AKKERTJES TEXEL Voor Vrouwen vooral h'nsdag 22 December I935 Heldersche Courant Het plan de campagne van de K.S.K* Slagerijen 2e Kerstdag geopend. Uit het politierapport De officiersmaaltijd ter gelegen heid van de beëediging van Prins Bernhard. ZIJN VERLEDEN EN ZIJN ECONOMISCHE TOESTAND DOOR C. JONKER, De schrijver van dit artikel, de heer C. Jonker. Propagandavergadering „L.T.B," De Oranjefeesten, Nederlandsche Ruitertoeristen- club» Adventsavond in de Ned» Herv* kerk. Marktoverzicht. zorgd had en de heer Veldhuizen voor een geslaagde gnmeering. Het meeste succes had de heer Kooij, die in de kleedij van een Javaan gestoken, de gelukwenschen van Indië en haar bewoners aan het Jonge Paar kwl aanbieden. Verder werd medewerking verleend door den plaatselijk zeer bekenden heer Abbenes, over wiens vocale prestaties in de kolommen onzer courant al meermalen het een en ander gezegd is en door het koor van de Gereformeerde Zangvereeniging Halle lujah", o. 1. v den heer J. p. Asma Zoo. wel de heer Abbenes als het koor hebben on niet geringe wijze bijgedragen tot het welsla gen van deze opvoering. Nadat het koor met warmen toon het Wil helmus gezongen had, zakte het doek en toen brak een ware ovatie los. Temidden daarvan trok de heer De Jong den heer Sneltjes op het tooneel en bracht dezen een welverdienden dank. Weer langdurig applaus, nog eens werd „gehaald zóo werden allen, die hun mede wei king aan deze mooie opvoering verleend hadden, voor hun prestaties beloond. Het was een dankbaar gestemde voorzitter, die aan het eind van de bijeenkomst kon ge wagen van een in alle opzichten geslaagden avond, waarin een echte, weldadig aandoende Oranje-geest overheerschte. Toen sloot de heer De Jong met dankgebed. De Heldersche Christelijke Oranje Vereeni- ging heeft op zeer hartelijke wijze een her nieuwd getuigenis van haar groote liefde jegens ons Vorstenhuis afgelegd. De contanten zijn binnen en de zaak marcheert naar wensch! Gisteravond heeft in het Kegelhuis een vergadering plaatsgevonden van de K.S.K., de bewoners der Keizer-, Spoor- en Koningstraat. De opkomst had wellicht iets grooter kunnen zijn, doch om de woorden van den heer Zegel te gebruiken: men stelde blijkbaar zóóveel vertrouwen in het Comité, dat allen het niet nood zakelijk achtten aanwezig te zijn. Het is de heer Zegel, die aan de vergadering mededeeling deed van de plannen, zooals deze in het huidige stadium gekomen zijn. Alles heeft een buitengewoon vlot verloop gehad, zóó zelfs, als men aanvankelijk niet had durven hopen. Vrijwel iedere bewoner der city is aan zijn of haar verplichtingen ten volle nagekomen, zoodat, wat het financieele punt betreft, alles zich in kannen en kruiken bevindt. 2.100. Nadat de heer Zegel en passant het plan geopperd heeft, na beëindiging der eigenlijke feestelijkheden nog een soort slot-amusementsavond te organiseeren, deelt deze mede, dat de totale bijdragen een bedrag hebben opgeleverd van ruim 2.100.—. Evenwel, behalve de versiering der city was er nog iets noodig en wel: amusement. Hier voor moest geld komen en men heeft dit ver kregen, dank zij een prijzenswaardige mede werking van den heer Twisk, die het Rialto- theater beschikbaar stelde en de opbrengst van entréebewijzen en besproken plaatsen, de vorige week bij den feestavond beschikbaar stelde voor het Comité. De zuivere opbrengst van dezen avond was 240.en een woord van hulde werd door spreker gebracht voor deze wel zeer vriendelijke geste van den heer Twisk (iets wat met een extra applausje van de aanwezigen geaccentueerd werd). Wat betreft de regeling op de feestdagen, als ook van de zijde der Oranjevereenigingen feestelijkheden plaats