Vaccinatie-dwang wederom voor een jaar opgeschort BINNENLAND De dijk val bij Kapelle Buitenland Ernstig auto-ongeluk bij Overschie Levensgevaar of niei? Met een „duivenklok" geknoeid Het grondstoffenprobleem voor Duitschland Britsche recruteeringsnood Het Jodenvraagstuk Bloemen voor mevrouw Simpson Tweede Kamer Naar een spoedige oplossing Onder lading kratten bedolven Aanbieding van de Sabel aan Prins Bernhard Griep in het garnizoen te Harderwijk Groot corruptieschandaal in Japan Voortzetting van het landbouw- debat. Den Haag, 17 December 1936. Het begrootingswerk bleef vanmiddag even liggen omh et ontwerpje af te doen, dat wederom opschorting van den vaccinatie- dwang beteekende, doch nu voor slechts één jaar. Bij de wet van 11 Februari 1928 werd yoor het eerst den (indirecten) vaccinatie- dwang opgeheven, daar zich verschillende gevallen van encephalitis bij met koepok stof ingeënte kinderen hadden voorgedaan, doch die opheffing beteekende slechts een schorsing voor twee jaren. De Regeering wenschte destijds de verantwoordelijkheid voor de inenting niet meer, te dragen, men hoopte, dat de medische wetenschap wel spoedig tot de ontdekking van den ziekte verwekker zou komen. Doch dat liep tegen, in '30, '32 en '34 diende de Regeering telkens weer een nieuw wetje in tot verlenging van de opschorting. Het gevolg daarvan was, dat steeds meer kinderen niet werden ingeënt, en het spreekt vanzelf, dat men zich in de medische- en andere wereld ongerust ging maken om trent de gevolgen der niet-immuniseering .van ons volk. Nu schijnt het, dat de wetenschap einde lijk achter de ware oorzaken der ziekte ver schijnselen als gevolg der inenting is geko men, althans, de nadering van een definitie ve oplossing wordt zeer aanstaande geacht- Onder deze omstandigheden meende de Re geering thans, dat opheffing der opschor ting nog niet gewenscht is, maar dat men momenteel met een jaar uitstel kan vol staan. Het desbetreffende voorstel kwam dan he denmiddag ter tafel en vond begrijpelijker wijs belangstelling van de twee in de Ka mer zittende doktoren, en ook van enkele afgevaardigden. Mevr. de VriesBruins, de s.d. medica, bleek te gevoelen voor het persoonlijke standpunt van den minister, die nameiijk overhelt naar invoering van een directen vaccinatie-dwang. Zij wees op het wassende gevaar voor pokken-epidemieën, terwijl, als de vrees daar voor opeens gaat leven, velen zich op oude ren leeftijd doen vaccineeren, wat weer ver- groote kans op ziek-worden meebrengt. In '29, toen men zich ook en masse liet inenten, liep dat uit op 97 sterfgevallen... Daarom betreurde de afgevaardigde 't eigenlijk, dat de minister nu maar niet ge> komen is met met den directen dwang, dat hij dit eigenlijk ,om politieke redenen" na liet. Mevr. de Vries'collega (in tweëerlei op zicht) dr. Vos bleek evenzeer een krachtig voorstander van vaccinatie. Hij was van meening, dat ons land eigenlijk nog teert op de vroegere vaccinaties, maar dat het pokken-gevaar toeneemt, als men het op groeiende geslacht niet immuniseert. Er traden twee tegenstanders van vacci natie-dwang naar voren, namelijk de heeren Terpstra (A.R.) en Kersten (S.G.). Eerstge noemde geloofde niet, dat het einde van '37 de oplossing zal brengen. De afgevaardigde herinnerde eraan, dat de minister persoon lijk voorstander is van verplichte vaccinatie beneden de twee jaar, omdat daar practisch geen bezwaren aan verbonden zouden zijn. Hoe durft de Regeering de verantwoordelijk heid voor die uitspraak aan? aldus de heer Terpstra. De wetenschap kan z.i. niets waarborgen, er kwamen nog steeds sterfge vallen voor: in 1932 1 op de 2400 en '33 telde 17 doodelijke gevallen. En dan weet men niet, zoo ging de spreker voort, welke schadelijke gevolgen de kunstbewer king voor vele kinderen heeft gehad... Men zij dus zéér voorzichtig met de bewering, dat bij heel jonge kinderen geen sterfge vallen meer voorkomen, men zie het bui tenland, zoo zei de afgevaardigde verder. Ds. Kersten liet een nog afwijzender woord dan de hiervoor genoemde spreker hooren, uitroepend, dat ons volk in groote meerderheid niets van de vaccinatie moet hebben. „Wij mogen geen moordenaars van onze kinderen worden!" aldus met verhef fing van stem de heer Kersten, die even min van propaganda wil weten. Minister Slingenberg wees op den hui dige toestand. 