Stadsnieuws De strijd om de „Betty Bonn" BIJ KONIJN, Predikbeurten INSIGNES MET ORANJE LINT BEEMSTERBOER Waar gaan we heen? Donderdag 31 December 1936 Heldersche Courant Tweede Blad C, Roetman 25 jaar penning meester van Moed, Volharding en Zelfopoffering. Postdiensten op Nieuwjaarsdag, Het concert van den toren der Luthersche kerk. Licht op voor alle voertuigen Koop Zaterdag een Oranje-speldje! De zanghulde op volgende week Donderdag, Zalm salade Huzaren salade Schotels varié Croquetten Ragout broodjes Bitterballetjes Nasi Goreng Bami Oagelijksche uitzending Diners. Oud en Nieuw, 1936-1937, Huisduinen maakt feesttoilet. Jeugd-Filmvoorstelling R,K,~Vrouwenbond Juwelier Mgr* Dr* de Backere naar Nederland* Mgr. de Backere. voor Oudejaarsavond en Nieuwjaarsmorgen Naar dc verlichte Residentie* Burgerlijke Stand van Den Helder Feuilleton Zaterdag Feestavond in Casino. De heer C. Roetman, „minister van financiën" der Heldersche, Texelsche en Callantoogsche Blauwe Zeeridders, herdenkt Zaterdagavond, te midden van de leden der vereeniging „Moed, Volharding en Zelfopoffering", den dag dat hij 25 jaar geleden als bestuurslid ge kozen werd. Om als beheerder der geldmiddelen van Moed, Volharding en Zelfopoffering op te tre den, moet men nog van wat anders verstand hebben dan van zoo iets prozaïsch als 't aard- sche slijk. Ieder lid van Moed, Volharding, Zelfopoffe ring is n.1. drager van de Reddingmedaille. Ieder lid heeft eens of meermalen in zijn leven een mensch gered... dan alleen wordt hij in de Broederschap van Moed, Volharding, Zelfopoffering opgenomen. C. Roetman! Op de uitnoodiging voor dezen feestavond staat zijn portret. Op zijn borst rijen zich de medailles aaneen, medailles, die bewijzen dat de heer Roetman een man is, die een schitterenden staat van dienst achter zich heeft. Iedereen in de Vereeniging der Blauwe Ridders waardeert en eert dezen stoeren jubi laris! Zaterdagavond zal dit tot uiting komen. In Casino, te midden der Ridders, in tegen woordigheid van den Burgemeester van Den Helder, zal men den heer Roetman op waar dige wijze huldigen. Tevens zal op dezen gedenkwaardigen avond onze Burgemeester plechtig tot Beschermheer worden benoemd. Wij twijfelen niet of Casino zal Zaterdag avond tot den nok gevuld zijn. De directeur van het Postkantoor alhier, deelt mede, dat op Nieuwjaarsdag het P.T.T.- kantoor te Den Helder geopend is als op Zon dag, dus van 89 en 13—14. De kantoren te Huisduinen en Julianadorp zijn van 89 ge opend. Er heeft op dien dag één briefpostbestelling en geen pakketpostbestelling plaats. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de laatste buslichting voor de Zaterdagsche luchtpost naar Ned.-Indië op Nieuwjaarsdag om 6 uur 's morgens ten hoofdkantore plaats vindt. In verband met de Nieuwjaarsdrukte zal het raadzaam zijn de luchtpostcorrespon dentie tijdig op 31 December te posten. Op Donderdag, Oudejaarsdag, worden slechts tot 15 uur belasting-betalingen aangenomen. APOTHEKEN. Van hedenavond tot Zaterdagmorgen is alleen geopend de Apotheek van de firma SmeetsSnel, Weststraat. Wij vestigen nogmaals de aandacht op het hedenavond te geven concert op den toren der Luthersche Kerk, hetwelk te kwart voor 8 aanvangt en duurt tot ongeveer kwart over 8. Het octet, dat de blaasmuziek zal uitvoe ren, bestaat uit leden van de Chr. Oranje Harmonie-kapel, onder leiding van den heer Hertsworm. Donderdag 31 Dec. Vrg'dag 1 Jan. 16.24 uur 16.27 uur Zooals men weet, beijvert zich het Centraal Oranje-Comité ten zeerste om van de komende feestdagen inderdaad iets bijzonders te maken. Wij twijfelen er niet aan of het zal hierin slagen, alhoewel het anderzijds niet te ont kennen valt, ddt genoemd Comité ernstig ge handicapt wordt door gebrek aan contanten. Wij hebben het reeds eerder hier geschre ven: het Oranje-Comité is tot nu toe vrij stiefmoederlijk met geldelijke gaven bedeeld. A.s. Zaterdag wordt nu een speldjesdag