hebben zal nader beslist worden. Uit den aard der zaak wordt dit naar onderling goedvinden georganiseerd. Wat betreft de versiering der straten kan worden medegedeeld, dat men geen vrees be hoeft te koesteren voor een eventueele ver nieling door slecht weer. Hiermede wordt ter dege rekening gehouden en zonder voorbehoud kan men aannemen, dat men alle dagen op de versiering zal kunnen rekenen, ongeacht welke atmosferische tegenslagen ook. De heer Zegel vestigt er vervolgens de aan dacht op, dat de versiering eigendom der K.S.K. blijft, zoodat men voor de toekomst steeds de beschikking blijft houden over deze voorwerpen. Dat dit een waardevol bezit is, ook voor feestelijkheden in volgende jaren, spreekt voor zichzelf. Beroep op de dames. Hierna doet de heer Zegel een beroep op de dames, wonende in de City. Er moet een groot aantal papieren roosjes gemaakt worden v00t de bakken der lichtzuilen en daar dit specifiek dameswerk is, verwacht men ook in deze de volle medewerking. De roosjes zullen in para fine gedrenkt worden, opdat de regen geen vat zal hebben op het materiaal. Van B. en W. heeft men bereids de toezeg ging verkregen over een lokaliteit waarin de versieringsvoorwerpen opgeborgen kunnen worden. Dank voor dit vriendelijk gebaar is volgens spreker hier wel op zijn plaats. Verzorging der étalage®. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat men er goed aan zal doen tijdens de feest- week terdege werk te maken van de étalages, daar het te verwachten Is, dat ln die dagen niet alleen een groot Helders publiek zich in het centrum zal bevinden, doch dat ook bezoek van bulten waar schijnlijk Is. Oproep aan muzikale jongelui. Btj dit alles behoort uit den aard der zaak muziek en men zou het op hoogen prijs stellen als jongelui uit Den Helder zijn "AKKERTJES" een ideaal middel Hoeveel vervelende kwaaltjes zijn er niet, die voor vrouwen echte dag-bedervers zijm een opkomende migraine, zoo'n nare zenuw hoofdpijn, die U blijft kwellen, telkens terugkeerende zenuwpijnen, die maar niet verdwijnen willen, of andere klachten op gezette tijden, die U het leven vergallen. Voor al die gevallen helpen "AKKERTJES" wondersnel. Ge zult het zelf ondervinden. Neemt ze in huis. Misschien kunnen ze U reeds vannacht goed van pas komen bij: Hoofdpijn, Kies pijn, Spierpijn,Zenuwpijn, Rheumatische pijnen, Lendenpijn, Vrou- wenpijn, Migraine, Onbehaaglijkheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS de koppen eens bij elkaar staken, ter vor ming van een band. Natuurlijk is iedere Heldersche jongeman of -dame welkom, ook al woont men niet in de drie hoofd straten. Men kan zich opgeven aan Musis Sacrum. Van den heer Verstegen is reeds toezegging ontvangen, dat hij gratis de geconserveerde muziek zal verzorgen. Hij heeft daarbij de beschikking over de carthoteek van de firma Tielrooy, terwijl er voor gezorgd zal worden, dat deze omroep geen „reclame"-omroep wordt. Tenslotte vernemen wij nog, dat op initia tief van de directie van Musis Sacrum, het hoofdkwartier in de feestweek, gedurende die week iederen avond een bal gegeven zal wor den, hetwelk toegankelijk is tegen een zeer civielen entréeprijs. Het saldo hiervan vloeit wederom de K.S.K.-kas toe. Ook deze mede deeling wordt met applaus begroet. Nadat door eenige aanwezigen nog diverse vragen gesteld zijn, en welke naar ieders tevredenheid beantwoord worden, sluit de heer Zegel deze wel zéér ylot verloopen K.S.K.