Wieringen in 1936 Julianadorp en Koegras in 1936 Een rustig jaar behoudens storm en staking» Indien daar niet waren storm en staking, dan zouden wij ver in de geschiedenis van Wieringen moeten teruggaan om een jaar aan te wijzen dat zoo rustig is heengevloden als het jaar 1936. 1935 noemden wij, niet zonder reden, het jaar der hoogtepunten, en juist daarom steekt 1936 misschien zoo bij zijn voorganger af. Niettemin was 1936 rijk aan gebeurtenissen, waarvan wij de voornaamste rubrieksgewijze hieronder laten volgen. Bevolking. Het zielental bedroeg op 1 December jJ. 6646. 1 Januari 1936, 6347. Alzoo een toename van pl.m. 300, wel in hoofdzaak toe te schrij ven aan de vele vestigingen in de Wieringer- meer. O.a. werd het dorp Wieringerwerf, ge deeltelijk onder Wieringen vallende, in het voorjaar bevolkt. Het aantal geboorten, op 15 Dec. j.1. 131, droeg tevens bij tot vermeerdering van het zielental. Het aantal overledenen bedroeg 46. 43 paartjes werden in den echt vereenigd. Huisvesting. De huisvesting is nog verre van ideaal. Nog steeds zijn er tallooze woonkeeten en woon wagens. Er kwamen een 20-tal nieuwe wonin gen bij, w.o. 5 dubbele woonhuizen en 2 woon huizen tevens winkelhuis. Belangrijke bouw werken werden niet uitgevoerd. Gebouwd wer den voornamelijk goedkoope woningen, spe ciaal aan den Slingerweg. Eenige winkels werden gemoderniseerd. Een fraai pand verrees op den hoek Hoofdstraat- Kerkplein, van den heer van Rijn. Branden kwamen weinig voor. Slechts 2 woningen wer den totaal in de asch gelegd. Zakenleven. Eenige nieuwe zaken o.a. bakkerij, zuivel- winkels, galanteriewinkel, vischwinkel, kwa men er bij. Gemeld werd reeds, dat verschil lende zakenlieden hun winkels verfraaiden door verbouwing. Mogen er meerdere volgen. De Middenstandsvereeniging zat ook dit jaar niet stil.. Wederom werd een ballero-week week gehouden, welke goed slaagde. De Ver. maakte een reisje naar Amsterdam. De Kaasfabriek „Nooit Gedacht", werd op 1 Mei stopgezet en later verkocht. Ook de vroegere kaasfabrieken „De Hoop" en „Klein Begin" vielen onder den hamer. Wieringen bezit dus geen zuivelfabrieken meer. De meeste boeren geven de melk mede naar Lutjewinkel en enkele naar De Leijmf te Leeuwarden. Markten, Tentoonstelling, ker missen. Op de jaarl. veemarkten werd als gewoon lijk niets aangevoerd. Dit jaar hield de Holl. Mij. van Landbouw weer een grootsch opge zette Landbouwtentoonstelling met daaraan verbonden festiviteiten, welke goed slaagde. De Flora-feesten hadden te kampen met zeer slecht weer. De tentoonstellingstent werd ge deeltelijk door den storm verwoest, waardoor vele inzendingen jammerlijk werden gehavend. De Amstelbadfeesten vonden weder een gunstig onthaal. Voor het eerst vierde men op 31 Aug. Ko- ninginnefeesten en eenige weken later bij het bekend worden van de vorstelijke verloving, vonden weder groote feestelijkheden plaats, optochten e.d. Opgericht werd toen een Oranjevereeniging. De kermis was zeer gezellig en mocht zich in een druk bezoek verheugen. Het Bondsconcours van den N.-H. zangers- bond op 7 en 14 Juni in samenwerking met Zang en Vriendschap alhier georganiseerd en gehouden in Cinema de Haan slaagde uit muntend. Het Dameskoor Cresendo uit Nd.- Scharwoude ging met 396 punten onbedreigd met de eerepalm strijken. Verkeer en vervoer, wegen en voetpaden. Het verkeer over den betonweg is enorm. Overal in den omtrek en ook in Friesland wordt gewerkt om nieuwe schakels in dezen verkeersader in te leggen. De wegen op Wieringen zijn in prima staat en behoudens het gewone onderhoud behoefde er weinig aan gedaan te worden. Verschillen de gedeelten werden van een nieuwe teerlaag voorzien. Het Kerkplein werd radicaal opge knapt en geteerd. Wij memoreeren voorts. 