Het plan Deterding Chineesche raadselen Buitenland Tsjang Kai-Sjek treedt niet af Botsing tusschen auto en tram Toestand van den Paus verergerd Het Olympisch stadion te Berlijn De zesdaagsche te Gent Het Eogelsch-Duitsche grondstoffenplan Poolsch-Dantziger onderhandelingen hervat Samenwerking tegen het communisme Aanbieding huwelijks geschenken AGRARISCH SURPLUS ZAL NAAR DUITSCHLAND WOR DEN AFGEVOERD Het Hbld. ontving van Dr. Deterding een verklaring van zijn plan om het teveel aan Nederlandsche producten voor zijn re kening op te koopen -en aan Duitschland te leveren. Men moet, zegt dr. Deterding, mijne geste, waaraan in hoofdzaak het volgende ten grondslag ligt, goed begrijpen. Ik ben, met zoovele andere wereldbur gers, de vaste overtuiging toegedaan, dat bolsjewisme of boe men die, hoofdzake lijk ondergronds werkende, destructieve krachten ook noemen wil slechts tot resultaat kan en móet hebben: een steeds grooter wordende werkloosheid en misère. Het samengaan en samenwerken van die landen, die daarvoor het meest in aanmer king komen, zal steeds het snelst werkend medicament zijn tegen het besmettelijke communisme. Henry Deterding Voor Holland, dat door zijn rijke bodem gesteldheid door de natuur is aangewezen zijn werkkracht voor een groot deel te zoe ken in agrarische productie, is Duitschland het. aangewezen land als afzetgebied in het buitenland voor het surplus died produc ten, waartegen Duitschland zijn direct en indirect door mijnbouw verkregen produc ten (waaronder alle producten der chemi sche industrie) weder in Nederland kan afzetten. Niemand zal wel willen beweren, dat een volgens logische doch droge redenen toege paste prijsverlaging der landbouwproducten een wenschelijke oplossing zou zijn. Hier door toch zou de prijs dier producten zoo laag worden, dat landbouwers slechts met behulp van nog meer restrictie, en hierdoor kunstmatig hooggehouden prijzen in het binnenland, een gemiddeld bevredigend provenu konden bereiken. Er was dus slechts één spoedige op lossing (langzame zijn er meer!), namelijk het geaccumuleerd surplus der landbouw producten in ééns te dirigeeren naar het land, waar zij (juist gedurende de winter maanden) een gretige consumptie zouden vinden, zonder de toekomstige consumptie ook maar in het minst te schaden. Is dit surplus eenmaal van de hand gedaan, dan heeft men „schoon schip" gemaakt en kan de restrictie in Holland geheel en al opge heven worden. Want mocht zich opnieuw een surplus voordoen, dat zijn er, in verband met de zich ontwikkelende opleving en de overal bestaande behoefte, toch weder zoo veel jaren met de stijging van dit surplus gemoeid, dat intusschen oplossingen van alle misverstand in de politiek gevonden zullen zijn; want men kan mij gelooven het gif van het bolsjewisme heeft zijn erg- sten tijd gehad en maakt langzamerhand plaats voor het onderling begrijpen der volkeren, die eindelijk het gevaar van hel bolsjewisme zijn gaan inzien. De tegenstand van hen, die den chaos zoe ken, kan ons natuurlijk slechts aansporen tot grooteren spoed om elkander te verstaan en om samen te werken tot het welzijn van allen, inclusief het bekeeren van hen, die anti-religieuze en andere anti-humane be vliegingen hebben. Ik heb daarom de volgende stappen ge nomen: 1. het geheele surplus der landbouwpro ducten in Holland aan te koopen; 2. dit zoo snel mogelijk naar Duitschland te vervoeren; 3. het daar natuurlijk tegen Duitsche valu ta te doen verkoopen; 4. het verkregen provenu daarvan in Mar ken aan de Duitsche Winterhilfswerke ter .beschikking te stellen (waardoor die pro ducten indirect in ieders bereik in Duitsch land komen en een prijsstijging daar gedu rende den winter wordt voorkomen); 5. een beroep te doen in Nederland op de grootst mogelijke medewerking in mijn streven tot wéder opbouw van de zoozeer noodige hartelijke verstandhouding tusschen Nederland en Duitschland, twee landen, die een goede verstandhouding meer noodig hebben dan welke andere twee landen ook (Rijnverbinding, lange Duitsch-Nederland- sche grens). 