georganiseerd. Het is de laatste maal, dat ge kunt toonen het doel, dat deze vereeni- gingen zich stelden, te willen steunen, zoodat we er niet aan twijfelen, of ge zult dit maal Uw gave zoo ruim en zoo spontaan mogelijk geven. Het gaat hier om een eere-zaak en in ieder opzicht profiteert ieder in gelijke mate ervan, als het Centraal Oranje- Comité zich in financieel opzicht gemakkelijk kan bewegen. Alzoo: Aanstaanden Zaterdag geen Jutter zonder Oranjespeldje! Geeft spontaan enveel! Dames en heeren zangers gevraagd. Gisteravond werd wederom een repetitie gehouden voor de zanghulde, welke zal plaats hebben op den trouwdag van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard, ter gele genheid van de aanbieding van het huldeblijk aan het Gemeentebestuur. Deze repetitie was niet druk bezocht. Het is dan ook met klem, dat het Cen traal Oranje-Comité dames en heeren verzoekt om Zaterdagmiddag van 5 tot 7 uur een zangrepetitie mede te maken in het Militair Tehuis aan den Kanaalweg van het koor, dat onder leiding staat van den heer Joh. F. Asma. Wg vertrouwen, dat zeer velen aan dit verzoek zullen ge volg geven, opdat de directeur over vol doende zangers en zangeressen kan be schikken om zijn plan, verschillende num mers bij bovengenoemde gelegenheid te doen zingen, ten uitvoer te kunnen bren gen. Wij vertrouwen, dat dit beroep op onze vele kunstlievende vrouwelijke en manne lijke burgers niet tevergeefs is gedaan en dat de zanghulde een van de mooiste gebeurtenissen van de feestweek zal wor den. En dat kan, daarvoor zijn wij te goed bekend met de- vocale capaciteiten van onze stadgenooten! Komt aan, vol gelingen van Apollo, toont U van uw beste zijde! Spoorstraat Kreeften salade Oud jaar! oud jaar! verdwjjn dan vlug, In 't peilloos diep der weggevlogen jaren: Wat waart gij wreed, wat waart gij stug, Hoe weinig menschenleed wist gij te sparen! Wij perken nu den Tijd wel af, Maar hij snelt onverbiddelijk voort! Wat vreugd of leed hg ons ook gaf, Hij gaat zijn weg: blgft onverstoord. Och! dat het Nieuwe jaar, dat wacht, Wat beter toekomst geve, En dat de wedloop naar de macht, Eens eindelijk wordt opgeheven! „Dan wordt het nieuwe jaar pas goed, „Als iedereen zijn plicht eerst doet. „Dat komt ten goede aan 't geheel: „Verwacht van and'ren nooit te veel. Oudejaar 1936. S. N. B. De „Hussedunia" en een flikkerlicht. Gisteren zijn wg even een kgkje gaan nemen op Huisduinen en al wie zou denken dat men daar een soort winterslaap aan het houden is, die vergist zich wel zéér. Reeds de toegang tot het dorp, als men „binnen-door" gaat, ziet er met de dennetjes aardig uit. De klap op den .vuurpijl vormt evenwel het centrum van Huisduinen. Op de plaats, waar zich het perkje bevindt (voor de voorste kluft naar den Dijk) aanschouwt uw verbaasd oog niets meer en niets minder dan een completen walvischvaarder. Het is een groote schuit geworden en wij kunnen niet anders zeggen, dan dat de vervaardigers (en dat zijn er heel wat) eer van hun werk heb ben. Niets is vergeten, zelfs niet de anker- paal! Het schip, dat den veelzeggenden doopnaam van „Hussedunia" ontving zal er, als een aan tal schijnwerpers opgesteld zijn, ongetwijfeld verbazend aardig uitzien en publiek tot zich trekken. Vooral als gedurende de feestdagen de bemanning present is, die voor de muzikale afwisseling zal zorgen. Maa er is méér dan alleen de „Hussedunia". Voor de kerk heeft men opgesteld een flikker licht, dat een volkomen getrouwe nabootsing is van het kustlicht, hetwelk jaren geleden op Fort Kijkduin stond. Ook dit licht zal met groen en andere versierringen ongetwijfeld de aandacht trekken. Vermelden wij volledig heidshalve nog, dat halverwege de kluft een mooie eerepoort verrezen is, en men zal be seffen, dat een bezoek aan onze badplaats een dezer dagen zeker op het programma moet staan. Als van ouds...! Gistermiddag heeft in het gebouw van den R.K. Volksbond een filmvertooning voor