4 Maart: 10 jaar geleden Afsluitdijk naar Ewijcksluis geopend. 26 April: Bezoek 450 Belgische schoolkin deren aan Z.Z.W. 26 Juni: Bezoek Kroonprins. Bezoek Minister van Waterstaat aan Sluis- warken Den Oever, en dan de Mdggenplaag. Itts vreeselijks, waartegen men tot heden mets vermocht te doen. Verschillende kleine verkeersongevallen kwa men voor. welke gelukkig geen dooden eischten. Ben ernstig motorongeval overkwam den heer B. alhier, die nog steeds niet is hersteld. Het Heemraadschap deed enkele kleine werkjes uitvoeren, evenals de Polder Waard- Nieuwland. Als schadevergoeding voor de omlegging van het verkeer over de wegen tijdens de ver nieuwing van den Gemeenelandsweg in 1932 werd nu definitief 4000 toegekend, waar mede een oude kwestie is opgelost. De jeugdherberg mocht zich in een zeer druk bezoek verheugen. In de plaats van den Heer D Feitsma, die naar elders vertrok werd tot jeugdherbergvader benoemd de Heer M. J. Bosker. Voorts wijzen wij op de hooge waterstanden welke werden geregistreerd tijdens den storm op 1 Dec. j.1., waarbij het water tot 2.92 M. N.A.P. steeg. Een angstige geschiedenis! Een gedeelte van het M.U.Z.-park kwam onder water te staan, de Haven stond blank, hetgeen te voren in den nacht van 17 op 18 OcL reeds was geschied. Men vreest een herhaling, daar, naar men zegt, de dijken niet betrouwbaar zijn. Politie. De politie heeft voornamelijk in de dagen der staking een drukken tijd gehad. Het korps werd toen met 6 Rijksveldwachters uitgebreid. Behoudens een enkele maal behoefde niet krachtdadig te worden opgetreden. Er werden een aantal kleine diefstallen ge pleegd en voorts heeft de politie den laatsten tijd haar aandacht gewijd aan de schapen slachtingen in de weide. Bovendien werden ruim 200 processen- verbaal opgemaakt betreffende allerlei over tredingen en misdrijven. Landbouw en veeteelt. Geeft tot geen opmerkingen aanleiding. De toestand in deze bedrijven is te algemeen om hieraan beschouwingen vast te knoopen. De Hollandsche Mij. v. Landb. gaf op veler lei wijze voorlichting door middel van lezingen e.d., onlangs o.a. nog over de ruilverkaveling. Visschery. De gegevens omtrent de uitkomsten der visscherij konden ons niet tijdig bereiken. Wij zullen deze zoo spoedig mogelijk publiceeren. Blijkens het jaarverslag der D.E.T.V. be droeg de omzet in 1935 toch altijd nog 467.028.Een niet onbelangrijk bedrag. De visscherij is voor Wieringen dus, gezien deze inkomsten, van zeer groot belang. Er werden belangrijke visscherijvergaderin- gen gehouden o.a. over de minimum-prijzen der haring etc. Ondanks tegenwerking van alle zijden kwam in Kornwerderzand ook een vischafslag. Te Den Oever werd een moderne geluids installatie aangelegd, welke groot gemak op levert. Deze nieuwigheid werd door Wethouder Tijsen officieel in gebruik gesteld. Een 70-tal visschers bracht, op uitnoodiging, een bezoek aan de Touwfabriek van de Fa. Lankhorst te Sneek. Zuiderzeesteunwet. Nog altijd genieten 250 personen Zuider- zeesteun. Algemeen acht men het een bezwaar dat de gedupeerden alleen geldelijk worden ge holpen. Waarom schept de Regeering hen niet liever een bestaansmogelijkheid In de Tweede Kamer is hierop reeds veel drang uitge oefend. Zeegrasexploitatie. Op herstel van de Wierwaarden mag voors hands helaas niet worden gerekend. De pacht der wierwaarden werd voor het eerst door den Raad opgeschort. Voor velen beteekende het Rijksrapport omtrent den oorzaak van de ver dwijning van het wier een geduchte tegen valler. Aangenomen wordt, aldus het rapport, dat kortgeleden is uitgebracht, dat de ver dwijning van het zeegras niet de schuld is van de afsluiting, maar dat ziekte de oorzaak is Thans kunnen vele gedupeerden geen aan spraken doen gelden op