Texel in 1936» Donderdag 31 December 1936 Heldersche Courant Glorine bleekt witter De Marinewerf in 1936 De Marine-Luchtvaart dienst in 1936* Zet het oude jaar uit met een abonnement op de Heldersche Courant. U blijft dan op de beste en snelste wijze op de hoogte niet alleen met alle gebeurtenissen uit Uw eigen omgeving, maar ook met die uit het binnen- en buitenland. Al zal ook ditmaal het verslag over het afgeloopen jaar verre van rooskleurig zijn en is 1935 voor Texel nog lang geen voorspoedig jaar en zelfs geen goed jaar geweest, toch valt niet te ontkennen, dat in enkele bronnen van inkomsten eenige, zij het ook geringe verbe tering valt te constateeren, vooral in de tweede helft van het jaar. Dezen keer kunnen we dus voor het eerst na vele jaren weer eens zeg gen: „het jaar 1936 was beter dan zijn voorgangers". Moge het nu in steeds stijgende lijn zoo voortgaan en er in de komende jaren opbloei in alle bedrijven zijn. Bevolking. De bevolking van Texel bereikte een onge kende hoogte Reeds vele jaren hoopte men, dat zij boven de 8000 zou stijgen, doch tot heden werd dit aantal nooit bereikt. Thans echter, nu het aantal inwoners, dat 1 Jan. 7981 bedroeg, dit jaar met 72 steeg, kunnen we mededeelen, dat we de 8000 reeds ver te boven zijn en Texel 8053 inwoners telt. Van eenige hulde voor de 8000ste inwoner(ster) is echter geen sprake geweest. Het feit is ge heel onopgemerkt voorbijgegaan. Gemeentebestuur. In het bestuur dezer gemeente kwam geen enkele wijziging. De Raad kwam 9 keer in vergadering bijeen en wel: 25 Januari, 9 April, 8 Mei, 27 Juni, 24 Juli, 10 September, 9 October, 4 December en 11 December. Vooral met het oog op het ernstige vraag stuk der werkeloosheid, was de grootste zorg van het gemeentebestuur om financieel de eindjes aan elkaar te knoopen. Belangrijke be sluiten moesten worden genomen en tot uit voering van groote werken worden besloten ten einde de werkloozen van arbeid te voor zien. De Gemeente-rekening over 1935 kon in de vergadering van 12 September voorloopig worden vastgesteld, sluitend met een batig slot voor den gewonen dienst van 5830.18 en voor den kapitaaldienst van 15198.47. Teneinde de rekening 1936 te doen sluiten moesten tal van bezuinigingen worden inge voerd en zoo de rekening 1936 zal sluiten met een batig slot, zal dit stellig niet groot zijn. 25 Januari nam de Raad het besluit tot invoering van een „Vermakelijkheidsbelas ting". De opcenten op de Gemeentefondsbelas ting werden in de vergadering van 9 April gesteld op 75. Den 24en Juli werd een nieuwe verordening vastgesteld op de heffing van het schoolgeld. In de raadsvergadering van 9 Oct. werd de gemeente-begrooting voor 1937 aangeboden en 11 Dec. vastgesteld. Hierop zou, niettegen staande de zoo scherp mogelijke raming der posten een tekort ontstaan van 7000.Tot dekking van dit tekort werd 11 Dec. besloten de opcenten op de Personeele belasting te ver- hoogen met 25 en tot invoering van een rioolbelasting. Op deze wijze gelukte het de Begrooting 1937 sluitend te maken. Texelsche Electriciteit Maatschappij. De uitkomsten van bovengenoemde Maat schappij, waarvan de gemeente Texel bijna de eenige aandeelhoudster is, waren vorig jaar buitengewoon gunstig. De bruto-winst van de rekening 1935, die in de Raadsvergadering van 23 Juli werd goedgekeurd, bedroeg 48047.55. Den 8 Mei hechtte de Raad goedkeuring aan het besluit van het bestuur van de T.E.M. tot belangrijke verlaging van de tarieven voor stroomlevering en een vermindering van 2000.