160.000 kindren komen voor vaccinatie in aanmerking, en slechts 17000 werden behandeld. En het gaat nog in da lenden lijn! Op die manier breekt de tijd aan, dat ons volk niet ingeënt is. Z.Exc. vond de kwestie een „moeilijk, Pijnlijk onderwerp", wijl hij de bezwaren respecteerde. De bewindsman verzekerde, dat een spoedige oplossing, in welke rich ting dan ook, broodnoodig is, 't zij in de richting-Kersten, of in die van mevr. De Vries-Bruins. De minister wees erop, dat Nederland thans het eenige land uitmaakt, dat geen verplichte vaccinatie kent, en ook het eenj- ge land, waar men de verplichting tijdelijk stop zette. Naar de bewindsman zei, was hij oor spronkelijk voor wederinvoering van den indirecten dwang, doch dat zou tot ge- Volg hebben, dat vele vaders hun zeer jon ge kinderen thans niet laten inenten, doch tegen den tijd, dat zij naar school moeten, 6e behandeling moeten doen toepassen, het geen dan geschiedt op een minder-gunstigen leeftijd. Z.Exc. kwam dan ook tot de con clusie, dat het slechts zal kunnen gaan tus- schen directen- of heelemaal geen dwang. Hij wilde thans van de Kamer geen uit spraak vragen, maar hoopte, dat de me dische wereld en de pers zich intusschen van het vraagstuk meester zullen maken, opdat men spoedig tot een eind-resultaat kan komen. Maar wel zou de minister al vast de propaganda voor vrijwillige vacci natie sterk bevorderen. De Kamer had tegen een en ander verder geen bezwaar en aldus kon het wetje zonder stemming de eindstreep passeeren. Voortzetting van het Landbouw- debat. 's Avonds hervatte de Kamer de bespre kingen met minister Deckers, en wel over de afdeeling Akkerbouw en Veehouderij. Verschillende leden (o.a. de heeren Bakker en Ebels) hadden critiek op 's ministers „tarwe-politiek" en vonden, dat de richtprijs te laag is. De minister zette uiteen, dat z.i. de richt prijs niet te laag is, doch men komt allicht tot die meening, nu enkele andere gewassen betere prijzen maakten, aldus Z. Exc., die zich voorts krachtig verdedigde tegen de beschuldiging, als zou hij met de vaststel ling van dien richtprijs „geheimzinnigheid" betrachten. Hij riep uit, dat de hem ver strekte adviezen uiteraard niet voor open baarheid vatbaar zijn. De maatregelen t.a.v. de varkens bespre kend, verzekerde dr. Deckers, dat hij in dit verband doet wat noodig en mogelijk is. De heeren Ebels en Louwes bespraken de veehouderij, en de minister was van mee ning, dat ook deze tak van welvaart de Overheidsbemoeiing voorloopig nog niet zou kunnen missen. Voor vergrooting van het suiker-areaal pleitte de heer v. d. Heuvel, doch Z. Exc. kon weinig hoop geven, zeg gend, dat de verbouw van suikerbieten voor ons land zeer weinig economisch is, behalve wanneer het veevoeder betreft, want de Indische suiker is veel goedkooper. De heer IJsselmuiden roerde de kwestie van het bacon-vraagstuk aan, waarvan dr. Deckers zei, dat de huidige regeling hem beter bevalt. Het geopperde denkbeeld, om toch weer tot overeenkomst met enkele fa brieken te komen, had niet 's ministers sympathie. In dit verband wees dr. Deckers erop, dat in Engeland de kwaliteit van de bacons grootelijks wordt geprezen. Bij de afdeeling Melk en Zuivel werd onze boterproductie door verschillende afgevaar digden besproken, en 't was speciaal de heer Kupers, die niet begreep, waarom de minister niet aanstuurt op beperking der boterproductie, daar het fonds ruim f 16 millioen jaarlijks moet bijpassen. Sterker beperking der margarine-productie begeer de hij niet, zij brengt ongeveer f 23% milli oen in het fonds! Wel wilde hij velaging van den accijns voor de