Jaaroverzicht Clearing- en handels- Binnenland Buitenland 1936 Tweede dag van aanbieding van geschenken Werkloosheid onder de jeugd verdrag met Duitschland januarl De beklimming van den Carstensz-top De heer Van Zwanenburg onderscheiden De Italianen werpen bij Dolo bommen op een Zweedsche Roode-Kruisambulance. Suvich betuigt namens Mussolini zijn leed wezen. "Het internationale schaaktournooi te Has- tings wordt gewonnen door den Amerikaan Fine. Het Amerikaansche federale hooggerechts hof verklaart de A.A.A. (Agricultural Ad- justrncnt Administration) voor onwettig, waardoor bepaalde regeeringsmaatregelen niet meer toegepast kunnen worden. Binnen-Mongolië verklaart zich onaf- nankelijk van de Nanking-regeering. De Engelsche koning George V sterft. Edward VIII wordt tot koning van Enge land uitgeroepen. Bolivia en Paraguay teekenen de vrede. De president van de Danziger senaat, Greiser deelt den Volkenhond mee, .dat er geen inbreuk op de grondwet van Dantzig meer gemaakt zal worden. In Frankrijk wordt het kabinet Laval op gevolgd door het kabinet Sarraut. Italië protesteert tegen de economische sancties, op dit land toegepast in verband met het Abessijnsch-Italiaansch conflict De Amerikaansche senaat neemt de bonuswet imet betrekking tot oud-strijders aan. De Australische vlieger Sir Charles Kings- ford Smith wordt vermist. FEBRUARL De Grieksche generaal Kondvlis overlijdt De Zwitsersche leider der Duitsche N.S. D.A.P., Wilhelm Gustlof, wordt door dien Joegoslavischen student David Frankfurter doodgeschoten. In Paraguay wordt een opstand verijdeld. Te Garmisch-Partenkirchen in Duitsch- Iand worden de Olympische Winterspelen gehouden. _Op den leider der Fransche socialisten JLéon Blum wordt een aanslag gepleegd. Het gerechtshof te Aix in Frankrijk ver oordeelt de moordenaars van koning Alexan der van Joego-Slavië en van den Fran- schen minister Barthou tot levenslange dwangarbeid. Van Duitsche en Amerikaansche zijde wordt gemeld, dat men er in geslaagd is synthetische rubber te vervaardigen In Zwitserland wordt de N.S.D.A.P. verbo den. In Japan heeft een militaire staatsgreep plaats. Verscheiden staatslieden worden gedood. De Fransche kamer aanvaardt 't Fransch- Russische pact, MAART. Het Catalaansche parlement benoemt Louis Companys tot voorzitter van de Cata laansche generaliteit. Het Zweedsche parlement verklaart zich tegen de veertig-urige werkweek. Duitschland zegt het pact van Locarno öp. In Japan wordt het kabinet Hirota ge vormd. Naar aanleiding van de Duitsche schen ding van het verdrag van Locarno heeft te Londen een Locarno-conferentie plaats. De Grieksche staatsman Fleutherios Ve- pizelos overlijdt. Sovjet-Rusland en Buiten-Mongolië slui ten een pact van wederkeerige bijstand. In Duitschland wordt een referendum in zake de goedkeuring van Hitiers politiek gehouden. Ambassadeur Van Ribbentrop overhandigt namens de Duitsche regeering te Londen het vredesplan van Adolf Hitier, APRIL. Bruno Ricbard Hauptmann, veroordeeld wegens ontvoering van een moord op het kind van den Amerikaanschen vlieger Lindbergh, wordt terechtgesteld. Turkije vraagt om wijziging van de con ventie nopens de zeeëngten. De Belga wordt definitief gestabiliseerd. In Palestina hebben botsingen tusschen Arabieren en Joden plaats. De Arabieren kondigen de algemeene sta king af. De Egyptische koning Foead I overlijdt. MEI. De Negus van Abessinië vlucht met zijn familie van Addis Abeba naar Djiboeti. De Italiaansche maarschalk Badoglio trekt de Abessijnsche hoofdstad Addis Abe ba binnen. Mussolini verklaart, dat Abessi nië Italiaansch is. Faroek, zoon van den overleden koning Foead, wordt koning van Egypte. Manuel Azana wordt president van de Spaansche republiek. In Italië wordt Victor Emanuel tot keizer van Abessinië uitgeroepen. Maarschalk Ba doglio wordt onderkoning. De Engelsche pilote Amy Mollison maakt een recordvlucht EngelandKaapstad En geland. De Engelsche minister Thomas neemt zijn ontslag in verband met het feit, dat er on geoorloofde