Stadsnieuws 1 Het feestgewaad van Onze Stad bijna gereed. De strijd om de „Betty Bonn" Voor en op 7 Januari Wij Beemsterboer KONIJN Waar gaan heen k Woensdag 30 December 1936 Heldersche Courant Tweede Blad De gelukstelegrammen voor het Vorstelijk Bruidspaar» Koninklijke dankbetuiging» Carillonbespelingen. Feest week in Casino. Musis Sacrum agenda. Hubert Cuypers Kerst oratorium. Kreeften salade Zalm salade Huzaren salade Schotels varié Croquetten Ragout broodjes Nasi Goreng Bami Oagelijksche uitzending Diners. Allerwegen nog nijvere handen 'aan het versieren. Licht op voor alle voertuigen DE MCCIOTE F PT Het programma der feestelijkheden in onze stad» Feuilleton De bestelling van telegrammen voor het Vorstelijk Bruidspaar zal op 7 Januari slechts éénmaal in de morgenuren geschieden. Zij, die een felicitatie telegram wenschen te verzen den, kunnen dit tusschen. 26 Januari aan bieden met verzoek het op 7 Januari af te leveren. Alle telegrammen worden te 's-Gravenhage verzameld en in één bestelling, zie boven, be zorgd. Telegrammen, op 7 Januari verzonden, wor den eerst den volgenden dag ten paleize af geleverd. De aandacht wordt er verder op gevestigd, dat op 7 Januari alle P.T.T. kantoren geopend zijn als op Zondag. Onze stadsbeiaardier ontving van de Kamerheer van H.K.H. Prinses Juliana, de volgende dankbetuiging: In opdracht van H.K.H. Prinses Juliana heb ik de eer den heer Tjalling Johannes Dito te Den Helder, mede namens Z.D.H. Prins Bernard, Harer dank over te brengen voor de vriendelijke aanbieding, ter gelegenheid van het a.s. huwelijk, van zijne composities, ge naamd: Gezang, Gelukwensch voor het Vorste- ,lijk Paar en de Peestmarsch „Voor Oranje en van Lippe", welk geschenk door hunne Hoog heden met bijzondere erkentelijkheid is aan vaard. HET COMITÉ DER K.S.K. STELT EEN j PRIJS VOOR DE MOOIST VERSIERDE STRAAT BESCHIKBAAR. Naar wij vernemen zal door het Comité der K. S. K. (KeizerstraatSpoorstraatKoning straat) voor de mooist versierde straat een medaille beschikbaar worden gesteld, waarbij bepaald is, dat deze drie straten zelf buiten mededinging vallen. Donderdag 31 December zullen twee carillon bespelingen worden gegeven en wel van 5 en 6 uur n.m. en 's nachts om twaalf uur. Ter gelegenheid van het vorstelijk huwelijk organiseert de Casino-directie een feestweek welke aanvangt op 1 Januari, Nieuwjaarsdag. Zij heeft zich daarvoor de medewerking ver zekerd van twee der bekendste dansorkesten n.1. van de Band van Majo Marco, van Amsterdam. Verder de hier reeds eerder op getreden „Melody Makers", de band welke „The Ramblers" opvolgden in hotel Hamdorff te Laren, in deze feestweek medewerken. De zalen zullen fantastisch versierd en ge ïllumineerd worden, terwijl verschillende attractie op het programma staan om mede de feeststemming te verhoogen. Voor verdere inlichtingen zie men de advertentie in het advertentieblad en het nummer van Donderdag. De directie van „Musis Sacrum" verzoekt onze lezers (eressen), bovengenoemde agenda, in dit blad als advertentie gedrukt, goed te lezen. De directie zal voortgaan, tijdens de dans avonden, aardige wedstrijden, waaraan prij zen zijn verbonden, te arrangeeren. The Allround Musicians, still going strong, boekten de laatste maanden vele successen. Het blijkt al meer en meer, dat dit pittige ensemble voor „Bands" van gelijke sterkte niet behoeft onder te doen. Betreffende de medewerkenden, welke hun krachten zullen wij den aan de uitvoering, welke a.s. Zondag in het gebouw van den R.K. Volksbond aan de Molengracht plaats heeft, diene het volgende: De bekende toonkunstenaar Hubert Cuy pers, die met zijn „Scala Cantorum", de Kon. Chr. Oratoriumvereeniging e. a. steeds stijl volle