Stads nieuws AKKERTJES Receptie ten Stadhuize. De strijd om de „Betty Bonn" Waar gaan we heen Hotel „Den Burg" N.V» pinsdag 29 December 1916 Oudejaarsavondliederen vanaf de toren der Luthersche Kerk. Feestelijke bijeenkomst buurt comité's Vroonstraten, Hoog straat en Emmastraat. Ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard. De Burgemeester en Mevrouw Ritmeester-Van der Feen zullen op 7 Januari a.s., ter gelegenheid van het huwelijk van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana en Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Bernhard, des namiddags 4 uur ten Stadhuize particulieren en besturen van instellingen en vereenigingen ontvangen. Den Helder in feestdos» Ongekende activiteit van de buurtcomité's. Heldersche Courant Esperantistencongres in Den Helder» Burgerlijke Stand van Den Helder Zoo'n Kiespijn om het uit te schreeuwen. Fe Het Gem» Verpleeghuis aan de Kerkgracht. Tweede Blad Licht op voor alle voertuigen Weesinrichting Huisduinen Soiree Dansante» Wij bezorgen U aan huis op de Oude Jaarsavond t Feuilleton Naar wij vernemen zullen Donderdag avond a.s. te kwart voor acht op den toren der Luthersche kerk in de Weezenstraat door een dubbel kwartet oudejaarsavond-liederen gespeeld worden, onder leiding van den heer Nertsworm. Na dit bijzonder concert te kwart over acht, vangt de godsdienstoefening aan waar aan door de Zangvereniging medegewerkt wordt. Een avond van daverende vroolykheid. Gisteravond heeft in het gebouw van den R.K. Volksbond een feestelijk samen zijn plaatsgevonden van de buurtvereni gingen der beide Vroonstraten en de Hoog- en Emmastraat en het is een samenkomst geweest, die klonk als een klok. Velen, zoo niet allen, zullen waar schijnlijk dan ook met schorgelachen kelen huiswaarts getogen zijn Het aantal aanwezigen zal ongetwij feld de 500 overschreden hebben. Toen wij om kwart over acht binnentraden, wisten wy direct dat hier de zaak „gezond" was. Daar was reeds die stemming, die de voorbode is van een avond die slagen moet. De zaal was vol. Zelfs zéér vol, en men neu riede vast wat mee op de maten, die het jazz-band trio van de fam. Hendriks produ ceerde. Het was de heer K. Horsman, (die tevens de leiding van den avond had) welke eenige woorden van welkom tot de groote schare sprak en daarna wees op den aard van deze bijeenkomst, die niet het aureool heeft van een klein-kunstavond, doch van een vroolijk „onder-onsje". Diegenen, die zich dan ook alsnog geroepen gevoelden min of meer kunstzinnige uitingen te plegen, werden vrien delijk verzocht zich op te geven. De heer Horsman vervolgt dan met een toepasselijk woord, wijst op de rust en orde die ons land kenmerkt ten opzichte van tal van andere naties en laat duidelijk uitkomen de unieke plaats, die het Huis van Oranje In Nederland inneemt. Spr. besluit met den wensch, dat men een eenheid moge vormen met God, Oranje en Nederland, welke wensch met een daverend applaus onderstreept werd. Hierna neemt het programma een aanvang en wel met het Kinderkoortje, dat in een aan tal liedjes ons van de groote vreugde vertelt, die thans in het Vorstelijk Huis heerscht. Deze liedjes werden afgewisseld met goed- getroffen declamatie. Het was dan ook een even luid als welgemeend applaus, dat de prestaties van de jonge zangers huldigde. Vervolgens kreeg men „het bruidspaar van den dag", een oude dame en