goedkoope marga rine, alsmede die voor de spijsvetten. De heeren van Houten en van den Heuvel bepleitten verhooging van den melkrichtprijs terwijl laatstgenoemde spreker vond, dat onze margarine-fabrieken wel buitensporig beschermd worden. Voorts spraken de hee ren Ebels, Boon, v. d. Weijden, Van Dijke, Vos, en bij het ministerieele antwoord kan nader op de geuite denkbeelden worden ingegaan, (voorzoover van algemeene betee- kenis! Z. Exc. begon met de „verhouding boter- margarine" te belichten, opmerkend dat men ten deze niet moet overdrijven. De minister was 't met den heer Louwes eens dat de boter 't best gediend wordt door meer export. Men had critiek geuit ten aanzien van den export naar Engeland doch spr. zei, dat het goedkooper-maken van de boter in ons land geen financieel voor deel voor den landbouw zou opleveren. Aan den melk-richtprijs kon Z. Exc. niets veran deren. Aangaande de nieuw ontworpen con sumptie melk-regeling hadden de heeren Ebels en Vos critiek geuit, doch Z.Exc. ver zekerde, dat het oorspronkelijk klachten re gende. Wat de groote steden betreft, wees Z.Exc. erop, dat het vooral gaat om kwa liteitsregeling en bij het ontwerpen der maatregelen, zullen de belanghebbenden worden gehoord, voorzoover dat niet reeds is geschied. Wat de heffingop spijsvetten betreft de minister zal een zoo billijk mo gelijke regeling nastreven Melk-verstrek- king aan arme' schoolkinderen waarom de heer Kupers vroeg zal zooveel mo gelijk worden bevorderd. De afd. Groenten-, fruit- en sierteelt bracht vervolgens meerdere spr. voor beharti ging van de tuinbouwbelangen aan het woord en geklaagd werd over het groote verschil tuschen richtprijs en kostprijs en het was de heer v. d. Sluis, die zei, dat de tuinbouw er „het slechtst aan toe is". Natuurlijk bepleitte hij verbeteringen. Wat in 't algemeen door alle aan het woord ge komen leden geschiedde. Z. Exc. ging in op de vraag om verhoo ging van den minimum-prijs en zei ervan, dat de zaak spr.'s belangsteling heeft, spoe dige verhooging is niet onmogelijk. Wat de Aalsmeerder kweekerijen aangaat, Z. Exc. zal zien wat hij voor deze doen kan. Verhooging van export van tuinbouwpro ducten bevordert de minister dagelijks. De minister zal ook het lastige distributie- vraagstuk nog eens nagaan. Te kwart voor twee in den nacht begon nen wij nog aan de afd. Visscherij! De Landbouwcrisisfondsbegrooting werd ten slotte z. h. s. aangenomen! Het onmiddellijk gevaar geweken De toestand van den gehavenden dijk van de Will'em-Anna-polder langs de Wester- schelde is ongeveer stationnair gebleven. Wel heeft zich nog eenige afbrokkeling voor gedaan, maar dit was niet van verontrus tenden aard. De weersomstandigheden zijn op het oogenblik gunstig: er gaat geen zware zee en de wind is niet hard. De werkzaamheden aan de kistdam zijn voortgezet, zoodat men gisterenmorgen om streeks negen uur is gereed gekomen. 's-Morgens omstreeks kwart voor tien heeft de commissaris van de koningin in de provincie Zeeland, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, de bedreigde plek bezocht en daarbij kennis genomen van de aangebrach te noodvoorziening. Hij heeft daarbij ge confereerd met de ingenieurs van den pro vincialen waterstaat en het technisch per soneel, waarbij hem de verzekering werd gegeven, dat onvoorziene omstandigheden van kwaad weer voorbehouden het on middellijke gevaar nu wel bezworen is. De vlechters voor de aan de buitenzijde van den dijk aan te brengen zinkstukken zijn gisteren aangekomen. Zij zullen worden ondergebracht in keeten, wélke inmiddels zijn opgericht. De booten met de materia len zijn tevens aangekomen. Binnen enkele dagen hoopt men het nood- beslag te laten zinken, zoodat de zware golfslag geen invloed meer op den dijk zal hebben. Het gaat er nu om of stil weer de werkzaamheden zal begunstigen. De com missaris der Koningin heeft aan de des kundigen gevraagd of naar hun inzicht de getroffen maatregelen het beste waren, welke in