Toestand in China dreigender Groningen Groote aanval op Madrid verwacht Dood langs den weg gevonden in donker DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Ongeluk of misdrijf? Als een brandende fakkel door de zaal De toenemende nood in Duitschland Kerstvliegtuig te Rangoon Het Verre Oosten Groentenstaking in SPANJE Baiienlandsch Overzicfü Aardbeving in San Salvador UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR„ KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 21 DECEMBER 1936 64e JAARG. No. 7882 Tsjang Kai-sjek nog niet in vrijheid rusland treft miltaire voorbereidingen. Frankrijk geëindigd Voor een Britsch Volksfront EiELDERSCHE COURANT MAANDAG Volgens een radiotelegram uit Sianfoe be tond maarschalk Tsjang Kai Sjek zich Za terdagavond nog steeds in gevangenschap. Volgens een United Press bericht uit Shanghai is de toestand in Sjensi en ook in andere Chineesche provincies waar zich om vangrijke troepen-afdeelingen voor maar schalk Tsjang Hsoe Liang verklaard heb ben, weder aanmerkelijk dreigender is ge worden. Klaarblijkelijk is Tsjang Hsoe Liang, in tegenstelling tot hetgeen aanvankelijk ge meld werd, nog geenszins geneigd, zijn spel reeds als verloren te beschouwen, Ook de centrale regeering echter, zoo werd van toonaangevende zijde verklaard, is vastbe sloten, het door de gevangenneming van maarschalk Tsjang Kai Sjek geschapen pro bleem zonder eenig compromis op te lossen. Indien Tsjang Hsoe Liang zich niet on- voorawardelijk onderwe.pt, zal zij haar goed bewapenden en gemotoriseerden strijd krachten bevel geven, het offensief tegen Sian Foe te openen. De vijandelijkheden hervat. De vijandelijkheden tegen de muiters in Sjensi zijn hervat. De regeeringstroepen dee- len mede, dat zij Hwasien, 50 mijl ten oosten van Sianfoe na een hevig gevecht genomen hebben. Ook de Mongolen roeren zich weer. De leiders der opstandelingen in Sianfoe oefenen 'n strenge censuur uit, zoodat geen berichten uit de stad naar het overige China doordringen. Men weet nog niets over de verdere ontwikkeling van de crisis. Volgens de berichten van Chineesche zijde maakt Prins Teh Wang zich gereed weder om Soei Jouan aan te vallen, niettegenstaan de zijn betuigingen van trouw aan de Nan- king-regeering. Teh. zou beweren, dat zijn campagne gericht is tegen den gouverneur van Soei Joean en niet tegen de centrale re geering. Japansche invloed. In Nanking 5s men er van overtuigd, dat de nieuwe dreiging uit Mongolië te wijten is aanp ressie van Japan op den Mongooi- schen vorst. Men ziet hierin een poging om In troebel water te visschen. Wantrouwen jegens Tokio. In welingelichte kringen in Sjanghai ver klaart men, dat de huidige crisis in China een groote beproeving beteekent voor de macht van Tsjang Kai sjek. Zij voegen hier aan toe, dat geheel China, hoewel het eerst kort geleden vereenigd werd, Tsjang Kai sjek zal steunen en dat de opstand van Tsjang Soe liang op zichzelf zal blijven staan. Het schijnt, dat zelfs de tegenstan ders van Nanking begrijpen, dat Tsjang Kai sjek de eenige is die in staat is het land weerstand te laten bieden tegen Japan. De centrale regeering is verder verheugd over de verklaring van de Sovjet ambassa deur, dat de Sovjet regeering niets te ma ken heeft met den opstand van Tsjang Soe liang en diens actie veroordeelt. Daarentegen heeft de verklaring van den Japanschen mirjister van buitenlandsche za ken, Arita, dat zijn land de houding van welwillend afwachten" niet kan volhouden indien Nanking een overeenkomst zou slui ten met de communisten, onrust gewekt. In officieuse kringen wordt verklaard, dat Nanking geenszins wil wijken voor de op standelingen, doch de houding van Japan heeft onrust gewekt. Men schenkt meer aan dacht aan de activiteit van Japan in Noord- China en vooral aan de pressie, welke wordt Uitgeoefend op Soeng Tsje joean, den pre sident van den politieleen raad van Hopei en Tsjahar. Deze schijnt een strikte neutra liteit te willen bewaren. Sommigen wijzen Regeering heeft goeden wil getoond De algemeene Bond van Warmoezeniers heeft alle Fransche organisaties van groen teboeren en alle boerenverdedigingscomite s