- samenkomst. Het bestuur der Heldersche Slagerspatroons- vereeniging maakt in een adv. in dit no. be kend, dat de slagerijen op 2en Kerstdag ge opend zullen zijn van 811 uur. Het doet tevens een verzoek tot vroegtijdig bestellen. Aanrijding. Door een bewoner van de Walvischstraat werd aangifte gedaan dat zijn petroleum- wagen in de Koningstraat is aangereden door een met paard bespannen wagen, waardoor de petroleumwagen niet ernstig werd be schadigd. De wisseltruc. Door een winkelier van de Spoorstraat werd aangifte gedaan, dat een hem onbekend persoon, na iets te heben gekocht, de z.g. wisseltruc had toegepast. Hij gaf een bank biljet van 10 ter betaling, doch na het wisselgeld te hebben ontvangen, vertrok hij met medeneming van het bankbiljet. Terug naar huis. Door de politie van 's-Gravenhage werd namens den Burgemeester van Andel op verzoek van de ouders de aanhouding en terugbrenging verzocht van een minderjarig meisje, dat zich vermoedelijk in gezelschap bevond van een marineschepeling. Het meisje werd alhier aangetroffen en op transport gesteld naar haar woonplaats. Wie aan zullen zitten. 's-Gravenhage, 21 December. Zooals korte lings in de pers werd medegedeeld, zal er op den dag der beëediging van Z.D.H. Prins Bern hard een maaltijd gegeven worden in het hotel Wittebrug en wel door de officieren, die de zelfde uniform dragen als de prins op den dag zijner beëediging, d.w.z. door de officieren, die de blauwe huzarenuniform dragen, waarbij echter ook de overige (roode) huzaren-officie- ren mede zullen kunnen aanzitten. Een gewone korpsmaaltijd is dit dus niet, aangezien de Prins bij geen enkel korps of ander gedeelte van de weermacht is ingedeeld, maar als het ware bij de geheele weermacht behoort. Uit dien hoofde zal aan dezen maaltijd ook worden deelgenomen door de opper- en vlag- oficieren, die de a.s. beëediging namens de ge heele weermacht zullen voltrekken, dan wel daarbij een symbolische rol zullen vervullen, den luit.-generaal jhr. W. Röell, den vice- admiraal T. L. Krufjs en den generaal-majoor- titulair van het Ned.-Indische leger D. Q. C. F. de Jonge van der Halen. SECR. DER GEMEENTE TEXEL. Texel, ons mooie waddeneiland, dat iederen rasechten Texelaar met trots vervult en dan ook een plaatsje in zijn hart veroverd heeft, mag zich na de „ontdekking" door ornitholo gen en andere natuurvrienden met Dr. Jac. P. Thijsse vooraan, inzonderheid gedurende de laatste jaren in toenemende mate in de be langstelling van vele toeristen verheugen. Waaraan dit moet worden toegeschreven is in deze weinige woorden samen te vatten: „door de groote verscheidenheid, welke Texel den vacantieganger in een betrekkelijk klein bestek biedt." Het zal moeilijk vallen een tweede streek in ons vaderland aan te wijzen, die in dit opzicht het eiland evenaart! En hoe dit alles zoo geworden is? Laten we trachten op deze vraag een antwoord te geven door een blik te slaan in Texels verleden. De kern van het eiland bestaat uit een heuvelachtig gebied, ontstaan in den Ijstijd, toen het langzaam voortschuivende landijs zich ook hier, evenals o.a. op den Hondsrug en in Gaasterland, ontdeed van zijn uit Noor delijke streken meegevoerden last van zand, keileem en steenen. Tijdens opgravingen zijn ook op Texel zwerfsteenen bloot gekomen, welke voor die van de hunnebedden in omvang niet onderdoen. Bij deze diluviale kern heeft zich het door den Noordwestelijken vloedgolf o.m. van Dog- gersbank aangevoerde materiaal afgezet en later na de doorbraak van Calais heeft de van het Zuidwesten uit den Atlantischen Oceaan komende vloedgolf met de optredende verstui vingen het hare tot de duinvorming bijgedra gen. Naar algemeen verondersteld wordt, heb ben vóór de 10e eeuw onzer jaarteling vele doorbraken plaats gehad in de duinenreeks van den Rijnmond bij Katwijk tot het Vlie. De zeegaten het „Marsdiep" en het „Eier- landsche Gat" zijn daarvan de