— per jaar der vergoeding voor straat verlichting. Een en ander zal een mindere op brengst geven van 16000. In dezelfde vergadering werd aan het tech nisch lid van den Raad van Commissarissen van de T.E.M., den heer Ir. Bruins, een hono rarium toegekend van 280.per jaar. Werkloozenzorg. De werkloosheid was ook dit jaar nog zeer groot, vooral in het voorjaar. Tot voorziening in de behoefte aan werk heeft het gemeente bestuur verschillende besluiten moeten nemen o.a. werd 9 Januari besloten tot aanleggen van een nieuwen inlegdijk aan Texels Noord oostpunt. Den 9 April werd besloten tot ver breeding van den weg tusschen Den Haag en de Staatsbosschen en tot het laten uitvoeren van tochtslooten-verbeteringen voor het wa terschap „De Dertig Gemeenschappelijke Pol ders", 10 September nam de Raad het besluit belangrijke werken n.b. de R.K. te Oudeschild door de werkloozen te laten verrichten. Een groot deel dezer werken is nog niet uitge voerd. Den 8sten Mei werd op aandringen van den Min. van Soc. Zaken voor Texel een steun regeling ingevoerd voor werkloozen. Van de post „werkverschaffing" werd een bedrag van 20.000 overgebracht naar een post „Steun regeling". Op 13 December waren bij de arbeidsbemid deling ingeschreven 552 personen, (vorig jaar omstreeks denzelfden tijd 620)Hiervan waren bij de werkverschaffing ingedeeld 447 (vorig jaar 470). De uitgaven voor de werkverschaffing be naderen die van vorig jaar. In het voorjaar was de werkloosheid zeer groot, doch in het najaar aanmerkelijk minder dan in 1935, zoo dat het gemeentebestuur den toestand iets hoopvoller gaat inzien. Kerkelijk Leven. Den 20 September werd Ds. E. Kok beves tigd tot predikant bij de Geref. Kerk H.V. te Oosterend. Overigens kwam in de leiding der verschillende kerken op Texel geen verande ring. 12 Maart werd te Den Burg het eerste ge bouw voor het Leger des Heils geopend me. een plechtige Godsdienstoefening. 13 en 14 Mei bracht Z.H. Exc, den Bis schop van Haarlem zijn vijfjaarlyksch bezoek aan Texel en werd daarbij op gebruikelijke wijze ingehaald en uitgeleide gedaan door een eerewacht van ruiters. Den lsten Juni werd in de duinvallei te De Koog de 24ste zendingsdag gehouden. 7 Juni haalde een eerewacht van fietsenden den Neomist C. Graaf in, die 8 Juni in de R.K. Kerk te Den Burg zijn eerste plechtige H. Mis opdroeg. 15 Augustus. Kapelaan Van Schijndel van Den Burg werd verplaatst naar Beverwijk en in diens plaats te Den Burg aangesteld de Eerw. Heer Kap. Grend. 30 Aug. De eerw heer Berger, Cand. bij de Geref. Kerk te Oosterend, neemt wegens vertrek afscheid van zijn gemeente te Oos terend en Den Burg. 6 November. Ds. A. Vis, Doopsgezind pre dikant te Burg-Waal en Oosterend promo veert te Amsterdam tot Doctor in de Theo logie. Landbouw en VeeteJt. Veeteelt. Van de goede uitkomsten van dit bedrijf hangt voor een groot deel de welvaart van ons eiland af. In het begin van het jaar werden de schapenhouders zeer verontrust, toen op een paar boerderijen de gevreesde „Schapenschurft" was uitgebroken. Dank zij zeer ernstige en afdoende maatregelen werd deze ziekte tot een paar boerderijen beperkt en wist men bij latere gevallen uitbreiding eveneens te voorkomen. Over het algemeen was de schapenhouderij vrij wat beter dan in 1935, hoewel nog in geen enkel opzicht van een goed paar voor dit be drijf kan worden gesproken. De lammeren- prijzen waren gemiddeld 3.50 per stuk hoo- ger dan vorig jaar. De aanvoer en prijzen op de zes groote voorjaars lammerenmarkten waren: 18 Mei 4287 lammeren prijzen 7.5011.25. 