De Amerikaansche wapenuitvoer Reisbureau„WACO" Het volks-jeugdfront in België Tsjang-Hsoe-Liang zal terecht staan Rusland en de Huwelijksreis vorstelijk paar Ook Portugal wapent DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Middelbaar onderwijs in Duitschland Vrijwilligers- kwestie De aanhouding van de „Palos" 2-4-5 Januari naar de verlichte Hofstad Builenlandsch Overzicht Treinenloop op 7 Januari 1 DONDERDAG Op 7 Januari naar Den Haag heldersche courant UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 31 DECEMBER 1936 64e JAARG. No. 7889 Exportvergunning in communis tische handen? Ambtenaren van het Amerikaan sche staatsdepartement hebben be kend gemaakt, dat de naam der maatschappij, die de licentie heeft gekregen tot uitvoer van vliegtuigen en motoren naar Spanje, voorkomt in de archieven der enquete, die het congres in 1930 heeft ingesteld naar de bedrijvigheid der communisten in de Vereenigde Staten. Deze maat schappij die zich „speciale organisa tie" noemt, is in de Vereenigde Sta ten gevestigd ten behoeve van het herstel van motoren en vliegtuigen, welke in de Vereenigde Staten wer den opgekocht en die heimelijk naar Rusland werden uitgevoerd om in het leger gebruikt te worden. De ambtenaren van het staatsdeparte ment verklaarden verder nog, dat niet besloten was tot het instellen van een officieele enquete, aange zien de maatschappij de licentie voor den uitvoer naar Spanje in overeen stemming met de wet verkregen heeft. r Deze mededeeling van officieele zijde heeft de verontwaardiging van de Amerikanen te gen hun eigen neutraliteitswet nog maar aangewakkerd. De New York Times veront waardigd. De New York Times is van oordeel, dat het feit, dat de Amerikaansche regeering uitvoervergunningen heeft verleend voor een zending van vliegtuigen en vliegtuig motoren naar de Spaansche regeering, onder voorwendsel, dat de zending bestemd is voor partijen in een burgeroorlog, welke niet onder de neutraliteitswet valt, duidelijk aan toont, hoe dwaas het Congres is op het ge bied van de buitenlandsche politiek. Het blad voegt eraan toe, dat de houding van de Amerikaansche regeering de pogingen, door Frankrijk en Engeland in het werk ge steld, om het niet-inmengingsaccoord op strikte wijze na te leven, bemoeilijkt. De New York Times wijst vervolgens op de moeilijkheden, die een uitbreiding van de neutraliteitswet tot burgeroorlogen met zich mee brengt. Immers, het is moeilijk te con- btateeren, wanneer binnenlandsche onlusten zich tot een burgeroorlog uitbreiden. Het blad acht het derhalve het beste om op alle mogelijkheden voorbereid te zijn en aan den president de bevoegdheid te geven de uit voervergunning te weigeren voor levering van oorlogsmateriaal in tijden van oorlog. Het begrip oorlog moet dan zoo ruim wor den gesteld, dat de president de bevoegdheid heeft te doen, wat hij binnen het constituti- oneele kader zijn plicht acht. Officieele uiteenzetting van de Amerikaansche regeering. De waarnemende minister van buitenland sche zaken, Moore, heeft medegedeeld, dat Eenheid in programma's ge bracht. Engelseh als eerste moderne taal. De rijksminister van onderwijs en weten schap in Duitschland, dr. Rust, heeft een decreet tot de unificatie van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs uitgevaardigd. In de toekomst zal op de middelbare scholen bij het onderricht in vreemde talen begon nen worden met Engelseh en daarna met Latijn. Op de gymnasia zal men beginnen met Latijn, later zal het Grieksch worden Minister Dr. B. RUST. onderwezen. In die plaatsen, waar slechts één inrichting voor middelbaar of voorbe reidend hooger onderwijs is gevestigd, zal de eerste schoolvorm worden gekozen, daar zal dus eerst Engelseh als vreemde taal worden onderwezen en daarna Latijn. Het motief hiertoe is dat de leerlingen die van elders komen overal een gelijken school vorm vinden. De minister betoogt, dat La tijn als tweede taal is gekozen, omdat deze taal voor volo academische opleidingen ah- soluut noodzakelijk is. het departement van buitenlandsche zaken telegrafisch aan de Amerikaansche ambas sades te Berlijn, Rome, Moskou