uitgenoodigd, morgen de leveringen aan de hallen te hervatten. (Des Maandags zijn de hallen altijd gesloten.) In een communiqué van den Bond wordt gezegd, dat men door de staking slechts de aandacht der autoriteiten heeft willen ves tigen op de slechte omstandigheden, waarin de groenteboeren verkeeren. Erkend wordt, dat de regeering niet onmiddellijk alle ei- schen kan inwilligen, omdat sommige daar van door het parlement onderzocht moeten worden of afhankelijk zijn van de handels betrekkingen met het buitenland. Het mim- malc programma der groenboeren is thans of aanvaard of verwezenlijkt of in studie ge nomen door de regeering, die zich moei geeft om ook aan de andere eischen teg. tnoet te komen. op het alarmeerend karakter van de Ja pansche berichten over de gebeurtenissen in China. Militaire maatregelen van Sov jet-Rusland. Volgens berichten uit Rusland zouden de Sovjets aanzienlijke militaire voorbereidin gen treffen in het Verre Oosten. Het nor male spoorwegverkeer zou vrijwel geheel lamgelegd zijn aangezien het troepen- en materieeltransport den voorrang zou heb ben. Fransch vliegtuig beschoten. De afgeloopen week werd gekenmerkt door talrijke gevechten. Men vermoedt, dat deze aanduiden dat binnenkort de beslissen de aanval moet komen. Ten noordwesten en ten westen van Madrid trachtten de opstan delingen vergeefs den weg naar la Coruna af te snijden. Naar schatting verloren de aan vallers hierbij 1500 dooden, terwijl de regee ringstroepen 500 man verloren. De opstandelingen opereerden verder krachtig in den sector Boadilla del Monte. Zij stieten hier evenwel ook op krachtigen tegenstand. Aan beide zijden werd gebruik gemaakt van tanks en het gehucht Boadilla is vrijwel geheel verwoest. De aanvallen van de opstandelingen in het Casa del Campo en in de Universiteitswijk werden eveneens afgeslagen. Deze tactiek van de opstandelingen do'et veronderstellen, dat voor het ein de van het jaar de beslissende aanval op Madrid zal worden gedaan. De opstandelingen concentreeren rond om Madrid aanzienlijke versterkin gen. De herhaalde aanvallen op Boadilla doen veronderstellen, dat Franco dit punt heeft uitgekozen om den aanval op Madrid te ontketenen. De speciale correspondent van Havas meldt, dat de frontlijn in het zuiden bij Madrid de stad raakt bij Lemoncloa, om de stad heenbuigt tot de universiteitswijk en van hier in westelijke richting loopt tot Pozuelo de Alarcon, 5 km. hemelsbreed van Puerta del Sol verwijderd. Te Pozuelo wordt nog hevig gestreden. De stad heeft ernstig geleden van het lucht bombardement van de laatste dagen. Geen enkel huis is meer ongeschonden en het bom bardement gaat nog steeds voort. Sedert een tiental dagen wisselde het dorp steeds van eigenaar. Ook in Baskenland is het front vastgeloopen. Uit Bilbao wordt vernomen dat de opstan delingen tot twee keer toe de stellingen der Basken hebben aangevallen aan het front van Nafarrate. Zij werden evenwel met zware verliezen afgeslagen en de Basken gaan voort hun posities te versterken. De artillerie der regeering heeft 150 bom men gewoi-pen op de stellingen der opstan delingen tusschen Mondragon en Santa Barbara. Fransch vliegtuig beschoten. Uit Barcelona wordt gemeld, dat het vliegtuig van de Air France, dat den dienst Marseille-Barcelona onderhoudt, nabij Port- bou is beschoten door een torpedojager, wel ke geen vlag voerde. Het vliegtuig was met zes passagiers, waarvan twee Spanjaarden, te zeven uur, in den ochtend uit Marseille vertrokken. Een uur later passeerde het toestel Portbou. 1500 Meter uit de kust lag een torpedojager welke geen vlag voerde. Deze bombardeerde op het oogenblik dat de piloot van het vlieg tuig het schip opmerkte, het viaduct en de tunnel van Portbou De r.