Wat zal 1937 brengen? Moderevue De Koningin modespionnage Vierde blad der yoÖR DE SNEEUWSPORT Een buiten gewoon aardig ski-costuum bestaande uit een bruin wollen broek en gele jagers jas. VOORSPELLINGEN VAN FRAN- SCHE HELDERZIENDEN. ED- WARD, DICTATOR VAN ENGE LAND? PARIJS, December 1936. De twee meest beroemde helderzienden van Frankrijk hebben hun voorspellingen voor het komend jaar medegedeeld, welke veelvuldig met elkaar in overeenstemming zijn en in ieder geval een zeer bewogen jaar doen verwachten! DUITSCHE AANVAL TEGEN RUSLAND? Geneviève Zapffel, voornaamste medewerk ster van de Spiritistische Centrale, die in dit jaar door haar juiste voorspellingen in zake den Abessijnschcn oorlog, de bezetting van het Rijnland en de gebeurtenissen in Spanje een groot opzien baarde, uitte zich als volgt: „De Spaansche burgeroorlog zal in het komend jaar niet worden beëindigd; inte gendeel, vele andere landen zullen zich er in mengen, en groote scharen vrijwilligers zullen er aan deelnemen. België zal een nieuw, smartelijk verlies lijden; in Italië zal een ernstige terugslag komen. Ik zie Mussolini in een leege ruimte staan. Hij is slecht ingelicht en zal zijn maatregelen be treuren. Het Duitsche leger trekt op. Het ziet er naar uit, alsof het Rusland omsin gelt. Edward, die Engeland zoo juist heeft verlaten, zal eerder terug komen, dan men meent en wel als dictator! Zijn terugkeer zal juist op den goeden tijd plaats vinden, om een document te vernietigen, dat Frankrijk moest onderteekenen en ■waarvan het de strekking niet ge heel begrijpt. Wij mogen geen ver drag met Engeland sluiten. In Frankrijk zal het er rumoerig aan toe gaan. In de Kamer zal bloed vloeien en de Parijsche straten zullen zich eveneens rood kleuren. Frankrijk zal een nieuwe stan daard krijgen en een jonge man, een zeer jonge man, zal naar de macht grijpen, zoo dat de geheele wereld hierover in stomme verwondering zal staan. Hij zal echter han dig genoeg zijn, zich geen titel te verschaf fen. Verder zal in Frankrijk hongersnood uitbreken, omdat de toevoer van brood zal zijn afgesneden. Tenslotte zullen Frankrijk en Engeland over een halve eeuw niet meer bestaan" OORLOG TUSSCHEN JAPAN EN RUSLAND? De bekende zieneres Madame Fraya, ver klaart: „Ik zie een slecht jaar komen voor het Verre Oosten. Epidemies, oorlogen en moorden, zullen de aandacht van de ge heele wereld trekken. Met China als strijdtooneel kan er een oorlog tusschen Rusland en Japan uitbreken, welke het gevolg zal zijn van een reeks moordaanslagen in China en Japan en die de macht van Japan ernstig zal beknotten. Amerika zie ik niet als oorlogvoerende natie. Toch zal het ernstige voorbereidingen tref fen en zijn geheele vloot mobiliseeren, deze naar den Pacifiek zenden, waar Hinalla en Arnotulu als vlootbasis zullen dienst doen. Door alle gebeurtenissen in het Verre Oosten zullen alle Aziatische mogendheden ernstig worden verzwakt en het ,Gele Gevaar" voor Europa kleiner worden. Amerika en Engeland zullen zich in een op bloei kunnen verheugen. In Amerika zal Roosevelt, wiens populariteit haar hoogte punt zal bereiken, een vermeerdering der welvaart tot stand brengen en Engeland zal zich, ondanks bepaalde binnenlandsche moeilijkheden, zoowel in financieel als poli tiek opzicht, in gunstiger toestand bevinden. De nieuwe koning, van een rustig en trouw, van ieder risico afkeerig karakter, zal het rijk in veilige haven sturen. Daarentegen is de politieke loopbaan van den Hertog van Wind- sor geenszins beëindigd; veeleer is hij geroepen om een gewichtige rol te spelen, als het lot van het rijk ern stig op het