en Valen- cia, voor doorgeving aan de respectieve re geeringen een uiteenzetting heeft gegeven van de feiten ten aanzien van de verleening van een vergunning aan een Amerikaansche fircna voor den uitvoer van Amerikaansche vliegtuigen en motoren naar Spanje. Moore verklaarde, dat dit is gedaan, teneinde iede- ren indruk weg te nemen, die de buitenland sche regeeringen zouden kunnen hebben, als zouden de Vereenigde Staten wijziging ge bracht hebben in hun houding, welke beoogt den uitvoer van oorlogsmateriaal naar Spanje te ontmoedigen. In een officieele verklaring erkent het ministerie van oorlog, dat begin Januari j.1. een partij oude militaire vliegmotoren is verkocht aan de Vimalert company en een andere partij in November aan een New Yorksche makelaarsfirma, doch deze laatste partij is nog niet afgeleverd, en het is moge lijk, dat de levering voor onbepaalden tijd wordt uitgesteld. Eerste zending reeds onderweg. Naar de „Times" uit New York verneemt, zou het Nederlandsche schip, dat het eerste deel der zending vervoert, reeds gisteren vertrekken. De „President Harding" zal Donderdag afvaren. De vliegtuigen, welke naar verluidt tweede- handsch zijn gekocht van luchtvaartmaat schappijen, bestaan uit negen Vultees en 10 Lockheed en Northrup-toestellen. Volgens somigen zouden zij niet voor Spanje, doch voor een Fransche Koloniale luchtvaart maatschappij zijn bestemd. Moeilijkheden in de socialisti sche partij. De Brusselsche correspondent van de N. R. Crt. schrijft over het besluit der socialis tische jeugdorganisaties tot fusie met de communistische jongeren o.a. het volgende: In alle politieke kringen en ook in de meeste partijbladen wordt de motie van het congres van socialistische Jeugdorgani saties, in principe besluitend tot fusie met de Communistische Jongeren, druk bespro ken. Het feit zou, op zich zelf beschouwd, niet zooveel ophef maken, indien in dezelfde resolutie niet was verklaard dat deze samensmelting als een eerste stap, in de richting van een fusie van de Socialistische en Com munistische partijen in België moet worden beschouwd. Ook de communitische gedelegeerden, die het Congres bijwoonden, lieten zich in den zelfden zin uit zoodat hier, van dubbelzin nigheid. geen sprake kan zijn. De vraag is nu of de socialistische partij raad tegen de rebellie van de jongeren sanctiemaatregelen zal durven treffen. Der gelijke maatregelen zouden de uittreding, uit de partij van de meeste socialistische jeugdorganisaties, tot gevolg kunnen heb ben. Alleen de „Jonge wachten" uit de Bo- rinage, die op het congres een negatieve stem uitbrachten en de jeugdorganisaties uit het Vlaamsche land, welke zich van alle deelneming aan het Congres onthiel den, zouden vermoedelijk de partijvlag trouwt blijven. Zooals de zaken nu staan is het niet mo gelijk eenige voorspelling te doen omtrent de verdere ontwikkeling van deze crisis. Komt de fusie werkelijk tot stand en wordt een groote Belgische proletarische partij in het leven geroepen, dan zouden de socia listen ook al hebben zij de massa aan hun kant wellicht gevaar kunnen loo- pen door de meer dynamisch aangelegde communisten te worden overrompeld. Dit zou evenwel ook tot afscheiding van den meer gematigden vleugel, beheerscht door de figuren van de huidige ministers De Man en Spaak, aanleiding kunnen geven. Wordt de fusie afgewezen of onmogelijk gemaakt dan is het gevaar niet minder groot dat het gros van de jeugdorganisaties naar het communisme overgaat of een apar te groepeering gaat vormen die dan toch zeker meer naar het communisme dan naai de socialistische arbeiderspartij zou over hellen. Tsjang-Hsoe-Liang, de ontvoerder van den Chineeschen dictator, zal vandaag voor een speciale militaire rechtbank moeten ver schijnen, welke belast is met een onderzoek naar 't militaire aspect van de gevangenne ming van Tsjang-Kai-Sjek. Tsjang-Kai-Sjek met ziekteverlof. Volgens persberichten uit Nanking zou Maarschalk Tsjang-Kai-Sjek door de verant woordelijkheid voor het Sianfoe-incident op zich te nemen, te kennen hebben gegeven, dat hij af wil treden als voorzitter van de uitvoerende Yuan en