een dito heer, die in huwelijkshabijt gestoken en gevolgd door een 4-tal echte bruidsmeisjes, het too- neel bestegen. Aldaar werden zij in den echt verbonden via een humoristische toespraak, die zóó op de lachspieren der aanwezigen werkte, dat heele gedeelten onhoorbaar ble venVooral bij het einde n^men de lach salvo's orkaan-formaties aan! En nadat we gezamenlijk van „Lang zullen ze leven" gezongen hadden en een korte voor dracht door mej. Horsman gegeven was, volgde een da capo van het kinderkoor, dat nog eens de liedje^ van het aardige „Juliana is de Bruid" bracht, hetwelk thans meegezon gen werd door de honderden aanwezigen. Als slot van het eerste gedeelte van den avond arriveerde de heer Bakker, potsierlijk verkleed, en die iets bracht dat begon en eindigde met „tarara-boemdiejee" of iets dergelijks. Wederom een gierende zaal. Hierna werd een aanvang gemaakt met de pauze, waarin steunbonnen uitgereikt werden en waarop men later op den avond een keuze kreeg uit vele tientallen prijzen, bestaande uit een waarlijk grootsche variatie. Van taar ten tot fruitmanden en van warme pantoffels tot blikjes zalm Ook na de pauze werd een soortgelijk pro gram opgevoerd, terwijl een dansje dit samen zijn besloot. Een gezelliger en vroolijker samenzijn hadden de Vroonstraten, de Hoog- en Emmastraat zich bezwaarlijk kunnen in denken. Tegenstellingen en ver ontwaardigde epistels van lezers. Het is de moeite waard dezer dagen door de stad te wandelen. Onze stad, welhaast onkenbaar door de metamorfose vgn groen, vlaggen en oranje-materiaal. Er is een geest van enthousiasme over de buurtcomité's gekomen, zooals wij die haast nog nimmer aanschouwd hebben en die het beste voor het komende Oranjefeest doet hopen. De buurtcomité's, waarvan er vele dag-in, dag-uit aan den slag zijn, niet op geld en tijd zien, doch maar één lichtend ideaal volgen: hoe maak ik m ij n straat het mooiste! Uit den aard der zaak is er verschil. Er zijn riante wegen, die er maar zéér sober tjes uitzien en er zijn bijna vergeten straatjes en steegjes, die herschapen zijn in een lusthof. Er zijn uitgesproken ar- moebuurten waar men huis aan huis vlagt en waar het er waarlijk pittoresk uitziet van de versiering en er zijn deftige boule vards, waar men geen dennetak bespeurt. Dat zijn zoo van die tegenstellingen. Maar uitzonderingen daargelaten, belooft begin Januari een Jutterij te laten zien, die er zyn mag en die op ondubbelzinnige wyze zal demonstreeren, dat het nog altijd de oude Oranjeveste is. Van enkele lezers ontvingen wij epistels, waarin zij hun verontwaardiging uitten over die gedeelten onzer stad, die van versiering verstoken bleven. Zoo schrijft o.a. „Opmerker": „Toen ik in de Heldersche Courant van 24 Dec. las „De week in feiten en fantasieën", werd daar geschreven over den Ruijghweg, doch ik geloof, dat men beter zyn blik had kunnen slaan op den Singel. Want deze steekt wat versiering aangaat, wel heel erg af bij de andere straten, waar onder er zijn in welke menschen wonen, die reeds jaren werkloos zijn, b.v. Brouwerstraat en Nieuwstraat. Ook „Snuffelgraag" is niet al te best te speken. Hij zegt o.a.: In de Heldersche Courant van 24 Dec. wordt in de rubriek „Feiten en Fantasieën" gespro ken over den gouden rand van Den Helder, den Ruyghweg, die niet versierd is. Dit is de volle waarheid, maar bij een wandeling door de stad