Zuiderzeesteun. Boerenleenbank. De Boerenleenbank maakte een winst van 7000. Het reserve-fonds is thans 72.816.93 De kassier, de Heer L. Spaander, oud Hoofd eener School alhier, overleed op 10 December j.1. In de vacature is nog niet voorzien. Politiek. Behalve in de dagen der staking was het in de politiek op Wieringen rustig. Eenige sprekers, als L. de Visser, Ds. Schermerhorn, Sneevliet e.a. hielden goed bezochte ver gaderingen. In het „Eigen Gebouw" werden diverse lezingen en cursussen gehouden. Onderwijs. Men geraakte op de O.L. Scholen alhier tot de tandverzorging, waartoe een interessante lezing van Prof. Heringa veel heeft bijge dragen. De jaarlijksche schoolreisjes konden dank zij de bijdragen van de burgerij doorgang vinden en zoo trok de Wieringer-jeugd naar alle kanten uit. Getracht zal worden te Den Oever een kleuterschool op te richten. De Heer Roland Dupuis hield weer een esperantocursus. Personalia en Jubilea. Mevr. K. de ZwartBrouwer werd op 1 Mei 1936 als gemeente-vroedvrouw in het genot gsteld van pensioen. Benoemd werd mej. A. D. G. Smit. De Heeren Bosker en Oden werden aan gesteld als controleur der Steunverleening. De Heer G. Omis was 40 jaar machinist bij het Heemraadschap Wieringen. De Heer en Mevrouw Bosker vierden hun 25-jarig huwelijksfeest. De Naaiver. Dorcas bestond 40 jaar, bij welke gelegenheid Mej. T. Mulder, die vanaf de oprichting lid was, werd gehuldigd. Kerkeiyk Leven. Gememoreerd dient te worden het bezoek van den Bisschop van Haarlem. Voorts de Doopsgezinde Gemeentedag op 19 Mei. Ge loofsbroeders en -zusters uit alle deelen des lands vonden hier een gastvrij onthaal. Ds. Meihuizen werd beroepen naar de kerkelijke gemeente Veendam-Wildervank- Pekela, welk beroep werd aangenomen. Op 1 Nov. nam. Ds. Meihuizen, die hier alge meen bemind was, in de Doopsgezinde Kerk alhier afscheid van zijn gemeente. In de vacature is nog niet voorzien. Wel werd Ds. Smit uit Den Helder naar dezen standplaats beroepen. Voetbal. Succes bestond 31 Oct. 12^ jaar en vierde op grootsche wijze feest met medewerking van Willy Derby. Succes legde definitief beslag op den Schagerbeker, na overwinningen op B.K.C. (31) en in de finale op Nieuwe Niedorp (81). S. werd in de 2e ronde uitgeschakeld voor den Rauchbeker. Westerland werd kampioen in de school- wedstryden. De S.adspiranten gingen 24 Juli voor een week-end naar Verkade-Zaandam. Verkade legde op 22 en 23 Aug. een tegen bezoek af. Na een spannende eindspurt wist S. zich van de onderste plaats naar de 6e plaats in de competitie 19351936 op te werken. De 20 overwinning op Vole- wijekers was het sportevenement. In het nieuwe seizoen wint S. haar eerste wedstryd tegen Zaandijk op 20 Sept. met 24. Goede resultaten werden voorts behaald op Hol- landia (10) en gelijk spel tegen Helder en Kinheim. Succes was na 6 wedstrijden nog ongeslagen en zweeft thans met 9 punten uit 9 wedstrijden in de middelmoot. Succes II heeft kampioenskansen. Alzoo, een goed Succes jaar. Turnen. Mej. G. Snooij doet op de Turnwedstrijden in Den Haag op 13 December prachtig werk. Door een misgreep op haar sterkste oefening (paard) verspeelt zij een 2e plaats. Maar zij neemt niettemin de 5e plaats in in het Neder- landsche Keurkorps. Bij het jeugdturnen be zette Mej. T. de Wit eveneens de 5e plaats in het keurkorps. Met recht is Wieringen trotsch op deze beide dames. Wielerbaan en Wielerclub. De Wielerbaan trok door de prachtige pro gramma's steeds veel belangstellenden. Het weer trad dit jaar nog al eens als spelbreker op. 12 April vonden de openingswedstrijden plaats. Hoogtepunten vormden het rijden van Zwartepoorte, Gebr. Braspenninx, v. Schijndel, van de Broek, Gebr. Vroomen en Pijnenbrug- Slaats in diverse wedstrijden. Kuiper-Klink verrichtten