde stuk hier veel succes on dervonden, wat voor de directie een aanleiding was voor een herhaling. Ook de pers schrijft gunstig over stuk en spel. We laten hieronder enkele persuittreksels volgen: Stuk en spel vielen zeer in den smaak van de honderden toeschouwers en de spelers had den dan ook na elk bedrijf een dankbaar en enthousiast applaus in ontvangst te nemen. Van Sprinkhuijsen is er in geslaagd, door aanvulling van zijn gezelschap met enkele ge routineerde acteurs, een zeer gave voorstel ling te geven, zoodat de volle zaal voor durend geboeid werd. ui -«TI FtfTTt) POGTPET ATELIER^ r~ JAC.Pt BCEP Afd. Den Helder. Bovengenoemde vereeniging geeft op Dins dag 15 December a.s. haar jaarUjksche propa- pangda-filmavond in 't Evangelisatiegebouw Palmstraat, alhier. Ieder die een vorigen film avond bezocht, weet, dat naast het propagan distisch karakter, het aangename niet uit het oog werd verloren. Ook het thans opgestelde programma zal dit opnieuw aantoonen. De vertooning geschiedt met onbrandbare films. Voor nadere gegevens verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie. Onderdeel van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden. Er moet nog veel geholpen worden! Nadat het Nationaal Crisis Comité op geheven was, kwam aldra tot uiting, dat men het niet zonder een instelling, die voor die menschen werkte, zou kunnen stellen. Die menschen zijn de z.g. „stille armen", kleine middenstanders, ouden van dagen, menschen, die niet naar armbe stuur of maatschappelijk hulpbetoon gaan om hun nood te openbaren, doch die reik halzend uitzien naar den steun, die hen uit de benarde omstandigheden kan redden. Een geregelde ondersteuning baat deze menschen niet, zij behoeven een bedrag voor schuldregeling, betaling van hypotheekrente, handelsgeld, enz. Deze hulpverleening gaat de draagkracht van plaatselijke liefdadige instel lingen te boven, vandaar, dat, 11 Mei van dit jaar, op uitnoodiging van den Minister van Binnenlandsche Zaken, in het leven geroepen is de stichting Nationaal Fonds voor Bijzon dere Nooden. Hier ter stede werd een plaatselijk comité van dit Nationaal Fonds opgericht, waarvan het dagelijksch bestuur gevormd wordt door de heeren P. A. Smits, voorzitter, L. Bandsma, vice-voorzitter, B. Fels, secretaris, en M. A. Grünwald, penningmeester. Dit comité, dat op initiatief van onzen bur gemeester werd geïnstalleerd, staat bekend onder den naam van Commissie van Samen werking voor Bijzondere Nooden. Die Com missie heeft in den korten tijd van haar be staan zij is 1 October j.1. hare werkzaam heden begonnen al zeer veel goeds gedaan. Zij wil bemiddelend optreden tusschen debi teur en crediteur en een soepele afbetaling te verkrijgen. Wij zullen dit met eenige voor beelden van gevallen, die zich bereids voor gedaan hebben, illustreeren. Een leverancier had een middenstander, die niet betalen kon, voor de rechtbank gedaagd om voldoening van het hem toekomende be drag te verkrijgen. De man ging naar de Commissie van Samenwerking, hetgeen hij overigens veel te laat deed, want men moet het niet zoo ver laten komen. De Commissie spande zich er achter en van den kanton rechter kreeg zij gedaan om de vervolging in te trekken. De man kwam er nu nog met ge ringe kosten af en met den schuldeischer werd een regeling getroffen, waarbij de betrokkene in staat gesteld werd om zijn schuld met kleine bedragen af te betalen. Hier volgt een voorbeeld, waarbij de Comi missie de saneering van een bedrijf op zich nam. Een zaak dreigde failliet te gaan, daar zij wat men noemt „dik in de schuld" zat. Toen de zakenman bij de Commissie terecht kwam, onderzocht deze eerst of het bedrijfje wel loonend te maken was. Dit bleek het geval te zijn, waarna men den man er boven op bracht door den schuldeischers een accoord aan te bieden. Dit werd geaccepteerd, want men begreep heel goed, dat dit