blijkt, dat juist in die straten, waar geen sprake is van een „gouden rand", de mooiste versiering werd aangebracht. Maar zie nu eens naar Hoofdgracht, Singel, Ruygh weg Vervolgens wijst Snuffelgraag er nog op, dat er meerdere bescherming noodig is voor de versiering in het algemeen. Zoo schijnt een groot aantal roosjes de vorige week op de Kerkgracht verdwenen te zijn. Wij sluiten ons zeer zeker bij deze laatste klacht aan. Door de Heldersche Esperantisten-ver- eeniging „Nova Sento", afdeeling van den Algemeenen Nederlandschen Esperantis ten Bond „La Estonto Estas Nia", is, in overleg met het hoofdbestuur, besloten het jaarlijksche nationale congres in Den Helder te doen plaats vinden. Dit congres zal gehouden worden op 27, 28 en 29 Maart 1937, dus gedurende de Paasch- dagen. Reeds eenige weken geleden is het plaat selijk Congres-Comité samengesteld, dat tot taak heeft de voorbereidende werkzaamhe den te verrichten, die de organisatie van zulk een congres met zich meebrengt. Naar schatting zullen 300 k 400 personen aan dit congres deelnemen, waaronder ook buitenlanders, 't Zal dus voor Den Helder een belangrijke gebeurtenis worden, temeer daar in Den Helder zelden een congres plaats vindt; de geïsoleerde ligging van onze plaats is hier van wel de voornaamste oorzaak. Dit is echter voor het plaatselijk Congres-Comité (la L.K.K. „Loka kongresa komitato", zooals de Espe rantisten het noemen) een prikkel om ener giek aan den slag te gaan en alles tot in de kleinste details voor te bereiden, en aldus het bewijs te leveren, dat een dergelijk congres zeer wel in een stad als de onze gehouden kan worden. Ongetwijfeld zullen er moeilijkheden komen; om er maar een te noemen: het vraagstuk van de huisvesting der congressisten. Daarom is reeds contact gezocht met de plaatselijke V.V.V. „Helders Belang", die bereids haar medewerking toezegde. Binnenkort hopen wij nadere mededeelin- gen betreffende dit komende congres te kun nen geven. van 28 Dec. 1936. BEVALLEN: M. van Stein—Leering, d.; B. G. C. de RuigVan Wijk, z.; H. Bakker Anjema, z.; A. GoedegebuurVermaat, z. M. J. Rijkvon Fickartz, z.; M. van UrkLoos man, d. OVERLEDEN: T. G. Kraak—Post, 42 jaar; J. Kwast (m.), 77 jaar; Wed. T. van Til, 80 j.; W. Bolderink (m.), 19 jaar; P. Nieuweboer (m.), 9 dagen. Natuurlijk kan alleen de landarls Uw zieke kies beter maken. Maar 's nachts, als de oijn door de warmte van Uw bed hoe anger hoe heftiger wordt, of als Ge door Uw werk niet naar hem toe kunt gaan: Neem dan één of twee van die onmiddellijk werkende "AKKERTJES", die U van Uw ftijn verlossen. Ze nemen de zenuwprikke- ing weg, die de oorzaak van Uw lijden is. fi Heb dus steeds een buisje "AKKERTJES" bij de hand. In ontelbare gevallen zullen ze U en Uw huisgenooten onschatbare diensten bewijzen. "AKKERTJES" zijn ook ongeëvenaard door hun snelle pijnstillende werking bij allerlei aandoeningen als Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent Volgens recept vun Apotheker Dumont AKKER.CACHETS De Vader van het Tehuis schrijft ons: Reeds eenige dagen te voren was in de mannenconversatiezaal, ter opluistering van het Kerstfeest, een kerstboom geplaatst, die met behulp van een monteur in orde was ge bracht. Op den eersten Kerstdag kwam het „Hel ders Gemengd Koor", onder leiding van den heer F. van der Meij, de bewoners verrassen met zang, de heer L. van Loo