25 6833 6.50—10.50 2 Juni 4869 6.009.00 8 4231 6.50— 9.50 15 2583 6.00— 7.50 22 2461 5.00— 7.50 In 1935 waren totaal aangevoerd op deze markten: 23165 lammeren, de prijzen bedroe gen toen van 3.50 tot 7. Voor oude schapen betaalde men in 1936 eveneens gemiddeld 2 gulden meer per stuk, terwijl de wolprijzen belangrijk stegen. In 1935 bracht de wol ten hoogste 55 cent per kg op en dit jaar liepen de prijzen op tot 1. Ook de uitkomsten van de rundveehouderij waren beter, de weiderij leverde gunstiger resultaten op, terwijl de gemiddelde melkprijs, die vorig jaar 3% bedroeg, thans tot boven 4 cent is gestegen. De varkenshouderij was door de hooge voederprijzen niet best te noe men. Een tegenvaller was het, dat door de aan houdende regens in Juli aan de hooioogst groote schade werd. veroorzaakt,, en ook,, dat de voederprijzen hooger waren. Over het alge meen waren de resultaten toch vrij wat beter. 7 September werd een uitstekend geslaag de fokveedag gehouden, waarop de bloem van Texels wolveestapel werd aangevoerd. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana stelden medailles en T.E.S.0. een wisselbeker be schikbaar. Bloembollen. Ook hiervan waren de uitkom sten beter te noemen, vooral de Dubb. v. Sion's waren veel beter in prijs; aanvankelijk was men van meening, dat ook de Golden Spur's, die met de Dubb. v. Sion's de op Texel meest geteelde bollen zijn veel hooger in prijs zouden stijgen. Dit viel echter tegen, de prijzen waren evenwel toch iets beter dan vorig jaar. Granen. Tarwe. Als gevolg van de slechte weersgesteldheid, vooral in het begin van Juli, was de opbrengst van de meeste bebouwde akkers veel minder. Haalde men in 1935 van 1 ha ongeveer 55 hl tarwe, thans kon men slechts even meer dan 40 hl hiervan oogsten. De prijzen waren ongeveer gelijk aan vorig jaar. De regeeringstoeslag was 1 gulden min der. R o g g e. De opbrengst hiervan was even eens lager dan in 1935. Haver. Deze teelt was verreweg de beste. De opbrengst was niet minder dan vorig jaar, meestal zelfs iets hooger. S t r o o. De strooprrjzen waren hoog en er was veel vraag. Thans wordt betaald 8 gulden per 1000 kg, terwijl vorig jaar slechts 4 gul den werd betaald. Eieren. De Texelsche Eierenveiling over het jaar 1936. De prijzen der eieren waren over het jaar 1936 gemiddeld ruim 41 cent per honderd stuks hooger dan over het jaar 1935. Deze verhooging van prijs wil hiermede niet zeggen dat de toestand voor onze pluim veehouders beter is geworden. Integendeel, ge zien de sterk verhoogde prijzen van de gra nen, alsook van de andere grondstoffen be- noodigd voor het ochtendvoeder is de toestand inplaats van rooskleuriger nog veel slechter geworden. Vooral de laatste paar weken ge ven sterk verlaagde prijzen te zien tegenover het vorige jaar in dezelfde periode. Onze aanvoer bedroeg tot en met 21 De cember in totaal 2.933.456 stuks. De aanvoer over 1935 bedroeg in totaal 3.469.975 stuks. Door de slechte uitkomsten lijkt het wel of op Texel de pluimveehouders er meer toe over gaan om hun bedrijven in te krimpen. De financieele resultaten over het afgeloo pen jaar zijn voor onze vereeniging, gezien de vele moeilijkheden, niet ongunstig. De toestand onzer vereeniging mag als ge zond worden beschouwd. Visscherij. Over de visscherij valt voor Texel al heel weinig goeds te vermelden. De drooglegging van de Zuiderzee is voor de visschersbevolking van Texel funest geweest, waardoor bijna geen enkele tak van dit eens op Texel zoo bloeiend bedrijf, meer loonend is. Een des kundige op dit gebied verstrekte ons hier over welwillend de volgende