w» .°fL Brief voor Indië Ingezonden Woensdag 30 December 1936 Heldersche Courant Onze stad in Feesttooi De groote parade op 8 Januari 1937* Z AKENNIEU W S Het electro-huishoudboek Dc heer Rejhons opent een nieuwe sigarenzaak. >vete0' vet- d**d°° de t „etV cn bWen e pt°dttCtCÖ'-eke n ,otste aa Verzending brievenmalen voor Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik". Brievenmailen voor Hr. Ms. kruiser „De Ruyter". Burgerlijke Stand van Den Helder Het Secretariaat van de Kon. Vereeniging „ONZE VLOOT' Afdeeling DEN HELDER is voorloopig gevestigd bij N. V. Drukkerij Uitgeverij v.h C DE BOER Jr. Koningstr., Den Helder Tel. 50-412 maakt en het is de verwachting van de orga nisators. dat zooveel mogelijk belangstellen den zich aan dezen stoet zullen aansluiten. Het is hier, en dan met name voor Julianadorp, een prestige kwestie. Laat ons duidelijk onze be langstelling ook voor het totstandgebrachte van onze Julianadorpsche vrienden toonen. De Feestverlichting. Het is uit den aard der zaak gewenscht, dat er inzake het aansteken der Feestver lichting zooveel mogelijk uniformiteit be tracht worde. Met uitzondering van den Woensdag (dan wordt door de Ouden van Dagen een rondrit door de versierde straten gemaakt en heeft men verzocht de verlich ting reeds te 5 uur n.m. aan te steken) is als tijdstip vastgesteld 6 uur. Men zie evenwel de betreffende gegevens in het officieel programma, dat ook in deze leiding geeft. De bezichtiging van autoriteiten en het Centr. Bestuur der Oranje- vereenigingen. Woensdagavond heeft de bezichtiging door autoriteiten en het Centraal Bestuur der Oranjevereenigingen van de versierde straten plaats. Gezien de respectabele lengte, die de gezamenlijke straten vormen (een lengte van niet minder dan18 km!) heeft men be sloten, gezien het vooropgesteld doel geen enkele straat over te slaan, om van twee zijden dezen tocht te maken. De groep wordt dus bij Casino direct gesplitst in tweeën. Saluutschoten en illuminatie. Donderdagmiddag zullen, op het groote moment, van Hr. Ms. „De Ruyter" saluut schoten gelost worden, waarna het luiden der klokken volgt. Des avonds is zoowel Hr. Ms. „Hertog Hendrik" als Hr. Ms. „De Ruyter" ge ïllumineerd. De Vaandelgroet aan den Burge meester voor het Stadhuis. Donderdagavond wordt de lichtstoet georga niseerd van vereenigingen, waarbij een vaan delgroet voor het stadhuis aan den burge meester wordt gebracht. Aanvankelijk koes terde men het plan de verlichting met fakkels te vormen, doch achteraf beschouwd, blijkt dit niet ideaal te zijn. Thans heeft men besloten het publiek uit te noodigen lampions aan te schaffen en zoo den stoet te volgen. Men verwacht zeker eenige duizenden personen en wij be hoeven er zeker niet den nadruk op te leg gen, dat dit bij goed weer een feeëriek aanschijn zal geven. Wat de kosten van een lampion betreft, deze zijn uitermate laag. Voor enkele centen heeft men reeds een dergelijk voorwerp, voorzien van een stokje. Een woord van opwekking aan de plaatselijke vereenigingen om alle op te komen met hun vaandels, zoodat de groet zoo impo sant mogelijk worde, zij hier nog aan toege voegd. De Vrijdagavond. De Vrijdagavond belooft buitengewoon ge zellig te worden. Ten besluite van de 3 feest dagen wordt een muzikalen rondgang door de stad gemaakt, waaraan zich ongetwijfeld eenige duizenden belangstellenden zullen aan sluiten. Maandag, 11 Januari, een feest avond in Casino. Het ligt in de bedoeling op Maandagavond, 11 Januari, ten algemeen besluit van de fees telijkheden in Casino een samenkomst te orga- niseeren voor autoriteiten en genoodigden. O.a. zullen hier uitgenoodigd worden al diegenen, die zich beijverd hebben om de feestdagen te doen slagen, als collectanten, etc. Voor bijzonder heden zie men hiervoor het programma. Hieronder laten wij nog een opgave volgen der adressen waar men zich het programma kan