Jr., viool, Mejuffr. A. Remelink, piano. De heer F. A. Smits, voorzitter van Maatsch. Hulpb., opende dezen feestavond, sprak zijn vreugde uit over de aanwezigheid van Burgemeester G. Ritmeester en Bestuurs leden van M. Hulpb. Aan het einde van de uitvoering bedankte de Burgemeester voor de uitnoodiging, en bracht een woord van dank aan Directeur en leden der zangvereeniging voor hun offervaar digheid op dezen eersten Kerstavond. Op den tweeden Kerstdag werd des mid dags gezongen door het „Leger des Heils", welke liederen de bewoners gaarne mogen hooren. Zij ontvingen allen een aardig Kerst geschenk van het genoemde Korps. Des avonds gaf de zangvereeniging „Mor genrood", wederom onder leiding van den heer F. v. d. Meij, een uitvoering. Pianospel en zang werd uitgevoerd door Mevrouw ChristSie- ben, hetwelk in den geest der aanwezigen viel. De heer T. A. Smits bedankte den Direc teur en leden van het koor voor hetgeen zij ten gehoore hadden gebracht. Zondagavond werden we nogmaals onthaald op zang van het kinderkoor Speeltuinver- eeniging „Centrum", onder leiding van den heer Hoogvorst; Mevrouw MoreeDol zorgde voor pianobegeleiding. R atuurhtstortsch Museum. Elke week: Woensdag nam. van 35 u. en van 810 u. en Zaterdag nam. van 36 u„ alsmede op den eersten Zondag van elke maand nam. van 35 u. Woensdag 30 December. Casino, 2.30 u. Kindervoorstelling „Rood kapje". R.K. Volksbond, 3 u. Jeugd-filmvoorstel- ling. R. K. Vrouwenbond. Zaterdag 2 Januari. Casino, 8 u. Huldigings-avond Ver. „Moed, Volharding en Zelfopoffering". Zondag 3 Januari. R. K. Volksbond, 8 u. Concert R. K. Ge mengd Koor. Dinsdag 29 Dec16-22 uur De heer B. Fels sprak namens de bewoners dat zij bijzonder hadden genoten en zeer dankbaar waren; het was dan ook een ge slaagde uitvoering. Dank aan de H.H. L. B. M. Polak, Kanaal- weg 105, voor het in bruikleen geven van een piano, M. A. Grunwald, Kanaalweg 75, voor een doos Victoria chocolade reepen. Uit vrees dat iemand zou vergeten worden, wil het Bestuur van M. H. geen verdere per soonlijken dank uitspreken, doch betuigt allen, die hebben medegewerkt de dagen voor voor onze menschen zoo recht gezellig te maken, zijn oprechten dank. Naar wij vernemen is ook de Weesinrioh- tiing te Huisduinen dit jaar niet vergeten. Door een aantal vrienden en vriendinnen der inrichting werden aan de meisjes van het tehuis diverse kerstgaven geschonken, be staande uit versnaperingen en tal van aardige en nuttige cadeaux. Aan den vooravond van de Oranje-feesten organiseert de Directie van genoemd Dans instituut, een buitengewone Soiré-dansante, toegankelijk voor leerlingen, met ouders en een beperkt aantal introducé's. Voor de aanvragen om introductie, verwij zen wij naar de in dit blad voorkomende ad vertentie. Telefoon 55. Hors d'oeuvre varié, per portie Kreeftenmayonnaise, Zalmmayonnaise, Huzarensalade, Haringsalade, Slagroompudding met marasquin Slagroompudding met vruchten Cabinetpudding met rumsaus Croquettes, garnalen of kalfsvleesch Pasteitjes, garnalen of kalfsvleesch Vol au vent 5 la Toulouse. Beignets soufflés met slagroom. Appelbeignets Kaltsragout broodjes Roode en Witte Bordeauxwijnen Champagne Heidsieck Co. Port en Sherry (Sandeman), vanaf 2.00 1.00 0.80 0.75 0.75 2.50 2.50 2.50 0.20 0.25 6.00 0.15 0.10 0.25 1.00 3.00 2.50 door Friedrich Lindeman oa f O, ik begrijp hem maar al te goed, te