Hevige strijd om Madrid Dc Fransche Kamer herdenkt Mermoz De Bilt seint Laatste Telexberichten Duitschland staakt anti christelijke actie Jesse Owens De grensregelingen in het Verre Oosten Het optreden van Onderwijzerspensioenen De dijkval bij Kapelle Arrondissements rechtbank te Alkmaar 1AC0B DE RUITER. C. van 't HERT, SPANJE de verdedigers houden stand. Vijfiien soc.- democraten veroordeeld Russisch vaartuig mag niet vertrekken Nederlandsche zeelieden De waddenzee-haringvisscherij Nagekomen advertentie De Maandag aan het centrale front begon nen strijd in den sector van Boadilla, werd gisteren met dezelfde hevigheid voortgezet Ondanks de door de rechtschen daartoe aan gewende pogingen, konden ze den weerstand jv-an de linies der regeeringstroepen niet bre ken. Laat in den middag hebben de opstan delingen, wien een zwaar verlies was toege bracht, hun stellingen weer kunnen inne men. Op enkele plaatsen hebben de regee ringstroepen hen achtervolgd en hun daar bij zware verliezen toegebracht. Tijdens den aanval bracht de vijand een overvloed van materiaal in het veld, met name tanks, die door granaten tot staan werden gebracht. De luchtmacht der regeeringstroepen heeft .verkenningsvluchten uitgevoerd en de troe penconcentraties in den sector van Campa- mento Carbanchel en den weg Villa Viciosa Brunete met mitrailleurvuur bestookt. De strijd in het Noorden. De raad van verdediging der Baskische re- keering deelt mede: de luchtstrijdkrachten der opstandelingen zijn gisteren verschenen in den sector van Utrandiano, waar zij ver kenningsvluchten ondernamen. Aan het front van Villareal hebben wij met intensief ivuur een aanval van den vijand opgevangen, 'die zich meester wilde maken van onze stel lingen. Aan den rechtervleugel van den sector Saismendi hebben onze troepen een klei nen vooruitgang behaald, welke onze vroe gere stellingen verbeterd heeft. Aan de rest van het front heerscht vol- jkomen rust. Radio Sevilla heeft omtrent den strijd in Baskenland medegedeeld, dat tijdens den aanval der rechtschen op het front van Santander, waarbij zij Quintanillas de la Escalada bezetten, de regeeringstroepen 70 dooden en een honderdtal gewonden ver loren. De Catalaansche regeeringscrisis. De Catalaansche regeeringscrisis duurt nog voort. Companys heeft gisteren bespre kingen gevoerd met de voornaamste ver tegenwoordigers van de republikeinsche en Syndicalistische machten. Men hoopt, dat de crisis, ondanks de nog bestaande moei lijkheden, heden haar oplossing zal vinden, fen dat de nieuwe ministerraad op dezelfde •wijze als de vorige zal zijn samengesteld. Russisch schip in brand. In den afgeloopen nacht meldde het Amerikaansche schip „President Seano- kin" dat 43 mijl benoorden Oran een Sovjet-Russisch schip in brand stond. Het schijnt, dat de bemanning zich aan Boord van een Spaansch oorlogsschip kon begeven. Een aantal schepen hebben zich paar de plaats des onheils begeven. Uitwisseling van gijzelaars met kerstmis. Uit San Sebastian wordt gemeld, dat ter 'gelegenheid van het Kerstfeest ongeveer 4000 gijzelaars zullen worden uitgewisseld. Hieronder bevinden zich vooraanstaande personen, van wie reeds gemeld was, dat zij waren overleden. De onderhandelingen Over de uitwisselingen worden gevoerd tus- schen San Sebastian, Bilbao en Pamplona. Hitier stelt het Oldenburger Kruisbeelden-verbod buiten wer king. Hitier heeft de S.A. en de leiders der Hitlerjeugd in Oldenburg opdracht gegeven de anti-christelijke actie te staken. Dit verbod is een gevolg van de