uitvoeringen bereidde (het Knapenkoor uit zijn „Scala Cantorum" wekt terecht ieders bewondering op!), is als componist van kerke lijke en wereldlijke werken zeer bekend. Als dirigent, organist, pianist, gaat van hem steeds groote toewijding in prachtige aanpas sing uit. Speciaal betreffende de uitvoering van zijn Kerstoratorium, hetwelk op 16 Dec. vanuit het Concertgebouw te Amsterdam door den Chr. Omroep is uitgezonden, schrijft o.m. „De Telegraaf": „Cuypers wenscht niet de tendenzen van actueele richtingen te volgen, wat hij volgt is zijn inspiratie, zijn zin voor vaak statige, steeds wel overwogen structuur, zijn verlan gen naar een begrijpelijke in een warmen, im mer levenden klank, zingende muziek Welnu, daar de componist persoonlijk alhier zijn werk aan den vleugel zal begeleiden, kan men er zeker van zijn, dat het Kerstoratorium geheel in den geest van den componist door „Helders Kath. Gemengd Koor" zal worden weergegeven. Betreffende de soliste, Maria Struycken van den Adel, uit Voorburg (sopraan), schrijft o. m.: „Het Vaderland", Den Haag (uitvoering in „Diligentia")„Het „incarnatus est" van Mo- zart, heeft deze edel-welluidende sopraan wel perfect gezongen. Het was uitmuntend van toonvorming, heel klaar en rustig, egaal, vol komen in den stijl, en technisch (triller3 en cadensen) haast onverbeterlijk." (A. de Wal). „Haarlems Dagblad": „Zoowel fragmenten uit de „c moll messe" van Mozart als in de „Frühlingsstimme-walzer" van Straus, trof ons het aangename timbre van deze sopraan. Wij constateerden een mooi geluid, goed zit tende trillers en een preciese intonatie." (Jos. de Klerk). „Algemeen Handelsblad": „De kinderlijke eenvoud, waarmede de zangeres haar liederen voordroeg, deed hier en daar een sfeer ont staan. Wat een genade om deze muziek op de lippen te mogen nemen en reeds met dat resultaat te mogen zingen" (M. J. Lürsen). Wat den bas-bariton betreft, schrijft: „Leidsch Dagblad": (uitvoering Stadsge hoorzaal) „Lest best", de bariton Luc Louman uit Haarlem: geluid met zeer mooien, donkeren metaalglans, vol en nobel van klank en zeer goede draagkracht, heeft van zijn partij iets heel moois gemaakt." Haarlem (uitvoering van Haydn's „Schöp- fung")„Luc Louman is een veelbelovende bas, die op deze uitvoering veel goede mo menten had." „Algemeen Handelsblad": „Even een afzon derlijke vermelding van den zeer begaafden bas, die zijn soli opvallend goed van muzika liteit en zangtechniek gaf." De feestweek nadert met rassche schre den en nu begint er flink schot in de voorbereidingen te komen! Was het de laatste weken een vergaderen en nog eens vergaderen, thans eischt het „straatwerk" de leden van de onderscheidene buurt- comité's op. Overal in de stad ziet men dan ook mannen, in enkele gevallen ook vrouwen, aan het werk om de laatste hand te leggen aan de versieringen, die de voornaamste uitingen onzer burgerij zullen vormen, in verband met die heuge lijke gebeurtenis aan het Koninklijk Hof. In vele straten en buurten is men al ge reed gekomen met het versierwerk en wacht men rustig af, tot de verlichting zal mogen en kunnen worden ontstoken. Het feestgewaad van onze stad is nog niet heelemaal gereed, maar toch is het al een onverdeeld genoegen om het dezer dagen reeds in oogenschouw te nemen. Wij hebben het gistermiddag eens gedaan en het was een feestgang. Met welk een toewijding was in sommige stadsgedeelten gearbeid, met welk een geduld was hiér en met welk een artistiek inzicht was déér versierd en gedaan om toch maar een feestelijk cachet aan de straat te verleenen. Ja, we kunnen nu wel zeggen, dat Den Helder uitstekend voor den dag zal komen en een vergelijking met andere steden glansrijk zal kunnen doorstaan. Des