aanschaffen: Bureau Drukkerij De Boer, Koningstraat. Boekhandel Duinker, Spoorstraat. Boekhandel Spruit, Kanaalweg. Boekhandel Egner, Keizerstraat. Boekhandel De Wit, Keizerstraat. Boekhandel Schreuder, Koningstraat. Boekhandel v. d. Haagen, Spoorstraat. Boekhandel Boendermaker, Koningdwarsstr. Boekhandel Bergman, Van Galenstraat. Boekhandel 't Noorden, Stakmanbossestraat. Sigarenmagazijn Mesker, Spoorstraat: Van der Maden, Koningstraat; Lassche, Keizer straat; Stegehuis, Weststraat; Kok, Hoofd gracht; Blom, Dijkstraat; Keizer (Het Monu ment), Kanaalweg; Bibl. Tuindorp „Sustrath", Bloemstraat. En aan de volgende depóts: Depóts: Duinker, Oostslootstraat; Smit, Westgracht; J. de Wit, Vijzelstraat; Riedeman, Oranjestraat; Jongkees, Paardenstraat; Bieg- straten, Corn. Ditostraat; Bres, Spoorgracht; Buis, Molenstraat; Wed. Mondfrans, Jonker straat; Minneboo, Vischstraat; Roomeijer, Pol derweg; Kramer, Ruyghweg; Boogert, Keizers gracht; Riteco, Vosstraat; Heiligenberg, Stak- man Bossestraat; Vlas, Ruyghweg; 't Hart, Schagenstraat; Uipkes, Brakkeveldweg; Thijs- sen, Basstraat; Bosch, de la Reystraat; Czech, Corn. Ditostraat; Kikkert, Zuidstraat 47, Een week van feest staat voor de deur! Straks wordt het vreugde-licht ontstoken! Toont zich de stad in vollen fleur! Gelijk een bloem, die is ontloken! Men heeft hier groot-toilet gemaakt, Voor deze blijde feest-campagne! Van huis tot huis wappert de vlag, Waar-tusschen „rood-geel" en Oranje. Men werkte hier met man en macht Om toch op tjjd gereed te komen! Daar zijn het zuilen, die men ziet; Weer elders palen, denneboomen. Doch hoe men ook zijn straat garneert Elk deed zijn best, naar zijn vermogen! En werd het aanzicht van de stad, In elke straat een lust voor d'oogen. Philip B. Polak. Zooals reeds door ons werd vermeld, zal op Vrijdag 8 Januari 1937 om 11 uur voormiddag, ter eere van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana der Nederlanden en Z. D. H. Prins Bernhard von Lippe Biesterfeld, op het Helden der Zeeplein, alhier, een groote parade wor den gehouden. Deze parade bestaat uit een inspectie over de paradeerende troepen en een défilé. De troepen worden opgesteld in orde van parade. Wanneer de inspecteur op het paradeterrein aankomt, wordt op last van den paradecommandant de militaire houding aan genomen en worden de eere-signalen gegeven. De paradecommandant doet tijdig voor den aanvang der inspectie de orde aannemen. De inspecteur wordt bij het houden der inspectie vergezeld door den paradecommandant en verdere militaire autoriteiten. Bij het houden der inspectie zal de inspec teur, uitsluitend langs het front der troepen gaande, deze, aanvangende op den rechter vleugel, in oogenschouw nemen. Op het oogen- blik, dat de inspecteur een afdeeling nadert, worden de eerbewijzen en eere-signalen gege ven; zoodra hij het muziekkorps voorbijge gaan is, zal dit een marsch spelen en daar mede doorgaan tot de inspecteur den linker vleugel van het front der troepen heeft be reikt. Het defileeren bestaat in het marcheeren der troepen voorbij den inspecteur; de troepen defileeren in de volgorde, waarin zij bij den aanvang der wapenschouwing waren opge steld. Tijdens het defileeren verlaten de tam boers en pijpers en het muziekkorps de colonne en stellen zich daarbuiten tegenover den in specteur op; zij gaan door met spelen tot alle afdeelingen voorbijgetrokken zijn. De niet bij de paradeerende troepen inge deelde officieren en onderofficieren worden op een daartoe aan te wijzen plaats tegenover het front der troepen opgesteld; tijdens het defi leeren nemen de niet-ingedeelde officieren en onderofficieren en de eventueel daarbij opge stelde, niet aan het defileeren deelnemende, onderdeelen de houding aan. Bij het voorbij gaan van een vaandel wordt de eere-groet gebracht. Wij ontvingen een exemplaar van het Electro Huishoudboek 1937, uitgegeven onder auspiciën van het Provinciaal Electr. Bedrijf Noord-Holland. Door het Electr.