de gegeven omstandigheden kon den worden gevorderd. Hierop ontving Z.Exc. eenstemmig beves tigend antwoord. Een maand gevangenisstraf ge- eischt. In Juli van het vorig jaar in onder de Haarlemsche postduivenliefhebbers nogal eenige opschudding verwekt door de ontdek king van knoeierijen met een z.g. constateur, welke door een lid van een Haarlemsche postduivenvereeniging waren gepleegd. Het was reeds eenigen tijd opgevallen, dat de man herhaaldelijk prijzen won, doordat bij wedvluchten zyn duiven in buitengewoon snelle tijden binnenkwamen. Zooals het ge woonlijk gaat, werd hij tenslotte al te on voorzichtig en liep tegen de lamp. Bij onder zoek bleek n.1. dat hij het kastje, waarin de constateur geplaatst wordt, van een uit- neembaren bodem had voorzien, zoodat hij de klok er uit kon nemen zonder de verze geling te verbreken. Ook was de z.g. borg pen van de klok, welke vastgeklonken be hoort te zijn, uitschroefbaar gemaakt. Hierdoor was het mogelijk, de aanwijzin gen van de constateur te veranderen. Gistermiddag stond :de man voor de Haar lemsche rechtbank terecht. De officier van justitie, wees hem op het onsportieve en oneerlijke van zijn knoeie rijen, waardoor hij prijzen had ontvangen, welke hem niet toekwamen en eischte een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Uitspraak 31 December. Ernstige aanrijding onder Soest, waarvan een wielrijder het slachtoffer werd. Gistermiddag omstreeks twaalf uur nader de in de Weedestraat te Soest uit de rich ting Amersfoort een vrachtauto, hoog opge stapeld met kratten, inhoudende kippen. De wagen kwam van de markt te Barneveld. Doordat de bestuurder, de heer J. G., het stuur te veel naar links uithaalde, raakte hij de macht daarover kwijt, met het gevolg, dat hij gedeeltelijk op het rijwielpad kwam te rijden, waar juist de bakker de heer Re- nooy op zijn fiets in de richting Soest pas seerde. De voorkant van de auto reed den wielrij der op zij aan, waardoor deze kwam te val len. De auto sloeg om en de geheele lading kisten kwam op het slachtoffer terecht. Toen de man bevrijd was, bleek hij zeer ernstige inwendige kneuzingen te hebben opgeloo- pen, terwijl hij voorts schaafwonden had be komen aan hoofd en beenen. Nadat dokter Rupert de eerste hulp had verleend, is de getroffene per ziekenauto naar het St. Antho- nius ziekenhuis te Amersfoort overgebracht. Gisteravond was zijn tostand vrij ernstig. Tegen den chauffeur is proces-verbaal op gemaakt. De auto was niet beschadigd. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Tegen een betonnen paal gebotst Toen de sergeant-majoor werktuigkundige J. Staal gistermiddag om vijf uur per mo torfiets naar het vliegkamp Soesterberg reed, nam hij de bocht nabij het militair tehuis aldaar te kort, waardoor hij tegen een beton nen paal botste. Hij werd tegen den grond gesmakt en bleef ernstig gewond aan hoofd en armen liggen. Per ziekenauto is het slachtoffer naar het militair hospitaal te Soesterberg overge: bracht en vandaar naar het militair hospitaai te Utrecht. 's-Gravenhage. Gistermiddag te half vier heeft de commandant van het veldle ger, luit.-generaal jhr. W. Röell, aan Prins Bernhard ten paleize Noordeinde den sabel overhandigd, die aan Z. D. H. ter gelegen heid van zijn benoeming tot kapitein (rit meester) a la suite bij de Kon. landmacht door het veldleger is geschonken en die door de firma van Wielik is vervaardigd. Generaal Roell was bij deze aanbieding vergezeld door rnnggenooten van den Prins uit de verscliilende ondcrdcelen van het veldleger, Auto geslipt en over den kop ge slagen. Een doode, twee ge wonden. Overschie, 17 Dec. Omstreeks kwart over vijf is op den Nieuwen Rijksweg tusschen Overschie en Delft onder de gemeente Pijn- acker, gistermiddag wederom een ernstig ongeluk gebeurd, dat een vrachtrijder het le ven heeft gekost. Een vrachtauto, bestuurd door den heer W. Simons uit Rotterdam, welke op weg was naar Wateringen, is geslipt en aan de linkerzijde van den