de katholieke jeugd plaatsgevonden. Toen wij om 3 uur binnenkwamen, bood de zaal het beeld, dat wij eigenlijk niet anders verwacht hadden. Vrijwel geheel gevuld met jongelui, die hun enthousiasme voor het nog ongeziene niet onder stoelen en banken staken, doch integendeel hier op de meest luidruchtige wijze kennis van gaven. Dat was me een ge zang, gefluit, geroep en geschreeuw, dat hooren en zien je verging en het was maar gelukkig, dat de officieele opening nog niet had plaatsgevonden. Toen deze geschiedde werd het stil en dat deze jonge Katholieke menschen nog iets anders kunnen ook, dat werd wel heel duide lijk bewezen, toen aangevangen werd met het zingen van het even bekende als mooie Kerst lied: „De Herdertjes lagen bij Nachte". waarop de beeltenissen van H. K. H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard, zeer fraai uitgevoerd 15 cent. Hierna werd een aanvang gemaakt met het filmische gedeelte van dezen middag, iets, waarop door het jonge volkje in groote span ning gewacht werd. Het eerste, wat meneer van der Mark bracht, was een kort filmpje, dat ons eens liet zien hoe nu eigenlijk precies een bruiloft in het romantische Bretagne gehouden wordt. Wel, dat werd allemaal met veel gelach en even veel verbazing door de honderden jongens en meisjes opgenomen en voor velen was het de eerste maal, dat ze konden zien hoe o.a. een echte gavotte gedanst wordt. Dan volgde een „ouderwetsche", een film waarin niet minder dan Harold Lloyd (U weet wel, „Kareltje") zelf optrad en met hem speurder Snuffelaar en de schoone Helena. Wel, het was er een van „gooi-en-smijt-maar" en behoeven wij het speciaal te vermelden, dat bijna het hechte gebouw van den R.K. Volksbond afgebroken werd? Hetgeen wij na tuurlijk in figuurlijken zin bedoelen... Het was aardig om te êien, dat de huidige jonge generatie op dergelijke films al precies hetzelfde reageert als eertijds wij zelf. Wat dat betreft is er „niets nieuws onder de zon." En zoo verstreek de middag. De hoofdfilm was getiteld „De Erfgenamen van Oom Jan" een klucht in niet minder dan 5 bedrijven en voorts vermelden wij nog de leerzame aard- rijkskunde-film. Al met al een midag, waarop door de jonge lui braaf genoten is en die voor hen een wel kome vacantie-afwisseling geweest zal zijn. Blijkens een Aneta-bericht d.d. gisteren Is de apostolisch prefect van Soerabaia, Mgr. Dr. de Backere, naar Nederland vertrokken tot herstel van zijn gezondheid. Mgr. Dr. de Brackere heeft gedurende vele jaren het apostolisch prefectuur te Soerabaia uitgeoefend en kwam in deze hoedanigheid ook meermalen met de Marine in Soerabaia in contact. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Avonds 7 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel Geref. Kerk. (Julianapark). s Avonds 8 uur, Ds. Tollenaar 's Morgens 10 uur Ds. Meijnen Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Avonds 8 uur, Ds. Meijnen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Avonds 7.30 uur, Ds. N. v.d. Kraats 's Morgens 10 uur, Ds. N. v. d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Avonds 8 uur, de heer J. Rebel 's Morgens 10 uur, de heer J. Rebel Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr. 's Avonds 8.15 uur, Ds. W. J. F. Meiners Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). 's Avonds 7 uur. Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Avonds 7 uur, Ds. J. B. Oskamp, van IJmuiden. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Avonds 7 uur, Oudejaarsavonddienst 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangeliesatiegebouw, Vijzelstraat: Oudejaarsavond en Nieuwjaarsavond 8 u. samenkomsten met verschillende sprekers HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 6.30 uur, Ds. M. van Wichen Natuurhistorisch Museum. Elke week: Woensdag nam. van 35 u. en van 810 u. en Zaterdag nam. van 36 u., alsmede op den eersten Zondag van elke maand nam. van 35 u. Zaterdag 2 Januari. Casino, 8 u. Huldigings-avond Ver. „Moed, Volharding en Zelfopoffering", Zondag S Januari. R. K. Volksbond, 8 u. Concert R. K. Ge mengd Koor. In een in dit nr. voorkomende advertentie van de Waco wordt medegedeeld dat, bij vol doende deelname, 2-4-5 Januari naar de verlichte Residentie zal worden gereden. Vertrek Den Helder 2.30 uur n.m. Vertrek Den Haag 11 uur n.m. Off. tribune plaatsen zijn nog bij de Waco verkrijgbaar. Spoedige aanmelding voor deze ritten wordt aanbevolen. Men zie de advertentie. Tevens wordt medegedeeld dat op 7 Jan. de geheele Waco dienstregeling zal worden uitgevoerd als op Zon- en Feestdagen. van 30 December 1936. ONDERTROUWD: H. W. Swertz en D. Nellestein; A. van Anraat en M. C. van Win den; M. Abbo en R. M. Sander; J. S. Goes en J. C. M. Verburgt; H. J. Vermeulen en J. E. S. Thomas. BEVALLEN: M. BaartAlderlieste, d.J] W. H. KokkelinkVis, z.; J. A. ZoonDito, z.; A. E. LegroeGoohs, d.; A. Gerssen Kapitein, z. OVERLEDEN: C. E. den DunnenHoog hart, 74 jaar. door Friedrich Lindem a n Nancy, Nancy, ge moet niet onrechtvaar dig worden, zeker niet tegenover uw vader. De zaak „Betty Bonn" is toch nieyt van bui tenaf, zooals gij het noemt, begraven en in den doofpot gestopt. De zaak „Betty Bonn" heeft zich zelf begraven. Uw vader heeft werkelijk alles gedaan, om het raadsel op te lossen. Ja zelfs heeft hij te veel gedaan. Maar het onderzoek is niettegen staande dit alles geen stap verder gekomen. Niets heeft het vermoeden of verdenking kun nen rechtvaardigen. Dat is toch de eenige re den, waarom het onderzoek is stopgezet. Maar Nancy liet zich niet in slaap wiegen. Jawel, stopgezet, en nog wel op een oogenblik, waarop eindelijk een werkelijke ge tuige te voorschijn komt. Bedoelt ge meneer Deerkson? ja, de zoogenaamde passagier. Ik wist werkelijk niet Hij is de eenige aan boord der „Frisco", de eenige, die het zoogenaamde vinden der „Betty Bonn" heeft meegemaakt, en die geen aanspraak op bergloon heeft, de eenige dus, die open durft te spreken. Toch kan ik niet inzien, wat die nog te vertellen zou hebben. Wanneer deze zeldzame jonge man werke lijk iets weet, denkt ge dan, dat Spurling of wie dan ook, die iets te verbergen heeft, hem naar Gibraltar zou meegesleept hebben of hem ergens laten te voorschijn komen? Zij schudde koppig haar hoofd. Of gij mannen nu al duizend excuses hebben, voor mij is het duidelijk hier is de oplossing. Neem me niet kwalijk, Nancy- Zij stampvoette. Neen en nog eens neen! Dan zal ik deze Emmo Deerkson erbij halen. Ge zult hem niet kunnen vinden. Plotseling wendde zij haar hoofd af: de tra nen stonden in haar oogen. Ook gijook gij wilt me nu in den steek laten. Nu begreep ik alles. Dat was het dus, ja, dat was het, wat haar zoo opgewonden ge maakt had. Het was niet alleen het roemlooze einde van het proces, het was onafwijsbaar ze ker dat ik door dit einde haar „in den steek" zou laten. Het was haar vrees voor het afscheid, die haar opwond. Ook ik moest toegeven, dat mij het naderend afscheid zwaar viel. Ik moest echter op reis. Moest weer in mijn oude bedrijf terug. Maar ik was bang voor het moment van het afscheid, omdat ik lang niet zeker was, dat dit afscheid tegelijkertijd een nieuwe toekomst zou beteekenen, een toe komst met Nancy. Ik vertrouwde mijn hart niet. Daarom bleef ik haar ook een antwoord schuldig. Zoo gingen wij dus dezen 23en Januari des morgens vroeg, zwijgend naast elkaar voort, de Wall Road af, de markt voorbij en naar de haven. Ik geloof niet, dat wij op dit oogen blik ons bewust waren van de richting die wg insloegen. Wij liepen voort, ieder met zijn eigen ge dachten bezig, die in wezen om hetzelfde mid delpunt draaiden. Onderaan bij de wit-grauwe muren van het oude kasteel, hielden wij gelijkertijd halt. De stuurman, stuurman Crane, was plotse ling op onzen weg verschenen. Hij droeg zijn blauwlakensch uitgaanspak en was alweer in zijn bekende stemming geraakt