Texel De geologische bouw van Texel n,sr°r>s T* en^rr rTtr e;r r duirst- Besluit nu Dinsdag 29 Derpmk.,- ,9 36 Heldersche Courant De Kaasfabriek „De Onderneming" ZIJN VERLEDEN EN ZIJN ECONOMISCHE TOESTAND Marktoverzicht Publieke verhuring* „De Riethoorn" werd v^bUUrü^oo Sir Deterding lenigt Duitsche voedselnood. Zeilschepen met hulpmotor. r Er is, we mogen dat zonder ophef zeggen, geen tweede krant in ons land, die voor Texel zoo in alle opzichten aan de behoeften van nieuwsblad kan voldoen als de Heldersche Courant J Stuurloos, Zoo goed als geen enkele straat zal achterblijven. Onderhandsche verhuring. Uitvoering op Nieuwjaarsdag. DOOR C. JONKER, Spelling-Marchant T J. Kraai Az.) Het is begrijpelijk, dat in een kort artikel hele v^or^ingsgeschiedenis van ons and kan worden verteld, zoals die volgens is verlopen. In het volgende zal ik dan nnk slechts trachten een kort overzicht te geven van de wijze, waarop Texel is ontstaan vol" S:rW°0rdig^ gemeen aangeno- se» vormt een tame- lijk ingewikkeld probleem, dat ten nauwste samenhangt met d.e geologische ontwikkeling van West-Europa sinds de z.g. ijstijd. De schrijver van dit artikel de heer H. J. Kraai Azn. Ik mag aannemen, dat de lezer weet, dat een ver achter ons liggende tijd in elk geval ruim 20.000 jaar geleden, ons land, evenals N.-Duitschland, Scandinavië, en Engeland, be dekt is geweest met een enkele honderden meters dikke gletscherlaag. In die koude tij den was er geen Noordzee; doordat geweldige watermassa's bevroren waren, was de zee spiegel wel 60 meter lager dan tegenwoordig, Engeland was vast met Frankrijk verbonden en de uit het Noorden en ook uit het Zuiden aanschuivende gletschers brachten geweldige massa's zand en stenen naar de plaats waar eens Nederland zou ontstaan. Deze zandmassa's, vermengd met grote en kleine zwerfkeien, vormden de oudere en ho gere streken van ons land, ook de Hoge Berg op Texel, met de daarbij aansluitende hogere delen: Z- en N.-Haffel, de hoogte tussen Den Burg en De Westen, en Bargen, Harkebuurt en Zevenhuizen. Daar komen die gronden aan de oppervlakte, maar ook onder de rest van Texel, meer of minder diepliggend, strekken ze zich uit. Het behoeft dus een Texelsen boer niet te verwonderen, wanneer hij bij diep graafwerk lemige of zandige grond vindt met flinke keien er in. Na de ijstijd steeg de temperatuur geleide lijk, de Noordzee drong langzamerhand zuid waarts, en nu, ongeveer 7000 jaar geleden, scheidde de zee Engeland van het vasteland af. Het Nauw van Calais ontstond en daarmee de eb en vloedstroom in de Noordzee, zoals die er nu nog is. Men neemt op goede gronden aan, dat de vloedstroomen uit het Kanaal het zand heb ben aangevoerd voor de Nederlandse duinen tot Bergen bij Alkmaar. De Noordelijke dui nen, dus ook onze Texelse, zijn van andere herkomst. Het door de gletschers uit het Noorden aangevoerde zand is door de zee stromingen uit Noordelijke richting van de zeebodem in de loop der eeuwen tot zand banken en duinen opgehoopt. De samenstelling van ons Texelse duinzand is dan ook een andere dan die van het duinzand bij Haarlem. Het is de lezer nu dus duidelijk, dat de duinen zeer „jong" zijn, n.1. nog maar „pas" een 2000 jaar. We mogen dus wel met wat meer respect kijken naar de eerbiedwaardige Hoge Berg, waarvan de laatste restjes in elk geval voor meer dan 20.000 jaar door de smeltende gletschers zijn neergelegd. De geologische periode, waarin de Hoge Berg en zijn kleinere broertjes zijn gevormd, noemt men met een geleerde naam het Plistoceen, de daarop volgende, dus die, waarin wij leven, heet het Holoceen. Vroeger gebruikte men daarvoor de namen Diluvium en Alluvium. Het zijn nu vooral deze Plistocene forma ties, die het geluk uitmaken van zo menigen eienzoeker oftewel