inlichtingen zijn verstrekt met betrekking tot de theebelasting. In Bolivia heeft een militaire putsch plaats Er komen een nieuwe president en een nieuwe regeering. Sovjet-Rusland krijgt een nieuwe grond- Het Belgische kabinet-van Zeeland treedt De Nanking-regeering neemt maatregelen met betrekking tot het Chincesche geldwezen. In Frankrijk hebben stakingen plaats. JUNI. De Engelsche oud-minister Thomas wordt schuldig bevonden aan indiscretie inzake de verhooging van de theebelasting. In Spanje hebben stakingen, bomaansla gen en overvallen plaats. Het Fransche kabinet Sarraut treedt af. Een volksfrontkabinet wordt gevormd onder leiding van Léon Blum. In Palestina wordt in verband met de troebelen de Arabische pers voor tien dagen Mussolini reorganiseert het Italiaansch kabinet. Maarschalk Badoglio krijgt op zijn ver zoek ontslag als onderkoning van Ahessinio maarschalk Graziani in zijn plaats benoemd De Russische schrijver Maxim Gorki stei n In Frankrijk worden de strijdhonden op geheven, JULL In verband met incidenten te Danzig wordt senaatspresident Greiser naar Ge- neve ontboden. Op bevel van den negus wordt te Gore een nieuwe Abessijnsche regeering gevormd onder leiding van Ras Imroe. In Spanje wordt de leider der monar chistische partij, Calvo Sotelo, vermoord. De Fransche vuurkruisers onder leiding van kolonel de la Rocque hebben de Parti Social Francais gesticht. De mogendheden, die aan de zeëngten- conferentie deelnemen, bereiken een ac- coord. Te Londen werpt een Ier een revolver in de richting van koning Edward VIII van Engeland. De Spaansche danseres La Argentina over lijdt. In Spanje breekt een militaire opstand uit. Het accoord van Montreux inzake de Dar- danellenkwestie wordt geteekend. Turkije bereikt langs de weg van het internationale recht zijn doel. De militaire opstand in Spanje leidt tot een burgeroorlog. Catalonië strijdt tezamen met de regeering te Madrid tegen de natio nalisten. AUGUSTUS. Er komt een Britsch-Russisch vlootac- coord tot stand. De Spaansche nationalisten verzekeren zich van de steun van Moorsche troepen. In Burgos wordt een rechtsche regeering ge vormd. Te Berlijn hebben de spelen der Xlde Olympiade plaats. De Fransche luchtvaartpionier Louis Blériot overlijdt. Het Internationaal Olympisch Comité be sluit de Olympische spelen van 1940 te To kio te doen plaats hebben. Metaxas wordt dictator van Griekenland. In Rusland worden zestien leden der Trotski-Zinowjef-groep ter dood veroordeeld. Engeland sluit een verdrag met Egypte. SEPTEMBER. De Hongaarsche premier Gömbös treedt af alë minister van oorlog. Duitschland verleent zijn medewerking met betrekking tot de niet-inmenging in de Spaansche burgerstrijd. Te Madrid volgt het kabinet Largo Ca- ballero het oude volksfrontkabinet op. De Engelsche pilote mevrouw Beryl Markham slaagt er in als eerste vrouw een oost-westvlucht te maken over de Atlantische Oceaan. In verband met de onlusten in Palestina wordt luitenant-generaal Dill tot opperbe velhebber der Britsche troepen aldaar be noemd. De conferentie van de vijf Locarno-mo- gendheden wordt uitgesteld. De Fransche poolonderzoeker Charcet ver ongelukt met zijn schip, de „Pourquoi Pas?" negen-en-twintig der dertig opvarenden vin den den dood. De Spaansche regeeringstroepen laten een groot deel van het Alcazar te Toledo in de lucht vliegen. De belegerden worden ech ter door nationalisten bevrijd. Frankrijk en Zwitserland devalueeren. OCTOBER. In Oostenrijk worden majoor Fey en de vice-burgemeester van Weenen uit de Heimwehr gezet. De Rexisten en Vlaamsch-Nationalisten in België werken samen. In Duitschland wordt een staatsmonopo lie gesticht voor groenten, planten, zaden, fruit en wijn. De Spaansche nationalisten omsingelen Madrid. Jean Batten, de Nieuw-Zeelandsche pilote heeft een recordvlucht volbracht tusschen Engeland en Australië. Bondskanselier dr. Kurt von Schuschnigg wordt dictator van Oostenrijk. Prins Star hemberg deelt in een proclamatie mede, dat de Heimwehren ontbonden