uitstekend werk, zoowel hier als elders, b.v. in Alkmaar en Zwolle. De Wieringer Wielerclub hield tal van weg- baan- en zaalwedstrijden. Algemeen club kampioen werd. C. Hegeman. Jn. Kreijger bracht het baanrecord op 12% sec. De wielersport is hier zeer populair. Schaken. De schaakclub alhier speelde in competitie verband tegen Medemblik, Spierdijk en Enk huizen, welke wedstrijden allen werden ver loren. Zoowel uit als thuis moest men in wed strijden tegen Anna Paulowna, in laatst genoemde haar meerdere erkennen. Te Den Oever werd eveneens een schaak club opgericht. Vereenigingen. Van de vele vereenigingen in deze ge meente kunnen wij uiteraard alleen de belang rijkste feiten memoreeren. Opgericht werd een Oranjevereeniging, Chr. Meisjesver., te Den Oever een Schaakclub en een Symphynie- orkest. De IJsclub Westerland heeft een prachtige ijsbaan aangelegd tusschen Hippo en Westerland. De Plattelandsvrouwenbond maakte uit stapjes naar het P.E.N., Schiphol en Gero- fabrieken en hield interessante avonden. 15 Juni maakten de Ouden van Dagen een reis. Op 2en Paaschdag behaalde O.K.K. in Den Haag een len prijs met het hoogste aan a punten in de hoogste afdeeling en behou daardoor de wiselbeker. Harmonie en Apollo behalen met resp. 173% en 154 pnt. een eersten prijs op het concours in Medemblik. Harmonie maakte een goede kans op de wisselbeker, welke echter met 17* pnt- naar Wijdenes verhuisde. Zang en Vriendschap behaalde een len prijs in de le afd. met 321% pnt. op het Bonds concours alhier en een 2en prijs in Beverwijk. Harmonie behaalde 3 prijzen in Oostzaan. De Ver. Harmonie brengt iets nieuws en houdt volkskunstavonden. Hierbij worden filmavonden vertoond als: De Onvoltooide Symphonie van Schubert en Midzomernachts- droom. Bekende tooneelstukken als: „Zonsopgang", „Als de poorten opengaan", „Janus Tulp", „Muggen om de kaars" e.a. worden door di verse ver. voor het voetlicht gebracht. De Ver. Kleuterschool hield twee goed be zochte avonden. Het Witte Kruis doet weer prachtig werk. Haar vergaderingen waren als steeds nogal bewogen. Diverse vereenigingen brachten films als „Achter de wolken schijnt de zon", „Van Graan tot Brood", „Gelukkige jeugd", Bor- neo-film", etc. en O.K.K. ging zelf op de film! Een evenement was de opvoering van Bos- kers revue „Hoe kan dat nou". Waarvan op 9 Mei de première ging. De A.N.W.B. hield een mooie propaganda- avond. Tholen en Van Lier traden op voor O.K.K., Derby voor Succes. Het gezelschap-Romeijn voor den Alg. Landarb. Bond. Er waren tallooze uitvoeringen en feest avonden. Door vrijwel alle vereenigingen wer den een of meer verlotingen gehouden om de kas te stijven. „Harmonie" en „Apollo" hiel den een fancy-fair. Cinema de Haan bracht, als steeds mooie films, o.a. „De Kribbebijter", „Alleen op de wereld", K. XVIII, „Koningin Christina", „On night of love", „Hartedief", „De kleine kolonel", e.a. Aan amusement alzoo geen gebrek. Gemeente en Raad. Tenslotte nog iets over de gemeente. Wie ringen werd noodlijdend. De werkloosheids kosten drukten te zwaar op de financiën. Het aantal werkloozen bedraagt ongeveer 300. Een staking in Mei gaf tot ernstige onge regeldheden aanleiding. Het verloop werd overal met spanning gevolgd, doch het resul taat was vrijwel nihil. De staking is een zwarte bladzijde in de geschiedenis van Wie ringen. Het gemeentebestuur had vele bemoeienis sen met allerlei sociale voorzieningen. Belangrijke raadsbesluiten waren: Intrek king besluit tot oprichting eigen Vleesch- keuringsdienst; Aanleg nieuwe begraafplaats. Verwerping voorstel S.D.A.P. tot melkver- strekking aan de schooljeugd; Beroep tegen betaling kosten oprichting hulpschool Den Oever. In de plaats van den heer D. Oden werd benoemd de heer F. Boutkes. Wanneer