Texel kegelhuis ïïoeuwinkoojten ion naaf 't f fUj onze admtecidas Ingezonden Marineberichten Donderdag 31 December 1936 Heldersche Courant Uit het politierapport Visscherij Mededeelingen van Buurtcomité's Het treinverkeer op 7 Januari. De estafette-loop door de stad van P.P. Het parcours, start en finish van de race door het centrum van onze stad. De Kaasfabriek „De Onderneming' De voorbereiding voor het Volksfeest* Predikbeurten Oudejaar Nieuwjaar. Raad voor dc Luchtvaart. Legerberichten Stoomvaartberichten Haven van Nieuwediep Visscherijberichten Wilt gij den OUDEJAARSAVOND, NIEUWJAAR en de komende feestdagen gezellig doorbrengen, Nieuwjaar-Matinée-Dansant van 3.30-6.00, s avonds gaan wij om 8 uur verder, en zoo de geheele uwfeesten tot 2 uur. HET PROGRAMMA DER HELDERSCHE ORANJEFEESTEN GEZONDEN AAN DE KONINGIN, DE PRINSES EN DEN PRINS. Naar het Centraal Oranje Comité ons mede deelt, heeft men van het officieele programma der feestelijkheden in Den Helder een exem plaar gezonden aan H.M. de Koningin, aan H.K.H. Prinses Juliana en aan Z.D.H. Prins Bernhard. Drie konijnen gestolen. Door een bewoner van de Tuinstraat werd aangifte gedaan, van ontvreemding van 3 ko nijnen uit een schuur, staande op een wel land aan den Huisduinerweg. Tuchthuisboefje. Door de recherche werd een jongen aan gehouden en op transport gesteld voor wien een arrestatiebevel voor het ondergaan van de hem opgelegde 3 maanden tuchtschoolstraf was ingekomen. Verhooging der kolenprijzen en de trawlers. Eenige reeders te IJmuiden hebben protest aangeteekend tegen de verhooging der prijzen van de Hollandsche Staatskolen. Een verhooging van 50 cent per ton kolen, zoo schrijven ze aan den Minister van Land bouw en Visscherij, is veel te hoog voor hun bedrijf en kan oorzaak zijn, dat weer enkele schepen zullen moeten worden opgelegd. Bovendien lijkt deze verhooging van den kolenprijs niet te liggen in den geest der be doeling van den Minister-President, die immers voor binnenlandsche productie geen verhoo ging zou toestaan. Vischprijzen. Na den teruggang van den tongprijs op Dinsdag viel er geen verdere verlaging waar te nemen, er was zelfs eenige verbetering, hoewel van niet veel beteekenis. Het hoogste werd per kilo betaald op Woensdag 1.15, dus vijf cent meer dan op Dinsdag. De scholprijzen bleven zeer goed, vooral de zet- en de kleine schol, welke zeer hoog waren. De andere vischsoorten toonden ook een goed prijsbeeld, behalve de kabeljauw, die heel wat omlaag is gegaan, want per 125 kilo werd ten hoogste 32.betaald. Aan de besommingen was echter wel te zien, dat er eenigszins vermindering in de prijzen was ingetreden, want de hooge uit komsten kwamen dien dag niet voor. Haring voor Rusland. In de reedersvereeniging voor het haring- bedrijf is in beginsel besloten ook voor 1937 volgens dezelfde regeling te werk te gaan om levering van haring aan Rusland te doen plaats hebben. Gehoopt mag worden, dat men ook het komende jaar er weer in zal mogen slagen een flinke hoeveelheid geplaatst te krijgen. Sterke variatie in de prijzen. Meldden we gisteren nog, dat de prijs van spiering heel wat was gedaald, thans is er weer flink verhooging ingetreden. Er is echter weinig vangst, hetgeen daarop van invloed zal