Bruidsdag in Den HaagW'jJjlïÜl'1!!!! Er zouden een half millioen menschen geweest zijn Het Oranje-vuur ontstoken Het jacht van prinses Juliana en prins Bernhard Huldiging van den heer Klaas de Vries ïfioX"1™*51 Goederenvervoer op 7 Januari Eendeneieren en paratyphus besluiten genomen inzake de combinatie van kies kringen en de in te dienen EEN LEGER VAN AGENTEN WAS NOODIG OM ALLE BE LANGSTELLENDEN OP DE VOOR HET PUBLIEK AANGE WEZEN PLAATSEN TE HOU DEN. DEN HAAG. Zooals te evrwachten was, hadden velen zich Zaterdag al vroegtijdig op gemaakt om langs den weg, dien het prin selijk paar zal volgen, getuige te zijn van dezen rit. Naarmate het oogenblik van het vertrek van het Prinselijk paar van het Kon. pa leis naar het stadhuis naderde, nam de drukte op het voorplein van het Paleis toe. Reeds lang voor 10 uur stond een groote menigte achter de afzettingen langs het Noordeinde en voornamelijk tegenover het paleis waarvan het voorplein geheel was .vrijgehouden. Enkele minuten voor half elf ging er een gejuich uit de menigte op. Prinses Juliana en Prins Bernhard verschenen voor den in gang van het paleis, De prinses was gekleed in een groen fluweelen mantel, afgezet met zwart bont, de Prins hield zijn hoogen hoed in de hand. Gelukkig lachend keken zij even naar de menigte, waaruit eenige hooge meisjesstem men het Wilhelmus inzetten. Toen wipten beiden vlug in de gereedstaande gesloten auto, welke slechts voorafgegaan en gevolgd door motorrijders der verkeerspolitie langs het Noordeinde in de richting van het stad huis vertrok. Bij het stadhuis had zich lang van te vo ren een ontzaglijke menschenmenigte verza meld en een leger van agenten was noodig om alle belangstellenden op de voor het pu bliek aangewezen plaatsen te houden. Nauwelijks had de klok half elf geslagen of aan het gejuich, dat in de verte reeds werd vernomen, hoorde men, dat het prin selijk paar in aantocht was. Eenige momen ten later reed de sierlijke limousine, vooraf gegaan door een motor van de politie, lang zaam den hoek om tot voor den ingang. Het portier van de Koninklijke auto werd geopend en rustig stapte eerst Prins Bern hard uit, die zijn toekomstige bruid bij het verlaten van de auto behulpzaam was. Na een moment op het bordes te hebben stilgestaan en de wachtende menigte te heb ben toegewuifd, verdween het prinselijk paar naar binnen. In het stadhuis. Enkele minuten over half elf verschijnt de burgemeester van den Haag, Mr. S. J. R. de Monchy, in de hall van hét stadhuis, om zich naar het bordes te begeven voor de ont vangst van het jonge paar. Weinige oogenblikken later kondigt het gejuich, dat uit de menigte, buiten verza meld, opstijgt de aankomst van Prinses en Prins aan. Nadat Mr. de Monchy de Prinses en de Prins met enkele woorden welkom heeft ge- heeten, stelt hij aan het paar voor den heer P. C. Wesseling, chef van de afdeeling be volking, verkiezingen en burgerlijken stand, die als assistent-ambtenaar van den burger lijken stand zal optreden. Voordat de plechtigheid een aanvang neemt, heeft het vorstelijk paar, onder ge leide van den burgemeester, de trouwkamer bezichtigd, waar op 7 Januari de plechtig heid van de huwelijksvoltrekking zal plaats vinden. Dan geleidt de burgemeester de Prinses en den Prins weer naar zijn werkkamer waar de plechtigheid een aanvang neemt. Nadat aan de vereischte formaliteiten is voldaan, overhandigt de burgemeestcp in zijn hoedanigheid van eere-voorzitter van het co mité voor de luisterrijke viering van het vorstelijk huwelijk te 's Gravenhage, het ge schenk van dit comité, den gouden veder, waarmede de acte van ondertrouw