onze lezers en lezeressen, dit nummer van de courant in handen krijgen, zal het jaar al zoover ten einde zijn gespoed, dat er nog slechts enkele uren van resten. En wanneer dan het middernachtelijk uur zal zijn geslagen, is opnieuw een jaar met al zijn lief en leed in de nevelen van het verleden weggegleden. Zoo is nu eenmaal het leven, en het is goed dat een mensch door een Hoogere macht beschermd wordt, om niet in zwaarmoedig gepijns te moeten ondergaan. Want er zijn aan den horizon van ons bestaan ook lichtende plekken waar te nemen, en deze mogen zeker niet ver onachtzaamd worden. Ja, zij moeten met alle kracht en energie die in ons is, wor den vastgegrepen, want daardoor en daar door alleen werken wij mede aan de toe komst van onszelf en anderen en ook voor hen die eens na ons zullen komen. Dat het zoo moge zijn, is een dierbare wensch van den schrijver van deze enkele regelen. Het Oudejaarsnummer van deze courant is een welkome gast in duizenden gezinnen, niet alleen in onze onmiddellijke omgeving, maar ook voor velen die ver, heel ver soms, van huis en haard verwijderd zijn De onder vinding heeft ons dat in den loop van den tijd, zeer duidelijk doen beseffen, en velen waren dankbaar, dat zij door middel van hun courant, het wel en wee van hun Hei- math konden nagaan, ook al waren zij reeds vele jaren daar vandaan. Wanneer wij zoo terloops iets over de al- gemeene toestand moeten zeggen, dan is dat veelal een herhaling van wat zij reeds weten, Een insider verzekerde ons: „het is nog wel niet wat wij graag wenschten, maar toch is er verbteering merkbaar; deze lichtstraal is hoopgevend voor de toekomst" Wij zijn het met dezen zegsman eens, al zal er op het oogenblik voor menigeen nog een zware tijd door te maken zijn. Wanneer men zoo terneer zit, om over een voorbij gegaan jaar het een en ander neer te schrijven, dan komt zoo van alles weer voor den geest en dat is trouwens ook de be doeling van een jaaroverzicht. We laten dus de algemeenheden maar los, en willen dan de verschillende zaken eens afzonderlijk bekijken. We beginnen dan maar met den Landbouw. Deze bedrijfstak is in onzen polder niet als de minste aan te merken. Een tamelijk groote oppervlakte wordt door bouwland in genomen. Men krijgt daar ook meer kijk op, want vele jongeren, die zoo zachtjesaan zelf het bedrijf gaan leiden, hebben één of meer landbouwcursussen gevolgd, en brengen de daar opgedane kennis in toepassing in de practijk. De groeiperiode van de diverse ge wassen was goed; de opbrengsten waren over het algemeen zeer bevredigend en er waren zelfs hooge uitkomsten te noteeren, terwijl de prijzen zoo waren dat over het al gemeen van een loonend object kan worden gesproken. De Veehouderij blijft hier de eerste plaats bezetten, ook al omdat de grondaard zich daar het meest en het beste toe leent. De crisismaatregelen bleven ook dit jaar nog van kracht, doch werden wel wat gewijzigd. En al zijn de fi- nantiëele uitkomsten niet van dien aard, dat elke veehouder met tevredenheid dit jaar kan afsluiten, toch mag men niet al te pes simistisch gestemd zijn, want zoo hier en daar viel wel wat opleving te bespeuren. Wij willen hiermede niet zeggen, dat alles nu weer van zelf zal gaan, integendeel, voor zichtigheid blijft geboden en in alles dient de noodige. soberheid betracht te worden. Tuinbouw. De tuinbouw, die ook een zeer belangrijke plaats blijft innemen, heeft in dit jaar over het algemeen over de beschotten van de di verse gewassen niet te klagen gehad. De op brengst bleef dikwijls beneden het middel matige, maar over het algemeen gaat het nogal. Zoo af en toe past men eenige uit breiding of vernieuwing in die bedrijven toe en dat is toch een bewijs, dat er iets af kan. En wij