te meer is het jammer, dat men in enkele straten nog steeds niet aangestoken schijnt te zijn door het enthousiasme van de omwonenden. Men ziet toch straten, waar het bepaald „stil" is, een enkele vlag en anders nietEnfin, de critiek heeft haar weg naar onze courant reeds gevonden,dus genoeg hierover. Als we nu eens iets gaan vertellen van onzen speurtocht door de feestelijk versierde stad dan beginnen we eens niet met het Cen trum, waarvan we den aanblik volkomen be kend achten. Toch willen we even apart wijzen op de Hoogstraat en de beide Vroon straten, waar zeer intensief dennen geplant en guirlandes en bogen aangebracht zijn. Van eerstgenoemde straat doen de oranje-blanje- bleu-overspanningen het zeer goed met de schilden, waarop het populair geworden mono gram J.B. geschilderd is. In Tuindorp. Van het Tuindorp komt het „oude" ge deelte het best voor den dag, al is het met den vlaggentooi hier over het algemeen niet bijzonder druk gesteld. Maar in de Tuinstraat staat een eerepoort, kant en klaar, die er wezen mag en voorts zijn er enorme slin gers van dennegroen, waaraan hier en daar een lampion gehangen is. Wat de vlaggenrij betreft, doet de Huygensstraat en omgeving het veel beter en het viel ons op, dat in ge- heele trajecten hier zelfs huis aan huis ge vlagd wordt, hetgeen natuurlijk een zeer vroo lijk effect sorteert. In de Oude Helder. Van het Tuindorp naar de Oude Helder is maar een stapje en we zitten dan ook spoe dig midden in dit gedeelte van onze stad, dat niet ten onrechte tot één van de populairste gerekend wordt. Als je anders via den Bon- selaarsweg de Oude Helder binnenkomt, zijn de verwachtingen omtrent de versieringen niet hoog gespannen. Want op dien weg be speuren we, zegge en schrijve, één vlag Maar ge moet eens kijken, hoe de nabij ge legen Middenstraat er uitziet. Daar was men gistermiddag nog zeer druk bezig, doch voor een groot gedeelte was de zaak toch voor elkaar. Daar staat een eerepoort aan het be gin, die als het ware uitnoodigt om de straat door te loopen. Doet men dat, dan heeft men daar geen spijt van, want het is een lust voor het oog. Vroolijk wapperen de honderden kleine vlaggetjes, die over de straat gespan nen zijn, in den wind en de guirlandes ver leenen aan de straat een mooi en levendig aspect. De Middenstraters zullen alle eer inleggen met hun fraai versierwerk, dat voor spellen we hun bij voorbaat! Nog even keken we naar den zoo fraai versierden gevel van die Haagsche familie in de Breestraat en we kunnen maar niet begrijpen, dat de omwonen den door dit voorbeeld niet méér werden ge ïnspireerd om althans méér te doen dan in vergelijking met andere straten gedaan werd. „Achter het Spoor". Als de buurt „achter het spoor" staan de Polderweg en de straten, die er op uitloopen, bekend. Deze hebben zich over het algemeen best geweerd. Men ga b.v. beslist eens kijken naar de Krugerstraat, die een buitengewoon aardig feestkleed aangetrokken heeft, waar van de lichtzuilen, de beide eerepoorten en de veelvuldig geplante denneboompjes de hoofd- bestanddeelen vormen. Ook de van Galen straat maakt een prachtigen indruk en in één adem noemen we de aangrenzende Kerkgracht en den Kanaalweg. Dit deel van onze stad is op fraaie wijze versierd. We richten thans onze schreden naar de Vogelenbuurt. Er is ons verteld, dat het daar aardig is, dus komen we met eenigszins gespannen ver wachtingen daar aan. Aanvankelijk kunnen we het „aardige" niet ontdekken, totdat we in de Reigerstraat komen. Zooals men weet, bevindt zich daar een breed gazon over de geheele lengte van de straat en het is dat groote grasperk, dat als het ware overkapt is met guirlandes van vlaggetjes en groen. Hoog verheffen zich op de