eenige overge blevene. Waarschijnlijk is er dan ook een tijd geweest, dat Vlieland, Eierland en de diliviale kern van Texel met den vasten wal verbonden waren. In enkele oude geschriften wordt melding gemaakt van een aaneengesloten zwaar bosch, het z.g.n. „Kreilerwoud", dat zich moet hebben uitgestrekt van Enkhuizen tot en met Texel. Wanneer Texel hiervan zou zijn los geraakt, is niet bekend. In de omstreeks het jaar 900 opgemaakte lijst van bezittingen en rechten van het bis dom Utrecht wordt gesproken van ..Insula Texle"; voor zoover men heeft kunnen na gaan, is dit de eerste maal, dat van Texel als „eiland' gewag gemaakt wordt. Dat Texel sedert vele eeuwen een gebied is geweest, afgescheiden van het overige deel van ons vaderland, mag worden afgeleid uit het ontbreken van enkele diersoorten, aan welker invoer de mensch geen behoefte had; er huizen bijv. niet de bunzing, de vos, de das, de vischotter, de adder en de mol. Bij het ontstaan van de Zuiderzee is veel land van de Oostkust van Texel verzwolgen; de zeegaten hebben zich door den tijd verbreed en de duinen hebben zich gaandeweg meer landwaarts verplaatst. Zoo zijn de netten van de visschers ter hoogte van De Koog enkele Kilometers westwaarts van de tegenwoordige kustlijn wel vastgeraakt aan overblijfselen van boomwortels en steenen. In de nabijheid van het dorp Den Hoorn is een ingedijkte polder, bekend als de „Buitenkuil", door het verstuiven der duinen en het verloopen van de stroomen, totaal verdwenen.. Tusschen de dilivuale uitloopers hebben zich vele kreken en killen bevonden, die in den loop der tijden zijn dichtgeslipt of afgedamd. Op deze wijze is het gedeelte, dat de Texelaar onder het „oude land" verstaat, gevormd door 29 polders, die met den in 1875 ingedijkten polder het Noorden thans in één waterschap zijn vereenigd. De bekende vogelpolder „Waal-en-Burg", thans gelegen in het hart van het eiland, is voor de eerste maal ingedijkt krachtens een octrooi, verleend in 1436 door de weduwe van Graaf Willem VI. In 1532 is de polder over stroomd; eerst 80 jaar later is hij opnieuw ingedijkt. Tot den tegenwoordigen vorm en grootte van het eiland heeft in hooge mate bijgedra gen de in 16291630 aangelegde zanddijk, welke het oude land in verbinding bracht met een afzonderlijk eilandje „Eierland" tusschen Texel en Vlieland. Ruim 200 jaar later in 1835 zijn de aan de Oostzijde van dezen zanddijk gelegen schorren en slikgronden tot den ruim 3000 H.A. grooten polder Eierland ingedijkt, later gevolgd door de indijking van twee belendende polders het Noorden en de Eendracht. (Wordt vervolgd.) Den Burg. Gisterenavond werd in Hotel „De Zwaan" een propaganda-vergadering gehouden van den R.K. Land- en Tuinbouwbond, waarin als sprekers optraden Prof. A. H. P. Cleophas, geestelijk adviseur van den „L.T.B." en Ir. A. W. Ausems. De bijeenkomst viel een uitstekend bezoek ten deel, de geheele zaal van Hotel „De Zwaan" was bezet. De voorzitter de heer C. de Wit, opende met een hartelijk woord van welkom tot beide sprekers en sprak er zijn voldoening over uit dat zoo velen ter vergadering waren gekomen, hij hoopte dat 't in deze bijeenkomst gespro kene veel zou bijdragen tot nut van de Ver., de leden zoodanig een riem onder 't hart zou worden gestoken, dat een warmer vereeni- gingsleven zou ontstaan en niet, zooals tot heden op een algemeene vergadering slechts 60 tot 70 pet. der leden door afwezigheid zou den schitteren. De voorzitter opende hierna met den Chr. groet, waarop Prof. Cleophas het woord ver kreeg. Spr. deelde mede, dat hij heden Texel voor het eerst bezocht en dat zijn kennis van het eiland nog uiterst gering was, omdat de duis ternis