zijn. Ook de wulkenprijzen zijn weer buiten gewoon in prijs gestegen en komen nu weer ver boven de twintig gulden per baal, terwijl die prijs enkele dagen geleden ver daar onder vielen. Behoudens nadere goedkeuring van de plaatselijke autoriteiten heeft het „Buurt- comité 2e Vroonstraat" besloten, om de a.s. feestelijkheden op a.s. Zaterdagmiddag 2 Jan. 1937, te 2.30 uur, in te zetten met een sprint wedstrijd. Deze wedstrijd, waarvoor veel be langstelling onder de wielrenners bestaat, zal gehouden worden in de 2e Vroonstraat. Reeds hebben meerdere bekende renners van de Wielerclub D.O.K. ingeschreven, terwijl ook nog wielrenners van buiten de gemeente worden verwacht. Door gemeld buurtcomité zijn drie mooie medailles beschikbaar gesteld. De leiding van den wedstrijd berust bij den heer Jac. Snijder, terwijl de jury zal worden gevormd door leden van D.O.K. Wanneer het weder medewerkt, kan deze wedstrijd reeds vroeg in den namiddag veel publiek op de been brengen. Het buurtcomité rekent op de medewerking van het publiek voor wat de veiligheid betreft en verzoekt be leefd de aangebrachte versiering niet te be schadigen. Door de welbekende gebroeders van der Laan zullen de verschillende sprints met muziek worden opgeluisterd. Neem vroegtijdig uw spoorkaartjes. In verband met het zeer drukke reizigers- vervoer bij gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana, wordt gelegenheid gegeven reeds op 4, 5 en 6 Januari plaats bewijzen te nemen naar Den Haag, geldig op 7 Januari. Daar het volstrekt noodig is, dat de treinen op tijd loopen, wordt onder geen voorwaarde gewacht op laat-instappende reizigers, noch op reizigers, die niet tijdig aan het loket gehol pen konden worden. Aan reizigers van Den Helder wordt drin gend in overweging gegeven, zoowel op de heenreis als op de terugreis over „Amster dam" te reizen, omdat men daar eerder een plaats in den trein zal kunnen krijgen, dan in Haarlem, waar misschien slechts overvolle treinen zullen worden aangetroffen. Alle plaatsbewijzen van en naar Den Helder en van en naar Den Haag, zijn dien dag geldig via Amsterdam, mits de reis op dien omweg niet wordt onderbroken. De stations en halten tusschen Gouda en Den Haag en de kleinere tusschen Haarlem en Rotterdam, met uitzondering van Leiden, Den Haag, Delft en Schiedam, zijn dien dag gesloten voor het reizigers- en bagagevervoer. Reizigerstreinen zullen daar niet stoppen. Van retourkaarten wordt op 7 Januari het heenreisgedeelte niet ingenomen. Ieder reizi ger wordt met nadruk verzocht zijn eigen plaatsbewijs duidelijk aan de uitgangscon trole in Den Haag te toonen. In verband daar mede wordt in het algemeen geen restitutie verleend voor op 7 Januari niet gebruikte plaatsbewijzen naar of van Den Haag. Voor event. niet gebruikte plaatsbewijzen van Den Helder naar Den Haag, geldig op 7 Januari, welke vooraf werden genomen, zal echter, wanneer zulks is komen vast te staan, de daarvoor betaalde prijs worden terugbetaald, wanneer dit plaatsbewijs op 7 Januari vóór 10 uur 's morgens aan het station wordt in geleverd. 