zijn. De Arabische staking in Palestina eindigt Koning Leopold presideert voor de eerste keer den Belgischen ministerraad en houdt een rede, welke voor vele landen verras sing is. Te Bombay vinden ernstige botsingen plaats tusschen Mohammedanen en Hin- doe's. In Duitschland wordt generaal Göring belast met de uitvoering van Hitler's vier jarenplan. Duitschland erkent Abessinië als \Itali- aansch Keizerrijk. De regeering van Generaal Franco wordt door Portugal erkend. De Engelsche piloot, Jim Mollison, maakt een Atlantische recordvlucht. NOVEMBER. In de Vereenigde Staten is een groote staking van havenarbeiders en zeelieden. Met overweldigende meerderheid wordt Franklin D. Roosevelt tot president van de Vereenigde Staten gekozen. Zwitserland sluit zich aan bij het valuta- accoord tusschen de Vereenigde Staten, En geland en Frankrijk. De Spaansche regeering verlaat Madrid en begeeft zich naar Valencia. Generaal RydzSmigly, wiens naam voortaan Smigly-Rydz zal luiden, wordt tot maarschalk van Polen benoemd. De driemogendheden-conferentie (Oosten rijk, Hongarije en Italië) vindt plaats te Weenen. Oostenrijk erkent Abessinië als Itali aansch keizerrijk. In Duitschland wordt het gebruik van me talen en alliages verboden voor de meeste bouwindustrieën. De Fransche minister Roger Salengro overlijdt plotseling. In Spanje wordt Primo de Rivera Jr. ter dood veroordeeld. Duitschland zegt de bepalingen in het verdrag van Versailles betreffende de in- ternationaliseering van de rivieren op. Te Berlijn wordt een accoord tusschen Duitschland en Japan tegen de Komintern geteekend. De wapenindustriëel Sir Basil Zaharoff overlijdt te Monte Carlo. In Frankrijk verschijnt Blum's Perswet. DECEMBER. De Engelsche regeering geraakt ïn con flict met Koning Edward VIII, als gevolg van diens huwelijksplannen met Mrs. Simp- son, een Amerikaansche. Edward VIII be sluit afstand te doen van den troon ten behoeve van zijn broer, den hertog van York die onder de naam George VI koning wordt De Spaansche vliegtuigconstructeur De la Cierva, de Zweedsche politicus Arvid Lindman en de Oostenrijksche vliegenier Ludwig Hautzmayer komen om bij de ramp van de „Lijster". In China breekt een militaire opstand uit. Maarschalk Tsjang Kai-sjek wordt gevan gen genomen. Jean Mermoz, de Fransche vliegenier komt om bij een vliegongeluk. Von Ribbentrop verklaart in Engeland in een rede, dat Duitschland koloniën noo- dig heeft. De Spaansche opstandelingen steken een Russisch schip in brand en fusileeren de bemannirffc. Tsjang Kai sjek weder in vrijheid gesteld. Fransch-Britsche stap tegen het dienst- nemen van vrijwilligers in Spanje. Italiaansch-Engelsch gentleman-agree- ment komt tot stand, ter verzekering van de status quo en vrije doorvaart in de Mid- dellandsche zee. Aardbeving in San Salvator eischt 2000 slachtoffers. Het Prinselijk bruidspaar heeft gisteren ochtend van 10 tot 12 uur en gistermiddag van half drie tot ongeveer 6 uur in het pa leis Kneuterdijk deputaties ontvangen, wel ke geschenken kwamen aanbieden. Dit was dus de tweede dag, dat de Prinses en dé Prins recipieerden in de voormalige ambtswoning van den Minister van Bui- tenlandsche Zaken. Even na 10 uur er was toen nog slechts geringe publieke belangstelling reden prinses Juliana en Prins Bernhard in een gesloten hofauto voor het paleis. De delegatie ter aanbieding van het In dische geschenk, welke het voorrecht ge noot, als eerste delegatie in audiëntie te worden ontvangen, antichambreerde toen reeds in een van de salons van het paleis. De kamerheer van H.K.H.. Mr. J. C. Baron Baud, leidde de heeren spoedig na aan komst van het Prinselijk bruidspaar naar het vertrek waar de Prinses en de Prins alle delegaties hebben ontvangen. Geschenk van de Kon. landmacht. Een z.g. werk-commissie heeft voor de Kon. landmacht de schetsteekeningen aan geboden van een kamerscherm. De definitieve aanbieding zal later ge schieden. Uit de schetsteekening tblijkt, dat net scherm zal bestaan uit vijf paneelen, waarvan