Visscherij Ingezonden Aanbestedingen* Nutsspaarbank te Den Helder. Inschrijvingen Handelsregister. Uit het politierapport Persoonlijke gelukwenschen voor het Vorstelijk Bruidspaar Uitslag van de openbare aanbesteding op de Rijkswerf alhier, voor het verrichten van eenige onderhoudswerken enz., op 28 December 1936. R. K. Koppen, Alkmaar 10.942. P. Tuin, 't Zand 11.888.— A. v. d. Wouw, Den Helder 11.940. J. Geusebroek Jz., Medemblik 12.300. C. Goes, Den Helder 12.325. J. Roomeyer, Den Helder 12.600. N.V. van Leeuwen's Loodgietersbrd. Zwijndrecht 12.700. J. N. Schuit, Alkmaar 12.800. R. Noppert en G. Oord, Den Helder 12.935. J. P. van Os, Den Helder 13.200. J. de Vries, Den Helder 13.255.— en 14.765.— Minneboo en Walboom, Den Helder 13.360. fa. Gebr. Smit, Den Helder 13.440. P. Boerdijk, Den Helder 13.780. fa. Starrenburg en Boerdijk, Den Helder 13.840.— P. Vermeulen en W. A. Ran, Den Helder 13.890.— J. W. de Jong en A. J. Waterlan- der, Sneek en Oudehaske 13.920. G. Groot, Den Helder 13.965. Gebr. Riemers, Den Helder 14.659. I.- C. Kooyman, Harlingen 15.000. K. Venema, Den Helder 15.445. Gj. v. d. Wal, Den Helder 15.500. G. H. Geus, Den Helder 15.700. K. Duinker, Den Helder 15.750. Gebr. Kersbergen, Den Helder 17.600. Gistermorgen heeft door den heer H. van Pelt, (architect S. Krijnen) de aanbesteding plaats gevonden voor het bouwen van een drukkerij aan de Molenstraat alhier. Er was als volgt ingeschreven: k. Venema 2448, G. H. Geus 2580, A. de Kloe 2600, N.V. H. Doorn 2650, L. Plaatsman 2650, G. v. d. Wal 2675, W. F. Labout 2690, R. Noppert G. Oort 2700, G. J. de Wit 2728, C. van Essen 2807. Fa. Gebr. Riemers 3098.— Opgave uitsluitend voor de Nutsspaarbank te Den Helder, Polderweg 1 (tijdelijk geves tigd Kanaalweg, naast het Postkantoor) over het tijdvak van 1 Dec. tot en met 23 Decem ber van dit jaar. Op spaarbankboekjes werd in dit tijdvak ingelegd 171.773,06 en terugbetaald 165.272,45. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 6.500,61. Het aan inleggers verschuldigd kapitaal be draagt thans 2.752.116,30. In genoemd tijdvak werden 320 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven; het aantal in omloop zijnde boekjes steeg hiermede tot 10.344. Onder deze nieuw uitgereikte boekjes zijn begrepen 10 boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank den eer sten inleg van 1. Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes bedraagt thans bijna 2200. 2229 December 1936. Nieuwe zaken: Den Helder. „Gerrits Lunchroom", Keizerstraat 23. Wijzigingen: Den Helder: Jan de Vries, Dijkstraat 63, aannemersbe drijf; afkomstig uit Heemstede. P. Ponjée, Breestraat 50, schilder; bedrijf Uitgebreid met: winkel in behang, verfwaren en schoonmaakartikelen. „De Nieuwe Bazar", Sluisdijkstraat 135, winkel in galanteriën, overgegaan aan A. M. Colen. Texel: Coöp. Ver. tot gemeenschappelijken aan koop van brandstoffen „Gemeenschappelijk Belang", Schildereind 68, Den Burg; uittre ding commissaris. Opheffinggen: Den Helder: Sigarenmagazijn „El Progreso", Keizer straat 9, sigarenwinkel „De Vennootschap onder de firma P. Smit- Donders, fabricage van radiatoren, vennoo- ten H. J. Wilms en J. Donders, is ontbonden". Brand in de Basstraat. Zondag werd telefonisch kennisgegeven, dat er brand was in een perceel aan de Basstraat, Bij de komst van de politie ter plaatse bleek, dat de brand reeds door omwonenden was ge- bluscht. De brand was ontstaan, doordat de bewoners tijdens hun afwezigheid een petroleumstel aan hadden gelaten en dit hoo- ger was gaan branden. Dronkenschap. Door de politie werd Zondag een persoon, die in kenlijken staat van dronkenschap ver keerde, aangehouden en ter ontnuchtering in bewaring gesteld. Na zijn ontnuchtering werd hij heengezonden. Er bestaat daartoe van 2 tot en met 6 Januari gelegenheid per spe ciaal