's Avonds, bjj vertrek uit Den Haag, zal voor duidelijke aanwijzingen, waar men moet instappen, enz., worden gezorgd. Verzocht wordt, zoo eenigszins mogelijk, niet te wach ten tot de laatste gelegenheid en rekening te houden met te verwachten oponthoud in de straten der residentie. Verder moge verwezen worden naar het Oranjeboekje, de reisgids, geldig voor dezen zeer bijzonderen dag, dat Wij hebben reeds medegedeeld, dat de Gymn. Vereeniging Pro Patria in samen werking met het Comité K.S.K. een estafette loop organiseert. Deze snelloop zal op Zaterdag 9 Januari des namiddags half vier door het centrum van de stad gehouden worden. P.P. en het Comité rekenen er stellig op, dat alle voetbal-, gymnastiek- en andere sportvereenigingen, mitsgaders middelbare scholen, marine-instellingen, enz. met één of meer ploegen zullen in schrijven. Elke ploeg bestaat uit 6 loopers. Tevens wordt bij voldoende deelname een personeele loop gehouden over den zelfden afstand. Deze zal aan de Estafette loop voorafgaan. Iedereen, dus ook zij, die niet bij een vereeniging aangesloten zijn, kunnen hieraan deelnemen. Mededeelingen inzake kleedgelegenheid e.a. worden bekend gemaakt in de Heldersche Courant van 7 Januari 1937. De eerste prijs van den Estafetteloop is de Van Hooydonck-beker plus 6 draagmedailles. Verder nog vele prijzen voor beide wed strijden: bekers - medailles en kunstvoor werpen. Daar de estafette zoowel als de personeele een aardige attractie zullen vormen, hopen we dat velen zich als deelnemers zullen aan melden. Voor inlichtingen wendde men zich tot: L. D. de Snayer, Laan 1, Den Helder. ,VV. I 1 niHn"'" I K n: ook als souvenir zijne waarde zal blijven be houden. Het goederenvervoer wordt op 7 Januari geregeld als des Zondags. Op dien dag worden dus alleen aangenomen, vervoerd en afge leverd expres-goederen, 2-wielige motorrij wielen, 3-wielige rijwielen met hulpmotor, perspakjes, fotoplaten, films, enz., aangebracht als expresgoed, alsmede oningeschreven cou ranten als snelgoed. Bestelling van expresgoederen en snel- goederen met spoedbestelling geschiedt slechts voor zoover dit mogelijk is. Geadresseerden kunnen deze zendingen wel afhalen. Staan geld, lig- en magazjjngeld is voor dien dag niet verschuldigd. Voor alle zendingen, waarvan de leverings termijnen niet vóór 7 Januari 1937 afloopen, worden deze met 24 uur verlengd. Correspondentie. J. C. V., Uw ingezonden stuk is van te per soonlijken aard om het te plaatsen. Bovendien heeft het weinig zin om op een artikel van 2 maanden geleden terug te komen. Red. Held. Crt. In de beschrijving van de kaasfabriek „De Onderneming" door den heer Jac. Lap Kz., in ons blad van Dinsdag j.1., is een kleine, doch storende zetfout geslopen. In het artikel wordt gezegd: Toen brak een goede tijd aan voor de fabriek. Het leden tal nam steeds toe, aan losse leveranciers werd veel melk geleverd, enz. Voor het ge spatieerde woordje aan gelieve men door te lezen. In de Heldersche Courant van gisteren lazen we, dat het feestgewaad van de stad bijna gereed is. Zoo ver is men hier evenwel nog niet, wel wordt er overal hard gewerkt. Er is een geweldige hoeveelheid dennengroen vanaf de Staatsbosschen naar Den Burg ge sleept; in de Weststraat heeft men zelfs een laan van dennenboomen gevormd; de lange Warmoesstraat heeft men Dinsdag in den laten avond nog van dennenslingers voorzien. Toen vele personen reeds in bed waren, hoorden