het middelste is versierd met de Koninklijke Kroon. Het geschenk van de Koninklijke Marine. De derde delegatie die gisterochtend ten paleize Kneuterdijk door het vorstelijk bruidspaar iis ontvangen, ter aanbieding van het geschenk van de Koninklijke Ma rine, bestond uit vice-admiraal A. Vos, chef van den dienst materieel van het departe ment van defensie, Luitenant-ter-zee der 2e klasse Kloppers, opperschipper G. Veenman, majoorbottelier W. F. Huivenaar, korporaal machinist Deelen, marinier le klasse Kling en zeemilicien Rémmeling. Het geschenk is een zilveren piece de milieu voor tafelversiering, vervaardigd door de N.V. Begeer, van Kempen en Vos, naar een ontwerp van Charles Eyk. De ontwerper is geïnspireerd door de Nep- tunus-figuur, voorkomende op de Konink lijke statiesloep te Amsterdam, welke reeds lang door Koning Willem I is gebruik. In dit tafelstuk, dat den vorm van een bak heeft, bevindt zich een zilveren bal, van cristal de roche, waarop de Neptunus-figuur op zilveren golven in een schelpachtigen wagen en omringd door Najaden is verwerkt. Het geheel rust op een spiegel-plateau. Tot dit geschenk heeft het geheele mili taire personeel van de marine hier te lande, in Oost en in West, bijgedragen. Aangezien in Nederland geen inlandsch personeel bij de marine is tewerk gesteld, maakte van de deputatie die dit geschenk heeft aangeboden, geen inlander deel uit. Het geschenk van het Indische leger. Vervolgens werd een deputatie uit het Koninklijk Nederlandsch-Indische leger in de gelegenheid gesteld, haar hulde aan het jonge paar te betuigen. Het aangeboden geschenk Is een album, bevattende foto's, welke betrekking hebben op de -verschillende onderdeelen van het Indische leger. Dit album is verpakt in een doos van Sonokeling-hout, dat. is Indische pallisanderhout, dat o.a. voorkomt in Mid- den-Java. Namens den bijzonder vrijwiliigen landstorm werd een schilderij aangeboden, geschilderd door den Haagschen kunstschilder Willy Sluiter, voorstellende het défilé voor H.M. de Koningin op den landdag van den B. v. L. te Barneveld op 7 Juli 1935. De deputatie van Friesche vrouwen, die allen in FriescH costuum verschenen, bood namens alle Friesche vrouwen een Friesch costuum aan voor H.K.H. Prinses Juliana en voor Z.D.H. Prins Bernhard een Friesche bruidegomspijp met comfoor en tabaksdoos. Namens alle vrouwen van Amsterdam die als geschenk een gedeelte van de meu bileering van de ontvangstzaal in het Ko ninklijk paleis te Soestdijk bijdroegen, bood een comité, een fraai album met oorkonde aan, dat de handteekeningen bevatte van alle Amsterdamsche dames die aan het ge schenk hadden bijgedragen. De vrouwen van Rotterdam hadden, zooals bekend, een tapijt vervaar digd, waaraan allen hadden meegewerkt Eveneens een tapijt werd aangeboden door de vrouwen van IJssetmonde, Deze deputatie bood eveneens een album aan met de handteekeningen van alle vrouwen die in het geschenk hadden bij gedragen. De deputatie bood tevens een bouquet bloemen aan. Namens een groep jongedames uit Utrecht werden twee salonstoelen aangeboden. Tenslotte kwam nog het Delft sche Vrouwen-comité „Ramen Nieuwe Kerk". Naar men weet, had ook Prinses Juliana een van de ramen van de Nieuwe Kerk, welke in dien zomer van dit jaar onthuld zijn, geschonken. Een gedeelte van dit raam in glas in lood werd door de dames van dit comité aan het vorstelijk bruids paar aangeboden. Vele geologische en botanische gegevens verzameld. In aansluiting op eerder gemelde gege vens omtrent de beklimming van den Car- stensz-top door den heer Colijn van de Nieuw-Guinea Petroleum Mij' (een zoon van den Minister) seinde de resident van Ambon onder meer nog het volgende i De heer Colijn heeft de oostelijke Car- stensz-top, welke een hoogte bereikt van 5040 meter langs den noord-wand beklom men. Hij heeft het Carstensz-gebergte in verschillende richtingen doorkruist en di verse geologische en botanische gegevens verzameld. Hij vestigt er verder de aan dacht op, dat het Carstensz-gebergte