-techn. ing.- en installatie-bureau ir. J. Oortgijsen, dat deze boeken kon aankoopen, dank zij het feit, dat het een erkend P.E.N. installateur is, zal dit boek als Nieuwjaarsgeschenk voor de vaste cliëntèle verstrekt worden. Het boek bevat, behalve een reeks weke- lijksche tabellen ter noteering van de uitga ven, die voor het huishouden werden gedaan, nog een schat van wetenswaardigheden voor iedere huisvrouw. Talrijke artikelen en illustraties doen dui delijk uitkomen van hoeveel gemak de electri- sche apparaten zijn, terwijl men tevens leest, aan welke eischen een installatie moet vol doen. Bovendien bevat dit fraaie boek nog een dagkalender, tabellen van maten en gewich ten, posttarieven, noteeringen van de nieuwe Bridgetelling, enz., enz., benevens artikelen over de service van de K.L.M., over Veilig Verkeer, over methodes van handwerken, over verzorging van huisdieren, enz., teveel om op te noemen. Ieder, die zijn huis verfraait door bij de Fa. Oortgijsen een aankoop te doen van min stens 2.50, ontvangt, zoolang de voorraad strekt, ook nog een exemplaar van dit bijzon der nuttige boekwerk. Loodsgracht No. 2. In het pand Loodsgracht No. 2, waar, zooals men weet, reeds sedert jaren de te goeder naam en faam bekendstaande sigarenzaak der firma de Goei gevestigd was, is thans een nieuwe eigenaar gekomen en wel de heer A. Rejhons, die dezelfde branche hoopt te gaan voortzetten. Het is het plan van den heer Rejhons een beter merk sigaren te gaan leveren tegen een billijken prijs, iets wat iedere rookgrage Jutter op hoogen prijs zal weten te stellen. Behalve sigaren verkoopt men uit den aard der zaak ook alle ander rookmateriaal. Ver melden wij tenslotte nog, dat de nieuwe inte rieur-beschildering van de hand van den heer Sennhenn is. 26 Jan. 12.05 27 H 12.05 28 4» 12.05 28 20.55 2 Febr. 12.05 4 M 12.05 12 M 12.05 Op 11 Januari vertrekt van hier Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik" en Hr. Ms. Onderzeeboot „O 16". Brieven en andere stukken voor opvarenden moeten worden gefrankeerd volgens het tarief voor het buitenland. Om in de eerstvolgende zending te worden opgenomen moeten bedoelde stukken ter post worden gebracht op de tijdstippen op bijgaande staat vermeld en als plaats van bestemming vermeld de daar aangegeven aanlegplaats. De tijdstippen van buslichting gelden voor de bus aan het hoofdkantoor. Lijst van brievenmalen te verzenden aan Hr. Ms. onderzeeboot „O 16", aanlegplaats datum en uur laatste buslichting Washington Hamilton (Bermuda) Lijst van brievenmalen te verzenden aan Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik". aanlegplaats datum en uur laatste buslichting Napels 19, 20, 21, 22, 23 Jan, 20.55 24 6.15 Istanboel 31 6.15 1, 2, 3, 4, 5 Febr. 20.55 Athene 14 6.15 15, 16, 17, 18, 19 20.55 Dubrovnik 28 6.15 1, 2, 3, 4, 5 Mrt. 20.55 Bordeaux 20 20.55 22, 23, 24, 25, 26, 27 16.15 i 27 20.55 Brieven en andere stukken voor opvarenden moeten worden gefrankeerd volgens het tarief voor het buitenland. Om in de eerstvolgende zending te worden opgenomen, moeten bedoelde stukken ter post worden gebracht op de tijdstippen op bij gaande lijst vermeld en als plaats van be stemming vermeld de daar aangegeven aan legplaats. De tijdstippen van buslichting gelden voor de bus aan het hoofdpostkantoor. Aanlegplaats: datum en uur laatste buslichting Lissabon 14 Januari 16.15 15 16.15 Alexandrië 22 20.45 M 25 20.45 28 9.10 Port Said 29 20.45 Bombay 4 Februari 7.10 Sabang 11 7.10 van 29 December 1936. BEVALLEN: A. A. OostendorpHendrik- se, d. OVERLEDEN: B. B. Reijnders (m.), 47 j.; J. VisserKramer, 45 jaar; J. W. A. D. Groot (m), 72 jaar. Beste Piet, Jullie genieten op het oogenblik natuurlijk ook van de Kerstdagen. Weliswaar bestaat er daar in de Oost geen officieel Kerstverlof, maar