amateur-petrograaf. Voor den oningewijde lijkt het een vrij „droge" liefhebberij, dat keitjes zoeken en kloppen. Voor hem, die zich wat moeite en studie wil getroosten, wordt het op de duur een aan grijpend schouwspel, ais hij voor zijn geestes oog uit een verre, onpeilbare Eeuwigheid de bodem, waarop wij leven, ziet opdoemen, aan geschoven door machtige ijsmassa's, verstar ren in een ijzige koude, hem daarna ziet op bloeien in een milder klimaat en ziet, dat de periode, waarin wij leven, een langzaam, on merkbaar kouder wordende is. Dat behoeft ons voorlopig nog niet te verontrusten; voor de eerstvolgende duizende jaren maakt het nog geen merkbaar verschil. Men moet even wennen aan het zich voor stellen van grote tijdruimten als duizenden en tienduizenden jaren. Interessant is het, als men daarbij tot de slotsom komt, dat de Ro meinen bij hun komst hier te lande in 50 j. v. Chr. nog geen duinen hebben gezien of hoogstens hier en daar een begin van duin vorming. Ook de Zuiderzee was er nog niet en Texel was nauwelijks een eiland te noemen. Op de plaats, waar nu het Vlie is, was zeer zeker de uitmonding van een grote rivierarm en op de plaats van het Marsdiep vermoedelijk ook. Hoe de rest van Texel buiten de Plistocene gronden en de groeiende duinwal er heeft uitgezien in een tijd, waarin nog van geen bedijking sprake was, kan men zich wel in denken. Dat de Hoge Berg en de aangrenzende hoogten in het begin van onze jaartelling be woond zijn geweest door mensen, en wel doer een Friese stam, is wel zeker. Urnscherven en gereedschappen, gevonden bij de afgraving van de Hoge Berg en in de hoogten bij De Westen, wijzen op een vestiging uit de eerste drie eeuwen, enkele ervan op een nog veel oudere bevolking. Deze dingen zijn echter nog in onderzoek; de resultaten van dat onderzoek hoop ik later nog eens te publiceren. Het valt niet moeilijk, zich de geologische ontwikkeling \lan Texel in de historische tijd verder voor te stellen, al zou het veel te ver voeren, deze hier uitvoerig na te gaan. We kunnen ons daarbij het best in onze verbeelding plaatsen op onze aloude Hoge Berg en ons van daaruit voorstellen, hoe tus sen de oude gronden en de duinwal een sterke aanslibbing plaats had in de loop der eeuwen. Deze aanslibbingen zijn met grote tussen pozen ingedijkt en vormen thans onze bloei ende polders Waal en Burg, Eierland, Een dracht, Prins Hendrik Polder enz. De grond soorten, die dus alle tot het Holoceen behoren, bestaan uit jonge klei, sterk vermengd met jong zeezand. Dat hier geen zware kleigronden gevormd kunnen worden, spreekt vanzelf. Men ziet, het eiland Texel is voor den geoloog een dankbaar object. Bij aandachtige beschouwing ziet men a.h.w. ons eiland zich vormen in de, geologisch gesproken, aller jongste tijd. En de keienzoeker kan te kust en te keur gaan. Zowel in de afgravingen van de hoogten als op het Texelse strand vindt hij de zwerfstenen in grote menigte: granieten, gneizen, zandstenen, vuurstenen enz.; alle Noordelijke gesteenten kan hij aantreffen. Wie er meer van wil weten, kome naar het Texels Museum, waar een zwerfstenen- collectie is aangelegd, die een aardig over zicht geeft van wat men op Texel kan aan treffen. De gesteenten zijn gedetermineerd door den bekenden geoloog P. v. d. Lijn. Voor den belangstellende liggen uitstekende studie boeken ter inzage. Het verheugt mij, dat de Redactie van de Helderse Courant mij in de gelegenheid heeft gesteld, Texel eens als een stukje aard- geschiedenis te mogen laten zien. Dat wondere stukje land in de zee bergt zoveel schatten voor hem, die liefde heeft voor de Natuur. Voor de Natuur, die nooit rust; en ook de bodem onder onze voeten geen seconde rust geeft. Zooals bijna ieder jaar tusschen de feest dagen was de markt van Maandag van weinig beteekenis, toch kwamen er nog een koeien, waarvan de beste getaxeerd werd op 185.