als voorzitter van den nationalen militairen raad. De „Sjanghai dispatch" en de „Kokumin shimbun" voorspellen, dat de Maarschalk toe zal geven aan de verlangens van het volk en voorzitter van den nationalen militairen raad zal blijven, doch beide bladen achten het vrijwel zeker dat hij af zal treden als voorzitter van de uitvoerende Yuan. WETSONTWERP OP DE ARBITRAGE. De Fransche Senaat heeft in tweede lezing het wetsontwerp betreffende de verzoening en de verplichte arbitrage aangenomen met eenige wijzigingen, die door Blum werden overgenomen. Slechts bij intensieve controle is is de Sovjet-Unie tot medewer king bereid, In antwoord op het voorstel van de En- gelsche en de Fransche regeering ten aan zien van de kwestie der vrijwilligers heeft de volkscommissaris van buitenlandsche za ken, Litwinofo op 29 December tegenover den Engelsohen en den Franschen ambas sadeur de volgende verklaring afgelegd uit naam van de Sovjetregeering: De Sovjetregeering deelt de bezorgdheid van de Britsche en de Fransche regeering, welke gewekt is door de ontwikkeling van de gebeurtenissen in Spanje en haar vrees, dat een zoodanige ontwikkeling 'n ernstig gevaar vormt voor den vrede in Europa. De Sovjetregeering acht het feit onweerlegbaar, dat de strijdkrachten der opstandelingen, die tegen liet Spaansche republikeinsche le ger strijden, voor een overwegend gedeelte bestaan uit buitenlandsche elementen, on der wie de Spanjaarden een uiterst nietige rol spelen De strijdkrachten der opstandelin gen bestonden sedert den aanvang van den strijd hoofdzakelijk uit Marokkanen en het g. vreemdelingenlegioen. Bijgevolg vormde de opstand der Spaan sche generaals van den aanvang af een po ging om met de strijdkrachten der Marok kanen en andere niet-Spaansche elementen het Spaansche parlementaire democratische regime, dat in het leven is geroepen door de wilsuiting van het geheele Spaansche volk. ten val te brengen. Later werden de strijdkrachten der opstandelingen eveneens in belangrijke aantallen aangevuld met Duit sche en Italiaansohe onderdanen. In den laatsten tijd begonnen genoemde onderda nen in de plaatsen der opstandige troepen en masse te arriveeren met speciale sche pen. De berichten over den aard der recrutee- ring van deze onderdanen, over hun uit rusting en hun verscheping, waarover de Sovjetregeering beschikt, veroorloven vol strekt niet te zeggen, dat wij te doen heb ben met vrijwilligers. Tengevolge van deze omstandigheid wordt inderdaad die toe LITWINOF. stand van in gevaar brengen van den vre de geschapen, waarover de ambassadeur van Groot-Brittannië heeft gesproken. De Sowjet regeering zou het juist achten, dat de strijd in Spanje uitsluitend door de krachten der Spanjaarden wordt beslist. De sovjet-regeering is bereid, zich bij het En- gelsch-Fransche voorstel aan te sluiten, doch acht het noodig: 1. dat de partijen tot de overeenkomst zich bereid verklaren een effectieve controle op de nakoming van deze overeenkomst in te voeren. 2. dat eventueele controlemaatregelen zoo spoedig mogelijk en onafhankelijk van de instemming of niet-instemming van de „muitende" generaals worden ingevoerd. 3. dat de partijen tot de overeenkomst zich moreel verplichten, tot de invoering van de controle der aankomst van z.g. vrijwilligers door hun zich ter plaatse bevindende offi cieele en niet- officieele agenten, te doen signaleeren en zulke gevallen ter kennis te brengen. 4. dat een zoo vroeg mogelijke datum der totstandkoming van deze overeenkomst wordt vastgesteld, opdat de periode, die ons van dit tijdstip scheidt niet toelaat, direct de transporten der z.g. vrijwilligers naar Spanje te versterken en opdat punt 3 direct van kracht wordt. Naar de meening der Sovjet-regeering zal het doel, dat het Britsch-Fransche voorstel beoogt, slechts onder de genoemde voor waarden bereikt kunnen worden. Naar Tirol of Zwitserland. Het Hsbl. verneemt, dat het vorste lijk paar Donderdag 7 Januari, na de voltrekking van het huwelijk, op reis zal gaan naar Tirol of Zwit serland, waar het zich eenigen tijd aan de wintersport zal wijden. Hoogere oorlogsbegrooting. De Portugeesche