gelukstelegram, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het jeugdwerk van allejgezindten. Amsterdam, 24 December. Ongetwijfeld zullen er in den lande duizenden zijn, die ter gelegenheid van het aanstaand huwelijk van onze Kroonprinses met Prins Bernhard van Lippe Biesterfeld een gelukwensch aan het vorstelijk bruidspaar en aan H.M. de Koningin willen zenden. Voor dezulken moge dienen, dat zij van dit persoonlijk bewijs van medeleven met deze nationale gebeurtenis blijk kunnen geven door middel van een speciaal geluks telegram, waarvan de netto opbrengst ten goede komt aan het jeugdwerk van alle ge zindten. Dr. C. P. Gunning, voorzitter van het Ned. jeugdleiders instituut, van wien de op zet tot dit streven is uitgegaan, deelde ons me de, dat H.M. de Koningin en de Prinses van het plan op de hoogte zijn en er haar goed keuring aan gehecht hebben. De telegrammen kunnen op de gewone wijze verzonden worden van 2 Januari af tot en met 6 Januari. Een ieder staat vrij te seinen wat zijn hart ingeeft, elke ontvangen tekst wordt te Den Haag afzonderlijk op een speciaal for mulier vastgelegd en te bestemder plaatse bezorgd. Het te verzenden blijk van medeleven heeft bovendien blijvende waarde, omdat alle te ontvangen gelukstelegrammen verzameld zullen worden, waarna deze, in albums gebun deld, aan de Koningin en aan het vorstelijk bruidspaar zullen worden aangeboden. Voorts is aan elfhonderd gemeentebesturen het verzoek gericht, eveneens een dergelijk gelukstelegram te verzenden, deze zullen af zonderlijk worden gebundeld en zoo hoopt men nog meer groepen te vormen. Het bedrijf der P.T.T. verleent alle mede werking en heeft, behalve speciale fomulieren mede speciale tarieven voor deze gelukstele grammen vastgesteld, n.1. drie tot acht woor den 45 cent, negen tot tien woorden 50 cent. Verder per vijf woorden vijf cent meer tot vijftig woorden. Daarna per tien woorden vijf cent meer. Dengenen, die het op prijs stellen, een afschrift te ontvangen, zal dit worden ver strekt op eenzelfde formulier, dat het Bruids paar en de Koningin ontvangen, tegen beta ling van tien cent extra. Men wordt verzocht, niet te vergeten om op het invulformulier de letters L.X.H. te ver melden. Deze beteekenen gelukstelegram hu welijk. Jonge werkloozen zullen huis aan huis in de hoofdstad circulaires bezorgen, waarin op dezen opzet de bijzondere aandacht gevestigd wordt. Nog steeds hooge vischpryzen Ook Donderdag vóór Kerstmis werden er te IJmuiden hooge prijzen voor allerlei visch soorten besteed. De tarbot klom zelfs tot 2.20 per kilo en de tong tot 1.60, terwijl de scholprijzen boven de twintig gulden per 50 kilo kwamen behalve voor de kleine schol, die evenwel nog het flinke bedrag van 5.80 tot 20 haalde. Alleen de haring liep terug tot 3.60. Ondanks dat, hadden de haringloggers toch flinke besommingen te boeken. Het kan dan ook geen verwondering baren, dat er ver schillende loggers nog doorgaan met de verschharingvisscherij, hoewel het de gewoonte was om dezen tijd de haringvisscherij te staken en de loggers stil te leggen of ter treil- vangst te gaan. Prijs der wulken. De wulkenprijs is den laatsten tijd sterk gedaald. Niet dat deze nu abnormaal laag kan worden genoemd, maar het verschil met een paar weken terug springt tooh zeer in het oog. De prijs kwam vóór Kerstmis zelfs niet tot 15.terwijl die onlangs nog ver boven de twintig gulden per baal uitkwam. Vermoedelijk is de vraag in België thans niet erg groot. Verschil van inzicht omtrent in voer van buitenlandsche visch. Verschillende Kamerleden hebben, zooals men weet, bepleit om den invoer van visch uit het buitenland zooveel mogelijk te beper ken. Dat daartegen van handelaarszijde wel be zwaar zou rijzen, was te denken, en uit het orgaan van den Ned. Bond van kleinhande laren in het visch- en haringbedrijf blijkt dat