inlichtingen: Paling. De vangst van deze visch is zeer slecht. Hoewel weinig voorspeld kan worden wat of de toekomst zal brengen, is men toch algemeen van oordeel, dat na de afsluiting van de Zuiderzee, de palingvangst geen enkel perspectief meer biedt. Steegras. Zoowel het maaien als het vis- schen hiervan behooren tot het verleden. Al wordt dikwijls verondersteld, dat een ziekte in het zeegras hiervan de schuld is, de oor zaak zal wel hierin liggen, dat door de sterke vloeden de vruchtbare en noodzakelijke groei- of teeltlaag is verdwenen. Hoogstwaarschijn lijk zal hier wel zelden zeegras meer worden gezien, hetgeen voor Texel een groote ramp beteekent. Haring en Geep. De uitkomsten van de vangst op haring en geep waren zoo slecht dat het visschen hierop wel spoedig geheel ge ëindigd zal zijn. Garnalen. De contigenteering is voldoen de voor een behoorlijke broodwinning. Geluk kig zijn in de laatste helft van het jaar veel garnalen gevangen, die voor de drogerij be stemd waren. Dit laatste gaf de garnalen- viscsherij nog tamelijk veel voordeel, zoodat het een met het andere toch nog gunstige resultaten opleverden. Wulken. Gedurende het eerste kwartaal van het afgeloopen jaar werd door Brussel weinig afgenomen, terwijl de prijzen laag waren, in het laatste kwartaal zijn de wulken gevischt en verkocht onder een door ae regee ring vastgestelden minimum prijs. Door het stormachtige weer van het najaar was de aan voer echter gering. De uitkomsten waren dan ook onbevredigend. Middenstand. De middenstand leed nog steeds onder den slechten economischen toestand, waardoor zoo wel landbouwers als arbeiders niet in dier voege kunnen koopen als voor dezen stand noodzakelijk zou zijn. Alleen gedurende de Baleroweek, door den Middenstand georgani seerd en die juist samenviel met den val van de gulden, maakten vele middenstanders goede zaken, doch verder heerschte over het algemeen slapte in de meeste Middenstands- bedrijven. Onderwijs. Den 9 Februari trof Texel een gevoelige slag door het overlijden op 52-jarigen leeftijd van den heer H. Klimp, den sympathieken directeur van de Lagere Landbouwschool te Den Burg. Den 23 April werd de heer E. v. d. Ban te Reewijk benoemd tot directeur aan de L. Landbouwschool. 27 Mei nam mej. J. Kikkert, onderwijzeres aan de O.L. school te Zuid-Eierland, wegens huwelijk afscheid van hare leerlingen. Den 27 Juni werd tot onderwijzeres te Zuid-Eier land benoemd: nej. P. v. d. Berg te Haarlem. 27 Juni werd aan den heer J. Mak, onder- 'wijzèr aan dè O.L. school te De Koog, na een 40-jarigen diensttijd eervol ontslag verleend, in dezelfde vergadering besloot de Raad dezer gemeente de betrekking van vakonderwijzeres aan deze school op te heffen en aan mej. J. Maas als zoodanig ontslag te geven. 24 Juli werd aan den heer J. P. Rond, ont slag verleend als hoofd der school te De Koog, en benoemd tot onderwijzeres te de Koog mej. C. M. Mulders te Baarland. Op den zelfden datum benoemde de Raad tot onder wijzeres te De Cocksdorp mej. C. H. L. Grolle. Begin October werd de heer Zuidema, hoofd der school te Oosterend, als zoodanig over geplaatst naar de Koog. Dee vacature te Oosterend is nog steeds geen ander hoofd benoemd. Vreemdelingenverkeer. Het groote vreemdelingenverkeer was voor Texel opnieuw een steunpilaar in deze moei lijke tijden. Vele ingezetenen, die door de slechte bedrijfsuitkomsten hun inkomsten tot een minimum bedrag zagen beperkt, konden deze, dank zij het drukke vreemdelingenver keer nog op de een of andere wijze zoodanig opvoeren dat zij zich wisten