opdracht van den provincialen leider der nationaal- socialisten, Karl Roevner, de kruisbeelden te verwijderen uit de scholen en de ziekenhui zen, welke opdracht een storm van protesten deed opgaan onder de bevolking. Pastoor Zoellner, een van de gematigde oationaal-socialisten in de Protestantsche kerk, tracht thans een overeenstemming te bereiken met de confessioneele synode welke wordt geleid door dominee Niemoeller, ten einde een christelijk front te vormen. In haar heden gehouden bijeenkomst heeft de Kamer met algemeene stemmen het vol gend voorstel aangenomen: „De Kamer, diep bewogen door de verdwij ning van den edelen luchtheld Mermoz en zijn bewonderenswaardige bemanning, zich lot tolk makend van het geheele land, brengt buide en spreekt haar bewondering en dank baarheid uit aan de heldhaftige zonen van Frankrijk, die de eer der nationale kleuren tot aan de andere zijde van den Oceaan badden gebracht." Alvorens dit voorstel in stemming werd gebracht, had zich de minister van lucht vaart. Piere Cot namens de regeering bij dit eerebetoon aangesloten en verklaard: „Mer- m°z is niet alleen een groote piloot, hij is «en schitterend Fransch figuur'Na nog eens de hoop te hebben uitgesproken dat de bemanning der „Croix du sud" zou worden teruggevonden, verklaarde hij verder, dat, z°° men in deze hoop teleurgesteld zou worden, de groote luchtvaart-familie en de Air de France bewonderaars en vrienden van Mermoz en zijn metgezellen tot een her denkingsbijeenkomst zouden oproepen; De meest succesvolle sportman van 1937, N e w York: Zooals bekend wordt in ae Vereenigde Staten ieder jaar een rang lijst opgemaakt door Amèrikaansche journa listen, waarop de meest succesvolle sport- men van dat jaar in volgorde van het ver kregen aantal stemmen staan vermeld. Het JESSE OWENS. resultaat van deze enquête voör 1936 is, dat de viervoudige Olympische kampioen, de zwarte athleet Jesse Owens, als eerste op deze ranglijst prijkt. De bekende negerbok ser Joe Louis, die het vorige jaar als num mer een stond genoteerd, staat stans eerst op de negende plaats geklassificeerd. Nieuwe onderhandelingen tus- schen Rusland en Japan Ook de visscherij-overeenkomst ter sprake. Naar officieel gemeld wordt, heeft de nieuwe Japansche gezant te Moskou, Shi- gemitsu, dezer dagen besprekingen gevoerd met den Sovjet-Russischen volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, Litwinof, waar bij de betrekkingen tusschen beide landen nauwkeurig onder het oog werden gezien. In het bijzonder werden behandeld de kwestie over het vormen van z.g. gemengde commissies ter vaststelling van de grenzen tusschen Sovjet-Rusland en Mandsjoekwo en ter beslechting van de grensgeschillen, als mede de kwestie van de verlenging der Ja pansche visscherij-overeenkomst in de Sov jet-Russische territoriale wateren van het Verre Oosten. Bij het vraagstuk van de rege ling der grensgeschillen stond de Volkscommissaris er op dat de Japen ners niet, zooals zij wenschten, als derde partij bij de onderhandelingen zouden optreden, maar als volwaar dige betrokkenen of alleen of met de regeering van Mandsjoekwo teza men. Verder moet naar de opvatting van Sovjet-Rusland de met China gesloten over eenkomst van 1935, geldig blijven, totdat de grenskwesties een definitieve regeling gevonden hebben. Betreffende de vissche rij-overeenkomst verzocht de Japansche ge zant de Sovjet-regeering dit accoord zoo spoedig mogelijk te onderteekenen, over eenkomstig de afspraak van Peiping van 1925. .Daar een langer dralen