—. Ook werden enkele graskaive handeld voor ruim 30.- per stuk. Nuchtere kalveren golden gemiddeld ƒ1. t De varkensprijs op de ^oerdenj bedraagt 20 tot 21 cent per pond. Biggen markt ongeveer 9.50 per stuk. drietal De wolveeaanvoei- bestond Jn^_ rammen, prijzen 24. i J d Aan de eierenveiling daaldeJ Jweek, eieren nog weer iets bij dien v n TEXEL, 28 Den kalveren 30- 2 koeien "O-19?!.. f nuchtere kalveren 35; 3 rammen 24—30 812; 24 biggen A1, Eierenveiling. M kg 3.50 Aangevoerd 33>405.el, 75J_3.90, 66—70 kg 3.85, 6264 kg 3 4q per jqO st. 4.05-4.35, 50-56 kg f S.W-*- apn nolder Waalenburg heeft Het bestuur van den P bUek verhuurd: 24 Dec. in hotel „Texel pd iiDe Riet- 1. Een perceel weilan s0 per ha. hoorn" voor J 300.- s ongeveer 2. Een perceel Verschillende per- Vogelkooi" voor bu. en 4 VeE. ceelen dijk en berm voor 2W schillende perceelen weg „,..ird VOor &D Jaar' de overige perceelen voor 3 achtereenvolgende jaren. Het onder dit hoofd in ons nummer van gisteren opgenomen bericht, vermeldde o.m. dat het centrale inkoopbureau voor de goede ren ten bedrage van 10 millioen, zou worden gevestigd te Haarlem en onder leiding staan van ir. dr. M. D. v. Dijk. Dit moest zijn ir. dr. e>. Dijt, een zoon van den oud-dijkgraaf J. S. Dijt. O u d e s c h i 1 d. Opmerkelijk is, dat tegenwoordig steeds meer visschersschepen er toe overgaan hun zeilschip met een hulpmotor te voorzien. Op het oogenblik bestaat de vloot hier al voor bijna de helft uit zeilschepen met hulpmotor. Dezer dagen werd o.a. de TX. 80 van een nieuwen motor voorzien. Hierdoor bezigde men een 2-tact ruwolie-motor, waarmede een ver mogen van 12 pk ontwikkeld kan worden. Algemeen wordt dan ook verwabht, dat door dezen maatregel de vangst grooter en de ver diensten naar evenredigheid beter zullen wor den, wat wij dan ook van harte hopen. VISCHAFSLAG. Aanvoer 28 Dec.: 975 kg wulken 19.25—19.90 per 100 kg. 145 kg laffe en 275 kg zoute garnalen, 15 ct. per kg. De .Heldersche Courant" wordt u nu sedert eenige dagen thuis bezorgd. Het doet ons genoegen, dat de in stemming, die wij ontvingen over onze actueele nieuwsverzorging en de volledigheid, die we gaven in de Texelsche berichtgeving, van ver schillende kanten kwam. Het Texelsche nieuws wordt verzorgd door een aantal goede correspondenten, op alle dorpen van Texel, die voor snelle en vol ledige berichtgeving zorg dragen. Het binnen- en buitenlandsch nieuws wordt uit de beste bron nen ontvangen. De berichten worden in overzichtelijken vorm gegeven. De Heldersche Courant" geeft dagelijks ontspanningslectuur, zoo wel voor ouderen als voor de jeugd. Ook in het nieuwe jaar zal de serie artikelen over Texel, ge schreven door vooraanstaande Texelsche ingezetenen, worden voortgezet. Onzen abonné's op Den Burg dee- len wij mede, dat met ingang van 1 Januari a.s. onze bezorger Witte de krant wederom dagelijks zal be stellen, zoodat de krant vroeger komt dan tot op heden. Morgen en Donderdag zullen onze colporteurs u bezoeken. Abonneert u nu op het dagblad, dat goedkoop en goed is. Een kwartaalabonnement bedraagt voor Texel 1.90, een weekabonnement 0.15. Gistermorgen bij het uitvaren raakte de TX. 23, schipper Krijnen, op lager wal, waar door de achtersteven in aanraking kwam met de keien van den dijk, zoodat het roer uit de pennen gelicht werd. De schuit werd de haven binnengebracht door TX. 1 en in den loop van den morgen slaagde men er in het roer weer op te visschen en aan het schip te bevestigen. Den Burg. Zoo langzamerhand blijkt wel, dat men te Den Burg in vrijwel alle straten werkzaam is aan een buurtversiering voor het huwelijk van onze Kroonprinses. Naar men ons mededeelt, heeft