staande te hou den. Het bezoek aan Texel, hoewel iets minder dan in 1935 was nog zeer groot. Met de Pink sterdagen werden door de booten van T.E.S.O. vervoerd van Zaterdag vóór Pinksteren tot en met den Tweeden Pinksterdag: 2923 per sonen, 889 rijwielen, 49 auto's en 22 motoren. In 1935 waren deze getallen: 3148 personen, 1128 rijwielen, 61 auto's en 72 motoren. Als gevolg van de zeer ongunstige weersge steldheid in den voorzomer begon de groote toeloop van gasten dit jaar zeer laat en kon men eerst in Augustus spreken van het „Hoogseizoen". In de maanden Juli en Augustus werden door de booten van T.E.S.O. van en naar Texel vervoerd: 53797 personen. In 1935 was dit aan. tal 665 hooger. Door den slechten Nazomer eindigde 't bad seizoen vroeger dan andere jaren. T.E.S.O. De vruchten van het drukke vreemdelingenverkeer plukte weer in de eer ste plaats de N.V. Tex. Eig. Stoomb. On- dernem., die van haar kant Texel weer bij stond met het verleenen van subsidie voor de uitvoering van verschillende werken ter be vordering van het vreemdelingenverkeer, zoo als het aanleggen en verbeteren van wegen en fietspaden, welke werken de gemeente anders niet had kunnen laten uitvoeren. Het winstsaldo van T.E.S.O. bedroeg, vol gens de in de jaarvergadering van 6 Maart van aandeelhouders overlegde rekening 16.261.99 (vorig jaar was dit 17.768.52). De aan T.E.S.O. toebehoorende Jeugdherberg Panorama werd verkocht aan de N.V. Mij. v. Jeugdherbergen, te Amsterdam. Storm en Hoogwater. Storm. Bij de zware stormen, die in het najaar ons land teisterden, strandde bij de Texelsche kusten geen enkel schip, de red dingbooten hebben geen enkele maal behoe ven uit te varen voor de redding van schip breukelingen. Hoog water. Bij de zware stormen, die in het najaar ons land teisterden, strandde bjj de Texelsche kusten geen enkel schip, de red dingbooten hebben geen enkele maal behoeven uit te varen voor de redding van schipbreuke lingen. Hoog water. Bij verschillende stormgetijden steeg het water meermalen verontrustbarend tegen de Texelsche duinen en dijken. De boot- dienst TexelDen Helder moest zelfs eenige diensten achterwege laten als gevolg van den hoogen waterstand Den lsten December steeg het water zoo hoog als hier in geen 40 jaren was geregis treerd. Deze stormvloed was noodlottig voor den dyk van den polder „De Eendracht", waarin niet minder dan 28 groote gaten sloe gen en die dreigde te bezwijken. Na een ang- stigen nacht, waarin met bovenmenschelijke krachten werd gewerkt, wist men echter den dijk voor doorbraak te behoeden. Thans wordt den dijk daar zoodanig hersteld, dat men voorloopig geen doorbraak behoeft te vreezen. Sport. Vorig jaar konden wij in ons jaaroverzicht van Texel spreken van bloei in bijna alle takken van sport; in 1936 is dit evenwel geensgins meer het geval geweest, wel staat de voetbalsport op alle dorpen nog volop in de belangstelling, is de zwemsport in een geheel andere baan geleid en maakt de gymnastiek- vereeniging „Texel" een sterke bloeiperiode mee, doch daar tegenover staat, dat de Texel sche Korfbalbond zoo langzamerhand den weg gaat van reeds zoo vele vereenigingen hier, men hoort er niets meer van, terwijl de korf balclubs op de verschillende dorpen van Texel evenmin teekenen van leven geven De oorzaak hiervan moet worden gezocht in de geringe belangstelling van het publiek voor deze sport, waardoor de finantiëele offers voor de korfballers te hoog worden. De tweede tak van sport, die een slapend bestaan lijdt, is de paardensport; wel zijn er in onze gemeente