ook ten duidelijkste. Men acht invoer van buitenlandsche visch noodzakelijk, omdat onze visscherij niet voor voldoenden aanvoer van de gewenschte visch zou kunnen zorgen. Zou men dus dien invoer nog meer gaan beperken, zoo wordt van die zijde geoordeeld, dan zou de handel nog meer gedupeerd worden. Eh dan wordt een beeld opgehangen van hoe treurig het, voornamelijk in den kleinhandel, wel gesteld is. Velen zijn aan de armoe prijs gegeven. Instemming kan men hebben voor hetgeen de heer v. d. Bilt heeft gezegd in de Tweede Kamer, n.1., dat de prijs van de garnalen niet te hoog mag zijn, wil het een goede voeding blijven voor den kleinen stand. Men weet, dat vooral vanuit Amsterdam, is aangedrongen om dén garnalenprijs vooral niet hooger te doen komen dan 2.per lit, waarmee dan zou zijn te handelen in Amster dam. Ook de hooge bakolieprijs wordt geacht te zijn een groot struikelblok voor den afzet van visch, en men meent, dat de Minister er naast is door te beweren, dat de visch ook op andere wijze dan in gebakken staat is te verorberen. Dat gaat, zoo zegt men, voor tong, tarbot, kabeljauw en schelvisch, maar niet voor de kleine platvischsoorten, die door den kleinen man worden gekocht. Hun beurs laat niet toe, om de fijne vischsoorten in te slaan en die dan goed te maken met heerlijke botersaus, maar- hun beurs is aangewezen op de kleine visch, die niet anders dan gebakken wordt genuttigd. Maar nu de bakolie zoo duur blijft, is de ver koop ervan geweldig achteruitgegaan, waar door de kleinhandel ernstig schade ondervindt. Dan wordt nog eens de aandacht gevestigd op de schade, die de kleinhandel heeft van de distributie der visch door de regeering aan de werkloozen, met bovendien de andere gevol gen daarvan. Verder wordt in dit orgaan aangedrongen tot een fusie van de drie voornaamste organi saties van kleinhandelaren, om gecentraliseerd op te treden. Men wil onderscheid tusschen bona-fide kleinhandelaren en hen die aan dezen eisch niet voldoen, en dan werkloozensteun aan de niet erkende venters, maar dan ook uitgescha keld uit het ventersvak, en bedrijfssteun aan de erkende venters, indien noodig. Het geheele blad is eigenlijk één schreeuw van de ellende die er in deze kringen heerscht. Iets lagere vischprijzen. Maandag waren er heel wat schepen aan den afslag. De prijzen liepen wat terug. Tong en Tarbot aanmerkelijk, hoewel de prijzen op zichzelf nog zeer behoorlijk waren. De schol- prijzen waren ook wat minder, maar nog hoog. Kleine schol bleef zijn zelfden stand hou den als de dagen vóór Kerstmis, en daaraan kan men ook zien, dat deze soort nog het meest gevraagd is. De haringprijs liep een heel stuk omlaag. De besommingen der schepen waren over het algemeen goed te noemen. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden). garnalendebat in den gemeenteraad. Naar aanleiding van het garnalendebat in den Raad, meent het bestuur van „Vinebo" goed te doen zijn meening uit te spreken. „Vinebo" (d.i. de Commissie van Visscherij- belangen Nieuwediep en omgeving) is door haar samenstelling volkomen op de hoogte met allerlei toestanden op het gebied van vis scherij en vischhandel. Zij is tevens nauwkeu rig ingelicht omtrent alles, wat er in het be lang van deze beide geschied is en nog ge schiedt. Genoemd bestuur geeft, na uit Uw blad kennis genomen te hebben van de woorden van het raadslid Bregman, mede namens zijn partijgenoot Dr. Feenstra Kuiper, te kennen, dat naar zijn meening het optreden van het raadslid Bregman niet bevorderlijk is voor de belangen van visscherij en vischhandel. U beleefd dankend voor de opname, Het bestuur van „Vibeno", Joh. W. Stevenson, Voorzitter. Velthuys, Secretaris. Geachte Redactie, Om misverstand te voorkomen, verzoekt ondergeteekende U beleefd, naar aanleiding van het verslag over de laatst gehouden Raadsvergadering