hoeken de licht zuilen, die volgende week de aardige versie ring nog meerderen luister zullen bijzetten. De Fazantenstraat ziet er eveneens recht vroolijk uit en de Sternstraat maakte indruk op ons, met haar eerepoort en haar palissaden van dennen, die weer een andere schakeering in de stadsversiering vormen. Over het geheel genomen meenen we, dat de versiering in de Vogelenwijk iets intensiever gekund had: er zijn hier en daar nogal „open plekken", maar dooreengenomen kunnen we zeggen, dat dit stadsdeel toch goed voor den dag komt. We komen nu vanzelf in de „Vischbuurt" terecht, waar men eveneens nog druk bezig is. Op zeer opgewekte wijze werd en wordt hier aan het feestgewaad gewerkt, hetgeen trouwens duidelijk tot uiting komt in dat gene, wat tot stand werd gebracht. Overal rijen de dennen van straat tot straat en vor men de lichtzuilen een woud van hooge masten, ver boven dat groen uitstekend. We genieten van den aanblik, dien de Jan in 't Veltstraat, Stakm. Bossestraat en de kleinere straten (Wagenstraat!) ons bieden. Het ziet er allemaal even opgewekt en vroolijk uit, ook al is de lucht grauw en dreigt elk oogenblik de regen te gaan neerstroomen. Op de Bassin gracht is men met de versiering vrijwel klaar gekomen en wacht men ook daar op het „proefbranden". Onze weg voert ook over de Steengracht, waar men een eenvoudige, maar toch sprekende versiering aangebracht heeft. Daar zijn de dennen nu eens niet tusschen de straatsteenen geplant, doch heeft men ze in rood geschilderde blikken geplaatst, hetgeen een stemmig cachet aan deze gracht verleent. We werpen nog een nieuwsgierigen blik in 'de zijstraten van de Sluisdijkstraat en zien, dat de bewoners daarvan nogal verschillend tegenover het punt „versieren" staan, in dien zin, dat er in de eene straat veel werk van gemaakt is, terwijl de andere het met een enkel vlaggetje doet. Dan gaan we naar ons bureau terug, via de prachtig versierde Sluisdijkstraat, Keizer straat, Spoorstraat en Koningstraat. Zooals gezegd, het was een genoegen dezen tocht te Natuurhistorisch Museum. Elke week: Woensdag nam. van 35 u. en van 810 u. en Zaterdag nam. van 36 u., alsmede cp den eersten Zondag van elke maand nam. van 35 u. Zaterdag 2 Januari. Casino, 8 u. Huldigings-avond Ver. „Moed, Volharding en Zelfopoffering". Zondag S Januari. R. K. Volkshond, 8 u. Concert R. K. Ge mengd Koor. Woensdag 30 Dec16.23 uur PORTRET ATELIER JAC.DE BOER maken en zij, die niet tegen een dergelijke fiksche wandeling opzien, kunnen we aan raden eens de stad te doorkruisen en te ge nieten van de verschillende wijzen, waarop de diverse buurtcomité's zich van hun dankbare taak hebben gekweten. Volgende week,_ de nationale week bij uit nemendheid, als de electrische lampen en kaarsen overal branden, dén zal het een sprookje zijn! Morgenmiddag verschijnt het officieele programma der feestelijkheden, die met de komende feestdagen in Den Helder ge organiseerd worden, een programma, het welk U voor den prijs van 10 cent een volledig overzicht geeft van wat zich op 5, 6, 7 en 8 Januari a.s. gaat afspelen. Het is een boekwerkje geworden van niet minder dan 24 pagina's, hetwelk men zich kan aanschaffen op de hieronder ge noemde adressen. Het Bezoek aan Julianadorp en Huisduinen. Zooals door ons reeds gemeld is, zal op Dinsdag 5 Januari door autoriteiten en het Centraal Oranje Bestuur een bezoek gebracht worden aan Julianadorp, ter bijwoning van da aldaar georganiseerde feesten, hetgeen tevens de eigenlijke ouverture van de feestelijk heden is. Op Vrijdag, 8 Januari, wordt door dezelfde instanties een bezoek aan Huisduinen gebracht. Beide excursies worden per auto ge- draagt iedere rechtgeaarde Nederlander van iedere politieke