met het sluiten van het verdrag om politieke redenen bij de Japansche openbare meening verbazing zou kunnen wekken, stelde Litwinof hier tegenover de opvatting, dat eenige techni sche moeilijkheden de oorzaak van het uit stel waren. Wegens hoogverraad jegens het Duitsche vaderland. Dertien leden van de vroegere sociaal-de mocratische partij zijn op een aanklacht van voorbereidingen tot hoogverraad veroordeeld tot gevangenisstraffen van 9 tot wee en een half jaar. Twee andere oud-leden der partij werden wegens het verleenen van hulp bij deze voorbereidingen veroordeeld tot resp. drie jaar en zestien maanden ge- va ngenissraf. Drie andere beklaagden wer den vrijgesproken. Het proces heeft 14 dagen geduurd. In Japansche haven vastge houden. Het Sovjet-Russische stoomschip „Tova- rich Krassin" dat zich op weg bevond van Petropavlowsk (Kamsjatka) naar Wladi- wostock werd door een hevigen storm over vallen. Door bekwaam manoeuvreeren wist de bemanning het anker uit te werpen bij Kaap Sirakami. Na eenigen tijd verschenen echter vertegenwoordigers der Japansche autoriteiten van Fukusima, die, in weerwil van de verstrekte inlichtingen dat het vaar tuig een schuilplaats zocht voor den storm, niet toelieten, dat het weder vertrok. Het schip moet derhalve in'de haven van Fuku sima blijven. In de haven van Londen. Klachten in het Lagerhuis. Londen: In het Lagerhuis heeft men den minister van handel, Runciman, ge vraagd, of het hem bekend was, dat de ka piteins van Nederlandsche motorschepen en andere Nederlandsche vaartuigen bij het bin nenvaren van de haven van Londen voort durend trachten te ontkomen aan de ver plichting van het aan boord nemen van een loods. Bij het verlaten van de haven al dus steller van deze vraag kunnen zij de ze verplichting niet ontduiken, doch dan wordt de loods met duidelijken tegenzin op het schip toegelaten en meermalen is het voorgekomen, dat hij door de taal en het gedrag van den kapitein beleedigd werd. Runciman antwoordde, dat Trinity House niet bekend was met de pogingen tot ontdui king of het gedrag van Nederlandsche ka piteins, zooals dat door den vrager geschil derd was. Alleen was er een ernstige klacht van een loods aan boord, van een Neder- landsch motorschip, maar dit geval is niet geheel onderzocht. Trinity House gelooft overigens wel, dat er onder de loodsen een zekere ontevredenheid heerscht over een ge brek aan beleefdheid vaak getoond door ka piteins van Nederlandsche schepen. De mi nister zal Trinity House verzoeken, hem in lichtingen te verschaffen over het onderzoek naar de klacht van den genoemden loods en daarna overwegen, of stappen bij de Ne derlandsche autoriteiten moeten worden ge daan. Op de vraag, of hij er rekening mede wil houden, dat onbeleefdheid onder varensgas ten een ander begrip is dan onbeleefdheid bij „landrotten", antwoordde de minister, dat hij er zich zeer zeker van bewust is, dat men zeelieden een „breedere vaargeul" moet toestaan dan anderen. Op de vragen van den heer Suring in verband met de beslissing van den pensi oenraad d.d. 12 Aug. 1936, dat voor onder wijzers die in hun diensttijd voor 1 Juli 1922 niet voor pensioen hebben ingekocht, die diensttijd desondanks voor de bereke ning van het pensioen in aanmerking komt, heeft de minister van binnenlandsche zaken geantwoord, dat het juist is, dat de pen sioenraad d.d. 12 Aug. 1936 de beslissing heeft genomen, dat voor onderwijzers, die hun diensttijd voor 1 Juli 1922 niet voor pensioen hebben ingekocht, die diensttijd desondanks