ze ladders tegen hun huizen zetten, terwijl men begon te hameren. Bijna zouden we in ons vreedzaam dorp aan inbrekers gaan denken. Ook in de Molenstraat, Weverstraat, Park straat, Gravenstraat en Waalderstraat heeft men reeds eenige versieringen gemaakt. In de Koogerstraat is men o.a. werkzaam aan de Plantsoentjes vóór het huis van den heer Jonker. In de Julianastraat brengt men met sparren en. dennen variatie in de versiering. Ook is men werkzaam aan eerepoorten; in de Gravenstraat komt er een bij het woon huis van den heer Oele, bij de Steenenplaats vormt men een dito, ook de werkzaamheden aan de eerepoort bij het Raadhuis hebben reeds een aanvang genomen, terwijl men er ook één opricht aan het einde der Weststraat. Vooral bij avond levert de versiering thans nog een eigenaardig schouwspel op, nu er nog geen voldoende verlichting is; de straten schijnen nog smaller te zijn geworden dan anders, auto's dienen extra voorzichtig door ons dorp te rijden. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, n.m. 6 u., Ds. Salm. Oosterend, n.m. 7.30 u., Ds. A. W. Kok. Coll. v. em. pred. en pred. wed. Waal, n.m. 7.30 u., Ds. v. 't Hooft. Oudejaarsoverdenking. Extra coll. Den Hoorn, n.m. 7.30 u., Ds. Moen. Extra coll. v. d. Kerkvoogdij. De Cocksdorp, n.m. 8.00 u., Ds. Salm. Koog, n.m. 5.30 u., Ds. v. 't Hooft. Oudejaarsoverdenking. Extra coll. Oudeschild, n.m. 7.30 u., Ds. Scholte. Oudejaarscoll. v. Em. Pred. en Pred. wed. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, n.m. 8 u., Ds. Vis. Extra coll. Oosterend, n.m. 6.30 u., Dr. Vis. Extra coll. Den Hoorn, n.m. 7.30 u., Ds. Smidt. Coll. Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare) n.m. 7.30 u„ Cand. Wouda. Oosterend, n.m. 7.30 u., Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk H. V. Oost er end, n.m. 7.30^., Ds. E. Kok. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg. Geen dienst. Bus naar Den Hoorn. Oosterend, v.m. 10 u., Ds. A. W. Kok. Den Hoorn, v.m. 10 u., Ds. Moen. De Cocksdorp, v.m. 10 u., Ds. Salm. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Geref. Kerk. Den Burg. Geen dienst Oosterend, v.m. 10 u., Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk H. V. Oosterend, v.m. 10.30, Ds. E. C. Kok. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden). stratenmisêre. Over de stratenmisère, wordt menig vuldig geklaagd. En dan ook met recht, het is niet te veel gezegd, dat in dezen het woordje schandaal gebruik wordt. En dit zullen de meesten van de weggebruikers ook met mij eens zijn. Wel wordt er zoo af en toe een eindje straat onder handen genomen, maar zooiets is niet afdoende; terwijl in dusdanige toestand ook nog geschoolde stratenmakers gedaan werk krijgen, volgens zeggen. Het was eerder hoogst noodig, alle straten makers te mobiliseeren. Door alle straten te noemen, welke in ellendigen toestand ver keeren, is niet te doen. De Spoorstraat gaat nu weer gedeeltelijk. Koningstraat laat veel te wenschen over als hoofdstraat. Dan nog niet gesproken van de Hoogstraat, zijstraten van de Sluisdijkstraat, etc. Er zijn er bij, waarin men zich afvraagt heeft hier nu een bombardement plaats ge vonden van uit de lucht, met als speciaal doel de straten, zulke gaten zijn er in. Bij het