hoog, omdat per slot van rekening er toch mets van terecht komt, een berg, die niet muis baart. Alleen zegt hij he vee veel diplomatischer. Ik kan me t-en zijn. Hij spreekt niet alleen voor zichze f. Alleen begrijp ik niet goed, waar j wil. ik was niet tegemoetkomend Tot aan het slot van alles hij zeer dmdelyk Werd. Zee duidelijk. Bijna grof. „Ge zijt de eenige, die zich v<» dit geval interesseert. Dat kon zijn kant laten gaan. „Wilt ge aar schien zeggen, dat ik een persoonlijk belan^ heb bij dit onderzoek. „Neen, neen, mtegen deel". Ik begrijp U echter niet- z£>u zich Uw persoonlijke belangs k Juist tegen dit proces moeten Een fijne vleierij. Een do>o En zichtige oude heer. Sir p-pliik hii heeft celiik Heeft alleen maar g J 'i UetëZhoofd mistroostig hangen. Zijn oogen slooten zich byna. Jk geef En nu gij ook noë-" de glotzitting het op... 22 Januari vindt Plaats over het bergloon van de BeUyB danaan is de misdaad compleets Nog eenmaal kreeg hij een kleine hoop. Tenminste als er geen wonder geschiedt. Maar ook deze hoop vaagde hij met een matte handbeweging weg. Dus 22 Januari 1901, 's morgens om 10 uur, begon de slotzitting van het Admiraliteits gerechtshof in zake het bergloon der „Betty Bonn". In alle straten, op alle kazernes en oor logsschepen, hingen de vlaggen halfstok. Den avond te voren was het bericht binnengeko men een zachte dood verloste heden Konin gin Victoria van haar zwaar, geduldig gedra gen lijden, of hoe de vorm dan ook geweest mag zijn. Het ergste van allen had Thompson zich hierover opgewonden. Alsof de Koningin in eigen persoon ten gunste van hem gestor ven was, zoo stapte hij door de hall van het hotel. Hij was bang voor de behandeling van het proces. Direct had hy den consul er weer op uitgestuurd naar den wetgever, Sir William. Maar overal had men hem een verbazingwek kende bereidwilligheid verzekerd, jawel, de be handeling ging door. Daar ook had men waarschijnlijk het ge voel: vlug, zeer vlug, eer een officieele rouw dag er tusschen komt, vlug naar het iende. Dus hing ook boven het gerechtsgebouw de vlag met het Unionkruis en het wapen van Gibraltar in treurige plooien. De zaal der behandeling-zaal is misschien een beetje geweldig gezegd is een groote, nuchtere ruimte. De wanden zyn halverwege de hooge met geel hout afgeschut. Daar boven zijn de muren wit, even wit als de troostelooze akten. Wanneer men de deur binnenkomt, direct links, bevindt zich de tafel van den Rechter. Daarop staan en liggen de requisiten van iedere openbare justitiegelegenheid: twee kruisen, wetboeken, handelsakten. Rechts achter een ballustrade is de plaats van den Rijksadvocaat. Tegenover hem de bank der aangeklaagden. Op den achtergrond rijen ban ken voor het publiek. Alle meubels zijn van hetzelfde nuchtere gele hout. De ruimte voor de toeschouwers, bezet tot op de laatste plaats, was dien dag een soort uitgebreid Bristol-parlement. Lediggangers, menschen, wier betrekking het hen veroor loofde in ledigheid door te brengen. Groote sensatie verwachtte niemand. Bij hen stonden het handjevol Amerikaan- sche zeelui, die hier op eenigszins ongewone manier verzeild geraakt waren. Maar al deze toeschouwers hadden blijkbaar het gevoel, dat Gibraltar eer het van hen eischte, hier tegen woordig te zijn om de bloedige nederlaag van Trevor door hun aanwezigheid te bezegelen. Er heerschte een bijna vroolijke