6. Bovendien behoeft het geen betoog, dat berichten in de kranten omtrent vernietiging in Nederland van groenten en andere voor den mensch zoo noodige producten, juist in een land, waar men er groote behoefte aan heeft, en welks eenig vergrijp is, slechts in Marken te kunnen betalen, kwaad bloed moeten zetten. Ik vraag zeker van niemand eenige erken telijkheid voor mijn stap, dien ik geheel on afhankelijk van wien dan ook, genomen heb, doch ik zou het op prijs stellen, indien een zoo groot mogelijk aantal Nederlanders mij een bewijs van instemming met mijn plan zou doen toekomen in afwachting van zijn nadere uitwerking en eventueele uitbreiding Ook zij, die mijn plan financieel willen steunen kunnen daartoe thans reeds hunne bijdragen storten bij de Kasvereeniging te Amsterdam onder het motto: Westersche samenwerking. De wereld kan niet rijker, doch slechts armer worden door restrictie van de eenige bron van welvaart, namelijk arbeid juist het tegenovergestelde van „restrictie" van productie (hel product van arbeid). De grootst mogelijke productie om de wachtende consumptie te bevredigen, is juist noodig. Tot goed verstand van zaken wensch ik er speciaal de aandacht op te vestigen, dat ik in de event. bewijzen van instemming spe ciaal wensch te zien een protest tegen het treurige feit, dat de tegenwoordige geldpoli tiek de eenige oorzaak is van de schijnbare onmogelijkheid om de overschotten van een rijk land naar een daaraan behoefte hebbend land te doen vloeien, wat ik uitsluitend toe schrijf aan den betreurenswaardigen gedach- tengang, dat alléén goud geld is, terwijl de eenige oplossing behoort te zijn, dat geld (in het leven geroepen om te vertegenwoordigen een zekere hoeveelheid verrichten arbeid) in het eene land tegen soortgelijk geld in het andere land kan worden geruild. Twee monteurs gewond. Op den rijksstraatweg bij Haren geschied de gistermiddag omstreeks twaalf uur een ernstig ongeluk, waarbij twee monteurs werden gewond. Een personenauto welke met groote snel heid reed werd den weg versperd door een vrachtauto. De aansnellende auto moest uitwijken doch kwam door deze onverwach te manoeuvre in botsing met een montage wagen van de electrische tram. In de personenauto waren gezeten de 31- jarige D. H. S. en de 27-jarige J. L., beiden monteurs bij de garage E.N.N.A.M. te Gro ningen. De botsing was zoo hevig, dat zij ernstig werden gewond Beide personen werden naar het Academisch ziekenhuis te Gronin gen vervoerd. Van den montagewagen werd het balcon ingedrukt. Vaster te paard als ooit te voren Tsjang Kai sjek heeft bij de permanente commissie van de centrale commissie der Kwo Min tang ontslag uit al zijn functies verzocht. Dit verzoek werd evenwel geweigerd. MOORDAANSLAG TE AMSTERDAM. Jongeman steekt zijn verloofde met mes. In een woning in de Gerard Doustraat te Amsterdam, ontving gisterenavond een 23- jarig meisje haar verloofde. Er ontstond twist tusschen beide menschen, waarbij de jonge man een mes trok en het meisje in de borst stak. Hij trof haar vlak boven het hart. De 25-jarige dader rende daarop het huis uit. Het gewonde meisje, wier toestand ta melijk ernstig is, werd door een buurvrouw naar het posthuis aan de Ferdinand Bol straat gebracht, van waar het slachtoffer door den geneeskundigen dienst naar het Wilhelminagasthuis is vervoerd. MR. RIES UIT RIJKSDIENST ONTSLAGEN. Bij K. B. van 28 December 1936, is op grond van artikel 98, eerste lid, letter g en artikel 98, tweede lid, van het algemeen rijks ambtenarenreglement, aan Mr. L. A. Ries, thesaurier-generaal bij het departement van financiën, wegens ongeschiktheid voor het door hem bekleede ambt, anders dan op grónd van ziels- of lichaamsgebreken, eer vol ontslag uit 's-Rijks dienst verleend. TSJANG KAI SJEK Tsjang Kai sjek werd veeleer als presi dent der militaire commissie en als presi dent van het centrale uitvoerende comité bevestigd, evenals dat in zijn