door de Whisky. Ik moest, na de opwinding door ons ge sprek, lachen om het gezicht, dat hij trok, toen wij zoo volkomen onverwacht op hem af stevenden. Hallo, stuurman, nu is het elke dag zoo'n beetje Zondag, niet? Hij zwaaide zijn hand als groet. Hallo, gentleman, eerlijk verdiend hoor! Hij wilde ons voorbij, maar Nancy hield hem bij zijn arm vast. Een enkel woord, stuurman, waarheen wilde eigenlijk uw passagier? Hij moest eerst een oogenblik nadenken. Passagier? Wat voor 'n passagier? Nu, deze Emmo Deerkson? Ach, die kleine, de scheepsjongen; ja, weet ik dat, waarheen die wou? Was die dan scheepsjongen? Wie? Bij U op de „Frisco". Bij ons? Ge zei toch zooeven, dat de scheeps jongen geweest is. Ach, zoo, neen! Hij begon plotseling luid en zonder eenige reden te lachen. Die was geen scheepsjongen. Dat was een passagier. Maar ziet ge, op zoo'n lange reis, dan wordt het voor zoo'n jonge man een beetje vervelend en dan gaat hij voor scheeps jongen spelen. En die naam heeft hg bij ons aan boord gehouden. Zoo is het. Iets was mij onverklaarbaar in dit gesprek en in de plotselinge begripsstoring bij den stuurman. Zou het werkelijk komen door de dronken schap zoo vroeg op den morgen? Of was er werkelijk iets aan de hand met dien scheeps jongen of koksmaatje, Emmo Deerkson? Ik viel hem in de rede. Ziet ge, Crane, dat was gistermorgen, toch een vervloekt onaangename geschiedenis, dat ge op het allerlaatste moment nog met een passagier op de proppen kwam. Hij haalde zijn schouders op. De oude is gek. Waarom? Waarom heeft hij hem op de lijst erbij geschreven? Als hij den naam weggelaten had, dan had geen haan er naar gekraaid. Maar als Deerkson zich nu daarna nog eens aangemeld had? Die zal zich niet aanmelden. Waarom niet? Waarom? Crane zag mg onderzoekend met zijn kleine waterige oogen aan. Hij antwoordde met een vraag. Ja, waarom zou die zich wel melden? Omdat de Rechtbank alle getuigen, die iets over de „Betty Bonn" zouden kunnen zeggen, opgeroepen heeft. Chane wilde doorgaan. Die weet niet meer dan wij. Maar ik moet verder. Billy Thompson Ik hield hem nog even terug. Nog een vraag Crane. Zijn er wel eens meer passagiers aan boord? Passagiers? Ja, als zij betalen. Maar ge zgt er toch niet op ingericht? Ingericht? Bedoelt ge een hut? Neen, dat hebben we niet. Maar dan ruil ik om en slaap bij de manschappen. Op die manier krijg ik ook nog een deel van het passagegeld. En als ik me nu eenvoudig bij u als passagier zou opgeven, zoudt gij mij met u dan meenemen? Als ge naar Genua wilt, en geld hebt, waarom niet? Maar nu heb ik toch werkelijk geen tijd meer. Billy wacht me. Mo'in, mo'in. Met deze woorden schoof hij mij eenvou dig opzij en ging verder. Toen hij een. eindje verder was, greep Nan cy mij plotseling bij mijn arm. .Vaart ge met hem mee? Deze vraag verraste mij. Ik had op 't oogenblik, toen ik mij tot Crane wendde, werkelijk niet het minste idee, een passage op de „Frisco" bij Spurling, Crane en Co. te beleggen. Ik had het zoo maar gezegd, om den stuur man een beetje aan den tand gevoeld te voe len, hoe of hij reageeren zou, wanneer inder daad zoo'n vraag gesteld werd. Want na het gesprek tusschen hem en Nancy had ik het gevoel gehad, dat deze Emmo Deerkson, mis schien inderdaad nooit passagier geweest was. Nu leek het toch weer van wel. Gaat ge mee! Ja, nu Nancy zoo er op aandrong, begon de gedachte aan zoo'n reis werkelijk vasten vorm bij mij aan te nemen. Zelfs op de „Frisco" kon het nooit zoo lang duren. Van Gibraltar naar Genua schat ik op ongeveer vier 4 zes dagen. Deze vrije tjjd zou ik nog nuttig kunnen maken ook. Maar voor alles gold, vier zes dagen op dit schip tusschen deze menschen, waarop een zware verdenking van een misdaad rustte en waarom heen nog steeds een onopgelost raad sel zweefde, deze voorstelling, werkte op mijn fantasie. Ik was geen oogenblik bang voor deze mannen. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5