accoord meer zou opleveren dan er ooit uit het faillissement zou komen. In zulke gevallen tracht de Commissie het geld bijeen te brengen uit eigen middelen, ter wijl zij steun zoekt bjj familieleden, kerkge nootschappen en bij het Nationaal Fonds in Den Haag. Dank zij den KLOOSTERBALSEM komt hij daar voor goed van af. „Door mijn beroep moest ik den ge- geheelen dag op straat loopen en daar door gingen de plekken altijd open en begonnen te zweren. Van alles pro beerde ik, maar baat vond ik niet, tot dat ik met Kloosterbalsem begon. El- ken ochtend en avond deed ik die o; de plekken. Ze genazen binnen eei week prachtig en voor goed. Au smet ik als 't koud wordt van te voren mij. handen en voeten eiken ochtend me Kloosterbalsem in en heb sedert diei. geen last meer van winterhanden en -voeten gehad." w s M ■g.Gr. SKKFD'S OfttQINEEL TER INZAG: Geen goud zoo goed" Onovertroffen by brand-en sn(jwonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 3t ct Potten: 02% ct. en 1.04 Verwaarloozen van zoo'n hoest kan onberekenbare gevolgen hebben. Als Ge dadelijk Akkers verstèrkte Abdijsiroop geeft, zult Ge reeds morgen verbetering kunnen waarnemen. Voor de ieere slijmvliezen van kinderen is Akker's Abdijsiroop vanouds het béste en beproefde middel, want het is een natuurlijk kruiden-middel, samengesteld uit beproefde „genees-cniyden", waarvan de verrassende werkzaamheid reeds in de grijze oudheid aan ingewijden bekend was. De werking van Akker's Abdijsiroop is nu bovendien door Apotheker Dumont krachtig versterkt door toevoeging van de hoest-bedwingende stof „codeïne". Abdijsiroop schaadt niet, lost het vastzittend slijm snel op, verdrijft de hoest, versterkt de ademhalings-organen en geneest. Terecht noemt men Abdijsiroop dan ook: Verlaagde prijzen: f 0.75 - f 1.25 - f 2.- - f 3.50. Overal verkrijgbaar f 'V V- i f ■*- i' -/•' Een ander voorbeeld van de werkzaamheid van de Commissie is het volgende. Een klein zaakje dreigde ten onder te gaan, omdat alle leven er uit was. De inwoner was van goe den wille, doch de contanten ontbraken hem om zijn zaak wat op te knappen. Dank zij de bemiddeling van de Commissie loopt het zaakje thans weer aardig, omdat men den man een aanvullend bedrag, een handelsgeld ter beschikking kon stellen. De winkel werd opgeknapt, er werden wat advertenties ge plaatst, waardoor de aandacht weer op het zaakje gevestigd werd, kortom, de levensvat baarheid van het winkeltje werd volkomen bewezen. Zoo is er ook nog het geval van den man, die zijn hypotheekrente niet kon betalen, waarop deze door de Commissie voorgeschoten werd. De betrokkene betaalt nu met kleinere bedragen af. Uit al deze voorbeelden blijkt wel, dat de Commissie geen instelling is, die zich met armlastigen bezig houdt. Zij treedt alleen op voor hen, die het dreigen te worden, doch het nog niet zijn. Voor zoo ver mogelijk zal de Commissie er steeds op uit zjjn om armlastigheid te voorko men. Medewerking van de betrokkenen is dan oo*- gewenscht, in zooverre dat zij liever niet moeten komen als het te laat is. Bedenkt wel, dat de reddingskans grooter is naarmate men sneller bij den dokter is! Door in bovengenoemde en ook in andere gevallen bemiddelend op te treden heeft de commissie in haar korte periode van werk zaamheid al een kleine 1000.uitgegeven. Nu spreekt het vanzelf, dat dit zoo niet door kan gaan, d.w.z. zonder dat de commissie op haar beurt geldelijk gesteund wordt. Tot nu toe heeft men zich kunnen bedruipen van gel den, die er nog van het Crisiscomité in kas waren, maar dat is bijkans op en toch is het dringend gewenscht, dat de Commissie haar werkzaamheden zal kunnen blijven voortzet ten. Er zijn nog heel wat nooden te lenigen, neemt U dat gerust van ons aan! Nu is er door het Nationaal Fonds een actie op touw gezet om gelden te verzamelen. Op Zaterdag 19 December a.s. wordt door het geheele land