zal on derteekend worden. De Prinses teekent dan: „Juliana, prinses der Nederlanden, van Oranje-Nassau, van Mecklenburg" en de Prins: „Bernhard Leo- pold Prinz zur Lippe-Biesterfeld". Hiermede was de plechtigheid van den on dertrouw ten einde. Vergezeld van den bur gemeester betrad het jonge paar andermaal de hall van het stadhuis, om enkele oogen blikken te poseeren voor de fotografen. Vervolgens betraden zij het bordes. De acte van ondertrouw. De acte van ondertrouw, welke door de Prinses en den Prins en Burgemeester de Monchy, als ambtenaar van den burgerlijken stand is onderteekend, luidt als volgt: Heden, den negentienden December negentienhonderd /.es en dertig, versche nen voor mij, ambtenaar van den bur gerlijken stand der gemeente 's-Graven- hage, Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Bernhard Leopold Frederik Everhard Pu- lius Coert Karei Godfried Pieter van Lippe-Biesterfeld, oud vijf en twintig jaren en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana Louise Emma Marie Wil- helmina der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van Mecklen burg, enzoovoorts, enzoovoorts, oud zeven en twintig jaren, beiden wonende alhier, hun voornemen te kennen gevende om met elkander een huwelijk aan te gaan. Hiervan is deze akte opgemaakt, welke overeenkomstig de wet is voorgelezen. Buiten het stadhuis. Zoodra het ondertrouwde prinselijk paar op het bordes verscheen, brachten de belang stellenden, die in grootcn getale in de om geving van het stadhuis waren opgesteld, de Prinses en den Prins een ovatie. De klanken van het volkslied waren nau welijks hoorbaar, zoo juichte en jubelde de menigte. Even bleven Prinses Juliana en Prins Bern hard gearmd op het bordes staan, om, na van den burgemeester afscheid te hebben genomen, de wachtende menigte toe te wui ven. Nadat het bruidspaar in de auto had plaats genomen, reed deze langs het stadhuis, om vervolgens linksaf de groote Halstraat in te slaan, waar de aldaar te paard opgestelde herauten een klaroengeschal aanhieven. Daarna verdween de hofauto door de Prin senstraat naar het paleis. Zaterdagavond in de bruidsstad. Een enorme menigte op de been. Men sprak op Prinsjesdag dit jaar van een drukte zooals zelden in Den Haag was geweest. Een half millioen menschen zouden er dien dag ge weest zijn. Het cijfer is moeilijk te controleeren, maar tegengesproken is het niet. Onze indruk was en de hoofdcom missaris van politie bevesjigde het, dat het Zaterdagavond drukker was dan op den derden Dinsdag van dit jaar. In de binnenstad bewoog zich een compacte menschenmenigte voetje voor voetje door de hel ver lichte en bont versierde straten. Er was haast geen doorkomen aan en de politie zorgde voor zoover moge lijk voor één-richting verkeer. Het rijdend verkeer was tot het strikt noodzakelijke beperkt. Alleen doktoren, leveranciers en anderen, die konden bewijzen, dat zij de stad per voertuig in moesten, werden doorgelaten. Voor het Paleis Noordeinde was het in het begin van den avond een dus danig gedrang, dat de politie ge noodzaakt was, met behulp van tou wen een afzetting te maken ter voor koming van ongevallen. Dank zij de zen maatregel in het belang van de openbare orde zijn er voor zoover onze informaties strekten geen on gelukken van eenig belang voorgeko men. Wel viel er af en toe iemand flauw of werd onderd en voet geloo- pen, maar de eerste hulp, kon steeds door plaatselijke behandeling het euvel herstellen. Deze afzetting was ook noodig om een 200- tal leden der vrouwelijke studentenvereeni- ging uit Leiden door te laten voor het bren gen van een serenade