fietsen door de Hoogstraat is men nood gedwongen de kleine steentjes te berijden, met de kans om bekeurd te worden. Om kort te gaan, het is hoognoodig, bij de eerstvolgende raadsvergadering dit punt eens goed te bespreken en dan tot energieke daden over te gaan. Daarmede zou een ieders belang gediend zijn. Hoogachtend, D. J. DE JONG, p./a. Weststraat 34, Den Helder. I Van bevoegde zijde meldt men ons: De juistheid van de klacht valt niet te ont kennen, het is echter eenvoudiger te schrijven dat energieke daden moeten worden gedaan dan ze te doen. Met alle waardeering voor zijn goede bedoeling moet worden opgemerkt, dat inzender te veel uit het oog verliest, dat met het noodzakelijke herstel van vele straten, zeer groote kapitalen zullen zijn gemoeid. De stedelijke Overheid beraadt zich wat in deze kan worden bereikt. Met ingang van den dag, waarop de Lucht vaartrampenwet ingevolge haar artikel 49 in werking treedt, is o.m. voor den tijd van twee jaar benoemd tot buitengewoon lid (functie van vliegtuigbouwkundige): J. N. Kramer, Officier van den Marine-Stoomvaartdienst der le klasse. OOST-INDIfi. Gepl. aan boord van Hr. Ms. Sumatra de kap.-luit. ter zee P. J. M. Cikot, verwacht uit Nederland. Overgeplaatst: van het Departement der Marine naar den Onderzeedienst de luit. ter zee der 3e kl. jhr. W. C. M. de Jonge van Elle- meet; van Hr. Ms. Java naar Hr. Ms. Suma tra, de luit. ter zee der 2e kl. J. Meerman; van Hr. Ms. Sumatra naar Hr. Ms. Witte de With, de luit. ter zee der le kl. J. van Leeuwen. Overgeplaatst: van Hr. Ms. K XIII naar den Onderzeedienst, de luit. ter zee der 2e kl. A. M. Valkenburg; van Hr Ms. Kortenaer naar de Marinekazerne Oedjoeng, de luit. ter zee der le kl. S. A. L'Honore Naber; van Hr. Ms. K VI naar den Onderzeedienst, de luit. ter zee der 2e kl. B. J. G. Schokking; van Hr. Ms. Su matra naar Hr. Ms. Java de kap.-luit. ter zee J. J A. van Staveren; van Hr. Ms. Java naar Hr. Sumatra, de kap.-luit. ter zee N. A Rost van Tongeren en de luits. ter zee der 3e kl. J. P. Rotgans en H. L. Verniers van der Loeff; van Hr. Ms. Gouden Leeuw naar Hr. Ms. Java de luit. ter zee der le kl. P. Kronenberg; van Hr. Ms. Java naar Hr. Ms Gouden Leeuw, de luit. ter zee der le kl. A. R. F. Immink; van Hr. Ms. Java naar de Marinekazerne Oed joeng, de luit. ter zee der le kl. W. van Lier; van de Marinekazerne Oedjoeng naar Hr. Ms. Java, de luit. ter zee der le kl. J. F. P. Op- wijrda; van Hr. Ms. K XIV naar den Onder zeedienst, de luit. ter zee der 2e kl. G. Koudijs; van Hr. Ms. K X naar Hr. Ms. K XIV, de luit. ter zee der le kl. C. W. Slot en de luit. ter zee der 2e kl. W. J. de Vries; van Hr. Ms. K XV naar den Onderzeedienst, de luit. ter zee der 2e kl. E. H. Vorster; van Hr. Ms. K XI naar Hr. Ms. K XV, de luit. ter zee der le kl. J. W. Ort; van Hr. Ms. K XVI naar Hr. Ms. K XI, de luit. ter zee der 2e kl. A. van Karnebeek; van Hr. Ms. K XIV naar Hr. Ms. K XVI, de luit. ter zee der 2e kl. L. J. Jar- man; van den Onderzeedienst naar Hr. Ms. K XVII, de off. van den M.S.D. der 2e kl. J. B. P. Haanappel; van Hr. Ms. K XVII naar den Onderzeedienst, de off. van den M.S.D der 2e kl. J. Lagerveld en de luit. ter zee der le kl. A. H. I. Kramers; van Hr. Ms. K XVIII naar Hr. Ms. K XVII, de