-telegrafist seinde dit onmiddellijk uit. Zijn mededeeling werd door verscheidene stations opgevangen. Het vliegtuig vloog op 100 meter hoogte. De torpedojager loste 6 schoten op het toe- ste zonder het evenwel te raken. De piloot liet het toestel onmiddellijk stijgen. Te Barcelona deden de passagiers het ver haal van de bewogen reis en de piloot zal hiervan rapport maken bij zijn maatschappij. DE HEILIGE THERESIA VEROORDEELD. De rechtbank te Siegen (Duitschland) heeft Theresia Albe, die zich „De heilige There- sia" liet noemen, wegens oplichting tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. De veroordeelde, die beweerde een godde lijke zending te vervullen te hebben, liet zich door vele goedgeloovigen belangrijke sommen betalen, waartegenover zij hun haar voorspraak bij Maria beloofde. SCHUBACH GAAT LANGZAAM VOORUIT Walter Schubach de passagier die bij de ranmp van het K.L.M. vliegtuig „De Lijster" bij Croydon werd gewond en die in 't zie kenhuis van Purley wordt verpleegd, gaat langzaam doch zeker vooruit. EEN VREESELIJKE ONTDEKKING IN DE NACHT. EEN MAN MET VERPLETTERDEN SCHEDEL OP DEN WEG GEVONDEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men te De Krim in de buurtschap de Scheere een vreeselijke ontdekking ge daan. Het betrof hier een geval, dat men dienzelfden nacht niet heeft kunnen op helderen, hoewel de rijksveldwachter Schu ring, geassisteerd door marechaussees, oogenblikkelijk een diepgaand onderzoek instelde" De 60-jarige arbeider Jan Booi had zich des avonds te voet naar Coevorden begeven, vermoedelijk om getuige te zijn van de feeste lijkheden in die plaats ter gelegen heid van de vorstelijke ondertrouw. Vrij laat in den avond keerde de man weer huiswaarts. Te bijna middernacht vond men den man nabij de woning van den arbeider Meierink levenloos midden op den weg met een geheel verpletterde schedel. Voorbijgangers uit Slag haren hebben direct de noodige stappen gedaan, opdat een onder zoek ingesteld zou kunnen worden. Een zoon van het slachtoffer, die ook van de feestelijkheden terugkeer de, zag kort na de ontdekking zijn vader op den weg liggen. Een ont boden geneesheer, dr. Jager, kon niet anders dan den dood consta- teeren, die volgens hem was inge treden door geweld. Er was echter geen enkel vaststaand spoor waar te nemen, waarmede dit geweld was aangedaan, hoewel men onmiddellijk heeft gedacht aan een auto. Geen enkel autospoor kon men evenwel in de nabijheid van het slachtoffer aantreffen, dat eenige opheldering gaf. Het eigenaardige van het geval is boven dien, dat de man, die van de richting Coe vorden kwam, voorover met zijn hoofd naar Coevorden lag. Zulk een zwaai ten gevolge van een auto-aanrijding is moeilijk verklaarbaar, hoewel niet uitgesloten. Hiernaast treft nog weer het vreemde, dat het lijk even op de rechterhelft van den weg lag, gerekend in de richting van Slag haren naar Coevorden. De politie heeft zich onmiddellijk met verschillende plaatsen in verbinding ge steld om op het autoverkeer te letten. Het lijk werd later in het lijkenh.uisje te De Krim opgebaard. Ongeveer 20 minuten na het ongeluk was de politie aanwezig, zoodat eventueele auto rijders nog niet ver verwijderd konden zijn. Daar het slachtoffer bekend stond als iemand, die nogal eens een borrel gebruikte heeft men direct een nauwkeurig onder zoek in die richting ingesteld, doch bij don man kon men geen enkel spoor van alco holgebruik waarnemen, terwijl van betrouw bare zijde werd medegedeeld, dat de man zich den laatsten tijd van alcoholgebruik onthield. Des nachts kreeg de politie nog een mededeeling, die haar aanleiding gaf het onderzoek voort te zetten. De overledene laat een vrouw en twee volwassen kinderen achter. Ontijdig einde balmasque. Kerstman in brand geraakt ernstig gewond. en In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half een heeft op een balmasque te Apeldoorn een ernstig ongeval plaats ge had. In de groote bovenzaal van hotel „De Poort van Kleef" aan het Marktplein werd een balmasque gehouden van de Apeldoornsche mixed-hockeyclub. Een der deelnemers, de 17-jarige J. T., verkleed als kerstman was gestoken in een costuum vrijwel geheel be staande uit watten. Niéttegenstaande dit uiterst brandbare costuum stak hij op een gegeven moment een sigaret aan. Op hetzelfde oogenblik vat te zijn balmasquépak vlam en als een brandende fakkel bewoog hij zich eenige oogenblikken door de feestzaal. Luid gillend van angst drongen de deelne mers aan het feest naar de uitgang. Twee' ijlings toegeschoten brandwachts wierpen het