een speldjesdag gehouden, waar van de opbrengst bestemd zal zijn voor de plaatselijke commissies. Deze speldjesdag zal ingeleid worden door een radioprijsvraag, welke gehouden wordt op Maandagavond a.s., voorafgaande en welke H. K. H. Prinses Juliana een toespraak tot het Nederlandsche Volk zal houden. Plaatselijk wordt deze actie nog onder streept door een circulaire, welke bfj een groot aantal inwoners dezer gemeente waar schijnlijk Dinsdag a.s. bezorgd zal worden. Wij spreken de hoop uit, dat door een en ander onze plaatsegenooten overtuigd zullen zijn van de dringende behoefte, die er bfj de Commissie van Samenwerking aan geldmid delen bestaat. Van harte hopen wij, dat velen hun bijdrage zullen willen offeren. Deze week is nog eens duidelijk aan het licht gekomen, welk een offervaardigheid onze plaatsgenoo- ten aan den dag kunnen leggen, als het een goede zaak betreft. Welnu, de zaak waar het hier om gaat is een eere-zaak. Wtf moeten trachten de verarming van vele onzer mede- menschen tegen te gaan. Dat kunnen we doen als we als één man achter de Commissie staan en haar in staat stellen haar werk voort te zetten. Het adres van den penningmeester is: M. A. Grünwald, Kanaalweg 75. Het giro nummer van het Comité is 168500. Alle giften, groot of klein, zijn hartelijk welkom! Prachtige jubileumvoorstelling met „Muiterü op de Bounty". Als men ons de vraag zou stellen, wat we belangrijker vinden, het feit, dat het Tivoli- theater dezer dagen 16 jaar bestaat of dat te dezer gelegenheid „Muiterij op de Bounty" vertoond wordt, dan zouden we zonder aarze len: „het laatste" antwoorden. Want de Tivoli zal veel ouder worden dan 16, maar het zal lang duren voor er weer een filmwerk zal verschijnen, dat deze film zal overtreffen. En daarmede is al veel goeds van „Mutiny on the Bounty" gezegd. Welk een gelukkige combinatie treft ons hierin van historie en fantasie, van harde werkelijkheid en roman tiek! De geschiedenis verhaalt, dat in het jaar 1787 uit de Engelsche haven Portsmouth een zeilschip, genaamd Bounty, zee koos voor een reis van 2 jaar naar de Stille Zuidzee. Captain Bligh was een tip-top zeeman, maar voor de opvarenden van zijn schip niet minder dan een tyran, die zijn mannen slechts kon regeeren met de wet van de vrees in de hand. Zijn bar- baarsch optreden leidde er toe, dat kort na den aanvang van de terugreis, nadat men op Tahiti rijken buit gemaakt had, zijn eersten officier geen enkel commando meer van hem kon verdragen en met een aantal opvarenden aan het muiten sloeg, waarbij hij er in slaagde zich van de „Bounty" meester te maken. Hij zette Bligh en hen, die dezen trouw bleven, in een sloep op volle zee en keerde zelf terug naar Tahiti, waar de mannen langen tijd als in een paradijs leefden. Totdat Bligh, thans als gezagvoerder van een ander schip, terugkwam om vergelding. Een wilde jacht door het toen nog ongekar- teerde gebied van de Zuidzee volgde, waarbij Bligh's schip op een rif liep en de „Bounty" op de kust van een rotsachtig eiland gezet werd en verbrand. Daardoor werden de op varenden gedwongen met de vrouwen, die zij op Tahiti gehuwd hadden, voor eeuwig daar te blijven. De afstammelingen van deze men schen moeten nog steeds op dat eiland, Pil- galrn, wonen. Dit gebeuren is door de Metro Goldwyn Mayer verfilmd en zij gaf de leiding in handen van Frank Lloyd, den kundigen regisseur. Het resultaat was een prachtig document, waarin de projectie op het witte doek circa 2/ uur vordert! Van begin tot eind is het spannend, de milieu-schildering is uitstekend verzorgd en de regie, wel, daar hebben we diep respect voor. De wijze toch, waarop het leven aan boord van het zeilschip geteekend is, en b.v. het uitroeien van de geheele bevolking van Tahiti als de „Bounty" op de reede gekomen is, het is prachtig. Het gegeven zelf is van mannenmoed en kracht, van een hondsch en ruw