in de Heldersche Courant, het*volgende in uw blad te willen opnemen. Hij heeft zich nooit gewend terzake garnalenuitvoer naar Parijs tot het raadslid Bregman, waarin reeds opgesloten ligt, dat hij nimmer met deze zaak bij raadslid Bregman is geweest. Laatstgenoemde heeft echter wel bij hem telefonisch trachten te informeeren. Nu het schijnt dat een verkeerd gebruik van zijn naam door het genoemde raadslid gemaakt is, spijt het hem, dat hij eenige inlichtingen over dezen uitvoer gedaan heeft. Hij zegt dit temeeer, omdat hij overtuigd is, niet alleen van den ijver, maar bovendien van het juiste inzicht van het College van B. en W. Naar zijn oordeel zou de Ned. Visscherij Centrale het eenige lichaam zijn, dat zou kun nen zorgen, dat ten aanzien van den garnalen- export, de contingenten werden verstrekt aan de handelaren uit de basisjaren, zooals dit voor 11e artikelen gebruikelijk is. Het is hem bekend, dat het Gemeentebestuur herhaalde lijk pogingen daartoe heeft aangewend. Met dankzegging voor de plaatsing, Hoogachtend, M. A. KOLSTER. DE KERSTBOOMEN. Het is werkelijk een aardig idee van de diverse buurtvereenigingen hun straten met de groene denneboomen te versieren. Nu is het Kerstfeest voorbij. Wat zou het aardig wezen tot dê versiering van de geheele stad over te gaan, als ieder nu zijn kerstboom vanaf de huiskamer een plaatsje geeft voor de deur van zijn huis. Op- een dergelijke manier is de boom tweemaal productief, en kan hij dienst doen tot en met 7 Januari ter gelegenheid van het Koninklijk huwelijk. Steller dezes spreekt den wensch uit, dat vele of liever alle ingezetenen hieraan willen medewerken. Redactie bij voorbaat dank voor de plaatsing. J- G- de devaluatie en de oud-gep. militairen. Hooggeachte Redactie, Blijkens blz. 53 van de Handelingen der Tweede Kamre van 30 September 1936, be tuigt het lid dier Kamer, de Hoogedel gestrenge Heer De Geer, zijn warme instem ming met wat door Z.E. den Minister-Presi dent in diens radio-rede is gezegd omtrent het noodzakelijke vertrouwen dat thans onder de bevolking behoort te heerschen en thans minder moet worden gezien naar het ver leden dan naar de toekomst. Indien dit door de devaluatie kan worden bereikt en de chaos van voorheen kan worden opgeruimd, zal reeds veel zijn gewonnen. De slachtoffers daarvan, de oud-gepensionneerde militairen, hopen dit van ganscher harte. Die chaos, in de laatste jaren ontstaan, heeft hen niets anders gebracht dan teleurstelling en ver nedering. Dit laatste ook en vooral door een voor oude oud-Landsdienaren onwaardige steunregeling, die slechts aan de allerarmsten eenig voordeel geeft, alle rangsverschil heeft uitgeschakeld en het geenszins tot de uit zonderingen behoort, dat een soldaat, met een gering aantal voor pensioen geldende dienst jaren, MEER pensioen ontvangt dan hij die een 40 jaar heeft gediend, door ijver en nauw gezette plichtsbetrachting den hoogsten onderofficiersrang heeft bereikt en daarin dikwijls vele jaren heeft gediend. En de ondervonden teleurstelling moge blijken uit enkele hieronder genoemde van de vele van Hoogerhand STELLIG gedane be loften tot pensioensverbetering. Reeds in 1915 door Z.E. Minister Bosboom, in 1924 door wijlen Z.E. Minister Ruys de Beerenbrouck, in 1926 door de Tweede Kamer en in 1934 door Z.E. Minister Deckers. Voorts sprak Z.E. Minister Oud in 1932, als lid van de Tweede Kamer, dat veel kon wachten, doch niet de pensioenverbetering voor de oud-gepensionneerde militairen, om dat het dan stellig voor hen te laat zou zijn. De vorenbedoelde groep misdeelde land- genooten thans ouden van dagen in doorsnee goede burgers van den Staat, zullen gaarne accoord gaan met wat door Z.E. Oud- Minister de Geer is belicht, „voorts breken met het verleden en liet oog gericht houden op de toekomst". Maar laat het vertrouwen dan