spel staat. Zijn romanti sche affaire met Mrs. Simpson zal slechts enkele jaren duren. Overigens was deze kwestie niet de eenige aan leiding tot de aftreding van Edward; ook zijn ongeduld en de ergernis over de langzame, zwaarwichtige methoden der politici, aartsbisschop pen en andere autoriteiten waren een voorname factor bij zijn overwe gingen. Verder zie ik dat Franco Madrid verovert. Maar de Spaansche burgeroorlog zal nog lang lang, voornamelijk van de door de massa moorden en wreedheden te voorschijn geroe pen haat tusschen de partijen. Ook de gods dienstige factor zal een belangrijke rol spe len. Na de verovering van Madrid zal echter de buitenlandsche inmenging verminderen. ONRUST IN FRANKRIJK? Voor Frankrijk voorspel ik voor de komen de maanden den val van het Kabinet en de uitroeping van een militaire dictatuur. Sta kingen en fabrieksbezettingen zullen voort duren, ook zullen er onlusten komen, maar beslist geen revolutie! Engeland zal in 1937 de beste vriend van Frankrijk worden en dit voor den hebzucht van andere landen beschermen. Ik zie in het komende jaar geen Europeeschen oorlog, ofschoon er aanleidingen te over zullen zijn. In het algemeen zullen in 1937 bijzonder veel rampen, ongelukken en moordaanslagen plaats vinden en de volken, speciaal in Euro pa, zullen in de hoogste, zenuwachtigste spanning leven. Deze onrust zal ook in dit daarop volgend jaar aanhouden. Eerst in 1939 zal de rust weerkeeren". Claire Vervier, een der be kendste modekunstenaressen, die herhaaldelijk wegens modespion nage voor de rechtbank gedaagd werd is met een Amerikaanschen millionnair in het huwelijk ge treden. De vader v. Claire Vervier, waardeerde het niet bijzonder, dat zijn dochtertje veel aanleg voor teekenen had. Dergelijke onzin moest maar eens uit zijn. Toen het meisje van de lagere school kwam, mocht zij ook niet een teekenopleiding genieten, maar werd zij op een confectieatelier ondergebracht. Toch zou blijken, dat dit voor Claire, die in het geheel geen ambitie had haar leven lang naaister te zijn, de eerste stap op weg naar roem zou zijn. Spoedig bleek dat het meisje over een ver bluffend goede smaak beschikte en dat zij, hetgeen nog meer waard was, buitengewoon aardige ideeën had, die in ieder geval een gevolg hadden, dat haar werkgeefster weldra welgesteld werd. De bizarste invallen bleken, wanneer zij volgens Claire Verviers eischen werden uitgevoerd bevallige kleedingstukken te zijn, die bij de rijke en elegante klanten zeer in den smaak vielen. Een jurk, een cape een avondtoilet a la Vervier speelden in de droomen der rijke Parisiennes een groote rol. Op achttienjarige leeftijd heeft Claire Vervier niet alleen een groote kring bewon deraarsters om zich, maar heeft zij ook toe gang tot de beste kringen van Parijs. Maar dan treft haar het ergste noodlot, dat men zich voor een scheppende geest den ken kan. Haar creatieve gave verdwijnt. Nauwelijks aan het begin van haar carrière moet Claire constateeren, dat zij geen ideeën meer heeft. Een tijdlang tracht zij nog te forceeren, maar dit lukt vanzelfsprekend niet. Dan berust zij in dit noodlottige feit, hetgeen niet zeggen wil, dat zij nu ook uit de modewereld voor goed verdwijnt. Zij legt zich nu geheel toe op het copieeren. Het spreekt vanzelf, dat zij door haar talrijke relaties toe gang heeft tot alle groote modehui zen. Bij haar spionnage wordt zij bi zonder gesteund, door haar enorm geheugen, dat haar in staat stelt ieder detail te onthouden alsof zij de modecreatie gefotografeerd had. Wel brengt zij eenige veranderingen aan, zoodat het uiterst moeilijk is haar van