reeds was ingetreden toen hij hier met de laatste boot uit Den Helder arriveerde; de goed bezette zaal maakte evenwel een aan- genamen indruk op hem. Prof. Cleophas had als onderwerp: „Waarom gij als Katholiek niet buiten uw standsorganisatie kunt blij ven". De eerw. spreker hield over dit onder werp een prachtige rede, die ongeveer twee uur duurde. Waarbij hij begon met den droe- vigen economischen toestand van heden toe te schrijven aan den anti-christelijken geest in het economische leven, dat zich na de Middel eeuwen omstreeks vanaf 1500, steeds krach tiger heeft losgemaakt van allen godsdienst en waarvoor het individualisme in de plaats ls gekomen, dat geheel als de droevige oorzaak van de hedendaagsche crisis moet worden be schouwd en dat misschien wel eens tijdelijk eenige opleving kan brengen, doch nooit ge- j heel zal verdwijnen voor de geest van naas tenliefde, de geest van Christus, die in de vroege Middeleeuwen zoo sterk het economi sche leven beheerschte, zal zijn teruggekeerd. Verder behandelde Spr. de verderfelijkheid van verschillende moderne stroomingen, daar bij bizonder het uitgesproken anti-godsdien stig karakter van het communisme en het Staatsabsolutisme van het Nat.-Socialisme sterk onder den loep nemende. De groote strijd om den godsdienst, zei Spr., zal worden ge voerd op Soc. Ec. gebied en daarom juist moe ten de Katholieken met liefde en overtuiging zich voegen naar den wensch van de Bisschop pen om zich te vereenigen in een Katholieke Standsorganisatie. Gewezen werd ook nog op den plicht van den katholiek om mee te wer ken tot afsluiting van collectieve arbeids-con- trachten, omdat dit geheel in de lijn ligt van het katholieke beginsel en waarmede men ook de steun van de Soc. Vakvereeniging heeft verkregen. Spr. noemde het een zegen dat weldra de Staat deze collectieve contracten bindend zal verklaren. Na de pauze trad als spr. op Ir. W. Ausems, waarn. alg. secretaris van den L.T.B.met het onderwerp: „Waarom gij als Land- en Tuin bouwers niet buiten uw standsorganisatie kunt blijven." Beide sprekers werden met de grootste aan dacht aangehoord en verwierven een krach tig applaus. De vergadering werd te ongeveer half twaalf gesloten. Naar men ons mededeelt, zal bjj het twee- daagsche feest, dat hier ter gelegenheid van het huwelijk van het vorstelijk bruidspaar wordt gehouden, op 7 Januari bal mogen wor den gehouden in alle dorpen van Texel, be halve te Den Burg; op 8 Januari mag alleen te Den Burg bal worden gehouden. Deze maatregel schijnt zeer naar het genoegen van de caféhouders alhier te zijn. Met de straatversiering wordt hier en daar reeds een aanvang gemaakt, althans in de Binnenburg is men reeds begonnen, aange sloten wordt aldaar op de eere poort en de versiering voor het Raadhuis. De meeste De Heldersche Courant brengt U dagelijks de wereld-actualiteiten. De Heldersche Courant geeft populaire overzichten. Vee- en wolmarkten vindt U in de Heldersche Courant. Het Texelsche nieuws kan nooit j sneller en vollediger onder Uw aandacht worden gebracht, dan door de Heldersche Courant. De Heldersche Courant is strikt j neutraal en komt in duizenden ge- zinnen van alle gezindten als dage- lijksche huisvriend. werkzaamheden worden echter thans nog binnenshuis verricht. Nog deelt men ons mede, dat ook in de Warmoesstraat een buurtcommissie is ge vormd en dat de T.E.M. gratis stroom ver strekt voor de verlichtingen. Een Pinkstertocht naar TexeL De Nederl. Ruiter-Toerlsten-Club (N.R.T.C.), aangesloten bij den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B., heeft in hotel „Witte Brug", te 's-Gravenhage haar jaarvergadering gehou den, onder voorzitterschap