een gletschercomplex is met verscheidene top pen van ongeveer vijfduizend meter hoogte. Het weer was zeer slecht, waardoor be stijging van meerdere toppen niet moge lijk was. Belangstelling der slachtoffers zelf niet altijd groot. De minister van sociale zaken, Mr. Slin- genberg, heeft aan een groot aantal ge meentebesturen een rondschrijven gericht, waarin hij opnieuw aandacht vraagt voor het vraagstuk van de werkloosheid onder de jeugd. De minister vestigt in dit schrijven nog eens de aandacht erop, dat de werkloosheid onder de personen tot en met 24 jaar niet gering is en voorts wijst hij op de talrijke maatregelen, door rijk en gemeente, in sa menwerking met verschillende organisaties gedurende een aantal jaren genomen tot leniging van de gevolgen dier werkloosheid, In aansluiting hieraan stelt de minister dan de vraag of de jonge werkloozen zelf in het algemeen wel voldoenden lust toonen om aan den arbeid, welke op velerlei gebied voor hen georganiseerd wordt, deel te nemen. Op deze vraag nu kan het antwoord helaas niet in alle opzichten bevredigend zijn, ter toe lichting waarvan de minister een groot aantal cijfers den gemeentebe sturen voorlegt. Uit deze cijfers concludeert de bewinds man, dat krachtige middelen moeten wor den gebezigd, om de jonge werkloozen dui delijk te maken, dat het hun plicht is, zich niet langer te onttrekken aan de vele moei lijkheden, welke op het terrein van de cul- tureele zorg voor werkloozen worden ge boden. Teneinde nu een grootere belangstel ling voor dezen arbeid te bereiken acht de minister het in hooge mate gewenscht, dat in de gemeenten een sterke centralisatie plaatsvindt in de organisatie van het jeugd werk voor jonge werkloozen, wijl door ver scheidenheid in optreden vele krachten wor den versnipperd en men niet bereikt, wat bereikt kan worden. De bewindsman stelt zich deze ge centraliseerde organisatie in groote lijnen aldus voor, dat in de gemeen ten, weler bestuur het rondschrij ven ontvingen een persoon geheel wordt belast met de leiding van het cultureele werk voor werkloozen Deze persoon, aangewezen door B. en W. en aan dit college verantwoordelijk, zal door zijn geheele persoonlijkheid een groo te rol bij deze zaak moeten spelen. Hij zal bij de voorbereiding en uitvoering van het geheele hierbedoelde werk terzijde dienen te worden gestaan door een kleine commis sie van advies, waarvan het voorzitterschap wordt bekleed, hetzij door den burgemees ter, hetzij door den wethouder, belast met de zaken, de werkloozenzorg betreffende. Voorts acht de minister het gewenscht dat eenige representatieve vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven, dus van werkge vers en werknemersorganisaties, in de com missie zitting hebben. In gemeenten van niet te grooten omvang zal wellicht kunnen worden nagegaan, of niet de leiderd van het orgaan der arbeids bemiddeling tevens de aangewezen per soon is, die als leider kan optreden van het cultureele werk voor werkloozen. Om te bereiken, dat de jongeren in groo ter getale aan het cultureele werk, in breeden omvang genomen, deelnemen, advi seert de minister dringend dat het nieuw te vormen bureau vooral groote aandacht gaat schenken aan de registratie van de jongeren, 70 millioen aan oude vorderin gen afgewikkeld. In een Dinsdagmiddag vanwege den re- geeringspersdienst gehouden conferentie met vertegenwoordigers van dagbladen, heeft de directeur-generaal van handel en nijver heid, Dr. H. M. Hirschfeld, eenige nadere mededeelingen gedaan over de vlak voor Kerstmis tot stand gekomen clearing- en handelsverdragen met Duitschland. Clearingverdrag. Het nieuwe clearingverdrag behelst in hoofdzaak een wijziging en aanvulling van den tekst van het oude verdrag. Deze nieuwe tekst zal zeer binnenkort worden gepubliceerd. Dr. Hirschfeld ging eerst eenigermate in op de situatie ten aanzien van de Nederlandsch-Duitsche clearing. De- ze werd 2 jaar geleden ingesteld, omdat da betalingstoestand onhoudbaar was gewor den. Beoogd werd o.a. om