minister-president Sala- zar heeft in den ministerraad het ontwerp- begrooting voor 1937 ingediend. Het voorziet in 2.242.200 escudos aan inkomsten en 2.240.600 aan uitgaven. De begrooting van oorlog is iets hooger in verhouding tot die van 1936, maar die van marine is lager. In den loop zijner rede zeide Salazar: „Wij zijn met doorzettingskracht er in geslaagd van ons volk een factor van orde en vrede in Europa te maken. Wij weten, dat wij allen reeds om deze reden krachtig tot het hand haven van den vrede en de orde in de wereld hebben bijgedragen. Baskische regeering wil het in beslag genomen gedeelte van de lading, alsmede den Spaanschen passagier niet vrij geven. P ar ij s, 30 Dec. (A.N.P.): De Spaansche ambassade te Parijs deelt het volgende mede: „Na het vertrek van het Duitsche stoom schip „Palos" zonder het krijgstuig dat het vervoerde, en zonder den Spaanschen passa gier, die zich met bepaalde documenten aan boord bevond, heeft de commandant van den Duilschen kruiser „Koeningsberg" draadloos uit naam der Duitsche regeering aan den president der Baskische regeering, Aquirre, een ultimatum-achtig bericht gezonden, waarin beweerd werd, dat het schip op 23 mijl van de kust was doorzocht, en dat de in beslag genomen goederen en den Spaan schen passagier onmiddellijk in vrijheid moesten worden gesteld. Ingeval van een negatief antwoord zou de Baskische regeering de gevolgen moeten dragen. De president van de Baskische regeering heeft geantwoord, dat het schip is doorzocht in de Spaansche territoriale wateren, dat de Engelsche torpedojagers die er bij tegenwoor dig waren dit konden beamen, en dat de in beslagneming van de achtergehouden la ding volkomen in overeenstemming was met het internationale recht, daar het onomstoo- telijk oorlogscontrabande betrof. Het in be slag genomen materiaal bestond namelijk uit een hoeveelheid celluloid, welke reeds gereed was gemaakt voor de vervaardiging van munitie voor kanonnen en elf complete draadlooze veldtelefoontoestellen. Des morgens om negen uur bepaalde de commandant van de „Koeningsberg" zich er toe, de ontvangst van het draadlooze tele gram van het hoofd der Baskische regeering te erkennen. Het aftreden van admiraal Ri- chard Forster. Verband met toestand aan Spaansche kusten? Op 21 December heeft een telegram uit Berlijn gemeld, dat admiraal Richard For ster, commandant van het Baltische eska der, uit den dienst was getreden. Het blad „llnformation" publiceert in zijn editie van gisteren in verband hierme de het volgende telegram uit Bern: „Te Berlijn doet het hardnekkige gerucht de ronde en wij vernemen uit goede bron dat het juist is dat vice-admiraal Forster, commandant der Duitsche vlootstrijdkrach- ten, een week geleden zijn ontslag heeft genomen. In een schrijven, waarin hij de motieven voor zijn aftreden uiteenzet, heeft de vice-admiraal verklaard, dat hij „de Duitsche strijdkrachten niet blootgesteld kon laten aan de ernstige gevaren aan de Spaan sche kusten". Bij voldoende deelname Retour f2.00 p. p. Vertrek Den Helder 2.30 n.m. Vertrek Den Haag 11.n.m. Retour f2.00. Officieele Tribuneplaatsen bij ons verkrijg baar. Spoedige aanmelding voor deze ritten aan bevolen. Reisbureau „WACO", Kanaalweg 137. TeL 773, Den Helder. DE STAKINGSELLENDE IN FRANKRIJK. De stakingen in Frankrijk, die een epide misch karakter hebben aangenomen, hebben het karakter gekregen van een terreur, die onduldbaar wordt voor iederen staat, die zichzelf respecteert. Een sterk staaltje heeft zich deze week afgespeeld voor het stadhuis te Parijs, waar de raad bezig was met de behandeling van de begrooting. Onder geschreeuw en gejoel hebben een aantal stakende gemeente-amb tenaren zich voor het stadhuis verzameld, om pressie uit te oefenen op de raadsleden en zoodoende de inwilliging van hun eischen af te dwingen. De voorzitter van den raad was, zeer begrijpelijk, verontwaardigd over deze manifestatie en kwalificeerde ze als „terreur van de straat", terwijl hij weigerde onder deze terreur de beraadslagingen voort te zetten. Hij wees erop dat het gemeente bestuur steeds de rechtvaardigheid betracht