weg over den kop ge slagen. De auto kwam op den berm langs de sloot terecht en werd vrijwel geheel ver nield. De bestuurder was op slag dood. De naast hem zittende persoon, zekere Be- rendregt, uit Wateringen, die evenals de heer Simons, door onmiddellijk toegescho ten omstanders uit zijn benarde positie be vrijd werd, kreeg ernstige verwondingen aan het hoofd en is naar het gasthuis te Delft overgebracht. Achterin den wagen be vond zich de heer L. Vuist uit Rotterdam. Deze werd licht gewond en is naar zijn wo ning te Rotterdam vervoerd. Het stoffelijk overschot van den vrachtrijder is eveneens naar het gasthuis te Delft vervoerd. Het on geluk is toe te schrijven aan de gladheid van den weg en gebeurde toen de bestuur der plotseling moest remmen voor een voor hem rijdende auto. We vernemen nog nader, dat het slachtof fer 34 jaar oud was. In het garnizoen te Harderwijk heerscht op het oogenblik de griep in hevige mate. Het merkwaardige is, dat bij het zevende regiment infanterie, dat uit Amsterdammers bestaat, en dat in de Oranje Nassau kazer ne in de stad is gelegerd, geen patiënten zijn. Bij het twintigste regiment infanterie zijn er echter zooveel te meer. Alle bedden op de ziekenzaal zijn bezet. Verscheidene solda tenkamers zijn als ziekenverblijf ingericht. Men telt thans 60 patiënten. In verband met de klaarblijkelijke vat baarheid voor griep zijn de oefeningen ver licht. De geneeskundige dienst heeft de handen vol. Schacht antwoordt Sir Samuel Hoare. Schacht publiceert in het Januari-nummer van het Amerikaansche tijdschrift „Fo- reign Affairs", dat Woensdag is verschenen, een artikel, dat bedoeld schijnt te zijn als antwoord op de verleden jaar door sir Sa muel Hoare in den Volkenbond gedane voorstellen inzake een bestudeering van 'n betere verdeeling der grondstoffen. Dr. SCHACHT. Dr. Schacht geeft een opsomming van de eischen, welke hij in 1929 ter toen te Pa rijs gehouden Young-conferentie stelde in verband waarmede hij verklaart: 1. Duitschland moet grondstoffen produ- ceeren op een gebied, dat onder zijn bestuur is geplaatst. 2. Dit koloniale gebied moet deel uit maken van zijn eigen muntstelsel. Hij verklaart voorts, dat andere mogelij ke kwesties souvereiniteit, leger, politie, wetgeving, kerk en internationale samen werking - zullen zijn te regelen indien aan de eer van Duitschland niets zou worden tekort gedaan. Hij voegde daaraan toe, dat het koloniale vraagstuk noch een imperialistisch oecono- misch probleem, noch een prestige-lcwestie is, doch slechts een vitaal oeconomisch pro bleem, waar de Europeesche vrede van af hangt. De suggestie van dr. Schacht, dat Duitsch land het bestuur krijgt over zekere kolo niën zonder er de noodzakelijke souverei niteit over te verwerven, schijnt werkelijk geschreven te zijn om een beraadslaging te openen over de voorstellen van sir Samuel Hoare. VLIEGONGELUK IN AMERIKA. Zeven inzittenden gedood. Een van New York naar Chicago vertrok ken vliegtuig, waarover men niets meer vernomen had, is nabij Salt Lake Citv, totaal vernield terug gevonden. De zeven inzitten den bleken te zijn omgekomen, Londen, December 1936 (V.P.B.) Nadat het aan het Engelsche Ministerie van Oor log ondanks veel trommelgeroffel niet ge lukt is, het onvoldoende recruteeringscijfer te verhoogen, is het leger zooals reeds bekend thans bereid, zoogenaamde „sub- standard"-recruten in dienst te nemen met andere woorden, lieden, wier lichamelij ke gebreken hen tot nog toe van den mili tairen dienst uitsloten. Reeds eenige maanden hebben de militaire autoriteiten geëxperimenteerd met een aan tal recruten, die tengevolge van kleine li chamelijke gebreken waren afgekeurd meestal wegens platvoeten, een te gering gewicht of te kleinen borstomvang. Deze jonge menschen werden naar verschillende opleidingskampen gezonden en aan de hoe de van bijzondere instructeurs toevertrouwd en het resultaat was absoluut bevredi gend. Soldaten met platvoeten, moesten een gymnastische