in twee jaar de achterstallige betalingsschuld af te lossen De verwachtingen die mien ervan had, zijn intusschen niet 'beschaamd, want 70 milli- oen aan oude vorderingen is afgewikkeld. Na de totstandkoming van het verdrag is een nieuwe achterstand in de betaling door Duitschland ont staan en op 24 December j.1. bedroeg de achterstand 331/3 millioen gul den. Deze post is niet grooter, dan die in 1935 was. Dit aflossen van de oudé handelsschulden bracht met zich, dat de uitvoer in 1936 kleiner was dan in 1935. Verontrustend is de toestand in het afgeloopen jaar niet ta noemen, aangezien toch de oude schuld ge heel vereffend is en het evenwicht is ge handhaafd. Maar toch moest een verdere groei van den achterstand voorkomen wor den. In het vierde kwartaal is dan ook een beperking van het betalingscontingent toe gepast. Voor het le kwartaal 1937 is uitge gaan van denzelfden basis als die, welke gold voor het 4e kwartaal 1936 omdat de situatie zoo kort na de depreciatie van den gulden nog niet voldoende overzichtelijk is. Het risico In het betalingsverkeer. Men hoort wel eens de klacht» „Als er geen clearing was, zou de toestand in het Nederlandsch-Duitsche handelsverkeer wei beter zijn, waarbij men deze klacht uitend, oorzaak en gevolg verwart. Met de bezwa ren, die aan de Nederlandsch-Duitsche clea-i ring kleven, moet toch worden toegegeven, dat zij een grootere betalingszekerheid heeft geschapen. Nn heeft de clearing weliswaar weer een achterstand van 35 millioen, maar men overschatte het risico niet, dat verbonden is aan leveringen aan Duitschland, omdat het totaal der door Nederlandsche importeurs te betalen bedragen grooter ls dan het tekort op de clearing. Dit argument is, naar de Keer Hirschfeld meent, afdoende. De gelden, die in concrete in de clearing zitten, zijn immers steeds ge dekt. Mogelijkheden export 1937 Wat gebeurt er nu met de middelen, die vrij komen in 1937? In de eerste plaats zeide dr. Hirschfeld, zal de achterstand van 35 millioen moeten worden verminderd. Daarover zal o.m. worden gebezigd de 14 pet., die gereserveerd zijn voor oude vorde ringen. Wanneer deze achterstand uit de wereld geholpen is, zouden die 14 pet. ge bruikt kunnen worden om meer export-mo gelijkheden te scheppen. Echter is kort na de depreciatie van den gulden moeilijk te voorspellen, hoe het Nederlandsch-Duitsche handelsverkeer zich zal ontwikkelen. Dr. Hirschfeld beantwoordde voorts nog eenige uit de conferentie gedane vragen. Hij meende, dat er overdreven voorstellingen be staan ten aanzien van het veredelingsver- keer. In de clearing komt echter alleen tof uitdrukking het veredelingsloon. De buiten- landsche schuld van Duitschland ls de laat ste Jaren door allerlei omstandigheden be langrijk afgenomen. Op den duur moet dit natuurlijk leiden tot verlichting van zijn betalingsbalans Het handelsverdrag Dr. Hirschfeld deed ten slotte nog eenige korte mededeelingen over het nieuwe han delsverdrag. De regeling van den export van landbouwproducten is in beginsel onveran derd gebleven. In de prijzen zijn wij echter Duitschland nog meer tegemoet gekomen dan het vorige jaar. Dit beteekent, dat grootere kwantiteiten geleverd kunnen worden, dat 't geval zou zijn geweest bij gelijk blijvende omstandig heden. De centrale levering van landbouwpro ducten is volstrekt onveranderd gebleven. Hetzelfde is nagenoeg het geval met de vast stelling der invoercontigenten. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen leeuw. Gisteren hebben de Minister van Handel Nijverheid en Scheepvaart, Prof. Gelissen \crgezeld van den secretaris-generaal van zijn departement, Mr. van Rhijn en den directeur-generaal van handel en nijverheid dr. Hirschfeld een bezoek gebracht aan Van Zwanenberg's fabrieken te Oss. Bij deze gelegenheid heeft de minister, de heer Van Zwanenberg mededeeling gedaan van een Koninklijk Besluit, waarbij hij is benoemd tot ridder in de orde van den Ne derlandschen Leeuw.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 13