slachtoffer op den grond en trachtten de brandende kleedij te dooven. Hierbij raakten echter de serpentines op den dansvloer eveneens in brand. Met behulp van Minimaxen slaagde de brandweer erin't vuur te blusschen. Een inmiddels ontboden geneesheer achtte overbrenging van het slachtofer naar het ziekenhuis noodzakelijk In ernstigen toestand is T. in het .Tuliana ziekenhuis te Apeldoorn ter verpleging opge nomen. STEEDS MEER BEPERKINGEN VOOR HET VOLK, OM DUITSCH- LAND ZELFSTANDIG TE MAKEN IN EEN KOMENDEN OORLOG. Onze Oosterburen schijnen er nog niet aan te denken, ondanks het feit, dat de toe stand in het binnenland steeds nijpender wordt, om hun uitgaven voor de waanzin nige bewapening te beperken. Eden heeft er de vorige week op gewezen dat Enge land geneigd is Duitschland te helpen, mits het er van overtuigd is dat Duitsch land deze financieele hulp niet opnieuw besteedt voor zijn bewapening. Frankrijk heeft, zooals we de vorige week in ons over zicht gezegd hebben, een ongeveer gelijk luidende verklaring als de Engelsche mi nister van buitenlandsche zaken afgelegd. Duitschland gaat echter door. Zoo meldde Havas Zaterdag uit Berlijn dat een reeks onlangs genomen maatregelen getuigt van de haast, waarmede het Duitsche rijk het tempo der bewapening wil versnellen. Het Duitsche leger zou op het oogenblik bijna 800.000 man sterk zijn. De ontzaglijke ofers die dit van het Duitsche Volk vraagt worden steeds zwaarder en het is niet onmo gelijk dat dit vandaag of morgen tot een catastrofe wordt voor Duitsch land. Dat de ontevredenheid in het binnenland zoo groot zal worden dat Hitier naar een middel zoekt om die ontevredenheid af te leiden, zoo als hij dat vroeger gedaan heeft. Maar welk middel zal dat zijn? De Nw. Rott. Crt. schreef dezer dagen in een beschouwing over de economische poli tiek van Duitschland o.m.: Duitschland bevindt zich op oeconomisch gebied inderdaad voor groote moeilijkheden. Het is voor ongeveer 15 a 20 pet. van zijn behoefte aan levensmiddelen nog steeds van het buitenland afhankelijk. Daarvoor moet het zich jaarlijks ongeveer anderhalf mil- liard R.M. aan deviezen verschaffen; onge veer hetzelfde bedrag is noodig voor de be taling van de grondstoffen uit het buiten land, die het onmogelijk missen kan, terwijl er voorts ook nog betaalmiddelen moeten zijn voor den aankoop van half of geheel afgewerkte fabrieksproducten. Tot dusver is men met de beschikbare middelen toege komen, omdat men nog teren kon op oude Toestand van het slachtoffer valt erg mee. Omtrent het incident, vernemen wij nader, dat de toestand van het slachtoffer, in tegen stelling met het aanvankelijk gemelde, erg meevalt. De jongeman had brandwonden aan handen en gelaat bekomen en is, na in het ziekenhuis te zijn verbonden, naar zijn wo ning gebracht. Tengevolge van een ernstige stoornis bij het electriciteitsbe- drijf. Een groot gedeelte van de stad drie kwartier in donker. Een ernstige stoornis aan het elec- triciteitsbedrjjf is oorzaak geweest, dat een groot gedeelte van de stad Groningen gisteravond gedurende 3 kwartier in het duister is gezet. Om tien minuten voor zeven ont stond een plaatselijke stoornis op het gelijkstroom-net, waardoor vooral de buitenstad het meest werd getroffen. De binnenstad, welke evenals de pro vincie Groningen nagenoeg op wis selstroom is aangewezen, bleef vol doende vrij van stoornis. Hier had men dus licht, doch in de buiten wijken heerschte in bijna alle wo ningen een Egyptische duisternis. Ook het hoofdstation en omgeving was geheel van licht verstoken. Om tien minuten over half acht was de stoor nis opgeheven en brandde weer overal icht. Belangstelling van den maha- radja van Jodhpoer. Gister vloog de D.C. 3 „Ibis", geheel vol gens het normale schema van Jodhpoer naar Rangoon. Tusschenlandingen werden uitge voerd te Allahabad en Calcutta. De maha- radja van Jodhpoer. die, zooals bekend, een groot luchtvaart-enthousiast is, was gisteren na aankomst aldaar langdurig met de be manning in het vliegtuig en liet zich alles uitleggen. De vorst drukte zijn bewondering uit voor de doelmatige inrichting en de ver fijnde techniek van de nieuwe aanwinst der K.L.M.