zich ook in de Gravenstraat en Molenstraat een comité ge vormd. Een smaakvolle versiering, die ten deele al voltooid is, kan men reeds in de Bin- nenburg zien; vooral des avonds maken de mooie Oranjebooglampen een schitterend effect, men is daar evenwel nog niet ge heel en al gereed. Er komt ook nog, nabij de Steenenplaats, een eerepoort. In de Hooger- straat vordert men ook reeds met de versie ring. Het belooft alleraardigst te worden. Ook reeds nam men in die buurt een proef met een waxine-verlichting. In de Parkstraat is even eens reeds een aanvang gemaakt met de werk zaamheden; op de Groeneplaats zou men heden beginnen. Men zal daar aansluiten aan hetgeen de Oranje-Vereen, daar voornemens is te doen. Als al de plannen nu maar niet verijdeld worden door ongunstig weder! De Waal. Door de Diaconie der Ned. Herv. Kerk te De Waal werden bij onderhandsche verhuring vier perceelen land verpacht, waarvan één opbracht ongeveer 90 gulden per ha en de andere 70 en 80 gulden per ha. Oosterend. Den len Kerstdag werd door de muziekver- eeniging „Excelsior" te Oosterend een rond- gètng gemaakt door het dorp, waarbij Kerst liederen ten gehoore werden gebracht. De Feestcommissie, die met de regeling der feesten te Oosterend is belast, doet een beroep op alle burgers van Oosterend om buurtcom- missies te vormen voor het versieren der stra ten aldaar. De muziekvereeniging „Excelsior" te Oos terend zal op Nieuwjaarsdag, des avonds te half acht een uitvoering geven in het gebouw voor Christelijke belangen aldaar. Aan deze uitvoering zullen eenige attracties zijn ver bonden, waarvoor fraaie prijzen z|jn beschik baar gesteld. Het publiek mag raden wat of schijnbeelden voorstellen, die gegeven worden, terwijl op een hoorn melodieën zullen worden geblazen, waarnaar mag worden geraden. Een en ander is hier bij een vorige uitvoering bizonder in den smaak gevallen, zoodat men er nu ongetwijfeld weer succes mee zal heb ben. De entreeprijs is zeer laag gesteld en bedraagt slechts 20 cent per persoon, zoodat de zaal wel goed gevuld zal zijn. Den Hoorn. Op verzoek van de Redactie van de Hel dersche Courant zal ik trachten eene kleine beschrijving te geven betreffende ontstaan en wezen der kaasfabriek. De fabriek te Den Hoorn op Texel 'is ge bouwd in 1913. In werking gesteld in 1914. De oprichting is geschied doordat er behoefte aan werd gevoeld. Op Texel werd toentertijd het boerenbedrijf te eenzijdig beoefend, de schapenhouderij n.1. was de hoofdbron van bestaan. Bouwbedrijven vond men niet veel. Alleen in de Polders Eierland en Prins Hen drik Polder trof men die aan. Door concur rentie met het buitenland kon men in deze be drijven ook moeilijk een bestaan vinden. Scha- penfokken was hoofdzaak. Naast schapenfokken bestond ook aanfok van jong vee, om die op 3-jarigen-, later op 2-jarigen leeftijd te verkoopen (melkkoeien waren niet veel noodig). Er werd wel gespro ken over koeienmelken, doch om van de melk af te komen, bestonden bezwaren. Toch is men er toe overgegaan. Eerst is melk geleverd naar den melkhandel Van den Berg te Alk maar, enz. Dit alles was zeer lastig en kostbaar. Men had toen niet te beschikken over auto's, zpoals nu. Het vervoer moest gebeuren met paard en rytuig. Des zomers ging dat wel, doch in den warmen tijd van het jaar bracht dat groote bezwaren met zich, doordat melk spoedig aan bederf onderhevig is. Meermalen is gebeurd, dat melk van Alkmaar weer terug kwam om, thuiskomende, weggeworpen te worden. In den winter ging dat betér, doch dan waren er weer andere moeilijkheden, waarmee men had te kampen. Het gebeurde, dat door ijsgang geen geregeld verkeer plaats kon vinden. Om nu een einde te maken aan alle genoemde bezwaren, is besloten een kaas fabriek, tevens boterfabriek op te