andere func ties is geschied. De centrale politieke raad der Kwo Min tang heeft op voorstel van Tsjang Kai sjek besloten de beslissing over de affaire met Tsjang Sjoe liang voor te leggen aan een militaire commissie en verder de militaire operaties tegen Sian foe te staken. Gisteren heeft men medegedeeld, dat Tsjang Kai sjek zijn functies van minister president en opperbevelhebber hervat. Uit deze verklaring volgt derhalve, dat Tsjang niet zal aftreden. De eerste voltallige bijeenkomst van het centrale uitvoerende comité, het hoogste regeeringsorgaan, is bepaald op 12 Maart a.s. Dit comité is tot nog toe slechts twee maal bijeen geweest. De' zitting van het centrale uitvoerende comité wordt reeds sinds eenigen tijd verwacht om het vraag stuk der betrekkingen met Japan en in bet bijzonder dat. der betrekkingen met Noord China te bestudeeren. De noodzakelijkheid de situatie in Sjen si definitief te regelen is voorts nog een reden voor de bijeenroeping van het cen trale uitvoerende comité. ZWIJGEN EN BETALEN. Openluchtbetoogingen in Japan verboden. Tokio 29 Dec. (A.N.P.): Het politieke bureau heeft aan alle prefecturen formeel bevolen de openbare oppositie tegen de be- lastingverhooging voor het dienstjaar 1937 1938 te onderdrukken. De begrooting beloopt 3 milliard yen, Bijeenkomsten in de openlucht, betoogin gen op straat en het indienen van petiti onnementen te Tokio zijn verboden. Het kabinet wordt hevig aangevallen, daar het de buitengewoon hooge begrooting in den landdag zonder debat heeft laten aannemen. Reek® van bezoeken ten paleize. Na terugkeer in het Kon. Paleis van de rijtoer langs de hu ld eb ren gen de vereeni- gingen hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard gisteren in den namiddag ver schillende delegaties en personen in audi ëntie ontvangen, die huwelijksgeschenken kwamen aanbieden. Gescbenken uit Nederl.-Indië. 's Middags om 4 uur is dr. Meijer Raneft in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Nederl. Commissie van vertegenwoordiging van het Centrale Comité in Nederl. Indië voor het aanbieden van een geschenk, in audiëntie ontvangen. Het betrof allereerst een paar vazen af komstig van een aantal ingezetenen van Ned.-Indië, benevens geschenken aangebo den door Javaansch{> vrouwenvereenigingen en een borduurwerk, aangeboden door de Roemer Visschervereeniging. Aanbieding van bet Nationaal huwelijksgeschenk. Te half vijf arriveerden de leden van het uitvoerend comité en eenige leden van de technische commissie voor de aanbieding van het nationale huwelijksgeschenk, waar voor allerwege in den lande de gelden zijn bijeengebracht en dat als het gi-oote ge schenk van het Nederlandsche volk be schouwd kan worden. Het geschenk van schooljeugd. de Nederl. Te kwart voor vijf is het geschenk van de Nederlandsche schooljeugd aangeboden, dat naar men weet, bestaat uit een biblio theek voor het paleis te Soest dijk en de inrichting van een sportterrein bij dit pa leis. De aanbieding van dit geschenk ge schiedde in den vorm van overhandiging van een oorkonde. De Prinses en de Prins dankten zeer on der den indruk voor het jeugdgeschenk, waarbij de Prinses den voorzitter ver zocht, vooral te willen trachten, haar dank over te brengen aan eiken Nederlandschen scholier en aan alle groepen der Nederland sche schooljeugd, die aan het geschenk hadden bijgedragen. Oostenrijksche geschenken. Kort voor vijf uur arriveerde de Oosten rijksche gezant te 's Gravenhage, Z.Exc. Georg Alexich, ter aanbieding van het hu welijksgeschenk der Oostenrijksche Bonds- regeering, bestaande uit een fraai bewerkte leeren cassette met zilveren deksel, waarin op fraaie wijze een kaart van Oostenrijk is gegrafeerd, die de voornaamste centra van kunst en kunstnijverheid in dit land toont. Geschenk der Zwitsersche geering. re- Vervolgens ontvingen Prinses Juliana en Prins Bernhard in audiëntie den Zwitser- schen gezant te 's Gravenhage, Z. Exc. A. de Pury, die de Prinses namens de Zwit sersche bondsregeering