stemming op de publieke tribune. Moppen werden getapt, bonmots, of liever gezegd malmots, men amuseerde zich. Billy Thompson was ook hier de aanvoerder. De plaats der aangeklaagden, of liever hier: de plaats der getuigen, waren zwijgzamer, on- bewegelijker. Spurling zat er, grauw en ge bogen als altijd. De stuurman, die manmoedig tegen de werking zijner ochtendwhisky vocht. Daar zat ook de heele bemanning der „Frico", zes man, avontuurlijke gestalten. Hun allen hing als een soort aureool deze onge wone situatie om de schouders. Een bleeke schrijver deed gewichtig in een bundel decoratieve akten. Tot hij plotseling opsprong. Men kon het hem aanzien, welk een gewicht deze handeling beteekende. Ook op de tribune kwam men overeind. De bank der getuigen volgde dit voorbeeld, iets te laat weliswaar en de stuurman lichtelijk zwaaiend. Rechts was een deur opengegaan. Binnen traden in ambtsgewaad met de bekende prui ken, de Voorzitter, de Rijksadvocaat en de vier leden der rechtbank. Ik zag Trevor voor de eerste maal in deze ongewone verkleeding. Ik kon het niet helpen, maar hij zag er betreurenswaardig uit onder den valschen witten haardos, dien hij over zijn hoofd getrokken had. Men ging zitten. Sir William Douglas, die met zijn klein roodwangig gezicht waarboven de witte pruik geen slecht figuur maakte, was wederom Voorzitter. Uit zijn mond rolden de woorden zacht, met nadruk. De gerechtelijke machine was op gang ge komen. Ze was goed geolied de laatste dagen. Met vlugge vragen, trok Sir Douglas nog eenmaal de geschiedenis der „Betty Bonn" uit de ge tuigen te voorschijn. Met buitengewonen tact wist hij alles te vermijden wat slechts in de verte een aanduiding kon zijn omtrent de eigenlijk oorzaak de zeer geheimzinnige ge schiedenis. Met geen enkel woord vroeg hij hieromtrent iets aan de getuigen. Alsjeblieft nu niets nieuws meer, dat als een zandkorrel den glad den gang der machine zou kunnen verstoren. Trevor had geen enkel woord naar voren gebracht. Toen sir Douglas, na het getuigen verhoor, hem het woord verleende, ging een nerveuse rilling door de publieke tribune, maar Trevor bleef rustig. Bleek, maar zonder een enkele beving in zijn stem stelde hij het bedrag van het berg loon op een derde der waarde van het schip en der lading. Hij deed alles, wat men van hem verwachtte. Toen hij dit bedrag noemde, kon de stuur man het niet laten, den kapitein met zyn ellebogen een por in de zijde te geven. De rechtbank trok zich terug. Slechts enkele minuten. Het was bijna pijnlijk, met welk een haast men trachtte een eind er aan te maken. De zaak marcheerde. Sir Douglas: Secretaris, stelt u nog eenmaal de namen der begunstigers vast. Hebt ge de scheeps- lijst daar? De schrijver reikte reeds een geelachtig vuil papier over. Wilt ge lezen? De schrijver las en noteerde: Spurling, kapitein. Een heesche stem: Hier. Crane, stuurman. Met nadruk: Hier. Clements, bootsman. Hier. Colzord, matroos. Hier. Bailey, matroos. Hier. Finlay matroos. Hier. Clyde, lichtmatroos. Higgins, lichtmatroos. Stem van den stuurman. Aan boord, wacht. Harley, lichtmatroos. Hier. Deerkson, passagier. Geen antwoord. Emmo Deerksen, passagier. Vijf seconden pijnlijke stilte. De machine stond stil. Plotseling klonk de stem van Trevor hard en scherp door de ruimte: Waar is de passagier?

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7