luit, ter zee der le kl. H. Tichelman. Vergund om naar Nederland terug te kee ren, aan den luit. ter zee der 2e kl. T. H. (Ongecorrigeerd.) Milo. geneeskundige dienst. In verband met de afwezigheid uit het Gar nizoen van Donderdag, 31 December 1936, tot 5 Januari 1937 van den Chef van den Genees kundigen Dienst der Landmacht Dr. R. Frans- sen, zal diens dienst als zoodanig worden waargenomen door den officier van gez. der 2e klasse C. J. Doets, Kanaalweg 192. Stoomvaart Mfl. Nederland. Bengkalis, u., pass. 29 Dec. Ouessant. Jan Pietersz. Coen, u., 28 Dec. Gibraltar. Johan de Witt, u., 29 Dec. v. Sabang. Joh. v. Oldebarneveldt, t., 30 Dec. v. Colombo, Poelau Bras, t., 28 Dec. v. Singapore, Tabian, 30 Dec. v. A'dam. Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij. Aurora, 29 Dec. v. Calamata Bacchus pass. 29 Dec. Ouessant. Bennekom, t., 29 Dec. v. Liverpool. Breda, t., 28 Dec. v. Tocopilla. Ceres, 30 Dec. te Bourgas. Costa Rica, u., 27 Dec. te Cura?ao. Hebe 29 Dec. v. Kopenhagen. Mars, 30 Dec. v. Hamburg. Medea, 28 Dec. te New-York. Oberon pass. 29 Dec. Ouessant. Odyseus, 30 Dec. v. A'dam. Orpheus, 30 Dec. te Kopenhagen. Perseus 29 Dec. v. Cadiz. Rhea 29 Dec. v. Bari. Saturnus, 30 Dec. v. Beyrout. Van Rensselaer, u., 28 Dec. te Curacao. Kon. Paketvaart-Maatschappij. Swartenhondt, 28 Dec. v. Singapore. Tasman, 28 Dec. v. Hongkang. Kon. Holl. Lloyd. Amstelland, u., 26 Dec. v. Santos. Zaanland 30 Dec. v. Hamburg. HollandAmerika Ljjn. Burgerdijk 29 Dec. v. New York. Damsterdijk, 27 Dec. te Vancouver. Lochgoil. Veendam, 30 Dec. v. R'dam. Silver JavaPacific Lijn. Silveray, 27 Dec. v. Vancouver. Tosari, 28 Dec. te Batavia. JavaChinaJapan Ltyn. Tjisadane, 29 Dec. v. Macassar. JavaNew-York lijn. Kota Tjandi, 27 Dec. te Hampton Rds. Stentor, 27 Dec. te Boston. Tawali, 29 Dec. v. Singapore. Troilus, 29 Dec. v. Sabang. Stoomvaart Mjj. Oceaan. Eurylochus, 28 Dec. te Belawan. Eurymedon 30 Dec. te Amsterdam. Peisander, pass. 29 Dec. Prawle Point. Polyphemus, 29 Dec. te Suez. Phrontis, 30 Dec. te Marseille. Rotterdamsche Lloyd. Blitar, t., pass. 30 Dec. Perim. Dempo 30 Dec. v. Batavia. Garoet, u., pass. 30 Dec. Perim. Kota Pinang, t., 29 Dec. v. Marseille. Sibajak, t., 29 Dec. van Marseille. HollandAfrika Lijn. Boschfontein 30 Dec. v. Rotterdam. Heemskerk, t., pass. 30 Dec. Vlissingen. Jagersfontein, t., 28 Dec. v. Dakar. Emzetco Lijn. Jonge Anthony 29 Dec. v. Algiers. Jonge Elisabeth 29 Dec. v. Valencia. Jonge Jacobus pass. 30 Dec. Gibraltar. Jonge Johanna pass. 30 Dec. Gibraltar. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen de Ned. motorschoener „Gariba". Aangekomen van Harlingen en vertrokken mar Londen de Ned. motorschoener „Holland". 30 Dec. 1936. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen de Ned. motorschoener „Wilhelmina" (inklaring). Den Helder, 30 Dec. 1936. Gemeentelijke Vischafslag. Aangebracht door korders: P- kg Tongen Slips Tarbot Schol le soort Schol 2e soort Schar Wijting Door garnalenvisschers Gekookte garnalen 0.92.—0.88 0.86—0.82 0.82 9.00—7.50 4.80—4.30 3.20—2.50 1.20—0.90 p. kg 0.15 daar speelt de bekende „Weigel Muller Band" in de gezellig gedempt verlichte zaal. J ENT*EE j burgeR

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6