gunnen het de werkers in dit soort van bedrijf zeer gaarne, ook als zij eens een buitenkansje te boeken hebben. De Pluimveeteelt en -houderij neemt hier voor enkele personen een voor aanstaande plaats in, daar ze zich hierop geheel zijn gaan toeleggen en er dus hun broodwinning van hebben gemaakt. En al was men hier ook geheel vrij van Regee- ringsbemoeiingen, toch waren de uitkom sten bevredigend te noemen, en was er een stuk brood in te verdienen. De Bijenteelt heeft een slecht jaar medegemaakt. Niette genstaande alles met energie door de imkers werd aangepakt, waren de honingopbreng- sten en daarmede de inkomsten steeds nihil te noemen. Toch kwam dit niet tot uiting in de honingprijzen. Deze bleven om het oude peil heen schommelen. De invoer van het buitenlandsch product zal daar wel niet vreemd aan zijn geweest. Niettegen: taande de zeer slechte uitkomsten van dit jaar, zijn de imkers toch vol optimisme en doen alles om voor het komende seizoen weer zoo goed mogelijk voor den dag te komen. Daar legt ook hun vereeniging getuigenis van af, want over het geheel genomen zijn zij goed ge organiseerd en dat is, voorai als het slecht gaat n eerste vereischte, waarvan men direct de voordeelen plukt. De Bloembollenteelt die hier, vergeleken bij eenige jaren terug, zeer is ingekrompen, heeft dit jaar een bevre- cjigende uitkomst te boeken gehad. Wij stel den ons met eenige kweekers in verbinding en kwamen tot de ontdekking dat als de uit komsten zoo geleidelijk aan hooger worden, nier spoedig van crisis geen sprake meer j-»en wij dus hopen, dat de op wond? S°°rt bedrijven, bestendigd Wij hebben zoo in een kort bestek de ver schillende takken van bedrijf besproken, maar ook nog eenige andere zaken vragen onze aandacht. K Wij hebben dan allereerst de Woningbouw, In het nu voorbijgegane jaar, zijn weer eenige nieuwe woningen tot stand gekomen. Gebrek aan woningen is er niet, er staan er zelfs leeg, en dit euvel zal niet eerder ver» holpen kunnen worden of er moet een groo- tere opleving in de bedrijven plaats hebben. In aansluiting hierop is de Bevolking van ons dorp en omgeving vrijwel stabiel ge bleven. Naast de vestiging van enkele ge- zinncn, zijn er ook die weer naar hun oude woonplaats teruggingen. Het Wegennet in den Polder „Het Koegras" is als steeds goed in orde en aan de verbetering er van wordt geregeld groote aandacht besteed. Werd het vorige jaar de weg onder langs de Zanddijk op een breedte van 4 Meter ge bracht thans heeft men de Middenvliet en de Dirk van Foreestweg onderhanden. Dit geschiedt door het personeel van den Polder. De wegen in het dorp, die ook bijna geheel eigendom van den Polder zijn, verkeeren in een goede conditie. Alleen de J. v. d. Veer- straat die particulier eigendom is, wacht nog op een goede beurt en het zou het aspect van dit gedeelte van ons dorp zeer verhoogen. wanneer dat binnen niet al te langen tijd in orde kwam. In den loop van dit jaar is. eindelijk al hier een Rioleering van Gemeentewege aangelegd. Dit is een groote verbetering. Een groot voordeel is dat met het maken van de rioleering de sloot die midden door het dorp liep, gedempt is. Met warme dagen en droogte was dat een broei nest van allerlei ontuig. De afvoer van he melwater is echter wel wat in het gedrang gekomen. Dat is de laatste maanden meer malen op overtuigende wijze gebleken. Doch ook hier zal verandering in gebracht worden en zal op diverse punten gezorgd worden voor een afdoende afvoer naar het riool. Ook deze misère zal dus wel spoedig tot het ver leden behooren. Jubilea vallen dit jaar niet veel te vermelden. Een enkele maal werd een 55-jarig huwelijksfeest gevierd en zijn wij goed ingelicht, dan be stond de Voetbalvereeniging „J.V.C." dit jaar 15 jaar. Overigens is ons niets bijzonders be kend. Het Vereenigingsleven wordt ter plaatse op verschillende wijzen on derhouden en het aantal vereenigingen wordt nog steeds uitgebreid. Ook verdwijnen er wel eens een paar van het tooneel. Dit jaar werd een nieuwe Biljartclub opgericht en kort geleden een Vereeniging van Oudleerlingen van de Landbouwwintercursussen. De vertegenwoordiging van het landelijk deel dezer gemeente in den Gemeenteraad van Den Helder, bleef bestaan uit dezelfde personen, namelijk de heer P. van der Veer voor de A.