een prachtige pla tina armbandhorloge als huwelijksge schenk kwam aanbieden. Geschenk van den President der Poolsche republiek. Tegen half zes ontvingen de Prinses en de Prins den Poolschen gezant te 's Gra venhage, Z.Exc. Dr. W. Babinski, die een geschenk kwam aanbieden namens den Poolschen staatspresident, dr. Moscicki. Dit geschenk bestaat uit een fraaie collectie zeer fijn, met de hand vervaardigd kostbaar borduurwerk volgens oude Poolsche motie ven. Voor het paleis, dat toch steeds in deze dagen, met de vele bezoekers van buiten Deii Haag, zeer veel publiek trekt, vooral als na 5 uur de feestverlichting ontstoken is, bestond groote belangstelling voor het af- en aanrijden van de auto's der bezoekers en deputaties. ONDANKS VERTROUWEN DER REGEERING ZOU TSJANG KAI SJEK TOCH AFTREDEN. De vrouw van den maarschalk een „verraadster" Havas seint uit Sjanghai uit Nanking te hebben vernomen dat officieele kringen aldaar verklaard hebben, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek tengevolge van de weige ring van het centraal executief comité (in het Chineesch Hsing Tsjen Yoean geheeten) om zijn verzoek om ontslag te aanvaarden, opnieuw zijn demissie zal aanbieden, aange zien hij van meening is, dat hij in zijn kwa liteit van leider der natie verantwoordelijk is voor den opstand in Sian Foe. Anderzijds maakt ook zijn gezondheidstoe stand een vrij langdurige rust noodzakelijk Tsjang Kai Sjek heeft nogmaals verzocht den opstandigen maarschalk Tsjang Hsoe Liang niet zwaar te straffen, daar deze be rouw heeft over zijn daad. Acte nemend van het feit, dat de op stand thans geëindigd is, heeft het centrale executieve comité het bevel, om een straf expeditie tegen de troepen van Tsjang Hsoe Liang te organiseeren, geannuleerd. De United Press meldt voorts, dat de voorzitter van de commissie voor militaire aangelegenheden, generaal Feng Yoe Siang, in een schrijven, gericht aan het centrale executieve comité, verzocht heeft, hem van zijn ambtsverplichtingen te willen ont slaan. Dit verzoek is inmiddels reeds inge willigd. Feng was na de gevangenneming van sjang Kai Sjek tot voorzitter van de commissie voor militaire aangelegenheden benoemd. Een soortgelijk verzoek is ingediend door den minister van financiën, Soeng, die tij dens de afwezigheid van den maarschalk plaatsvervangend minister-president was. Ook dit werd ingewilligd. Een zonderlinge verklaring vaiJ Donald. De Australische journalist Donald, advi, seur van Tsjang Kai sjek, heeft in een in„ terview met een vertegenwoordiger van qe United Press nog een en ander medegedeeld over de motieven, waardoor Tsjang HsO0 liang zich bij de gevangenneming vai* maarschalk Tsjang Kai sjek heeft latei* leiden. Tsjang Hsoe liang, zoo verklaarde Donald heeft vooral hierom zijn toevlucht tot maat' regelen van geweld genomen, wijl hij dacht, dat hij anders voor zijn eischen bij de cen trale regeering toch geen gehoor zou krij gen. Donald gaf de verzekering, dat voor zoo ver hij had kunnen waarnemen, het leven van den maarschalk geen oogenblik in ge vaar heeft verkeerd. Een gevaar hadden hoogstens de vliegtuigen van de Nanking, régeering gevormd, die SianFoe wilden bom- bardeeren. Naar de meening van Donald was het een gelukkig toeval geweest, dat het drie dagen na de gevangenneming van Tsjang Kai sjek, toen de toestand nog kritieker werdl slecht vliegweer was. Bij helder weer wa ren de vliegtuigen van Nanking waarschijn lijk tot een bomaanval overgegaan en zoit de gevangen maarschalk vermoedelijk zijn gedood. Mvr. Tsjang Kai sjek een „ven raadster". Donald bevestigde de berichten, volgena welke de vrijlating van den maarschalk zelfs voor ingewijde kringen een totale ver rassing is geweest. Tsjang Kai sjek had reeds een week vroeger in vrijheid kunnen zijn gesteld, indien Nanking zulks werkelijk gewild had. Donald verklaarde verder, dat de gema lin van den maarschalk van officieele zijdel een „verraadster" genoemd is, daar zij zich tegen de bevelen van de