had. Afgescheiden van de vraag, of de eischen der arbeiders al dan niet gerechtvaardigd waren, zoo schrijft het Hbl. naar aanleiding van deze geschiedenis, was de kwalificatie van den toestand bedoeld wordt die van „terreur van de straat"), in al haar scherpte volkomen juist. En zij typeert niet slechts het gebeurde voor het Parijsche stadhuis, maar den geheelen erbarmelijken toestand zooals deze al sinds het bewind van het kabinet-Blum in Frankrijk heerscht. De golf van werkstakingen die toen, aanvankelijk spontaan, over het land is geslagen, heeft zich se dertdien, nu eens sterker, dan weer zwakker, onophoudelijk voortgezet Zij heeft zich niet beperkt tot de particuliere bedrijven, maar zich ten slotte ook meegedeeld aan gemeente- beambten, die reden meenen te heb ben tot ontevredenheid. Het blad schrijft: De schuld ligt hier ongetwijfeld bij Blum, die blijk heeft gegeven van een zoodanige lankmoedigheid en zwakheid tegenover de stakers en hun methoden, dat daarvan een algemeene verzwakking der discipline in de arbeidersklasse het gevolg is. Blum heeft van het begin- af aan den moed gemist, met kracht en overtuiging op te treden tegen de industrieele arbeiders, die in flagranten strijd met de wet fabrieken bezetten. Hij heeft aan zijn eigen verantwoordelijkheid, die van tevoren duidelijk vaststond, maar moed vereisohte. trachten te ontkomen door telkens opnieuw de kool en de geit te spa ren en uiteindelijk een instantie te creeëren, die hem d'e verantwoordelijkheid definitief van de schouders zou nemen. Hij zocht de vlucht in het instituut der verplichte arbi trage. dat ten slotte in elk voorkomend coru flict een bindende uitspraak zou moeten ge ven en waarbij de regeering zelf als super- arbiter de eindbeslissing zou vellen. Hier was in werkelijkheid geen sprake van een econo misch arbitrage-instituut van het karakter der vroegere Engelsche Whitley councils of de Australische arbitragehoven, die te grom. de zijn gegaan tengevolge van hun onver zoenlijkheid met de levende practijk, maar van een politiek instituut ten gerieve van de regeering. De verhouding tusschen de vakorganisaties en de regeering-Blum is door en door. on zuiver en het blad heeft het bij het rechte eind als het meent dat deze houding de beste propaganda is voor het Fascisme. De slapheid en weifelmoedigheid van de re geering geven de fascisten de wapens in de hand om haar te treffen. Dienstregeling geheel gewijzigd Speciale spoorboekjes verkrijg baar. Volgens het speciale spoorboekje voor den 7den Januari begint dien dag te Am sterdam de treinloop naar Den Haag om vijf uur met een halfuursdienst. Als er de behoefte toe bestaat, zal evenwel om de tien minuten een trein rijden en er wordt stellig en ten volle op die noodzakelijkheid gerekend. Een prachtig schema is, met over winning van tallooze moeilijkheden, voor dien tien-minuten-dienst samengesteld, een regeling, die klinkt als een klok en sluit als een bus! In elk geval zal het voor het pu bliek van het grootste belang zijn zoo vroeg mogelijk op reis te gaan: hoe vroeger, hoe beter, want dan heeft men de beste kans op behoor lijk vervoer. Want wat de Spoor wegen dien dag voor het vervoer, doen, vormt het maximum, de trein wordt als het ware tramdienst. In verband met deze concentratie zal het traject AmsterdamAlkmaar den 7den voor het grootste deel met stoomtreinen be reden worden. Juist het electrische materiaal is op de drukste hoofdlijn noodig vanwege de groo te aanzet-snelheid der electrische treinen en hun constante snelheid van 95 a 100 km, de stoomtreinen doen langer over hetzelfde traject, omdat ze de groote aanzet-snelheid missen en het behoeft geen betoog, dat snel heid en regelmaat van den treinloop dien dag zeker een eerste vereischte zijn. Aanbevolen wordt den 7den Januari van het Noordelijk deel van Noord-Holland naar Den Haag en verder niet via Haarlem, doch over Amsterdam te reizen; het publiek wer- ke toch vooral mee alles goed te doen loo- pen, het treinpersoneel van zijn kant zal zeker niets nalaten om een vlotten gang van zaken te verzekeren!

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1