aan de Prinses, oud lid dezer vereeniging. Deze hulde vond tegen half elf op het voorplein van het Paleis plaats. Voorafge gaan door het Leidsch Harmoniegezelschap „De Post", onder het spelen van de Lippe- Detmoldmarsch, marcheerden de leden van de V.V.S.L., die met autobussen uit Leiden waren gekomen, uit de Oranjestraat naar het Paleis. Het Wilhelmus en het hippische volkslied werden gespeeld en de meisjes zon gen het jonge paar, dat voor een der ven sters van de linkervleugel verscheen, het „Io Vivat" en het clublied toe. Op het bordes ontvingen Mr. J. C. baron Baud, kamerheer van de Prinses en Jhr. Ir. Röell, 's prinsen waarnemend secretaris, het bestuur der vereeniging. Deze dames hebben geruimen tijd ten pa- leize vertoefd en zijn door de Prinses en den Prins ontvangen. Het Leidsche studentencorps nam wegens den corpsrouw aangenomen in verband met het overlijden van een der corpsleden, geen deel aan de serenade. Hartelijk wuivend met haar fakkels ver trokken de meisjes tegen elven. Het bleef ook hierna nog heel lang druk in de stad. De verlichting aan den bruidsweg was Za terdagavond voor het eerst aan en trok na tuurlijk zeer de aandacht. De dag van aanteekening is een waardig hegin geweest van de komende feestdagen, waarin nog herhaaldelijk getuigd zal wor den van liefde en vereering voor het vorste lijk bruidspaar. Het Oranjevuur ontstoken. Na afloop van de plechtigheid bleef Den Haag in feeststemming in de stad. Het con tingent feestgangers breidde zich in den loop van den middag nog belangrijk uit, toen de schooljeugd zich op haar eigen luidruchtige wijze onder de volwassenen mengde. Vooral voor het paleis was het weer erg druk. Het was immers bekend, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard, tegen 4 uur naar het Julianamonument op het Plein, naar de stammoeder der Oranjes genoemd, zou den rijden. De talrijke wachtenden werden omstreeks half-vier verrast, toen een open auto naderde komende uit de richting Zeestraat, waarin de Koningin, Prinses Juliana en een hofdame hadden plaats genomen. De' bruid en haar moeder bracht men een jubelende groet. Even later betrad een deputatie het stad huis om een bloemstuk te doen bezorgen, 'n groote mand met seringen. Voorop liep een vaandeldrager, op wiens attribuut Chr. II.B.S. en het hoofdstedelijk wapen prijkte. Voor hen, die vooraan stonden, was van de straat af te zien, dat Mr. J. C. baron Baud, kamerheer van H.K.H., de heeren in een zij vertrek ontving. Weinige oogenblikken later rijden drie hof- auto's voor. In de eerste namen prinses Ju liana en prins Bernhard plaats en in twee andere auto's leden van het gevolg van Hare Koninklijke Hoogheid. Tusschen de juichende menschenrijen door en voorafgegaan en geflankeerd door de motorpolitie met zijspan ook de hoofd commissaris reed in den stoet mede reed de auto, waarin het jonge paar had plaats genomen door de Heulstraat, Lange en Korte Voorhout, Haagsche bosch, le van den Boschstraat, Juliana van Stolberglaan naar het gelijknamige plein. Ook langs de route waren velen op de been om Prinses en Prins op den dag hunner ondertrouw te bejubelen. Op het Juliana van Stolbergplein. Op het Juliana van Stolbergplein stonden reeds tijdig zeer veel menschen, terwijl in de Juliana van Stolberglaan ter weerszijden van den rechten rijweg schoolkinderen ston den opgsteld. Binnen het hek van het plantsoen was met behulp van oranjevlaggen en tapijten een loge opgericht, waarin twee zetels voor het bruidspaar waren geplaatst. Boven op het monument, dat in 1909 ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Juliana in het