voor de berekening van het pensioen in aanmerking komt. Voorts zegt de minister: Een beroep ingevolge art. 127a, eerste lid, onder b, der pensioenwet 1922 is tegen de beslissing niet ingesteld en zal ook niet worden ingesteld. Een ontwerp van wet, dat speciaal in verband met bedoelde be slissing is ontworpen, zal nog voor het einde van dit jaar bij de Tweede Kamer der Staten-generaal worden ingediend. Heden zal rijshout in de gaten worden neergelaten. In vervolg op het bericht elders in dit nummer over den dijkval bij Kapelle wordt nog het volgende gemeld: In den loop van den dag heeft men aan de landzijde van den dijk van de calamiteuze YVillem-Anna-polder langs de Westerschel- de over een lengte van driehonderd meter een bekisting van een meter breed aange bracht. Aan de rivierzijde brokkelen af en toe nog kleine stukken af. Op het meest be dreigde punt is de dijk tot op 1 meter uit de kruin weggevallen. Dat het gevaar geweken zou zijn, kan men nog niet zeggen. De situatie ter plaatse is dermate precair, dat nooit te berekenen is wanneer zich dijkval zal voordoen. Dit kan zelfs bij stil weer plaats hebben. Maandag, toen er stormweer was, zag het er bedenke lijk uit, doch gisteren was het geheel stil ge worden, waardoor men de gelegenheid had de meest noodzakelijke voorzieningen te tref fen. Heden zal er rijshout in de gaten wor den neergelaten, nadat men eerst de diepte van de gaten zal hebben gepeild. Men weet op het oogenblik nog niet of de zinkstuk- ken, welke den afgeloopen zomer zijn aan gebracht, al of niet met den stroom zijn mee gesleurd. De dijkval geschiedde niet op een plaats, waar men hem wel verwacht zou hebben. Voor het geval zich dijkval zou voordoen, verwachtte men deze een paar honderd meter meer naar het westen. Men schrijft uit Makkum aan de N. R. Ct.: Naar aanleiding van de in Den Haag ge nomen besluiten betreffende de Waddenzee- haringvisscherij hebben de visschers van Makkum, Harlingen en Wieringen onderlin ge en gecombineerde vergaderingen gehou den, teneinde tot een regeling te kunnen komen, die allen zoo goed mogelijk zaf kun nen voldoen. Het denkbeeld van een unifor me regeling voor alle aanvoerhavens heeft men laten vallen, daar bleek, dat men daar aan in de practijk toch niet de hand zou kunnen houden. Den Helder b.v., waar de aanvoertijden van het getij afhankelijk zijn, zou nooit dezelfde tijdregeling kunnen heb ben als b.v. Makkum, waar men geheel on afhankelijk is van eb en vloed. Verder werd de wenscheïijkheid bespro ken om de minimumprijzen te verhoogen, daar de bedrijfskosten, ook al door 't duur der worden van 't materiaal, belangrijk hoo ger geworden zijn. Er zal den minister wor den voorgesteld, den minimum-prijs voor 100 kg. haring vast te stellen op f 2.50. Ook wenschte men verbetering van de pufprijzen, omdat er aanwijzingen waren, dat het buitenland precies het dubbele zou willen betalen, van wat de visschers nu ont vangen. Verder meende men, dat, fndien de regee ring zou willen medewerken, de export van haring, ook al tengevolge van de deprecia tie, belangrijk zou kunnen toenemen. Voorts was men van oordeel, dat er meer reclame voor de Hollandsche haring in Ne derland zelf behoort te worden gemaakt, wat men zou kunnen bereiken door b.v. de kisten met haringen of bokking van een stempel te voorzien, waardoor het practisch uitge sloten zou zijn, dat de consumenten minder waardige visch voorgezet zouden krijgen, zooals die bijv. uit het buitenland geimporteerd. De Makkumer visschers besloten, nu de vloot steeds groeit en de belangen van Mak kum en Wieringen niet meer parallel loo- pen, een eigen vereeniging op te richten en zich als onderafdeeling van Wieringen af te scheiden. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 14 December. Oosterland. OOK WEER EEN TWIJFELNUMMER. De jongeheer Hans Br., die Oosterland, gemeente Wieringen, met zijn blijvende tegenwoordigheid vereerde, is een persoon tje, waarmede men veel consideratie heeft gebruikt, welke hij feitelijk niet bleek te verdienen. Hij had zich onder meer schul dig gemaakt aan diefstal van rijwielen en stond daar op 12 October voor terecht. De Officier, die niet hoog tegen dit heertje opzag, requireerde direct 6 maanden de petoet in. Hemel en aarde werden toen nog bewogen, om hem met een voorwaardelijke straf te bevoorrechten en uitstel van een definitieve beslissing te nemen. Heden werd de zaak dan voortgezet, doch het bleek, dat de jongeman nog te miserabel was om zelfs persoonlijk te verschijnen. Mijnheer Wiggers zeer teleurgesteld, de goede man neemt kennelijk af in gewicht door al die ondank bare candidaten voor de reclasseering, stel de nog voorgeleiding voor, maar Officier en Politierechter vermeenden nu toch, dat Hansje de emmer voldoende had omgetrant, om hem voor 6 maanden secuur op te her- Ben. Wieringen. DE KNORHAAN WAS NIET LEKKER! Willem Karei Friso K., was blijkbaar in den nacht van 5 op 6 September in een slecht humeur en diende hij den vriende lijken winkelier N. Metselaar, die hem nog wel een potje bier offreerde, zoo'n watjekou toe, dat de valsche boventanden Klaas uit den mond vlogen en hij op den grond zijn hoofd aan bloeden viel. Een dergelijk onbe schoft optreden zonder eenig motief, dien de streng te worden gestraft en de Officier had dan ook een maand gevangenisretraite beschikbaar, doch de Politierechter was zoo lief er f30 of 15 dagen van te maken. GA JE WEG OF IK PAK JE WEG. Van bovengenoemd gezegde was blijk baar de niet verschenen verdachte .Tohan- nes G., wonende te Wieringen, uitgegaan, toen hij dit voorjaar op verschillende tijd stippen tot tweemaal toe kans zag, een portemonnaie in te pikken van den 18- jarigen arbeider Harm Hamstra, die zich hierdoor benadeeld zag voor f 10 en boven dien een nieuwe hoed, die hij verdachte had uitgeleend, tot nu toe niet meer terug zag. Eisch 1 maand. Uitspraak conform. Hamstra had nog 't geluk, in 't bezit te worden gesteld van zijn uitgeleende hoed, over welks bezit hij zich thans zeer ver heugd gevoelde. Texel. JANTJE MOEST ER EERST WEER BOVENOP KRABBELEN. De Texelaar Jan L. had nog een open staand nota'tje met meneer de Politierech ter te verrekenen, ter zake dat hij de hee- ren Jan Hendrik en Arie Mosk in den nacht van 12 op 13 September eens gron dig had afgedroogd. Aangezien Jan echter thans officieel ziek scheen te zijn, werd voor onbepaalden tijd uitstel verleend, wat voor het Rijk een leelijk schadepost.je aan getuigengeld beteekende. Misschien zal ech ter deze faciliteit wel in Jan's boete ver disconteerd worden. PRACHTEXEMPLAREN VAN KAM PEERDERS. Het rustige en natuurschoon-ri.jke Texel wordt elk jaar bezocht door kampeerders, zelfs uit andere provincies, waaronder blijk baar exemplaren, die lang niet 18 karaats zijn. Reeds verleden jaar hadden de nering doenden schade geleden door diefachtige begunstigers uit het kamp en ook dit jaar was het weer van het zelfde laken een pak. Wonder genoeg waren het telkens Utrechte naren. die met lange vingers schenen te zijn bedeeld en geen reclame maakten