niet ander maal worden geschokt door handelingen in strijd met de beloften, die reeds nu alweer zijn gedaan. Moge dan tijdens de a.s. begrooting Hoofd stuk VIII blijken, dat het de Regeering ernst is de oud-gepensionneerde militairen te helpen door hen een zoodanig pensioen te verzekeren, dat zij, overeenkomstig hun rang, een mensch- waardig bestaan hebben, wat zij helaas, tot op heden missen. Men late den zwaren druk niet meer eerst en vooral op de schouders der minst be deelden vallen, „dan zullen eikaars verwijten", waarvan Z. E. oud-Minister de Geer voor noemd gewaagt op blz. 54 van de reeds ge melde Handelingen tot het verleden behooren. U, Mijnheer de Hoofdredacteur, hartelijk dank voor de opname van dit artikel in Uw veelgelezen blad. Hoogachtend, Een oud-militair. Sir Douglas' gezicht werd nog rooder, maar zijn stem nog zachter, nog vriendelijker, toen hij zich tot Trevor wendde: Ik geloof, meneer de Rijksadvocaat dat wij den getuige Deerkson veilig kunnen over slaan. Hem komt als passagier in ieder geval geen enkel deel van het bergloon toe. Maar Trevor liet niet los. Neem me niet kwalijk, president, maar ik zou toch graag een antwoord hebben op mijn vraag. Kapitein Spurling, waar is de passagier Emmo Deerkson? Spurling kwam overeind, niet vlug, niet als iemand, die voelde dat de geheele ruimte plot seling met een ondragelijke spanning belast was. Misschien wilde hij den indruk wekken, als ging hem deze nieuwigheid in het geheel weinig aan, alsof hij van den afloop van deze zitting reeds zeker was. De stuurman, die op dit moment duidelijk de laatste nevel zijner dronkenschap kwijt raakte, keek angstig naar hem op. De kapitein, klein, grauw, zielig, stond er met vooruitgestoken gezicht. Zijn oogen zoch ten een rustpunt aan den wand. Toen Spurling nog aarzelde met zyn ant woord, hielp Douglas hem vaderlijk welwillend op weg: Emmo Deerkson, nietwaar? Op dit oogenblik had Spurling de plek op den wand gevonden, waarop hij zijn oogen strak vestigde; hij antwoordde schep, snel. Hij had plotseling weer de harde scherpe stem als bij zijn eerste verhoor. Merkwaardig, dacht ik, hoe veranderlijk deze stem is. Nu men hem zoo hoort, zoo men weer gemakke lijk aan zijn schuld kunnen gelooven. Hij sprak kort, maar met een ondertoon die zeer deed. Ja, hij is hier van boord gegaan en door gevaren, toen men ons vasthield. Maar vanaf dit moment zweepten Trevor's vragen weer achter hem aan. Met welk schip? Met de „Swainby". Wanneer? 15 December. Dus twee dagen, nadat de „Frisco", binnengekomen was? Ja. Sir Douglas kwam ertusschen, hij was bang dat de behandeling vertraging zou ondervinden, misschien ook bang voor den on- aangenamen glans in Trevor's oogen. Prachtig. Hiermede is de zaak voldoende opgehelderd. Ik geloof, dat ook meneer de Rijksadvocaat thans tevreden is. Secretaris, noteert u, dat... Maar Trevor was niet meer te houden. Een nieuwe mogelijkheid. Toch zou ik den beklaagde nog willen Sir Douglas sloeg met zijn hand op tafel. Meneer de Rijksadvocaat. Trevor, zonder eenige haast, maakte een halve buiging voor den President. Excuseer. Wilde zeggen: den getuige vragen, waarom deze passagier eerst vandaag te voorschijn komt. In geen enkele Ijjst, die voorgelezen werd, stond zyn naam vermeld. Spurling, precies zoo kalm: Ik heb den naam er pas later bijge schreven. Wanneer? Nadat men mij de origineele lijst terug gegeven heeft. Men heeft daar toch wel een afschrift van. Trevor wees op den gelen bundel, die de schrijver in zijn hand hield. En dat? Spurling keek er niet eens naar. ...is het origineel, dat ik vanmorgen mee brengen moest. Waarom hebt ge den naam er pas later bijgeschreven Ik was het vergeten. Hoe is dat mogelijk? Omdat er gewoonlijk geen passagiers mee gaan. Bovendien kwam Deerkson pas kort voor het vertrek aan boord. Waarom naamt ge hem