Be- zuidenhoutkwartier is opgericht, prijkten 2 in elkaar sluitende kelkvormige schalen, die van onderen indirect verlicht werden. In de bovenste schaal zou het vreugdevuur, dat met lichtgas wordt gevoed, gaan branden, dat niet gedoofd zal worden dan aan het einde van den dag der huwelijksvoltrekking op 7 Januari a.s. Rondom het plantsoen was een versiering van groen met oranje lichtbollen aange bracht en schier huis aan huis werd gevlagd. Enkele minuten voor vieren kondigde ge juich in de verte aan, dat de stoet met het prinselijk paar in aantocht was en even later arriveerden de hofauto's, voorafgegaan door motorpolitie en de auto van den hoofd commissaris op het plein voor den ingang van het plantsoen. De 5-jarige Marietje Haring bood de Prinses een ruiker witte bloemen aan en nadat verschillende aanwezigen aan het bruidspaar waren voorgesteld en prinses Juliana en Prins Bernhard hadden plaats genomen, trad Ir. Bongaerts naar voren en sprak een feestrede uit waarna hij Prins Bernhard verzocht met een feestelijk ver sierde brandende fakkel het vreugdevuur te ontsteken. HET VUUR ONTSTOKEN. Na deze woorden reikte Ir. Bongaerts Prins Bernhard, die naar voren was getre den, een brandenden fakkel over, die be vestigd was aan een langen, met groen omwikkelden staaf, in het midden waarvan met rood-wit-blauw en oranje-lint een bou- quet witte bloemen was bevestigd. Terwijl de muziek uit de Valerius' ge- denekklanck het oude „Wilt heden nu tre den" inzette, plofte vlam in de lichtbak boven het monument aan en verlichte de hoog oplaaiende gloed de omgeving, die reeds in de schemering van den vallenden avond was gehuld. Een luid gejubel klonk uit de menigte en met enkele woorden dankte Prins Bernhard den heer Bongaerts voor de uitgesproken gelukwenschen. Nadat van de leden van het comité was afscheid genomen, namen Prins en Prinses en de leden van het ge volg in de auto's plaats Voor den terugtocht. Afgevaardigden van 30 watersportvereeni gingen en talrijke belangstellenden waren Zaterdagmiddag in het gebouw „Industria" te Amsterdam aanwezig, toen de voorzitter van de koninklijke verbonden Nederland- sche Watersportvereenigingon, de heer E. Crone, de jaarlijksche algomeene vergade ring opende. Bij het bespreken van het jaar verslag 19351936 ruimde de voorzitter een groote plaats in aan de vreugdevolle gebeur tenissen aan het Hof, waarbij hij vanzelf sprekend kwam op het voor de watersport wereld zoo verheugende feit, dat het na tionale huwelijkscadeau o.a. zal bestaan uit een motorjacht voor de binnenwateren van Nederland. De indeeling van dit jacht is door de technische commissie van de K.V N.W.V. opgemaakt en door den heer Crone aan de prins voorgelegd, die zijn groote instemming hiermede betuigde. Óp specia- lon wensch van Z.D.H. zal de stuurkamer in verbinding staan met het bovengedeelte van het schip, zoodat men binnenkort de prins als kapitein van zijn boot op de bin nenwateren van Nederland zal kunnen ont moeten. Daar het echter niet mogelijk zal zijn met het jacht alle binnenwateren te bezoeken in verband met den diepgang, zul len boven op het dek een kleinere motor boot en een roeiboot ter beschikking staan. In de watersportwereld wordt een inzame ling gehouden voor een huwelijksgeschenk en de heer Crone deelde mede, dat de op brengst een goede bestemming zou vinden in het bekostigen van de aanschaffing van die kleine motprhoot. Voorts stelde de voorzitter zich voor een grootsche huldiging te brengen bij het ver schijnen van het jacht op het water, waar aan dan door de leden van het verbond zou worden deelgenomen. Nadere besprekingen dienaangaande zullen evenwel nog worden gevoerd. Alleen te Gebruiken in hard ge- kookten of hard gebakken toe stand. 