richting een insigne brengen een uitgebreide sorteering en zijn b.v. onze bekende Nationaal insignes een blijvend sieraad, die men het geheele jaar gaarne draagt. Prijs 15 en 20 Ct. Juwelier door Friedrich L i n d e m a n Er konden diplomatieke verwikkelingen uit voort komen. Daar voelde Sir Douglas zich niet tegen opgewassen. En dan de vervelende opmerkingen, die hij hier zelf te Gibraltar te hooren zou krijgen, van zijn vrienden en be- bekenden, deze kleinstadtroep, deze kolonie verzameling. Niet dat Douglas daar nu zoo erg bang voor was, maar h(j was in zijn hart zelf een te erge provinciaal, om op zijn leeftijd nu nog de neiging te voelen, buiten zijn boekje te gaan. Nee, nee, hij wilde de „Betty Bonn" vrij hebben, en daarom moest hij ook de „Frisco" laten gaan. Dan was toch met een slag een eind gemaakt aan alle narigheid: Mensch, Trevof, begrijpt ge dat dan niet." Sir William Douglas was een voorname oude heer. Zijn toon van zooeven was allang weer gezacht. Met zijn zachte, vaderlijk wel willende stem sprak hij Trevor toe. Luister nu eens goed, beste vriend. Wat kan ons nu toch gebeuren? Bedenkingen? Na komende vorderingen? Waarvandaan dan? Niet een der belanghebbenden heeft zich ge- meld. Wie bekommert zich dan ook nog om deze „outcasts", deze paria's der zee, die zij dan ook zijn? Een mooi gezelschap. Moeten wij hun vuile wasch doen? Nee, Trevor. Ik heb respect voor Uw zin voor rechtvaardigheid. Zeker, zeker. Maar wij Rechter, zijn er toch voor om de maatschappij te beschermen. En als hier zoo'n paar paria's elkaar den nek af snijden, laten wij ons er dan niet mee be moeien. Wie heeft er schade van? Thompson? Thompson wil betalen. De duivel weet, waarom? Maar laat hem zijn gang gaan. En juist hij, Trevor, juist hij zou de schade kunnen doen. Hij en zijn eindeloos proces. Want eindeloos en hopeloos is het. Dat zult u me zelf moeten toegeven. De passagier? Ik begrijp waarlijk niet, waarom ge zoo'n buitengewone waarde hecht aan dezen meneer Deerkson. Een man, die uit gerekend op de „Frisco" zich inscheept om naar Genua te gaan en dan een boot neemt naar Londen, dat is toch werkelijk geen aan gename getuige. En gelooft ge werkelijk, dat die U iets anders zou vertellen dan Spurling? Bovendien: waarom heeft die man geen teeken van leven gegeven op de verschillende aanvragen Hoe? Wat? Nu, luister goed, Trevor, nu gaat Uw fantasie toch wel een beetje te ver. Deze... deze... passagier zou een overlevende, een hoe ge hem ook noemen wilt, van de „Betty Bonn" zijn? Veroorloof mij dan, dat ook ik mijn fantasie een beetje in beweging zet: wanneer ik in dit geval Spurling was en ik had al zoo en zooveel menschenlevens op mijn geweten, dan had ik beslist ook dezen laatsten overlevende van de „Betty Bonn" overboord gesmeten, inplaats van hem naar Gibraltar te brengen. Dat hij hem per slot van rekening toch nog op de lijst gezet heeft, is louter angst van hem geweest, dat wij toch achter het bestaan van dezen meneer Deekson gekomen zouden zijn. En zeker zou hij het ook niet gedaan hebben, als hij er niet van overtuigd was, dat dit hem geen schade berokkenen kon. Neen, neen, Trevor, laat loopen, en de heele bende daarbij. Maar man, wees nu toch een verstandig. Kom eens hier, laten we nu eens rustig overleggen, wat wij het beste doen kunnen. Per saldo hebt u toch nog een rech- terpruik te verliezen Zoo ongeveer zou de heer Douglas daar achter de deur wel tot Trevor gesproken heb ben. Of Trevor zwichtte? Ik geloofde het. Het was natuurlijk een opflikkering geweest, een fantasie, waarvan hij de grenzen en de conse quentie niet zoo snel had kunnen realiseeren. Want ook ik wist werkelijk niet, wat hij met dien passagier zou gauw wilde