menigeen is toch in gelegenheid om een paar dagen van deze „voordeelige" weekend de bergen in te gaan. Als jullie nu maar bij het terugkomen geen automobiel- of motor ongelukken maken, dan is het goed, maar ik houd mijn hart vast als ik denk aan de uit tocht Maandagochtend 28 Dec. uit het villa park Trètes, als alle marinemannen weer om half zeven beneden moeten zijn. Ik heb er menig keer, als ik als gast meevoer doods angsten uitgestaan. Maar het neemt niet weg, dat het daar gezellige dagen zullen zijn met Kerstmis in de bergen en de heer Van Vloten zal wel weer voor het één of andere feest ge zorgd hebben. Hier vieren we eigenlijk een gecombineerd verlovings- en Kerstfeest. Het is hier in Den Haag oer-gezellig op het oogenblik en de jonkers, die hier hun kerstverlof doorbrengen, zullen het wat aardig vinden. Gepasseerde Zaterdag was het aanteekendag van de Prin ses. Het was geweldig druk op de route naar het stadhuis, zoodat ik je hiervan niets kan schrijven, maar 's middags en 's avonds in de stad was het een geweldige feeststemming. Zooiets als op de „Prinsesdag" van dit jaar. Woensdag daaraanvolgend was de beëedi- ging van Prins Bernhard met de daaraan ver bonden parade. Nu man, we hebben als niet- ingedeelde officieren alles prachtig kunnen zien en hooren. Er waren zelfs officieren uit Den Helder overgekomen om te kijken. Het was anders stamp- en stampvol daar om het Malieveld. Veel voller dan bij de jaarlijksche parade op den „een en dertigsten". De Marine defileerde mee met 2 compagniën en het vaan del van het korps mariniers. Alles onder lei ding van kapitein Langeveld, de eerste officier van de kazerne te Rotterdam. Piet het was weer „af" hoor! Eerst defileerde de koloniale reserve op de muziek van onze stafmuziek. Dat was al zoo keurig dat ik er een zwaar hoofd in had of onze menschen het wel net zoo goed zouden doen. Nu Piet ik kan je zeg gen dat het sectie voor sectie onberispelijk was en overal hoorde en zag je goedkeurende uitgeroepen en blikken. Echt om trotsch op te zijn. Daar kwam nog bij dat de marine het Malieveld op kwam marcheeren onder de tonen van de Lippe Detmold marsch, hetgeen orginineel was en zeer op prijs werd gesteld. Het voorlezen van het beëedigingsbesluit ge schiedde ook zeer plechtig. Admiraal Kruys las dit voor voor wat betreft de benoeming van Prins Bernhard tot luitenant ter zee le klas. Onze vlootvoogd was daags te voren ten pa- leize geweest om samen met zijn adjudant een kijker aan den Prins namens de marine-offi cieren aan te bieden. De Prinses kreeg na mens de „marine vrouwen" uit Den Helder bloemen aangeboden. Maar die beëediging, daar ben ik over uit, zoo mooi als het was! Eerst stelde Prins Bernhard zich tegenover ons op en salueerden wij, waarbij wij Z.D.H. van zeer nabij zagen. Even later inspecteerde Onze Koningin met de Prinses in een open rijtuig de troepen en reed het rijtuig wederom vlak langs ons heen. Wat konden we goed zien. De beëediging speelde zich vlak voor ons „vak" af. De Prinses zag er om de uitdrukking van mijn vrouw te gebruiken „snoezig" uit. Haar geluk straalt je tegen en ik vond en ik kan het beoor- deelen nu hoor dat Prins Bernhard kranig te paard zat. Overigens, als ik zoo die paar- denbewegingen op het Malieveld gade sla dan voel ik me toch nog maar veiliger in de ma nége hoor. Voor de bruidsttoet komt een eerefront van marine-officieren. Deze zijn nog niet aange wezen, maar verder zijn er voor de marine officieren hier in Den Haag woonachtig voor ieder 2 tribuneplaatsen uitgegeven. Voor de kerk komt nog een „eereboog" van sabels, waar ook twee marineofficieren aan deelne men. Den 20sten is er een galabal van alle offi cieren hier uit de stelling, in de Ridderzaal. Er zijn ook heel wat marine-deelnemers. Zoo zie je Piet, we leven hier echt in een feest stemming. Trouwens jullie zullen er daar in de Oost ook wel wat van