richten. Met recht kreeg de fabriek den naam „On derneming. Met 14 aandeelhouders, met een betrekkelijk kwantum melk, werd deze zaak aangepakt. Reeds in het eerste jaar van het bestaan der fabriek brak' de wereldoorlog uit en hoewel Nederland daarin niet betrokken werd, kwamen toch moeilijkheden voor. Het einde van den oorlog maakte den toestand niet beter. Het jaar 1917 is bijzonder ongunstig ge weest voor de veehouderij, door buitengewoon slechten winter en drogen zomer moest veel jong vee opgeruimd worden. Ook dit jaar werd de scheurplicht in gevoerd, waardoor vee is verkocht. Schapen en lammeren wer den later duur. De koeienprijzen liepen buiten gewoon hoog (gevolg van de algemeene af slachting van het voorgaande jaar). Koeien- prijzen en voerprijzen waren niet in verhou ding tot de kaasprijzen, zoodat wij langzamer hand het aantal koeien en daardoor het kwan tum melk zagen verminderen. Het liep zoo ver, dat een vergadering belegd is, om maat regelen te nemen wat moest gebeuren. Het moment was gekomen, dat beslist moest worden over leven of dood van de fabriek. Deze vergadering werd gehouden onder groote spanning, totdat een stem naar voren kwam, n.1. van den heer P. Bak ker Tz. (thans overleden). Deze kwam met de vraag: „zouden wij met z'n allen de fabriek niet kunnen laten draaien?" Deze vraag werd met hoera beantwoord. Toen werd besloten de fabriek niet te sluiten, doch met vereende krachten de zaak te steu nen en tot bloeien te brengen. Er werd be loofd meer koeien te gaan melken. Toen brak voor de fabriek een goeden tijd aan. Het ledental nam steeds toe, aan losse leveranciers werd veel melk geleverd, zoodat de fabriek spoedig te klein bleek te worden. Besloten werd tot uitbreiding over te gaan. Toen verbouwing had plaats gehad, werd de stroom melk, die aangevoerd werd, steeds grooter, waardoor bleek, dat de beschikbare ruimte niet toereikend was, om nog meer melk te ontvangen. Toen kwam de moeilijk heid. Er moest wat gebeuren. Weer verbou wen of melk weigeren. (Er is niet meer verbouwd). Thans werkt de fabriek met 47 aandeelen, groot 300, welke alle zijn volgestort. De directie is gevoerd, van het begin af, door de heeren IJ. Lap, J. Beumkes en K. Lap Sz. Thans is directeur de heer P. Drijver. Op Texel waren er reeds twee fabrieken bij gekomen, n.1. een te Eierland en een te De Waal. Met deze fabrieken verliep het niet zoo goed als met de „Onderneming". In Eierland wilden de daar aanwezige leve ranciers een nieuwe fabriek stichten. Daar Eierland in het centrum over geen goed water heeft te beschikken, werd gedacht om niet in Eierland, doch in het z.g. oude Texel te bou wen. Dit is gebeurd. De fabriek „De Eendracht" is verrezen en deze vindt men thans tusschen de dorpen Den Burg en Oudeschild. Kort na de totstandko ming is de De Waal ook aangesloten bij de nieuwe fabriek, zoodat tegenwoordig twee fa brieken op Texel werken, n.1. „De Eendracht" en „De Onderneming".' Herhaalde malen zijn door het bestuur van genoemde fabriek pogingen in het werk ge steld om ook „De Onderneming" te doen over gaan, doch er wordt niet veel voor gevoeld. Zooals uit de courantenberichten is bekend ge worden, zijn onlangs weer stemmen opgegaan tot samengaan. Op de onlangs gehouden verga dering, op 18 December, is opnieuw gebleken, dat de meerderheid voor behoud der fabriek was. Redenen zijn verschillend. Voor mij persoonlijk spreekt ook nog mee het volgende: Den Hoorn is een afgelegen en 's winters een stil dorp. W|j zouden de eenige industrie, die we hier hebben, zien verdwijnen. Hoewel onze fabriek niet zoo bijzonder groot is, brengt ze toch bedrijvigheid en welvaart mee op het anders stille dorp. Voor een bepaalde plaats is toch fabriekswezen een voordeel, waar het ook zij. Stilstaande