plagiaat te betichten, en gaan haar ontwerpen voor eigen scheppingen door, die op royale wijze gehonoreerd worden. Zij kan echter een reeks van processen niet ontloopen. Haar concurrenten dagen haar voortdurend voor het gerecht. Geen enkele maal wordt zij veroordeeld. Claire Vervier kan niet alleen aantoonen, dat zij voldoende veranderd heeft om vrij uit te gaan, maar bovendien bewijst zij, dat de door haar „gestolen" modellen feitelijk geïn spireerd waren door haar eigen, vroegere ontwerpen... Het laatste proces vond twee jaar geleden plaats. Daarbij betichtte men haar van een truc, die zij ongetwijfeld nog nimmer heeft toegepast. Haar tegenstanders beweerden namelijk, dat Claire Vervier bij haar spion nage geholpen werd door kinderen, die zij meenam, wanneer zij bij dames op bezoek ging, die steeds de nieuwste modellen in haar kast hadden. De kinderen bleken steeds een nichtje of een neefje te zijn en waren ongemeen verwend. Zij begonnen spoedig te jengelen en konden dan alleen zoet gehou den worden door hun een stuk papier en eeh potlood te geven. De kinderen gingen dan zoet aan het teekenen, maar zij teeken den niet alleen poppetjes, maar ook de jur ken, die de dames op verzoek Claire lieten zien. Bij het onderzoek bleek, dat de kinderen inderdaad niet tot Claires familie behoorden en dat zij allen een meer dan middelmatige 0 talent voor teekenen bezaten. Uit het voor onderzoek bleek echter niet, dat de kinderen van Claire Vervier opdracht hadden de ja ponnen te teekenen. Lang hoorde men niet meer van Claire Vervier. In het begin van dit jaar doemden echter weer modellen van haar hand op. Wel droeg voornamelijk de ontwerpster haar modellen zelf. Het was spoedig bekend dat Claire Vervier haar scheppende gave terug gekregen had, begrijpelijkerwijze tot haar groote vreugde en tot groote ontsteltenis van haar vroegere concurrenten. Het bericht, dat de Frangaise thans In het huwelijk is getreden met den Amerikaan schen millionnair James E. Lynd een der rubberkoningen heeft de ongerustheid in het kamp der modedictators nog doen toe nemen. Men vreest namelijk, dat Claire Ver vier thans in de Vereenigde Staten finan cieel gesteund door haar echtgenoot, een modesalon zal openen, die wel eens voor de Europeesche modewereld een groote con currentie zou gaan beteekenen. En zij, die de energie van Claire Vervier kennen, ge- looven niet, dat de ongerustheid der con currenten ongemotiveerd is. EENIGE 'AARDIGE IDEEëN VOOR HAND- WERKLIEFHEBSTERS. - Vest van blauw Duvetine, met rood gevlochten bandfluweel bestikt Sterk getailleerd vest met kleurig kruissteekborduursel versierd. Korte bolero met soutache garneering. Daaronder, marineblauwe wild-leeren hand Dat ook de bloemen eenvoudig te maken zijn, zal men bij een nauwkeurige beschou wing van de photo vlug ontdekken. schoenen op dezelfde manier bewerkt. Sportieve tasch van zeehondenvel. Cein tuur van zwart of groen leer met witte of roode rand. Boven: Driedeelig bonigarnituur bestaan de uit tasch, mof, sjaal en muts pan grijs persianer, - DAMES SMOKING Toegegeven 'dat Het idéé, de smoking der heerep. na te maken, heel aardig is, dan blijft toch de vraag of het oor de dames wel raadzaam is, een dergelijk kleedingsstuk aan te schaffen. De levensduur van een smoking der hee- ren is gemiddeld 10 jaar en de eerstvolgende keer dat mevrouw een nieuwe avondjapon zou noodig hebben, kon wel eens de vraag komen waarom een dames smoking niet evenlqng mede. kan, Haak 5 rondjes zij, en Uw cein- GEHAAKTE CEINTUUR en een band van olanzende tuur is klaar

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 13