beginnen, met dezen Zweed of Noor of wat hij dan ook zijn mocht. Sir Douglas zou hem wel bijbrengen, wat het beste was. Sir Douglas was een... diplomaat. Wat ik niet gelooven kon, was, dat het hem zoo gauw gelukt was. Nauwelijks waren twintig minuten verloopen of opeens ver stomde het gerucht op de publieke tribune. Men stond op. De zes gingen weer op hun plaatsen zitten. Trevor was zoo wit als zijn pruik. Hjj ging zitten. Hij keek niemand aan. Hij teekende nietszeggende figuren op een stuk papier. Hij zei geen enkel woord meer. Sir Douglas daartegenover was weer even mild en vriendelijk. De rechtbank is er van overtuigd, dat zij kan afzien van de getuigenis van den pas sagier. De rechtbank oordeelt, dat ook door hem geen nieuwe gezichtspunten naar voren kunnen worden gebracht. De uitspraak blijft dus gehandhaafd. De Rijksadvocaat heeft zijn aanvraag weer ingetrokken. Voetgeschuifel op de publieke tribune. Sir Williams stem kreeg een officieelen klank. Hiertegenover staat, dat de Rechtbank den Kapitein der „Frisco" de opmerking niet kan besparen, dat hjj papieren lichtzinnig en tegen de wet indruischend behandeld heeft. De Rechtbank oordeelt een rechtmatig verwijt tegenover den Kapitein inzake de behandeling der scheepspapieren, volkomen op zijn plaats. Onderdrukt gelach op de publieke tribune. Sir Douglas: Ik verzoek het publiek elke persoonlijke meeningsuiting na te laten. Nog enkele van deze opmerkingen en ik laat de publieke tri bune ontruimen. Vanaf dit moment liep de machine weer ge- ruischloos en glad. Nog enkele officieele op merkingen. De zitting was afgeloopen. De Rechtbank verhief zich en ging. Wij stonden op en drongen naar buiten. Ik zag nog, dat de stuurman een flesch uit zijn zak haalde en dronk. Good luck, riep Thompson. Men lachte. Dus het was gebeurd. De misdaad was ge schied zooals Trevor zei. Deze waanzinnige geschiedenis uit de wereld geholpen, zooals Thompson meende. Gibraltar herkreeg zijn rust van provincie stad weer. Een paar arme duivels voelden zich rijk. Maar verder waren wij geen steek. Niet de kleinste tip van de sluier van het eigenlijke geheim der „Betty Bonn" was opgetild. Het was nog even even groot als voor een maand, met dit verschil, dat er niemand meer was die zich om de oplossing bekommerde. Vader is oud geworden in dezen eenen nacht na de zitting van gisteren, zei Nancy. Hij kan niet meer; hij durft niet meer. Ge kent hem. Ge weet, hoe het bij hem vanbin nen er uit ziet. Nu de spanning verdwenen is, laat hij zich gaan, laat alles over zich heen komen. Ik viel haar In de rede. Neem me niet kwalijk, Nancy, maar dat is nog het verstandigste wat hij op 't oogen blik doen kan. Maar Nancy sprak op zeldzaam opgewon den toon: Neen, neen, gij mannen kunt duizend maal zeggen: stop, afgeloopen, niet meer aan denken. Bij mij ontstaat een heel ander gevoel. Ik kan het niet verdragen. Ik kan niet uit lou ter noodzakelijkheidsgevoel het lot van een groep menschen zoomaar als nietbestaand aannemen. Uit het geval „Betty Bonn" is door alle mogelijke omstandigheden het geval „Trevor" gegroeid. De zaak „Trevor" is afgeloopen. Goed* daar kan ik genoegen mee nemen, hoewel het mjj persoonlijk diep grieft. Maar daarmee is De zaak „Betty Bonn" is toch niet van bui- Daardoor zijn de verdwenenen niet weer tot het leven teruggeroepen. Daarmee is de mis daad niet gewroken. Dat kan toch zoo maar niet in den doofpot gestopt worden, alleen om dat het twee menschen niet aangenaam is, wanneer er over gesproken wordt. Wanneer gij uw oogen en ooren dichtstopt, dan zal ik De tranen schoten haar in de oogen. Zij kon niet verder spreken. Ik probeerde haar te kal- meeren. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5