verschillende zeer goede rui ters en enkele niet minder goede amazone's, doch geoefend wordt er niet meer en de van ouds bekende Paardensportdagen bleven in het afgeloopen jaar achterwege. Gebloeid heeft, zooals we reeds hierboven mededeelden, de gymnastiek - vereeniging „Texel". Het aantal leden is gestegen, vooral de damesafdeeling mocht zich in grooten bloei verheugen. Bekwame leiders geven zich be langeloos voor hun moeilijk werk. De zeer goede uitvoeringen in het voorjaar en ook de sportdemostraties bij verschillende feestelijk heden bewezen wel, dat de gymnastiek hier op hoog peil staat. Het sportfeest, dat hier dezen zomer in samenwerking met O.K.K. van Den Helder is gegeven, beloofde veel, doch is helaas ten deele mislukt door het bizonder ongunstige weer. Gebloeid heeft ook in hooge mate de voet balsport. In het voorjaar stond de kans voor Texel I, de sterkste club in onze gemeente', buitengewoon gunstig voor het kampioen schap,die ten slottp op neutraal terrein te Den Helder tegen Alkmaar I verloren ging. Dit seizoen staan de kansen voor de Texelsche clubs weder goed. Ongeslagen kampioen in de 4e klasse G N.H.V.B. werden reeds de Texel sche Boys door hun 42 overwinning op Texel III. De kans op het kampioenschap staat voor Texel I, na de jongste ovewinning op B.K.C. eveneens zeer gunstig, temeer daar N. Niedorp verloren heeft te Oud-Karspel. Cocksdorp kan ook moeilijk het kampioen schap in de derde klasse F K.N.V.B. ontgaan; terwijl Oosterend wel nummer twee zal wor den in de vierde klasse G. Texel II en Oudeschild maken het niet zoo goed dit jaar. Op den Tweeden Pinksterdag werd door de Texelsche Boys met eenige plechtigheid een prachtig nieuw sportveld in gebruik genomen aan den Hollewalsweg. De Zwemsport is door de benoeming van een zwemmeester aan de Schans in een nieuw stadium gekomen, aan vele leden kon reeds een zwemdiploma worden uitgereikt. De zwem- vereeniging gaat sterk vooruit, het aantal leden is zeer gestegen, terwijl het bestuur groote plannen heeft voor de toekomst. Dammen. De Texelsche damclub bloeit dezen winter zeer; althar.s het ledenaantal neemt sterk toe. En dat op dit gebied nog steeds goede krachten wonen, bewees wel de voor enkele dagen behaalde overwinning in den bekerwedstrijd tegen de Heldersche Dam club. Branden. Vlammen verteerden meerdere Texelsche boerderijen, waardoor veel verdween, wat in ons Texelsche landschap zoo uitnemend paste en wat niet meer vervangen kan worden In den nacht van 14 Mei brandde nabij De Waal de typische Texelsche boerderij, bewoond door den heer A S. Kikkert, eigendom van den heer C. Keyser, af. 9 September werd de fraaie boerenhofstede „Katwijk", in den Prins Hendrikpolder, bijna geheel door brand verwoest. Ook ging hierbij een groot deel van den oogst verloren. 19 September ging te Harkebuurt, nabij Oosterend de Texelsche boerderij, toebehoo rende aan den heer J. A. Dros te Alkmaar, en bewoond door den heer P. Breen, geheel door brand verloren. 12 October verteerden de vlammen de schil derachtige boerderij in de Laagte, die toebe hoorde aan den heer Kruijtbosch te Den Haag en bewoond werd. door de familie Geertsma. Al deze boerderijen brandden af door onbe kende oorzaak. Diversen. Aan het slot van dit verslag, rest ons nog in herinnering te brengen, een uitstekend ge slaagd concours van den bond van Chr. Fan- faracorpsen, dat met Hemelvaartsdag te Den Burg gehouden werd, en een fraaie en interes sante tentoonstelling van oud-Texelsche Pla ten in het „Glazen paleis" te Den Burg, dezen zomer gehouden