's-Gravenhage Vanwege het departement van sociale zaken wordt het volgende me degedeeld: Nu en dan worden gevallen van paratv- phus!>esmetting hekend, veroorzaakt door het gebruik van eendeneieren. Om het optreden van deze ziekte door het gebruik van eendeneieren te voorkomen is het noodig voor direct gebruik deze eieren hai'd te koken (8 minuten) en ze in bak- waren slechts te gebruiken, indien deze hard gebakken worden. Aangeraden wordt daarom: eendeneieren niet te gebruiken voor de bereiding van pudding, vla, slagroommengsel, e.d. taart vullingen, consumptieijs, zacht gebak, kort om niet voor eetwaren, welke niet of on voldoende verhit worden. CANDIDATENLIJSTEN. Zaterdagmiddag is in de zalen 1,311 .^„iade- beurs te Utrecht, de buitengewone vergade ring van de liberale staatspartij heidsbond" gehouden. De vergac g zeer druk bezocht. wonHelnar Nadat de voorzitter, Mr. w,.c. Wendelaar, allereerst eenige woorden wijdde iirllj(i feit, dat Prinses Juliana dien dag was geworden, waarbij hij er op w het monarchale stelsel het bolwerk bij uit nemendheid tegen extremistische s gen is, werd in het huishoudelijke K der vergadering een besluit genomen de combinatie van kieskringen, alsmede in zake de in te dienen candidatenlijsten. De vergadering besloot overeenkomstig het voorloopig besluit van den partijraad, "a* navolgende kieskringen gecombineerd zunen worden: Arnhem, Nijmegen, Rotterdam, L den, Haarlem en Utrecht. Dan 's-Gravenhag en Zwolle en tenslotte 's-Hertogenbosch, lit- burg, Maastricht, Dordrecht, Middelburg, Den Helder, Leeuwarden, Groningen en As sen; terwijl voor den kieskring Amsterdam een afzonderlijke lijst werd vastgesteld. De eerste plaatsen op de lijst van de kies kringen 's-Hertogenbosch c.s. (waaronder dus de kieskring Den Helder valt), nullen worden ingenomen door: 1. Dr. S. E. B. Bie- rema, 2. Mr. G. A. Boon, 3. H. D. Louwes, 4. Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, 5. Mr. J. Linthorst Homan, 6. C. J. van Kempen. Alle lijsten zullen met. elkaar verbonden worden. Vrijheid van arbeid. Het rapport der commissie voor het ont werpen van wettelijke maatregelen ter be scherming van werkwilligen, werd daarna besproken. De conclusie van dit rapport was dat de vrijheid om te arbeiden dient verze kerd te worden, daar dit een onmisbare voor waarde vormt voor de verwezenlijking van den liberalen eisch, dat de menschelijke per soonlijkheid tot volle ontplooiing moet wor den gebracht. In het verder verloop der vergadering werd een herziening van het beginselprogramma krachtens voorstellen van het bestuur be sproken en aangenomen. Dit program werd na eenig debat in zijn geheel als volgt aanvaard: Urgentieprogram van de Lib. Staatspartij ,de Vrijheidsbond." Haar beginsel: Ontplooiing van de menschelijke persoon lijkheid, als voornaamste drijvende kracht ter vermeerdering van den bloei der samen leving. Vrijheid van denken, van geweten, van godsdienst en van arbeid. Eenheid van het Nederlandsche volk, saamhoorigheid van alle klassen, standen en geestesrichtingen. Haar leuzen: Behartiging van het algemeen belang, geen groepsbelang of particulier belang in de politiek. Voorkeur van het particulier initiatief bo ven overheidsbemoeiing. Haar streven; Handhaving der grondwettelijke vrijheids rechten. Bevordering van volkswelvaart, volksgeluk en orde. Haar middelen: Practische hervormingen, die onmiddellijk te verwezenlijken zijn. Krachtige gezagsuitoefening. Strijd tegen elke terreur en revolutionaire beweging. Haar programma: Nationale politiek. 