eigenlijk mee? Omdat hij ons een behoorlijken prijs bood. Was er dan een bepaalde reden waarom hij juist met u mee wilde gaan? Neen. Hoe oud was hij? Erg jong. Ik schat ongeveer twintig. Wat voor beroep? Weet ik niet. Weet ge iets naders van hem? Neen. Hebt ge niet met hem gesproken? Weinig. Waarheen wilde hij? Genua. Waarheen ging de „Swainby"? Een seconde lang aarzelde Spurling. Genoeg, dat een der leden van de Rechtbank zeggen kon: Naar Londen. Onrust in de zaal. Trevor met verheffing van stem: En waarom koos hy juist dit schip ter wijl hy toch met u naar Genua wilde? Dat weet ik niet. Misschien had hij haast. Een merkwaardige haast. Is u dat niet opgevallen, meneer de getuige? Dit was het moment, waarop Sir Douglas weer tusschenbeide meende te moeten komen. Ik geloof, meneer de Rijksadvocaat, dat wy een weinig op zijwegen terechtkomen.. Bovendien geloof ik, dat de zaak voldoende helder is. Kapitein Spurling heeft zeer zeker een groot verzuim begaan, maar waar de eenige passagier toch niet in aanmerking komt voor aanspraak op bergloon, kunnen we dit punt wel laten rusten. Nu sprong Trevor op: Neen, ik protesteer. Ik verzoek om op heffing van de zitting en verdaging! Ook sir Douglas' stem verloor voor het eerst de zachtheid: Meneer de Rijksadvocaat, ik maak u er op attent, dat de uitspraak reeds gevallen is! Dan verzoek ik heropening. Ik zou niet weten, dat deze passagier voor ons van bijzondere beteekenis zou kunnen zyn. Maar wel voor mij. Meneer de Rijksadvocaat, wij hebben hier in behandeling een aanspraak op bergloon Maar ik reken het tot mijn plicht. <rp^UfSPrnS de Uleine Doug:las met hoogrood gelaat als een gummibal overeind. Zijn stem kryschte zelfs van woede: Ik onderbreek de zitting. Mijne heeren meneer de Rijksadvocaat, als 't u belieft Met deze woorden stormde hij het lokaal aan. m6deIeden ^n'achL Trevor's handen raapten bliksemsnel de papieren by elkaar, toen volgde ook h« „e^n2:nb"k -«.<1. heden toch nog^eTuktTn wil TarSChijnl«k- gemat zyn wil door te zet-on Een ongeloofelijke kerel Een die passagier. Verdwenen t ZaakJe' verdwenen, als... ja 2del 'neenS „Betty Bonn" bemanning der Nu bcsm hM «w-w, te te»»» op. nieuw. Op de bank der getuigen bleef het doodstil. Spurling was gaan ziten en keek somber voor zich uit. Zijn menschen wierpen af en toe een schuinen hulpzoekenden blik op hem. In hun verbeelding zagen zij alles weer misloopen. Misschien wisten zij ook iets meer van den zonderlingen passagier af. Maar Spurling ver roerde geen lid. iA at er achter de deur plaats vond, kon ik wel raden. Een verbitterde strijd: Trevor vocht voor zijn proces, voor zichzelf, voor zijn toekomst. Hij had de lui van de „Frisco" te Gibral tar noodig. Hij wist maar al te goed, wan neer zij eenmaal tien zeemijlen de haven uit waren, zij voor hem voorgoed van de baan waren. Het liefst zou hij ze allen tegelijk in arrest hebben gesteld. Maar Sir Douglas was onzeker geworden door het tot op heden on gunstig resultaat van het onderzoek. Hij was omgepraat door de bemoeiingen van den Con sul en Thompson. Alle officieele instanties, waartoe hrj zich gewend had, te Londen, Washington, hadden zie wel is waar niet tegen een onderzoek verklaard, zoodat alles „wettelijk volkomen juist was. Maar hem ontbrak de moed tot een bepaald besluit. Buitendien hij kon niet e ecne doen en het andere laten. Hij kon e etty Bonn" niet vrijgeven en de „Frisco" vasthouden. Hij durfde het echter ook niet nskeeren, de „Betty Bonn" niet vrij te ge ven. Daarvoor had Thompson wel gezorgd, met brieven van de Handelskamer uit New- ork en Genua, met dreigbrieven van den be- vi achter en geadresseerde. Bovendien ging et bij de „Frisco" over Amerikanen, over buitenlanders in elk geval, al was de oor sprong van het schip dan ook Engelsch. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 8