maken denk ik. Jullie boffen in zooverre dat je daar altijd zon hebt en dus rekenen kunt op goed weer. Nu ik moet je zeggen het is hiei steeds guur en druilerig, maar zoodra er zich eenige feeste lijkheid afspeelt in verband staande met het a.s. Koninklijk huwelijk dan breekt het zon netje door. In zooverre belooft het weer prachtig te zijn op 7 Januari, maar feest zal er in ieder geval zijn. Beloof me nu Piet, dat je van de feesten in Indië ook zult schrijven, hoor, zooiets hooren we hier graag, omgekeerd zal ik je alle bijzonderheden en speciaal de marine bijzonderheden van dien dag rappor teeren. Saluut tot de volgende week. HENK. Naar aanleiding van het garnalendebat in den Raad, betreffende uitvoer van garnalen naar Parijs, neem ik beleefd de vrijheid, onderstaand te vermelden. Het is waar, dat garnalen worden uitge voerd door personen, die voorheen nog nooit garnalen naar Parijs gezonden hebben en wel vanuit IJmuiden, Brouwershaven en Breskens. De personen die verzenden heb ik op ver zoek schriftelijk opgegeven aan wethouder De Boer. In antwoord op mijn brieven uit Parijs, werd mij herhaaldelijk medegedeeld, dat de Hol- landsche regeering maar moest zorgen, dat de Hollandsche uitvoervergunningen aan hande laren worden afgegeven, die over de basis jaren garnalen naar Parijs gezonden hebben en dan was het meteen uit, dat personen die nooit garnalen naar Parijs gezonden hebben, verder kunnen handelen, daar ze geen con senten of uitvoervergunning krijgen, dit vol gens den Franschen Minister. De Visscherij Centrale Den Haag heeft ook deze zaak behandeld, met als resultaat: ver zending uit IJmuiden en andere plaatsen. Volgens den heer Jansens, aldaar, is de verzending nog te gering en volgens persoon lijke mededeeling aan mij, was er maar één mogelijkheid ter oplossing en dat zou genoem de heer kunnen doen, door zich tot het De partement te wenden en aldaar deze zaak te behandelen, doch gezien een later schrijven, dd. 23 dezer, van genoemd bureau, waarin medegedeeld werd, dat hij van verdere behan- e ing afziet, daar de handel van garnalen nog niet geheel naar IJmuiden verplaatst is. Moet Den Helder nu wachten, tot eerst alles verplaatst is naar andere plaatsen? Is het niet beter nu reeds maatregelen te treffen, zoodat B. en W. zich direct nog wen den tot het Departement te Den Haag, met verzoek uitvoervergunningen voor garnalen alleen aan die handelaren te verstrekken, die over de basisjaren garnalen naar Frankrijk gezonden hebben? Dat is het belang voor de Held. handelaren en visschers, daar deze dan uitvoervergunningen ontvangen en onmogelijk andere, zonder vergunning kunnen verzenden. Nu de Visscherij-Centrale te Den Haag aan iedereen maar uitvoervergunningen verleent, hebben de handelaren in IJmuiden etc. veel voor bij factoors te Parijs en wel omrede IJmuiden veel grove en fijne visch kan en mag zenden, waar de factoors aldaar zeer op gesteld zijn, gezien hun hooge percentage ver diensten op deze visch als verkooper en vra gen de IJmuidenaren nu om garnalen-consen- aan hun voor invoer in Frankrijk, dan kun nen die factoors dat niet weigeren, dus geven vergunning om garnalen te zenden. Door deze handelwijze loopen de Heldersche handelaren de kans, dat ze van de factoors te Parijs binnenkort geen toezeggingen m®er ontvangen en dan is alles verloren. Ontvangen enkel de verzenders over de basisjaren uitvoervergunning uit Den Haag, dan is alles in orde en vraag ik alleen maar, is door B. en W. dezer gemeente b(j het De partement te Den Haag hieromtrent reeds ge vraagd? Ik meen van niet. Neem een voorbeeld aan Texel, over een maand verzending 300 kg garnalen, voorheen duizenden kg en binnenkort niets meer. Dit is voor Den Helder ook te verwachten, om welke rede ik verzoek, alsnog maatrege len te treffen. J. H, Gorter, Parallelweg 1.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6