1. Handhaving van de plaats, welke het Huis van Oranje inneemt in de Nederland sche samenleving, en verdediging daarvan tegen aanslagen van dictorialen en repu- blikeinschen aard. 2. Krachtige en goeduitgeruste bewape ning voor de handhaving van de onafhan kelijkheid van het koninkrijk. 3. Eerbied voor vlag en volkslied als symbolen van de eenheid van het volk. Een heid in vlag en spelling. Binnenlandsche politiek. 1. Handhaving van een sterk, aan de wet gebonden en onder toezicht van de volks vertegenwoordiging staand gezag. 2. Zelfbeperking van do volksvertegen woordiging. 3. Bestrijding van den politieken invloed Vaf ^pw'rdënng'van goede politieke zeden, Versterking van den invloed der kie, zere op de aanwijzing der te kiezen candi, daten. Financieele politie^ 1 Spoedige aanpassing van de overheids, „i eaven aan de inkomsten, waarbij Re, streefd moet worden naar een verlaging der fiinstingen en tarieven. 3 Herstel van den vasten grondwettelijk ken grondslag van de geldmiddelen. 3 Opheffing der spoorwegtekortcn. i Herziening der bezoldigingen van he{ overheidspersoneel. Sociale en economische politiek, 1 Bestrijding der crisiswerkloosheid door het' scheppen eener juiste verhouding der belooningen der onderscheidene bevolkings gI2ePBü het scheppen dezer juiste verhop- dingen zooveel mogelijk te streven naar geleidelijk herstel van de bednjfsvrijheid en van het vrije ruilverkeer. Handhaving en verbetering der sociale wetgeving. 3 Bestrijding van ordening van over, heidswege op 't gebied van productie, dis. tributie en verkeer, tenzij zjj duidelijk in 't algemeen belang is in tegenstelling tot een groepsbelang oi zich keert tegen machtsmisbruik van belangengroepen. 4. Verzekering van de vrijheid van ar, beid. 5. Bevordering en verbetering van verze, kering tegen de gevolgen van tijdelijke en, bij uitschakeling op middelbaren leeftijd, van blijvende werkloosheid, van invaliditeit, van ouderdom, en overlijden van werkenden in loondienst en kleine zelfstandigen. C. Bevordering van de ontwikkeling dep economisch zwakkeren tot zelfstandigheid! en verantwoordelijkheid. 7. Krachtige afwerking van hef wegen, net. Ononderbroken snelverkeerswegen tus, schen onze nijvere centra onderling. Verbetering van secudaire en tertiaire wegen. Invoering van pensionneering voop oudere werknemers ter bestrijding dep jeugdwerkloosheid. Huwelijkswetgeving, Verbetering der huwelijkswetgeving, in 'f bijzonder ten aanzien van de ouderlijke macht en van het recht van de vrouw op eigen verdienste en eigenvermogen. De overzeesche gewesten, Handhaving van de rijkseenheid en vaq het beginsel der politiële van de open deur, In de middagvergadering kwam aan dg orde het ontwerp van het algemeen pro, gram, zooals dit overeenkomstig het advies van den partijraad weder is vastgesteld. Door Prof de Vries in critischen zin en doop Mr. de Boer als verdediger der kieswijze van het bestuur werd de noodzaak in het licht gesteld van handhaving der goede po, litieke zeden, onder meer door handhaving der ministrieele verantwoordelijkheid jegens het parlement, door onafhankelijkheid dep ministers tegenover politieke partijen en door wering van politieken invloed vah belangengroepen. Besloten werd zich niet uit te spreken over de centralisatie der politie, hoewel dg vergadering eenstemmig van oordeel was, dat een oplossing van het poliüe-vraagstuk dringend noodzakelijk is. Inzake de salarieering van het onderwij, zend personeel, alsmede inzake een wederin, voering van het ambulante hoofd bij hef openbaar onderwijs, werd door de heeren Bon en