centrale regeering verzet heeft en zich naar Sian Foe heeft begeven, hoewel Nanking deze stad wilde aanvallen. Nachtrust bemoeilijkt. De toestand van Z. H. den Paus is he denavond verergerd. Een Havas-telegram voegt hieraan toe: „Uit gezaghebbende bron verzekert men, dat het gerucht, als zou Z. H. stervende zijn ongegrond is, doch in dezelfde gezaghebben de kringen erkent men, dat de liggende houding, waartoe de H. Vader gedwongen is wegens de aandoening van Zijn been, geenszins geëigend is, tot verbetering van den algemeenen- toestand bij te dragen Uitbreiding tot 120.000 plaatsen Berlijn 29 Dec. (A.N.P.) - Het Olympisch stadion te Berlijn, waar in Augustus j 1 de spelen der elfde Olympiade zijn gehou den en dat 100.000 toeschouwers kan bevat ten, zal uitgebreid worden met 20.000 plaat sen Deze uitbreiding zal mogelijk zijn dooi de bovenste zitplaatsen in het geheele sta dion te vervangen door staanplaatsen van ToaV7erWaCh> WCrk in het Wn van 1937 gereed zal zijn. Van 1 Mei as af zal het geheele complex voor het publiek worden opengesteld voor sport en ontspan- ?nnpg; nnnnen °ndag betalen tusschen de 20 en 30.000 personen een klein bedrag voor het bezichtigen van dit nationale sportcen trum en de totale opbrengst hiervan wordt gebruikt tot dekking van een belangrijk deel der onderhoudskosten. BILLIET—DE KUYSCHER OVER WINNAARS. - PELLEN AARS— SLAATS TWEEDE. Gem SS£"»otatn t» 32M.7^i'iKtMDC9UPnn1Cr 405 pnt" afgelegd •s-Hi.in K.M., 2. Pollenaars—Slaafs <>/,o „t op ronde: 3 Kilinn-Vopel 387 pnt I mi! pauw'ooi pnt/; op 2 ronden: G^eeïhSrt Critiek van de „Financial News", De „Financial News" critiseert de oprich- ting van de „Broker ltd."-maatschappij, welke bestemd is den handel tusschen Duitschland en Engeland te vergemakkelij ken. Het bericht van de oprichting van deze maatschappij werd met weinig enthousiasme in de City ontvangen. Duitschland kan zich op deze wijze van grondstoffen voorzien, zonder in deviezen te betalen. Deze grond stoffen zullen dienen tot herbewapening, terwijl de deviezen gebruikt kunnen worden voor den aankoop van andere goederen, welke eveneens noodig zijn voor de herbe wapening. Duitschland slaat op deze wijze twee vliegen in een klap: het krijgt vasten voet in de Britsche dominions en vermeer dert zijn oorlogsmateriaal. Het blad kan moeilijk begrijpen, waarom de Britsche regeering de oprichting van een dergelijke maatschappij heeft goedgekeurd. Warschau, 29 Dec. (ANP) De bespre kingen tusschen Polen en Danzig, die door de ziekte van senaatspresident Greiser waren onderbroken, zijn vandaag hervat. Greiser bood een afscheidsdiner aan ter eere van den Poolschen commissaris-generaal Papee, GREISER. die de vrije stad verlaat. In een rede onder» streepte hij de vriendschappelijke samen werking in het streven naar toenadering tusschen het Duitsche en het Poolsche volk- De Danziger senaat heeft van den volken bondssecretaris bericht ontvangen, dat de Danziger kwestie in de eerstkomende zitting van den Volkenbondsraad zal worden be handeld. Het nationaal-socialistische orgaan „Vorposten" meldt, dat de Senaat waar schijnlijk geen afgevaardigde naar Genève zal zenden. Wat betreft de persoon van den nieuwen hoogen commissaris van den Volkenbond te Danzig, die binnenkort door den Volken bondsraad zal worden benoemd, is reeds tusschen Danzig en Polen van gedachten gewisseld. De tegenwoordige hooge commis saris, Lester, vertoeft nog te Danzig in af wachting van de benoeming van zijn opvol ger. Zijn gezin heeft de Vrije stad reeds ver laten. BIJNA 42 MILLIOEN INWONERS IN FRANKRIJK. Parijs, 29 Dec. (A.N.P.)Volgens den officieelen uitslag van de volkstelling in Frankrijk en Algerië in 1936, bedroeg het aantal inwoners in Frankrijk 41.995.96°, waarvan 39.452.000 Franschen. Algerië telt in totaal 7.234.000 inwoners, waarvan 6.240.001/ inboorlingen en 987.000 Europeanen. Het aantal buitenlanders in Frankrijk sedert 1931 met 437.416 afgenomen.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2