-R. en de heer K. Hoornsman Jr. voor de V.-D. partij. De Waterleiding voorziet bijna alle woningen van het zoo on misbare drinkwater. Voor zoover ons be kend, functioneert alles goed. De tarieven zijn alleen maar te hoog en dit geldt zoowel voor de huisaansluitingen als voor gebruiks- water voor de bedrijven. Door de Afdeeling Den Helder van de Hollandsche Maatschap pij van Landbouw wordt dan ook voortdu rend op dit euvel gewezen. De verlichting in bijna alle woningen en de meeste bedrijfswerktuigen enz., zijn aan gesloten op het Electrisch net, hetwelk als steeds goed voldoet, maar ook mank gaat aan het euvel van te hooge ta rieven. De Brandweet heeft het dit jaar wel gemakkelijk gehad- Zijn wij goed ingelicht, dan behoefde zij geert enkele maal uit te rukken. Nu de reorganisa tie van de Brandweer is tot stand gekomen en een auto-motorbrandspuit enz. op het Hoofdbureau van Politie is gestationneerd, kan bij ernstige branden, daarvan gebruik gemaakt worden. Door den Autobusdienst van den heer J. van Scheijen, wordt de ver binding SchagenDen Helder en omgekeerd vele malen per dag onderhouden. Velen ma ken daarvan steeds gebruik en het zou eert leemte in de verkeersschakel zijn, wanneet- deze dienst er niet meer was. Van den zoo opeens in het leven geroepen busdienst vart Koningsbruggen hooren wij sinds langen tijd niets meer. Het aantal Winkelzaken werd uitgebreid met een filiaal van de firma! L. Scheltis aan de Kooij, terwijl een nieuw Café-Pension „Duinzicht" aan den Zanddijk en het gerestaureerde café „Prins Hendrik" ge- en heropend werden. Sport wordt, hier op allerhande wijze en door veld vereenigingen, tamelijk druk beoefend. De werkloosheid is voor vele menschen nog de streep diej door de rekening wordt gehaald Zij vraagt; ook heden nog belangrijke finantieele offerS van de Overheidskassen en van sommige! kerkelijke instellingen. Ook de werklozen kassen van de verschillende vakbonden ziert zich voor groote uitgaven geplaatst. Het Kerkelijk levert gaat hier zijn gewone gang en door de di verse vereenigingen die op dat gebied werk zaam zijn, wordt daartoe het hunne bijge dragen. Verkeersongelukkert hadden er wel eenige plaats, maar voor zoo ver wij kortgeleden nog vernamen, geen ern stige gevallen. De Mcldingsposten van dd Vereeniging „Het Oranje Kruis" op het Vlieg kamp „De Kooij" en bij den Rijksveldwachter! Krom, bewijzen steeds goede diensten. Wij zijn zoo ongeveer aan het einde vart onze jaarrevue over 1936 gekomen. Zoo al les bij elkaar genomen, ziet het er niet zod donker uit als door sommigen wel eens be weerd wordt. Het kan dus tot tevredenheid stemmen in de laatste dagen van het Oude jaar een ietwat blijder klank te doen hooren, die naar wij hopen, zich in het nieuwe jaar: zal voortzetten tot nog meer normale tijds omstandigheden. Ons overzicht is wellicht onvolledig, maar wij hebben het gebeuren uit onze omgeving zoo getrouw mogelijk weergegeven, en wij willen dan nu besluiten met onzen wensen voor 1937, dat het komende jaar voor allen en alles, een jaar rijk aan gezondheid, ge luk en voorspoed mag zijn. Julianadorp, December 1936. De Correspondent: I. J. GAAKF.ER Pf-

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10