zeemansleven uit de 18de eeuw, van kapitein en van een rechtschapen eersten officier, van kerels en lafaards, van leed en van luim. Scherp teekenen de contrasten zich af in karakter en in leven aan boord en aan land. Charles Laughton speelt den captain Bligh als ware hij persoonlijk een baarlijke duivel. We vragen ons af, hoe zoo'n perfecte tyran- vertolker evengoed een Rembrandt kan zijn... Een pracht-creatie van dezen Engelschen acteur! Zijn landsman Franchot Tone is de midshipman, de adelborst, de jonge zeeman vol idealen, een held, een ridder ter zee! De eerste officier wordt gespeeld door Clark Gable, wiens grijns in dit kader niet paste. Prachtig was hij eerst toen die grijns ver dwenen was en hij als hoofd van de muiters zich bewust was van zijn verantwoordelijkheid. Wij noemden de drie voornaamsten van de uitgebreide cast, waaronder we verschillende uitstekende typen ontdekten en waarvan als geheel gezegd kan worden, dat z(j een ge slaagd geheel vormt. Zondag 13 December 1936 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. vid. Poel 's Avonds 7 uur, Oecumenische Dienst. Verschillende sprekers. tV ester kerk, (Helden der Zeeplein). Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar. Heilig Avondmaal. 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meijnen Voortzetting H. A. - Dankzegging Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur Ds. Meijnen. s Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. N. v. d. Kraats. Donderdagavond 7.30 u., Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur de heer J. Rebel. Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing door den heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. J. F. Meiners Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Na den dienst ledenver. „Liefde Sticht" Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. K. de Bel, van Schiedam 's Avonds half zes, J. Luther Ramp Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Lengestraat 76). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Tuindorp. Verschillende sprekers, 's Morgens 10.30 uur en 's avonds 8 uur samenkomsten met verschillende sprekers Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. Natuurhistorisch Museum. Elke week: Woensdag nam. van 35 u. en van 810 u. en Zaterdag nam. van 36 u., alsmede op den eersten Zondag van elke maand nam. van 35 u. Zaterdag 12 December. Casino, 8 u. Gymnastiekuitvoering „O.K.K", Musis Sacrum, 8 u. Feestavond Adelborsten. Zondag 13 December. Casino, 8.15 u. Tooneelvoorstélling „Half bloed". Maandag H December. Casino, 8 u. Generale repetitie Off. Tooneel- vereeniging „De reis naar Turkije". (Toegang marineschepelingen Gebouw Hoogstraat 65, 8 u. Psychometri sche séance. „Mutiny on the Bounty", een sterk histo risch dramatiek, dat tot ons spreekt door de bovengenoemde kwaliteiten, waaraan nog toe gevoegd kan worden, dat in tegenstelling met de gemiddelde films, het scénario tot in détails doorwerkt is. Waschgoed gestolen. Door een bewoonster van de Ooievaarstraat werd aangifte gedaan, dat 's nachts eenig waschgoed van haar waschlijn is ontvreemd. Een onderzoek Vvordt ingesteld. Vernieling. Door een bewoner van de Langestraat werd aangifte gedaan van vernieling van eenige glasruiten van zijn woning. Een onderzoek wordt ingesteld. Door een bewoonster van den Dijkweg werd aangifte gedaan, dat een steen door een glas ruit van haar woning werd gegooid. Een onderzoek wordt ingesteld. van 10 December. GEHUWD: M. Kwast en G. Groen; P. J. van Ier Sloot en G. Schotman; J. C. van der Weerd en H. Schenk. BEVALLEN: J. Landzaadvan der Jagt, z. OVERLEDEN: Wed. R. Nieuwenhuizen, geb. E. Jongebloed, 82 j.; M. Wolters, (m.), 62 j.; A. J. J. Krijnen, (v.), 25 j. van 11 December 1936. OVERLEDEN: D. VisserSman, K jaarj W. A. uon(jn, (m.), 43 jaar.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7