-vloot. De bemanning meldt, dat alles wel aan boord iat voorraden, maar wat de voedselvoorziening betreft, zijn deze langzamerhand opgeraakt en bovendien blijft de huidige graanoogst eenige millioenen tonnen achter bij die van het vorig jaar, zoodat men thans, terwijl men nagenoeg geen reserves meer heeft, nog meer ter aanvulling behoeft. Ten aanzien van de voorziening van de grondstoffen zijn zoo schrijft de corr. van de Neue Zurcher Zeitung, de toestanden al niet veel beter. Tot dusver heeft men prijsstijgingen in het binnenland weten tegen te houden, doch als men de verminderde koopkracht van de Mark in aanmerking neemt, is er toch wel een stijging, tenvijl bovendien de kwalitei ten, vooral van de levensmiddelen, den laat sten tijd verminderd moeten zijn. Het blad schrijft voorts: Daar men de wapening niet wil staken en hiervoor zoowel groote financieele be dragen noodig zijn als invoer van bepaalde grondstoffen, zal men al het mogelijke doen om te bezuinigen op den invoer van levens middelen en andere artikelen, die niet recht streeks of middellijk voor de wapening noo dig zijn. Vandaar een z.g. rationalisatie van het gebruik van levensmiddelen die sterk aan een land in oorlogstijd doet denken. Het Duitsche volk zal zich groote beper kingen op moeten leggen niet alleen wat zijn levensstandaard betreft, maar ook ten aan zien van zijn productie, het zal zich geheel moeten voegen naar het plan voor vier ja ren, dat ten einddoel heeft Duitschland in een komenden oorlog, geheel zelfstandig te maken. We herhalen de vraag: Hoe lang zal het Duitsche volk deze last nog kunnen en wil len dragen? Volgens een radio-mededeeling zou San Salvador de hoofdstad van de gelijknamige republiek in Midden- Amerika door een aardbeving ver woest zijn. Dit bericht bleek echter niet juist te zijn, want niet de stad San Salvador, doch de stad San Vincente, 24 mijl ten oosten van San Salvador, is getroffen. Deze stad telt 27.000 inwoners. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend, doch de stad en de omge ving hebben aanzienlijk geleden. 220 menschen om het leven ge komen. De stations van de Radio Corporation of America deelden gisteravond mede, dat bij de verwoesting van San Vincente in San Salvador gisteravond minstens 220 menschen om het leven zijn gekomen, terwijl het aan tal gewonden enkele honderden bedraagt. MEDISCH DRAMA IN DUITSCHLAND, In het dorpje Wiensdorf bij Siegen heeft een geneesheer zijn medewerker met een re volverschot gedood. Vervolgens doodde hij zijn eigen drie kinderen, een meisje van 11 en twee jongetjes van 5 en 8 jaar, terwijl zij sliepen om zich tenslotte zeif een kogel door het hoofd te jagen. ZAL CUBA'S PRESIDENT AFTREDEN? Actie van Batista. Partijgenooten van Batista, eden van het congres, hebben een motie ingediend, waar in bijeenroeping van het congres wordt ver langd voor het indienen van een beschuldi ging tegen president Gomez. De motie is slechts van 82 handteekeningen voorzien, doch gewoonlijk goed ingelichte personen verklaren, dat Batista de. twee derden-meer derheid zal verkrijgen, die noodig is om Go mez tot aftreden te nopen. Concentratie der arbeidersklasse gepropageerd. In een rede te Bristol heeft sir Stafford Cripps zonder den naam uit te spreken, het denkbeeld van een „volksfront" gepropa geerd. Hij zeide o.a.: „Persoonlijk ben ik sedert langen tijd van oordeel, dat tegenover de concentratie van kapitalisten in de nationale regeering nood zakelijk een concentratie van de arbeiders klasse moet worden geschapen, indien men wil, dat de arbeiders ook politieke macht hebben in dit land. Deze concentratie moet omvatten de labour-beweging, de labour party en de trade-unions". Spr. liet verder doorschemeren, dat vol gens hem de beste oplossing zou zijn als deze concentratie zich baseerde op de labour- party. NEVILLE CHAMBERLAIN GEOPEREERD. Neville Chamberlain is in een ziekenhuis opgenomen om een kleine kaak-operatie te ondergaan. De operatie is goed geslaagd, doch de patiënt zal zijn bezoek aan het vas teland van Europa eenige dagen moeten uitstellen.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1