fabrieken geven altijd een treu- rigen aanblik. Daar zijn voorbeelden genoeg van. Hoe reageert de stad Alkmaar niet tegen de pas inwerking getreden kaasbeurs? Van harte hoop ik, dat het onze fabriek „De On derneming" goed moge gaan, tot vreugde en voordeel van de leden en spreek de wensch uit, dat wij, van crisislasten ontslagen, een beteren trjd tegemoet mogen gaan. Jac. Lap Kz., bestuurslid. SECR. DER GEMEENTE TEXEL. II*) Volgens de kronieken heeft men op Texel in vorige eeuwen menigmaal met zware water vloeden te kampen gehad. Zoo vinden we o.a. stormvloeden vermeld in 839, 1170, 1260, 1395, 1625, 1628, 1629, en 1825. Meerdere van de thans het oog boeiende plassen, zoogenaamde „weeltjes", die tot diep in het eiland worden aangetroffen en ontstaan door dijkdoorbraken, zijn even zoovele stille bewijzen van den strijd, die de eilandbewoners tegen het zeewater heb ben gevoerd en nog steeds duurt de strijd tus schen den mensch en de elementen voort. Aan de Noordoostpunt moest voor enkele jaren een klein gebied aan den waterwolf worden prijsgegeven en thans hebben de autoriteiten zich weder genoodzaakt gezien tot den aanleg van een dijk over te gaan om te voorkomen, dat bij verdere oeverafneming aan 't Eierland- sche Gat door het landwaarts opdringen van den stroom de polder Eierland binnen enkele jaren zou onderloopen. Bij een der laatste stormen heeft men met moeite overstrooming van den polder Eendracht weten te voorko men. Aan de zuidwestelijke kust daarentegen heeft zich in enkele jaren tijds het natuur monument „De Geul" gevormd, een meer met nieuwe duinformatie, die het van het zeewater afsluit. In de nabijheid hiervan bevond zich het Noordergat, tot omstreeks 1890 het hoofd vaarwater van zee naar Nieuwediep (Den Helder), dat Texel van de zandplaat Onrust scheidde. In korte jaren is dit vaarwater door Het eerste artikel werd opgenomen in ons nummer van Dinsdag 22 December j.1. het opdringen van deze zandbank gedicht met het gevolg, dat Onrust thans tot Texels grond gebied behoort, zonder echter tot rust te zijn gekomen. Door verstuiving n.1. verplaatst de zandheuvel zich geleidelijk in oostelijke rich ting, zoodat Dr. Jac. P. Thijsse terecht kan spreken van een „wandelende zandplaat". En dit verplaatsen gaat vrij snel: in een in 1909 verschenen beschouwing over het zeegat van Texel, las ik dat „Onrust in 50 jaar tijds on geveer 2 KM. opgeschoven is". De daarmede gepaard gaande wijziging in de stroomrichting heeft voor het Rijk de financieele schaduwzijde, dat voor eenige jaren aan de Zuidoostpunt van het eiland, bekend als „Horntje", zware zinkstukken moesten worden neergelaten om het ondermijnen van den zeedjjk te voorkomen. Zoo is dan Texel in den loop der eeuwen meerdere malen in grootte en van vorm vet> anderd met een oppervlakte van 18400 H.A, ontstaaan, bevattende een veelheid van grond soorten als nergens anders in ons vaderland valt aan te wijzen, die in haar verschillende vermengingen en met de afwisselende bodem hoogte de natuurlijke oorzaken zijn van de verscheidenheid aan landschapsschoon, waar van op Texel te genieten valt. Naast een breed en veilig helderwit Noordzeestrand treft U er r|jk begroeide, breede duinen aan met mooie valleien, heidevelden en duinmeertjes, uitge strekte dennenbosschen, doorsneden met tal. rijke rustige wegen en paden, zacht glooiende weidevelden met duizenden schapen, dartelende lammeren en zwartbont rundvee gestoffeerd, lage polders met golvende korenvelden, schor ren en plassen, op meerdere plaatsen bevolkt met een rijk vogelleven en getooid met een plantengroei, die veler belangstelling heeft. De naam Texel wordt wel afgeleid van Ter IJsel, omdat langs het eiland voorheen een des

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9