voor de deftige grijze bisschopsstad. Dit maal was het vooral een zekere jongeheer Adrianus Anth. Th., oogenschijnlijk een keurige burgerjongen, die zich deed ken nen als een winkeldief en bij de winkeliers Vlas en v. Ginkel respectievelijk een wek- kerklok, een zilveren servetring, een naai- garnituur enzoovoorts had gestolen. Voorts had hij zich in combinatie met een ander prachtkampeerder schuldig gemaakt aan diefstal van rijwielbclastingmerken! Dit veelbelovende jongmensch had zich nu deswege te verantwoorden en werd nu eens duchtig de pen op de neus gezet, door het opleggen van f.30 boete of 15 dagen, be nevens ter beteugeling van eventueele an dere strafbare excessen in de toekomst, tot 3 maanden water en brood-dieet voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar! Uitspraken 7 December. A. J. K., Den Helder, Hooger beroep vonnis overtreding Crisisiszuivelwet Kantongerecht Helder, f 2 boete of 1 dag. Vonnis overigens bevestigd. J. de K., koopman. Den Helder, hooger be roep vonnis Kantonger. Helder, overtreding gem. Bouwverordening. Vonnis bevestigd. F. C., winkelbediende, Den Helder, hoo ger beroep vonnis overtreding art. 3 motor en rijwiclreglement. Vonnis vernietigd en verdachte vrijgesproken. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde Bioeder, Behuwdbroe- der en Oom, in den ouderdom van 74 jaar. Den Helder, 15 Dec. '36. Huisduinen: H. KLEIN. I. KLEIN—de Boer. Den Helder: K. KLEIN. A. C. KLEIN— Swarts. en Kinderen. IJmuiden: C. KEIZER. K. KEIZER-Adams. Huisduinen: J. VAN DIEDEN. N. VAN DIEDEN— Klein. De teraardebestelling van zal plaats vinden in- plaats van Donderdag, VRIJDAG 18 December, om 2 uur, van Bonse- laarsweg 26. Verwachting: Matige, later krachtige, wel licht stormachtige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, toenemende be wolking met later regenbuien, koude ochtend, overdag zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weer stormachtig. Hierboven BAROMETERSTAND HEDENMORGEN: 8 UUR: 755. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 4 gr. C. is 39 gr. F. DE KERSTVLUCHT NAAR INDIE Amsterdam, 16 December Vanmor gen om zestien minuten voor acht is de „Ibis" van Schiphol vertrokken voor het maken van de Kerstvlucht naar Indië. Er zijn acht passagiers aan boord, n.1. een voor Batavia, een voor Pinang, twee voor Calcutta, een voor Allahabad, twee voor Karachi en een voor Alexandrie. Onder weg heeft nog een passagier geboekt voor Alexandrie-Rangoon. Medegenomen is 373 kg. briefpost, 73 kg. pakketpost en 151 kg. vracht. DE FRANSCHE BLADEN MELDEN DUITSCHE GRENSVERSTERKING. Parijs, 16 Dec. (A.N.P.) De „Petit Pa- risien" en de „Echo de Paris" maken mel ding van een gisteravond door de National Zeitung (Bazel) gepubliceerd bericht, vol gens hetwelk de Duitschers zouden zijn overgegaan tot een nieuwe grensorganisa- tie in den sector, welke aan Frankrijk en Zwitserland grenst. Het betreft de oprichting van afdeelingen uitgelezen manschappen van S.A. en S.S., en gemotoriseerde afdeelingen (N.S.K.K.). De National Zeitung meldt voorts: „Alle mannen dragen uniform, zij zijn in velduit- rusting en gewapend met mitrailleurs". Te Loerrach bevinden zich „tweehonderd manschappen". Ieder stadje zal op deze wijze zijn eigen permanent garnizoen hebben. Deze nieuwe formaties hebben gisteren hun eerste ma noeuvres gehouden. Te zelfdertijd zijn be langrijke transporten wapens en munitie aangekomen. Deze transporten geschieden doorgaans des nachts.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7