cursus volgen, smalle borsten werden door ademhalingsoefeningen ver breed en de recruten, die te licht wogen meestal lieden uit noodlijdende gebieden, die ondervoed waren kwamen al spoedig na het nuttigen van krachtige militaire kost en de vele beweging, in de frissche lucht kilo's bij. De eerste groep van deze „sub-standard"- recruten is nu deze week in het recrutee- rings-hoofdkwartier in Great Scotland Yard aangekomen en voor verschillende militaire functies deugdelijk bevonden. Over ieder geval wordt afzonderlijk beslist. De militaire autoriteiten verwachten nu, dat zij het leger ieder jaar met 2000 „sub- standard" recruten kunnen uitbreiden. Te gelijkertijd heeft men echter bekend ge maakt, dat men maar niet iedereen, die lust in het soldatenleven krijgt, kan aanne men. „Lieden met ruggegraatverkrommingen, scheele oogen en misvormde handen komen evenals vroeger niet in aanmerking", ver klaarde een ambtenaar van het Ministerie van Oorlog aan Uw correspondent. „Ook menschen met in het geheel geen, of slechts weinig tanden en kiezen worden afgewezen" Duitsche joden zonder minder heidsrechten. In een memorandum aan de Commissie benoemd voor de ten uitvoerlegging van het Volkenbondsbeginsel herinnert het uitvoe rend comité van het Joodsche wereldcon gres aan het belangrijke aandeel, dat deze organisatie heeft genomen in de uitwerking van het systeem der bescherming van min derheden ten tijde der tot stand koming van het pact. Met het oog op de huidige ernstige situa tie der Joden in een zeker aantal landen vraagt het uitvoerend comité toepassing van zekere resoluties. In de eerste plaats eerbiediging der be ginselen van den Volkenbond door de sta- ten-onderteekenaars der minderheden-ver dragen en de staten-leden, die geen bijzonde re verdragen hebben geteekend. In de tweede plaats overeenkomstige ver plichtingen voor de staten, die tot den Volkenbond wenschen toe te treden. Ten slotte herinnert het uitvoerend co mité er aan dat er thans 500.000 Joden Duitsch staatsburger zijn, die in een min derheid zijn veranderd zonder dat hun min derheidsrechten zijn toegekend. Verduistering van meer dan één millioen. Extra bladen maken melding van de ont dekking van een groot schandaal in de pro vincie Saigama in Japan. De leider der fi- nancieele administratie van Saitama zou er de hoofdpersoon van zijn. Hij zou door geraffineerde valsche boekin gen in de laatste zeven jaar meer dan een millioen yen hebben verduisterd. Als mededader is gearresteerd de burge meester van Kosjigaya, wien voorts wordt ten laste gelegd de stedelijke bankcredieten ten bedrage van 120.000 yen te eigen bate te hebben aangewend. Wekken verontwaardiging van belastingbetaler. De burgemeester van Cannes had Dins dag aan mevrouw Simpson een bouquet bloemen gezonden. Woensdag ontving hij een anoniemen brief, waarin de schrijver dreigde geen belasting meer te zullen beta len, indien het geld van de stad aan een dergelijke vrouw zou worden besteed", TWEETALIGHEID IN HET BELGISCHE LEGER. Wetsontwerp ingediend. De minister van landsverdediging luite nant-generaal Denis, heeft Woensdag in de Kamer het wetsontwerp ingediend in zake het taalgebruik in het leger. Het wetsontwerp bepaalt, dat de officie ren, die doorgaans slechts Fransch spre ken, voortaan beide landstalen machtig moeten zijn. De cursussen op de militaire scholen zullen eveneens tweetalig zijn. Er zullen Vlaamsche en Waalsche regi menten wordèn gevormd. Deze indeeling zal vóór 1938 moeten worden tot stand gebracht. JAPANSCHE MARINIERS UIT TSING TAU VERTROKKEN. 300 Japansche mariniers zijn uit Tsing Tau vertrokken in overeenstemming met een voor de revolte van Sain Foe getroffen overeenkomst. Men verneemt uit Nanking, dat de consul-generaal van Japan, Soema, met een functionaris van het Chineesche de partement van buitenlandsche zaken een onderhoud heeft gehad naar aanleiding van de incidenten van Pak Hoi,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 3