Zom het woord gevoerd. Zij be, pleitten met grooten nadruk een verbete, ring der salarieering, die b.v. voor kweeke lingen een zeer veei te laag peil heeft. Da heer Bon betreurde dat niet wordt aange, drongen op uitbreiding van den leerplichti, gen leeftijd. Bij de rondvraag werd door den heer Abs, poel (Amsterdam) een motie van zijn afdee, ling verdedigt, waarin betreurd wordt, dat vaccinatie niet weder ingevoerd wordt en waarin de noodzaak wordt onderstreept van krachtige propaganda voor de vijwillige vac, cinatie. De voorzitter, Mr. Wendelaar, achtte het indienen dezer motie niet juist, daar hij in beginsel is tegen het onvoorbereid indienen van zoo belangrijke moties. Daar de motie geen ondersteuning vonc^ werd deze van de agenda afgevoerd. Nadat den voorzitter, Mr. Wendelaar doof de vergadering een duidelijke blijk van groo te waardeering was gebracht voor zijn leb ding van het tweedaagsch congres, werd dit om vijf uur gesloten. Ter gelegenheid van zijn 15-sten verjaardag en zijn aftreden als secretaris-penningmeester van „Volkson derwijs". Amsterdam, December. Op zeer hartelijke wijze is Zaterdagmid dag de heer Klaas de Vries ter ge legenheid van zijn vijf en zeventig sten verjaardag en zijn aftreden als secr.-penningmeester van „Volkson derwijs" gehuldigd. in^Lde h"l.di&inS van den jubilaris in den ZZim rK, h,uidi*e werkzaamheden op vei lerlei gebied te huldigen. Zeer vele vriem den van de jubilaris, autoriteiten en ver- t -genwoordïgers van verecnigingen op on derwijsgeb.ed, waren in een der zalen van het Americain hotel aanwezig om deze hul diging luister bij te zetten. hul" P JIJ0^drkin 0 a' °-P Z'. Exc' minister Mr. N h 7 n commissaris der Koningin in Charles' k'Boissevain.^'heer'1, Talrijke sprekers voerden het woord n™ in warme bewoordingen den heer De Vri™ als kindervriend te huldigen en voor wat "z.Exer mf .V.olksondp"vii» gedaan heeft. mens 'ie oud1ioofdbestuursie,?end vln^Volkt onderwijs. De minister legde getuigt. van IUnagsr°dtC"'deering V°°r het werk Onder zijn bezielende leiding heeft volks onderwijs gestreden voor de openbare school, A/r'^emeene sch°°l voor heel ons volk. Mij persoonlijk is het steeds een groot voorrecht geweest met De Vries samen tg werken, aldus spr. Er is de laatste jaren op onderwijsgebied e,en fp ander gebeurd, waarmee „Volkson- derwijs het niet eens was. Ik kan u da verzekering geven, zeide de minister, dat ik dikwijls genoopt was maatregelen te nemen, die mij moeilijk waren. Doch mijn idealen en beginselen ten aanzien van „Volksonder, wijs hebben mij nooit verlaten. Daarom is de verhouding tusschen mij en Klaas de vries steeds goed gebleven.' Mij is het een behoefte grooten en warmen dank uit ta spreken voor wat Klaas de Vries voor Volka onderwijs heeft gedaan (applaus). Nadat nog enkele sprekers het woord had- c en gevoerd deelde de heer Kropveld onder applaus mede, dat in de laatste algemeens veigadering de heer Klaas de Vries tot eere lid der vereeniging is benoemd. Deroerd dankte tenslotte de heer De VrieS voor de hem gebrachte hulde. Naar wij vernemen zullen de Nederland- rr^LS;P00rwegen' ingevolge het door de vmi ""«verklaren tot nationalen feestdag Wh, 7d,en Januari a.s. in verband met miiu,"iW van Pr'nses Juliana, de aanne- n,lte" vervoer, hot vervoer, de aflevering dip... bestelling van goederen en levende feest d a °en dag beperken als op erkende ffril'iV''cn daR zal de bestelling van expres-1 schn en van snelgoederen slechts g6j afi,nii„n voor zo°ver dit mogelijk is, terwijl ben' 'lg Van goe(Jeren niet zal plaats heb4

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2