van den heer Keppel Hesselink. Omtrent de plannen voor het volgende jaar werd medegedeeld, dat van 1517 Mei een Pinkstertocht naar Texel zal worden ge houden. Wanneer wij ons Maandagavond kwart voor acht in de Ned. Herv. Kerk bevinden, ter bij woning van de aangekondigde Adventsavond, welke om 8 uur zal aanvangen, is de kerk reeds overvol. Overal dicht opeengepakte menschen, zelden zagen we de kerk zoo vol; we krijgen tenslotte een plaatsje in een der gangen. Volgens het programma zal spreken Dr. F. Visser en zullen hun medewerking verleenen Mieke Menschaar (sopraan), U. Bonsma (bugel), J. Visser (orgel), het Kerkkoor en het Jongenskoor der Ned. Herv. Gemeente. Het was een goede avond. De samenzang der gemeente naast het orgel, gestuwd door den heer Bonsma met zijn bugel, die in staat bleek deze samenzang op juiste wijze richting te geven, was indrukwekkend. Solozang van Mieke Menschaar, fijn besnaard, echter van onze plaats niet zoo goed te volgen, wat zang betreft heeft ons het allermeest getroffen het Kerkkoor en het Jongenskoor, onder leiding van mevrouw VisserDewald. Mevrouw Visser komt in deze zeer zeker een eervolle vermelding toe. Met intense be wondering hebben we beluisterd den zang van haar koren, zoowel individueel als gemeen schappelijk, met of zonder solisten en hebben ons verbaasd, dat zij dit wist te bereiken, wat zij ons gaf met vrijwel ongeschoolde stemmen. Van deze plaats een eere-saluut. Ds. Visser sprak over „Zonder geld". Spr. stelt in het licht, dat men in het maatschap pelijk leven vaak geneigd is zich afhankelijk te stellen aan het geld, doch bindt er aan vast, dat men beter doet zich afhankelijk te stellen aan God, dan zal de kracht gegeven worden den weg te vinden, om deze moeilijk heden te overwinnen. Na deze met overtuiging gesproken woorden volgen solo en gemeente zang en Schriftlezing elkander op, onderbro ken door een Kerstverhaal, voorgedragen door Ds. Visser: „De vierde wijze uit het Oos ten". Dit verhaal stelt de barmhartigheid op den voorgrond, leert hen, die luisteren, dat geloof en barmhartigheid onvermijdelijk aan elkander verbonden zijn. Samenvattend was deze avond een waar dige voorbereiding op het naderend Kerst feest. Zullen misschien velen het komende Kerstfeest anders en beter zien dan men tot nog toe deed, zijn allicht velen dankbaar in hun woningen teruggekeerd, versterkt in hun geloof, dat men niet alléén staat in dezen moeilijken tijd? Een woord van dank aan allen, welke tot het slagen van dezen avond hebben bijgedra gen, zij hier op zijn plaats. De Texelsche markt was Maandag van wei nig beteekenis, wel was het marktbezoek groot, doch er werd weinig vee aangevoerd. De wolveehandel bestond uit een hok schapen (voornamelijk overhouders), 11 stuks waarvan de prijzen van 12 tot 14 en een viertal rammen, waarvan de beste 23 gld. op bracht. Groot rundvee was er niet. Nuchtere kalveren golden gemiddeld 10 per stuk, vette of fokkalveren tot 35. De varkensprijs op de boerderij bedraagt 20 ct. per pond, biggen op de markt brachten 9 per stuk op. Voor de wol wordt nog steeds 1 per kg geboden, er zijn echter nog maar zeer weinig partijen onverkocht. Aan de eierenveiling onderging de prijs der eieren een sterke daling, vorige week was de prijs hier ook nogal hoog in vergelijking met andere markten. Veemarkt Maandag 21 Dec. 1936. 2 paarden 300—325; 4 rammen 18—24; 11 schapen 12—14; 2 vette kalveren 30— 35; 15 nuchtere kalveren 812; 13 biggen 7—9. Eierenveiling 21 December. Aangevoerd: 35535 eieren. 58/62 kg 3.70 4.—; 62/64 kg 3.85—4.10; 66/70 kg 4.15 —4.50; 50/56 kg 3.00—3.50, alles per 10Q stuks.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7