en die den 3 Juli door Mr. A. F. Kamp, burgemeester van Texel, werd geopend. „Schijnt de ion dan. Josepne, Feller op jouw bleekveld soms 7" „Nee", zegt trotsch Ma Josepne. ,,'k bleek hun kleertjes met Glorine Daar kan geen zon en geen gras- bleek tegen op! Glorine is zoo zuiver, dat ze bleekt zonder het goed aan te tasten. De prijs is slechts 16 cent, voldoende voor 5 flinke wasschen. Neern geen risico met goedkoope bleek middelen. Vraag steeds Glorine het wondermiddel. HANDELSONDERNEMING EM KA APELDOORN De aan den Chef der Afdeeling Arsenaal toegevoegde Officier M.S.D. Ie kl. werd 1 Januari 1936 vervangen door diens rang- genoot A. Pezie, terwijl de Luitenant ter zee le kl. S. Visser als Chef der Pyrotech- nische werkplaats 2 Maart 1936 werd vervan gen door den Luit. ter zee 2e kl. F. van den Blink. De Luit. ter zee le kl. S. Visser werd belast met de functie van Officier der Artil lerie, in plaats van Luit. ter zee le kl. F. J. v. d. Poll, die geplaatst werd bij den afbouw van Hr. Ms. „De Ruijter". De Luit. ter zee le kl. A. D. A. Peereboom Voller werd 14 Januari 1936 ter beschikking gesteld en als Officier van Politie opgevolgd door den Luit. ter zee 2e kl. A. C. van Versen- daal, die op 4 Mei 1936 werd vervangen door Kapitein der Mariniers F. C. W. Michaelis. De Kapitein ter zee tit. J. A. Kruys werd 7 Mei 1936 als Chef der Afdeeling Arsenaal vervangen door den Kapitein-Luit. ter zee A. G. Vromans. Aan den Hoofdofficier M.S.D. 2e kl. J. H. Klingen werd 6 Juli 1936 eervol ontslag ver leend; hij werd bevorderd tot Hoofdofficier M.S.D. le kl. titulair en vervangen door den Hoofdofficier M.S.D. 2e kl. W. Morée. De ingenieur der Marine, Ir. K. de Munter, werd 1 September 1936 overgeplaatst naar het Departement van Defensie. Aan de schepen en vaartuigen der Marine, van het Loodswezen, de Betonning en Verlich ting en vaartuigen ressorteerdende onder den Rijksvaartuigendienst, werden diverse herstel lingen uitgevoerd. Bovendien werd een nieuwe Koningssloep aangebouwd benevens diverse sloepen voor Hr. Ms. „De Ruijter". In verband met de noodzakelijke eischen, welke in de eerste plaats in Ned.-Indië aan den Marine Luchtvaart Dienst gesteld worden, moesten alhier de verschillende opleidingen tot vlieger, waarnemer, mitrailleurschutter, vlieg tuigmaker, enz., met kracht worden aange pakt. 1936 gaf dan ook, zoowel voor wat de offi cieren- en onderofficieren-vlieger betreft, als voor de luitenants ter zee en onderofficieren uit de verschillende dienstvakken, grootere aantallen in opleiding te zien. Eveneens was dit het geval met de mitrail- leurschutters. Van de vliegtuigmakers waren 55 leerlingen in opleiding tot vliegtuigmakersmaat en 13 viiegtuigmakersmaat tot korporaal-vliegtuig maker. Eén leerling-onderofficier-vlieger kwam ten gevolge van een noodlottige val om het leven. Wat het materieel betreft, werden aan het einde van dit jaar een serie van 6 nieuwe overgangs-lesvliegtuigen (Koolhoven F.K. 51) op De Kooy ontvangen. Verder werd 1 CXI- W.-catapult-vliegtuig afgeleverd, terwijl van dit type nog een serie in aanbouw is. 6 T.IV zware bommenwerpers werden voor Indië afgeleverd, terwijl sindsdien nog een aantal hiervan in afbouw is. Ook groote zee-afstandverkenners-bommen werpers zijn in serie in aanbouw. De Mok bleef verder ook dit jaar gedurende alle maanden van het jaar in dienst, hetgeen in verband met de vergroote opleidingen, vele proefnemingen en vele gecombineerde oefenin gen met de vloot, noodzakelijk was. IftW*

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7